Leidse politie: Doe toch aangifte Allerlei(ds) KLEINE MISDADEN WORDEN NIET MEER GEMELD Golf van straatterreur in Leidse binnenstad ■an 'MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel MIB— IKMBSU Ja Van een onzer verslaggevers miiLEIDEN Over de Leidse bin- I nenstad gaat een golf van B straatterreur. Opnieuw zijn dit weekende auto's vernield en op nieuw is een argeloze voorbij- am ganger zonder enige aanleiding K'J tegen de grond geslagen. °;j/el slaagde de politie er tot twee -4 keer toe in een groepje vanda len in de kraag te grijpen. De knapen, die in leeftijd variëren van 16 tot 19 jaar hebben een bekentenis afgelegd. t>rie van hen hebben bovendien I toegegeven verantwoordelijk te zijn voor de mishandeling van een 17-jarige Leidse scholier, donderdagavond op de Haarlem merstraat Vrijdagavond kwam de politie in actie toen op de Hooglandse Kerkgracht drie knapen een onbekend gebleven man aftuigden en bovendien en kele daar geparkeerde auto's vernielden. Nadat voorbijgan gers alarm hadden geslagen stelden alle direct beschikbare politie-manschappen een onder zoek in en arresteerden in de Jan Vossensteeg een 19-jarige straatmaker, een 16-jarige op perman en een 18-j arige _jongen zonder beroep. Het mishandele de slachtoffer raakte niet ern stig gewond en hoefde niet in het zoekenhuis te worden opge nomen. Zaterdagnacht werd op het Sta tionsplein een groepje van vier man aangehouden, dat daar en kele auto's had beschadigd en uit één van de wagens twee tas sen had gestolen met een overi gens weinig waardevolle inhoud. Dit viertal bestond uit een 18-ja- rige bijrijder, twee 18-jarige straatmakers en een 19-jarige pottenbakker. Eén van de twee straatmakers, de bijrijder en de straatmaker die zaterdagavond werd gepakt hebben gezegd dat zij afgelopen donderdag de scholier een aframmeling heb ben gegeven. Deze moest met hoofdwonden in het Academisch ziekenhuis worden opgenomen. Twee van de zeven aangehoude nen zijn na verhoor weer naar huis gezonden. De anderen ver blijven nog in hun cel om aan de tand te worden gevoeld over hun mogelijke aandeel in de an dere terreur-acties van de afge lopen weken. Verontrust De Leidse politie is over de toene mende onveiligheid in de bin nenstad bijzonder verontrust. Hoofd-officieren geven openlijk toe dat zij hun vrouwen niet toestaan 's avonds laat alleen over 6traat te gaan. Agenten zeggen dat zij niet graag in hun eentje zouden patroiulleren. Over het aantal 's nachts direct beschikbare politie-mensen wil men niet spreken. Hoofdinspecteur G. Comelisse: „Het ontstelt me. De mensen worden steeds agressiever en steeds meer heetgebakerd. De iregels van fatsoen lijken voor velen niet meer te gelden." En hoofdinspecteur D. Verzijden: „Straatterreur vind ik ver schrikkelijk. Veel erger dan in braken. Ik heb liever met een „eerlijke" inbreker te doen dan met iemand die zonder reden een ander een affammeling geeft. Laatst nog had ik hier vier van die knapen in de kast. Eén stuurden we weer weg-om dat ie nog niet voldoende op zijn kerfstok had. Twee dagen 'later zat ie hier weer. Opnieuw wegens mishandeling. Het is on gehoord.Ik hoop altijd dat zo'n vent eens iemand een tik geeft die er erg onnozel uitziet, maar specialist is rn de een of andere vechtsport." Over de aanhoudingen van het af gelopen weekeinde kan men dan ook niet nalaten zijn beroeps matige tevredenheid te uiten. Inspecteur Comelisse: „Iemand arresteren is natuurlijk nooit leuk. Maar het geeft toch een zekere voldoening te constate ren dat de maatschappij derge lijke lieden niet ongestraft hun gang laat gaan." WÊÊÊËÊBMUÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM ■HMHi LEIDEN „Diefstallen. Inbraken, berovingen, vernielingen; het hoort er allemaal bij. Je doet er niets tegen. Het beste is om het I maar te accepteren. Het heeft immers geen zin bij de politie aan- |J van een doorgesneden auto-band, een vernielde voortuin, een afge- gifte te doen van een portemonnaie met 300 die is gestolen. 