Spelers op het veld moeten concrete informatie krijgen S.J.Z. kom gehandi capt aan de start Theo van Doorneveld ziet DOSR wel zitten ROODENBURG—BEGELEIDER JAN VAN WEZEL: Wim v.d. Zwart werkt aan opvijzelen conditie Roodenburg zss »n„de~rr'erdi/udnê ROELOFARENDSVEEN - „Wij willen kampioen worden". DOSR-trainer Theo an Doorneveld, die zojuist aan zijn tweede seizoen bij de Veners begonnen is, stelt het keihard. „En denk niet dat an zelfoverschatting leidt. Evenmin ben ik bezig met een spelletje blufpoker. Maar ik vind. dat je daar aan het begin het seizoen gewoon van uit moet gaan". Theo van Doorneveld speelde 14 jaar betaald voetbal bij DWS, Go Ahead en NEC. Was vijf jaar lang trainer van de Noordhollandse amateurelub WS en be landde tenslotte via secretaris Wesselman in Roelofarendsveen. Het is een tijdje rustig geweest in de Veen. DOSR staat bekend als voorraad schuur voor diverse verenigingen in de regio. John van Velsen, nu betaald voet bal spelend en Pim v.d. Meer bijvoor beeld. zijn rasechte Veners. Het vertrek van deze talenten zette een fikse domper op alle hoop, die DOSR koesterde op een eventueel kampioenschap. Prompt dreig de DOSR weg te zakken in het grauwe moeras van LVB-clubs. Een bescheiden plaatsje ergens onderin de middenmoot was het magere resultaat, waarmee Theo van Doorneveld na zijn eerste jaar genoe- gen moest nemen. Maar nu gaat daar verandering in komen". „DOSR is al jaren lang een gezonde vereniging", weet Jan Kerkvliet, die vorig jaar jeugdvoorzitter was, maar inmiddels is gepromoveerd tot tweede oefenmees- ter. En dat alles in het kader van de „new-look", waarmee Theo van Doorne veld voor de dag wil komen: „We hebben vier douches voor de selectie, een massa gekamer en verlichting op het tweede veld. Daar kunnen diverse KNVB-eerste- klassers mooi niet aan tippen. Dan is het toch logisch, dat we eens een keer aan een heroptreden in de grote bond gaan denken". Theo van Doorneveld: „Sinds mijn komst zijn er een aantal zaken professioneler aangepakt. Wat zo fijn is bij een club als DOSR: bij het besttuur krijg je alles gedaan. Je hoeft maar te kikken en ze staan voor je klaar. Je moet straks voor de aardigheid eens komen kijken wat een materiaal we hier hebben. Dat is gewoon weg niet te geloven. En dan' heeft ons" bestuur nóg een fijne eigenschap: het bemoeit zich nooit met de coaching. En dat heb ik elders toch wel anders meege maakt". Theo van Doorneveld mikt op het kam pioenschap. Met de faciliteiten zit het blijkbaar wel snor. Maar hoe staat het eigenlijk met het spelersmateriaal? „Ook dat zit volgens mij wel goed. Het belangrijkste is, dat het eerste elftal voor het eerst sinds lange tijd weer een een-' heid vormt. Namen van uitblinkers noem ik dan ook niet. Dat zou onredelijk zijn ten opzichte van de overige jongens. Dan krijg je alleen maar wrijvingen onder ling. Ik geloof dat er in de gehele omtrek geen vereniging is. waar de spelers na afloop zo lang blijven hangen als bij DOSR. Dat tekent toch wel even het sfeertje. Als er een speler na de training door de week vóór elf uur opstapt, dan- is hij ziek, want ze zijn hier met een stok nog niet weg te slaan. Wat ook zo mooi is van onze jongens: ze hoeven nooit gemaand te worden om te komen trainen. Dat doen ze uit zich zelf. Verplicht trai nen, is een term die in onze clubregle menten niet voorkomt''. Theo van Doorneveld blijkt niets teveel gezegd te hebben: Rond een uur of elf hangt de hele a-selectie nog rond de bar in de sfeervolle kantine. Ook Theo's wouw, vergezeld van twee spruiten, is aanwezig. „Mijn vrouw gaat altijd met. mij mee naar het voetbalveld. Als ikg avonds om een uur of vijf thuiskom q is 't hup. de wagen in met z'n allen i op