Grootkruis Nederlandse Leeuw voor jubilerende kardinaal 4 te Cyprus terug naar gesprekstafel Bouwbond NVV boos op NKY-collega's Kinderhuizen in moeilijkheden Êeidae Sou/temt Man van nationale betekenis IRA-leiders op Man Secretaris-generaal Waldheim heeft gisteren een bezoek gebracht aan Cyprus, waar hij wordt begroet door de VN-commandant, gen. Prem Chand. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊKÊÊÊÊÊÊÊ Utrecht (ANP) „Onbegrijpelijk en teleurstel lend" zo reageert de bouwbond NW in zijn blad „De Bouwer" op het gezamenlijke artikel waarin de voorzitters L. Brouwer van de bouwbond NKV en J. H. Schroër van de vervoersbond NKV on langs in hun bondsbladen een visie hebben gege ven op de vertraging bij het vormen vnn een fe deratie van de vakcentrales NW en NKV. De twee voorzitters wezen toen het NW aan als de veroorzaker van het uitstel. Ze schreven onder meer: „Het NVV zal er goed aan doen, duidelij ker te maken dat het aan een spoedige grotere eenheid in de Nederlandse vakbeweging de voor keur geeft boven het streven naar versterking v in de eigen positie" Het bestuur van de bouwbond NVV is „onaange naam getroffen" door het artikel. Het zegt dat er onjuistheden en halve waarheden in staan. „Het artikel ademt enerzijds de geest van het bevorde ren van de grotere eenheden in de Nederlandse vakbeweging. Anderzijds echter wordt met een niet gering deel van diezelfde vakbeweging, het NVV, min of meer de vloer aangeveegd. „Op zich een onverkwikkelijke zaak, die de gemoe deren nog wel enige tijd zal bezighouden" con stateert het blad. NICOSIA (RTR) Op Cyprus lijkt het begin van een dia loog tussen Griekse en Turkse leiders op gang te kunnen komen. Radio Nicosia heeft gemeld dat president Clafkos Clerides en de Turks-Cyprische leider Rauf Denktash vandaag besprekingen zouden beginnen in tegenwoordig heid van de secretaris-generaaJ van de VN, Kurt Wald heim, en de hoge VN-commissaris voor de vluchtelingen, prins Sadroeddin Aga Khan. Zaterdag verwierp Denktash nog een uitnodiging van Clerides na dat deze in Athene had gedreigd met een guerrilla tegen de Turk se troepen op Cyprus. Denktash verklaarde dat dergelijke uit latingen alleen maar de pogin gen om de Griekse Cyprioten naar hun woonplaatsen terug te brengen schade kunnen berok kenen. Secretaris-generaal Waldheim zou vanmorgen eerst aparte ont moetingen hebben met Clerides en Denktash. Vervolgens zou hij de twee leiders gezamenlijk ontmoeten en hun het Russische voorstel voor een internationale conferentie over Cyprus voor leggen. Dit voorstel heeft in Turkije geen goed onthaal ge vonden. in tegenstelling Griekenland. Ook het lot van de 200.000 vluchtelingen zal Wald heim aan de orde stellen. Vakbonden wijzen V en D op onrust bij personeel UTRECHT De drie samenwer kende bonden van werknemers in de detailhandel hebben de di rectie van Vroom en Dreesmann zaterdag in een telegram ge waarschuwd voor groeiende on rust onder de ongeveer 19-000 personeelsleden van V en D. Zoals gemeld vinden de bonden de salarisschalen die V en D hun heeft voorgelegd ver bene den de maat. In het telegram herinneren de boden aan de spontane demonstratieve verga dering in Rotterdam waaraan afgelopen donderdagavond 800 personeelsleden van V en D, on der wie ook kaderfunctionaris sen, hebben deelgenomen. Dat V en D de eisen van de vakbon den die elders in de detailhan del wel zijn ingewilligd, afwijst, veroorzaakt niet a'leen in Rot terdam maar ook bij de andere vestigingen van V en D volgens de bonden verontwaardiging en groeiende onrust. „Wanneer niet snel alsnog overeenstemming wordt bereikt staan wij voor de gevolgen niet in", aldus de bon den in het telegram. LONDEN (AFP-Reuter) De voornaamste leiders van het (verboden) Ierse republikeinse leger hebben hun toevlucht ge zocht op Man ,een eiland met zelfbestuur tussen Groot-Brittan- nië en Ierland. Dit berichtte gis teren het Londense blad „Sun- day-Times". UTRECHT(ANP) - Een twaalftal kindertehuizen, dat niet erkend Is in de zin van de algemene wet bijzondere ziektekosten, verkeert op het ogenblik in grote financiële moeilijheden. Dr. R.J.H. Krulslnga, voorzitter van de centrale raad voor kinderuitzending, heeft gepleit voor een financieringsregeling voor de tehuizen. