Groots welkom in Scheveningen piraten van Piraten sleepten zich in regen naar 't einde goudhaantje radio bedankt jonge luisteraars bijna in opstand NOORDZEE NOORDZEE EN VERONICA IN GELIJK SPEL LEIDSE COURANT PAGINA Bij aankomst in de haven gooide dj Tony Berk van Radio Noordzee zijn T-shirt in de wachtende menigte. Ook de rondvaartboten betuigden hun dank aan Radio Noordzee. Van één-onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Scheveningen is zaterdagavond over spoeld door eenimmense menigte Veronica-fans. Vele dui zenden mensen, onder wie veel jongeren waren met ontel bare auto's brommers en fietsen naar de Scheveningse haven gekomen om de voltallige Veronica-familie een adembenemend onthaal te bezorgen. Rijendik omzoom den de zo'n tienduizend belangstellenden de kades van de Tweede Binnenhaven. Wachtend op het moment waarop de vissersboot „Ger Anna" binnen zou komen varen en om vervolgens in een massale en spontane vreugde uit barsting dank te brengen voor veertien jaar muzikaal plezier. Zondagochtend werd het feest bij de aankomst van de medewerkers van Radio Noordzee nog eens dunne tjes overgedaan. De vreugde en opkomst daarbij er waren naar schatting zo'n kleine tweeduizend mensen op de been was echter een lauwe afspiegeling van de ge beurtenissen, die zich zaterdagavond in en om de Scheve ningse haven hadden afgespeeld; een 14 jaar oude transistorra- gen. dio in het midden, zo namen Het laatste Veronica-uur wus de trouwe medewerkers van trouwens een onvervalst stukje Veronica zaterdag afscheid radiosentiment. Hoewel de van hun piraat. Slechts weinl- meeste gesprekken onder an- gen konden hun emoties In be- <jeri. <je toespraak van ome dwang houden toen om vijf Bull Verwey van tevoren wn- voor zes luid het Wilhelmus ren opgenomen, klonken de klonk. tranen duidelijk door de stem- De reden voor dit zeer trieste men heen. En dat is te begrlj- afscheid in de regen was een pen, het is hoe dan ook en on wel zeer flauwe grap van eni- der welke omstandigheid dan ge tegenstanders van de pl- ook pijnlijk afscheid te nemen raat. Een half uur voor het van een stukje eigen bouw- einde van de zender namelijk werk. Men moet niet vergeten, kwam er bij de Hilversumse dat sommige Veronica-mede- polltie een bommelding binnen, werkers 14 jaar voor hun pl- Het Veronica-gebouw zou, zo raat hebben gevochten, luidde de boodschap, om vijf Radio Noordzee vatte hel laat. minuten over res in de lucht s[e uur (van „ve„ |ot acht vliegen Hoewel het niet d. >vonds hee| wa, rationai|sti. mo"! ,er T,'"m'1rnunr8e" Kh« °P- L°«isch- luk telefoontje bi, de Hilver- zmder die drie |aar in sumse politie we.s binnengeko- dl. |uch, was had heel wal men, werd dere melding ro m|nder om ki)ken ernstig opgevat, dat alle Ver- onica-medewfrkers die voor Discjockeys Tony Berk en Fer- het laatste uur steun bij elkaar ry Maat bedankte de luiste- zochten, verzocht werden het naars met een rustige onge- gebouw te verlaten. Men kon motioneerde stem. Directeur in de tuin verder luisteren. De John de Mol dankte eveneens teleurstelling wus zeer groot, do luisteraars en zei dat radio De Veronica-medewerkers kon- Noordzee zich aan de wet den het moeilijk verkroppen, wenste te houden en daardoor dat het hun niet eens werd ge- gedwongen was met de uitzen- gund het laatste uur in het dingen te stoppen. ZENDER PRUTTELDE NOG DOOR onzer verslagge- AMSTERDAM Radioluis teraars in Amsterdam die zaterdag het einde van Ver onica volgden, hoorden kórt na het beëindigen van de uitzendingen een andere zender op deze golflengte. Deze zender was in. een deel van Amsterdam te ho ren en zonden onder meer reclameboodschappen uit van een bekend sigaretten merk. In andere delen van ons land is thans qo de golf lengte van Veronica een Duitse zender te horen die tot nu toe kennelijk door Veronica werd weggedrukt. Volgens een radio-controle station van de PTT betrof het in Amsterdam een zeer zwakke zender yan onbe kende herkomst die slechts drie kwartier in de lucht is geweest. Het onverwachts grootse welkom, dat de van zee terugkerende Veronica-ploeg als een kostelijk maal werd voorgeschoteld kon digde zich omstreeks half zeven zaterdagavond al aan. Horden mensen en onafzienbare bumper aan bumper rijdende files au to's baanden zich via de West duinweg en de