Hagenaar met in beslag genomen treiler er vandoor Egoïsme der rijken is gevaarlijker dan vruchtbaarheid armen MEESTE PATIËNTEN TEVREDEN OVER OPTREDEN SPECIALISTEN Kerken troepen beschuldigen Rhodesische van wreedheden VATICAAN OVER BEVOLKINGSPROBLEEM Paus wil uitbreiding van c©ne!actf KORTE METTEN blNivDAG 27 AUGUSTUS 1S74 LK10SE COURANT AMSTERDAM (ANP) Na een geslaagde ontsnappingspoging met zijm in Amsterdam aan de ketting gelegde treiler 'Laga' (661 tem) Is de Hagenaar A. A. 0., eigenaar van dit schip, thans met een onbekend aantal bemanningsleden op weg naar een onbekende bestemming. Hij is zijn schuleisers te glad af ge- wectst. Dooir tijdens het weekein de in het holst van de nacht te vertrekken, slaagde hij er dank zij een goed opgezette camoufla ge Sn de havendiensten om die tuin te leiden en bevond zich met de treilen al buiten de terri toriale wateren nog voor le- meflid er erg in had. dat hier in feite een schip gestolen werd. ie 'Laga' was al in maart j.l. door deurwaarder K. Jaburg uit Amsterdam aan de ketting ge legd. zoals dat heet. en wel op verzoek van kapitein J. Boots- ma uit Amstelveen zelf, die aan O. gelden had voorgeschoten, maar deze niet terugkreeg. Ook I de scheepsleverancier Veder uit Rotterdam diende een rekening van 80 mille in voor geleverde goederen en tenslotte volgde nog de bemanning die achter stallige gage opeiste. Reeds was de deurwaarder bezig met een adspirant koper, toen O. zondagnacht zijn gewaagde ontsnapping organiseerde en ten uitvoer bracht. Hij schakelde het sleepbotenbedrijf van B. Is- kes jr te IJmuiden in, dat hem tegen contante betaling diensten van twee sleepboten offreerde, schilderde de naam 'Laga' over met „Scheveningen 73", zaagde de drie kettingen door waarmee de stuurinrichting buiten werking was gesteld en begon aan zijn nachtelijke tocht door het Noordzeekanaal naar IJmuiden zonder dat de Amsterdamse ha vendienst of de rijkspolitie te water er iets van bemerkten. ..Iskes speelt in deze geen fraaie rol, aldus de deurwaarder. Hij moet geweten hebben dat er iets mis zat. Midden in de nacht een treiler wegslepen op een zondag en dan contante betaling eisen, spreekt toch boekdelen'. In IJmuiden kreeg O., direc teur van een firma genaamd Al- tros, die als eigenaar van de Laga staat geregistreerd, te ho ren dat hij niet naar buiten mocht met zijn schip, omdat de apparatuur niet in orde was. Hij verklaarde dat dit ook niet zijn bedoeling was en dat hij ligplaats wilde kiezen in de bui ten-vissershaven om daar op de aankomst van nieuwe appara tuur te wachten. Toen men hem eenmaal toestemming had gege ven om naar deze vissershaven te varen, zagen de autoriteiten dat het schip plotseling op volle kracht de haven uitvoer. Hoewel geen expert meent deur waarder Jaburg, dat zo'n tocht over de Noordzee verre van ge makkelijk moet zijn. Het schip was volgens mij duchtig ontta keld. Alle radarapparatuur was verwijderd evenals de radio en zelfs het kompas. Mogelijk heeft O. echter provisorisch in enige apparatuur voorzien. Buit bankrovers in Suriname valt tegen PARAMARIBO ANP De bult t de zaterdag in Suriname 1 gearresteerde Franse bankro vers blijkt veel minder groot te zijn dan aanvankelijk werd aan genomen. De politie in Parama ribo heeft 421.890 francs gevon den in de koffers die de mannen bij hun arrestatie bij zich had den. Volgens de beroofde bank in St Laurent in Franns Guyana wordt een bedrag vermist van 481.655 francs. •de mannen werden zaterdag op het vliegveld Zanderij bij Para maribo aangehouden. De Suri naamse politie was door die van Frans Guyana getipt dat de ro vers mogelijk via Zanderij zou- den