Feyenoord geur noch smaak Liverpool groeide naar grote vorm Dubieuze waarneming kostte Twente treffer Softballteam kwam naast Australië Van Hanegem meer noodzaak dan vondst FC Twente praat weer met doelman MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 A 3 ROTTERDAM - Met alle woordkracht die hij bezit, verdedigde trainer Wiel Coerver zijn "vondst": Willem van Hanegem laat ste man. Hij boog dat wel om tot een noodzaak "om dat Van Daele in de oefen wedstrijden geen rust in de defensie meer kon krij gen. Niemand luisterde naar hem en zonder nood zaak legde hij tijdens de tournee in Spanje driemaal een man neer." Van Daele doet dat dan binnen het strafschopgebied, Van Ha negem in elk geval wel er buiten. Maar een vondst is hij niet als Ausputzer. Daarvoor is Van Hanegem te langzaam, verloor hij gisteren tegen Roda JC te veel duels en ontstonden daardoor precaire situa ties. Niettemin zei Coerver: "Elke gro te ploeg heeft als Ausputzer" een grote persoonlijkheid. Natuurlijk kan Van Hanegem zijn speelstijl na tien jaar middenvelder niet eensklaps wijzigen tot die van een volmaakte laatste man maar hij gaf wel de nodige rust Ook daarover is te dis- cussnëren. Het klopte menig maal niet in het centrum van de verdediging, waardoor Eddy Treytel een keer tot ver buiten Zijn gebied moest sprinten om gevaar te stoppen. Hij moest meer zijn doel verlaten en als de aanwinst van Roda, spits Goedkoop Feyenoord onderschatte zelfs Roda, wat Coerver volmondig toegaf. Een uitstekende combi natie tussen Jansen en De Jong leek op niets uit te lopen maar toen Pfeiffer zijn been uitstak om het schot van De Jong te blokkeren, vloog de bal achter Geilman, die op de juiste plek stond om het schot te keren. Zo kwam Feyenoord goedkoop aan 10. Een stand, die gehand haafd bleef tot elf minuten na de rust. Kristensen (uit een voorzet van Ressel) en De Jong (na een vrije trap) voerden toen in twee minuten de stand op tot 3—0. Inmiddels had scheidsrechter Ram zich al enige malen een brevet van onvermogen gege ven. Hij had een heilig ontzag voor Van Hanegem die voor de rust iets lelijks deed tegen Broeks die hem op de hiel trap- 'n'eiding tot bet tweede doelpunt van Feyenoord. Doelman Geilman te en vervolgens Ram voor aap mis de bal een voorzet van Ressel. Willy Kreuz springt ver geels zette door hem met een hand ™a°r acht€r hem staat Kristensen die een leeg doel voor nch gebaar als een nul af te schild#- beeft: 2—0. ren. En dit is nummer vier. Schoenmaker, ingevallen voor Kristensen, knikt de bal Dick Nanninga (ex-Veendam), wat geraffineerder zou zijn ge weest dan men van een pas als "amateur" afgestudeer de mag verwachten, zou er niet 40 op het scorebord zijn geko men. Een uitslag die Roda's trainer Bert Jacobs - voor de competi tie zei hij: "Roda zal aanval lend spelen en trachten voor spektakel te zorgen", waarvan het eerste klopte en het tweede niet - geflatteerd noemde. Ja cobs: ,,We hebben ons zowat 'n uur redelijk kunnen handhaven en zelfs kansen gehad Binnen een paar minuten kwamen we toen met 3—0 achter en dan is de fut er natuurlijk uit. We kwamen ook onder druk te staan omdat de numerieke meer derheid van Feyenoord van ach teraf te groot was." Daarmee bedoelde Jacobs dat de Rotter dammers uit de laattse lijn veel vuldig opkwamen en zo hun aanval met mankracht versterk ten. Maar veel mankracht bete kent nog niet overmacht. Geen geel Ram schreef Van Hanegem op maar gaf geen gele kaart, wat hij evenmin had gedaan toen Ramljak de doorgebroken Nan ninga bij het shirt pakte. En dat is nu juist een van de geval len die met naam zijn genoemd voor het geven van de gele kaart Toen Van Hanegem