Kamer akkoord met kentekenplicht voor stilstaande auto's "Kunt u tegen kietelen?" lees de nieuwe Geen looncompensatie voor duurder aardgas vroeg dehomeopaat... Premier Den IJyl: Vondeling van unieke waarde voor democratie Meer vrijheden voor Franse dienstplichtigen Randkrant ONDERNEMERS: Veel deodorants zeer schadelijk f VRIJDAG 3ü AUGUSTUS IS74 LEIDSE COURANT PAGINA 7 j Toen premier Den Uyl gisteren dr. ir. Vondeling de versierselen overhandigde behorende bij de onderscheiding Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau ontstonden er enkele problemen. Het KVP-Kamerlid generaal b.d. Van Elzen bood de helpende hand. DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling, is gisteren ter ge legenheid van zijn 23-jarig kamerlidmaatschap benoemd tot Groot-officier in de orde van Oran- je-Nassau. De bij deze onderscheiding behoren- dee versierselen werden hem overhandigd door premier Den Uyl tijdens een druk bezochte re ceptie in het gebouw van de Tweede Kamer. Bijna het voltallige kabinet, oud-ministers en oud-staatssecretarissen, Kamerleden en oud-ka merleden woonden deze plechtigheid bij. Minister-president Den Uyl heeft bij de uitrei king van de hoge onderscheiding aan kamer voorzitter dr. Anne Vondeling gewag gemaakt van de enorme toewijding waarmee de zilveren jubilaris in tal van functies heeft gediend: ka merlid, fractievoorzitter, minister van land bouw, minister van financien em vice-president en kamervoorzitter. Vondeling is een unieke man, van unieke waarde voor de parlementaire democratie. Een leven aan het parlement ge wijd, Weinigen die met zo veel hartstocht en overtuiging kamerlid zijn. Daarnaast was en is Vondeling een man van de wetenschap, van de feiten en ook van ideeën. Drs. Den Uyl kwalificeerde zijn partijgenoot, die bijna 28 jaar geleden zijn eerste betoog in het parlement hield, ook als een verdediger van de macht van het parlement, die soms terecht een schoolmeester is genoemd, maar die menig jong kamerlid de juiste weg wist te wijzen. Zo herinnerde drs. Den Uyl zich hoe ir. Vonde ling het jeugdige kamerlid ir. Vredeling nu minister van defensie voorhield dat jonge ka merleden niet te veel interrupties moeten plaat sen. Maar hij heeft de jonge kamerleden ook al tijd voorgehouden vooral steeds de pers te woord te staan, aldus de premier, die ook nog als volgt op het incident rond de minister van defensie inging: Anne, je was een Friese Natio nalist, ik ben ook een nationalist. (Van correspondent) Parijs De vrijheidsdrang van president Giscard d'Estaing heeft zich ook uitgebreid tot de militairen. In de kazernes zal de censuur worden afgeschaft. Zelfs de communistische Huma- nité, sedert 1947 verboden, zal worden toegelaten. Een uitzon dering blijft bestaan voor prin cipieel anti-militairistische bla den en tijdschriften. Van iedere vier weken zullen de soldaten drie weekends thuis mogen doorbrengen. Nog bekeken zal worden gratis vervoer bij de De hoge militaire autoriteiten zijn spoorwegen toe te staan. met deze hervorming ingeno- Wie meent dat hij voldoende ca- men. Generaal Massu, vroeger paciteiten heeft om andere re- cruten van zijn kennis te laten profiteren zal daartoe in de ge legenheid worden gesteld. Wie uit dienst komt zal kunnen zwemmen en in staat zijn eerste hulp te verlenen bij ongelukken. Iedere recruut zal leren, hoe hij achter het stuur moet omgaan met de militaire vrachtwagen. Verder gaan de deuren van de kazernes wijd open voor de fa milieleden, die mogen kijken hoe de jongens in de kazerne reilen en zeilen. opperbevelhebber van de Fran se bezettingstroepen in West- Duitsland, heeft er vrede mee. Al vindt hij het lezen van de communistische Humanité door de soldaten aan de bedenkelij ke kant. Een ondervraagde ad judant van de oude stempel ontkende dat de recruten van 18 jaar meerderjarig zijn. Het lezen van communistische bla den in de kazeme achtte hij een gruwel, maar, voegde hij er aan toe, ik zal de recru ten zo laten marcheren dat zij 's avonds geen tijd hebben om een krant of tijdschrift