Ernstige bestuurscrisis op hogescholen V. d. Stoel geen bemiddelaar op Cyprus fieidaeSoutcmt Mevrouw Reeters met uw spaarboekje! Even opletten morgen!^ Landbouwprijzen 4 procent omhoog bü Jan de Jong met je spaarboekje. Even opletten morgen! f&j ■■■■mm ■nm Jongens gered uit brandend papierhok Meneer van Diik met uw spaarboekje! Evency'stten morgen! fo) Prof. Van Melsen bij opening academisch jaar: NIJMEGEN „Er is wel degelijk een levensgrote be stuurscrisis aan alle universiteiten en hogescholen in Ne derland. Niet in de vorm van een bestuurschaos of in die van voortdurende bestuursconflicten, maar wel in de vorm van ernstige verlammingsverschijnselen in het te voeren beleid". Dit zei vanmiddag prof. dr. A. G. M. van Melsen, voorzitter van de universiteitsraad in Nijmegen ter gelegenheid van de opening van net academisch jaar. de de heer Terlouw. „Slechts schoorvoetend zetten de natuur wetenschappers bijvoorbeeld «en voet buiten de ivoren toren. Dat ze daarbij best weieens in de modder zullen tuimelen is nu ook weer niet zo'n ramp. Belangrijker is hun bijdrage aan politieke besluitvnrminssproces- sen". De heer Van Melsen wees de ver onderstelling af, dat de univer siteiten uitsluitend zelf schuld hebben aan de verlammingsver schijnselen. „De Nederlandse gemeenschap is er niet in ge slaagd de doelstellingen, de or- gnisatorische opbouw en de on derwijsmethoden van het ter tiair onderwijs als geheel af te stemmen op de nieuwe situatie. Als voorbeelden van de verlam mingsverschijnselen noemde hij de onzekerheid over de finan ciële middelen voor het bouwbe leid en de onzekerheid over het jaarlijks toe te laten aantal studenten. Evenals vorig jaar vormden de eigen problemen van het weten schappelijk onderwijs, van het onderzoek, van de besturen van universiteit en hogeschool, het studentenproject, de herstructu rering en de relatie met het mi nisterie van onderwijs en weten schappen weer de belangrijkste thema's in de uitgesproken re des bij de opening van het stu diejaar aan drie universiteiten en twee hogescholen. In de universiteit van Amsterdam deed fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer dr. J. C. Terlouw een dringend beroep op de academische gemeen schap om hun kennis ter be schikking te stellen van de par lementariërs. .,De parlementai re democratie is aan waarde aan het inboeten", zei Terlouw. „Er is een gebrekkige doorstro ming van kennis van de onder zoekinstellingen naar de samen leving, dus ook van de universi taire gemeenschap naar het parlement. Ik vraag me af of u, die ik niet blind zou durven noe men, het kreupele parlement misschien zou kunnen leiden". Dr. Terlouw weer erop, dat de ad vieslichamen als de Sociaal- Economische Raad en de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid de regering advi seren en niet de Tweede Ka mer. Inhoudelijk blijft het par lement buiten veel dingen, het mag achteraf alleen, goedkeu ren. Eigen adviesinstanties staan de Tweede Kamer niet ten dienste. Een goed georgani seerde actiegroep krijgt vaak meer gedaan van land- of stads regering dan een politieke par tij. Al met al zien we dat de parlementsleden de grote pro blemen niet aan kunnen en bij de kleinere problemen worden overvleugeld door actiegroe pen". Als voorbeelden noemde de fractievoorzitter de introcfuc- tie van de Jumbo-jet en de bouw van kernenergiecentrales. De beoefenaars van de wetenschap kunnen zich niet permitteren voorbij te gaan aan de gevolgen van wat zij doen en laten, stel- Geeni paniek An de Vrije Universiteit in Am sterdam vond rector-magnificus prof. mr. I. A. Diepenhorst dat er geen reden tot paniek is, on danks de vele problemen, „Er mag niet worden toegegeven aan de verleiding de hedendaag se universitaire problematiek te donker te beschouwen", aldus prof. Diepenhorst. „Toch heerst er neerslachtigheid in het universitaire huis", aldus prof. Diepenhorst. „Er ont breekt rust voor studie, er is geldgebrek, het recht van we tenschappelijk onderwijs en on derzoek moet geregeld verde digd worden en buitenstaanders vragen naar het nut van de uni versiteit op een iedere culturele drijfveer miskennende manier". Prof Diepenhorst stipte de span ning aan die ontstaat tussen actievoerende studenten