proberen te vluchten. De arrestanten hadden koffers met geld bij zich. Zij ze den tegen de politie dat hun buit zeker 200 miljoen francs bedroeg. Uit St. Laurent kwamen berichten over een buit van 380 miljoen. Als onderscheiding voor de vele grote successen in de afgelopen jaren heeft de zanger Rudolf Schock gistermiddag in Amsterdam een gouden plaat in ontvangst genomen. De uitreiking vond plaats aan de vooravond van de 'Ein Abend in Wien' tournee die morgen in Den Haag van start gaat. Het eerste Duitse straal-passagiersvliegtuig, de Fokker VFW 614. heeft vorige week het bewijs van luchtwaardigheid gekregen. Het toestel waarvan er tien verkocht zijn en opties voor vierentwintig lopen, kan veertig passagiers vervoeren. Het ligt in de bedoeling dat het toestel in de loop van 1975 op de luchtlijnen zal verschijnen. Opvallend is de plaatsing van de motoren, bovenop steunend op de vleugels. DEN HAAG De dokter Is aar dig. Dit Is het oordeel van de ze^er grote meerderheid van de mensen, die de Consumenten bond heeft ondervraagd over hun ervaringen met de poliklini sche behandeling door specialis ten. Het vorige jaar werden on geveer een en een kwart mil joen bezoeken aan poliklinieken gebracht en <fe Consumenten bond vond dit reden genoeg om eens na te gaan, hoe de consu menten van deze medische dien sten over de gang van zaken In poliklinieken denken, waarbij de zuiver medische kant van de behandeling buiten beschouwing werd gelaten. Slechts zes procent van de onder vraagden was niet helemaal te vreden over het optreden van de specialist en drie procent was ronduit ontevreden. De reden van de ontevredenheid was veel al, dat het contact met de spe cialist te wensen overliet. Hij was kortaf, of leek niet geïnte resseerd. Als hinderlijk werd soms ervaren, dat er steeds weer andere collega's werden ingeschakeld aan wie de patiënt zijn verhaal opnieuw moest doen. De wachtkamers zijn vaak te vol- oncomfortabel en benauwd. Juist als de wachttij den lang zijn. wordt dat als on aangenaam ervaren. Een derde van de patiënten moet drie kwartier of langer wachten. Afspraaksystemen maken, dat er minder lang hoeft te worden ge wacht dan wanneer men alleen op het spreekuur kan komen. Toch zijn er nog heel wat zie kenhuizen, waar geen afspaken worden gemaakt. En de zieken huizen, waar dat wel gebeurt, controleren niet of nauwelijks, hoe hun afspraaksysteem werkt. Alles bij elkaar, concludeert de Consumentenbond, valt er met weinig moeite nog veel te ver beteren. Hoewel uit de uitkomsten van het onderzoek geen groot ongenoe- list, 7 pet vroeg meer en betere gen blijkt over de gang van za- lectuur. 4 pet wenst speelruimte ken bij poliklinieken, vond voor kinderen, 3 pet wil een slechts een derde van de onder- koffie-automaat of de mogelijk- vraagden, dat er geen verande ringen nodig waren. De anderen wilden wel grotere of kleinere veranderingen, of lieten zich hier niet over uit. Zo wil 22 pet graag, dat men zorgt voor min der lang wachten, bijvoorbeeld door invoering van een af spraaksysteem. Elf procent sprak zich uit voor betere zitge legenheid en meer ruimte in de wachtkamers, 7 pet wil een be tere inrichting, 7 pet vroeg bete re communicatie met de specia- heid versnaperingen te betrek ken, 2 pet had er bezwaar tegen steeds met verschillende artsen te worden geconfronteerd. Haile Selassie beschuldigd van corruptie ADDIS ABEBA (UPI) Keizer Haile Selassie van Ethiopië is gisteren voor het eerst openlijk beschuldigd van manipulaties en corruptie. Het militaire coördinatiecomité dat in feite alle macht in het keizerrijk uitoefent, heeft in een verklaring naar aanleiding