in te kij ken en van vermoeidheid on middellijk in slaap rollen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met een wetsvoorstel van minis ter Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) om auto's die langdu rig niet gebruikt worden maar wel een plaats innemen op de openbare weg, te brengen onder de kentekenplicht. De regering ziet In dit voorstel een aanzet om het wrakkenprobleem op te lossen. Tevens zal elke automo bilist een nieuw deel van het kentekenbewijs toegezonden krijgen. Nu bestaat dit bewijs uit twee delen. Straks zal bij elk kentekenbewijs nog een deel III behoren. Minister Westerterp deelde in de Kamer mee, dat in de loop van oktober van dit jaar een begin zal kunnen worden gemaakt met de uitgifte van dit derde gedeelte. De bedoel'ng is dat er een nieuw deel III van het ken tekenbewijs komt dat van bui ten zichtbaar in het motorrijtuig aangebracht moet worden. Dit deel III wordt jaarlijks tegen betaling van een leges van 17.50 gulden vervangen door een deel III van een duidelijk andere uitvoering. Bij verkooo van het motorrijtuig moet de koper met een copie van dat deel III dat de eigenaar thuis moet bewaren, en met het deel II waarop nmm en adres van de koDer zijn ingevuld, naar een postkantoor zaan. waar hij e?n nieuw gedeelte II krijgt en een zogenaamd vrijwaringsbewiis. Tegen afgifte van dat vrijwa ringsbewiis geeft de verkoper hem daarna deel I van het ken tekenbewijs en het motorrijtuig met deel III daarin. De leges van 17,50 gulden zijn volgens minister Westerterp j kostendekkend. Dat wil zeggen i dat met de inning daarvan geen I andere zaken gefinancierd wor-1 den dan alleen het nieuwe sys teem van de kentekenplicht. Loongrens ziekenfonds ƒ27.700 Amstelveen De ziekenfonds raad heeft gisteren besloten de staatssecretarissen van volksge zondheid en van sociale zaken te adviseren, de loongrens met Ingang van 1 januari 19.73 met 4.500 te verhogen tot 27.700. De commissie verzekerden van de raad had aanvankelijk een grens tussen 31 juli 1973 en 31 juli 1974 forser is gestgen dan was aangenomen, namelijk met ruim 19 procent. Bij de bepaling van de loongrens voor de zie kenfondsverzekering wordt uit gegaan van de gemiddelde loon stijging. De ziekenfondsraad verwacht, dat door het optrekken van de loon grens het aantal verplicht ver zekerde werknemers op 1 janua ri met ongeveer 16.000 zal toe nemen. Op een totaal van 3 mil joen verzekerden vindt de raad dat geen „beduidende" stijging.1 De raad heeft de staatssecretaris sen voorts geadviseerd, het maximum prcmiedagloon het loonbedrag per dag waarover maximaal ziekenfondspremie wordt geheven vast te stellen op 90. Scholiere met nekkramp Apeldoorn (ANP) In het Julia- naziekenhuis in Apeldoorn Is giatermlddag een 19-jarige scho liere met nekkramp opgenomen. De directeur van de gemeente lijke gezondheidsdienst in Apel doorn, dr. Buirma, heeft ver- V red ling Kamervoorzitter Vondeling drong deze week via een nota bij de parlementariërs aan op het ge bruik van een duidelijker taal. Nou. dat heeft Vredeling ge woon gedaan. Je kunt van de ministers in dit kabinet zeggen wat Je wilt ze zorgen er wel voor voortdurend in het nieuws te blijven- Een interview in Vrij Nederland, vol met boze woorden: het is ei genlijk wel een originele manier om je ontslagbrief te schrijven. Dus als u nog eens wegwilt bij uw werkgever: u weet nu hoe dat moet. Boeren 1 PK op de markt. Op de testbaan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het verbond van Nederlandse Ondernemingen vindt dat in 1975 geen looncom pensatie moet worden gegeven in verband met de stijging van de aardgasprijs. Het verbond ziet dece prijsverhoging als een soort belastingmaatregel en voor verbruikers) uit energiepolitieke overwegingen tot stand zal ko men. Verdere verhogingen zul len niet uitblijven omdat het beoogde evenwicht tussen de olie en aardgasprijzen nog niet is bereikt. De kosten van le vensonderhoud zullen er het vol gend jaar reeds 1 pet hoger door worden. toenemende belastingdruk wordt Mi„lslcr