pal daaroD Nanninga met twee he nen onderuit haalde, zou dat rijp zijn geweest voor een rode kaart - indien Ram eerst een gele zou hebben gegeven. Ram deed weer niets en bleef onder de maat fluiten. Roda JC, dat meer tot open aan vallen kwam dan Feyenoord dat lusteloos speelde en de afdeling "klantenservice" geen dienst bewees, ging nog een keer het schip in toen (weer) Ressel voorzette en de voor de gebles seerd geraakte Kristensen inge vallen Schoenmaker de bal in het doel knikte: 40. Toen was «r al geur noch smaak meer aan het duel, dat Roda nog een speler kostte, Theo Offermans, die met Steen Olsen in botsing kwam in het prille begin en viif hechtingen in zijn linkerknie moest krijgen om de zaak bij een te te houden HERMAN VAN BERGEM 3—0. 87 Schoenm FEYENOORD: Van Hanenei sen, Jansen (Van Daele) Sche.ris ers: 36000 Schneider, iljak. Vos;. 01- iv.. Broeks. Pfclf- latter;. Advocaat, n* (Meuaer). IX- nnlnga, Körver Notten in dug out UTRECHT René Notten bleef aan de kant. Trainer Spitz Kóhn oordeelde het verstandiger, dat FC Twen- te's veel besproken midden velder een zondag pauzeer de. Kohn: ,,lk heb Notten de reden meegedeeld. Hij heeft de afgelopen week zo veel moeten doorstaan, dat hij onmogelijk optimaal ge concentreerd kon zijn". Notten, de enige Twentenaar die vandaag met de natio nale selectie afreisde naar Zweden, toonde begrip voor het besluit van zijn trainer. „Ik heb inderdaad in de af gelopen week nauwelijks de tijd gehad me met voetbal len bezig te houden. De te leurstelling dat de transfer naar Ajax niet doorgaat is nog steeds groot", aldus Notten. „Toch geloof ik, dat ik er gauw weer overheen kom. Toen ik in de dug-out zat, kreeg ik toch weer de kriebels en hoopte ik, dat ik de laatste twintig minuten toch nog zou kunnen mee spelen. ïk neem aan, dat ik zondag wel weer in actie kan komen". UXRECHT De angst om de competitie met een neder laag te moeten beginnen, weerhield FC Utrecht en FC Twente ervan op avontuur te gaan. De seizoenpremière verliep daardoor tamelijk kleurloos. Er kwamen geen doelpunten op het scorebord, al werd er wel gescoord na tien minuten al. Een juweel van Frans Thijssen, maar scheidsrechter Van der Kroft herriep zijn aanvankelijke beslissing de treffer toe te ken nen op gezag van grensrechter Van Sichem, die Johan Zuide- ma buitenspel had zien staan. Een waarneming, waarover na derhand langdurig werd gedis cussieerd. Begrijpelijk, want grensrechter Van Sichem had vanaf de zijlijn onmogelijk kunnen zien waar Zuidema zich precies bevond op 't moment, dat Thijssen na een glanzende actie doeltreffend uit haalde. De vraag of er al dan niet sprake was van hinderlijk buitenspel bleef echter onbeant woord. al zei de maker van het doelpunt zelf: Johan stond ze ker niet in de baan van het schot en ook niet zo, dat hij het uitzicht van doelman Henriksen kon belemmeren". Nogmaaljs Voor het verloop van de wedstrijd is het jammer, dat het doelpunt werd afgekeurd. Bij 0-1 zou FC Utrecht immers gedwongen zijn geweest meer risico's te nemen dan het nu deed. FC Twente kreeg daardoor de kans zijn technische overmacht te demon streren, maar veel mogelijkhe den kwamen daar niet uit voort, al werd Johan Zuidema na een knappe actie ten onrechte we gens buitenspel teruggefloten, weer na vlaggen van grensrech ter Van Sichem. De beste kans voor Utrecht kreeg een kwartier voor de rust Leo van Veen, maar zijn harde kop bal werd door Henny Ardesch uitstekend gestopt. voorzichtig FC Twente leek conditioneel nog niet sterk genoeg om meer pres sie uit te oefenen en FC Utrecht bleef voor een thuis spelende ploeg erg voorzichtig opereren. Het opportunisme van