01 broken auto-antenne. En een vrouw alleen, die 's avonds door de I binnenstad wandelt, die is toch zeker van lotje getikt?" raken gewend aan de lichtere vormen van criminaliteit. Ze dendelicten, kidnapping, moord, ma dat schokt nog wel, verbijstert I zelfs. Maar de „gewone" mis daad? We nemen zelfs niet meer de moeite om de politie te waarschuwen. Vooral daardoor komt het dat het aantal door de recherche geconstateerde mis drijven in Leiden vorig jaar af nam met 1,49% in vergelijking met 1972. „In werkelijkheid is er sprake van een toename van 10 tot 15%", zo schat hoofdin specteur D. Verzijden, chef van f: Leidse recherche. „Alleen, ij komen het niet aan de eet". politie-man wijst er daarbij iur op dat de afname van 't aantal geconstateerde delicten beperkt stj blijft tot de categorieën „vernie- /N ling aan auto's", „oplichting" en „inbraken in andere gebou- I wen dan woningen". Pe vernie- I lingen en inbraken, worden dik- wijls uit nonchalance niet aan- gegeven, zo onderstreept hij. De 1 afname van het aantal gecon- Jstateerde gevallen van oplich ting brengt de inspecteur in ver band met een coulantere hou ding van ambtenaren die hun 'kj werk hebben in de sfeer van de sociale dienstverlening. Als men de gelegenheid is om overtre dingen buiten de politie om te corrigeren, ziet men hier tegen- 'sif woordig vaak van aangifte af, aldus zijn uitleg. fijn de genoemde misdrijven vo rig jaar in frequentie gedaald, een sterke toename deed zich ivoor in de ter kennis van de po litie gebrachte gevallen van bij voorbeeld mishandeling. In 1972 g Vergiftigings- J verschijnselen in Zwammerdam ZWAMMERDAM - In Zwam merdam hebben vrijdagmid dag veertien mensen zich on der doktersbehandeling moe ten stellen, nadat bij de oud ijzerhandel van de Firma Van Schip aan de Spoorlaan i een partij roestige vaten in moten was- geknipt- Bij die bewerking kwam een zeer prikkelende stof vrij die tot on ongeveer twee kilometer van de spoorlaan was te rui ken. Volgens een deskundige van C het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht en de hoofdinspectie van de dienst milieuhygiëne te Leid- schendam heeft er vermoe delijk zwavelchloride in de vaten gezeten. Deze zeer gif tige stof werkt in verdunde concentraties irriterend op de ademhalingswegen en de ogen. De zaterdag gealarmeerde po litie heeft van negen van de veertien mensen, die klach ten hadden, bloedmonsters laten nemen. Gisteren is ko men vast te staan, dat geen van deze negen blijvende schade heeft opgelopen. 'De vaten, die geen kenteken hadden, zijn naar de politie vermoedt, afkomstig uit het Botlekgebied. De firma Van Schip, die geen weet had van de inhoud, heeft de vaten betrokken van een transporteur in Hazers- woude- Men tracht nu de herkomst van de vaten te zoeken. Van de partij van dertig vaten zijn er nu nog vier over. Deze zijn voor nader onder zoek in beslag genomen. was in 98 gevallen sprake van mishandeling: in 1973 werd deze misdaad 130 keer begaan. Dat betekent een toename van 33%. Het aantal malen dat gepar keerde auto's werden geplun derd steeg met 12% .Vernielin gen namen toe met 14%. Geval len van beroving met geweld en straatterreur, zoals zich dit weekeinde weer voordeden, met 83%. De categorie „overige mis drijven", waaronder heling, huisvredebreuk, illegaal zenden en verduistering gaf vorig jaar zelfs een stijging te zien van 382%. Het aantal aanhoudingen nam eveneens toe; van 364 in 1972 tot 395 in 1973. Waarschijn lijk doordat de omvang van de geconstateerde misdaad afnam, steeg het percentage „opgeloste misdrijven". Vorig jaar bedroeg dat 27,27 %en in 1972 18,19%. Volgens recente cijfers van het Centraal Bureau van de Statis tiek blijft dit landelijk gezien aan de lage kant. Voor de poli-; tie-korpsen van steden als Til burg, Leeuwarden, Emmen, en Zwolle geeft het CBS oplossings percentages van boven de 50%. Volgens inspecteur Verzijden evenwel hebben deze verschillen niets te maken met de mogelij kerwijs uiteenlopende kwaliteit van de korpsen, maar alles met de administratie die zij voeren: „Wij noteren ook de kleine zaakjes, die