<1 Verzet tegen verkrachting werd Aaltje van der Plaat fataal KVP Alphen verwijt PvdA kiezersbedrog BUURVROUW NOEMT MOORDENAAR MILDE MAN" Alkemade neemt subsidie peuter speelzalen onder de loep Grof vuil Bioscopen Bezoekuren ziekenhuizen PAGINA 5 LEIDSE COURANT MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 Dief kreeg spijt (Van onze correspondent) ALPHEN - Op 19 augustus werd ingebroken bij Stoof Autobanden B.V. aan de Kalkoverweg. Er werd 1200 gestolen. Met verbazing keek men afgelopen donderdag naar een envelop, waarin de bewuste 1200 zat en een brief van de inbreker, waarin deze zijn spijt over zijn daad betuigde. Herleefd verleden op boulevard van Noordwijk NOORDWIJK - Zaterdagmid dag was Noordwijk het eind punt van de 19e P.A.C. tradi tie-rit. Men was 's-morgens te Utrecht gestart en klok slag half vier arriveerden de eerste old-timers bij de Vuurtoren. In totaal waren er ongeveer negentig van deze wagens, elk van zo'n vijfenveertig tot tachtig jaar oud, die in deze jaarlijkse parade meereden. Klassieke merken waren" er bij als Benz, Spyker, Lion Peugeot, Brassier, Renault, gezellige T-Fordjes en verder eerste lingen van Austin, Raolls Royce, Studebaker, Chevro let en tal van andere mer ken. Voor liefhebbers een hist voor het oog. De meeste deelnemers waren uit Neder land afkomstig, maar ook de Engelsen, Duitsers, Belgen, Fransen en zelfs Amerikanen waren vertegenwoordigd. Een stuk romantiek uit het be gin van deze eeuw herleefde op de Noordwijkse boulevard en de antiquiteiten trokken dan ook enorm veel bekijks. Ter hoogte van Parasol-Sein post werd de stoet begroet door de burgemeester van Noordwijk, mr. J.M. Bonni- ke, de directeur VVV, de heer W. Rovers en de leden van de Evenementencommis sie. De speaker, de heer Ebeling kondigde de deelne mers aan en gaf een toelich ting op de old-timers. Elk van de deelnemers reed met een wiel op een door de poli tie beschikbaar gestelde weegbrug, waarna het ge wicht moest worden geraden. Een leuke attractie voor de deelnemers. Deze aantrekkelijke traditie zal de badplaats niet graag willen missen. TER AAR/NIEUWVEEN Onder de bevolking van Ter Aar en Nieuwveen is de rust weergekeerd nu vaststaat wie vorige week zondagavond op beestachtige wijze een einde maakte aan het leven van de 44-jarige Gorkumse districtsverpleegster Aaltje van der Plaat. Na urenlange ondervraging bekende tenslotte de enkele da gen geleden gearresteerde W. v. E. uit Ter Aar in paniek met een slagersmes op de verpleegster te hebben ingehakt nadat zij zich op een stukje bouwland langs de Schilkerweg fel verzette tegen zijn po ging haar te verkrachten. Aan de lustmoord van de 33-jarin ge hooibergbouwer ging een ca-* fé-bezoek in Nieuwveen vooraf, waar hij veertien glazen bleri dronk. Vroeg in de avond keer-' de hij op zijn brommer naar Ter Aar terug waar hij sedert, een paar jaar zijn intrek heeft in een aan de Schilkerweg gelei gen woonboot „De Vrijheid". Aan het begin van de Schilkerweg passeerde hij Aaltje van der Plaat, die zojuist een kerkdienst had bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk in Ter Aar en nu op weg was naar familie in Nieuw veen, bij wie ze een paar dagen, logeerde. Vrijgezel Van E. reed. haar op zijn brommer voorbij, de alleen lopende vrouw aan te en de gedachte welde in hem op randen. Om zijn intenties kracht bij te zetten reed hij eerst naar zijn vlakbij gelegen woonboot waar hij een slagersmes ophaalde. Op zijn bromfiets reed hij naar een verder gelegen kruispunt, draai