rieken verkochten ;ekregen VS-wapens Toestemming voor peuter zaal in Noorden £etddc Qowuvnt Staat is tegen erg jonge hoogleraren BEROEP OP ONTVOERDERS IN MEXICO Frankrijk garandeert royale compensatie Bevolkingsconferentie veroordeelt apartheid FORD WIL PRATEN MET EUROPA Bij aankoop Mirage: Beroep kerken op junta in Chili Frans dagblad 'ombat ter ziele RIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 LE1DSE COURANT WASHINGTON (DPA Grie kenland heeft tijdens de zeven jaren van het kolonelsbewind 500 a 600 miljoen dollar Amerika ontvangen. Toen echter Turkije Cyprus binnen viel en de Griekse officieren de onder de wapenen geroepen re servisten wilden bewapenen wa ren de arsenlen leeg. ien groot deel van de Ameri kaanse karabijnen, machinege weren, raketten en munitie, zo hebben Griekse ballingen in Washington onthuld, waren naar andere landen verkocht, voorna melijk in zwart Afrika en ver- niddelijk aan de paramilitaire organisaties van de neo-fascisten Italië. Geen vuist meer tegen Turkije De wapenverkopen waren zorgvul dig geheim gehouden. Zo werd in een van de wapenopslag plaatsen een laag keurig geolie de M-16 geweren aangetroffen. De andere lagen ontbraken. In de plaats van geweren vond men stro en stenen. Voor de Griekse ballingen in Amerika die goede contacten hebben met de nieuwe regering van premier Karamanlis, be staat er geen twijfel over dat leden van de militaire regering bij de wapenhandel betrokken waren V.oigens een Griek is het duidelijk dat bij een derge lijk zaak personen op hoog ni veau betrokken moeten zijn ge weest Volgens genoemde kringen heeft de regering Karamanlis eer onderzoek gelast. Over de om vang van de wapenhandel is nog geen zekerheid, maar hij is blijkbaar van beslissende aard geweest waardoor Griekenland niets tegen Turkije heeft onder nomen toen dat land Cyprus binnenviel. De Amerikaanse commissies buitenlandse zaken van Senaat en Huis van Afgevaardigenden zijn door de in Washington in ballingschap levende Griek Elias Demetracopoulos van het schandaal op de hoogte ge bracht nadat deze begin Augus tus in Genève met leden van de nieuwe regering in Athene had gesproken. ARIJS A.N.P. Wanneer Nederland zou besluiten de 120 Starfighters te vervangen door Franse Mirage-vliegtui- gen, dan is de werkgelegenheid van zeker 4000 werkne mers in de Nederlandse vliegtuigindustrie gedurende 10 jaren verzekerd. Met deze argumenten heeft de Franse vliegtuigfabriek Dassault gisteren een aantal Nederlandse bezoekers willen overtuigen van ook de economische noodzaak voor Nederland, om de Mirage aan te schaffen. rankrijk heeft Nederland en Bel gië voorgesteld volledige part- in het Mirage-project te vyorden, waardoor de deelne mende landen een deel van de fabricage krijgen. Daarnaast zouden Nederland en België 25 procent van de ontwikkelings kosten van het Mirage-project voor hun rekening moeten ne men. Maar de Franse regering garandeert beide landen in ie der geval tenminste 70 procent aan compensatie-opdrachten wanneer zij overgaan tot de koop van de nieuwe, in ontwik keling zijnde, Mirage. „Laat men deze kans glippen", aldus de direktie van Dassault, „dan wordt west-Europa ook militair geheel afhankelijk van de Ame rikaanse vliegtuigbouw". Van onze correspondent EUWKOOP Een van de wodlokalen van de Antonius- ichool in Noorden wordt inge richt als peuterspeelzaal. De ge- neenteraad ging gisteravond ikkoord met het voorstel een lartsubsldie voor de speelzaal geven. De peuterspeelzalen in Nieuwkoop zullen worden gecen- 1 raliseerd in het gebouw „De faddestoel", voorheen de open kleuterschool. raad gaf niet zijn goedkeuring an de aanvraag van de heer Imvlee uit de Meye om een op lagruimte voor zijn landbouw- lachines te bouwen. Ondanks vurige pleidooien van enkele aadsleden voor de heer Omvlee andhaafde de raad liever het estemmingsplan dat voor de leye is vastgesteld, rerbiddelijk