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft zijn toezeggin gen om deze groep niet in de kou te laten staan, niet nagekomen, al- cus dr.Kruisingn. De staatssecretaris maakt onderscheid in medi sche en niet-medische hu zen, maar volgens de heer Kruisinga "zijn er gcan name, kclljke verschillen tussen de problemen van kinderen in medische en niet-medische tehuizen. De moeilijkheden liggen vooral op het terrein van de geestelijke gezondheid. De centrale raad ziet niet in waarom gelijksoortige problemen op een verschil lende manier worden gefinancieerd. PAGINA 7 Het C.D.A. in de rol van koerier IN EEN AANTAL GEMEENTEN - men vindt ze ook in de Haagse agglomeratie - ziet het C.D.A. zich genoodzaakt om in de kwestie van wethoudersverkiezingen de rol van permanente koerier te spe len. Vroeger werd de K.V.P. vaak verweten, dat ze bij voorkeur een dub bele rol op het vinkentouw speelde: nu eens praten met de libera len, dan weer met links. Tegenwoordig dwingt de linkse concentratie C.D.A.-leiders dit spel te spelen omdat afgevaardigden van de Partij van de Arbeid niet rechtstreeks met de V.V.D. willen of mogen spreken. WAT IS DE BEDOELING van dit merkwaardige, in sommige geval len ondubbelzinnig rare stukje taktiek? Wordt er op gespeculeerd, dat christen-democratische woordvoerder? toch op een bepaald moment schipbreuk lijden en dan bereid gevon den worden om tegen wil en dank alleen mat links verder te gaan? Of zoekt de P.v.d.A. alleen maar een alibi om tegen de militante ei gen linker-vleugel en tegen de P.P.R. te kunnen zeggen: We heb ben het uiterste geprobeerd om een afspiegelingscollege te voorko men en als er in de toekomst iets fout gaat kunnen we het C.D.A., ook al liggen we zelf dwars, de schuld gevea»? ALS DAT GEBEURT, moet het C.D.A. helemaal en snel opening var zaken geven. Verontrusting niet misplaatst PREMIER DEN UYL is verontrust over de migratie van Surinamer; naar Nederland; hopelijk is dat niet pas gekomen na zijn persoon lijk bezoek aam de West, aangezien al maandenlang en dan voor ai sedert er hard aan de autonomie van Suriname en Antillen ge werkt wordt zichtbaar was, dat vele rijksgenoten het in de Wesi wat hun eigen toekomst betreft niet zien zitten. De verontrustling van de premier is niet misplaatst; noch wat de ge volgen voor Surname's toekomst betreft, noch terzake van de pro blemen waarvoor Nederland zich gesteld ziet. Toen echter vrijdag na de ministerraad bekend werd, dat de Neder- landse regering werkt aan een regeling voor opvang van en werkge legenheid voor Surinamers die naar Nederland komen, had de bur ger terecht kunnen opmerken: „Nu pas?" ANDERS DAN MENIG BURGER VINDT, stelt onze regering dat d« migratie van Surinamers niet kan worden verhinderd. Terecht; de geldende nationale en internationale wetten verzetten zaol hiertegen. Anderzijds doet het weer vreemd aan, dat een hoge Surinaamse auto rite it de massale migratie voorstelt aLs de gewoonste zaak van d« wereld. Wat zullen de Surinamers dan zelf gaan denken? De 6ne dag word1 verteld dat hun vertrek naar Europa een economische ramp vooi het eigen land kan worden; de volgende dag horen ze het tegendeel In geen geval is het goed als de