Leidse horeca lijdt onder groeiende agressie Allerlei(ds) Dankbaarheid jegens de ambtenaren Raad beslist zonder nadenken 1 over miljoenen transactie99 Verruiming sluitingstijden dringend gewenst DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Ondoordacht en onvoldoende voorbereid heeft de Leidse gemeenteraad gisteravond ingestemd met de verkoop aan de Rijksuniversiteit van de gigantische lap grond die wordt aangeduid als de Leeuwenhoek. Dat is althans de stelli ge overtuiging van de PSP-er H. Amptmeijer en de PvdA- woordvoerder en toekomstig wethouder C. Waal. Deze laatste noemde de overeenkomst: „de grootste grondtransactie uit de Leidse geschiedenis, die waarschijnlijk ook in de toekomst nooit meer in belangrijkheid zal worden geëvenaard". Beide heren smeekten als het ware de gemeenteraad bijna om het voorstel toch in vredesnaam aan te houden en eerst grondig te bestuderen. Vergeefs. Met 17 stemmen voor en zestien tegen gaf de raad er de voorkeur aan een beslissing over deze al jaren slepende kwestie niet langer uit te stellen. Daarop hechtte de meerderheid zijn goedkeuring aan het voorstel. De PSP-er Amptmeijer, het CDA-raadslid Stroink, de twee D'66- ers en vijf leden van de PvdA, stemden tegen. k T Het besluit houdt in dat de ge meente Leiden zich bereid heeft verklaard de grond te verkopen tegen een bepaalde geheime minimumprijs. Dat bedrag-is vastgesteld op basis van een nieuwe exploi- tatieopzet voor liet gehele Morskwartier waarvan de zg. Leeuwenhoek dat globaal wordt begrensd door de Was- senaarseweg, de rijksweg Den Haag Amsterdam, de Plesmanlaan en de Rijnsbur- gerweg, een onderdeel vormt. Van de hoogte van het bedrag gaf de PSP-er Amptmeijer gisteravond een indicatie toen hij zei dat zich in de discussies over de door Leiden te vorderen prijs schommelingen hebben voor gedaan ,,van tientallen mil joenen guldens". De nieuwe exploitatieopzet en de daar bij behorende wijzigingen van het bestemmingsplan Morskwartier zullen nog aan de raad ter aanvaarding worden voorgelegd. Lagere bebouwing Het nieuwe bestemmingsplan zal voorzien in een verhoging van het bebouwingspercenta- wf ge in de Leeuwenhoek van 20 tot 40%. Daardoor en door lui een veranderde zg. terrein index van 1,5 en 1,2 wordt Ihet mogelijk van de tot nu toe noodzakelijke zeer hoge en zeer verspreide bebou wing af te stappen. In plaats daarvan een lagere en wat ru) wordt genoemd „meer aan het karakter van deze stad 1.03 aangepaste bebouwing" worden gerealiseerd, De problemen rond de Leeu wenhoek dateren van zo'n acht jaar geleden. Vooruitlo pend op de overdracht van de gronden gaf de gemeente toen aan de Rijksuniversiteit toestemming hier nieuwbouw te doen verrijzen. Daarmee werd door het universiteitsbe stuur met gezwinde spoed begonnen .en momenteel staan er reusachtige com plexen voor chemie en bio chemie en een aantal zg. preklinische laboratoria. Koopsom Over de hoogte van de koop som en de zeggenschap van de gemeente over de stede- bouwkundige ontwikkeling van het terrein is men het in al die tijd evenwel niet eens kunnen worden. Een compli cerende factor was daarbij dat ook het nieuw te bouwen Academisch Ziekenhuis vol gens plan op deze gronden wordt neergezet. De afgelo pen jaren is op verschillende manieren gepoogd de proble men tot een oplossing te brengen. Zo stelden b. en w. in juni 1972 aan de raad voor om over de prijs „een akte van compromis te sluiten mét de universiteit. De ge meenteraad wees dat van de Ihand evenals het voorstel van juli van dit jaar om aan Gedeputeerde Staten en het ministerie van onderwijs te vragen de hoogte van de transactie-som te bepalen. Te korte tijd De prijs waarover nu wel over eenstemming is bereikt, is tot stand gekomen in recht streekse besprekingen tussen enerzijds het Leidse college van b. en w. en anderzijds een vertegenwoordiger van het ministerie van onderwijs