was de raad voor t heer Van Benthen, die zon de gebruikelijke weg te be- andelen toch zijn bouwplannen porzette. Dit heeft voor hem tt noodlottige gevolg dat de gemeente de oude situatie niet meer kan herstellen. Hoewel de heer Battjes nog een goed woordje wilde doen, bleef de weigering van kracht. De heer Eykenbroek pleitte voor het ter beschikking stellen van oen ruimte voor multi-functio- neel gebruik in Noorden. Burge meester Van Montfoort ant woordde dat daaraan hard wordt gewerkt. Tenslotte werd er afscheid geno men van zeven raadsleden die niet meer zullen terugkeren. Het zijn mevrouw van Mierop en de heren Tersteeg, Eyken broek, Bommer, Sekuur, Karens en Rommen. Speciale woorden van dank en waardering waren er voor de heer Tersteejg, die twaalf jaar achtereen lid van de Nieuwkoopse raad is geweest. Voor de scheidende raadsleden was er een fraai boek met kaar ten van Rijnland. Voor het eni ge vrouwelijke raadslid dat niet terugkeert, mevr. Van Mierop, was er tevens een bos rode ro- Eindhovens ziekenhuis wil hartoperaties hervatten EINDHOVEN Het Eindhovense Catharinaziekenhuis heeft de staatsecretaris van volksgezond heid Hendriks verzocht de hart operaties in dit ziekenhuis te mogen hevatten. De staatssecretaris heeft daarop een delegatie van het ziekenhuis verzocht een officiële aanvraag hier toe in te deren toen men hem gisteren een bezoek bracht om de plannen tot hervatting van de hartchirurgie toe te lich ten. De aanvraag zal dan wor den bezien in het kader van de totaalplanning op dit gebied. Volgens het bestuur van het Ca tharinaziekenhuis is de totale capaciteit van de hartchirurgi- sche centra in Nederland onvol doende om het aantal patiënten dat zich aandient te helpen. Er moet vaak lang worden gewacht voordat een patiënt kan worden geopereerd en in die wachtpe- riode gaat zijn lichamelijke con ditie vaak sterk achteruit. Twee Londense politiemannen hebben zich ontfermd over de strip- tease-girl Fiona Richmond, die zich op het Londense Piccadilly Circus bloot te paard had vertoond. Slechts gekleed in hoed, laar zen, een riem en een brede glimlach maakte ze buiten het Old Windsor Theater reclame voor de revue 'Let's get laid', die er vol gende week in première gaat. Zij veroorzaakte een opstopping, zodat de politie al snel verscheen. Met een deken natuurlijk, om Fiona voor kouvatten te behoeden. De boete van 130 gulden heeft zij al betaald. [SANTIAGO —Het permanent co mité van het Chileense episco paat cn de vertegenwoordigers van de Lutheraanse, methodisti sche en israëlitische gemeen schappen hebben de leider van de militaire Junta in Chili ge vraagd een eind te maken aan de staat van oorlog die sedert september 1973 van kracht is. et officieuze persagentschap „Orbe" deelde donderdag j dat het permanent comité het episcopaat liet weten dat de petitie „zeer hartelijk" door ge neraal Pinochet was ontvangen. NVSH verliest kort geding DEN HAAG (ANP) De NVSH heeft het kort geding verloren dat zij had aangespannen tegen de staat. Met dit kort geding wilde zij de staat dwingen zich voortaan te onthouden van in grijpen op het terrein van de geboorteregeling. Vice-president van de Haagse rechtbank, mr. B. Pronk wees de vordering gis teren af. Aanleiding voor het kort geding was de overheidsactie tegen abortusklinieken in Amsterdam, Heemstede en Maastricht. De NVSH had geëist dat de staat zich zou onthouden van straf rechtelijk ingrijpen tegen bestu ren en medewerkers van abor tusklinieken. In het vonnis is de NVSH op alle punten in het on gelijk gesteld. NEDERLAND STEMDE VOOR BOEKAREST (ANP) - De VN conferentie over bevolkings- vraagstuken in Boekarest heeft gisteren bij acclamatie een resolutie aanvaard, waarin alle regeringen wordt gevraagd Zuid-Afrika, Namibië (Zuid- west-Afrika) en Zuld-Rhodesië politiek, militair en economisch tea isoleren vanwege de apart heid. Ook