Roeiers grepen kans rehabilitatie aan il Geert T rompetter kon niet zonder topvolleybal 4— „Ontnuchterende balans" van kerk in Oostenrijk Geen zes kruisjes goed in de lotto Bergonzi kwartet op Duivenvoorde „Als we afgaanga ik maar mee af' Roeistrijd in cijfers Noordeuropese kerken helpen Bangladesh KORTE METTEN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 ZERN De Nederlan- \lers hebben de mogelijk heden die de dag van de l\ Jerkansingen in de wereld roeien om de tekortkomin- ;en van woensdag goed te naken dankbaar aangegre pen. Gisteren hebben alle ""fier eliteploegen zich ge kaatst voor de halve fina- "N és van morgen. ^«•treffelijk deed voorts de lich- vier zonder stuurman van ^autilus het in de vroege mor- W en. In hun serie volgen de Rot- irdammers de leidende Ameri- Kien op zeer korte afstand. Zij en zich niet verleiden tot een Jngdurig gevecht maar sloegen is een kleine honderd meter de finish toe De ploeg uit Verenigde Staten, leidend !t een tafje, had geen enkel rweer tegen het „eindschot". L,,rijwel gelijktijdig gingen beide '•..oten over de streep. Een ver schil van 0,04 seconde bracht de Nederlandse boot in de indstrijden. 9741 et moeilijk overige Nederlanders hebben iet niet al te moeilijk gehad- >,\vaalf plaatsen zijn er immers n de halve eindstrijden. Tussen Ie zestien en twintig landen lebben hun vertegenwoordigers ^geschreven voor de nummers jiaarin de Nederlanders uitko pen. Dat houdt in dat slechts Ie allerzwaksten hun kampioen- chapsdromen na de herkansin- jen beëindigd zien. Tevoren kan iien al veel equipes aanwijzen lie zonder twijfel dat lot zal effen. Zo was het zonder meer uidelijk dat Turkije zijn vier net stuurman en skiffeur Refik :in kwijt zou raken. feit dat de boeg van de Brazl- iaanse dubbel twee de voorna- Leonardo da Vinei" Iraagt kon die ploeg ook al niet edden. Eveneens kwam het pinde voor de Braziliaanse ge huurde twee. Canada's armada ran zeven boten werd terugge- iracht tot een vier met stuur- een dubbel vier en de Bcht. de wedstrijden van vier, hoog- iit vijf deelnemers waren op geval na de eerste drie ilaatsen goed om ook de dag ran de halve finales te mogen meemaken. Erg veel kan er don uiteraard niet gebeuren. DEN HAAG - De eerste afle vering van de Nederlandse lot to heeft geen winnaar opgele verd. Niemand kruiste de zes goede getallen aan. Uitslag lotto no. 1. d.d. 1 sep tember 1974 Aantal deelnemers: 402.282; Bruto inleg: 1.205.708.- prijzenbedrag: 572.711: le prijs: (6 goed) geen win- 2e prijs: (5+ goed), beschik baar 97.360,91, aantal win naars 4, die elk bruto 24.340,20 ontvangen; 3e prijs (5 goed), beschikbaar 125.996,50., aantal winnaars 60, die elk bruto 2.099,90 ont vangen; 154.632,05, aantal winnaars 3.168, die elk per kolom ƒ48,80 ontvangen 5e prijs (3+ goed), beschik baar 154.632,05, aantal win naars 4.523, die elk per kolom 34,10 ontvangen. Uitslag toto no. 1. d.d. 1 sep tember 1974; Aantal deelne mers: 264.475; bruto Inleg 647.886,-; prijzenbedrag: f 307.745,- le prijs: beschikbaar 123.098,34, aantal winnaars 320, die elk per kolom 384,60 ontvangen: 2e prijs: beschik baar 76.936,46, aantal win naars 3.680, die elk per kolom f 20,90 ontvangen; 3e prijs: beschikbaar 107.711,05. Aan tal winnaars 19.470, die elk per 4e prijs: (4 goed), beschikbaar kolom 5,50 ontvangen. Op Kasteel Duivenvoorde begon gisteren het nieuwe concertseizoen met kamermuziek; het uit vier