Conflict gesust Tweeduizend fans namen afscheid van Noordzee" VVD is niet tevreden Fraude helmenkeuring is ongeloofwaardig Hevige explosie in Tokio: veel slachtoffers Nog twee arrestaties na moord in Ter Aar Eén priester voor 60.000 christenen Instorten van Leidse Schouwburg net voorkomen Mgr. Gij sen niet naar Pastoraal Overleg KOUD BUFFET Trio Mc. KAY ZeidózSoMmd Kort Rapenburg 2, Lelden, postbu9 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. I Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19902 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 VRIJ WARM Vooral in het noorden van het land nog zonnfge perioden, elders meer bewolking met kans op een regen- of onweersbui. Meest matige oostelijke wind. Min.temp. rond 14 gr.; maxima van 21 tot 27 graden. TV-SELECTIE Grafin De pion, een thriller, wordt uitge zonden via Ned. II om 21.05 uur. „Zenders in woelig water" heet de documentaire over de piratenzenders die verdwijnen; Ned. II, 22.20 uur. Morgen; 5.49—19.31; Leiderdorps: raadslid: Fout parkeren: dood schieten LEIDERDORP Het Leiderdorpse raadslid J. M. Tieken heeft gisteravond in een vergadering van een raadscommissie gepleit voor zo scherp mogelijke maatregelen tegen foutparkeerders. „Wat mij betreft doodschieten, als dat zou kunnen", merkte hij in alle ernst op. De heer Tieken kwam tot deze op merkelijke uitspraak toen het fout parke ren bij de begraaf plaats in Leiderdorp ter sprake kwam. De commissie ruimtelij ke ordening en open bare werken besloot b. en w. te adviseren bij de begraafplaats een parkeerterrein voor 15 auto's in te laten richten. mMÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKm De veelbesproken minister Vredeling (Defensie) wenst Tweede Kamer voorzitter Vondeling (l.) geluk met zijn 25-jarig Kamerlidmaatschap. Van o e parlementaire redactie DEN HAAG Minister-president Den Uyl is er gisteren in geslaagd, een drei gend conflict rondom minister Vredeling (Defensie) in de kiem te smoren. Met een korte verklaring heeft hij gerea geerd op de schokkende uitlatingen, die minister Vredeling in een vraaggesprek met het weekblad "Vrij Nederland" heeft gedaan. Die verklaring is echter voor met name de VVD beslist onbevredigend. Dinsdag zal de VVD vragen een interpellatie in de Tweede Kamer te mogen houden over deze zaak Na een lang gesprek, gistermorgen, tus sen de premier en minister Vredeling, heeft gistermiddag de ministerraad aan dacht besteed aan de uitlatingen van Vre deling, die bepaald minder vleiend zijn voor de ministers Van der Stoel en Pronk, alsmede voor ambtenaren van De fensie en Buitenlandse Zaken, en voor oud-minister Luns. De minister-president heeft in zijn verkla ring bevestigd, dat de tekst van het vraaggesprek precies weergeeft wat mi nister Vredeling heeft gezegd. Daar het niet de bedoeling van Vredeling is ge weest om te kwetsen, heeft het kabinet geconcludeerd dat er voldoende basis is voor voortgezette samenwerking. Het ka binet betreurt dat Vredeling zich onheus heeft uitgelaten over de Nederlandse ambtenaren en over oud-minister Luns. Minister Vredeling heeft verklaard te zul len waken tegen herhaling. "De leden van het kabinet menen, dat de onderlinge ver standhouding door het gebeurde niet is aangetast", zo besluit de verklaring van Den Uyl. De verklaring van de premier, die voor de PvdA geruststellend was, was voor an dere fracties beslist onvoldoende. De WD wil zo gauw mogelijk debatteren en mis schien komt fractieleider Wiegel daar speciaal voor terug van zijn bezoek aan Zuid-Afrika. Ook CHU en AR zijn niet te vreden; de KVP is bereid zo snel moge lijk zand over de affaire te strooien. De militaire belangenorganisaties hebben verschillend, maar wel allemaal met ver bazing gereageerd. Een WDM-woord- voerder zei: "Hij leert al aardig de taal van de soldaten spreken, maar we hebben nu het gevoel dat hij nu met een S-5 (vol ledige instabiliteit), de dienst uit wil". Vrij Nederland was gistermorgen vroeg al uitverkocht. Van het weekblad, waarin het gewraakte artikel staat, worden nu 26.000 exemplaren extra gedrukt. TOKIO, (AP) Bij een hevige explosie, mogelijk veroorzaakt door een tijdbom, zijn in het middaguur in de binnenstad van Tokio een groot aantal doden en gewonden gevallen. Voorlopig zijn zeven doden en 125 gewonden geteld, maar de politie vreest dat het doden tal nog zal stijgen. De explosie