vaak niet worden opgelost, en dat doen andere steden niet". Kinderpolitie Ook het aantal jeugdige delin quenten dat door de politie werd aangehouden nam vorig jaar sterk toe. In 1973 maakte de kinderpolitie 77 maal proces verbaal op tegenover 48 keer het jaar daarvoor. Vorig jaar waren daarbij 114 daders be trokken; in 1972 ging het om 90 kinderen. De activiteiten van de kinderpolitie geven een andere tendens te zien. Deze tak schreef in 1973 16 processen verbaal uit tegen 23 het jaar daarvoor. Daarbij werden de namen genoteerd van 27 ver dachten. In 1972 waren dat er 26. „De zware criminaliteit", zo concludeert chef-recherche Ver zijden de cijfers overziend, „daarmee hebben we in Leiden gelukkig nog niet zoveel te ma ken. Wat we wel hebben is een constante stroom van kleine misdrijven. Vernielingen aan auto's, inbraken, fiets- en brom fietsdiefstallen, noem maar op. En daaraan zijn de mensen te genwoordig zo gewend dat ze er geen politie meer bij roepen. Een automobilist die merkt dat de radio-entenne van-zijn wagen is weggebroken redeneert: „Dat is nou eenmaal het risico van auto-rijden". En ook kleine dief stallen accepteert men als de gewoonste zaak van de wereld. Dikwijls komt het voor dat we een paar knapen gepakt hebben, die dan bekentenissen afleggen van bijvoorbeeld vernielingen waarvoor helemaal geen aangif te is gedaan. Als we daarop naar de betrokkenen toegaan zijn ze meestal wel bereid als nog aangifte te doen, maar onze taak wordt op zo'n manier na tuurlijk wel aanzienlijk ver zwaard. Op de eerste plaats wordt het opsporen van de da ders gemakkelijker naar mate we over meer gegevens beschik ken. En daarnaast heb je tegen over de officier van justitie heel wat meer grond onder de voe ten wanneer je iemand vijftien j vernielingen ten laste kan leg gen, dan wanneer het om twee of drie gevallen gaat. Ik wil er dan ook met klem bij baar is. Met tien man extra, zou ik al heel erg blij zijn". Dat tiental zou van hem een uit sluitend preventieve taak krij gen. „Preventie is verschrikke lijk belangrijk", aldus Verzij den. En een vorm van preventie is de loutere aanwezigheid van politie. Als je weet dat je een goede kans maakt te worden be trapt, laat je het wel uit je hoofd om strafbare feiten te ple gen. Geef mij 25 politie-auto's, die ik zo opzichtig mogelijk en hiet de sirenes voortdurend aan. dag en nacht door Leiden kon laten rijden, en ik garandeer je dat er hier niets meer gebeurt". op aandringen om toch vooral van al die kleine zaakjes aan gifte te doen. „Tenslotte", zo vervolgt hij, „kan men wel den ken „het gaa.t maar om een klein bedrag", of „de verzeke ring dekt de schade", maar al les bij elkaar gaat het om een groot bedrag en ook als de ver zekering de schade dekt, wordt de maatschappij als geheel, ern stig gedupeerd". Intimidatie Is nonchalance het meest voorko mende motief „om er geen poli tie bij te halen", een veel ge vaarlijker beweegreden is de angst voor represailles. En ook dat komt steeds vaker voor. In Den Haag nam de intimidatie door harde misdadigers en ter- reur-benden eind vorig jaar zul ke verontrustende vormen aan dat hoofdcommissaris Dr. C.N. Peyster zich bij herhaling ge dwongen zag het publiek te srqeken om toch vooral niet door de knieën te gaan. Vooral winkels en cafetaria's waren het slachtoffer van de geweten loze lieden die, binnengekomen, alles van hun gading meenamen en het pand weer verlieten met de woorden: „Als er politie bij wordt gehaald ligt de zaak hier morgen volledig in de puin". Wanneer men dan inderdaad geen aangifte doet verdubbelt de overmoed van de afpersers uiteraard en is het hek snel van de dam. „In Leiden is het nog niet zo erg als destijds in Den Haag", aldus inspecteur Verzij den, maar van intimidatie en angst voor represailles is ook hier wel degelijk sprake. En dat men eraan toegeeft kan ik me goeddeels nog wel indenken ook. Als ik in een bepaalde buurt zou wonen waar veel strafbare feiten worden gepleegd, zou ik misschien ook niet zo hard naar de politie rennen om ergens aangifte van