1 Hooibergbouwer bekent ook wurgmoord op Cora Mantel Aardgas wordt op januari flink duurder Charles Lindbergh overleden £eidóe Sou/toni ZAAK NA DRIE JAAR OPGELOST Links bestuur voor Amsterdam Kaapverdische Eilanden los van Guinee Bissau ÏNSDAG 27 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG De prijs van het aardgas zal op 1 januari aanstaande vrijwel zeker aanzienlijk duurder worden. Kleinverbruikers èn grootverbruikers staat een prijsver hoging van circa vijf cent te wachten. Minister Lubbers gaat grotendeels accoord met de prijsvoostellen van de gasbedrijven. Alleen voelt hij niets voor een prijsverho ging voor de kleinverbruikers tot 26 cent, zoals de ver enigde gasbedrijven willen; de minister wil die prijs be perken tot 22 cent per kubieke meter. De prijsverhogin gen zullen voor de schatkist een inkomstenverhoging van naar schatting 700 miljoen gulden betekenen. Aartsbisschop Mozambique ontslagen iTICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft gisteren de aarts bisschop van Lourenco Marques p Mozambique Alvim Pereira [69) ontslag verleend. Hij zal |en functie in Rome krijgen, jt ontslag volgt op eon onder teek, dat onder leiding van de Italiaanse kardinaal Umberto Hozzoni begin augustus in Mo- jambique is ingesteld. Volgens tonctionarissen van het Vati can had het onderzoek aange toond, dat de aartsbisschop een {root deel van de priesters in Mozambique tegen zich had, Imdat hij het omvergeworpen fechtse Portugese regiem had {esteund. Ratificatie verdrag over liratenzenders TSBURG De plaatsver- gend vertegenwoordiger van erland bij de Raad van Eu- Th. Kasteel, heeft maan- bij het secretariaat-gene- van de Raad van Europa le ratificatieoorkonde gedepo- leerd met betrekking tot de Eu ropese overeenkomst ter voor koming van uitzendingen vanuit "ations buiten het nationale ter- torium (piratenzenders), chtens deze overeenkomst is vestiging of exploitatie van n piratenzender, alsmede sa- nenwerking met een dergelijke lender, strafbaar overeenkom- kig de binnenlandse wetgeving ran het betrokken land, dat rtij is in de overeenkomst, erland is thans de tiende staat deze overeenkomst ratifi- rt. Zij zal van kracht worden oor wat Nederland aangaat op september 1974. De overeen- mst is reeds van kracht voor Cyprus, Denemarken, rankrijk, West-Duitsland, Ier- d, Noorwegen, Zweden, En- eland en Portugal. Minister Lubbers heeft dit bekend gemaakt in antwoord op vragen van het Kamerlid Kruisinga (CHU). De minister ontkent be richten dat het gas :n de omen- de jaar wel twee of drie keer zo duur wordt. De grootverbrui kers zullen op de grootste ver hoging moeten rekenen, mini maal 50 procent. Een beslissing over de prijzen is nog niet geno men. In beginsel, zo zegt de mi nister, zal per 1 januari 1976 weer een gasprijsverhoging vol gen, afhankelijk van het ver bruik in 1975. De bedoeling van de prijsverhoging is ook, dat het gasverbruik wordt afgeremd. Volgens de heer Lubbers zullen de kosten van levensonderhoud volgend jaar met één procent stijgen als gevolg van de ga sprijsverhoging. De regering wil een wetsontwerp indienen, waardoor de minister van Economische Zaken de be voegdheid krijgt een minimum prijs vast te stellen voor alle gasleveranties in binnen- en bui tenland. HONOLOELOE, (UPI) Charles A. Lind bergh, de „eenzame adelaar" die in 1927 in zijn eendekker „Spirit of St. Louis" alleen de Atlantische Oceaan over vloog, is gisteren overleden. Hij werd 72 jaar oud. Toen hij en kele dagen geleden hoorde dat hij leed aan een kwaadaardig lymfekliergezwel, vloog hij naar het eiland Maoei van de Hawaii-groep, waar hij met zijn vrouw en een zoon zijn ein de afwachtte. Enkele