van de nationalisatie van de natuur lijke hulpbronnen de keizer er van beschuldigd dat hij de na tionale commissie voor hulp bronnen voor zijn persoonlijke ambities en politieke plannen manipuleerde. Het comité heeft de commissie onder rechtstreek se controle van het ministerie van financiën geplaatst. Volgens de verklaring heeft de keizer jaarlijks bijna een half miljoen dollar gebeurd uit ei gendommen die de comnvssie voor hulpbronnen bezat. Hij ge bruikte haar bezittingen en rijk dommen om ambtenaren voor betoonde diensten te belonen. De 23-jarige blondine Davina Sheffield heeft weer voor deining aan het Britse kon nklijke hof gezorgd. Het gonst momenteel van ge ruchten dat de 25-jarige Britse troonopvolger prins Charles Davina het hof heeft gemaakt. Afgelopen weekeinde bracht zij door bij de Britse koninklijke familie in het kasteel van Balmoral. Het meisje heeft in Londen een kledingboetiek gehad. Kandidaat notaris verduistert 300.000 BERGEN De 33-jarige kandi daat-notaris A.E. M. uit Bergen aan Zee, heeft ongeveer 300.000 gulden verduisterd van aanne mer A. Hansen uit Edam. M. had het bedrag, de gedeeltelijke storting van een woningbouw project, in Edam, onder zijn be heer. Het waren d? eerste stor tingen van 15 verkochte wonin gen. De kand'daat-notoris heeft bekend het geld gebru:kt te hebber om schulden af te betalen. Ook zou h j met het go'd gegokt hebben. Van het bedrag is weinig of niets meer over. M. werd vrij dagavond aangehouden. De aan- nemer heeft aangifte gedaan na dat betal'ngen aan onder-aanne mers gestagneerd werden. Het geld stond vast bij de A.B.N. in Bergen. Puin doodt bedevaart gangster Kevelaar Van onze correspondent HENGELO De Twentse bede vaart naar Kcvrlaer dit week einde gehouden met ongeveer 240 deelnemers uit Hengelo en omliggende plaatsen, heeft zon dagavond een dramatisch eind« gekregen. Tijdens het uitgaan van de kerk waar net even te voren een lol werd gehouden, vielen er grote brokken steen, stukken lood er spanten van «*en dakkapel uit de toren bovenop de groep Twentse bedevaartgangers waarvan op dat moment ongeveer driekwart de kerk verlaten had. De 71-ja rige mevrouw F. Weghorst-Sie- gerink uit H^rtme werd dooi een neervallend stuk puin zoda nig getroffen dat zij kort ng aankomst in het ziekenhuis overleed. Dertien bedevaartgan gers raakten gewond. Vrouw lag 14 dagen dood ALMELO (ANP) - De 67-Jarlgl' mevrouw J. M. is zaterdagmor-* gen dood in haar woning in Al melo gevonden. De vrouw bleel reeds veertien dagen geleden ti zijn overleden. De eigenaar var een boetiek, waar de vrouw bo ven woonde, alarmeerde de po litie toen hij een eigenaardigi lucht rook. Hoewel de vrouw waarschijnlijk een natuurlijki dood is gestorven onderzoekt d< politie wel de mogelijkheid var een misdrijf. Haarlemse delegatie LPO verzocht bisschoppen te vragen om vertrouwen Het Vatikaan heeft via zijn de legatie op de wereldbevolkings conferentie in Boekarest zijn ernstige bedenkingen geuit te gen het plan "om met directe en Indirecte maatregelen snel een verlaging van het geboor tecijfer te bereiken". Het verzet van de H. Stoel te gen dit plan werd verwoord door de leider van de Vati- kaanse delegatie, mgr. Eduard Gagnon (56), een Canadese bisschop, die voorzitter is van de pauselijke commissie voor het gezin. Bisschop Gagnon verklaarde voor de conferentie, dat de voorstellen van de Verenigde Naties voor voorbehoedsmidde len en voor vermindering .van het aantal geboorten voor de r.k.kerk onaanvaardbaar zijn. Tegelijkertijd bevestigde mgr. Gagnon de afwijzing van de r.k. kerk van voorbehoedsmid delen en abortus provocatus. In de kritiek van de