Allerlei(ds) BOLLEBOOS TE JONG OM PROFESSOR TE WORDEN 3 Nieuw straat keek ogen uit naar onzichtbare Keetje Tippel Aantal bedrijven hier toegenomen Sluiting dreigt voor Rliijnhof II VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Bekende Leidse banketbakkerij op de fles Van een onzer verslaggevers i LEIDEN Het bekende Leidse banketbakkersbedrijf van de fa. P. de Ru en Zn. is failliet ver- klaard. De fa. De Ru was ge- J vestigd aan de Hooigracht en had filialen aan de Haarlem merstraat (twee), Sumatra- straat en Rijndijkstraat. Het fi liaal aan het Levendaal is al enige tijd geleden gesloten. De fa. De Rus en Zn was een ty pisch familiebedrijf met zes man personeel. Dezen hebben ontslag gekregen. Tot curator is aangesteld mr. L. D. H. Hamer van het Leidse ad vocatenkantoor Geelkerken en De Graaf. De grootste schuldeisers zijn de belastingen en de Leidse Brood Fabrieken. LEIDEN De heer N. Kortland (28) slavist en wiskundige en als wetenschappelijk medewer ker aan de gemeentelijke uni- versitiet van Amsterdam werk zaam, verkeert nog steeds in onzekerheid over zijn benoe ming tot hoogleraar aan de Rijksuniversitiet van Leiden. Een kort geding dat het college van bestuur van de Leidse uni versiteit tegen de minister van onderwijs en wetenschappen had aangespannen diende gis termorgen bij de arrondisements- rechtbank te Den Haag. Zonder tot een concrete oplossing te zijn gekomen werd de zitting gisteren tot aanstaande woens dag verdaagd. De heer Kortland was door het college van bestuur bij de mi nister voorgedragen, om te voorzien in een, sinds 1 septem ber 1972 bestaande vacature aan de faculteit der letteren. De minister wees het voorstel ech ter bij monde van zijn staatsse cretaris van de hand en han teerde als argument de jeugdige leeftijd van de kandidaat-hoog leraar. Het voor hoogleraren vastgestelde slaris was zijns in ziens voor een zo jeugdig ie mand met de daarmee samen gaande geringe ervaring, te hoog. ,,De situatie ligt anders op het moment dat de speciale salarisschaal, die in '62 is afge schaft, weer ingevoerd zou wor den", aldus de staatssecretaris. Spoed Volgens plaatsvervangend voorzit ter van het college van bestuur, professor Maas. kan herinvoe ring van de oude salarisschaal nog zeer lang op zich laten wachten. ,,In '72 heeft K.V.P.'er Wilbers in de Kamer al vragen over deze problematiek gesteld. De minister beloofde destijds een onderzoek in te stellen. Be gin januari werd van de zijde van het ministerie nogmaals be loofd spoedig met de gewenste procedure te starten. Het Is in middels acht maanden later en van enig overleg met de vakor ganisaties is nog steeds geen sprake geweest", aldus profes sor Maas. .Kortland, zo gaat Maas verder, is in het studie jaar '72—73 al als gastdocent' aan de Leidse universiteit verbonden geweest. Wij hebben hem in die periode leren kennen als een zeer capa bel iemand, die het volste ver trouwen van het college van be stuur geniet. Een en nander was ook reden voor onze voordrachht. De inconsequentie van de minister is nu dat hij wel toestaat dat Kortland doceert, en dat hij zich profesoor noemt, maar dat hij niet het salaris wil uitkeren dat van toepassing is. De han delswijze van de minister druist bovendien volkomen tegen de wettelijke voorschriften in. Hij mag namelijk slechts afwijzen op grond van ongeschiktheid en niet op basis van slariëringspo- litiek." roekomst Of het in de toekomst wenselijk zou zijn de salariëring van hoogleraren