uren na zijn dood werd hij in een sobere plechtigheid begraven. Lindbergh maakte zijn historische vlucht in 1927 in 33>4 uur, een prestatie die hem op slag wereldberoemd maakte. Zijn landing bij Le Bourget trok de belangstelling van talrijke Fransen. Vijf jaar later werd zijn 19 maanden oude zoon Charles ontvoerd. Tien weken later werd het lijkje van het kind dicht bij de wo ning van de Lindberghs gevonden. De ver moedelijke moordenaar werd twee jaar later gepakt en ter dood gebracht. De laatste jaren van zijn leven wijdde Lind bergh als een van de bestuurders van het We- reldnatuurfonds zich aan natuurbehoud. Hij bestuurde daarbij zelf zijn vliegtuig. Charles Lindbergh vlak voor zijn dood. ALGIERS (RTR- - Portugal en de bevrijdingsbeweging voor Gui- nee-Sissau en de Kaapverdische Eilanden hebben gisteravond in Algiers een onafhankelijkheid sakkoord getekend. Het bete kent het officiële einde van een Portugese koloniale oorlog die 13 jaar heeft geduurd. De for mele erkenning van de onafhan kelijke staat Guinee-Bissau door Portugal is vastgesteld op 10 september. Volgens de Portuge se minister van buitenlandse za ken Mario Soares wordt met het akkoord „een droevige bladzij omgeslagen in de geschiedenis van Guinee". Uit het akkoord blijkt dat de Por tugezen hebben vastgehouden hun standpunt dat over het lot van de Kaapverdische Eilanden zal worden beslist door middel van een referendum. PAIGCwas er voorstander van dat de eilandengroep 0, hetzelf de moment als Guinee-Bissau onafhankelijkheid zou hebben verworven. Lissabon bevestigt echter wel het recht van de be volking van de Kaapverdische Eilanden op zelfbeschikking en onafhankelijkheid. In het ak koord is verder vastgelegd dat de twee landen na de onafhan kelijkheid zullen gaan samen werken, met name op het ge bied van de economie, de finan ciën, de cultuur en de techniek. Portugal en Guinee-Bissau zul len na 10 september diplomatie ke betrekkingen aanknopen op het niveau van ambassadeurs. De ondertekening van het akkoord: links minister Soares, rechts minister Pires. Geen eerdere openbaarheid inkomens DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt van Justitie voelt er niets voor om vooruit te lopen op voorstedien over de algemene openbaarheid van inkomens. Hij heeft dan ook maandagavond, tijdens een openbare vergade ring van de vaste Tweede-Ka mercommissie voor Justitie, het voorstel van de socialist Wierin- ga van de hand gewezen om nu al bepalingen te treffen over de openbaarmaking van de bezoldi gingen van commissarissen en bestuurders van ondernemingen afzonderlijk. „Het is niet rede lijk om thans voor bepaalde groepen in de bevolking de openbaarheid van inkomens voor te schrijven, terwijl een al gemene regeling op komst is," aldus de minister. Labour wil op 3 oktober verkiezingen LONDEN (Reuter) - De Britse re gering is voorstander van het houden van algemene verkiezin gen op 3 oktober. Dit heeft Mi chael Foot, minister voor werk gelegenheid verklaard. De voorbereidingen voor nieuwe verkiezingen zijn al enige tijd gaande. De Labourregering, die 28 februari werd gekozen met een zeer geringe meerderheid (5 zetels) op de conservatieven, streeft ernaar door verkiezingen aan een grotere parlementaire steun te komen om de economi sche crisis beter te kunnen aan pakken. Turken hlij met yoghurt van de straat SOEST (ANP) Een vrachtwagen met aanhan ger van de melkfabriek ..Leerdam" uit Den Haag heeft gisteravond bij het nemen van een bocht op rijksweg lb door Soest 1200 flessen en kartonne tjes met melk, vla en yoghurt verloren. Een en ander veroorzaakte een dermate grote chaos en glibberig wegdek, dat het verkeer een uur