I Nog geen zekerheid over wethouder derde in Lisse Ter Leede in de rode cijfers ^5 Vogelaar redde Noordwijk in oorlogsjaren van een catastrofe f Drie dagen feest in Noordwijkerhout Meiilemans (WD) of Salman (KVP)? Van der Plas geridderd 74 fRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 LE1USE COURANT Van een onzer verslaggevers UISSE —Het wethoudersberaad in Lisse heeft nog niet tot resultaten geleid. Ook gisteravond konden de partijen het niet met elkaar eens worden wie in de komende vier jaar ..t|x in Lisse de derde wethouderszetel moet gaan bezetten. i5.e' Over de eerste twee zetels is men het roerend met eikaar 21231 eens. Zowel Mesman (KVP) als De Kort (PC) prolonge- KVP-fractievoorzitter G. exin ren hun wethouderschap. Over de opvolging van PvdA- Berg: „Voor zover wij weten 332,, wethouder Van Leeuwen is men het echter nog lang niet heeft mevr. Meulemans totaal n zj eens. date weliswaar op basis van Alle ogen zijn daarom nu gericht afspiegelingscollege spraak kan maken op een wet houderszetel (de VVD is in Lis se de derde grootste partij), maar betwijfelt of mevr. Meule mans ook inderdaad over de ca paciteiten beschikt. 24?|r zijn twee kandidaten. Mevr. mat| Meulemans (VVD) of KVP-er Saman. Acht van de zeventien j? raadsleden voelen het meeste voor mevrouw Meulemans (PC, SGP, VVD) en acht staan aan De KVP vindt dat de WD-kandi- geen bestuurlijke achtergrond. Dan vinden we het onverant- de zijde van Salman (KVP, woord om zo iemand op een PvdA). Twee blokken waarin de wethouderszetel neer te zetten", standpunten over de bezetting Binnenkort, als de raadsperiode van de wethouders zetel ver uit officieel afloopt, zal er toch een elkaar liggen. beslissing moeten vallen in Lis- op mevr. Van Ruiten (PPR), de zeventiende stem in de raad. Haar stem kan de uitslag in het voordeel van de VVD of de KVP laten uitslaan. Sinds gis teravond lijkt de kans vrij groot dat KVP-er Salman toch op een wethoudersplaats komt te zitten. Immers het tweede wethouders- beraad werd afgesloten met de mededeling dat de partijen hun standpunt inzake de derde wet houder handhaven en dat de PPR, alvorens een definitieve beslissing te nemen, eerst over leg met de PvdA wil, omdat zij samenwerking met deze partij op hoge prijs stellen. Gidsen bij huwelijk Bernadette Warmerdam, leidster bij de gidsen in De Engel trouwde gisteren in de kerk van de H.H. Engelbewaardersparochie met Jos van Leeuwen. Met stralende bruidspaar stond bij de ingang van de kerk een verrassing te wachten. Een groot aantal gidsen vormden een ere-haag en dat allemaal om de huwelijksplechtigheid voor hun adjuto nog onvergetelijker te maken. Voor Bernadette zit haar taak bij de gidsen er nu op want ze gaat zich in Haarlem vestigen. Huize Ages blijft in handen Nieuw Schoonoord Van c correspondente Aan de Ronde van Noord- wijk namen 24 renners gisteravond deel. Het par cours was 25 km., dat in twintig ronden werd afge legd. De uitslag luidde: 1. L. A. N. van den Berg (winnaar van de fiets, uitgeloofd door de fa. Jac. de Lange), 2. Tette- roo, 3. Fons van den Berg, 4'.J. van der Meu- len, 5. Chr. Cocqheyt, 6. W. A. J. Schelvis en 7. P. v. d. Berg. De eerste drie ontvingen bovendien een herinneringsmedaille. In de jeugdronde (6 km. in vijf ronden), kwamen 19 jongeren tussen de 12 en 15 jaar uit. De uitslag T. Noort, 3. C. Glasber- luidde: 1. W. Reeuwijk, 2. gen, 4. L. Altena en 5. R. Salman. Canite Tuba herdacht drooglegging Van onze correspondent LISSE De harmonie „Ganite Tuba" hee/t gisteravond een muzikale rondgang door de Poel polder gemaakt. Dit ter herden king van de drooglegging van de polder, precies driehonderd- vijftig jaar geleden. Met name de show van de majorettes werd door de