Politie thriller Humoristische thriller ,,Q.en Q." van KRO-tv biedt zeven uur film Journaalmedewerkers willen veranderingen mmm TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE ZATERDAG RADIO ZATERDAG TERUGBLIK IjtiUot CUUKANT VRIJDAG-30 AUGUSTUS II De KRO-tv start op zaterdag f De serie „Q. en Q." vroeg met een bezetting van 36 acteurs, alsmede een aantal kinderrol- len een zorgvuldige voorberei ding. Daar komen nog de be lichters, cameramensen, men sen ter verzorging van de in wendige mens en nog anderen bij, die vooraf allemaal precies uilden weten waar ze aan toe waren en wat er van hen werd verwacht op welke tijdstippen en in welke activiteiten. oktober met een famili 13 afleveringen, getiteld „Q. en Q." een door Harry Geelen ge schreven en door Bram var Erkel geregisseerde humoristi sche thriller. Deze 13 afleverin gen van ruim een half uur leve ren bij elkaar zeven uur speel film op. Dit zou dan een pro- duktie zijn. die enige miljoenen zou moeten kosten. Een beetje speelfilm met een duur van 90 minuten vergt al gauw drag, dat boven het miljoen stijgt De zeven uur speelfilm van „Q. en Q." beliep niet. meer dan enige tonnen. Deze gunstige financiën vloeien als een beoogd resultaat voort uit een efficiënt werkplan, dat het mogelijk maakte in 48 speeldagen per dag 8 9 minu ten film op te nemen, hetgeen bijna viermaal zoveel is als bij een gemiddelde speelfilm. In de meeste gevallen komt bij tv-öp- namen ook de produktie voor rekening van de regisseur. Veelal wordt hij hierin bijge staan door een assistent, die Omdat acteurs meer verplichtin- soms onvoldoende armslag gen hebben en in de afgelopen vindt. In het geval van „Q. en maanden ook nog iets aan hun Carl Tewes (35): „Om al die men sen op de juiste tijd op de juiste plaats te hebben moet een werkplan worden opgesteld. Daarvoor is nodig, dat de regis seur het hele spel visueel in zijn kop heeft, dat het gebeiteld zit en dat-ie niet te elfder ure met al te veel veranderingen op de proppen komt. Mijn werkplan zorgt er dan voor, dat de regis seur achter elkaar door kan werken. Tenminste, dat is de bedoeling en als het slaagt geeft mij dat grote bevrediging. Bij „Q. en Q." is dat gelukt". 3 kreeg Carl Tewes de pro duktie opgedragen, een man die in een besloten vennootschap zelfstandig is gaan werken, maar voordien, als algemeen producer bij Toonders recla mestudio's het vak leerde. Voor Fons Rademakers produceerde hij de speelfilm „Because of the cats" en met dezelfde Fons trekt hij volgend jaar naar In donesië om de „Max Havelaar" van Multatuli te verfilmen. Frans Weisz vroeg hem intus sen voor de in het najaar op te nemen speelfilm „Rooie Sien" met Willeke Alberti in de titelrol. Regisseur Rob Houwer had hem ook graag gehad voor de film „Keetje Tippel", waar voor momenteel de opnamen ïn de worden gemaakt. Hiervan zag Carl Tewes af. omdat hij ook bij tv-werk betrokken wil wor den en bovendien eens in het zelfde schuitje wilde varen als Harry Geelen, die hij kent van Toonders Studio's. vakantie wilden doen. kon de regie uiteraard niet op alle 48 speeldagen over hen beschik ken. Dat zou trouwens veel te duur geworden zijn. Om tijdro vend en kostbaar gesjouw met technisch materiaal te voorko- .men was het zaak om plaatsen, waar gefilmd moest worden, lo caties, zoveel mogebjk te beper ken. Men vond in Nijkerk een boerderij en kortbij een villa, waarvan de bewoners tegen vergoeding bereid waren om de hele dag strikt buiten beeld op sloffen te lopen om elke storing te vermijden. In Huizen wist Carl een geschikt bosachtig ge bied. weken, die vooraf gin- de opnamen, werd in verschillende Amsterdamse za len uitvoerig „droog" gerepe teerd, zodat