naar Roelofarendsveen. Al is 't ma voor een doodgewone training of al sj len we een oefenwedstrijdje tegen 1 Bloemkool, mijn vrouw is er altijd t Wat dat betreft heb ik niets te klagj Hoeveel mannen krijgen niet op h| donder als ze naar het voetbalveld zj geweest?" Theo van Doorneveld ziet DOSR zitten. Veel ambitie om nog 'ns een tq amateurclub te trainen heeft hij vooral nog niet: „Dat kan ik slechts opbreng! als ik er een dagtaak van zou kunn maken. Voorlopig kan ik daar nog ni aan beginnen. Ik ben vertegenwoordig! bij de Opel in Amsterdam en dat neet] nogal wat tijd in beslag. Maar vo| DOSR ga ik me in het komend seizof voor de volle 100% inzetten. De sfeer goed, in het bestuur zitten een paj uitstekende mensen en de accommodalj is uit de kunst. Wat wil je nog mee Vandaar ook dat ik zeg; Dit jaar we kampioen worden". Ron Polai Leiden "Kreten als: nou wij weer Roodenburg of: kom op, voetballen jon gens, daar baal ik van als een stier. Ik erger me elke keer weer wild als ik trainers of begeleiders^ dergelijke aan moedigingen hoor slaken, 't Is allemaal wel goed bedoeld, maar de jongens schieten er geen barst mee op. Als ze in het veld staan dan moet je ze concrete informatie meegeven. Doe je dat niet, dan lachen ze om je". Jan van Wezel, in 't dagelijks leven een verantwoordelijke positie bij de Adler-fa- brieken bekledend en in zijn vrije tijd selectiebegeleider bij Roodenburg, heeft een puur wetenschappelijke kijk op het voetbalspel. Voor onlogische en emotio nele uitspraken ruimt hij dan ook nauwe lijks plaats in. Hij kijkt naar een voetbal wedstrijd zoals een schaker de Siciliaan- se opening of het Konings—Indisch be studeert. Maar het blijft niet bij theoreti seren alleen: nog tijdens de wedstrijd geeft hij zijn fantasievolle ideëen aan zijn jongens prijs om ze aan de praktijk te toetsen. Eén van die originele uitspraken betreft de verzorging van de spelers: "Het is geen kwestie van wat moet ik doen al§ er iemand geblesseerd op de grond ligt, het is een veel grotere kunst om te weten wanneer je van 'm af moet blijven." Samen met Willem v.d. Zwart, Rooden- burgs nieuwe trainer en verzorger Theo Sanders vormt Jan van Wezel het begelei dingsteam waarmee de Noordclub de nieuwe competitie instapt. In oktober wordt dit gezelschap gecompleteerd door Peter Siere, die als opvolger van Frans v.d. Zeeuw de jeugdtraining op zich zal nemen. Jan van Wezel is dus selectiebege leider, maar deze functie sluit zoveel verschillende facetten van het vereniging sleven in, dat men hem gerust de kwalifi catie "manager" zou kunnen meegeven. Met dit verschil, dat Jan van Wezel min der te maken heeft met de financiële kant van de zaak. Die komt feitelijk alleen om de hoek kijken wanneer het gaat om het verlenen van faciliteiten aan de leden van de selectie. Maar dat zijn er niet zoveel: „Bij ons krijgen de spelers alleen een shirtje en af en toe een etentje. Daar blijft het bij. Voor voetbalschoenen mogen ze zelf zorgen." Een belangrijk facet van die begeleider- staak vormt de "coaching". Ook die valt weer uiteen in verschillende onderdelen. "Je kunt zeggen dat de trainingstaak dicht wordt benaderd; alleen, omdat je zowel met het bestuur, de trainer als de jongens te maken hebt, is mijn taak eigenlijk veel uitgebreider. De trainer zorgt voor het technische en conditionele peil van de spelers, terwijl ik als begelei der zorg draag yoor de communicatie tussen de mensen in de club. Iets wat eigenlijk in die trainerstaak inbegrepen zou moeten zijn. Maar daar is helaas die trainersopleiding nog niet op afgestemd. De trainersopleiding is incompleet. Als je ploeg een minuut voor rust achter komt te staan, terwijl ze drie kwartier lang gedomineerd