Boulevard een weg naar de Tweede Binnenha ven. De menigte groeide met de minuut en in een mum van tijd zat het verkeer in en om de ha ven muurvast. Ook voor de poli tie was er nauwelijks of geen doorkomen meer aan. Overal stonden auto's. Tussen die ont zagwekkende drukte door pro beerden enkele verlate sportvis- sers zich met hun wagens nog Kankomst naar huis te begeven. Op de ka- .des, die vanaf een hoger punt bezien veranderd leken in een grote wriemelende mierenhoop werd de meute steeds hechter op elkaar gedrukt, waarbij het volgens de politie een wonder is dat niemand in het water is ge vallen. Met moeite wat ruimte vrijhoudend voor de talloze meegebrachte transistor radio's die tot acht uur voor de aller laatste maal waren afgestemd op de programma's van collega en concurrent „Noordzee". Ver onica zelf had de uitzendingen zoals bekend om zes uur 's i»- vonds gestaakt. Terwijl er om de haverklap op horloges werd gekeken en men onafgebroken met gespannen blikken in de richting van de haveningang tuurde begon het bij het naderen van dit trieste hoogtepunt langzaam te regenen in de volgepakte Scheveningse haven. De duisternis viel in en om even voor acht uur klonk vanuit de richting van de ha venmond een lang en donker getoeter. De „Ger-Anna" was in aantocht. Hoewel voorlopig al leen nog de topjes van de twee scheepsmasten te zien waren raakte de menigte reeds toen volledig in rep en roer. Op de dr. Lelykade ging men nieuws gierig op de tenen meter konden ze zich onder wie Rob Out en Bull Verweij in een pand op de hoek van de Staten- laan en de Westduinweg in vei ligheid brengen. Op de stoep verzamelden zich enige tiental len fans die elkaar verdrongen om toch maar iets van hun „hel den" in levende lijve te zien. Terwijl zij nog ruim een uur de „wacht hielden" loste de chaos elders op en liep de haven heel langzaam leeg. He doorvaart tussen de Eerste en de Tweedehaven dromden massa's mensen bijeen om daar alvast een glimp van de boot met de discjockeys, technici en anderen op te vangen. Spreek koren stegen op, spandoeken met teksten als ..Van Doorn verdwijnt als u dat wilt" en „Van Doorn gezocht wegens moord" werden in de lucht ge stoken. Ontelbare handen wuif den, en blits-lichten flitsten door de donkere avondlucht. De „Ger Anna" was binnen. Op het dek en boven op de houten stuurhut van de boot stonden ze dan: Rob Out, Lex Harding, Tineke en alle anderen. Bij het binnenlopen van de haven voer de boot aanvankelijk in noordelijke richting. Op de wal liepen duizenden en duizenden gelijk met de boot op. Zingend zwaaiend en hossend. Omdat het afmeren aan het einde van de haven een onmogelijke zaak bleek, draaide de boot en koers te men naar een plaats tegen over de Van Bergenstraat. Om acht uur precies, toen de regen met bakken uit de hemel neer stortte en radio Noordzee in het watergeruis ten onder ging leg de de Ger-Anna aan. Van boord komen bleef voorlopig nog on mogelijk. Na een half uur waag den de eerste Veronica mensen de stap naar de wal. Onmiddel lijk werden ze in de enthousias tenmenigte opgenomen. Ze ver dwenen ergens tussen die kluwen lopend in de richting van het restaurant De Ducdalf. Terwijl velen inmiddels nat de thuisreis aanvaardden, het ver keer opnieuw volledig in de kiK.:- -at en na enige tijd in et..-- i-..a.onie van gescandeerde ui..;.,danken toch langzaam in u-.-:--; kwam waagden de at-ntergc-leven „piraten" de lo... In ijltempo sprongen ze de Aai er, cn worstelden zich een i bij Om de volgende morgen opnieuw zij het nu op veel bescheidener schaal „vol" te lopen. Dit maal ging het er ook beduidend min der spontaan en chaotisch aan toe. In een klein half uur waren de Noordzee-piraten in een lang gerekte rij auto's vertrokken. Op weg naar het Feijenoordsta- dion. Overigens waren zaterdag middag omstreeks vier uur in de Scheveningse haven ook al enige tientallen piraten-fans op de been. Samen met supporters van Raak IJshoky vertrokken zij per boot om bij de zendsche- pen van Noordzee en Veronica kransen te gooien. Kransen van witte en gele bloemen met op het lint de opschriften: „Noord zee en Veronica Vaarwel". Tekst: Ted van Busel, Herman van Bergem, Roelfien Sant. F oto's Stimon E. Smit Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Nog eenmaal bundelden de mannen