leden van het Residentie-Orkest be staande Bergonzi kwartet probeerde met succes het barre weer bui ten te doen vergeten met muziek van Haydn, Beethoven en Ravel. Door hun program in chronologische volgorde te brengen, bereikten de vier strijkers ook dat het concert qua niveau een kwestie van crescendo werd. Want een gezamenlijk fraai klankresultaat is hun sterke kant nog niet. Het Bergonzl-kwartet moet het vooral heóben van een goede stilisti sche benadering, van het scheppen van de Juiste sfeer. En dan ls de pure klankvorming bij Beethoven minder dominerend dan bij Haydn en bij Ravel weer minder dan bij Beethoven. Haydn's kwartet opus 20 nr. 5 begon zwak met samenspel dat niet „stond" en met een bovenstem van 1ste violiste Sonya Balogh die weinig glans had. In Beethoven ging dat al veel beter; naar ons gevoel was het eerste deel van diens robuuste kwartet in F opus 18 no. 1 zelfs het beste stuk van de avond. Hoewel we allerminst beweren dat de toon bij Ravel bijzaak Is, wor den daar ook andere kwaliteiten vereist waaraan het spel van hel Bergonzl-kwartet beter beantwoordt. Veel bijval voor Sonya Balogh, Lex Veelo, Herbert v.d. Velde en Jolle Huckriede van het als steeds goedbezette Duivenvoorde. G. v. L. pelenderwijs Aegir/Phocas-vier zonder stuurman, in de series juist ver slagen, voer de herkansing sou- verein en triomfeerde zoals de iploeg wilde. Bij de skiffs was de scheiding tussen het leidende (trio dat een ronde verder kwam jen de beide skullers voor wie de strijd ten einde was al een feit voor de helft van de baan was afgelegd. Ronald Vervoort werd derde met twee lengten achter stand op Dowgan, en Ragazi, maar had zeker vier lengtteri (voorsprong op de Canadees (Mike Collin, die als vierde werd afgeblazen- rothuis en Van Woudenberg, daags tevoren ontevreden over hun prestatie, waren gisteren heel wat milder gestemd. De ongestuurdp Laga-twee nam ii de start al een halve lengte e vergrootte dat verschil met d*i concurrenten spelerderwijs. op de Polen goed te maken- Het Het zwaarst had Dudok van Heel gelukte juist op tijd. het, hoewel in de rechage van r^||qlvf^rfï de cadetten uit Breda vier ploe gen streden om drie plaatsen in Alle Nederlandse ploegen een ron de halve finales. In het zicht de verder. Op het oog resultaten van de finish moest het tempo waarover de vaderlandse kolo- omhoog tot veertig slagen per nie in Luzern tevreden mag minuut om het tafje achterstand zijn. Of die instelling in alle ge vallen gerechtvaardigd is, zal morgen blijken. Op deze ,dag van de waarheid' worden in de halve finales de velden van twaalf deelnemers terugge bracht tot zes. En slechts voor die laatsten geldt dat zij hebben voldaan aan de normen die voor uitzending waren gesteld. Skif (elite) (eerste drie naar fi nale): Eerste herkansing: 1. Karppinen (Fin) 7.31.06; 2. Dehombreux (Belg) 7.33.62: 3. Teidelt (Wdl) 7.36.97; Tweede herkansing: 1. Dowgan (Zweed) 7.19.43; 2. Ragazzi (It) 7.24.23; 3. Ronald Vervoort (Ned) 7.35.8-, Derde herkansing: 1. Stajanov (Bul) 7.23.30; 2. Drea (Ier) 7.24.08; 3. Bachmann (Zwi) enigde Staten 7.22.13; 2. Zwit serland 7.24.41; 3. Frankrijk 7.27.35. Er was slechts één her kansing. Vier zonder stuurman (elite), eer ste drie in halve finales: Eerste herkansing 1. Nederland (Van Gorkum, Grond, Voeteling en Bosman) 6.15.28; 2. Zwitserland 6.19.63; 3 Frankrijk 6.21.78; Tweede herkansing: 1. Rusland 6.17.64; 