de naar Roda JC vertrokken trainer Bert Jacobs heeft in Utrecht duidelijk plaats gemaakt voor het meer op behoud gerichte be leid van Jan Rab, die bij Tel star jarenlang en met succes een soortgelijk speltype do ceerde. Scheidsrechter: Van der Kroft Toe schouwers: 18000 FC Utrecht: Henriksen, Oostrum, Adrlaanse, Kronshorsl, Van Oude- nallen: Coté. Hlldebrand, Cabo. Wery. Van Veen. Hulshorst FC Twente: Ardesch; Van lerssel. De Vries, Drost, Oranen; Thijssen, Van «Ier Vall, JeurlnR; Pahlplatz, Zuide ma, Bos TON VAN DADEN Ray Kennedy bewees z'.jn grote vaarde 1,3 miljoen gulden v< sea's doelman Jolui Philips doet een vergeefse poging Kennedy af te houden. Het treffen tussen Barcelo na en het Braziliaanse San tos in de halve finale van het toernooi om de Ramon de Carranza-trofee. is geëindigd in een 4i over winning voor Barcelona. De beide ploegen hadden, voor wat de Spaanse kran ten noemden het voetbalge- beuren van de afgelopen ja ren. sterspelers als Johan Cruyff, Johan Neeskens en de legendarische Pele in het veld gebracht. Johan Neeskens was ver antwoordelijk voor twea van Barcelona's doelpunten. Hij scoorde in de 22e en fi-la minuut. De andere twee doelpunten werden In de 34ste en 75ste minuut ge scoord door respectievelijk Marcial en Asonsl. Voor Pele was het een van de laatste wedstrijden die hij voor zijn ploeg speelde. Volgende maand stopt hij dejinitief met voetballen. Het tegendoelpunt van San tos werd kort voor het ein de uit een strafschop ge scoord. Australische softbalteam der- Ie weersomstandigheden is het de op het wereldkampioenschap in Strattford de serie wed strijden met het Nederlandse damesnegental begonnen. Zater dag in Heemstede stelde het Ne derlandse team ronduit teleur. Zowel in defensief als offensief opzicht waren de „Aussies" op permachtig. Nederland, dat niet verder kwam dan een gelukkige infield-hit van Loes Buenting, moest voor al in de slotfase van dit eenzij dige duel diep buigen. Verliezen de werpster Ineke Mulder (1-4- 14-4) bleek toen in het geheel niet opgewassen tegen de slag kracht van Jenny Cheesrnan, Midge Nelsson en Lorraine Bro..n, die de eind and to: 9'J opvoerden. Gisteren liet Nederland ech" zien waarom het in Amerika o een vijfde plaats re k e. We opende Judy Phe!ps in de eerste innings voor Australië dc score, maar daarna was een herboren Nederlandse ploeg oppermach- l r. Ludy van Mourik zorgde ifiet een twee-honkslag in de vierde innings voor de gelijkma ker, terwijl een innings later Els Stee, Ans Kroon, Rietje Sleeswijk en winnende werpster Joyce Crispijn (0-1-8-0) de werp sters Joanne Maher en Lorraine Brown tot wanhoop brachten. Tot 51 liep Nederland weg. Wat Australië daarna ook pro beerde, tegen een foutloos spe lend Nederland was dit keer geen kruit gewassen. Vanavond zal in het Pim Muiier-honkbal stadion in Haarlem de derde en laatste wedstrijd worden ge speeld. LONDEN Op een dag waarop de supporters zich betrekkelijk rus tig hebben gehouden, heeft Liverpool bewezen dat het onder zijn nieuwe manager Bob Paisley in vorm gegroeid is. Iets waaraan na het vertrek van roemruchte Bill Shanklv nogal werd getwijfeld. De ploeg nam door een riante overwinning van 3—0 op Chelsea de lei ding in de eerste divisie over van Ipswich. Phil Boersma had een groot aandeel in de overwinning van bekerhouder Liverpool. Eerst stelde hij de voor ruim 1,3 miljoen van Arsenal overgenomen Ray Kennedy in staat te doelpunten, daarna zorgde hij zelf voor de twee resterende treffers. De laatste vijftien minuten voor tijd na een magnifieke solo. Liverpool heeft nu één verliespunt in vijf wedstrij den. i' rr LO FC Twente heeft zijn zinnen reeds