van Ra dio Noordzee en Veronica de krachten. Ze hadden zich in voet balshirts gehuld en traden elkaar tegemoet in een voorwed strijd van Feyenoord—Rodo JC. De doffe ellende, die het ver dwijnen van hun boterham teweeg had gebracht, werd voor een wijl naar de ondergrond gedrongen. Ze maakten er een spekta kel van dat de vele toeschouwers van de ene lachbui in de an dere deed tuimelen. Het laatste optreden was perfect voorbereid en scheidsrechter Verheul wist er alles van. Hij vond het opperbest dat de grens rechters hoekschappen namen, hij voorkwam een doelpunt waardoor Noordzee te ver zou uitlopen en als er eens een man netje te veel in het veld stond, kneep hij beide ogen stijf dicht. Toen Noordzee met 32 leidde, ga hij de verzorger van Vero nica zelfs een gouden raad. „Kom erin als de bal In de buurt van het doel is." Dat deed de verzorger en hij scoorde de ge lijkmaker zodat iedereen tevreden was. Want de opzet was dat de strijd onbeslist zou eindigen. Het werd dan ook zonder mankeren 3—3, met zelfs een stukje rugby erin gevlochten want bij een zogenoemde scheldsrech- tersbal namen de tweeëntwintig onvervaard een scrum. Toen bij de toeschouwers de tranen van het lachen gewist waren, was het weer huilen geblazen. Maar toen om Feyenoord—Roda JC. en speciaal om Feyenoord. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De noodgedwongen verdwijning Nadat het Buitenhof van de populaire Nederlandse piratenzenders heeft het afgelopen weekeinde in Den Haag ge leid tot een aantal vrij ernstige ongeregeldhe- Bij de betoging op het Binnenhof zaterdag om middernacht gingen den. De moeilijkheden deden zich voor op en enkele betogers met de politie op de vuist. rond het Binnenhof en volgden op het enthou siaste en spontane onthaal dat de Veronica- ploeg eerder op de avond in Scheveningen was hereid. Bij de acties van de politie om de rust 'n de Haagse binnenstad te herstellen werden in ■f totaal zes arrestaties verricht wegens baldadig heid. vernieling en verzet tegen de politie. De ongeregeldheden begonnen toen een groep van zo'n tweehonderd opgeschoten jongelui een wi|de demonstratie trachtte te houden op het Binnenhof. Bij de toegangspoorten tot het Bin nenhof stuitten zij echter op de surveillance dienst van de politie, die het complex met dranghekken hermetisch had afgesloten. De jon- jV. gelui hielden zich toen op het Buitenhof op. Daar deden zich ook de eerste schermutselingen voor, toen rond tien uur een automobilist een fietser raakte. De „demonstranten" koelden daarop hun woede op de auto die met een fors aantal deuken zwaar werd beschadigd. Met jeeps en de wapenstok werden daarop op het Buitenhof door de jïolitie enkele charges uit- trokken een paar honderd Veromcajans gevoerd. Bij de actie werd een 27-jarige electrl- naar het Binnenhof om voor het laatst te protesteren tegen het ciën uit Den Haag wegens vernielingen aange- verdwijnen van de radiozenders. houden. schoongeveegd het meerendeel van de demonstranten was wegge vlucht leek de rust rond het Binnenhof te zijn teruggekeerd. Tegen half twaalf liet de politie de dranghekken verwijderen waarbij een recal citrante jongeman enkele rake klappen met een gummieknuppel opliep. Omstreeks half één 's nachts moest de politie •chter opnieuw in actie komen. Twee jonge mannen die vernielingen hadden aangericht aan een houten stellage bij het Binnenhof werden voor de Ridderzaal door een aantal ijlings toe geschoten politiemannen van de groepssurveil- lance op hardhandige wijze ingerekend. Het wa ren een 22-jarige veilingbediende uit Tuitjehorn (Noord-Holland) en zijn 17-jarige broer, timmer man van beroep. Terwijl beide mannen al met de wapenstok waren bewerkt, werd de 17-jarige timmerman door een politiehond in zijn dijbeen gegrepen. De man moest in het ziekenhuis aan het Westelnde worden behandeld. Toen een klei ne groep jongelui na dit voorval het Binnenhof op wilde lopen werden ze bij een snelle charge weggejaagd. De laatste aanhoudingen werden kort na #én uur verricht. Wegens het uit de grond trekken van enkele vlaggemasten werden een 18-jarige zeeman, een 22-jarige electricien en een 20-jari- ge timmerman ingesloten. Daarna keerde de rust terug. Directeur John de Mol van Radio Noordzee.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5