Nedertland, dat zich in het verleden bij stemmingen in de algemene vergadering van de VN heeft onthouden, indien een veroordeling van de apartheid gepaard ging met een oproep tot het verbreken van de be trekkingen, stemde voor de re solutie. Volgens de resolutie is de strijd „met alle middelen" van de on derdrukte volkeren van Zuid-A frika, Namibië en Zuid-Rhodesië voor het geheel en al wegvagen van de apartheid wettig, en „verdient zij de steun van de internationale gemeenschap". De Amerikaanse afgevaardigde had vergeefs getracht behande ling van de resolutie op proce durele gronden (te laat indie nen) uit te stellen. De Nederlandse delegatie, geleid door de directeur van het Ne derlandse interuniversitair de mografisch instituut (NIDI) dr. Van der Kaa, had tot enkele uren voor de stemming overleg gepleegd met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. GUADALAJARA (UPI) Procureur-Generaal Pedro Ojeda Pnullada heeft een beroep gedaan op de ontvoerders van de 83-jarige schoon vader van de Mexicaanse president. Luis Echeverria om het slacht offer ongedeerd in vrijheid te stellen. Tegelijkertijd deelde hij ech ter mee dat de regering niet met de kidnappers zou onderhandelen. De familie van de ontvoerde heeft inmiddels meegedeeld dat het le ven van de 83-jarige groot gevaar zal lopen als hij geen geneesmid delen en een zout- en suikerloos dieet krijgt. Hij lijdt o.m. aan een storing in de bloedsomloop en longzwakte. BiMllllBIlBHlIHI III it»—— Nixon krijgt DEN HAAG De staat is tegenstander van het benoemen van zeer jonge hoogleraren aan universiteiten en hogescholen, die dan in aanmerking komen voor het voor die leeftijd hoge salaris van circa 100.000 gulden. Voor de rechtbank in Den Haag diende gisteren een kort geding dat de Leidse universiteit tegen de staat had aange spannen omdat zij geen toestemming krijgt de 28-jarige dr. F. H. H. Kortland tot hoogleraar in de Balto-Slavische talen te benoemen. Staatssecretaris Klein van Onder wijs en wetenschappen zou heb ben toegegeven, dat dr. Kort- landt aan alle eisen van het hoogleraarschap voldoet, maar dat men hem niet het salaris van een ton wil uitbetalen. Vol gens de hogeschool heeft dit ar gument niets te maken met de kwaliteiten van de heer Kort land voor het onderwijs. Uitblij ven van de benoeming zou scha de toebrengen aan het onder wijs op de universiteit. Volgens de staat beschikt dr. Kortlandt nog niet over de ver eiste levenservaring en komt daarom nog niet in aanmerking voor een dergelijk hoog salaris. De staatssecretaris is bereid een bijbehorende salarisschaal, raarschap" in te stellen met een bijbehorend salarisschaal. Het overleg hierover met de universiteiten moet echter nog beginnen. De behandeling van het kort geding is daarom ver daagd naar 4 september. dagvaarding WASHINGTON (AP) - Oud-pre sident Nixon heeft de dagvaar ding om te getuigen in het pro ces tegen zijn voormalige mede werkers, ontvangen, zo is door een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van justitie bekend gemaakt. De woordvoer der zei dat de dagvaarding woensdagavond persoonlijk aan Nixon is afgegeven in San Cle mente. Nixon werd 15 augustus gedag vaard op verzoek van John Ehr- lichman, Nixons voormalige ad viseur op het gebied van binnen landse zaken, die 30 september met vijf anderen terecht moet staan op beschuldiging van sa menzwering om de loop van het recht te belemmeren. Richard Nixon krijgt als voorma lig president van de Verenigde Staten 224.000 dollar voor de in richting van een kantoor in San Clemente in Californië. Dit be drag komt boven zijn pensioen van 60.000 dollar en de 96.000 dollar die hij ontvangt om zijn staf te betalen. 