elke acteur wist wat er van hem werd verlangd. De cameramensen en de belich ters kregen van Carl uitvoerige plattegronden met beschrijvin gen, zodat zij wisten wat er ter plaatse van hen werd verwacht zonder dat zij er zelf al geWeest Elke acteur kreeg een uitgewerkt draaiboek, waarin precies stond genoteerd op welke dag, op welk tijdstip, op welke plaats en in welke grime hij (zij) welke tekst moest zeggen. Dat kon hij in zijn agenda aan tekenen. Enige dagen voor de opnamen ontving hij ter herin nering een kort briefje, waarin alles nog eens nauwkeurig was opgesomd. Daags voor hun ver wachte verschijning ging er een telefoontje uit om te horen of het briefje was ontvangen. Zo zijn er in die 48 opnamedagen honderden briefjes gepost om elk misverstand of verzuim uit te sluiten, dat geleid zou kun nen hebben tot oponthoud bij de opnamen. Dezelfde maatre gelen werden ook getroffen voor mensen die hadden te zor gen voor de requisieten en voor de grimeur, die van dag tot dag ook precies moest weten wie hij hoe onder handen moest ne men. Binnen en buiten Van de opnamen werd 65 pet. binnen gemaakt en 35 pet. bui ten, eigenlijk een ongunstige verhouding gezien het slechte zomert je dat we achter de rug hebben. Dat kan geen mens van tevoren bekijken, ook niet een door de wol geverfde pro ducer. Om te voorzien in de problemen van het klimaat werd een zodanig soepel werk plan opgesteld* dat er dagelijks zowel binnen- als buitenopna men op het programma ston den en dan wel zo, dat de locaties in eikaars naaste om geving lagen. Elke ochtend werd contact met het KNMI opgenomen, die met aan zeker heid grenzende waarschijnlijk heid vertelde wanneer de zon dan wel de regen fikse stralen zou neerzenden, dan wel wan neer er al of niet een wolkje of vuiltje aan de lucht zou zijn, omdat het weer aparte proble men schiep voor de belichters. Al die weersinformatie bleek ta melijk wel te kloppen. In de werkdag van 's morgens acht tot 's avonds zes stonden ook de pauzes opgenomen en toen het programma een keer „bui tenopname 14.00 uur" vermeld de, stak prompt op dat moment de zon zijn kop achter de wol ken te voorschijn. Om te berei ken, dat bij voorziene zowel als onvoorziene binnenopnamen het oponthoud zo kort mogelijk zou zijn, ja zelfs uit te sluiten, liep het werkplan van de be lichters vooruit op dat van de acteurs, zodat de eersten hun werk hadden gedaan, als de tweeden op moesten komen draven. In het geval van „Q. en Q." bleek ook dit allemaal pre cies te kloppen. Om er zeker van te zijn, dat de gewenste acteurs op het gewen ste tijdstip op de locatie ver schenen, werden zelfs vervoers diensten voor deze mensen op gesteld, met ten behoeve van de chauffeurs exacte routebe schrijvingen. De acteurs, die \Toeg moesten komen, kregen 's morgens om zeven uur een telefoontje met een herhaling om half acht, omdat de bedoe ling van het eerste telefoontje was, dat men opstond en niet zich alleen maar even omdraai de. Inwendige mens Een ander punt van indringend belang vormde de inwendige mens, die los van de inspiratie zijn eigen eisen stelt aan de acteur. Carl had de beschik king over een mannetje. Hans Sijses, die dagelijks behalve een opgave van het aantal mensen op de set ook een brief je kreeg met speciale wensen. Een acteur, die gewend is dage lijks op hetzelfde tijdstip een kopje koffie met een scheut cognac aan de inwendige mens toe te voegen, kreeg dat aange reikt. Door al deze stoffelijke zaken tot in de puntjes waar Carl Tewes: beulen". „Snel werken zonder de acteurs af te te maken, kreeg regisseur Bram van Erkel op de set pre cies die sfeer die hij nodig had om fiks en artistiek verant woord te werken. Dit