Poelpolderbewoners zeer gewaardeerd. In het Poelhuys belegde de re creatiecommissie van gemeen schapscentrum „De Poel" een bijeenkomst waarbij de historie van de Poelpolder centraal stond. De heer A. Hulkenberg hield hierover een lezing. Nieuwe artsen in Bodegraven Van onze correspondent De artsen Bruins en Bastiaanse zullen dokter C. van Beek opvolgen als huisarts. De eerste vestigt zich in het pand van dokter van Beek aan de Vijverlaan. Dokter Bastiaans gaat in de Broekvel- den wonen. Voetpad langs Hoog- madeseweg doortrekken' on onze correspondent ^LEIDERDORP - De Leiderdorpse commissie voor ruimtelijke or- jji dening en openbare werken heeft de raad gisteravond gead viseerd het voetpad langs de Hoogmadeweg door te trekken. Het huidige voetpad stopt aan de ene kant bij de ingang van Ley- thenrode. Vanaf de Acacialaan loopt het voetpad tot dusver niet verder dan tot aan de ingang van het zwembad. De commissie vroeg haar voorzit ter. wethouder C. Meerburg, dringend te gaan praten met de directie van Durisol over de aanleg van een groengordel rond deze fabriek en Achthove- nerweg. Met name het WD- raadslid R.Poels verweet de wethouder nogal laks te zijn in deze zaak. Eerste paal in Poelpolder LISSE In de Poelpolder-West in Lisse is vandaag een aan vang genomen met de bouw van de Chr. Mavo-school. De eerste paal voor deze school werd ge slagen door de heer P.G. Se- 1 gers, voorzitter van het school- bestuur. In een jaar tijd hoopt 1 men de school gereed te heb- NOORDWIJKERHOUT In Noordwijkerhout staan weer en kele knallende festiviteiten voor de deur i.v.m. carnaval en Oranjefeesten. Dinsdag 3 sep tember wordt de spits afgebeten door de jeugd. Om 10.00 uur zijn er op de speelplaatsen van de kleuterscholen de eerste kin derspelen. 's Middags om twee uur gaan de kinderspelen voor de lagere scholen van start. Op dat tijdstip gaat ook het Lu napark op de Brink open. De plaatselijke winkeliers zijn dan druk bezig met hun etala ges. De jury gaat 's avonds, na dat een van de plaatselijke mu ziekverenigingen het feest voor de oudere Noordwijkerhouters heeft ingeluid, de etalages op kunstzinnigheid en originaliteit keuren. Niet-geinteresseerden gaan in het parochiehuis aan de Kerkstraat om grote prijzen klaverjassen of ze doen mee aan de fakkelstraatloop. Woensdagmorgen is er om 9.00 uur tonknuppelen op de speel weide ,,De Boekhorst". Om 11.00 uur is er op de parkeer plaats aan de Havenstraat een behendigheidswedstrijd voor da mes. De woensdagmiddag is ge reserveerd voor de wielersport. Om 14.00 uur de Dikke Banden race voor heren van 16 jaar en ouder. Om 15.00 uur de Ronde van Noordwijkerhout voor ama teurs onder auspiciën van de Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek". 's Avonds taptoe bij de Witte Kerk door de plaatselijke mu ziekverenigingen en de majoret te-corpsen. Hoogtepunt van de festiviteiten is ongetwijfeld donderdag 5 sep tember. Om 8.00 uur een vis wedstrijd voor heren in de Leid- sevaart. Om 10.00 uur tobbetje steken bij de Ireneschool en ge lijktijdig op de speelweide ring steken met pony's. Om 11.00 uur een hengelwedstrijd voor dames dn de Guldemondsvaart. Op de speelweide wordt om 14.00 uur polstok gesprongen en om 15.00 uur ringsteken te paard. Vanaf 20.00 uur is er een avondfeest op de parkeerplaats aan de Ha venstraat en het feest wordt af gesloten met om 10.00 uur een enorm vuurwerk. heeft financiële zorgen. Dat A. v. d. Stee werden bleek heel duidelijk deze week stuur herkozen, uit 't jaarverslag van de penning- Volgens secretaris Wijntjes is de meester, dat op de jaarverga dering werd behandeld. Het na delig saldo over het vorig jaar bedroeg bijna 2500. Besloten werd de contributie fors te ver hogen. Ter