en de landelijk coördinator voor de bouw van academi sche ziekenhuizen in Neder land. Dat gebeurde een klei ne twee weken geleden. Daarna is aan de nu door de raad aanvaarde figuur een vergadering in commissie verband gewijd van ander- )01 half uur. Volgens de oppo- santen in de raad een veel te gering tijdsbestek om tot ev. oordeelsvorming te kunnen sli komen. „Niemand kent de jJ stukken", aldus Waa'. ,,dan 3 is het niet verantwoord over een project waarbij zulke grote belangen op het spel staan, een beslissing te ne men". En Amptmeijer: „We zijn op dit moment helemaal niet in staat om te beoorde len of het voorgestelde be drag gerechtvaardigd is. Om de zaak goed door te praten hebben we misschien wel een maand nodig. Mogelijk komen we dan toch weer op dit bedrag uit, maar mis schien komen we tot de con clusie dat we er een paar on beduidende miljoenen bij kunnen krijgen. Of vindt men soms dat 5 miljoen niet de moeite waard is als we over bedragen praten in de orde van grote van de voorgestelde transactie-som? Daarnaast vloeien uit 'n be sluit zulke verstrekkende planologische consequenties voort, dat we ons nu niet mogen vastleggen tegenover de universiteit. Ook niet ten dele". Een bodem Op dit laatste aspect van het voorstel legde burgemeester Vis de nadruk in de verdedi ging van zijn voorstel. „Het gaat hier om een mini mum-bedrag" zo beklem toonde hij. ,De gemeente kan er niet slechter op wor den, maar alleen maar be ter. Wat het college voorstelt is het nemen van een inten tie-besluit, waarbij aan het risico dat Leiden loopt als het ware een bodem wordt gegeven. Na dit besluit zijn nog een aantal andere be sluiten nodig. De nieuwe raad houdt zijn handen vrij om die al dan niet te ne men". In de tekst van het raadsbe sluit wordt letterlijk de „be reidheid uitgesproken „om onder nader door de raad te stellen voorwaarden, door de raad te bepalen gronden in het bestemmingsplan Mors kwartier te verkopen aan de Staat der Nederlanden of de Rijksuniversiteit te Leiden of aan het Academisch Zieken huis Leiden; ten behoeve van respectievelijk de verwe zenlijking van de nieuwbouw voor de B-faculteiten in het Morskwartier en de stichting van een nieuw academisch ziekenhuis aldaar". In het tweede lid van het be sluit stelt men vervolgens vast bij de transactie „een grondprijs te zullen bedingen welke ten minste in overeen stemming is met de te aanvaarden exploitatie-opzet, behorende bij het te wijzigen - en door de Raad vast te stel len bestemmingsplan Mors kwartier. In het derde lid wordt bepaald dat b. en w na overleg met de kopers een voorstel tot verkoop van de gronden aan de raad zul len voorleggen. Vertraging Het voorstel van Amptmeijer en Waal om een beslissing over deze kwestie uit te stel len, werd door burgemeester Vis van de hand gewezen omdat volgens hem de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis daardoor ernstige vertraging zou oplopen. Bo vendien meende hij dat zit tende raad beter is inge werkt in de problematiek dan de nieuwe die op 3 sep tember voor het eerst bijeen komt. Waal bestreed dat uitstel tot vertraging van het zieken huisplan zou leiden: „Het staat helemaal nog niet vast wanneer men een begin met de bouw zal maken en even min wat men er nu precies wil neerzetten. Het college van ziekenhuisvoorzieningen moet advies uitbrengen over de capaciteit van academi sche ziekenhuizen en dat ad vies komt niet voor begin '75". De raadsleden Leeu- wenburgh (Pr. Chr.), Corne- lissens (KVP), .Langerak (VVD) zeiden het namens hun achterban met 't colle ge eens te zijn. Zonder overi gens blijk te gven van meer inzicht in de problemati dan de opposanten van h. voorstel. Van onze raadsverslaggever LEIDEN Dankbaarheid jegens de ambtenaren. Dat was het be langrijkste thema van de af- scheidsspeeches die gisteravond in de gemeenteraad werden af gestoken door de