vlotte sfeertje moet te proe ven zijn uit de tv-thriller voor alle leeftijden „Q; en Q.", de wederwaardigheden van de twee zoontjes van de familie Quarles en Quant, die bij het uitleven van hun fotografische hobby in het bos een lijk ont dekken. Die twee jongetjes (Eric van 't Wout en Martin Perels) krijgen hun grootvader (Bob de Lange) mee bij de ont maskering van de misdaad en later ook hun vaders (Frans Kokshoom en Cor v.d. Brink). Bram van Erkel heeft dit verhaal in flitsende stijl op 16 mm-film opgenomen met lichte camera's vanuit de schouder, die meer speling en snellere hantering toelaten dan de 35 mm-came- ra's, omdat deze de steun van een star statief behoeven. Carl Tewes: „Bram, Harry en ik brachten verleden jaar in deze stijl als vingeroefening de mi ni-thriller „Een meester min der" op het KRO-scherm, een gefingeerd misdrijf in Ouder kerk. Daar kregen wij de smaak voor deze werkwijze te pakken. Ga je snelheid zoeken in het afbeulen van acteurs, dan bederf je de sfeer op de locatie en daarmee ook je film". TON OLIEMULLER Joel Grey, vorig jaar be kroond met een Oscar, speelt vanavond in „De pion" de yvoeliwater gangster Big Joe. Gevaar dreigt alom voor Peter King, die zich aansluit bij de ergste tegenstanders van Jake Moniker, bendeleider. King is een voormalig politieman die straf opliep voor misbruik van zijn functie. Hij krijgt opdracht de basis van een misdadigers- bende op te sporen en daarom dient hij zich als misdadiger aan. Door zich aan te sluiten bij de gebroeders Broxvn, wil hij bereiken dat de twee benden die elkaar naar het leven staan, zichzelf vernietigen. King kan alleen contact houden met zijn opdrachtgever middels een telefoon in zijn auto; maar eenvoudig is zijn taak niet, want zelfs de plaatselijke politie is niet op de hoogte met zijn baan als „pion". Ned. II, 21.05 uur. Crèfin Mariza Het romantische verhaal van een jonge graaf, die zich als rentmeester verhuurt bij een schatrijke, knappe en eveneens jonge gravin, omdat hij het tegendeel van schatrijk is en hij toch zijn zuster aan een redelijke bruidsschat wil helpen, zal zich vanavond op het beeldscherm ontrollen, als de AVRO de operette ..Gréfin Mariza" uitzendt De edelmoedige, jonge graaf-rentmeestcr wordt natuurlijk in zijn dubbelrol ontdekt en zijn ontslag dreigt. Om het geheel dan nog wat moeilijker te maken, komt er een ongewenste verloofde voor zijn werkgeefster opdraven en zijn eigen zuster, voor wie hij tenslotte dit alles begonnen is, gaat ook al moeilijkheden maken. Maar gelukkig komt er voor alle partijen op het laatste moment, uit een zeer onverwachte hoek. redding opdagenNed. J, 20.21 uur. Een scène uit „Grafin Mariza" met René Kollo als rentmeester Török alias graaf Tassilo, Ljuba Welitsch als vorstin Bozena en Erzsebet Hazy als gravin Mariza. WK Roeien en EK Atletiek op radio en TV ""»LVERSUM- De NOS zal via radio en televisie aandacht be steden aan de Europese Atlc- tiekkampioenschappcn, die van 1 tot en met 8 september in Rome worden gehouden, al smede aan de Wereldkampioen schappen Roeien voor dames cn heren, die van 29 augustus tot en met 8 september op de Rotsen bij Luzern plaatsvin den. Van de Europese atletiekkam- pioenschappen zendt de NOS- televisie maandag 2 en vrijdag 6 september na afloop van het avondprogramma en dinsdag en woensdag voor het begin van het avondprogramma op Ned.I reportages van de kam- pieoenschappen uit en volgende week zaterdag bovendien nog van 17.30 tot 18.45 uur op Ned. I en na het avondprogramma op Ned. II. Ook zondagmiddag 8 september worden nog repor tages uitgezonden. Studio Sport zal 's avonds nog enkele samen vattingen uitzenden. De radioreportages