Leede telt momen teel ruim 600 leden. De heren A. Bloemendaal W. J. Keuning en kantine een van de financiële steunpilaren van de vereniging. Dank zij de grote opbrengst uit deze kantine kan worden vol daan aan de rente en aflossing van de schulden, die de nieuw bouw met zich mee heeft ge bracht. VOORHOUT De exploitatie van huize „St. Agnes" blijft In han den van de stichting „Bejacr den centrum Nieuw Schoon oord". De financiële verplichtin gen van de stichting worden evenwel overgenomen door de gemeente. Dit heeft de Voor- houtse gemeenteraad gisteren besloten. Aanvankelijk was het plan de stichting op te heffen. De over dracht van het gebouw en het terrein zou echter vijfenzestig duizend gulden aan overdrachts belasting en notariskosten met zich meebrengen. Een eventuele overdracht daarna aan een nieuwe stichting kost nog eens zo'n zelfde bedrag. Om deze hoge kosten te ontwijken moet de stichting haar statuten zo wijzigen dat de helft van het aantal bestuursleden op voor dracht van de Broedercongrega tie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten in Amsterdam wordt benoemt, komt te verval len. Door de congregatie is in middels te kennen gegeven dat zij zich uit het bestuur van de stichting terugtrekt. De stichting heeft uitgaven moe ten doen voor kosten van voor bereiding voor de overdracht van het gebouw en terrein. Nu de mogelijkheid om de plunnen te realiseren is vervallen, blij ven deze kosten van voorberei ding als een ongedekte schul denlast voor de stichting achter. Hierdoor is het financieel niet verantwoord de stichting langer te laten voortbestaan, mits de gemeente nadrukkelijk ver klaard deze lost over te nemen. „Schoolbegleiding voor Rnsater- woude te duur" RIJNSATERWOUDE De ge meenteraad van Rijnsaterwoude zal vanavond tijdens een verga dering, die om acht uur beg:nt, een beslissing nemen over het al of niet medewerking verlenen aan de oprichting van een schoolbegeleidingsdienst. In ver band met de hoge kosten die hiermee gepaard gaan heeft het college van B en W geadviseerd geen medewerking te verlenen. Tevens zal tijdens de vergadering afscheid worden genomen van mevrouw Bonder en de heren Bijlermeer en Harteveld. Nieuw plan voor Eminakade in Rodegraven BODEGRAVEN - H«t coiltge van B en W wil een nieuw be stemmingsplan gaan voorberei den voor de Emmakade. Daar bij zal rekening worden gehou den met het onderzoek naar de kwaliteit van de Individuele wo ningen dat momenteel wordt uitgewerkt. Een vorig bestemmingsplan werd afgekeurd door Gedeputeerde Staten. Het college acht het niet aanbevelenswaardig om tegen deze besliss'ng in beroep te gaan. B en W zijn van mening dat de bewoners van de Emma kade op korte termijn moeten weten waar ze aan toe zijn. Een langdurige procesvoering dat niet bevorderen. &Z9 - Wethouder C. van der Plas van Katwijk is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De ver sierselen van deze onderscheiding werden hem gisteravond in de rand opgespeld door burgemeester Vermeulen, die in zijn toespraak de heer Van der Plas een man noemde die de gemeente onschat bare diensten heeft bewezen". De heer Van der Plas is gedurende uchtentwintig jaar lid vun de raad geweest, waarvan zestien jaar als wethouder cn acht jaar als loco-burgemeester. Behalve wet houder Van der Plas nomen nog acht raadsleden afscheid. Als aandenken kregen zij een blauw wandbord cadeau waarop naam en periode van de zitting waren vermeld. NOORDWIJK - Na bijna veertig jaar de Noordwijkse gemeenschap als raadslid, fractievoorzitter, wethouder, loco-burgemeester, en In tal van andere functies te hebben gediend heeft Noordwijker .G Vogelaar gisteravond afscheid genomen van de raad. et hem gaat een geboren volksvertegenwoordiger