2. Noorwegen 6.19 93; 3 Canada 6.20.64; Derde herkansing: 1. Tsjecho Slo wakije 6.27.44 2. Nieuw Zeeland 6.28.97; 3. Spanje 6.30.05. Dubbelvier (elite. Eerste twee in finale): Eerste herkansing: 1. Rusland 6.09.26; 2. Zwitserland 6.11 68; Tweede herkansing: 1. N'euw Zeeland 6.09.44; 2. Bulgarije 6.09.51. Achten (elite, één herkansing, eerste drie in halve finales): 1. Australië 5.59.80; 2. Oostenrijk 6.01.81; 3. Italië 6.03.53. AMSTERDAM Geert Trompetter heeft het maar kort uitgehouden. Een maand om precies te zijn. „Toen al zei mijn vrouw: Geert, jij mist het volleybal. Jij hebt spijt van je besluit". Het was zo, Geert Trompetter betreurde zijn beslis sing, waarmee een langdurige internatio nale volleybalcarrière beëindigd leek te zijn. Leek, want deze week volgde zijn rentree in de nationale selectie. Trompet ter was terug, waar hij hoort: aan de top. Geen, hoe gek het ook mag klinken, be nijdenswaardige positie. De 34-jarige veel voudige international ls de enige routinier in een team, zo dreigt na de voorberei dingsperiode, dat volgende maand bij de wereldkampioenschappen in Mexico al leen maar kan teleurstellen. „Daar mag je natuurlijk nooit bang voor zijn. Als we afgaan, ga ik mee af. Daar moet Je de moed maar voor opbrengen. Trouwens, Ard Schenk heeft eens gezegd: Dat moet je ook meemaken. Dat wil ik ook wel". Waarmee Geert Trompetter dan bij voor baat de consequenties van zijn stap er vaart. Niet zo lang geleden praatte hij heel anders. Toen bondscoach Krysik, de Pool, met een drastisch trainingspro gramma de achterstand van het Neder landse volleybal zo snel mogelijk wilde inhalen, barstte de kritiek los. Trompetter liep vooraan. Hij is bij zijn standpunt ge bleven. „Krysik is niet goed genoeg inge werkt in de Nederlandse situatie. Hij hield de maatschappelijke verhoudingen niet in de gaten. Hij dacht dat de ouderen in de houding zouden springen voor de na tionale driekleur. Vergeet het maar". De „ouderen", wel degenen met de meeste ervaring, bedankten stuk voor stuk toen van hen aanwezigheid op alle trainingen werd vereist. Trompetter was de laatste. Nadat hij eerst een tijd had meegetraind met de geheel nieuwe selectie, waarin louter jongeren („Die wilden wel. Ze gre pen hun kans aan om aan de top te ko men") trok hij zich in januari terug. „De groep was te jong. Ik had geen be zwaar tegen de trainer, maar vond de trainingen te zwaar. Het had geen zin volgens mij, het leverde zo weinig resul taat op. Dot had ik er niet meer voor over". Geert Trompetter kreeg, de resultaten wezen het uit, ten dele gelijk met zijn kri tiek. Nederlaag volgde op nederlaag. Ook tegen Amerika, waarbij Trompetter het bloed kruipt waar het niet gaan kan aanwezig was. „Soms had ik zo wel in het veld kunnen springen". Maar hoe klein de kansen in Mexico dadelijk ook zijn toch was er vooruitgang te bespeu ren. Trompetter: ,,Ik ben niet blind. Kry sik is een vakman. Het moet wel een goeie zijn, anders hadden ze hem nooit laten gaan. Bovendien er zijn talenten zat, alleen kost het tijd om ze te kwe ken". Als gymnastiekleraar en jeugdtrai ner van Deltalloyd kan hij het weten. Het sterkt hem in de kritiek, die hij ook nu nog laat horen ...Krysik had beter wat minder kunnen trainen en de oude groep handhaven. Dan had je een mixture kun nen maken met wat jonge Jongens. In geen enkele sport kan je nu eenmaal zon der routine". Geen zin De kritiek was