de daar en reed de niets ver moedende verpleegster tege moet. Vlakbij haar aangekomen zette hij die brommer langs de kant, liep op haar toe en onder bedreiging van het mes dwong hij haar mee te gaan naar een braak liggend stukje grond aan de Schilkerweg. Paniek Achter een zandheuvel, waar nie mand hen kon zien, dwong hij haar zich uit te kleden en op de grond te gaan liggen. Toen de verpleegster zich daarna in het schemerduister verzette raakte hij in paniek en stak zestien Tekst: 'Herman van Amsterdam keer ongenaidig toe. De eerste steken waren al fataal voor de in doodsangst verkerende vrouw. Na zijn gruwelijke daad keerde Van E. naar zijn woonboot te rug. Daar trok hij zijn met bloed besmeurde kleren uit en deed deze, samen met een handtasje en horloge van het Afgelopen weekeinde gaf de politie op het gemeentehuis van Ter Aar een toelichting op de arrestatie van de moordenaar van Aaltje van der Plaat. Van links naar rechts: jhr. mr. W. Ch. J. M. v. d. Poll. de officier van justitie die met deze zaak is belast, mr. J. H. 3. van den Bruggen en hoofdinspecteur van politie J. Posthumus, de leider van het regionale recherche-team. slachtoffer, in een plastic zak om het pakketje vervolgens er gens in het Aarkanaal te wer pen. Tot nu toe heeft de politie ondanks intensief dreggen het bundeltje nog niet boven water kunnen halen. Nerveus De vrij snelle oplossing van de lustmoord is volgens majoor Van den Ban, die de leiding heeft gehad bij het onderzoek, voor een goed deel te danken aan de oplettendheid van een aantal bewoners van de Schil kerweg. Zes van hen namelijk hadden Van E. ten tijde van de moord op diens brommer langs zien rijden. Een aangezien Van E. dit hardnekkig bleef ontken nen vermoedde men al snel de sleutelfiguur in deze moordzaak te pakken te hebben. Temeer ook, daar het enkele recher cheurs was opgevallen dat Van E. zich nogal nerveus gedroeg toen het recherche-buurtonder zoek zich ook uitbreidde tot de bewoners van de woonschepen de Schilkerweg. De uiteindelijke bekentenis van de 33-jarige hooibergbouwer bevat te zoveel lugubere details waar naast de moordenaar alleen de politie mee op de hoogte was, dat er geen twijfel over bestaat dat Van E. ook inderdaad de lustmoord heeft gepleegd. „Milde man" Inwoners van Ter Aar en Nieuw veen die van nabij Van E. ken nen beschrijven de man als een wat teruggetrokken vrijgezel die in zijn leven al heel wat klap pen te verduren heeft gekregen door menig mislukte poging om aansluiting te krijgen in deze maatschappij. De vrouw die naast hem woonde op „De Vrij heid" omschrijft Van E. als een „milde man, die altijd klaar stond om een klusje voor je op te knappen". Volgens burgemeester v.d. Poel van Ter Aar heeft de lustmoord een enorme schok teweeg ge bracht in zijn dorp. „Het tragi sche is dat het juist 'n vrouw betreft die zich met heel haar ziel inzette voor de gestoorde medemens. Voor Aaltje van der Plaat moet het enorm schok kend zijn geweest dat ze op deze manier de laatste momen ten van haar leven moest door maken". Zodra de moord op de districts verpleegster op papier helemaal rond is zal worden nagegaan of De woonark De Vrijheid langs de Schilkerweg, waarin Van der E. woont. de Ter Aarse hooibouwer moge lijk nog meer op zijn kerfstok heeft. Een aantal moordzaken in Nederland is nog steeds niet opgelost en een daarvan speelde zich drie jaar geleden af in de buurt van Nieuwveen. Cora Mantel In Uithoorn, hemelsbreed nog geen tien kilometer van Nieuw veen, werd