hebben, dan moet je als trainer zo flexibel zijn, dat je in die ene minuut weet uit te kienen wat je de jongens moet vertellen als ze de kleedka mer binnen komen. En dat is iets, waar het nogal eens aan schort." Jan van Wezel weet wat hij zegt. Hij is ambitieus en een voortreffelijk organisa tor. Jan van Wezel is iemand die het voetbal en alles wat er mee te maken heeft, theoretisch benadert. Maar daarbij niet vergeet om zich in te leven in de mens achter de voetballer. Een man, waarmee Roodenburg dit jaar een heel eind kan komen. LEïrNSN Wim v.d. Zwart houdt niel zo van prognoses. Als men- Roodenburgs nieuwe oefenmeester vraagt of de Noord club volgend jaar in de hoofdklasse voet balt, dan schudt hij meewarig het hoofd over zoveel onbegrip. "Kijk", legt v.d. Zwart uit. "Wat de meeste mensen verge ten: de geluksfactor speelt een ongeloo flijk grote rol in het voetbalspel. Denk eens aan blessures, die onverwachts kun nen optreden. We zitten nog steeds met de knie van Maarten van Kooperen. Ver leden week donderdag liep Han Tisseur op de training een enkelblessure op. Het laat zich weliswaar niet ernstig aanzien, maar de eerste competitiewedstrijd moet- hij waarschijnlijk missen. Dat betekent speelt in het voetbal zo'n gigantische rol. theorie blijkt dus wel te kloppen. Rinus geert ook a's ""f dat voorspellingen eigenlijk tot taboe ver- Michels had wel gelijk, toen hij verklaar- ctob M klaard zouden moeten worden." de dat je kunt winnen, verhezen of gelijk- elkaar doorvei bindt Theo Sanders han- Vorig jaar had Roodenburg net dat ene spelen. Zaak is nu: hoe houd je die teert_de verbandtrommel en Wim kleine beetje geluk dat nodig geluksfactoren zoveel mogelijk in de Zwart tenslotte klapt met de trainers- honri? zweep. En wie zijn oor te luisteren legt ^n*het"eind van^e"\mrig°seizc»en Uet Ten"eerste-ia er bij Roodenburg een bij de sperels zeif. verneem, ai spoedig Vrouwe Fortuna haar sympatie voor driemanschap, dat voor de begeleiding datdie zweep er op rigoureuze wijze over- Roodenburg varen. De blauw-zwarten- van de selectie zorg draagt. Jan van heen wordt gehaald. "Dat miste ik eigenlijk wel, toen ik Roo denburg voor het eerst van dichtbij mee maakte," vervolgt Wim v.d. Zwart zijn story. "De conditie was er wel, maar twee maal 45 minuten gaan was er niet bij. Ik geloof wel, dat dat nu aardig is opge lost. We hebben 'm in de afgelopen we ken flink van katoen gegeven. Want als je in een wedstrijd op het conditionele vlak maar even hapert, kan dat fataai zijn. Twee maal 45 minuten persen, dat is mijn ideaal". Het opvijzelen van de conditie kan men beschouwen als de tweede maatregel om die ongelukkige geluksfactor zoveel mo gelijk in te dammen. Maar Wim v.d. Zwart heeft nog meer voorzorgsmaatre gelen achter de hand. Rinus Smits was de man die Roodenburg het frisse, jonge gezicht gaf. Onder zijn bewind ontwikkelde Roodenburg zich van een ploeg die het moest hebben van felheid en doorzettingsvermogen tot een team dat kon bogen op snelheid en tech niek. Tóch werd Rinus Smits vaak verwe ten dat er tè verdedigend gevoetbald werd. Wim v.d. Zwart wil daar hardhan dig een eind aan maken: "Vroeger had ik altijd het idee dat Roodenburg een ploeg van onbeschaafde schavers was. Toen ik ze aan het eind van het vorig seizoen dan ook voor het eerst zag spelen in die oefenwedstrijd tegen EDO wist ik niet wat me overkwam: Allemaal jonge jongens. Alleen Sam den Os viel met zijn 31 jaren wat uit de toon. Maar dat vind ik niet zo'n punt. Sam scoort nog steeds goals bij de vleet en op mentaal gebied is hij niet te vervangen. Ik heb ook de indruk dat hij, omdat hij nu eenmaal de - hekel aan kreten oudste is. bang is om zijn plaatsje te moeten afstaan. Zodoende gaat hij er met de week feller tegen aan. Toch heb ik wel wat kritiek op Smits beleid. Begrijp me goed. 