SCHOENMAKER NIET NAAR FC DEN HAAG De overheid moet harder optreden tegen uitwassen in wedstrijdsport Tim Shaw ook op de lange afstand 's werelds snelste Vraagprijs struikelblok NOTA „KEERPUNT IN DE SPORT": Krefeld betaalde een ton voor Jack en Dick Decloe Denis Law stopt met profvoetbal Britse minister praat met voetbalfederatie over golf van geweld Feyenoord erg matig Sportwereld DEN HAAG Lex Schoenmaker komt niet naar Den Haag terug. De prijs, die Feyenoord voor de spits op tafel wilde hebben, is het struikelblok geworden in de besprekingen tussen de besturen van FC Den Haag en Feyenoord. Schoenmaker moest zes ton opbrengen, een bedrag dat vanaf het begin te hoog is bevonden door de Haagse eredivisieclub. Na besprekingen deed het bestuur van FC Den Haag enkele malen een tegenbod, dat tenslotte tot vijf ton ging. Toen Feyenoord, dat alleen genoegen nam met cash zes ton, ook dat voorstel afwees, liet FC Den Haag gisteren weten geen inte resse meer in de Rotterdamse schutter te hebben. Men heeft nu alle hoop gevestigd op de komst van Henk van Leeuwen, die het spitsprobleem zou kunnen oplossen. Hij speelde zondag een geslaagde halve proefwedstrijd. FC Den Haag moet proberen om tot overeenstemming te komen met het bestuur van Roda JC, die Van Leeuwen voor een aanzienlijk lager bedrag (anderhalve ton), dan Feyenoord wil laten gaan. Deze week moet de beslissing vallen. Henk van Leeuwen (foto) is na het afvallen van Schoenmaker de enige gegadigde voor de spitsplaats bij FC Den Haag. Den Haag De overheid moet harder optreden tegn uitwassen in de wedstrijd sport, meer aandacht schenken aan de re creatiesport en de greep verstevigen op de beroepssport. Deze drie belangrijke aanbevelingen doet het deze week ver schenen rapport „Keerpunt in de sport" de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA. Het rapport is opgesteld door drs. Bart Crum, wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit, en Frits de Leeuw, voormalig stafmedewerker van de Neder landse Sportfederatie. De grondgedachte is, dat het beginsel van de „menselijke gelijkwaardigheid" ook het politieke be leid met betrekking tot de sport behoort te inspireren. Vanuit deze achtergrond meaien de opstel lers dat het hoog tijd is voor een flinke ommezwaai in het overheidsbeleid ten aanzien van de wedstrijdsport. Hierin worden ontwikkelingen gesignaleerd die leiden tot uitwassen welke onaanvaard baar zijn voor hen die de samenleving menselijker willen maken. Volgens het rapport kan de overheid hier op verschil lende manieren tegen optreden. Zo zou de overheid de subsidies aan ver enigingen en bonden aan strenge voor waarden kunnen binden op de punten sportiviteit, besluitvorming en sociaal be leid. Wat de sportiviteit betreft wordt ge dacht aan een „fair-play-statuut", waarin wordt vastgelegd dat organisaties die toe staan dat hun spelers of ploegen zich bij herhaling schuldig maken aan ruw of on sportief spel hun subsidie verspelen. Rechtspositie Een dergelijke maatregel zou ook sportor ganisaties moeten treffen, die de regels van de democratische besluitvorming niet in acht nemen. Het rapport spreekt hier van een „democratisch statuut". De sub sidievoorwaarden kunnen tot slot nog worden uitgebreid met een „sociaal sta tuut", waarin de rechtspositie van het personeel wordt geregeld. Volgens „Keer punt in de sport" worden profsporters, trainers en coaches maar al te vaak bij het minste of geringste ontslagen. Naast een strakker subsidiebeleid staan de overheid volgens het rapport nog een aantal wegen open om excessen uit te bannen. Voorgesteld wordt de trainingsar- beid van jonge sportlieden aan een maxi mum te binden en officiële wedstrijden voor jeugdige kinderen te beperken of ge heel te verbieden, verder het toedienen van „medische" preparaten aan stringen te regels te binden en tot slot spelverru- wing strafrechterlijk te vervolgen. De opstellers