verwachting wordt gewekt, dat d« Nederlandse regering zich verplicht voelt om iedereen die uit Suri name vertrekken wil, hier een goed bestaan (sociaal, maatschappe lijk en economisch) te garanderen. MOMENTEEL HEEFT DE NEDERLANDSE REGERING eerder d< plicht om al het hare te doen. opdat de levensomstandigheden oj het tijdstip van de souvereiniteitsoverdracht in Suriname en op d< Antillen zo goed mogelijk zullen zijn. Binnen dat raam is ook begrijpelijk, dat drs. Den Uyl zich tegen zelf standigheid van elk Antillen-eiland apart verzet. Juridisch-volkenrechtel jk is dat overigens weer een veel moeilljkei zaak. Wanneer bijvoorbeeld één of twee eilanden straks tegen heu| en meug onder Willemstad komen te resulteren, zou cr in het Antil len-rijk een situatie kunnen ontstaan, welke vroeg of laat een nieuw geval Cyprus gaat worden. Trouwens als het na de zelfstandigheid In Suriname met de volken kundige tegenstelling misgaat, is dat daar ook niet uitgesloten. Wellicht is drs. Den Uyl ook daarover een beetje ongerust. DE BILT Zuidoostelijke winden voerden vandaag warme lucht- massa's over ons land, zodat de temperaturen zomerse waarden konden bereiken. Een koufront dat vanochtend veel regen in Oost-Engeland bracht, zal in de middag, avond en nacht met re-, gen- en onweersbuien over ons land trekken. Morgen mogen er echter weer opklaringen tege moet gezien worden, wanneer een van de oceaan afkomstige rug van hoge luchtdruk zich over ons land zal uitbreiden. Wel zal de naar west tot noord west geruimde wind oceaan- lucht aanbrengen, zodat het morgen koeler zal zijn. Vooruitzichten voor woensdag: droog, zonnig en later weer warmer. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 14. Min. temp. omstreeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. WEERRAPPORTEN De Bilt Declan Eclde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd Twente Vllstlngen Zd -Limburg Frankfort Geneve Helsinki Nice Oslo Parijs New York TelAvlv Tunis Bruiloftsgasten verloren alles HEGELSOM Negen leden van een gezin Henraath uit het Noordllmburgse Hegelsom heb ben vannacht hun woning met alles, wat zich daarin bevonr'. door brand vcrljren, ier\. ;l z j in Hilversum een bruiloftsfeest vierden. De oorzaak van de brand is niet bekend: de schade schat men op meer dan een ton. (ADVERTENTIE) I Voor tante Heleen^714 waar de kinderen zo heerlijk, hebben*7 gelogeerd. Niemand om 'n bloemetje te tlurcn. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! j FUurop hutrflora Nederland. Gegarandeerd goti (Van een onzer verslagge vers) UTRECHT Het groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw, de gouden medaille van de stad Utrecht en niet het minst een spontaan „Lang zal hij leven" van twaalf honderd van zijn diocesa- nen hebben in het afgelo pen weekeinde de waarde ring gemarkeerd, die zo wel buiten- als binnenker kelijk in brede kringen blijkt te leven ten opzichte van kardinaal Alfrink. Deze kwam tot uiting za terdag en zondag bij de viering van het gouden priesterjubileum van de kardinaal rn het Jaar- beurscongrescenrrum te Utrecht. Zaterdag gebeurde dit „buiten kerkelijk" toen een brede stroom van honderden genodig den uit alle hogere geledingen van het Nederlandse maat schappelijke, kerkelijke en po litieke bestel de kardinaal kwam gelukwensen. Bij hen bevond zich de minister presi dent drs. J- den Uyl, die het niet bij een handdruk liet, maar de kardinaal namens de regering met een uitgebreide toespraak huldigde als een fi guur van nationale en interna tionale betekenis, die door zijn rol bij het tweede Vaticaans concilie en In de Nederlandse kerkprovincie ook voor de an deren herkenbaar is geworden, blijk gevend van grote open heid en oecumenische gezind