en re gent heen, die met inzet van zijn gehele persoon de belan gen van de Noordwijkse ge meenschap heeft behartigd en zelfs in de benarde jaren van de bezetting voor deze ge meenschap op de bes bleef staan. Andere markante punten uit de loopbaan van de scheidende gemeentebestuurder zijn de ontwikkeling van het Lange- veld, speciaal het daar tot stand gebrachte bollengebied, en de voorbereiding van Noordwijks grootste nieuwe woonwijk, het plan Boeren- burg. Letterlijk en figuurlijk is Vogelaar een groot Noordwij ker, maar tevens een man met een klein hart voor de „kleine luiden" die in het gedrang dreigen te raken. Tijdens zijn raadslidmaatschap bekleedde hij bijna twintig jaar de functie van wethouder, als zodanig was hij verschil lende zittingsperioden loco-bur gemeester en bovendien werd tot tweemaal toe (in de oor logsjaren en na het overlijden van burgemeester G. F. .W van Berckel) het waarnemen van het burgemeestersambt aan hem overgedragen. De wieg van Gerard Vogelaar stond niet in de badplaats, maar in het Brabantse Dinte- loord, waar hij op 24 april 1903 werd geboren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd verloor hij zijn ouders. Ndat hij zich gron dig had bekwaamd in het rim- mervak, schreef hij op de ano nieme aanbeiding van een be drijf in de badplaats, Dat leid de ertoe dat hij in 1025 de zaak ovemam van de heer De Bes en zich aan de Voorstraat vestigde als aannemer. Al spoedig na zijn komst in Noordwijk nam hij ai deel aan het plaatselijke palit'eke leven. Van de eerste dag van ziin raadslidmaatschap af heeft Vo- Deze houding is karakteristiek voor het Noordwijkse raadslid Vogelaar. Gisteravond werd hij met an- gelear zich met hart en ziel op dere scheidende raadsleden uitgebreid gehuldigd. De heer Vogelaar werd ook benoemd tot ere-burger zijn taak als gemeentebestuur- van Noordwijk. Onlangs is er al een dreef naar hem genoemd. der geworpen. Al spoedig hield men rekening met het jonge raadslid, dut zich snel In uller- lei problemen wist in te wer ken en nooit een blad voor de mond nam, ook al klonk zijn mening politieke tegenstanders wnt minder plezierig in de oren. Voor lijn mening placht hij on verbloemd, en soms wel onge zouten uit te komen, ongeacht of dit de Duitse bezettingsauto riteiten waren, militaire garni zoenscommandanten tijdens de mobilisatie, provinciale ambte naren of zelfs de Commissaris van de Koningin. Over Vogelaar kunnen heel wnt anecdotes verteld worden. In het bijzonder van de bezet tingsjaren, de moeilijkste pe riode in zijn leven, toen op hem de zware tank rustte de badplaats voor afbraak te be hoeden. Samen met de Heer Tappenbeck, de toenmrlige di recteur van „Huis ter Duin", heeft hij weten te voorkomen, dat een belangrijk deel van Noordwijk tegen de vlakte ging- Ondanks de daarann verbon den gevaren en onder bepaalde door hem gestelde voorwaar den besloot de heer Vogeluar te blijven samenwerken met de door de Duitsers aangestel de NSB-burgemeester Muse- gas, naar hl] ielf zegt „om een vinger in de pap te houden". Vast staat dat de belangen van de gemeente Noordwijk en de burgerij daarmee zeer gediend zijn geweest. Deze burgerij en ook de mensen van de verzets beweging wisten dat aan de top een man stond, die men voor honderd procent kon ver trouwen. Meesterlijk en karak tervol heeft hij op de hem el- gen wijze voel onheil voor de bevolking weten te voorkomen. Vogelaar is van de weinige raadsleden, die wegens hun verdiensten nog tijdens hun le ven werden geëerd door een straat naar hem te noemen. In het Langeveld herinnert de Vo- gelaarsdreef aan zijn werk om dit gebied voor de bollenteelt en recreatie te ontwikkelen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5