tegelijkertijd de reden voor zijn terugkomst. „Omdat Ik er zo veel van te zeggen had. vond ik dat toen het moment kwam, dat ik er wat aan kon doen ik de kritiek moest weerleggen", Met andere woorden: Geert Trompetter wil met zijn routine een steentje bijdragen tot betere prestaties. Aan de andere kant, en dat geeft hij ook volmondig toe, miste hij de centrale trainingen. Vooral om het In ternationale contact. „Deltalloyd ls gede gradeerd en het team, waarvoor ik vorig jaar uitkwam (Foreman Stars) redde pro motie naar de eredivisie ook net niet. Omdat ik mezelf toch nog wei goed ge noeg vind wat te doen, dacht ik: „Zat ik maar bij het nationale team". Geert Trompetter en hij Is niet de enige van de oude kern verzuimde niet zijn aspi raties links en rechts te verkondigen. Het toeval wilde, dat de spelverdeler ziln kans ook kreeg. Oude speler „Het Is een samenloop van omstandighe den, dat ik weer terug ben. Ze hadden na tuurlijk nooit een jongen overboord kun nen gooien om er een oude bij te halen. Toen er vier man uit de selectie vielen, konden ze drie dingen doen. Een oude speler of een nieuwe erin, of helemaal niets. In overleg kozen ze voor een oude". De Amsterdamse volleybalfanaat voor wie het 'n genoegen is zijn leeftijd voort durend in onheuse bewoordingen ie be spotten, heeft niet geaarzeld. „Alleen heb ik wel gevraagd: Meen Je het van harte? En: Je weet dat ik bezwaren heb gehad? Ook heb ik met de geselecteerde jongens gesproken. Ze vonden het allemaal zo de beste oplossing". Geert Trompetter, In groen T-shirt gesto ken doet zijn relaas, op een toon alsof het hem nauwelijks raakt. Maar In zijn hnrt is hij de verloren zoon die terugkwam dolblij. „Er zijn er, die zeggen: Dat heb je toch mooi versierd. Nu ga Je lekker op vakantie naar Mexico". Trompetter lacht om zulke opmerkingen. Zoals hij ook lacht om zijn eigen typering: „Je moet mij beschouwen als de ballenjongen, die meemag". Straks tijdens de vier weken van Mexico („Die lange duur is een ver schrikkelijk nadeel. Ze zullen zich terdege moeten voorbereiden op het vervelings probleem") zal men de werkelijke bedoe lingen van Geert Trompetter leren ken nen. „Ze nemen Geert heus niet mee, om dat ze hem zo'n aardige jongen vinden. Ze hebben alleen een spelverdeler nodig. Voor mij is dat wel een uitdaging", Geert Trompetter (34) kan (en dat zal voorlopig ook zo blijven) niet zonder topvolleybal. „Ik wil eruit halen, wat erin zit" KEES KOOMAN Onder de titel „De a-rellgieuze godsdienstigheid van de Oosten rijker verdwijnende kerkelijkheid onder barokke krulletjes" heeft het maandtijdschrift „Herder-Korrespondenz" een wat het zelf noemt „ontnuchterende balans" opemaakt van de r.k. kerk in Oostenrijk. De schrijver van het artikel, Fritz Csoklicb, noemt de ontwikkelingen alarmerend. Hij wijst daarbij op de teruggang van het kerkbezoek, dat in Wenen een dieptepunt bereikt van ne gen procent min of meer geregelde kerkgangers De soms heftige spanningen tussen conservatieven en pro gressieven zijn geringer ge worden, maar daar moest vol gens Csoklich een hoge prijs voor worden betaalde n.l. de „Innerlijke emigratie" van conservatieve katholieken, die aan het moderne gezicht van de kerk niet konden wennen, en de „stille uittocht" van de hervormingsgezinde minderhe den in de progressieve vleugel van het Oostenrijkse katholi cisme. De verbleking der te genstellingen Is het duidelijkst waar