ip 1971 in de nacht van 21 op 22 juni, de 15-jarige Cora Mantel vermoord. Haar lijk lag naakt in een sloot langs een doodlopende weg in de buurtschap De Kwakel onder Uithoorn. Op de wallekant vond men toen de (onbeschadigde) kleding van het slachtoffer. Sec tie wees uit dat Cora was ge wurgd en vermoedelijk slachtof fer was geworden van een ze denmisdrijf. Enkele uren voordat Cora werd vermoord danste ze nog in een Amsterdamse dancing. Nooit is duidelijk geworden wat er met de aantrekkelijke jongste doch ter van een timmerfabrikant ge beurde nadat ze op die bewuste avond op de Overtoom in Am sterdam op lijn 1 was gestapt. Bij aankomst op het Haarlem mermeerstation heeft zij wel- licht de bus naar huis gemist en een lift gekregen van iemand die wellicht later haar moorde naar werd. De bekende Nederlands-Ameri kaanse paragnost Peter Hurkos beweerde toen, nadat hij kleren en foto's van het vermoorde meisje had betast, dat de dader iemand was die geen sluitend alibi heeft en die haar niet wil de doden maar handelde in dronkenschap en jaloezie. Co- ra's wurger werd tot nu toe niet gevonden. Ondanks de honderden tips liep het onderzoek begin '72 vast. Ook de luttele tips in de afgelo pen twee jaar leverden geen bruikbaar materiaal op. Is de moord op Aaltje van der Plaat aanleiding om het onderzoek naar de moord op Cora Mantel opnieuw te openen? Een woord voerder van de Uithoornse poli tie: „Er wordt nog steeds ge werkt aan de zaak Cora Mantel al is het aantal mensen dat aan deze zaak werkt uiteraard niet zo groot als vlak na de moord. We blijven tips natrekken maar nieuwe gezichtspunten heeft dat de laatste twee jaar niet opgele verd. De moord in Ter Aar heeft uiteraard onze belangstel ling. maar of er duidelijke over eenkomsten zijn is nu nog moei lijk te zeggen. De enige over eenkomst tot nu toe is dat het in beide gevallen gaat om moord op ongetrouwde vrou- Van een onzer verslaggevers ALKEMADE Het bestuur van de gemeente Alkemade heeft deze dagen een nota uitgegeven over de subsidiëring van de e*- Oranjefeesten Langeraar Van onze correspondent LANGERAAR Rony de Rijk heeft afgelopen zaterdag met z'n versierde fiets de eerste prijs tijdens de oranjefeesten gewon nen. Voor de mooiste bloemen- fiets ging de eerst prijs naar Cokki van der Hoorn. Bij de ca tegorie kleine fietsen was de eerste prijs voor Erik van Tol. Voor het onderdeel verklede groepen werd Genuske Schreu- der eerste. Voor de mooiste wa gen viel de prijs op de wagen van Ria van Kints. De uitslagen van de kinderspelen, die zaterdagmorgen werden ge- houden: tubuslopen jongens 1012 jaar le Johan Pieterse, 2e Ben v.d. Hoorn, 3e Marcel Berk. Bloklo- Pen jongens 8—10 jaar le Eric v.d. Hoorn, 2e Rudy v.d. Jagt. 3 Roland Otto Zaklopen jongens 6—8 jaar le Peter v.d. Jagt, 2e Michel Versluis 3e Ton Schuur man. Skilopen meisjes 10—12 jaar le Petra Slof. 2e Gerlinda den Haan, 3e Erica Bader. Blok- lopen meisjes 8—10 jaar: le Louise van Kessel, 2e Tineke v.d. Hoorn. 3e Anita Verster gaard Vlaggetje steken meisjes 68 jaar le Marijke Dobbe. 