en het personeel van de universi teit. „Men ergert zich aan groe pen studenten, die zonder offers te brengen of verantwoordelijk heid te dragen, zich met vak verenigingen vergelijken. Bij stakingen hebben zij niets te verliezen, bij bezettingen krii- gen zij een zachtmoedige behan deling hoewel hun doeleinden soms zelfzuchtig zijn. Over de selectie van studenten zei prof. Diepenhorst dat deze aan de universiteit niet mag worden afgewezen. „Integendeel, on danks alle fouten die erbij wor den gemaakt, is selectie van de geschiksten ommisbaar. Het loopt verkeerd af, wanneer de selectie willekeurig wordt. Stun tels mogen niet door de mazen van het academisch net glip pen", aldus prof. Diepenhorst. De voorzitter van het college van bestuur van de Vrije Universi teit dr. K. van Nes was tevre den over de maatregelen, die door de V.U. zijn genomen te gen studenten die de college geldheffing boycotten. „Deze universiteit sluit „wanbetalers" uit van tentamens en examens. Na enkele harde confrontaties gingen de meeste over tot be talen". Voorzitter ir. T. Verheul van het college van bestuur van de Delftse universiteit constateer de, dat wezenlijke lange ter mijnstudies op onderwijsgebied nog maar nauwelijks van de grond zijn gekomen. Tevens be steedde ir. Verheul veel aan dacht aan de interne problemen die de Delftse Technische Hoge school het afgelopen jaar op be stuurlijk gebied heeft gekend. Rector-magnificus dr. ir. G. C. Nielen in Tilburg hekelde de te ruglopende bereidheid van stu denten en docenten om zich extra in te spannen om het recht op onderwijs gestalte te geven. Het recht op onderwijs geldt voor elke student die nog kan en wil leren, meende Ir. Nielen, die daarbij het systeem van de numerus fixus afwijst. „De numerus fixus is overbodig als studenten die niet verder willen en of kunnen in overleg met hun docenten hun plaats af slaan aan hen die wel verder kunnen", aldus ir. Nielen. Heilloos plan Moeder Teresa", de van herkomst Albanese zuster, die grote bekend heid kreeg door haar werk onder de stervenden en daklozen in India, is op Schiphol gearriveerd voor een bezoek van enkele dagen aan Nederland. Een van haar activiteiten is pleegouders te vinden, die bereid zijn de opvoeding van een kind te financieren. In Nederland zijn er nu ongeveer tweeduizend pleegouders. Een kind van een van de pleegouderparen kreeg de bijzondere belangstelling van Mother Teresa. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Europese Commissie, het hoogste bestuursorgaan van de EEG, vindt dat de gegarandeerde landbouwprijzen in de EEG met vier procent verhoogd moeten worden. Morgen wordt een voorstel hiertoe aangeboden aan de negen ministers van Landbouw die dan in Brussel bijeenkomen om de recente moeilijkheden jn de agrarische wereld te bespreken. De commissie wil de prijsverho ging op 1 oktober laten ingaan. De verhoging van vier proeent komt bij een reeks andere maatregelen die de commissie heeft voorgesteld om land- en tuinbouw te helpen. Ook land bouwcommissaris Lardinois, die eerst fervent tegenstander was van tussentijdse prijsverhogin gen, schijnt nu overtuigd van de uitzonderlijke moeilijkheden van boer en tuinder. In ons land gaan de actiegroepen van boeren en tuinders zich deze week beraden over een mogelijke herstructuerering van de agrarische standsorganisa ties. In een vergadering van de groepen, zaterdag in Den Haag, is hiertoe besloten. Een betere werking van de organisaties, zo dat het vertrouwen erin hersteld kan worden, wordt door de ac tiegroepen dringend nodig geacht. De actiegroepen hebben Hoger personeel wil meepraten besloten met verdere harde ac ties te wachten tot na de derde dinsdag In september. Komt er na de ministerraad van morgen en prinsjesdag niet genoeg uit de bus voor land- en tuinbouw, dan zullen alsnog harde acties volgen. Het Landbouwschap heeft beslo ten zijn heffingsaanslagen, die normaal in de zomer- en herst- maanden de deur uitgaan, voor 1974 enkele maanden later te verzenden. Daarmee schuift de uiterste datum van betaling even veel maanden op. nieuwe c.a.o. s UTRECHT ANP De Raad van Overleg voor mediaal en hoger perscneel wil als volwaardig gesprekspartner worden erkend bij het centraal overleg over