geruime tijd g op Yn'.k ir Gross, ex-doelman van Hertha BSC, die tha.is bj dc 7. dafrikaanse club Hellenic Kaapstad. T s Jan Mas-aan had zaterda3avond telefonisch e^a van Hellenic die bereid s Gross te laten kk. 1 een translerbedrag, dat volgens een oude o. t r. .1st moet worden gedeeld met Hertha BSC. Masman: „ik venvacht dat Gross zich woensdag bij ons jU melden. Het zal verder afhangen van de eisen die Gross zelf stelt". Voormalig koploper Ipswich Town, tegenstander van FC Twente in het UEFA-toernooI, incasseerde zijn eerste tegen doelpunten bij Sheffield United, dat met 3—1 won. International Mick Miles passeerde na 36 mi nuten voor het eerst In deze competitie zijn eigen doumar.. Nauwelijks een minuut later schoot ploeggenoot Hunter even eens in eigen doel. toen hij de bal tegen zijn been kreeg na een schot van Tony Field. Field maakte er in de 58e minuut 30 van waarna Mick Lambert met een tegendoelpunt nog voor eni ge troost in de Ipswich-gelede- ren zorgde. Stoke City kwam thuis niet verder dan een gelijkspel van 1—1 te gen Middlesborough. de ploeg die vorig jaar uit de tweede di visie promoveerde. Met landskampioen Leeds United wil het nog steeds niet vlotten. Fnder de nieuwe manager Brian Clough \.erd opn.e :\v ver loren. nu met 21 van M?n- rhrs'.rr City. Colin Pell zorgde v v' de w le t er t een perfekte pass van Dennis Tueart. Tottenham Hotspur, dat deze week manager Bill Nicholson zijn ontslag zag indienen, be haalde zijn eerste overwinning (20 tegen Derby County), na de eerste vier wedstrijden voor de nieuwe competitie te hebben verloren. Nicholson, nog wel op de bank tot er een opvolger voor hem is. werd bij betreding van het veld luid toegejuicht. Carlisle 5—7. Stoke 5-6 Duitsland Bayern München heeft zich her steld van de sensationele neder laag tegen Kickers Offenbach in het eerste weekeinde van het Bundesiigaseizoen- De Beieren kwamen echter niet overtuigend terug. In het Mlinchener Olym- piastadion werd slechts met 2— 1 gewonnen van Hertha BSC, dat voor 40.000 toeschouwers aanvallender speelde dan de Duitse en Europese kampioens- ploeg. Na twee speeldagen in de Bundes- Iica hebben dr;e verenigden nog steeds geen verliespunt r~—mssee-d. MSV D- sb -g. V «burger SV en Rot W is* 'o rr on met 2—0 van Schalke. Rot Weiss behaal de een zelfde score tegen Wup- pertaler SV. Hamburger SV be dwong voor 50.000 toeschouwers Kickers Offenbach. Köln, Wuppertaler SV en Wer- der Bremen zijn de enige ploe gen die nog puntloos zijn. Het Keulse elftal nam door Schu macher en Löhr twee keer een voorsprong, maar Balte en Eg- ger zorgden nog in de eerste pe- riode voor de gelijkmaker. VFL Bochum sloeg na rust, toen FC Köln Overath kwijtraakte, toe. Een kwartier voor tijd maakte Kaczor het laatste en winnende doelpunt voor Bochum. Welss Essen 2—4, Fortune DUssel 2—3 België Na drie achtereenvolgende over- winnigen heeft FC Antwerp gisteren in de Belgische divisie de eerste nederlaag te slikken gekregen tegen Sportclub Loke ren: 42. De ploeg moet nu An- derlecht en RWD Molenbeek op de rnglijst naast zich dulden. Lokeren liep via Hansen, De Vrindt en nogmaals Hansen uit tot 30, voor Antwerp door Van Riel iets terug kon doen. Thiele- mans maakte er 41 van en Kobat bepaalde de eindstand op 42- Even verrassend is de ne derlaag van Club Brugge op „De Klokke" tegen Berchem Sport (0—3). De mannen van Happel gingen na de in de be ginfase door Lambert gemiste strafschop aan hun eigen ge jaagdheid ten onder. Drie tegen- van de thuisclub. De doelpunten kv amen van Ve -ns. Van Danme en C. ecke'koren- And: - e- nt vc- de zic.i b j de ie ders door m3t 4—1 te winnen van Cerkel