heid. In het bijzonder memoreerde de premier de werkzaamheid van de kardinaal als voorzitter van de internationale Pax Christi-beweging, die kerk en wereld confronteert met onop geloste vraagstukken, zoals dat van de nucleaire dreiging. „Met dit werk verricht u een dienst aan de wereld", aldus drs. Den Uyl, die voorts ge waagde van de wijsheid, de di plomatie, de directheid en de menselijke betrokkenheid van de kardinaal, wie hij tenslotte mededeling deed van de „toe kenning door de koningin van het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het brede lint met het groot kruis, dat de kardinaal die bij hoge uitzondering ook in zijn kleding als kardinaal her kenbaar was tot een onge- Minister president Den Uyl „bekleedt" kardinaal Alfrink met de versierselen behorend bij het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de hoogste Neder landse onderscheiding. De premier reikte de onderscheiding uit tijdens de receptie zaterdag bij gelegenheid van de viering van het gouden priesterfeest van de kardinaal. woon versierd man maakte, bleef niet de enige onderschei ding. De nieuwe burgemeester van Utrecht, de heer H-L.J. Vonhoff kwam de kardinaal eren als een man van meer betekenis dan voor zijn eigen kring alleen, een medeburger, waarop de stad Utrecht trots is. Burgemeester Vonhoff maakte deze bewering hard door de kardinaal de gouden eremedaille van de stad Utrecht aan te bieden. Kardinaal Alfrink, antwoordde, blij te zijn ook een dienst aan de volksgemeenschap te heb ben kunnen leveren. „De kerk kan niet op een eiland leven", zo zei hij. „Het tweede Vati caans concilie heeft duidelijk gemaakt, dat we ons niet al leen kunnen blijven concentre ren op binnenkerkelijke waar den, maar ook oog moeten hebben voor de problemen van de mensen waar 1 men die ook vindt, zonder zich ook direct met politiek bezig te houden" De tweede dag was voorbehou den aan de diocesanen van het aartsbisdom Utrecht, van wie er niet minder dan twaalfhon derd in de schouwburgzaal van het congrescentrum aanwezig waren bij de viering, die be stond uit een eucharistievie ring en een koffiemaaltijd, die beide in een ongedwongen sfeer verliepen. De kardinaal besteedde in zijn preek vooral aandacht aan eenheid en saamhorigheid, waarbij hij stelde, dat wat werkelijk tot het geloof, de leer van het evangelie èn de kerk behoort, onveranderlijk is. „Daarbuiten", aldus de kardinaal, „is er een breed terrein waar meervormigheM van opvatting, van inzicht, van mening mogelijk Is. Er zijn zonder twijfel grenzen aan die meervormigheid. Maar er is evenzeer een legitieme pluri formiteit, een meervoudig den ken, dat niet veroordelens- waardig is en dat voor de kerk zelfs iets goeds kan zijn"- De kardinaal bestreed de me ning van hen, die zeggen dat het tweede Vaticaans concilie met paus Joannes die het sa menriep, de oorzaak van alle ellende is. „Maar", aldus de kardinaal, „ik denk dat paus Joannes goed had gezien, dat de problematiek reeds vóór het concilie aanwezig was en dat hij juist daarom het concilie heeft bijeengeroepen". „Zonder concilie zou de gisting en de onrust in de kerk. lijkt me, groter zijn. Het heeft ook niet het opkomen van nieuwe vragen kunnen tegenhouden. Maar het heeft althans de ge loofsgemeenschap een verhel derend begrip gegeven van wat de kerk is en van wat de we reld verwachten mag van de kerk en van wie christen wil zijn in die wereld van van daag", aldus kardinaal Al frink. Weeroverzicht "•$- zonnig ü=~mêt 19 temperaturen roro Lichtdruk in miibaren opklanngen hagel -w-w wermtefront H hoge-drukgebied bewrofcing sneeuw t-t kou-front L lage-chAgotwd ragen onteer windrichting verplaats» «jsnchtinq

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7