de arbeidsvoorwaarden voor vol gend jaar. In deze read werken sinds kort zes organisaties van mediaal en iio;:er r,o:~ nee! sa men met in totaal 120.093 leden. De raad kan in ko: te tijd well cht 250.000 tot 330.000 lcd-.i gaan vertegenwoordigen gezien het feit dat er momenteel juist on der het middelbaar personeel grote behoefte bestaat aan be langenbehartiging, aldus de Raad. Arabische top in oktober CA'RO (AP) De Arabische mi nisters van buitenlandse zaken hebben gisteren in Cairo beslo ten hun topconferentie 26 okto ber in Rabat, de hoofdstad van Marokko, te houden. Tijdens hun besprekingen van gis teren hebben de ministers zich voornamelijk beziggehouden met de kwestie van de Palestij- nen. De Palestijnen willen dat de Verenigde Naties nog dit na jaar hun zaak ter discussie brengen. Zij willen dat hun zaak niet als vluchtelingenpro bleem wordt behandeld, zoals eerder is gebeurd, maar willen i de status van nati male bevrii- d ngsbeweging. Jordanië had om uitstel van de Arabische top, die oo.spronki-j lijk deze week zou beginnen, ge- j vraagd om tijd te winnen voor de oplossing van geschil met de I Palestijnse bevriidingsorganisa- tie. (ADVERTENTIE) Met-drinkers gaan publiek voorlichten AMSTERDAM Dr:e gehce'tr.:- houclerscigan'f at es gaan op 14 september in de aanstreek een actie houden om de aandacht van het publiek op de nieuwe alcoholwetgeving te vestigen. Het zijn de algemene Nederlands» geheelonthoudersbond (ANGOB), de jeugdorganisatie „ANJO" van deze bond en de jongerenorganisatie voor nuch terheid. vrede en vriendschari ..VOOR". T idens de actie in Assende'l Krommenie, Wcrmerveer er Zaandam worden pamfletter verspreid, informatie aan een stand gegeven, straattoneel ge speeld en een optocht geoouden. Minister Van der Stoel is bij zijn warme ontvangst in de Griekse hoofdstad ook verwelkomd door de actrice Melina Mercouri, dia tijdens haar ballingschap in Pa rijs onvermoeibaar tegen het kolonelsregiem actie heeft ge voerd. Van der Stoel- straat in Saloniki SALONIKI (UPI) De burgemeester van Saloni ki heeft gisteren meege deeld dat een van de stra ten van deze stad In Noord-Griekenland zal worden genoemd naar de Nederlandse minister van Buitenlandse zaken, Max van der Stoel. Burgemeester Dimitrios Zannas zei dat dit zal ge beuren uit erkentelijkheid voor de inspanningen van de Nederlandse politicus tot herstel van de demo cratie in Griekenland toen hij deel uitmaakte van de Raad van Europa. Als rapporteur uitte hij her haaldelijk kritiek op het kolonelsbewind en sprek hij zich uit voor herstel van de democratie en de mensenrechten in Grie kenland." SCHIPHOL (ANP) De Neder- landse minister van buitenland se zaken, mr. Max van der Stoel, heeft van Griekenland noch van Turkije het verzoek ontvangen om als bemiddelaar In de kwestie Cyprus op te tre den. De Nederlandse bewinds. man heeft in de Griekse hoofd stad Athene tegenover de Griek se premier Caramanlls wel ver klaard bereid te zijn om bood schappen over te brengen of zich op andere wijze nuttig te maken bij het zoeken naar een oplossing in het geschil rond Cyprus. Minister van der Stoel la gister middag uit Athene op Schiphol teruggekeerd van een 2-daagse werkbezoek aan de Griekse hoofdstad. Centraal in het over leg dat hij met de minister-pre sident Caramanlis, met minister Mavros en andere leden van het Griekse kabinet heeft ge voerd. stonden de verhoudingen van Griekenland tot de EEG en de kwestie Cyprus. Minister van der Stoel zei op Schiphol getroffen te zijn door de warmte en hartelijkheid waarmee hij in Griekenland was verwelkomd. Wat betreft zijn besprekingen over het militair terugtrekken van Griekenland uit de NAVO reageerde de Nederlandse m1- nlster: Griekenland blijft poli tiek met de NAVO verbonden. Ik hoop zeer dat met een oplos sing ln het Cyprusconflict ook de scherpe kantjes van dit vraagstuk zullen worden wegge nomen. De minister van buitenlandse za ken wilde ln z'jn verklaring over de betrekkingen van Grie kenland tot de EEG voorop stel len dat het In tegenstelling tot vele verwachtingen niet zo Is dat Griekenland op korte ter mijn als volledig lid tot de EEG kan toetreden, dit gez'en de eco nomische situatie van dat land. TOT VELER VERRASSING Is bij