2e Miranda Pieterse 3e Helma Lek. Zeskamp voor paren: 1. Pr. VermeulenGreet Vermeu len, 2. Pierre Slof—Brig. v.d. Jagt, 3. W. van Rijn—Ada v.d. Hoorn. ploitatie van peuterspeelzalen. Deze nota was toegezegd tijdens de raadsvergadering van 31 au gustus 1973 in welke vergade ring de raadsleden voorhands besloten aan de peuterspeelzaal te Roelofarendsveen een start subsidie te verlenen van 2000 gulden en aan de speelzaal te Buitenkaag een startsubsidie naar rata van het aantal peu ters uit Alkemade. In de nota zijn uiteraard geen be slissingen genomen; zij dient slechts ter bepaling van het standpunt van de raadsleden. De grondslag, die als basis dient voor de bepaling van de hoogte van de gemeentelijke subsidie, aldus de nota, kan verschillend zijn. Tot de moge lijkheden behoren: een vast be drag per jaar, een bedrag per kind per ochtend, dekking van het exploitatie-tekort en een ge hele of gedeeltelijke vergoeding van bepaalde uitgaven. Een combinatie achten b. en w. eveneens mogelijk, zoals het gratis beschikbaar stellen van een lokaal en een gedeelte van de ouderbijdrage. Volgens de nota benadert een volledige ver goeding van de lasten van een peuterspeelzaal het meest het ideaal van „gelijke (onder wijs) kansen voor iedereen", maar is tevens de meest nadeli ge voor de gemeentekas. De ge meentelijke subsidie op de twee plaatselijke peuterspeelzalen kunnen momenteel geraamd worden op 4500 gulden. Indien deze vorm van „onderwijs" net zo algemeen onder de bevolking ingang zal vinden als he' kleu teronderwijs, zal dit bedrag naar huidig prijspeil en normen toenemen tot naar globale ra ming 30.000 gulden per jaar, al dus b. en w. in de nota, die op 30.september a.s. in de raad wordt behandeld. ALPHEN AAN DEN RIJN De KVP-fractie in Alphen is veront waardigd en verbolgen over het feit dat tijdens een van de laat ste vergaderingen van de frac tievoorzitters over de verdeling van de wethouderszetels, ook gesleuteld is aan de formulering van een punt van het beleids plan ten aanzien van het nieuw- bouwplan „Kerk en Zanen". De PvdA diende een amendement in op de algemeen aanvaarde formulering. Deze hield in dat de PvdA bereid is door te gaan met de voorbereidingsplannen van Kerk en Zanen om, indien Alphen aangemerkt zou worden als groeigemeente, snel te kun nen reageren bij het in uitvoe ring nemen van Kerk en Zanen. Volgens de KVP is dit in strijd met wat in het verkiezingspro gramma van de PvdA staat, na melijk dat de plannen van Kerk en Zanen dienen te worden uit gesteld. De PCC had naar aanleiding hier van ook een wijzigingsvoorstel. Behalve dat men akkoord ging met bovengenoemd amende ment van de PvdA. voegde men nog „groeigemeente" of „in dien andere omstandigheden daartoe aanleiding geven. toe. De KVP vindt dat men met deze formulering alle kanten uit kan. Fractievoorzitter C. J. Winning- hoff toont zich dan ook hogelijk verbaasd over de deuzenzwaai die de partijen maakten. De KVP is van mening dat door deze gewijzigde formulering het reeds aanvaarde beleidspunt voor een groot gedeelte ont kracht wordt. De KVP gaat zich in de komende raadsperiode on afhankelijk opstellen. De heer Winninghoff: „Er wordt wel eens gesproken over kiezersbe drog, daar is dit een sprekend voorbeeld van". De plannen tot vorming van een CDA over vier jaar zijn hiermee tot een mini mum kans verkleind, De KVP zal dan ook bij de wethouders verkiezingen op 3 september niet alle voorstellen steunen. Voorafgegaan door de Sint Jans Fanfare togen de leer lingen van de Aloysiusschool in Zoeterwoude zaterdagmor gen naar het huis van hun hoofdonderwijzer de heer J.W.Vink aan de Eloutstraat. Dit ter gelegenheid van zijn 25-jarig onderwijsjubi- leum. Met uitzondering van een korte aanvangsperiode in Roelofarendsveen is de heer Vink al die tijd verbonden geweest aan de Aloysius school waarvan de laatste 15 jaar als hoofd. Voor zijn wo ning speelde de Sint Jans fanfare enkele nummers en zongen de