'j weekblad „Combat" heeft opgehouden te verschijnen. De krant is «rtgekomen uit het illegaal verzet, werd in 1941 gesticht en ver in bij de bevrijding in een oplaag van 180.000. De eerste hoofd- dacteur was George Bidault, later minister van buitenlandse za- opgevolgd door Albert Camus. Tot de bekende medewerkers hoorden onder meer Jean Paul Sartre en André Malraux. «Plaag zakte geleidelijk en bedroeg de laatste week niet meer dan waarvan zelfs een weekblad niet kan bestaan. Gewerkt werd et een maandelijks tekort van 150.000 tot 200.000 francs. De eige- Smadja, voor 95 pet. aandeelhouder, heeft tot aan zijn dood dit ar, dapper volgehouden en een groot deel van zijn vermogen ver ten, maar was niet bij machte de gaten te stoppen. Straaljager zet Noors dorp in liet donker OSLO (ANP) Een in Noorwe gen oefenende Nederlandse straaljager heeft gisteren drie hoogspanningskabels stukgevlo- gen. Als gevolg daarvan kwam het dorp Tollesund, op het in de Sognefjord gelegen eiland So- lund, zonder stroom te zitten. De piloot van het op de vliegbasis Twenthe gestationeerde toestel slaagde erin zijn licht bescha digde vliegtuig op het vliegveld bij Stavanger aan de grond te zetten. De vernielde kabels, met een lengte van 1731 meter, zullen vermoedelijk de komende wnter gerepareerd worden. Intussen krijgt Tollesund stroom van el ders. WASHINGTON (Rtr) President Ford is van plan zo spoedig mo gelijk persoonlijk met de leiders van een aantal Europese landen van gedachten te wisselen, zo is door het Witte Huis bekendge maakt. In een reactie op een recente ver klaring van president Valery Giscard d'Estaing liet het Witte Huis weten dat president Ford vruchtbaar met Frankrijk en andere Europese landen wil sa menwerken, maar dat dit een wederkerige houding van de kant van de bondgenoten van de Verenigde Staten vereist. Vol gens goedingelichte kringen is het waarschijnlijk dat zulks in Washington zal gebeuren aange zien de Amerikaanse president niet van plan is in de nabije toekomst naar Europa te gaan. President Giscard d'Estaing zei dinsdag in een toespraak voor radio en televisie dat het nege ren van Europa in de redevoe ringen van president Ford een nieuw bewijs is dat Europa al leen op zichzelf moet vertrou wen. Onze verbondenheid met ons bondgenootschap en Europa is duidelijk aangetoond. De presi dent verlangt naar een vrucht bare en samenwerkende relatie met Frankrijk en onze andere vrienden in Europa, alsmede met de bestaande en in wording zijnde instellingen van de Euro pese Gemeenschap, maar zulks vereist wederkerigheid van de zijde van onze partners, zo wordt in de Amerikaanse ver klaring gezegd. Indrukwekkend INDRUKWEKKEND DE VERKLLARING welke premier Den Uyl na mens het kabinet gegeven heeft over de punt die aan het journalis tieke avontuur van minister Vredeling gezogen is. Dat niemand zit te wachten op een politieke crisis en dan zeker niet bij de regeringspartijen laat zich verklaren. Maar het argument dat de heer Vredeling niemand heeft willen kwetsen, klinkt komisch; zou een goede vondst van Wim Kan geweest kunnen zijn. Het zal voortaan voor een rechter moeilijk vallen nog één verdachte te veroordelen op aanklacht van belediging; tenzij de man zo gek is te verklaren, dat hij beslist beledigen wilde. VAN EEN KANT MAAR GOED dat de V.V.D. haar interpellatie wil doorzetten. Dan hoort de burgerij misschien toch nog, wat de heer Vredeling feitelijk wel bedoelde. In elk geval moet drs. Den Uyl voortaan interviews van ministers, staatssecretarissen en bevriende partijvoorzitters met Bibeb maar ter inzage krijgen. Hij kan dan vooraf zekerheid krijgen, dat het niet in de bedoeling ligt iemand die in de tekst voorkomt te kwet sen. Zelfs Luns niet. Doelpunt voor premier Joop! Niet alleen sportprohleem HET ONDER AUSPICIËN van de Wiardi Beekman Stichting uitgege ven rapport „Keerpunt in sport" heeft, vergeleken bij de sportnota van minister Van Doorn, wel iets weg van de reeds uitdagende stel lingen achteraan in een academisch geschreven proefschrift. De do minerende conclusie is dat de sport, door bepaalde