kopstukken on der de 21 scheidende raadsle den. Zij zien elkaar in de raads zaal niet meer terug; hun zetels zullen 3 september aanstaande door de nieuwgekozen raadsle den worden ingenomen. e mooiste afscheidsrede werd uitgesproken door de socialist R.J. In 't Veld, misschien wel de belangrijkste vormgever van de Leidse gemeenteraadspolitiek in de afgelopen vier jaar. „Als voorzitter van de stervende PAK-fractie", zo zei hij met ge dragen, licht omfloerste stem, „wil ik vaststellen dat de afge lopen vier jaren geen gemakke lijke raadsperiode hebben ge vormd. Voor niemand. Ik geloof dat het een noodzakelijke fase is geweest in de ontwikkeling van het Leidse bestuur, een fase die niet zonder pijn of offers is verlopen. Terugblikkend over heerst bij ons een gevoel van dankbaarheid. En dan op de eerste plaats jegens het ambte naren-korps. Wij zijn er ons goed van bewust dat de be- stuursnoden in de afgelopen vier jaar de taak van het korps hebben verzwaard. Voor hun medewerking en grote inzet zijn we de ambtenaren buitenge meen dankbaar". Mevrouw Geelkerken (Pr. Chr.) die met een onderbreking van anderhalf jaar raadslid is ge weest sind's 1961 deelde In 't Velds erkentelijkheid voor de inspanningen van de ambtena ren en onderschreef ook het moeizame verloop van de afge lopen raadsperiode. Dat het Leidse gemeentebestuur daarin een noodzakelijke fase in zijn ontwikkeling zou hebben doorge maakt werd door haar niet on derschreven: „De polarisatie heeft veel onheil aangericht. Een goed bestuur kan alleen worden gevoerd in een sfeer van hartelijkheid en eendracht. De polarisatie om de polarisa tie. betreur ik beel erg. Wat dat betreft verlaat ik de gemeente raad met een zucht van verlich ting. Ve houder Kret (Pr. Chr.) van stadsontw'kkeling stelde vast: „Vele, vele ambtenaren hebben in de afgelopen vier jaren fy siek en psychisch zwaar gele den. Samen, als apparaat maar ook als individuen. Ook in de gezinnen van de ambtenaren is veel gepasseerd. Voor hun inzet en voor de heel goede persoon lijke verhouding d e ik met ze had. ben ik de ambtenaren bij zonder dankbaar". van het woord is gezegend. „Wat ik mis is de vaardigheid om mijn gedachten zo onder woorden te brengen dat de an der het ook echt begrijpt. De stenografen ben ik er dankbaar voor dat ze mijn gehaspel tot redel jk begr jpel.jke zinnen i te herle den". vwoord ng af De heer Duijvi nen een soort van jn bestuurTjke aanpak: „Ik heb nooit iets willen force ren. Ik ben steeds voorzichtig te werk gegaan, met in het achter hoofd de wetenschap waar het heen zou moeten". Mevrouw Den Haan sprak er haar spijt over uit dat zij naar eigen zeggen niet met de gave wethouder onderwijs en evenals me vrouw Den Haan lid van de VVD was gisteravond niet aan wezig. Hij was welbewust thuis gebleven en had burgemeester Vis verzocht namens hem de volgende afscheidswoorden uit te spreken: „Ik groet U allen HHHBHfiiilllllSI HHHHff BNMBliHNMMHNMMfll 5? LEIDEN - De Leidse horecawereld wil meer grond onder de voeten. Het nieuwe bestuur van Horeca Nederland afdeling Leiden, met als voorzitter café-eigenaar Willem F. Visscher, gaat zich schrap zetten om de tap langer in dienst te kunnen stellen van het dorstige en gezelligheid zoekende volk. Het sluitingsuur dient 60 minuten naar achteren te worden verlegd: door de week tot 2 uur 's nachts en tijdens het weekeinde tot 3 uur. Visscher en de zijnen zijn zich er van bewust, dat eerdaags de teevee tot half 12 gaat uitzenden: "De mensen komen dan later de zaak binnen, alles schuift op. Dan draai je pas om middernacht een beetje. Dat is een uurtje zitten niet veel meer. Je gaan dan eerder met de auto naar Noordwijk, Wassenaar of Scheveningen, waar je een paar uur langer kunt blij- De Leidse caféhouders' willen hierover een vruchtbaar overleg hebben met het Leidse gemeen tebestuur. Willem Visscher: "We zullen proberen