't .is niet zo dat ik Rinus wil kraken. Maar iedereen heeft zo zijn eigen inzichten en opvattingen. Een zwak punt in het oude team vond ik, dat de spitsen te weinig in het spel betrokken werden. Daar heb ik nu het een en ander aan veranderd. Han Hannaart loopt nu in de punt, en wat die jongen daar presteert, grenst aan het ongelooflijke. Peter Dub- beldeman trekt op rechts gaten, terwijl de midden linie meer werk moet gaan verzetten. Ger Straathof is nu verdedi gende middenvelder. Zolang Maarten van Kooperen nog niet terug is, heb ik Ooyen- dijk op de voorstopperplaats gezet. Zijn oude stekkie op de flank wordt overgeno- men door Wim Lancel." Wim v.d. Zwart is van plan om Rooden burg dit seizoen puur aanvallend voetbal te laten spelen. Bovendien moeten de spelers meer voor elkaar over hebben: "Als iemand de bal verliest, dan moet een ander, direct bijspringen. Alle - spelers voetballen voortaan in dienst van het elftal: gaat Freddie diep, dan neemt Rèi- nier zijn plaats over, en andersom. Con ditie en opofferingsgezindheid, daar gaat het om£" De inbreng van v.d. Zwart is nu reeds onmiskenbaar. En dat, terwijl de compe titiewedstrijden nog moeten beginnen. Een ander stokpaardje van de Hagenaar is de psychologische oorlogsvoering: Dat moet je, zeker in het amateurvoetbal, niet te veel uitspinnen. Maar toch kan iemand zijn tegenstander murw praten tijdens de wedstrijd. Alleen moet hij dan het voet ballen niet vergeten. Zelf heb ik een prachtig staaltje meegemaakt toen ik nog trainer was van JAC. We moesten een oefenwedstrijdje spelen tegen Zwaluwen uit Vlaardingen. maar toen puntje bij paaltje kwam, bleek dat er slechts negen man van ons aanwezig waren. Ik ben toen gauw thuis mijn voetbalspullen gaan ophalen en mijn buurman, die toevallig langs de lijn stond'en ooit nog eens lid van JAC was geweest, maakte het elftal compleet. Ik stond in de spits. Op een gegeven moment haalde mijn tegenstan der die de gehele wedstrijd had lopen schaven als een gek, me voor de zoveelste keer onderuit. Zogenaamd ziedend van woede liep ik op hem af. Binnen een mum van ti^d stond het hele JAC-elftal om mij heen. Intussen was die vrije trap al lang genomen en onze linksbuiten kon zo een doelpunt scoren Ron Polane ZOETERWOUDE - Trainer De Visser, in het "dagelijks leven" verbonden aan het Sportcentrum "De Fluit" in Leidsen- dam. heeft voor het tweede seizoen het keurkorps van S.J.Z onder zijn hoede. Nog voordat de bal hiervoor aan het rollen is gebracht heeft hij zorgen, ter wijl de toekomst er zo zonnig scheen uit te zien. Zijn entreé vorig jaar was niet gemakke lijk. Spielmacher Loek Helder keerde terug naar Randstad Sport, Cor van Ton geren ging zijn geluk beproeven bij Roo denburg en het jonge talentAlbert Bos man liet zijn studie aan de Haagse Aka- demie voor L.O. prevaleren. De aanvul ling moest uit de eigen jeugd komen, die haar belofte echter nog niet inloste. Na een bijzonder zwakke start werd halver wege de rit van 22 wedstrjden het vege lijf gered met een score van 9 punten uit zes wedstrijden en wat kruimeltjes in de slotfase. Zijn tweede jaar leek veel meer perspec tief te bieden. Tegenover het opstappen van Jaap Olsthoorn en Louis van Veen, beide na een lange staat van dienst, stonden aantrekkelijke overschrijvingen zoals die van de Stompwijkse Boys-spits Gerard Lelieveld, Leen Kuyt van Rand stad, de Meerburgers Wini v. Mill en Jan Mooijman terwijl ook Koos Romijn terug wilde naar het competitievoetbal. Cor van Tongeren hield het na één jaar weer voor gezien bij de club van Leiden-Noord en bracht ook de aanvoerder