te doen". Onrustbarend „Alles bij elkaar" benadrukt Ver zijden nog eens wat al zovelen voor hem hebben gezegd, „is de situatie nu toch werkelijk wel heel onrustbarend geworden. We moeten er nu intensief wat aan gaan doen". Belangrijkste bestrijdingsmiddel ziet hij in een forse uitbreiding van de preventieve surveillance. Wat alleen mogelijk is door een aan zienlijke versterking van zijn recherche-team, dat momenteel uit 20 man bestaat. Om opti maal te kunnen werken zegt hij de beschikking te moeten hebben over veertig man. „Maar dat zou een ideale situatie zijn en ik begrijp wel dat dat niet haal- Al lijkt de aanwezigheid van een dergelijk alziend politie-oog nou ook weer niet zo aantrekkelijk, enige uitbreiding van het mo menteel 175 koppen tellende Leidse politiekorps is mogelijk toch wel op zijn plaats. De straatterreur zoals die momen teel de binnenstad beheerst kan door de Leidse burgers toch ook niet worden getolereerd. En de frequente vernielingen aan scho len om maar een ander voor beeld te noemen, evenmin. Onderschat Verzljden's mening dat het ge meentebestuur zich met een grotere intensiteit dan tot nu roe met problemen van criminaliteit zou moeten bezig houden, lijkt daarom juist. „Over het verkeer hebben de raadsleden altijd wel wat te zeggen", zo signaleert hl], „omdat ze daarmee elke dag zelf worden geconfronteerd, maar de ernst rond de proble matiek van de misdaad in Lei den onderschatten ze". Verkeers veiligheid in Leiden lijkt groter te worden Van een onzer verslaggevers LEIDEN De verkeersveilig heid in Leiden lijkt groter t worden. Die voorzichtige conclusie mag worden ge trokken uit de cijfers die de Leidse politie heeft gepubli ceerd in zijn jaarverslag over 1973. Daaruit blijkt dat sinds 1970 het aantal geregistreerde aanrijdingen voortdurend af neemt. Ook het aantal ge wonden lag vorig jaar lager dan in het jaar daarvoor. In 1971 vielen in het Leidse keer 679 gewonden; in 1972 (192. en in 1973 619. Het ver keer eiste vorig jaar in Lei den 3 mensenlevens tegen over 10 in 1972 en 9 in 1971. Weliswaar is Leiden een te kleine stad om aan deze laatste getallen vee| beteke nis te mogen geven, aan dalende curve van het aantal aanrijdingen moet volgens de politie wel degelijk waar de worden gehecht. De in voering van de zg. blikscha deregeling in 1967, waarbij kleine aanrijdingen admini stratief worden geregeld, is hierop volgens haar niet meer van invloed. De meeste verkeersongevallen voltrok ken zich vorig jaar op de Breeatraat (61 maal) d Hoge Rijndijk (113) de Rijnt burgerweg (90) het Stations plein (93) en de Willem de Zwijgerlaan (50). Tekenend is dut volgens de met behulp van radurupparutuur gehou den snelheidscontroles op de Willem de Zwijgerlnan rr overtreders van de m mum snelheid werden w genomen dan gemiddeld het geval was bij deze controles. Door de bank genomen, zo is vastgesteld, werd de maxi mumsnelheid op de gecontro leerde wegen door 4.2 1 de automobilisten overschre den. Op de Willem de Zwij gerlaan bedroeg dat percen tage 5.2. Op de Rijnsburger- weg 3.2 en op de Hoge Rijn dijk w is het gelijk aan gemiddelde. Uit vergelijking tussen het percentage overtreders in de maanden november en cember 1972 en dezelfde maanden van het vorig jaar wordt in het jaarverslag de voorzichtige conclusie trokken dat in de periode van brandstofschaarste ook de gemiddelde snelheid bin- n< n d«- bebouwde kom. terug liep. Hoewel voor het ge bied binnen de bebouwde kom destijds geen speciale snelheidsvoorschriften zijn uitgevaardigd, lug het aantal snelheidsovertreders in laatste maanden van het rig jaar namelijk ruim derde lager dan in de verge lijkbare periode van 1972. Het verband tussen een ander lijkt aannemlijk. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Kroegen "Mijn grootste concurrent is de televisie. Als het in de zaak stil is, komt, dat in negen van de tien gevallen doordat er een goed programma op de huis is", vertelt H.A.Stuif zand. eigenaar van café "Het Derde Deurtje" aan de Morsstraat. "Daarom ben ik ook een voorstander van het verlengen van de sluitings tijd. De klanten komen vaak pas laat op de avond en in een of twee uurtjes kan je het niet verdienen". 