zoveel be grip bij de plaatselijke overheid op te wekken, dat ze de nood zaak van verruiming inziet. Er moeten mogelijkheden zijn voor de werkende Leidenaars om ook in Leiden uit te gaan. En dan is er nog de confrontatie met gele genheden die wél tot 3 uur open mogen blijven. Dat is de onbil lijkheid van studentensociëteiten etcetera ten opzichte van hier ter stede jarenlang gevestigde horecabedrijven, bars enzo voorts. Dat tijdverschil dient opgeheven te worden. Met de stijgende kosten zou het wel prettiger zijn om een en ander op hetzelfde uur genivelleerd te zien,' zonder een "nachtleven", te creëren. Dat zouden we ook niet willen in Leiden., Dat gaat een aparte groep mensen aan die daarvoor elders terecht kun nen" Front-vorming Het Leidse horecabestuur hoopt, dat er een frisst wind gaat waaien tussen de etablissemen ten. Dat heeft de dranksector met aanverwante artikelen no dig. Voorzitter Visscher wil een actiever beleid gaan voeren. "Voor wie wij ons willen inzet ten is echt geen klein groepje meer. Dat kan iedereen wel na gaan. Leiden telt zo'n 365 hore- ca-onderemers van verschillen de pluimage, daar zijn ook de broodjesbars en restaurants bij. Die mensen hebben allemaal hun gezin en personeel, dat op zijn beurt ook weer vrouw en kinderen te verzorgen heeft. Het aantal horecabedrijven is in Leiden sterk gegroeid, mede veroorzaakt door de nieuwe drankwet. We hebben echter slechts 70 leden. Dat is eigenlijk te weinig om front te kunnen maken. Als je iets wil bereiken, moet je een hechte organisatie vormen. Dan kun je de overheid ook iets laten zién". uur 's middags. Ons bestuur met als secretaris J.F.W. Blom, 2e secretaris H.A.N.Schreuder, vice-voorzitter H.A Stuijfzand, J. v.d. Dop en W.K. van de Wijngaard, is in elke geval van de beste voornemens bezield". agressie waar veel onder te lij- den heeft, ook het café of de: kleine bar. Je werkt als onder-j nemer in een dergelijk bedrijf veel meer gespannen, wat ove-j rigens helemaal buiten de be zoekers omgaat." Strafmaat De hoofdschuldige in deze situatie A noemt Horecaman Visscher de lage strafmaat: "De herrie schoppers worden voor een paar uur opgepakt en de sociale dienst betaald uiteindelijk de j boete. Daarna is het vaak op dezelfde manier weer donderen, j Zoiets vind ik een rotte plek in de Leidse samenleving. Het po litieoptreden wordt bemoeilijkt omdat er eigenlijk geen straf- 1 maat is. Daar hebben wij alle begrip voor. Maar dat mag niet inhouden, dat door het schrikbe wind van bepaalde groepjes de i uitgaande wereld in het verdom hoekje komt". c Contactorgaan BURGERLIJKE STAND LEIiDEN E. M Schl- P c. Monfll* en. v W. schild kRobbic Johun- L. J. den Elzen n»; Mleke Natav Willem Visscher: front maken. Gespannen Er zijn nog andere problemen die de bezorgers van ons natje en droogje bezighouden. De tijden eijn veranderd. De laatste tien Jaar heeft de horeca een ander gezicht gekregen. Er is een an dere generatie, een jongere gar de dié het oude kasteleintype gaat vervangen. "Trouwens", aldus Willem Visscher, "het hele uitgaanspatroon is anders geworden, dat kun je met vroe ger gewoon niet meer vergelij ken. De banden met de plaatse lijke overheid zijn van onze kant nooit zo intiem geweest, daar was ook niet zo'n behoefte aan. Maar op het moment is er de noodzaak tot een sterkere re latie. Met de toenemende crimi naliteit is er een vrij grote Het eerste, dat de Leidse georga- niseerde horeca na de 3 okto- berfeestelijkheden gaat doen is j praten met B en W om verrui-l ming' van de sluitingstijden te bereiken. Visscher: "Wij als or ganisatie willen een contactor gaan zijn tussen plaatselijke overheid en horecabedrijfsleven. Iedereen in het vak is bij ons welkom teneinde ons streven kracht bij te zetten. Daartoe be- leggen we elke derde donderdag van de maand een open verga dering in café Aniba van 2 tot 5 Hoogendljk; P Beekhui 