lang moest worden omgeleid. Bewoners van een Tur kenpension in de buurt kregen van de vrachtwa genchauffeur toestem ming om wat aan overge bleven kartonnetjes met inhoud nog maar enigs zins bruikbaar was, mee te nemen, welk aanbod in dankbaarheid werd afge nomen. De brandweer Is geruime tijd bezig geweest met het schoonspuiten van het wegdek. Metula flink beschadigd ROTTERDAM Uit het duiker- :nderzoek, dat tweemaal per dag plaatsvindt, is gebleken dat de op de rotsen in de Straat Magelhaen vastzittende Shell- tanker Metula (210.000 ton) op enkele plaatsen ernstig ontzet is. Vandaag zou worden geprobeerd om een gedeelte van de ruwe olie over te pompen in de Ar gentijnse tanker Harvella. Deze zal de lading overbrengen naar de verderop gelegen Noorse tan ker Bergeland (90.000 ton). Te gelijkertijd wordt ballastwater in de Metula gepompt. Op het moment dat men zal proberen het schip vlot te trekken (waar schijnlijk 2 september) zal de tanker weer van deze ballast worden ontdaan. Vooruit kijken R AAR - De Ter Aarse hooibergbouwer W.v.E., die twee flagen geleden bekende de 44-jarige Gorkumse districts verpleegster Aaltje van der Plaat met een slagersmes om iet leven te hebben gebracht, heeft nog een moord ge pleegd. Koel en uiterlijk onbewogen bekende hij gister middag in 1971 in de nacht van 21 op 22 juni, ook de 15-ja- rige Cora Mantel, knappe dochter van een Uithoornse immerfabrikant, te hebben vermoord. Gewurgd met zijn landen toen het meisje weigerde in te gaan op de avan- es van de man, van wie zij kort tevoren een lift had ge lregen. Het missen van de laatste bus zou de inleiding :ijn tot haar gruwelijke dood. HET IS EEN GOEDE ZAAK dat, al dan niet onder pressie van actie groepen. verschillende gemeentebesturen serieus werk zijn gaan. maken van het leefklimaat in de oude wijken. In eigen omgevinR gebeurt dit eigenlijk in de Haagse Schilderswijk en in de oude. dorpskern van enkele gemeenten binnen de agglomeratie. Nu moet wel gehoopt worden en mag verwacht worden dat deze verhoogde belangstelling niet incidenteel is. Er valt terwille van een_ goed leefmilieu in de verdere toekomst meer te doen dan het behar tigen van de objecten welke nu onder handen zijn. Gebeurt dit niet, dan zit Den Haag nog vóór het jaar 2000 aan te kij ken tegen Rotterdamse of Amsterdamse toestanden, waar door al-' lerlei omstandigheden bepaalde stadsdelen bijna niet meer te red den lijken. ER ZAL IN DE EERSTE PLAATS meer vooruit gekeken moeten worden. Bepaalde stadswijken in Den Haag en omliggende gemeenten staan er nu nog. soms overigens alleen schijnbaar, redelijk voor. Maar zonder bijzondere voorzieningen, verkeren ze één generatie verder in een even beroerde toestand als nu de Haagse Schilderswijk, het Rotterdamse Crooswijk of Katendrecht en de Pijp of Jordaan in Amsterdam. Bovendien wordt nu al onderkend dat de eerste na 1945 in de groot stad gebouwde wijken, stedebouwkundig misschien leuk lijken, maar qua leefmilieu diverse eigenschappen bezitten om binnenkort ook problematisch te worden. De gemeenschap stond toen voor de noodzaak om snel en veel huizen te bouwen. Maar wat toen goed leek, blijkt nu al onbevredigend te zijn. OVERHEID EN GEMEENSCHAP zullen aan het denken en werken moeten slaan, hoe men zo spoedig mogelijk daar verbeteringen in voeren kan. Weeroverzicht zcrr«g mist 1» temperaturen ton luchtdruk in miflibarën opkiamgen hagel v^rmtefront H hoge-dn*gctoied jgfbewdkinp -^sneeuw-r-r kou-front L lage-drukgetoied regen 2^3 onweer windrichting verpiaatsrigarichtino DE BILT Vannacht verdreef WEERRAPPORTEN een koufront de warme lucht massa's uit ons land. Dat ging gepaard met regen- en onweers- An„tIram