TREIN RAMP DODEN over Ui ijmaker Bij Zagreb: Twente wil Notten afstaan aan Ajax voor twee miljoen ULTIMATUM AAN KTH AMSTERDAM Grieken eren Van der Stoel als held Vredeling dreigde niet met aftreden Cao-voorstel V en D verworpen verdien 'n echte ftiMae <3owmit [ort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W, C. Leune. dvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent 65e JAARGANG No. 19903 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1974 TV-SELECTIE DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dagboek Zaterdag Ned. II om 21.15 uur het laatste deel van „Dagboek van een onderwijzer". Op Ned. I om 21.10 uur een aflevering „De Wrekers". Zondag Ned. I om 20.30 uur „Hamiet" deel I Op Ned. II om 20.45 uur deel 2 van „De jonge Garibaldi". Om 21.45 uur deel 8 van „Mens in wording". Op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. Meest matige wind uit zuid tot zuidoost. Muxi- Zondag zon 5.15-19.28, Maan; 18.51-5.35 hoogwater 2.55-15.16, laagwater: 10.54-23.10. Maandag zon: 5.52-1926. maan: 19.08-6.42. hoogwater 3.25-15.47, laagwater 11.29-23.47. HEIRS wêêêkêêêêêêêêêm nTTrmwi Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE FC Twente heeft René Notten alsnog toestemming gegeven om naar Ajax te gaan, maar door het stellen van een vraagprijs van twee miljoen gulden lijkt de „overstap" een zeer moei lijke zaak. René Notten heeft gisteravond tele fonisch verklaard dat Twente Ajax gevraagd 'heeft een bod op mij te doen. ,,Ajax bood 1,2 miljoen aan, welk belang telegrafisch bevestigd werd. Toen bepaalde FC Twente zijn vraagprijs op twee miljoen, waarna ik te horen kreeg dat men bij dat bedrag zou blijven en dat er niet over gepingeld zou worden. Ik heb gebeld met de KNVB, met de heren Hogewoning, Burgwal, Kno bel en noem maar op om te vragen of dit zomaar kan, zo'n uitzonder lijk hoog bedrag vast stellen". Met dat al is René Notten geheel in tijd nood gekomen, want vandaag is de manager van Ajax, Hans Kraay, naar Engeland vertrokken, op zoek naar een aanvalsspits. ,,Als hij die op de kop kan tikken, dan kan Ajax wel vergeten", aldus Notten. Zoals bekend had de arbitragecom missie van de KNVB eerder deze week beslist, dat Noütens overeen komst met de FC Twente niet voor tijdig ontbonden kon worden. s Banzer met weg LA PAZ (Reuter-AFP) De president van Bolivia, Hugo Banzer, die gisteren zijn ontslag had ingediend, heeft zijn ontslagaanvrage op verzoek van de strijd krachten ingetrokken. Dit heeft de leider van het ge zamenlijke militaire opper bevel meegedeeld. Generaal Carlos Alcoreza deelde mee dat het gezamenlijk opper bevel het ontslag afwees en eneraal Banzer vroeg in functie te blijven. Deze stemde toe en blijft de lei ding van het land uitoefe- Sneltrein Athene- Dortmund IELGRADO (Reuter) Zeker honderd do en zijn gevallen toen gisteravond bij Zagreb t sneltrein Athene-Dortmund uit de rails liep. et aantal gewonden bedraagt tot nu toe 150. let is de ergste treinramp in Joego-SIavië se- ert dertig jaar. De meeste doden zijn gevallen mdat de trein bij de ontsporing de electrici- 'itskabels meesleurde; deze kwamen op de agon6 terecht. verongelukte trein vervoerde voornamelijk gasterbeiders uit Joe- 1 •slavië en Griekenland, die van vakantie naar West-Duitslands te- gkeerden. De trein was gisteren om tien over vijf uit Belgrado i trtrokken ais extra-trein om de overvolle Hellasexpres te ontlas- m. Bij de ontsporing, waarvan de oorzaak niet bekend is, kantel- in alle tien de wagons om. et is niet alleen het zwaarste treinongeluk in Joego-SIavië van de atste dertig jaar maar ook een van de ernstigste ter wereld in de Igelopen paar jaar. Op 21 februari van dit jaar vielen bij trein- itgeluk in India veertigdoden. De zwaarste treinramp die zich it heeft voorgedaan was op 12 december 1917 bij Modane in ■ankrijk, toen 573 treinreizigers in een tunnel de verstikkingsdood ATHENE (DPA/AFP) Mi nister van buitenlandse zaken M. Van der Stoel is bij aan komst in Athene door een geestdriftige menigte ontvan gen. Hij werd geëerd als een symbool van de Europese steun aan het verzet ten tijde van het koloneisregiem in Griekenland. Op het