te herzien, doet vol gens professor Maas nu niet ter zake. Het gaat hem puur om het feit dat de minister het col lege van bestuur om economi sche motieven in haar keuze be lemmert. En omdat In dit ge val, waarin Kortland wel toege staan is alle werkzaamheden uit te voeren, de wettelijke regels aan de laars worden gelapt. Om de minister te dwingen zijn stellingname te veranderen, is het kort geding aangespannen. Het wachten is nu op de voort zetting aanstaande woensdag. Wordt Kortland alsnog tot hoog leraar benoemd of blijft de mi nister bij zijn standpunt. In bei de gevallen lijkt een spoedige aanvang van de besprekingen met de vakorganisaties inzake een herziening van het honora rium van de hoogleraren ge- Teveel raadsels in „Jennifer" LEIDEN Een thriller waar in iedereen van een reeks moorden kan worden ver dacht, biedt zeker spanning aan de kijkers, maar het be tekent helaas vaak dat de schrijver of de regisseur van het zenuwenverhaal geen gram talent bezit. De ont knoping is nauwelijks verras send. en menigeen ver zucht: ,,0, is het die. 't Had ook een ander kunnen zijn." Dit is het geval met ..Het bloed van Jennifer" („The case of the bloody iris"). Ook al een misleidende titel want deze iris is geen meisje maar een bloem. En 'het is weer Anthony Ascott die met de voor hem niet weg te denken George Hil ton, zioh in het raadsel gaat begeven van de man of vrouw die met een kous over de kop diverse meisjes aan het mes rijgt. Waarom de inspecteur niet eerder het huis van de slachtoffers grondig laat doorzoeken, behoort tot de vele onduidelijke details, om niet te zeggen fouten in' het scenario. Voor hen die zo kritisch riet willen zijn, is de film een optelsom van bange ogenblikken. De ene beeld schone juffrouw na de ande re sterft aan het moordende staal, in de- badkuip of onder wurgende handen in rubber handschoenen. Ook is er een d:e met hete stoom het tijde lijke met het eeuwige ver wisselt. Maar wees gerust: de poesmooie Jennifer be landt veilig in de armen van haar ware geliefde. Dat al les gladjes gefilmd met veel schaduwen en een sohier ein deloze reeks mooie meisjes ogen. En verder ..The Lido brengt nog steeds Sting" met Paul Nev/man en Robert Redford in het Chica go van de crisisjaren. Studio biedt Amerikaans jeugdsenti ment in American Graffi ti". Camera vertoont o.a. Sophia Loren in „El Cid". Trianon houdt „Ben Hur" nog een weekje vast en Rex tenslotte zet haar serie „ont hullende" sexfilms voort met de bekentenissen van Anita een meisje van ze ventien". Meer subsidie voor woningen in Merenwijk Van een c r verslaggevers LEIDEN Het complex van 365 reeds langdurig leegstaande wo- ningen in de Merenwijk komt in aanmerking voor de rijksrege- ling „huurgewenningsbijdrage". Die bijdrage bedraagt per huur der in totaal maximum 1800. Dit heeft wethouder Ham gistermiddag meegedeeld in een vergadering van de ge meenteraadscommissie voor L vokshuisvesting en openbare werken. Vis voorwaarde voor toekenning 1 van de huurgewenningsbijdrage geldt dat het inkomen van de huurder onder de 30.000 per f jaar ligt. Leiden Achter het slap, dwars over de Nieuwstraat gespannen, touw en tegen de pui van de doe-het-zelf-in-hout-specialist, die zijn etalage bereidwillig heeft afgestaan opdat er een fraaie collectie oude corsetten en beha's in tentoongesteld kon worden, staan tientallen Leidenaars. Nieuwsgierigen, huisvrouwen, scholieren, win kelpersoneel dat net om een boodschap was gestuurd door de