te nemen in de katholie ke tijdschriften, aldus Csok lich. Deze verschijnselen worden begeleid door een diep ingrij pende verandering onder de priesters, die zich steeds onze kerder beginnen te voelen. Se dert 1965 constateert de Her der-Korrespondenz een voort durende daling van het aantal priesterwijdingen en een stij ging van het aantal uittredin gen vooral van de Jongere priesters. Het aantal priesters is in Oostenrijk bijna het laagst in Europa. Alleen Por tugal staat er nog slechter Overal heerst apathie en be rusting, zelfs in de kerkelijke kerngroepen. Het georganiseer de katholicisme heeft geen kracht meer. De katholieke ac tie, vroeger een actieve bewe ging, is geworden tot een gene rale staf zonder soldaten. Het ouderwetse jeugdwerk is Drak- tisch verdwenen. Het katholicisme vertoont vol gens Csoklich nog sterke ken merken van de volkskerk. Zo worden nog steeds negentiR procent van alle kinderen in Oostenrijk gedooDt. De Oosten rijker heeft zijn kerk nog steeds nodig voor de doop, het huwelijk en de begrafenis, ook al heeft hij nauwelijks weet meer van de katholieke leer en ls hij het er vaak niet mee eens. Katholiek zijn is voor de Oostenrijker meer een kwestie van cultuur dan van geloofs kennis en -beleving. Een fat soenlijke Oostenrijker laat zijn kinderen dopen, trouwt in de kerk en laat er zich begraven, aldus de Herder Korrespon- denz. In het katholieke Oostenrijk 89 procent noemt zich nog steeds katholiek constateert Csoklich vijandige gevoelens tegenover de kerk bij de kleine en grotere middenstand. Die vijandigheid vindt hij niet bij de arbeiders in de Industriege bieden, alhoewel deze wel ais „kerkschuw" zouden kunnen worden beschouwd. Csoklich komt uiteindelijk tot de conclusie, dat er van de r.k kerk als zodanig geen impulsen uitgaan. Synodes en instituten oefenden wel een soort magie uit, maar het ka tholicisme schrompelde maat schappelijk ineen. De intellec tuelen zijn aan hun lot overge laten. Tegenover de Jongeren staat de kerk volkomen rade loos. aldus Csoklich. KERK EN WERELD Ds. Ernst Wllm uit Espelkamp oud-praeses van de evangeli sche kerk van Westfalen In Duitsland heeft in een open brief opnieuw aangedrongen op vrijlating van de „drie van Breda". Hun voortdurende ge vangenhouding noemde hl| een schandaal, waarover niet meer mag worden gezwegen. Ds. Wilm. voor de Evange lische kerk in Duitsland geestelijk verzorger van „de oorlogsveroordeelden", heeft Do hulpwerken van de kerken der reformatie, de r.k. kerk en de oud-katholieke kerk in zes Noordeuropese landen hebben besloten om ln samenwerking met de Lutherse wereldbond voor de komende zes maanden ruim zestien miljoen gulden beschikbaar te stellen voor hulpverlening aan de slachtof fers van de overstromingsram pen in Bangladesh. Aan deze gezamenlijke krachts inspanning nemen deel de kerken uit Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Engeland, Duitsland en Nederland. De hulpverlening zal aan 900.000 mensen in Bangladesh ten goede komen Zij zal voor 'n belangrijk deel bestaan in ex tra voeding voor de kinderen, medicamenten, inentingsstof- eerder al in december vorig Jaar een bric f gezonden aan minister-president Den Uyh waarin hij vroeg de drie einde lijk vrij te laten op grond van het aan het Nederlandse kabi net verleende recht van gratie. Nadat ds. Wilm uit Den feu. kleding, zaad en pootgoed en bijstand ten behoeve van de