Vatikaan- se delegatieleider wordt opge merkt, dat "angst een slechte raadgeefster" is. Dan is men geneigd om tot gemakkelijke oplossingen van de mondiale problemen zijn toevlucht te ne men, in plaats van naar de werkelijke oorzaken van de wereldcrisis te zoeken. Oppervlakkige hulpmaatrege len komen dan in de plaats van oplossingen, welke be proefd zijn en rekening houden met het volmenselijke. Het probleem van de menselijke vruchtbaarheid is een aangele genheid, die met het diepste in de mens en met zijn heiligste rechten te maken heeft. De grote onrust over de bevol kingsgroei mag daarom niet "kunstmatig" worden opge zweept. maar moet - aldus bis schop Gagnon - teruggebracht worden tot de beide werkelijke vraagstukken: het probleem van de bestrijding der onder ontwikkeling en het probleem van de bijsturing van de men selijke groei. Wanneer men het probleem van de bevolkingsgroei effi ciënt wil aanpakken, dan moet men dat doen vanuit interna tionale rechtvaardigheid en vanuit de noodzaak het econo misch verkeer tussen de lan den een nieuwe basis te geven. Alleen op die manier zal men de ernstige economische wan verhoudingen tussen de volke ren kunnen verhelpen. Het egoïsme der rijken is een veel grotere oorzaak van de ernsti ge gevaren van deze tijd dan de vruchtbaarheid der armen, aldus bisschop Gagnon. KERK EN WERELD Een verslag van wreedheden, begaan door Rhodeslsche vei ligheidstroepen tegenover de itejjerbevolking in hot Noord- Oostelijk grensgebied, Is door elf kerkelijke leiders bi Rhode- sië toegezonden aan 500 voor aanstaande kerkelijke leiders Rhodesië. Ofschoon deze kerkelijke lei ders, die spreken namens de anglikaanse, de rooms-katho- lieke en methodistische kerken van Rhodesie, weigerden hun informaties aan de pers te ver strekken, zijn in de Rhodesi- Honderddertlg katholieken van het bisdom Haarlem hebben in Amsterdam nadbre voorstellen geformuleerd voor het Lande lijk Pastoraal Overleg, dat vrijdag In Noordwljkerhout be- gtoit. Volgens vicaris mgr. dr. H. Kuipers zou tijdens het vragen uurtje vooral een vraag aan de bisschoppen moeten worden voorgelegd: ,,dat zij toch dur ven geloven en vertrouwen, dat zij ruimte geven en de sche hoofdstad Salisbury toch enige bijzonderheden uit -het rapport bekend geworden. De kerkelijke leiders spreken van „onstellende" wreedheden, zoals langdurige martelingen, elektrische schokken tijdens verhoren en dergelijke. De na men der slachtoffers, tijd en plaats van het gebeuren zijn in de documentatie weliswaar ge fingeerd, maar de samenstel lers ervan zijn bereid om bij een serieus onderzoek de slachtoffers van de wreedhe den en de getuigen ervan bij name te noemen. geest niet doven, ook niet wan neer niet precies te zien is waar alles op uitloopt. De 130 deelnemers zouden graag zien dat zondagmiddog in Noordwijkerhout aan de bis schoppen gevraagd wordt of zij hun vertrouwen blijven ge ven aan de theologische hoge scholen ln Amsterdam en Heerlen en dat zij zorgdragen voor de geestelijke vorming van de theologiestudenten. Verder vroeg men naar een Naar uit kerkelijke kringen be kend is geworden, hebben de kerkelijke leiders tot deze ac tie besloten, nadat de Rhodesl sche autorieiten hadden gewei gerd een onderzoek In te stel len. In het verslaR wordt ult- .voerig uit de doeken gedaan hoe de kerken gedurende ze ventien maanden hebben ge- probeerd premier Ian Smith ervan te overtuigen, dat aan de Rhodesische grens ontstel lende en onmenselijke verhoor methodes worden toegepast. De oproep aan de vijfhonderd vooraanstaande persoonlljkhe- duidelijk beleid, waarin leken echte verantwoordelijkheid krijgen en er