Brugge. Vanderelst. Coeck, van Himst en Oranje man Rensenbrink (strafschop) Een van de reltem verzorgden de produktie. door de sterke uri Invloed Met meer pijn in het hart dan hij wilde doen blij ken. heeft bondscoach George Knobel de mede deling moeten verwerken dat de PSV'ers zich niet beschikbaar stelden voor de selectie voor het Neder lands elftal. Adri van Kraay meldde zich in de ochtenduren al af toen Knobel hem belde, de bei de v.d Kerkhoffs deden dat pas in de namiddag op het uur dat Knobel zijn selectie bijna al had prijs gegeven. Ze handelden alle drie uit vrije wil, al thans de beslissing moch ten zij zelf nemen. Maar hun trainer, Kees Rijvers, had al eens uitgeroepen dat zijn spelers niet moes ten worden opgeroepen als tweede keus omdat ande ren niet konden worden gekozen, om welke reden ook. Manager Van Gelder had ook al meer dan eens erop gewezen, dat hij niet zo gecharmeerd is van het spelen van minder belang rijke interlands, zoals de oefenwedstrijd tegen Zwe den, als er belangrijke wedstrijden voor PSV op het programma staan. Dat zal zeer zeker van invloed zijn geweest op de door de drie PSV'ers genomen be slissing. Er wacht PSV in derdaad een belangrijk seizoen. De club die nage noeg ongelimiteerd kan in vesteren omdat er een vet te „sponsor" achter staat, moet eindelijk eens uit de schaduw treden. Dat ver wacht het publiek in Eind hoven en verre omgeving, dat verwacht de geldschie ter. Knobel zit ermee. De animo voor Oranje blijkt van die kant niet zo groot te zijn dat men „aanwij zingen van hogerhand" naast zich neer legt. In dien Knobel eenzelfde, sterke, gedragslijn volgt als Michels wie geen zin heeft, valt definitief af heeft PSV enige jonge spelers een kans >p voet bal op het hoogste niveau ontnomen. Voorbeeld René Notten is zowel slachtoffer als voorbeeld geworden. Slachtoffer om dat zijn transfer naar Ajax werd afgewezen, voorbeeld omdat daarmee te kennen werd gegeven dat in het vervolg het „op kopen" van spelers niet ongelimiteerd zal kunnen plaatsvinden. Clubs, die over een stevig banksaldo beschikken zouden dan in staat zijn elke speler, die zij wensen in te lijven, aan te trekken. Alleen een forse salarisverhoging zou dan al voldoende zijn. Cruyff en Neeskens waren exceptionele gevallen, waarbij miljoenen waren gemoeid. Doet zich zoiets nogmaals voor, dan zal een transfer wederom (moeten) worden toege staan. Indien het om een geringere financiële ver betering gaat, zal er duch tig over gepraat moeten worden. Terecht, want er zijn te veel clubs die niet in staat zijn hoge salaris sen uit te keren. En voor wie twintig mille verdient, Is zestig mille een uiter mate grote verbetering. Dergelijke clubs worden dan beschermd tegen het groot-voetbalkapitaal. Daarvoor moest er een 'nt voorbeeld dienen en dat lot trof toevallig Notten, die door zijn club niet vrijwillig werd afgestaan. Omslachtig In een snelle tijd wordt prijs gesteld op .pittige, korte, spectaculaire strijd op de sportaccommoda ties. Daaraan doet roeien niet mee. Het oude sy steem van herkansingen blijft, evenals in de wiel rennerij op de baan die dan ook bitter weinig pu bliek trekt, gehandhaafd. Een brij van wedstrijden, die de overzichtelijkheid niet bevorderen, is het ge volg. Het element span ning komt veelal ook eerst later aan bod want in de series hoeven de bij voor baat kanslozen zich niet bijs.er in te spannen. Zij komen toch nog eens aan boe Een weinig aantrek kelijke, maar boven al r: .achtige wijze van or- gan.seren. Men kan tijd en geld kortere duur van het toernooi sparen door rechtstreeks finale plaatsen toe te wijzen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9