baas, niets om handen hebbenden en ambtenaren ter secretarie. Een top functionaris van stadsontwikkeling komt (terloops) zelfs een paar keer een kijkje nemen. Het doet ons even denken aan de sfeer van vroeger, toen op de Dam mensen urenlang naar het paleis konden kijken alleen om het feit, dat „ze" er was omdat de koninklijke standaard uit de koepel stak. Zo was de situatie gistermiddag in de Nieuwstraat, tegenover het doorrookte, van bierlucht doortrokken intens bruine eta blissement De Twee Spieghels. Voor auto's was er geen doorko men aan, vanwege dat touw. Maar wandelaars en fietsers konden er rustig neerstrijken op respectabele afstand en blijven kijken. Wachten en kijken, zoals geïnteresseerden wachten op de bruid, de koningin of de kist. Een wat eerbiedige stilte rond de minder eerbiedige lichtekooi die Monique van der Ven nu een keer moet zijn: Keetje Tip pel is in de stad. Leiden rond Burcht en Hooglandse kerk is een dag of zes een cinematogra fisch centrum. Gisteren startte ;,Rob Houwer Film Holland B.V." met de Leidse opnamen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm (het kam niet op in de Nederlandse filmwereld, zoals u weet) „Keetje Tippel", een meisje van plezier in een fin de siècle-entourage, geregisseerd door Oegstgeestenaar Paul Ver hoeven. Waarschijnlijk tot en met dinsdag is het filmen geblazen in Lei den. Tot gisteravond toe was daar nauwelijks iets van te merken, want wat zich in de donkerbruine lokaliteit van Ben Walenkamp en consorten af speelde bleef een goed bewaard geheim. Geen vreemdeling werd binnengelaten. Laat staan foto grafen, die lagen weer op straat op het moment dat ze trachtten te penetreren. Met de buitenop namen van vanmorgen en van middag op de Hooglandse kerk- gracht ging het gemakkelijker, maar gistermiddag was een cor don rond Keetje Tippel gelegd. Maar de mensen bleven kijken en afwachten. Want wie weet... Hoofdkwartier In het Burchtzalencomplex is het hoofdkwartier van Bob Houwer gevestigd. Vandaar geschiedt de ravitaillermg ook. Op gezette tijden komen er meisjes van daan die balanceren met dien bladen vol frisdranken, op weg naar het filmfront achter de ge sloten deuren. In de Burchtzaal was de bedrijvigheid nog wat slapjes. Daar staan rekken vol oude, aangepaste kledij anno 1900. Er is gerekend op zo'n honderd Leidse figuranten, die vrijdag e.n zaterdag ean bod zouden komen. Het was nog niet allemaal compleet. zo moeten de gele boerenklompen nog ko men. Gisteren was er geen Leidse figuratie die zich kon be dienen van de speciaal gemaak te en van vele costumiers in den lande gehuurde kledingstuk ken. Wel kwam men af en toe passen. De wardrobe depart ment" wordt gerund door ge bruinde meneer met acteerta lent en zwart haar op de borst. Hij geeft een centimeter om de nek en de stem van Albert Mol en maakt de hele dag gespeelde ruzie met een lieftallige assis tente, e en kleedstertje, die al door dreigt dat ze naar huis gaat. Het is best leuk. daar in die lege zaal, waar alleen rek ken staan en waar een kleine kantine dranken en vers beleg de broodjes produceert. Er kwa men gisteren tegen vieren twee knulletjes met d'r lui moeder j om te kijken of ze in de zwarte broeken en de gestreepte kielen konden. „Willen jullie in een J leuk pakkie gestoken worden?", vroeg de donkerbruine meneer, j „en met zwarte Mompen?" „Ja Joh"/ juichten ze, „dat vind ik leuk...". Op een wit stuk papier stonden de gegevens van „de koetsier van de Passeerdersgracht": taille 