'Het Derde Deurtje" dankt haar naam aan het feit dat het pand. voordat er in '70 het een en an der werd verbouwd, drie ingan gen had. De aanvankelijk geko zen naam "de Magneet" raakte hierdoor hij de regelmatige be zoekers in diskrediet. Na de mo dernisatie was de naamsveran dering officieel een feit. 'De wat oudere bezoekers ben ik toen ook verloren. D;® vonA-n de zaak te veel veranderd. Bo vendien was ik door d° kos'^n van de verbouwing gennod'aakt de prijzen wat te verhogen. Een pilsje kost bij mij nu ƒ!,-. Op vallend is trouwens dat ik zo Het Leidse cafe De drie deuren. mers veel meer onbekenden in de zaak heb dan anders. Veel toe risten ook. die de Statstimmer- werf, h'er achter komen bekij ken en daarna even hij me bin nenlopen. Café "Het Derde Deurtje" is met uitzondering van woensdag elke dag geopend van twee tot een uur. (in het weekend twee uur). De heer Stuifzand is dan samen -"*7ste»wi 4 met zijn vrouw achter de tap te Floraka Het plantencentrum Leidschen- dam organiseert tijdens de "Kat-Expo" een tuindersexposi tie onder de naam "Floraka '74". Temidden van de ruim duizend katten zal een enorme tuin van tweehonderd vijftig vierkante meter worden aange legd. Honderden bloeiende najaarsbloe- men, sparren en heesters wor den geformeerd rond een vijver. Ook wordt er een exotisch ge deelte aangelegd met bloeiende ananasbomen, palmen en andere tropische planten. Leidens ontzet De problemen die het bestuur van de 3-Okloberveren ging met het Leids City Centrum en met de marktkopers had, zijn nog maar nauwelijks opgelost of er rijst alweer een nieuw conflict. Dit keer zijn het de leraren van het Leidse basisonderwijs, die zich wat kritisch hebben opgesteld jegens de activiteiten van hel bes uur. Hel onlangs op initia tief van de 3-Oktobervereniging verschenen boekje "Beleg en ontzet van Leiden", dat bedoeld was om de leerlingen van het lager onderwijs een beetje meer inzicht in de 3 oktober materie te versrha 'en. viel bij het on derwijzend personeel niet in de verwachte vruchtbare aarde. De inhoud van het boekje bleek te ilijk en te "droog" voor het bedoelde lezerspubliek. Het ini tiatief werd blijkbaar wel ge waardeerd. want een vijftal on- derwijzèrs en onderwijzeressen hebben inmiddels besloten zelf drie lessen met 3-oktoberge- schiedenis samen te stellen. Het cursusje is voor half september klaar en zal door de onderwijs- winkel aan de Sophiaslraat wor den verspreid. Lawaai Het wettelijk maximaal toelaatba re kabaal dat bromfietsen mo gen maken is volgens de Leidse politie ..wat aan de hoge kant". Dit schrijft de politie in haar jaarverslag over 1.973. De wet, die wordt gehanteerd sinds april van hel vorig jaar. stelt als grens 102 decibel. Volgens in- ■spccteur La Rivière van de af deling verkeer zou die eigenlijk moeten liggen hij 98 decibel. In totaal is vorig jaar wegens ge luidsoverschrijding tegen 42 bromfietsen proces-verbaal op gemaakt. Arrestatie aangehouden die kort daarvoor een compressor ter waarde van f 600 had gestolen uit de etala ge van een verfhandel aan Lammermarkt. Omwonenden sloegen alarm toen zij glasge rinkel hoorden en vervolgen zagen dat de etalageruit aan diggelen was geslagen. De poli tie stelde een onderzoek in er vond de man in het Fokk" straatje, waar hij zich verbor gen trachtte te'houden. Zijn kle ren zaten vol met glasscherven. Hij heeft een bekentenis afge legd. Bots Een 17-jarige Leidse bromfletsel Is gistermorgen in een bochl van de Vlietwagen, frontaal Is botsing gekomen met een auH die uit de richting Leidschen dam kwam. De jongen liep rug letsel op. een scheurtje in hei bekken en kneuzingen aan di voeten. Hij is opgenomen in hm Academisch ziekenhuis. Het on geluk gebeurde doordat dl knaap de h-rht te ruim nam el op de r"chlerweh"1ft belandde De linker voorzijde van zijn te genligger raakte nogal beschd digd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3