van „Keerpunt" onderstre pen, dat het voor een progressief sportbe leid van de overheid in de eerste plaats noodzakelijk is dat daarin de betrekkelijk heid van de betekenis van topsport en „prestatie" tot uitdrukking komt. „Dat betekent, dat vooral die aktiviteiten in de wedstrijdsport worden gesteund, waarin 'de zelfontplooiing en het plezier van de sportbeoefenaar voorop staan." Evenals de onlangs gepubliceerde sport- nota van minister Van Doorn van CRM bepleit. „Keerpunt in de sport" meer aandacht voor de recreatiesport. Gecon stateerd wordt, dat deze vorm van sport nog In de kinderschoenen staat, vooral omdat de meeste sportaccommodaties zijn afgestemd op de wedstrijdsport en voor bewegingsrecreatie minder aantrek kelijk of zelfs geheel ongeschikt zijn. Ver der ontbreken thans nog de sportleiders die de recreatiesporters informatief en in structief kunnen begeleiden. Tekorten Om deze tekorten op te heffen kan de overheid onder meer acommodaties •lichten voor de recreatiesport, opleidin gen voor recreatiesportleidcrs verder uit breiden en financieren en er op toezien dat het bewegingsonderwijs voldoende aan dacht besteedt aan de recreatiesport, zo- dat de schooljeugd vertrouwd rankt met een sportbeoefening voor het hele leven. „Keerpunt in de sport" pleit tenslotte voor een steviger greep van de overheid op de beroepssport. met name het betaald voetbal. Men vindt het vooral belangrijk dat gemeenten die subsidie verlenen aan betaalde sportorganisaties hun beleid zo veel mogelijk op elkaar afstemmen. Daarmee kan onder meer worden bereikt, dat "ér een evenwichtiger regionale sprei ding van clubs ontstaat, zodat iedere ploeg steeds op een redelijk aantal toe schouwers kan rekenen. Ook bij de sponsoring zou de overheid een dikkere vinger in de pap moeten krij gen, zodat regelingen die op dit terrein tot stand komen aun voorwaarden kunnen worden gebonden. Voorwaarden die „Keerpunt in de sport" van belang acht, zijn. dat een deel van de sponsorgelden ten goede komt aan de sportbeoefening in het algemeen en dat alleen die reclame in de sport wordt toegelaten die niet strijdig is met waarden die aan sportbeoefening ten grondslag liggen. HANS GOSLINGA CONCORD Op de laatste dag van de Ameri kaanse zwemkampioenschappen in Concord (Call- fornlë) zijn weer enkele wereldrecords verbeterd. De Australische Jenny Turrall (14) overtrof haar eigen toptijd op de 1500 meter vrije slag. Zij maak te een tijd van 16.33.94, het oude record stond sinds enkele weken op 16.39.28. Tijdens dezelfde race verbeterde de Amerikaanse Jo Harshbarger hel wereldrecord van Jenny Turrall op de 800 meter vrije slag. Zij maakte een „tussentijd" van 8.47.66. Het record was 8.50.10. Bij de heren palmde Tim Shaw (16) zijn derde we reldrecord in. Na zijn schitterende verrichtingen op de 400 en 200 meter vrije slag (3.54.69 en 1.51.66) zwom hij ook de 1500 meter in wereldrecordtijd: 15.31.75, etntiende seconde sneller dan het oude re cord van de Australiër Stephen Holland (8 septem ber 1973). In de series van "de 100 meter vrije slag heren maakte Andy Coan de snelste tijd met 51.98 secon den. De finale van de 100 meter vrije slag heren vorm de min of meer een anti-climax. Alle acht zwem mers waren langzamer dan in de series. Bij de da mes zegevierde Kim Peyton in 58.22 seconden, een Amerikaans record. Uitslagen: Dames, 1500 meter vrije slag: 1. Jenny Turrall (Aus) 16.33.94 (wereldrecord), 2. Jo Harshbarger 16.39.54 (onderweg 800 meter in 8.47.66, wereld- ree.), 3. Heather Greenwood 16.52.17, 4. Jill Sher* ley 16.59.87, 5. Anne Brodell 17.02.47, 6. Karen Hazen 17.08.26, 7. Sally Lockyer (Aus) 17.12.48. Dames. 100 m vrije slag: 1. Kim Peyton 58.22, 2. Kathy Heddy 58.26, 3. Shirley Babashoff 58.51, 4. Mary Sykes 58.91, 5. Marcia Shearer 59.13, 6. Barbara Harris 59.69, 7. Ann Marshall 59.93. Verliezersfinale: 1. Ann Jardin 59.36, 2. Valerie Lee 59.76. In de series bleven zeventien zemsters onder de minuut. 