91-92, hoofd 57. Ernaast lag een boeiende verzameling zwarte omslagdoeken, zoals die rond 1900 door de dames uit de wer- ■nMMOHHHM kende klasse werden gedragen, gehaakte, „gebrejen" en gewe ven. „Wij kleden hier alleen de figuranten, de „rollen" worden in Amsterdam aangekleed" ver telde de meneer met de zwarte borstharen. Batterijen Een hele dag lang brandden in de nieuwstraat grote lampen. Twee enorme lichtbronnen priemden hun fel schijnsel door de groeze lige groene bovenruitjes van De Twee Spieghels, en nog een paar andere batterijen versterk ten het effect teneinde Monique Tippel en de haren bionen in het juiste daglicht te kunnen plaatsen. Wat zich daar allemaal afspeelde liet zich slechts raden. Een en kele keer kwam een bijkans uit geputte figurant buiten even op adem. Ook Saartje van Swie- bertje, Riek Schagen, kwam een frisse neus halen, maar drie se conden later werd ze weer ge roepen. Ze tilde een aantal lan ge rokken op en verdween mis troostig weer door de deur om voor de zoveelste keer die scène te spelen waarbij Monique aan een tafeltje zit en Riek dan haar moet aanstoten en zeggen: „hé, meid, wat doe jij hier...?" Een jongedame in grauwe boe zeroen en met opgestoken haar la 1898 bleef op de stoep zit ten uitpuffen. Een als kastelein uitgedoste figurant dronk uit een plastic bekertje wat fris- sigs. Kabels her en der, troep op straat en nog meer aange voerd frissigs in plastic bekert jes. Figuranten Op de keien zat een mooi stel: vijf bejaarde figuranten-op-ni- veau. Ze zijn gehuurd als op lichtende gokkers, die nu en dam moeten kaarten en de boel besodehannesen. ,,Ja meneer", zei de 70-jarige Kenton" voormalig acrobaat, „m'n zoon is nou een wereldberoemd jong leur in Spanje" we zitten hier twaalf uur en moeten vijf minuten spelen". Hij stelde z'n collega's even voor: een ex-ope- razanger. een musicus die bete re dagen heeft gekend, een bal letdanser („vroeger een meid, nou een kerel geworden en oud leerling van Sonia Gaskell") en één van wie Kenton" niet wist of-ie ooit Jaaienlichter" of goo chelaar was geweest. „In elk geval is-ie geboren toen z'n moeder er niet was". Het zijn alle vijf doorgewinterde Amster dammers: „Zeker, beste man, we zijn allemaal ouwe kerels van 70, echte muurbloempjes en moe van het zitten". De opera zanger vertelde dat-ie eens „Pe- cheur" heette. „Visscher" heet hij tegenwoordig; maar hij kan vroeger ook een zondaar zijn geweest. Dat hangt helemaal af van het accent: Pécheur. Kenton" (m'n echte naam krijg je niet te horen) zag het niet zo best meer zitten: „Dat wordt vanavond laat, dut zit er dik in. Ik denk dat ik maar 'ns kijk of ik hier kan blijven slopen, dan hoef ik niet terug naar Amster dam. Morgen wordt het in de filmerij hier knokken geblazen. Dan wordt Keetje uit de kroeg gelazerd". „Man", schrok de ex-operazanger, „dat laat je toch niet in de krant zetten". Maar .Kenton" bleef bij z'n in formatie. trouwens zaterdag nacht wordt het nog woester, dan worden er natuurgetrouwe politiecharges uitgevoerd. De oplichtende vijf hopen er bij te zijn. Vorige week zatien ze nog op ae Leusderhei, hadden ze zich ver huurd aan de VPRO voor een teeveestuk over een ouwe Griekse roverhoofdman. Op de Nieuwstraat zitten ze te niksen en over jonge wijfjes te praten. .Kenton" gaf uitleg: „Ziet u. we zijn ouwe kerels en die zijn allemaal hetzelfde, in Amster dam en Leiden; ze praten er al lemaal over, maar ze maken niks meer klaar Maar dat kun je Keetje