worden alle via Hilversum 3 uitgezonden en voor het merendeel in de vroe ge avonduren. Aan de Wereldkampioenschap pen Roeien wijdt de NOS-tele- visei drie uitzendingen en wel komende zondagmiddag en op zaterdag 7 en zondag 8 septem ber voor de aanvang van het avondprogramma, steeds via Ned. I. De radio zendt reporta- ges uit via Hilversum 3 en in I de sportprogamma's van de i omroepen. Aan de vooravond van de laatste dag in het bestaan van onder meer de zeezenders Veronica en Noordzee, brengt TROS de documentaire „Zenders in woelig water" van Laurens Leeu wenberg samenstellingen Henk van Gelder (redactie). Ned. II, 22.20 uur. HILVERSUM De medewerkers van het NOS-joumaal zijn van oordeel dat liet journaal van acht uur met 10 minuten moet worden verlengd tot 25 minu ten. Om het journaal volledig aan zijn functie te kunnen la ten beantwoorden dient men meer achtergrondinformatie bij de nieuwsitems te kunnen verschaffen, terwijl tevens lan gere interviews dan 70 secon den mogelijk moeten worden gemaakt. Het journaal zou ook over meer technische facilitei ten (een draagbare ampex en een straalzender) en meer bui tenlandse correspondenten moeten beschikken. De medewerkers van het journaal zeggen een en ander in een streefnota die is opgesteld te gen de achtergrond van een nieuw te benoemen hoofdredac teur. In de streefnota wordt voorts uitvoerig ingegaan op de vraag, hoe naar de mening van de medewerkers van het jour naal het journaal er qua vorm en inhoud zou moeten uitzien. De gedachten daaromtrent zul len nader door werkgroepen worden uitgewerkt. De jour naalmedewerkers achten een ontkoppeling van de journaals op beide netten wenselijk. Men ziet het nut van een gelijktijdig uitzending van het journaal op beide netten niet in. Gedacht wordt aan een kort nieuwsbul letin op de andere zender om 21.00 uur. Verder vindt men dat iedere tele visiedag moet worden begon nen en afgesloten met een nieuwsuitzending, en wel op vaste tijdstippen. In de streef nota wordt ook een profiel ge geven van de nieuwe hoofdre dacteur. Hij dient bijvoorbeeld geen uitgesproken exponent te zijn van een politieke of gods dienstige overtuiging. De jour naalmedewerkers vragen in de nota ook inspraak bij de benoe ming van de nieuwe hoofdre dacteur, terwijl zij tevens de wenselijkheid van een journaal statuut naar analogie van de redactiestatuten bij de kranten naar voren brengen. De streefnota heeft het fiat gekre gen van Carel Enkelaar, hoofd van de dienst televisieprogram ma's van de NOS. De Raad van Beheer en het bestuur zullen zich nu verder met deze proble matiek moeten gaan bezighou den. Op zeer korte termijn zal het journaal een advertentie gaan plaatsen teneinde in de opvolging van de heer Simons als journaalhoofdredacteur te kunnen NEDERLAND 1 DUITSLAND I NOS 18 45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Wie van de drie 19.30 MASH 20.00 Journaal 20.21 Grafin Mariza, operette 22.05 Ontdek je plekje 22.10 Journaal NOS 18.35 Natuurkunde TELEAC (les 0) 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 De Waltons (12) 20.00 Journaal 20.21 Op losse groeven 21.05 De pion, thriller 22.20 Zenders in woelig water 22.50 Journaal (K> Klem Middellandse Miicht Aans end-weerbericht 22 20 <K) Trau tv-fdm. 23.45 (K) Journaal. DUITSLAND II 0.15 (ZWÏ Der Komi BELGIE NEDERLANI 18.55 (K) Fabeltjeskrant. 