van de regionale in het vorige seizoen, Ton Stou ten, mee. Het optimisme kreeg echter al direct een opdoffer bij de jobstijdingen tijdens de eerste voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. Doelman Jan Fengler, die vorig jaar zijn klasse nog eens nadrukkelijk bevestigde toen zijn defensie veelal onder druk stond, had tijdens een oefenpartijtje op de camping waarschijnlijk een menis cus opgelopen. Aanvoerder Theo van Kling raakte tijdens het oefenduel tegen DOSR zo ernstig aan de kniebanden van zijn rechterbeen geblesseerd dat dit in het gips terecht kwam terwijl ook Tom v.d. Meer nog sukkelde met een oude blessure. "Een zware tegenvaller voor het elftal en voor mij", aldus De Visser die hiermede twee spelers uit de kern ziet wegvallen. "Theo is immers de motor van het elftal wiens enorme ijver een voort durende inspiratiebron is voor het gehele elftal". Hij bestrijkt een groot gebied op het middenveld wat De Visser bijzonder van pas zou komen bij het 4—3—3—sys teem dat hij wenste te gaan spelen i.p.v. het 44—2 van vorig jaar. "De 10 andere jongens zullen zich moeten realiseren dat zij allen meer zullen moeten onbreneen om het wegvallen van Theo te compense ren. één man kan dat onmogelijk". Zek?] de aanvallers zullen meer moeten store Het behoeft geen betoog, dat De Viss in deze omstandigheden dubbelblij is m fc de nieuwkomers. Er zijn in ieder ge\ mogelijkheden om wat aan de opstellii te sleutelen, en niet zonder succes zo in de laatste oefenwedstrijden geblekt Meer dan ooit zou De Visser nu dolgra Koos Romijn inlijven in zijn keurkoq Hij is onder de indruk gekomen v diens geweldige ambitie en kwaliteit sinds hij vorig jaar september weer trai bij de groenwitten en daar tot de nli: trouwsten mag worden gerekend. Pn omstandigheden verhinderen hem echt om competitie te spelen. De boerderij v zijn a.s. schoonouders werd een pa geleden opgekocht om plaats te mak voor de biergigant Heineken in de Bar C polder. De familie verhuisde naar 1 Brabantse Asten, waar een nieuw bedi werd opgezet. Het pendelen daarheen het weekeinde is voor Koos een onov komelijk probleem om aan het compe tievoetbal te kunrten deelnemen, li r graag hij dat ook zou willen. "Alle pi blemen zouden ineens zijn opgelost i er een huis was", en als dat er komt d kan men er op rekenen dat Koos hel maal klaar is om zó zijn plaats te kunn innemen in de topelf. Dat heeft hij trc wens al bewezen tijdens enkele oef< duels waarin hij in actie kwam en e voortreffelijke vorm demonstreerde. 1 hunkert naar de bal en is steeds gemc veerd bij de trainingen zelfs zonder stimulans van het spelen van wedstrijd op de zondagen. Bij deze aanvang v de competitie-met-problemen wordt nai stig naar oplossingen gespeurd om E mijn toch zoveel mogelijk in te schakeli Ook als dit niet gelukt heeft trainer 1 Visser toch wel vertrouwen in het nieu avontuur. Aanvallend immers heeft ploeg beslist aan kracht gewonnen. 1 jonge talent Wim Bos is meer gerijpt weet tot goede combinaties te komen n de geroutineerde Sjaak van Slingerla terwijl Gerard Lelieveld in staat mi zijn het spitsprobleem waarmede S J al enkele jaren sukkelt op te ruimen het middenveld is er een vaste pla voor Cor van Tongeren en de hard w kende Dik van Leeuwen. De derde m zal waarschijnlijk Gerard Bos zijn zijn technische kwaliteiten nu meer vf te paren aan inzet dan vorig jaar. achtste vier zijn dezelfde als vorig s zoen; Guus v.d. Geest. Wim Mooijrr, Ben van Kempen en Jan Lelieveld. T( Vurens bezet de plaats onder lat. Wat deze formatie waard is kan al dir a.s. zondag gemeten worden in het ti fen met het sterke Van Nispen op Ha broek. Jac. v.d. G*

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10