vliegveld van Athene Waren ter verwelkoming aan wezig zijn Griekse ambtgenoot George Mavros, minister van financiën Joannis Pesmaso- glou, minister voor openbare werken George Mangakis, mi nister van industrie Charalam- bos Portopappas, en de mmis ter van verkeer George Mylo- nas. Deze bewindslieden heb ben zich onderscheiden door hun verzet tegen het voormali ge regiem. Minister Van der Stoel heeft in het verleden als rapporteur van de Raad van Europa steeds weer kritiek geuit op de Griekse kolonels en sprak zich herhaaldelijk uit voor het herstel van de demo cratie en de mensenrechten in Griekenland. Zijn optreden leidde er onder meer toe dat Griekenland zich uit de Raad van Europa terugtrok, om niet het gevaar te lopen van uitzet ting. De Nederlandse bewindsman leek zeer onder de indruk van de stormachtige ontvangst. De mensen, voornamelijk jonge ren, verdrongen zich achter de afzetting, juichten Van der Stoel toe en poogden hem te omarmen. „Het is haast niet te geloven" mompelde de be windsman met betraande ogen. Minister van buitenlandse za ken Mavros noemde de naam van Van der Stoel een „syno niem voor de strijd om de vrij heid". In zijn antwoord zei mi nister van der Stoel dat het de mocratische Griekenland door de EEG met open armen zal worden ontvangen. Hij sprak tevens de overtuiging uit dat Griekenland in de raad van Europa zal terugkeren. Minis ter Van der Stoel had gister avond nog een ontmoeting met de Griekse premier Karamnlis. Morgenochtend keert hij naar Nederland terug. Pastoraal overleg ui- ritmen Warnsveld gisteren het tderlands tmpioenschap olspinnen houden. Op voorgrond de I inipioen van >rig jaar, de er P. C. van r Eynde met de achter- ond de con ventie. Bankrovers AKEL (ANP) De rijkspolitie Bakel (N. Br.) heeft gister- idag twee internationale bank rovers aangehouden. Het zijn de 27-jarige H. van D. en de 28- jarige H.O., zeiden zonder vaste woon- of verblijfplaats. H. van D. is afkomstig uit Nederland, de ander is vermoedelijk een Marokkaan. Beide mannen ston den bij de politie gesignaleerd als gevaarlijke misdadigers. Zij worden voor diverse bankover vallen in verschillende landen gezocht. DANSLES? jongelui ouderen gehuwden EVERT CASTELEIN Zie kleine advertenties (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister-president Den Uyl heeft gisteravond na de vergadering van de ministerraad verklaard dat minister Vredeling (Defensie) tijdens de besprekingen over de defensienota in juni niet met aftreden heeft gedreigd. Minister Vredeling zelf heeft hierover in het geruchtmakende vraaggesprek met het weekblad Vrij Neder land een andere lezing gegeven: hij zou gedreigd hebben „naar de koningin te gaan", wat betekent: portefelille ter beschikking stellen. Premier Den Uyl had in juni tegengesproken, dat minister Vrede ling gedreigd zou hebben te vertrekken. Ook na de andersluidende verklaring van de minister van defensie houdt de minister-president dit staande, „r zijn allerlei gradaties waarmee ministers zeggen dat ze het met een bepaalde zaak niet eens zijn of dat ze aan een bepaald punt zwaar tillen, maar minister Vredeling heeft niet op de daarvoor in aanmerking komende wijze meegedeeld dat hij een af treden zou overwegen", aldus de minister-president. De mededeling van minister Vredeling hierover in het veelbespro ken vraaggesprek „geeft niet de feitelijke gang van zaken weer", zo liet premier Den Uyl weten. Vandaag is er in de ministerraad overigens niet over de affair re- deling gesproken. AMSTERDAM (ANP) Mgr. dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam, heeft in een ultima tum geëist dat dr. H. van Luijk, die priester is en binnenkort gaat trouwen, vöór 15 september wordt ontslagen als hoogleraar in de godsdienstbewijsbegeerte en de metafysica aan de katho lieke theologische hogeschool Amsterdam. Indien de KTHA niet ingaat op deze eis, zal de bisschop de ho geschool niet langer erkennen als geschikt voor de priesterop leiding en de priesterkandidaten, die in het bisdom Rotterdam willen gaan werken, terugtrek- Mgr. Simonis (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT „Het la bijzonder apljtlg dat onze