19.00 (K> Vak quiz. 19.30 (K) Programmaoverzichï volgende week. 19.40 (Kl Mededehni weerbericht 19 45 (K) Journaal 20] NEDERLAND 1 KRO 16.00 Journaal 16.02 De bloementuin 16.15 Het verhaal van een meisje en een paard NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang 20.00 Journaal 20.21 Mik 21.10 De wrekers 22.00 Brandpunt 22.50 Landelijk pastoraal overleg RKK 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Coronation Street 20.00 Journaal 20.21 Gerard Cox en Rogier Otterloo 20.45 De Ombudsman 21.15 Dagboek van een ondej DUITSLAND I WDR 18.35 (K) tietanten boy. ïeuec 19.00 (K) Aktualiteiten 19.35 (Kl Mc 20 00 (Kl I VPRO-Vrijdagavond Show: Po) plaatbesprekingen. (22.55 M 1.00-7.00 NOS: Satósac HILVERSUM I tersUnden. 10.30 (S) Z.I muziek- en infor matieshow. met om 11.00 Nieuws. 1300 Nieuws. 13.11 (Si Wegens vakantie geslote- n lichte muziek en aktualiteiten. NOS: 14 45 (Sl NOSJazz. 15.05 25 Jaar kankerbe strijding. 15.10 Programma voor de buiten landse werknemers, met om 16.00 Nieuws. Zevendedagsadventisten: Zal God een Har- magedon toestaan, leting. NOS: 17.55 Me- huisvrouw 10 00 (S) Voor de k 10.30 Nieuws. 10 33 (Si Plaatvaer (Sl Wegwezen, met om 11.55 Medoc 12 16 Overheidsvoorlichting: Werk Volksgezondheid en Milieuhygier Mededelingen 12 30 Nieuws. 12 4 13.00 (S) Tross-Country. 13.45 (S) (S> AkdiUzoukunnen: \£rzoekpïa HILVERSUM II TROS: 7.00 Niei NCRV 7 02 (Sl Drie op je boterhan Tot uw dienst klassieke muzi Muziek bij de koffie. 12 03 (Sl Di de middag Los vast. 1403 (S)JElpcf 15.03 (S) Filter jongerenprogramma. (Sl Sportshow-I: sport en topp In al je onschuld denk je dan: die EO kan toch een aardig programma maken. „Open Huis" begon ook zo veelbeloven- d: een filmpje over het maken van zinkstukken wekte de in druk, dat de EO een pretentielo ze maar toch aangename ver menging van Van Gewest tot Gewest en Het Gat van Neder land heeft gevonden, Het twee de onderwerp van „Open Huis" bevestigde aanvankelijk die in druk. Het ging over een bejaar de Amerikaan, die na zijn pen sionering een stukje land had volgezet met rode bieten, bonen en maïs en die spullen voor zijn plezier verkocht. Leuk, ontspan nend en in de verte ook nog informatief leek het Totdat het ware karakter van de EO weer toesloeg. Wat bleek namelijk: al het aangename was slechts inleiding geweest om de Amerikaan onder het plukken van de maïs de halve bijbel te laten citeren en om hem te laten verklaren, dat hij zijn lapje grond van de Heer persoonlijk had gekregen. Het derde onderwerp van het programma begon met dezelfde onschuldige beelden: leuke op haalbruggetjes, jongeren in boo tjes door meren en kanalen va rend en echte kampeerders met krakende fietsen, waaraan de zwart geblakerde kookpotten hangen. Maar ook hier verloo chende de EO zijn ware aard niet: de vakantiegangers bleken fanatieke geloofsverkondigers. die de ellende van de wereli lijf gingen met het zingen stichtelijke liederen. Op zo'n moment voel je je delijk bekocht. Men wekt indruk nu eens een program te brengen, dat niet zoals rest van de zendtijd bedoeld om zieltjes te winnen, maar een gegeven moment blijktI toch weer een zendingsf gramma te zijn. In „Nader Bekeken", dat bli baar nog niet op de hoogte van enkele geruchtmakende spraken van een Nederlan minister, stak Memdert Leer! een vermanende vinger op tej de film „The Exorcist", die gens hem „duivelse macht losmaakt. Met de belofte gende week op terug te kom gaf hij het dringende advies film vooral niet rc gaan zien. beste aanbeveling om e mogelijk heen te gaan, is reactie dan na een uur Als minister Van Doom ovt gens over een tijdje gaat bet i. ken. of de TROS wel het wet lijk voorgeschreven totaal)» gramma brengt, doet hij goed aan meteen even te troleren, of de EO aan voldoet. Waarschijnlijk komt dan binnen niet al te lange li weer wat meer zendtijd vi voor zinvollere prograinnu zoals de uitstekende film ,.P' boek", die de VPRO later op avond uitzond. JJ

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2