vond plaats in een van de kantoorgebouwen van Mitsubishi in Marinou- chi, de enorme zakenwijk van de stad. Een medewerker van Mitsubishi verklaarde dat een van de te lefonistes twee minuten voor de explosie werd gebeld door een man die zei dat er twee tijdbommen buiten het gebouuw waren geplaatst. Voordat de man de verbinding verbrak spoorde hij de telefoniste aan iedereen te waarschuwen dekking te zoeken De explosie was zo krachtig dat vrijwel alle ruiten van de ge. bouwen in de onmiddellijke omgeving uit hun sponningen wer den geslagen. Door het rondvliegende glas vielen juist de mees te ernstig en licht gewonden. De meeste slachtoffers vielen in de hal van het Mitsubishige- bouw, waar muren en vloer enorme bloedvlekken vertoonden. Het gebouw ligt met ver van de buitenlandse persclub in Tokio waar op het moment van de aanslag minister Kimoera van bui tenlandse zaken een lezing hield. De Japanse politie maakt zich overigens zorgen om een moge lijke aanslag van Japanse en Arabische terroristen op de Azia tische spelen in Teheran die zondag worden geopend. De politie heeft bij een arrestatie een gecodeerde boodschap onderschept, die tot dit vermoeden aanleiding geeft. BBBsmm Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN. Naar schatting tweeduizend fervente fans van Radio Noordzee hebben gisteren geprobeerd de verdwijnende piraat een feestelijk afscheid te bezorgen. Het feest is echter niet die gran dioze happening geworden, die de medewerkers van Radio Noordzee zelf voor ogen gestaan had. Van de 3500 ballonnen, die ten afscheid boven Scheveningen zouden moeten zweven verschenen er slechts enkele honderden, terwojl van de tweeduizend fans er maar betrekkelijk weinigen op vier volg- schepen naar de Mebo II konden meevaren. Hoe dan ook, de disc-jockeys en technici van Radio Noordzee, die voor de laatste keer van Scheveningen naar de Mebo II gebracht werden, hebben aan belangstelling niet te klagen gehad. Aan de wal hadden zij er voor gezorgd, dat een aantal fans overladen werden met afscheidsgeschenken. De eerstkomende bleven de gelukkigen, de rest kon alleen maar toekijken, of hoogstens een afscheidssticker- tje van Radio Noordzee bemachtigen. Werkelijk feestelijk werd het pas, toen de drie discjockeys Ferry Maat (straks bij de Tros), Leo van der Goot en Ted Bouwens op de Trip-Tender verschenen, waarmee zij op hun radioschip overgezet zouden worden. Met een dramatisch gebaar trokken zij vlak voor het Vertrek hun Noordzee-T-shirts uit. Het was bijna afgelopen. Met er volgschepen vol Noordzee-fans verdwenen zij daarom haastig naar hun laatste karwei in volle zee. (Van r verslaggevers) Talrijke luisteraars van .Noordzee" waren gisteren bij de Scheveningse haven t hun favoriete disc-jockeys uitgeleide te doen bij hun laatste oversteek - jffiMsS TER AAR/NI EU WVEEN. In verband met de moord op de Gorkumso dlstriktsverpleegster Aaltje v.d. Plaat zijn gisteren naast de reeds eerder gearres teerde verdachte W. v. E., die al bekend heeft, twee andere In woners van Ter Aar aangehou den. Het zijn de 27-jarige G. C. H. A. en de 34-jarige H. v. E. Zij zullen voorlopig in hechtenis gehouden worden. Of beide mannen direkt of Indi- rekt bij de gruwelijke moord op de verpleegster betrokken ge weest zijn, is nog niet duidelijk. Tot nu toe wilde de politie geen commentaar geven op de onver wachte arrestatie. De aanhouding van de twee zou wel verband houden met uitla tingen van de hooibergbouwer van E. tijdens het verder onder zoek de afgelopen dagen in de moord op de distriktsverpleeg- ster. Moord |H>ging NICOSIA Dr. Va&sos Lyssarl- des, de leider van de socialisti sche Edek partij welke een pro- Makarios standpunt inneemt, is bij een moordpoging vanmorgen in de straten van Nicosia aange schoten en licht gewond geraakt. De chauffeur vnn zijn nuto werd dodelijk getroffen. Enkele voor bijgangers hebben eveneens schotwonden opgelopen. STRAF raadslid in Leiderdorp wil butparkeerders laten doodschie- lli de doodsraf dan toch wordt gevoerd, wat denkt hij dan van k milieuvervuilers (ADVERTENTIE) „Mijn parochie is 32 kilometer lang; er wonen 60.000 christenen verspreid over meer dan 25 dor pen; en ik ben hun enige priester. Ik kan daar natuurlijk alleen niet goed voor zorgen. Daarom heb ik 25 catechisten gevormd, die mij in bijna alles vervangen, behalve bij de viering van de