200 meter wisselslag: 1. Kathy Heddy 2.22.47, 2. Ju lie Teeters 2.22.82, 3. Jenny Franks 2.23.91 (serie 2.22.00), 4. Jenny Bartz 2.24.88, 5. Jill Symons 2.25.48. Heren, 100 meter vrije slag: 1. Tom Hickcox 52.18. (serie 52.07), 2. John Murphy 52.46 (52.06), 3. Andy Coan 52.58 (31.98), 4. Jim Montgomery 52.67 (52.19), 5. Mike Currington 52.79 (52.70), 6. Rick Abbott 52.90 (52.62), 7. Ken Knox 52.96 (52.63), 8. Scott Findorff 53.07 (52.39). Verliezersfinale: 1. Dave Fairbank 52.45. 200 meter wisselslag: 1. Steve Furniss 2.08.26 (se rie 2.06.65), 2. Bruce Furniss 2.08.53, 3. Gary Hal! 2.09.56, 4. Dave Bahler 2.10.24, 5. Scott Brown 2.10.60, 6. Mark Chatfield 2.10.93. 7. John Henc- ken 2.10.99 Verliezersfinale: 1. Rick Colella 2.09.48, 2. Tim McKee 2.09.99. 1500 meter vrije slag: 1. Tim Shaw 15.31.75 (we- reldrec.), 2. Mike Brunner 15.47.09, 3. Rex Fa Vero 15.54.47, 4. James Kegley 15.54.72, 5. Tony De Amerikaanse zwemkampioenschappen stonden weer in i Bartle 15.57.16, 6. Brian Goodell 15.57.63, 7. Rod van recordverbeteringen. Voor K m Peyton bleef het bij e Strachan 15.58.62, 8. Bruce Dickson 16.05.96. naai record. Zij was er dolblij mee. Voor Denis Law zit de profcarrière scheid aangekondigd. bijna op. Hij heeft zijn af- LONDON De Schotse voetbal ler Den's Law, d'.e eerder dit jaar tijdens de wercldkamp.om- schappen in MUnchen nog dertig minuten met het Schotse elftal «eespeelde tegen Zaire, heeft gisteren aangekondigd dat hij wil ophouden met betaald voet bal. Law, de 34-jarige spits van Man chester City, was in 1964 Euro pees voetballer van het jaar. Hij kwam toen uit voor Man- c - cd. dat hert in 1932 voor 115.000 pond sterling had overgenomen van de Italiaanse club Torino. Law zei nog niet te weten of hij helemaal wilde stoppen met voetbaL (Van onze sportredactie) KREFELD Het gemeentebe stuur van de Duitse stad Kre feld, is het erg ter harte gegaan dat het de Ijshockeyclub K.E.V. de laatste jaren niet zo voor de wind ging. Om de club er weer wat bovenop te brengen zou de komst van twee goede buitenlandse spelers vee! positieve invloed op het pu bliek kunnen hebben. Maar goe de spelers zijn duur, zo rede neerde het bestuur van de Duit se club en grote bedragen kun nen wij nu eenmaal niet beta len. Geen nood, was het ant woord van het stadsbestuur en het legde een bedrag van 100.000,-- DM op tafel. Een flink bedrag dat betaald moet wor den, maar Krefeld heeft er dan ook iets voor. Jack Decloe en broer Dick (die laatst in Den Haag heeft ge speeld bij Raak-ijshockey) zijn in Krefeld aangekomen om KEV voor het komende seizoen te versterken. Veel Nederlan ders kennen Dick Decloe de bij na twee meter lange ijshoc keyer, zij kennen ook zijn kwa liteiten. Broer Jack. die twee jaar ouder is, is echter talloze malen beter. Hij speelde in de profleague van de NHL, boerde er financieel erg goed maar versmaadde een uitstapje naar Duitsland voor een paar maanr den toch niet. Flatje en an to Hij verdient bij K.E.V. dertigdui zend mark Netto. Heeft daarbij een flat en een auto ter beschik king gekregen. Broer Dick ont vangt maar 19.000,— DM netto, maar heeft ook dc emolumenten als rijn oudere broer; dus een flatje en een auto met alles er op en eraan. De Tsjechische trainer van KEV, Pokorny, is in de wolken. "Ik heb, waar ik ook getraind heb nog nooiit zo'n ster meegemaakt als die Jack Decloe. Een gewel dige speler". Dat moet oök wel als de gemeente Krefeld zo diep in de beurs tast. Het ziet er naar ut dat ook Neder land kennis zal kunnen maken met Jack Decloe want met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid komt er het aan komend ijshockeyseizoen een Cup International, waarvoor ook KEV duidelijke belangstelling heeft. De Nederlandse IJshockeybohd is met de komst van de gebroe ders Decloe erg ingenomen, im mers voor de wereldkampioen schappen in poule-B