h be. buien. Aan de achterzijde van £e Bilt *w. bew. 26 0 Deelcn onweer 27 3 het front stroomt met noordwes- Ecidc reRi-nbui 27 01 telijie winden koele en vrij on- fJJÏÏ," Vi stabiele oceaanlucht over ons :Luchl1h• Rt<1- fw brw' 24 0 die avond, evenals ora Mantel, uit geweest in msterdam. Na bezoek aan een oscoop stuurde hij zijn auto eer richting Ter Aar maar je wurgde en in de auto ver krachtte. Met het lijk naast hem reed hij naar de Dwars straat in het buurtschap De Kwakel, een erg stille weg, ook reeg op het Stadionplein de lif- wel het Vrijerslaantje genoemd, inde Cora Mantel in het schijn- Daar stopte hij en rolde het li- :1 van de koplampen. Ze had chaam in een langs de weg lo- laatste bus gemist en pro- pend ondiep modderslootje. eerde nu liftend weer thuis te Een deel van haar kleren gooide ttmen. hij naar de overzijde van de sloot. De rest, haar schoenen, lift brede sportriem en schoudertas bundelde hij en wierp die, even als hij deed na de moord op Aaltje van der Plaat, in het Aarkanaal. Van beide pakketjes ontbreekt tot nu toe elk spoor. E. bood haar een lift aan en imen reden ze richting Uit- x>rn. Op de grens met Amstel- fcen vroeg hij het meisje ge- ieenschap met hem te hebben, oen ze weigerde stuurde hij jn auto naar een donkere plek ngs de weg waar hij het meis- Sporen uitgewist De politie had aanvankelijk nog maar weinig hoop de wurg moord op Cora Mantel te kun nen oplossen aangezien begin '72 het onderzoek in deze zaak al was vastgelopen. Van een buurtonderzoek kon toen nauwe lijks sprake zijn omdat aan de Dwarsweg geen woningen staan. Het spoor liep vast door gebrek aan exacte gegevens temeer ook daar eventueel aanwezige sporen waren uitgewist doordat het die avond stortregende. De mededeling destijds van de be kende Nederlands—Amerikaan se helderziende Peter Hurkos dat hij er honderd procent zeker van was dat de moordenaar ge vonden zou worden, nam men toen dan ook slechts als kennis geving aan. De onderzoeken destijds naar de wurgmoord op Cora Mantel heb ben nooit in de richting van Van E. gewezen. Zijn naam kwam dan ook niet voor in het ruim zeshonderd pagina's tellen de dossier Cora Mantel, waarin ook tientallen namen stonden vermeld van mogelijke daders. Van E. bekende vlot nadat hij urenlang over deze wurgmoord aan de tand was gevoeld. Ma joor J.A.H. Stokdreef, stafoffi cier recherchezaken, die zich van het begin af met de zaak Cora Mantel heeft bezig gehou den: "De getuigenverklaring van toen worden volkomen ge dekt door de verklaringen van W.v.E. Hij heeft details verteld die het voor ons honderd pro cent zeker maken dat hij ook inderdaad de lang gezochte da der is. Zijn verklaring dekt een aantal feiten die nooit eerder zijn gepubliceerd. Alleen hij ken de die details". Van E. heeft drie jaar lang in Ter Aar met zijn geheim rondgelo pen. Niemand heeft in die tijd iets aan hem kunnen merken. Hij deed normaal zijn werk, dronk in de café's in de omge ving regelmatig zijn biertje zon der ook maar enige argwaan te wekken. De kille moordenaar die kan lezen noch schrijven leefde in Ter Aar ongestoord verder totdat hij eind vorige week door de mand viel na zijn lustmoord op Aaltje van der Plaat. Na die moord speelde hij overigens bij zijn ouders thuis rustig een spelletje "Mens-erger-je-niet". Meer moorden? Het dossier Van E. is nog niet ge sloten. In de komende dagen zal worden onderzocht of de potige Ter Aarse hooibergbouwer mo gelijk nog meer moorden op zijn geweten heeft. Achter een groot aantal moorden in Neder land staat nog een groot vraag teken. Het speurwerk gaat daar om door. Majoor van den Ban, belast met het onderzoek in al deze zaken: "Natuurlijk