eucharistie. Iedere catechist draagt de zorg voor een dorp met omgeving. Als ze ieder een fiets zouden krijgen van de MI VA, dan zouden ze zo wel hun werk goed kunnen doen alsook regelmatig naar de centrale post kunnen komen voor verdere vorming. Kunt u hen helpen?". Dit schrijft missionaris D. Vermey uit Zaïre. Hij is één van de 323 missionarissen en eigenlandse krachten, die in het komende week einde een beroep op u doen. Over brug met hem de afstand naar zijn mensen! Voor 323 missionarissen en eigen landse krachten houdt de MIVA in het komende weekeinde haar jaarlijkse kollekte en giro-aktie. Uw antwoord nu is het MIVA- antwoord over enkele weken aan hen. Wilt u hen helpen? Dit is het giro-nummer: TNO over conclusie minister: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vier van de door ANWB en Consumenten bond geteste valhelmen waren t«n onrechte voorzien van een goedkeuringslabel van TNO Dit is een van de voorlopige conclusies van het onderzoek van minister Westerterp. Hoe de helmen toch aan het goed- keuringsmerk zijn gekomen wordt nader door de commis sie onderzocht. TNO noemt de mogelijkheid van deze fraude met keuringslabels „een onge loofwaardige zaak". „Een fabrikant vraagt ons om goedkeuring van een helm. TNO neemt dan een steekproef en brengt advies uit aan de Rijksdienst voor het Wegver keer. Deze instantie geeft ons opdracht duizend labels te ver strekken", aldus de heer A.H. Meissner van TNO. „In deze procedure kan geen fraude ge pleegd worden. Dat een fabri kant streken zou uithalen met de labels, is uiterst ongeloof waardig. De man zou immers zijn eigen graf graven". Minister Westerterp zei giste ren in de Tweede Kamer, dat elke conclusie over een onvol doende kwaliteit van de Neder landse bromfietshelm voorba rig is. Afgaande op het onder zoek van ANWB en Consumen tenbond zijn op punt van de veiligheid drie van de 20 hel men slecht. De overige varië ren van goed tot matig. Uit het voorlopige onderzoek is ge bleken, dat één helm volledig voldoet, vier merken ten on rechte het keuringsmerk droe gen, twee merken voldeden aan vroegere voorwaarden, maar niet aan de in 1973 inge voerde strengere eisen. Bij acht merken kan het verschil in resultaat bij de ANWB/Con- sumentenbond-test zijn voort gekomen uit meetverschillen; in vijf gevallen zijn de ver schillen zo groot, dat een na der onderzoek nodig is. De ANWB en de Consumenten bond hebben verklaard op ver- zoek van de minister aan het verdere onderzoek mee te zul len werken. De organisaties verbinden daaraan de voor waarden. dat zij alle gegevens mogen inzien en niet gebonden zijn aan geheimhouding. Het NVV heeft inmiddels ge pleit voor een schadevergoe ding of inruil mogelijkheid voor de gedupeerden van de helmen affaire. f ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse Schouw burg is de afgelopen dagen voor Instorting behoed. Door de vele heiwerkzaamheden die de begin dit jaar gestarte restauratie met zich meebrengt, waren ver schillende delen van het gebouw verzakt. De aannemer gebruikte bij het helen van een stalen damwand een vibrator. Hier door ontstonden zoveel trillingen dat met name het plafond van de schouwburg naar beneden dreigde te komen. In allerijl heeft de aannemer een beroep moeten doen op de pro ductiemaatschappij die de zoge naamde „pile-master" exploi teert. Het is voor het eerst dat een dergelijke machine in Ne derland gebruikt wordt De ma chine kan trilloos en bijna ge luidloos palen in de grond heien. Hierdoor ontstaat een minimum aan schade aan de oude panden, die zoals de Leid se Schouwburg dan ook nog op een slappe bodem gebouwd zijn. De pile-master wordt vanavond naar 's Hertogenbosch vervoerd, waar het apparaat wordt inge zet bij grondwerkzaamheden ROERMOND (ANP) Bisschop Gljsrn van Roermond zal niet deelnemen aan het tweede Lan delijk Pastoraal Overleg dat vanavond In Noordwijkerhout wordt geopend. Dit hee/t de persdienst van het bisdom van- daag laten weten Bisschop Gijsen heeft wel het eer ste overleg dat in januari 1973 In Noordwijkerhout gehouden j werd bijgewoond. Mnar dit overleg was, volgens de pers- dienst van het bisdom, voor j hem van zulk een aard dat hij I het niet als heilzaam voor de I 31 augustus vanaf 19.30 uur muziek' DANSLES? jongelui ouderen gehuwden EVERT CASTELEIN Zie kleine advertenties

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1