levenskansen zijn voor een diocesane pastorale raad. Ook drong men aan om met meer moed en godsver trouwen ruimte te geven aan oecumenische ontwikkelingen. De delegatie van het bisdom Haarlem zeRde de vergadering toe de vragen waarvoor geen ruimte zou zijn, schriftelijk aan de bisschoppen voor te leggen. den, onder wie leden van het kabinet Smith, parlementariërs en senatoren, wordt door de kerkelijke leiders als eniRe mogelijkheid gezien nu de re gering alle aangiften van mis handelingen alleen met ontken ningen heeft beantwoord. Het initiatief der kerkelijke lei ders zal naar verwacht wordt tot een scherpe discussie lel den tussen de kerken enerzijds en de regerinR Spiith ander zijds. omdat deze actie der kerkelijke leiders strijdig is met de ,wet voor veiligstelling van wet en orde". Paus Paulus wil dat aan het conclaaf dat zijn opvolger zal kiezen, ook wordt deelgeno men door patriarchen van de met Rome verbonden oosterse kerken en vertegenwoordigers van de bisschoppen, zo is van Vathaanse zijde vernomen. Een pauselijk document over het conclaaf zal, naar men verwacht, binnen enkele weken gepubliceerd worden. De paus zou wensen dat vijftien leden van de raad van de bisschop pensynode en patriarchen van de oosterse kerken die geen kardinaal zijn, aan het con claaf deelnemen. Hij zou ook prelaten van boven de tachtig het stemrecht willen ontne- In een toespraak tot de be zoekers ln Castelgandolfo heeft paus Paulus gewaarschuwd te gen pessimisme over de situa tie ln de wereld. Weliswaar ge ven pers. radio en televisie een triest beeld van de wereld, maar. aldus de paus. dit mag geen reden zijn tof pessinvsme of vertwijfeling. Hij spoorde de mensen aan om zelf goed te zijn en een krachtig, zelfbe wust goed-zijn te bevorderen. Men moet ook meer oog heb ben voor het goede in de we reld. Daarvan Is veel meer te vinden dan van het slechte, al dus de paus. Tijdens de receptie bij het gouden priesterjubileum van kardinaal Alfrink heeft prof. dr. E. Schil'ebeeckx zijn nieuwste boek aangeboden, dat tot titel draagt ..Jezus, het ver haal van een levende". Het ging om een speciaal voor de gelegenheid gereedgemaakt exemplaar. Het boek zelf zal begin september nffir:ee| ver schijnen. Prof. Schillebeeckx heeft drie Jaar aan het boek ge werkt. Hij wil daarin een brug slaan tussen de academische theologie en de concrete vra gen van de mensen van nu. De Israëlische autoriteiten hebben besloten mgr. Capuccl, de onlangs gearresteerde Grieks-katholieke aartsbis schop ln Jeruzalem, terecht te doen staan op beschuldiging van wapensmokkel en andere hulp aan de Palestiinse ver zetsbeweging El Fatuh. De Is raëlische regering zou de voor keur geven aan een proées voor een burgerlijk" nchtlnk boven uitwijzing. Wanneer het proces wordt gehouden is niet bekend. Aangenomen wordt dat het kort van duur zal zijn. De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, heeft pater C. H. J. Bleezer s.c.J. eervol ontslag verleend als pastoraal werker in de parochie St.-Jan de Doper te Vlaardingcn we gens zijn vertrek naar het bis dom Den Bosch. Pastor I. H. A. Remmer werd eervol ont slag vrleend wegens emeri- t.o.-r "Is d enstdoend pr.ester in het bisdom. De Wereldraad van Kerken heeft een eerste oproep gednan aan de kerken om honderddui zend dollar beschikbaar te stellen ter leniging van de nood onder de mensc n op Cyprus, die door oorlogsgeweld van huls en hnn'd verdreven ziln. Voor deze hulp op Cvprus vra gen p n'r-'nnf.e ke-k"n ln Ne derland blldragen om vijftig duizend gulden aan de Wereld raad van Kerken te kunnen overmaken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7