leerlingen enige liederen w.o. het eigen schoollied. De heer P.A.A- kerboom, onderwijzer van de school, fel citeerde het hoofd en kondigde een groot se viering aan op 31 oktober a.s. Bij deze muzikale hulde waren ook aanwezig wethou der A. Duindam en secreta ris J. Wingelaar alsmede een afvaardiging van de Stich ting R.K.Scholen. In een stampvolle parochiekerk in Bodegraven is pastoor C. Paardekoper gisteren geïnstal leerd tot deken van Alphen. De eucharistieviering die hieraan vooraf ging werd opgedragen door mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam, geassisteerd door kapelaan Vlaar en pastoor Paardekooper. Na afloop van de viering kwamen velen naar het parochiehuis om de nieuwe de ken te feliciteren. Jongen (17) uit Zwammerdam verdronken ALPHEN - De 17-jarige Paul Verkade uit Aarlanderveen is zaterdagnacht verdronken in een wetering. Door nog onbekende oorzaak is hij met zijn bromfiets het water in gereden. Een 17-jarige bromfietser uit Koudekerk botste zaterdag avond tegen een stilstaande auto op de Oudshoornseweg. De jongen werd in bewuste loze toestand naar het Aca demisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd. Onbekenden hebben zondag nacht in drie atuto's in de Pijperhof en Handelhof alle autopapieren verscheurd. De geparkeerde auto's waren niet afgesloten. aad. 30.00 uui DINSDAG Groenoordhal: veemarkt vanaf Irljfsvoetbaltourr BnzclstraiitJoc. Romupsti Keldermunxtraut; Vlngbnr.n «■ob vun CumpvnlaiinVo< wen; Stulpaerthof; Vun snndestraulBorliigestruat: kudo; l.iimmonsrhiuiswoK i llngkade tot Lammcn.solu Lammensi'tiansplelnZoeti weg; MHoenatruut; Appels» cn 21 15 Camera: Hog< „Alt adeluui dag. 20 00 d. Klndermatlnee opstund" Al 15 uur Nuc 23.30. Rex: H, „Vrou IS Jr. dug. 14 IK Wo en »u 14 .-Ml deorland" A.I. i IS Jaar dag 14.30, IS. I s 2387(1 „Tnrz.in en Jungle vo-la 14 30 io 14 Id en I voorttelling: ..Bullet"' >lncone»«enhul«: Middagbezoekuur: 13 49—14.30 uur. Avondbezoekuur: 1830—19.30 uur Kinderafdeling da- gclljki van 14 00—19.00 uur, alleen voor ouder», zondag 14.00—15 00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 Jour hebben geen toe' 1 dag. v. 11.13 tot 12.00 uur van 14 tot 14.45 uur en van 18 45 tot 19.45 uur: kraamafds- ting dag van 11.15 tot 12 uur (al leen voor echtgcn.) v. 15 tot 10 uur 18.45 lot 19.43 uur. klnderafde dag. van IS tot 18.30 uur. Endegee*t. dlnadag en vrijdag tnnnklintek: Klasse afdeling van 11.00 tot 12.00 u. van 13.30 tot 15 30 U van 19.00 tot 20.nn u. Derde kluftie van 13.30 tot 14.30 u. van 18 30 tot 19 30 u. Avondbezoek voor do kin derzaak uitsluitend voor de ouder», alleen op woenidogavond van 18,30 ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patli'nten behalve kinderen) zijn de br/iiekuren al» volgt: BÜM dag: 15.00— Ui 00 uur. 18.30-20 00 uur Voor de oremarurenafdellng gelden dc volgende bezoekuren (al lien voor ouder») Maandag t/m vrijdag: 18.30—18.45 uur. Zaterdag en zondag: 15.30—15.45 uur. Bezoek nan rrnitlge paf" 2e kla» 11—11.34 13.30—14.13 en 18.30—19.30 u 3e klai 13.30—14.15 en 18.30—19.30 u. Kraumufdellni: 13.30—14.13 uur al' leen voor echtgenoten 19—20 u. Kin derafdeling 15—13.30 u. alleen voirf ouders 18—18.30 u. AI 5.20-<i.70. AH 2 80- 3 20. B I 5.80--7,70, <1 2 80 Bloemkolen 6 I tl v.\ c u 22 i. 81 36—74. SII 22-50. 121 22—Cl Boapeen II 52--95. Selderie 22 34j krufpeterielle 30, Sla 13-17. Prln» <;e»»ehonen I "40. Snijbonen 1 00 I 10 Spinazie 57. nanvoer wnapeen DO.OOj

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5