collega van Roermond gemeend heeft niet aan dit overleg te kunnen deelne men. Natuurlijk is dat zijn goed recht. We twijfelen niet aan de op rechtheid van zijn bedoelingen. De motivatie echter voor zover dia betrekking heeft op opzet, inrichting en draagwijdte van hot lande lijk pastoraal overleg kunnen wij niet delen. Wij blijven van mening dat dit overleg heilzaam is voor de kerk." Kardinaal Alfrink zei dit gisteravond in een ingelaste passage in de toespraak waarmee hij het landelijk pastoraal overleg opende en waarin hij juist had gewezen dut alle voorwaarden aanwezig waren om het overleg tot een geloofsgebeuren te maken, waarin ondanks de spanning in onze kerkprovincie onze eenheid beleven. Kardinaal Alfrink zei verder dat de bisschoppen getracht hadden mgr. Gijsen te overtuigen van de onjuistheid vun zijn visie. Het is niet de bedoeling van de bisschop van Roermond, zo zei de kardi- nual, door zijn afwezigheid de voortgang van dit overleg te barica- deren. Een overleg dat hij een zeer christelijke en evangelische zaak noemde. „We zullen moeten proberen rustig verder te gaan", aldus de kardinaal. (Zie ook parina 7) Eieren te ivarm vervoerd: wagonlading kuikens Hillegom Personeelsleden van een eierverwerkende fabriek in Hillegom stond vreemd te kij ken. toen zif op het station een wagon met Hongaarse eieren openden. In plaats van eieren bevatte de wagon honderden kuikentjes. Bij het inladen van de eieren in Hongarije was men vergeten koelstof toe te voegen, zotdat tijdens de reis van zes da gen door de hitte de meeste eie ren waren uitgekomen. Een aan tal kuikens was bij het openen van de wagon dood. de rest is ondergebracht hij het vogetram- ponfonds in Haarlem. Vorige week heeft het curato rium van de KTHA over de eis van de bisschop vergaderd en op 6 sept. zal dit college bespre kingen voeren met studenten, docenten en de participanten, namelijk de instanties die hun priesteropleiding aan de KTHA hebben toevertrouwd (de bis dommen Haarlem en Rotterdam en de paters Jezuïeten, Kruishe ren, Karmelieten en de Oblaten van Franciscus van Sales). Na mens het bisdom Rotterdam zal de vergadering behalve door de vaste gedelegeerde, vicaris dr. C. Braun, ook door de bisschop zelf worden bijgewoond. Inmiddels hebben de studenten reeds laten weten achter prof. Van Luijk te staan. Het zeer onwaarschijnlijk wordt geacht dat de bisschop zijn standpunt zal wijzigen. I De kwestie van het aanblijven van gehuwde priesterdocenten blijkt het meest netelige punt in do moeilijkheden tussen Neder land en Rome over de priester opleiding. Op dit punt weet met name kardinaal Seper van de congregatie voor de geloofsleer van geen wijken. Mgr. Simonis heeft gevraagd naar zijn reactie, verklaard het j te betreuren dat de moeilijkhe den rond dr. H. van Luijk be kend zijn geworden, terwijl het beraad erover nog aan de gang was. De reactie van vicaris drs. W. van der Ende en het bisdom Rotterdam was: „Het beraad gaat door en we hopen op een oplossing." UTRECHT (ANP) De cao- voorstellen van Vroom en Dreesmann voor 1974 zijn gister middag door de „bondsvertrou- wensleden", werkzaam bij dit bedrijf tijdens een door de vak bonden georganiseerde vergade ring in Utrecht verworpen. Ook een „laatste gebaar" van de V. en D-directie. afgelopen maandag gemaakt nadat op 16 augustus de vakbondsdelegatie de onderhandelingen afbrak om dat men het niet eens werd ging de vertrouwensleden lang niet ver genoeg. Deze stelüngname vormt het uit gangspunt voor drie ledenverga deringen met V en D-personeel in de loop van de volgende week. De leden zullen zich ook over deze materie uit moeten spreken. Pas daarna gaat de vakbondsdelegatie weer naar de V en D-directie om verder te onderhandelen. Komt men er niet uit, dan worden opnieuw de j vertrouwensleden geraadpleegd. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement ia wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpolnt. Noteer m.i.v RfiN alt nieuw kwartaal-abonnee: PUII Stuur deze bon in o Naam zonder poet/egel. n *drea antwoordnummer Woonplaats: Stuur een 4-kleurenbellpolnt naar: COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1