tussentijds beraad tussen een m' nlstersdelegatie en de Kamercommissie voor de West van re, ringswege de suggestie gedaan om de immigratie uit Suriname af remmen door in de West voor rekening van Nederland sociale uit keringen als A.O.W. en Algemene Bijstand te gaan uitkeren. Een heilloos plan. dunkt ons. Niet omdat enkele ministers door de komst van het gouden kalf in d vorm van sterk-verhoogde aardgasinkomsten geloven dat een hai miljard per jaar meeT of minder niet meer relevant is. Ook niet omdat het verkeerd is ervan uit te gaan dat Nederland in d nabije toekomst bij het onafhankelijk worden van Suriname en d- Antillen op een „gouden handdruk" zal tracteren. HET ERGE IS, dat het toekennen van Nederlandse sociale uitkerin gen aan de bevolking in Suriname een slechte bijdrage zou zijn om Suriname uit de nood te helpen. Ten eerste zal de animo om in eigen land te gaan of blijven werker door royale uitkeringen beslist niet toenemen. De produktiviteit niets verbeteren en het economisch perspectief onmisbaar voo een verantwoorde souvereiniteitsoverdracht zal geen greintj-. beter worden. Eigenlijk zop op deze manier van regeringswege bevestigd worden, dat momenteel veel Surinamers naar Nederland emigreren alle rnaar om in Amsterdam «ociale utkenngen te kunnen vangen. Verder moet er rekening mee worden gehouden dat in toenemer mate Surinamers hun land willen verlaten om andere redenen, da. dat ze er geen werk kunnen vinden. Om hen ertoe te bewegen in Suriname te blijven, is iets anders nodig dan het uitstrooien va geld dat alleen de consumptne en niet de produktie ten goede zal ko WAAR IS IN SURINAME het kader, dat in staat is om met succes kunnen controleren dat het geld terecht komt bij de mensen die he nodig hebben? Het Is niet denkbeeldig, dat geprobeerd zal word- van twee walletjes te eten. Een rem op de immigratie, 'n goede rem tenminster, lijkt ons dit'nï' te zijn. Hoogstens zullen sommige Surinamers gaan repatriëren die in Nederland ook niet verder komen dan leven van de bijstandswet nu de gelegenheid krijgen dit ook in Suriname te doen. Zo iets. al Nederlandse werklozen stimuleren om te verhuizen naar een streel, waar geen werkgelegenheid is. Weeroverzïcht opklaringen temperaturen luchön* r mdteo» haod T"v wanntefront H hoge-drukgobied j Y sneeuw t-t kou-front L kge-dnRgebiod onweer wndrichting verplaatsingsrichting EINDHOVEN (ANP) De Elnd- hovense politie heeft twee jon gens van zeven en elf jaar uit Eindhoven gered uit een bran dend papierhok. Het vuur was door de knapen zelf aangesto ken. De deur was achter hen dichtgevallen, waardoor zij niet meer naar bulten konden. Belde knapen zijn met brandwonden en verstlkklngsverichljnselen opgenomen In een ziekenhuis ln eindhoven. Een buurvrouw hoorde klopsigna len eo waarschuwde do politie. Met behulp van een ouderwetse schoenleest zag een van de agenten kans de deer gedeelte lijk kapot te slaan, waardoor de knapen konden worden bevrijd. In de beeldentuin van het Rijks-1 museum Kröller-Müller te Ot- i terlo worden tot 1 november I drie recente werken getoond van beeHhnuwer David van der Kop. In het museum rijn voor studies, collages en kleine ma- quettes van landschapsprojecten i van de kunstenaar te zien. DE BILT Gisteren, de eerste dag van de meteorologische herfst trok een koufront met veel wind en buien, waarvan sommige met onweer, van zuidwest naar noordoost over het land. De vol gende herfstachtige verschijning op de weerkaart was vanoch tend een diepe stormdepressie ten zuiden van Ierland. Dit la gedrukgebied wordt morgen in de buurt van Schotland ver wacht. Bijbehorende fronten zul len Nederland ln avond en nacht met regen, en opnieuw veel wind, passeren. De morgen aangevoerde lucht is onstabiel van opbouw, er zullen dan ook buien voorkomen. Vooruitzich ten voor woensdag: Vrij koel met enige tijd regen. Later weer opklaringen. Weersvooruit zichten in cijfers voor woen- dag: aantal uren zon: 1 tot 9. Min.Temp.: omstreeks 12 graden Max.temp.: omstreeks 19 graden WEERRAPPORTEN Eeldo Eindhoven Den Heldor Luchth. Ktd. Twento Vllsslngen Zd.-Limburg Frankfort Stockholm Wenen Zurich 7W. bew. h. bew. motregen (ADVERTENTIE) m

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7