ontwikkelingen in het sportbedrijf, ziek geworden is. Het uit de band springen van sommige sportlieden en nog meer de excessen van groepen sportsupporters zijn de laatste jaren inder daad meer dan vroeger de sport in diskrediet aan het bren gen. Nog even en naar bepaalde wedstrijden moet de krant naast een sportjournalist ook een politieverslaggever meesturen. TOCH IS WAT de medewerkers van de Wiardi Beekman Stichting be schrijven en verklaren, niet uitsluitend een sportprohleem. De zoge noemde vrijetljds-besteding kent in andere sectoren problemen wel ke anders lijken, maar die in wezen even zorgwekkend zijn voor de verdere ontwikkeling. Neem bijvoorbeeld het amusementsbedrijf; wat dit betreft zeggen we de schrijver van „Keerpunten in sport" gaarne na: „De ziekten van onze samenleving zijn ondubbelzinnig in de recreatieve sector aan wezig." Vermoedelijk worden daar wat minder benen gebroken, hersenschud dingen geslagen en messen getrokken dan bij sportexcesse, mnur de geestelijke volksgezondheid loopt er evenzeer gevaar als het li chamelijk welzijn bij om weer een term uit het rapport over te ne men de „vervuilde sport". MISSCHIEN ZIJN DE EXCESSEN bij de sport zelfs mede veroor zaakt door een verziekte mentaliteit waarvan de oorzaken elders gezocht moeten worden. Voor het overige zeggen wij van „Keerpunt in sport" net als van „Keerpunt 1972"; er staan dingen in die waar zijn. Weeroverzicht zonno mist 18 temperaturen 1WO luchldruk m millibaren opklamgen 4* hoort ■w-w wamritefront H hOQO-dmkgebied ^g'bewotkro .^sneeuw T-r kou-front lage-drukgobiod Tj< onweer windrichting verptaatsingsnchting DE BILT Met een zuidoostellj- I ke luchtstroming boven het con tinent werd vandaag warme lucht naar onze omgeving ge transporteerd. Deze lucht is ook droog zodat het in grote gebie den boven Europa zonnig weer i een oceaanfront heeft zich bo ven het Kanaal en West-Frank rijk een afzondelijk lagedrukge bied gevormd. Door deze ont wikkeling maakt het front bo ven Engeland weinig voortgang meer, maar trekt het nog wel via Frankrijk verder naar het noordoosten. In het front komen flinke regen- gebieden en onweersbuien voor. Deze kunnen in de komende nacht ook tot ons land doordrin gen Maar het is nog onzeker of ze ook het noorden van het land zullen bereiken. Boven Spanje en Frankrijk heeft het front een belangrijke afkoe ling teweeggebracht. Er is een kans dat de grens tussen warm en koeler weer boven ons land stagneert. Vooruitzichten voor zondag: Min der bestendig en waarschijnlijk vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: omstreeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. WEERRAPPORTEN De Bilt Dcclen Ecldo Eindhoven Den Helder Luchth. Ktd. VUsMnRcn Z <J.-Limburg Athene Helsinki Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga PurIJs llomj Spilt LatPnlmat New York TelAvlV Kamerleden op reis naar Indonesië Van een onzer verslaggevers DF.N HAAG Mr. W. Aantjes, AR-fractlevoorzltter in de Twee de Kamer, en het KVP-Kamer- lid C. F. Klclsterlee zijn gire ren vertrokken voor een be/nek aan Indonesië. Ze blijven één dag in Bangkok om te acclima tiseren. De twee Kamerleden maken de heen- en terugreis ge scheiden van de parlementaire missie die de komende week In donesië bezoekt. Op 9 septem ber Is de delegatie weer in Ne derland terug. De heren Aantjes en Kleisterlc* willen ondermeer contacten IcR- gen met vertegenwoordigers van twee christen-democrati sche partijen In Indonesië en met vertegenwoordigers van mssie en zending. „We zijn zeer be..ieuwd naar de mening van de volksvertegenwoordigers over de ontwikkelingshulp die door Nederland wordt ver leend", aldus de Leer Kleister- lee. De CPN heeft gepro:esteerd tegen de reis van de Nederlandse de legatie, vanwege het aantal mensen dat onder het Indonesi sche regime gevangen zit.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9