Lub^r, van Economi- In zijn huisorgaan betoogt het V. N. O. dat de forse verhoging van de aardgastarieven op 1 ja nuari a-s. (bijna 40 pet voor ge zinnen, circa 50 pet voor groot- sche zaken heeft gezegd, dat het door de hogere aardgaspr Js niet nodig is de be astingdruk verder te doen toenemen. „Met andere woorden: de overheid geeft en neemt", «aldus het VNO, dat vaststelt dat het duur der worden van het aardgas met een gevolg Is van gestegen kosten maar een autonome be slissing van de overheid Is, waarvan de baten geheel ten goede van de schatkist komen. Het lijkt dus op een belasting maatregel. zo meent het VNO en in de SER is afgesproken, dat fiscale maatregelen niet voor compensatie in do lonen in aanmerking komen. Zou er wel compensatie plaats vinden dan zou dit betekenen, det de lost van de tariefsverhoging geheel en al op het bedrijfsleven komt te drukken, zo besluit h«» V.N.O. Als Kamerlid krijg je af en toe nog eens een aardige aanvulling op je huishoudbudget: een bos bloemen, een zakje uien.... Protesterende boeren op Corsica dwongen de directeur voor de landbouw in onderbroek en met een juten zak over het hoofd over straat te lopen. Misschien een tip voor de Nederlandse boeren en tuinders, als die hun zin niet krijgen. Namen van kandidaten hoeven we natuur lijk niet te noemen..- i ka Zijn ze nou echt zo blij in Ameri ka met die nieuwe president, dat ze zijn naam op de helft van alle auto's zetten? De Amerikaanse ruimtevaarder Lousma was van Nederlandse afkomst, de nieuwe perschef van het Witte Huis, Ter Horst, is van Nederlandse afkomst, de volgende Amerikaanse president zal ook wel een Nederlander zijn. De sterren in de Amerikaanse vlag zijn terecht wat bleekjes gehouden. En verder De actrice Fiona Richmond reed gisteren naakt op een paard over Piccadilly Circus in Londen om reclame te maken voor een sexkomedie die binnenkort in de Britse hoofdstad van start gaat. De politie maakte spoedig een eind aan de rit. De rech ter veroordeelde Fiona la ter op de dag tot een boete van 130 gulden uegens aan stootgevend gedrag. klaard dat er geen reden Is voor paniek. De nekkramp die hier in Apeldoorn regelmatig voorkomt heeft geen epidemi sche vorm, aldus dr. Buirma. Den Haag (ANP) Uit een twee- riedodende chemicaliën, lie te- jarig onderzoek van de Food rug te vinden zijn in een reeks and Drug Administration van de antiseptische sprays, zepen en Amerikaanse regering is geble- lotions. ken dat de veiligheid en werk- De PDA is na twee jaar onderzoek zaamheid van vele deodorants tot de conclusie gekomen dat fADVERTENTIE Die vraag is minder gek dan 't lijkt. En homeopathie is minder geheimzinnig dan u misschien denkt. Lees maar in de nieuwe Libelle het eerste artikel uit de serie "Andere Geneeswijzen". Lees ook het ware verhaal van jjÖj^ Emmy, die na jarenlange huwelijksellende toch weer gelukkig werd. De eerste aflevering van de ontroerende serie. "Na regen komt zonneschijn". Geniet verder van vele uurtjes Libelle gezelligheid. Profiteer van alle informatie, die Libelle u steeds biedt. Libelle hoort er toch écht bij. Bij en andere bnctcrledodende pro- dukten beneden peil Is, aldus meldt het reclame-weekblad „adformatie" Binnenkort zullen de deskundigen van de Food and Drug Admini stration waarschijnlijk in 1975 laten weten dat deodorantzepen en honderden andere anticcpti- sche middelen wellicht schade lijk zijn voor de volksgezond heid. Uit het onderzoek van de FDA blijkt dat veel transpiratie reukverdrijvende middelen in feite broodnodige bacteriën do den en schadelijke de kans ge ven zich te vermenigvuldigen. De deskundigen zullen waar schuwen tegen het zonder on derscheid door elkaar gebruiken van meer dan 12 soorten bacte- slechts een handjevol van de honderden deodorantprodukten echt veilig en werkzaam zijn. Voorlopig wordt het onderzoek nog voortgezet, speciaal op het gebied van de deodorantzepen. Deze znpen hebben in de Ver enigde Staten elk laar een om zet van 190 miljoen dollnr en hebben de verkoop van gewone zepen omlaag gedrukt. Het