die in Ja pan zullen worden gehouden, kunnen beide spelers worden opgesteld, wart Dick heeft al een Nederlands paspoort en voor Jack is het een kwestie van enkele maanden. LONDEN De Britse minister van sportzaken Denis Howell heeft een vergadering bijeengeroepen met vertegenwoordigers van de Britse voetbalfederatie om te praten over de golf van geweld die het voetbal de laatste tijd teistert. Dit naar aanleiding van de moord, die een 14-jarige voetbalsup porter het afgelopen weekeinde heeft gepleegd op een supporter van een concurrerende club. De jongen, een supporter van de tweede divisieclub Bolton, stak zaterdag tijdens de wedstrijd Blackpool-Bolton Blackpool Kevin Olsson (18) neer. Howell heeft laten weten van plan te zijn om zelf het stadion van Blackpool te bezoeken om zich op de hoogte te kunnen stel len van de situatie daar. Koude douche voor Engels hockeyteam ROTTERDAM - Ell Engelse hockeyers, die dit weekeinde to gast waren op het sportveld „Laag Zestienhoven" in Rotter dam, zijn tijdens de wedstrijd al hun persoonlijke bezittingen kwijt geraakt. Toen zij na de wedstrijd terug keerden naar de overigens onuf- gesloten kleedruimte. waren hun papieren (paspoorten, rijbe wijzen enzovoort) plus een be drag van 900 en 116 Engelse ponden verdwenen. Toni Ökker verloor finale CHESTNUT HILL Tom Okkei heeft in de finale van de Ameri kaanse proftenniskamploen- schappen in Chestnut Hill zijl meerdere moeten erkennen it Bjoern Borg. De achttienjarig* Zweed zegevierde met 7-6, 6-1, 6-1 over zijn twaalf jaar ouden tegenstander en bemachtigde dt prijs van 40.000 gulden. Dick Decloe: Overstapje van Rcwfe naar K.E.V. Krefeld. Breitner niet in selectie FRANKFURT In de voetbalse lectie van West-Duitsland zijn gisteren voor de vriendschappe lijke wedstrijd op 4 september tegen Zwitserland acht spelers gekozen die ook deel uitmaak ten van de ploeg die op 7 juli wereldkampioen werd. Volgens verwachting ontbreken Paul Breitner, die onlangs aam Real Madrid werd verkocht, en Gerd Müller en Wolfgang Ove- rath die hun internationale loopbaan op eigen verzoek heb ben beëindigd. De selectie ziet er als volgt uit: Doel: Maier (Bayern MUnchen) en Kargus (Hamburger SV) Achter: Hein, Konopka ()beiden FC. Köln). Kaltz (Hamburger SV), Kapellmann, Körbel, Rei- chel, Trinklein (allen Eintracht Mönchengladbach) en Zlmmer- mann (Fortua Düsseldorf). Midden en voor: Bongartz (Schal- ke'04), Geye, Seel (beiden For- tuna Düsseldorf), Nickel, Ohli- cher (VFB Stuttgart), Plrrung (FC Kaiserslautern), Reimarm (Hamburger SV), Schüfer (Kic kers Offenbach), Seliger en Worm (beiden MSV Duisburg). ROTTERDAM Feyenoord won gisteravond in een oefenwed strijd met 50 van de amateur- club H'llegersbcrg. De landskampioen, die zonder Van Hanegem, Ressel en Jan sen aantrad, speelde bijzonder matig en leidde bij de rust door doelpunten van Schneider en Kristensen met 2—0. In de tweede helft werd het door De Jong. Schoenmaker en Van Daele 5—0. BREDA De eredivisie club NAC heeft de 24-jarige verdedi ger Jan van der Cruyssen over genomen van de eerste divisie club Willem II. In ruil daar voor heeft Willem II de spits P et van Dijk van NAC gekre gen. Nac moest wel bijbetalen. LANDSKRONA De Nederland se damesgolfplocg heeft het af gelopen weekend met 12,5 - 5.5 ve-'o-en van Zweden, CESENA Een dag na de ont- hi s'er ng n de Westdultse com- pet t e tegen K ckers Offenbach heeft Bayern MUnchen zondag in Italië met 1-1 gelijk gespeeld tegen de Italiaanse eerste divi-1 s e club Ac Cesena. Gedeelde smart is halve smart, moet Debbie West hebben gr dacht, toen zil samen met haar paard Baccarat ten val kwam bij wedstrijden in Woksop (England). Debbie West kwam er het slechts vanaf. Bloed en modder bedekten haar gezicht. Zij schijnt er nauwelijks van onder de indruk en klikt eerst rusfig naar het verloop van de wedstrijden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13