11. dc Graaf i Cynthia, dr v. J cv M II de Horder; v J Boom e.v J t W D. R. Regeer onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Pieterskerk De ruitjes van de Pieterskerk zul len voor 3 oktober zijn ver nieuwd. Dat heeft de Leidse fir ma Jllleba beloofd aan voozitter Vis van de Stichting Pieters kerk. Vandaag is men met het karwei begonnen. In totaal gaat het om 620 raampjes waarvan 70 tevens in nieuw lood moeten worden gezet. De kosten die daarmee gepaard gaan, belopen f 12.000. Dat bedrag kan niet door de stichting op tafel wor den gelegd omdat zij nog niet over inkomsten beschikt. Het bestuur vertrouwt er evenwel op dat het rijk een voorschot zal verstrekken op de subsidie die voor het herstel van de ruiten wordt beschikbar gesteld. Op dit moment Is de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente nog eigenaar van de kerk. Belangrijkste probleem bij de besprekingen rond de overdracht wordt gevormd door de financiële consequenties die het afstoten van de huisjes rond de Pieterskerk met zich mee brengt voor de Hervormde Ge- Het viscollege O.A.S.E meente. Om het herstel van de ruitjes voor 3 oktober te kunnen afronden, ziet de firma Jilleba zich genoopt ook op zaterdagen te werken. Men brengt hier voor geen extra hosten in reke ning. Hengelsport delijk. Enkele uitslagen: Hart man. 26 stuks. 2000 gram. We ber 11 stukls 1775 gram. Disse- velt 16 stuks, I6S0 gram en Leuering 19 stuks, 1525 gram. Concert onze muziekrecensente Beb Rijnders. Zij woonde gister avond in de Hartebrugkerk een concert bij van een Noord-Iers jeugdorkest (zie foto). „Hef County Antrim Schools Sym phony Orchestra, een Noord- Iers jeugdorkest met 86 leden, begon zijn Nederlandse toernee met een concert in de Harte brugkerk. Wederom de vraag, waarom een zo groot orkest met een vrij sterke koperbezetting in een kerk te laten optreden. Acoustisch heeft dit bezwaren, zijn hel dan ook, dat John Stan ley's Concerto grosse nr. 3 voor strijkorkest hier wél goed tot zijn recht kwam. Muzikaal was dit ook het hoogte punt van de avond. Hel strijkers- ensemble was van een opval lend goed niveau en een extra compliment voor Catherine Campbell, de jonge begaafde concertmeester, wier stuwende muzikaliteit zich trouwens in het gehele programma meerma len manifesteerde, is hier te recht. Ook de dirigent Malcolm Fletcher betrekken wij in deze lofspraak, want aan hem was de moeilijke taak om de presta ties van deze jonge mensen te bundelen, prestaties die door grote verschillen in niveau nog al uiteen lagen. Maar de ..Pornp and circumstance nr. I" van Elgar bijvoorbeeld kwam er met geestdrift uit. Knap werk. want zo heel eenvoudig is dit overigens overbekende werk nu ook weer niet. Het at bont gekleurde program- werd in de geheel gevulde Hartebrugkerk met enthousias me ontvangen. En wat ons be treft: tot volgend jaar!" Keetje Tippel Van zaterdag 31 augustus tot en met dinsdag 3 september zal re gisseur Paul Verhoeven op de Leidse Hooglandsche Kerh- gracht een gedeelte ven zijn nieuwe product Keetje Tippel" gaan filmen. De opnamen heb ben tussen zeven uur 's avonds en drie uur 's nachts plaats. Voor de opnamen in Leiden van ..Keetje Tippel" het verhaal dat omstreeks de eeuwwisseling speelt waarin Monique van der Ven de titelrol vervultheeft Leidenaar Verhoeven een be roep gedaan op carnavalsver eniging ..De Hutspotten" voor het leveren van 70 figuranten. Ars Aemula Van 31 augustus tot en met 7 sep tember a.s, zal in de expositie ruimte van Ars Aemula Natu rae, Pieterskerkgracht 9, een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen, tekeningen, aquarellen, grafiek en boetseer werk, gemaakt door cursisten van deze academie. De officiële opening zal zijn zater dag 31.8 's middags om 3 uur. De toegangstijden zijn op werk dagen van 19.30 tot 21.30 uur. zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3