Tippel niet wijs maken. Van een c r verslaggevers Leiden Het aantal bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland ingeschreven bedrijven is vorig jaar met 79 toegenomen. Op 1 januari 1973 telde het handelsregister 11973 ondernemingen cn aan het eind van dat jaar 12052. Daaronder bevonden zich 304 filialen van buiten het district gevestigde bedrijven. Dat zijn er 39 meer dan het jaar daar- Een en ander blijkt uit het jongste jaarverslag van de Kamer van Koophandel. Volgens dit verslag is de geregistreerde ar beidsreserve vorig jaar toegenomen in de gemeenten die ras- sorteren onder het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden. De ar beidsreserve is gedaald in de gewesten vun de arbeidsbu reaus Alphen aan de Rijn en Lisse. In Leiden bedroeg de ge middelde arbeidsreserve onder mannen in 1973: 2162 en in 1972: 2015. In Alphen a.d. Rijn bedroeg hetzelfde cijfer in 1973: 289 en in 1972: 336. In Lisse bedroeg het in 1973: 353 en in 1972: 374. In het district van de Kamer werden vorig jaar 25 faillisementen uitgesproken. In 1972 waren dat er 37 en in 1971 28. Volgens het jaarverslag blijft het aantul tulpcnbedrijven gesta dig teruglopen. Over heel Nederland genomen waren er vorig jaar 6646 als zodanig geregistreerd. Dut betekent een vermin dering ten opzichte van 1963 met 31%. De bollenoogst van 1973 noemen de opstellers van het jaarverslag „goed". „De narcissen", zo melden zij. „werden door de handel goed afge nomen, evenals de hyacinthen. Voor beide artikelen werden in vergelijking met 1972 betere prijzen behaald". De export van bloembollen is ten opzichte van 1972 zowel in totaal ex portgewicht als in totaal exportbedrng toegenomen, aldus het jaarverslag, „zij het in onbevredigende mulo". Van e verslaggevers LEIDEN Drie van de zes leden van de gemeenteraadscom missie voor de volkshuisvesting en de openbare werken zei den gistermiddug vóór een subsidie van J 100.000 voor de be graafplaats Rhijnhof te zijn. De drie anderen behielden hun stem voor. De subsidie is uirnge- vraagd 'om het exploitatie-tekort over 1974 te dekken. Dat be draagt 135.000. f 35.000 daarvun wil de Hervormde Gemeen te Leiden, die de begraafplaats beheert, voor eigen rekening nemen. Als het resterende bedrag niet door de gemeente Lei den wordt gedekt, zal Rhijnhof per 1 januari 1976 worden ge sloten, zo heeft de Hervormde Gemeente reeds enige tijd ge leden gewaarschuwd. In 1973 bedroeg het tekort op de exploi tatie van de begraafplaats 65.390. Dut is ton laste gebracht van de reservefondsen van de begraafplaats. Bij de Hervormde gemeente bestaan plunnen om op de be graafplaats een crematorium in te richten. Als die voorne mens worden gerealiseerd, zo heeft wethouder Ham gister middag duidelijk gemaakt, zal de exploitatie voor enige Jurcn weer sluitend kunnen worden. Zaalvoetbal In de Groenoordhal werd gister avond weer gespeeld om de zaalvoetbalcup voor Leidse Be drijven. Ditmaal kwamen de winnars van poule 8 tot en met 14 uit de bus. In sommige duels vielen de treffers als rijpe appe len: Sleutels versloeg Akerboom II met maar liefst 24—0, terwijl de mannen van de scheepswerf even daarvoor van Wernink een pak slaag hadden gekregen van 26I. De overwinning van Bac ker cn Co op datzelfde Aker boom - n van Endegeest op Ger:. >oc. Dienst I mochten er me: ?t hedenavond om 7 uur aanv^. -.. plaatsten zich Bon Apci Wernink, De Nie (dank zij Ctr ets beter doelgemiddel- de dan het Museum v kenkunde). Endegeest. Drukke