huizenbouw. De nodige maat regelen zijn genomen om te verzekeren, dat de hulpverle ning via de hulporganisaties ter plaatse rechtstreeks aan de slachtoffers ten goede komt. De kerkelijke hulpverleningsor- Haag geen officieel ant woord kreeg liet hij dit Jaar in februari zijn brief san de Ne derlandse premier publiceren. Ds. Wilm schreef, dat de drie Duitsers lichamelijk en geeste lijk wrakken zijn en dat geen mens in de wereld nog vrees ganisaties werken in de Noord europese landen nauw samen. In Nederland geldt dit voc het hervormd wcrelddlakonaat, het gereformeerde werelddiako- naat, de r.k. stichting „Mensen ln nood" afdeling van Caritas Internationalis, en de Stichting Oecumenische Hulp. voor hen behoeft te hebben. Ook meende hij, dat zij „be rouw van hun daden hhebbcn" en schuld hebben bekend. Omdat het antwoord dat ds. Wllm inmiddels uit Den Haag had ontvangen hem weinig hoop op spoedige vrijla ting van de drie Duitsers gaf, is hij dezer dagen opnieuw voor hen in de bres gesprongen. Niet alle Duitse evangelische voormannen delen echter zijn gevoelen, zo is al gebleken Ds. Wilm pleit opnieuw voor „Drie van Breda" Ook komend jaar zullen hervormden, gereformeerden, rooms katholieken, lutheranen, remonstranten, oud-katholieken en doopsgezinden samenwer ken in de actie „Kerkbalans '73", die ten doel heeft „het kerkelijk bedrijf" te financie ren. Dit landelijk financieel appel zal worden gedaan van 13 tot 25 januari met als on dertitel „Per slot van reke ning". Evenals vorig jaar zul len de kerken hetzelfde motto, vignet en folder gebruiken. De laatste kan per kerk variëren in de binnenpagia's. Timothy Bavin is benoemd tot anglicaans bisschop van Jo hannesburg. een van de gevoe ligste kerkelijke posten in Zuid-Afrika. Bavin (39) kwam in februari 1972 naar Johan nesburg om Gonville Tfrenoh- Beytagh op te volgen als de ken van de Maria-kathedraal Ffrench Beytag verliet Zuid-A frika, nadat hij in een aan dacht trekkend proces was vrijgesproken van overtreding van de wet tegen terrorisme. Bavin wordt diplomatieker ge noemd dan Ffrench Beytagh. Verwacht wordt, dat hij de Zuidafrikaanse regering niet tegen zich in het harnas zal ia- gen nu de betrekkingen tussen kerk en staat toch al gespan nen zijn. Volgens katholieke uitge vers in Engeland verschuift daar de belangstelling zich van meer kritische lectuur naar werken van beschouwende aard. In het bijzonder wijzen boekhandelaren erop, dat de radicale theologie, die tien jaar geleden met boeken als „Eerliik voor God" grote op gang maakte, nu In belangstel ling terugloopt. Boeken over het gebed en de spiritualiteit krijgen grote aandacht. Ook het Londcnse weekblad „The Economist" wijst or deze ont wikkeling. De katholieke bisschoppen van Zuid-Afrika hebben ver klaard, dat zij zich niet kun nen verenigen met het door de Zuidafrikaanse regering inge diende wetsontwerp, waarmee de autoriteiten aansporing tot weigering van Militaire dienst op gewetensgronden willen voorkomen door oplegging van zware straffen. Volgens de bis schoppen heeft het wetsont werp ten doel elk redelijk ge sprek, alle commentaar en elk advies onmogelijk te maken. Zij achten dit onverenigbaar met het evangelie. Zij voelen zich verplicht de eventuele wet te negeren en verwachten, dat de katholieke priesters en le ken en de leden van andere kerken hetzelfde zullen doen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13