onderzoek maekt dee' uit van een uitgebreidere studie naor antimicrobische middelen. In de loop van volgend jaar gaat de FDA optreden tegen fabrikan ten, die voor hun farmaceuti sche produkten ten onrechte re clame maken als „beperkt in fectie, desinfecteert huid nf wond. versnelt het genezings proces" Laat Libelle elke weck bezorgen. Prettiger en voordeliger. Abonneer u: stuur een open envelop zonder postzegel met v? wm en adres naar Postbus 7146, Haarlem. Tuin en Park beurs vol groen (Van onze correspondent) dag 25 en 26 oktober voor Iede re andere belangstellende ge utrecht Van dinsdag 22 tot en opend zal zijn, met zaterdag 26 oktober zullen Niet e.lleen op de beplanting van de Utrechtse jaarbeurshallen grote tu nen. narken en wat dies vol groen zijn tijdens de vak- meer zij is de beurs afgestemd, beurs „tuin en park". Inder- ook op die van de schra'e v'er- daad een vakbeurs dus In de kante metertjes stadstuin, bal- eerste plaats bestemd voor hen cons en huiskamers die met aanleg en onderhoud Tuin en Park brengt dit jaar veel van tuinen en parken te maken nieuws Van een klein tuin- hebben. Dat neemt echter niet sproeiertje tot grote tractoren weg, dat de beurs ook op vrij- toe. Ja, dat kwam zo, agent, ik raakte met m'n auto in een anti-slip. Papier wordt schaars. We moeten er verschrikkelijk zuinig op zijn en ook deze rkant mag niet de vuilnisbak in. Van oud papier wordt weer nieuw papier ge makt. Oude spullen opnieuw ge bruiken Recycling, heet dat. Als de PTT /ui eens de postze gels niet stempelde, dan konden we die nog een keer gebruiken. Er zijn luxe paarden en werk paarden, zegt het spreekwoord. Ook u zult het wel dagelijks on dervinden. De paardenmarkt in Utrecht toont het nog eens zwart op wit: „Op de paarden markt werden maandag 271 die ren aangevoerd. De prijzen wn- ren voor luxe paarden ƒ1950- 2900, werkpaarden 1250-1950, oude paarden f 1100-1900... Bij wijze van proef verkoopt men aan het ka.artjesloket van het spoorwegstationnetje in Geleen- Oost nu ook kleine consumptie artikelen. zoals snoep en siga- I retten. Je vraagt daar dus ge woon „een retourtje zoute drop Maastricht" of „een enkeltje Caballero Venlo zonder filter". Poemapoes Een pater die vlakbij het dieren park In Amersfoort woonde, alarmeerde de politie omdat hij een poema zag lópen. Politie agenten en gewone mensen be gonnen prompt een klopjacht. De politie had toestemming om bij de minste onraad te schie ten. Naarmate de jacht vorder de gingen er toch wel twijfel* rijzen, temeer omdat het dieren park geen poema miste en er" zelfs helemai geen heeft. Uitein delijk vond een aRent een dier dat nnn het signalement beant woordde: het bleek een gewone (beetje grote) poes te zijn. Grootvader Tot slot het volgende probleem, geknipt uit het krantje van Dou- we Egberts: „Ik ben getrouwd met een weduwe die een dochter had Mijn vader, die weduwnaar was, raakte verliefd op de doch ter van mijn vrouw. En zodoen de werd mijn vrouw schoon moeder van mijn vader. Mijn stiefdochter werd mijn stiefmoe der en mijn vader werd mijn schoonzoon Enige tijd later bracht de vrouw van mijn va der een zoon ter wereld, die dus mijn broertje was. maar ook miln kleinzoon, want hij was de kleinzoon van mijn vrouw. Mijn vader werd overgrootvader van zijn eigen zoon. omdat hij mijn vader en Ik de grootvader van het kind was, terwijl zijn vrouw overgrootmoeder van haar el- gen zoon was. Een paar maanden daarna schonk mijn vrouw het leven aan een zoon, die als broertje van mijn stiefmoeder, tegelijk de zwager van mijn stiefmoeder, de zwa ger van mijn vader, oom van mlin broertje en oom van mij zelf was Mijn vrouw werd de overgrootmoeder van haar ei gen zoon, want deze is de klein zoon van mijn vader, dus ook van mijn stiefmoeder en mijn vrouw is de moeder van mijn stiefmoe der Mijn vrouw Is tevens miln grootmoeder, want zij is de grootmoeder van mijn broertje en ik ben ook de grotvader van mijn broertje. Op die manier ben ik dus mijn eigen grootva der...."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7