rijen LI en Ned. Drukkerijbe drijven. De pouleavond ziet er als volgt uit: Poule A:SLF. Ko ningsveld, 3 M Ned. I, 3 M Ned. II; Poule B: Citin, Gem. Leiden, AVVC, Vocfetng, Bon Aparte; Poule C: Wernink I, de Nie, En degeest; Poule D: Drukkerijen, LOI, Ned. Drukkerij Bedrijven. De winnaars van deze vier pou les ontmoeten elkaar om 21.35 uur in de halve finales. Om 22.00 uur begint de finale. Raadselftal Dank zij de vaderlijke leiding van scheidsrechter Schalks is de ne derlaag die het raadselftal gis teravond leed tegen dat van de ambtenaren beperkt gebleven tot 4—2. De doelpunten voor de gemeenteraad werden gemaakt door de KVP-er Cornelissen en de socialist Duyvesteijn. Corne- lissens scoorde door een sluw tikje in een erg verwarde situa tie vlak voor het dool. Duijve- steijn, die voor de PvdA sportza ken behartigt, schoot raak na dat hij zich met een snelle spurt van zijn tegenstanders had los gemaakt en de ambtenaren keeper in de verkeerde hoek van het doel had gedwongen. Doelverdediger voor de raadsle den was de liberale drogist Lon gerak, die zich in het veld min stens even verdienstelijk maak te als hij gewend Is in de raad te doen. Vooral in het begin van de wedstrijd verrichtte hij enige voortreffelijke reddingen. Na derhand viel hij wat terug, mo gelijk doordat de kruiden en pil len uit zijn in Den Haag geves tigde winkeltje. uitgewerkt raakten. Toch mag de neder laag niet aan hem worden ge weten. Daarvoor was veeleer verantwoordelijk de gemiddel hoger leeftijd van de raadsle den en hun daaruit voortvloeien de geringere conditie. Vergeefs trachtten de politici dit nadeel te compenseren door hij het 'be gin van het duel een twaalfde man het veld in te smokkelen. Na fien minuten had scheids rechter Schalks dit onmiddellijk in de gaten. Hij stuurde daarop twee raadsleden, de heren Van Peijpe en Dulvesteijn, voor an derhalve minuut het veld uit, waarna alleen Van Peijpe (PvdA) mocht terugkeren. Deze hoefde overigens dankzij zijn onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 omvang weinig uit te richten om toch hij het publiek de pats te maken. Scheidsrechter Schalks voorkwam twee doelpunten door op de beslissende momenten rust- en eindsignaal te fluiten en keurde één doelpunt af omdat hij het niet mooi genoeg vond. Vergiftigd Op het politiebureau vervoegde zich gisteravond een bewoner van de Toermalijnstraat (Hoge Mors) met de mededeling dat het water van de aldaar lopende sloot vergiftigd zou zijn. „Bin nen enkele uren, zo stelde de bewoner, zijn er vier eenden ge storven". De politie heeft kort daarop in de betrokken sloot een watermonster genomen, dat door het gerechtelijke laborato rium zal worden onderzocht. Explosief Het zal nog wel een weekje duren voordat de cylinder met vi- nylchloride, die onlangs bij ga rage Van Vlden aan de Hoge Rijndijk werd aangetroffen ver voerd mag worden. De explosie venopruimingsdienst uit Culem- hog hreeft de cylinder intussen in een betonnen verpakking (zie foto) gedaan en het wachten Is nu op het moment, dat de zaak flink hard geworden is. ,,We hebben de cylinder, die er uit ziet als een zuurstoffles, achter de garage op een plaatsje ge vonden. Daa r lag al een tijd lang veel troep en vorige week kwamen we op het idee de boel op te ruimen. Een van mi/n mensen stuitte tijdens het opurl- men op de cylinder. Dat ding heeft er misschien al twintig /aar gelegen, aldus de heer van Ulden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3