sluiten we niet uit dat Van E. mogelijk nog meer moorden pleegde. Maar we gaan op dit moment beslist geen paniekvoetbal spelen. We gaan de zaken eerst eens rustig op een rijtje zetten en wie weet wat er dan nog uit de bus komt." Reconstructie Van E. is gisteravond vroeg voor een reconstructie vervoerd naar de plek waar hij vorige week zondagavond zijn misdrijf pleeg de. Daar heeft hij verteld en voorgedaan hoe hij de districts verpleegster om het leven heeft gebracht. Volgens majoor Van den Ban werkt Van E. tijdens de verho ren goed mee. „Hij maakt niet de indruk schoon schip te willen maken maar zodra hij de bewij zen tegen hem niet meer uit de weg kan legt hij vlot en gede tailleerd zijn verklaringen af". Geen beperking schietoefeningen in vakantietijd DEN HAAG Mede door de be perkte capaciteit van schietter- reinen voor wapens van zwaar kaliber is het niet mogelijk mili taire schietoefeningen tijdens het vakantieseizoen te staken. Minister Vredeling van Defensie beeft dit geantwoord op schrifte lijke vragen van het Eerste-Ka- merlid Nederhorst (PvdA) over de hinder die kampeerders on dervinden van de schietoefenin gen te Oldebroek op de Veluwe. Volgens de minister is er dit jaar niet meer geschoten dan vorig jaar en worden de schiet oefeningen tijdens de vakantie maanden al tot het uiterste be perkt. Verdere beperking zou nadelige gevolgen hebben voor „de deskundigheid van het per soneel en de gevechtsvaardig heid van de eenheden", aldus de bewindsman. druk breidt zich het komend et- Aberdeen maal van de Britse eilanden Barcelona naar onze omgeving uit. Dank- Berlijn zij deze ontwikkeling zal het Brussel morgen droog en zonnig weer kunnen worden. Voor donderdag Helsinki Innsbruck zijn de vooruitzichten weer wat Kopenhagen iminder gunstig. Het ziet er naar i^Varno1 uit, dat het weer dan onder de Leemburg invloed gaat komen van een Madrid regenbui regenbui zw.bbew. onbew. vloed naar breiden. streken zal uit- LasPalmns New York TelAvlv llilllllli (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Vandaag wordt bekend, hoe het college van B. en W. van Amsterdam bezet zal worden. De progressieven en de CPN hebben gisteren In princi pe overeenstemming bereikt over een programcollege. Het CDA Is hierbij uit de boot ge vallen, omdat het weigerde als „politieke zichtzending" op de besprekingen te verschijnen. Het gaat in Amsterdam thans nog om de functieverdeling. De pro gressieven (PvdA, D'66, PPR en PSP) krijgen zes zetels, de CPN twee zetels. De kans is nu zeer groot geworden, dat een groot deel van de metroplannen niet zal doorgaan. De progres sieven zijn nl. tegen een onder gronds net onder de gehele stad. Ook de bouw van een nieuw stadhuis en van een nieuw operagebouw wordt thans opnieuw zeer onzeker. In Haarlem hebben het CDA, de PvdA en de VVD eveneens overeenstemming over een pro gramcollege bereikt. V en D wil nieuw overleg over c.a.o. UTRECHT (ANP) De hoofddi rectie van Vroom en Dreesman blijft bereid de door de samen- werkingsfederatie van vakbon den in de detailhandel afgebro ken cao-onderhandelingen voort t e zetten. Zij wil onderzoeken hoe het huidige geschilpunt In overleg kan worden opgelost. De V en D-leiding blijft daarbij in beginsel bereid de Decom-eisen op dit punt, zoals deze elders in de detailhundei en met name mt de vereniging van grootwin kelbedrijven in textiel zijn over een gekomen, eveneens in te willigen. De heer A. Fogarin, woordvoer der van de Decom-bonden, ver klaarde te verwachten, dat de partijen in de komende dagen weer rond de tafel gaan zitten om na te gaan of er geenuit weg is te vinden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9