Êeidae (Bommit fblijmaker Bankrovers in Suriname met miljoenenbuit Bij verplichte autokeuring gaat geen schroefje los Loongrens vermoedelijk f27.200.- Zondagavond plotseling druk verkeer Akkoord Portugal-Guinee Bissao Politie schiet ontsnapte gevangene neer verdien 'n echte rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Wtentiea (excl. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal f 32.21Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19898 MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 LAGERE TEMPERATUREN. Vanavnod en vannacht plaatselijk regen of een bui mogelijk met onweer, morgen van het westen uit opklaringen. Zwakke tot ma tige naar westelijke richtingen draaiende wind. Min. temp. on geveer 15 gr., maxima morgen omstreeks 19 gr. maan TV-SELECT1E Eyre slot) Ned. I om 20.20 uur laatste deel van Jane Eyre; om 22.00 uur een aflevering „Alle hens". Ned. II 19.05 uur poppenspeelster Felicia van Deth, 20.45 uur afle vering Doris Day en 21.15 uur Doc Elliot. UTRECHT (ANP) - De loon grens voor de verplichte zie kenfondsverzekering wordt met ingang van 1 januari 1975 ver moedelijk 27.200 gulden. De Ziekenfondsraad zal hierover deze week een a»lvies indienen bij de ministeries van Sociale Zaken en van Volksgezondheid. januari betekent een verhoging van ongeveer 17 procent. Als gevolg hiervan zal het aantal verplicht verzekerden per 1 ja nuari 1975 met ongeveer 16.000 toenemen. PARAMARIBO (ANP).- De politie van Parimaribo heeft de namen bekend gemaakt van drie bankrovers, die een bank in St-Laurent du Maroni (Frans Guyana) hebben beroofd van een be drag van, naar aangenomen wordt, 200 miljoen franc. Dit komt, in Neder lands geld neer op een bedrag van 114 miljoen gulden. Als er tenminste spra ke is van nieuwe francs. In dat geval Is het de grootste bankroof aller tij den. De drie zijn de 39-jarige William Louis, ge boren in Frankrijk en thans wonende in Cayenne, de 25-jarige Serge Bleoerald, eveneens in Frankrijk geboren en wonend in Cayenne en de 28-jarige Hughes de la Baude, geboren op Martinique en woonach tig in Cayenne. Intussen vraagt ieder zich verbaasd af hoe het mogelijk is dat een bank in een land, dat slechts 34.000 inwo ners telt en in een stad met slechts 3000 ingezetenen, over een dusdanig astrono misch geldbedrag kan beschikken. De ro vers waren in de nacht van donderdag op vrijdag de slaapkamer van de bankdirec teur binnengedrongen. Zij eisten de sleu tels van de Banque de la Guyana en van de brandkast. De sleutels waren evenwel bij de secretaresse van de directeur. Hij en zijn vrouw werden gebonden naar he' huis van de secretaresse gebracht. Deze werd ook gebonden en met de verkregen sleutels had het drietal vrij spel: Aange zien de politie vermoedde dat zij naar Su riname waren uitgeweken waarschuwde zij de politie in Parmaribo, die de mannen op het vliegveld Zanderij arresteerde. De drie wilden met een gehuurd vliegtuigje naar (Brits) Guyana uitwijken. De buit hadden zij bij zich. Vandaag zou het geld met be hulp van telmachines geteld worden; op de gebruikelijke manier tellen bleek een on mogelijke opgave. Illliilllllli :n onzer verslaggevers N HAAG De verplichte uring van personenauto's die arschijnlijk halverwege vol- >d jaar zal ingaan, zal ge- lieden zonder dat de contro ls ook maar iets van de te wen auto mogen demonteren, i verwachten ministerie, VB en BOVAG, dat zonder er een schroefje wordt los- draaid, de wagens uitstekend hun technische toestand te ntroleren zijn. De beperking het niet-demonteren wordt igebracht, omdat men niet in staan voor eventuele gevol- van het demonteren, als er een keuring ongelukken ichten gebueren. erigens wordt in het buiten- 'd (Nederland) is een van de tste Europese landen die tot rplichte keuring overgaat) «ral gekeurd zonder demonte en bij de Nederlandse rege ling wordt ook gesteund op de buitenlandse ervaringen. De conclusie dat de autokeuring daarom in Nederland weinig be tekenis zal gaan krijgen, wordt dan ook door het ministerie en de ANWB van de hand gewezen. Alle betrokkenen bij de voorbe reiding van deze keuring zijn het er unaniem over eens, dat er niet gedemonteerd zal worden. Een speciaal in het leven geroe pen stichting (voorzitter is oud minister Den Toom, directeur is de heer Pieter van Vollenhoven) stelt de normen voor de keuring op. De ANWB zal het uitvoerend or gaan worden. De bond zal voor de keuring honderden mensen in dienst moeten nemen om de cir ca 80 keuringsstations die er uiteindelijk komen, te beman nen. In Hilversum zal de ANWB voortijdig proefkeu ringen hou den om al wat praktijkervaring op te doen. DANSLES? jongelui ouderen gehuwden EVERT CASTELEIN Zie kleine advertenties SPORTTRIBU1SE Smith weer in de prijzen DEN HAAG - Morgen heeft FC Den Haag een spits: Lex Schoenmaker of Henk van Leeu wen, die gisteren een halve wed strijd tegen FC Köln meespeelde en tweemaal scoorde. De voor keur blijft evenwel uitgaan naar Schoenmaker voor wie FC Den Haag een bod heeft gedaan en Feyenoord een vraagprijs heeft genoemd. Beide bedragen liggen nogal flink uit elkaar. Dat kan ook gezegd worden van de krachtverhouding in de Neder landse zwemploeg, die met Enith Brigitha een eenmans- oogst in Wenen behaalde. Kee- tie van Oosten-Hage verwierf ook metaal, brons in Montreal. Andere hoogtepunten in de 10 pagina's tellende SPORTTRIBU- NE: wereldtitel Eddy Merckx Henk van Kessel opvolger Jan de Vries Voetbalsupporter in Enge land vermoord tumult om Zilveren Ba! stedencompetitie honkbal slaat niet aan. ■■■■Ml (Van verslaggeefsters) DRIEBERGEN Na een rustig week einde is het zondagavond plotseling erg druk geworden op de Nederlandse we gen, waardoor enkele flinke files ont stonden. De verkeerscentrale van de rijkspolitie te Driebergen wijt deze drukte aan het feit dat veel mensen na een weekeinde of een dagje uit tegelijk naar huis reden op het moment van donker worden. Het verkeer eiste dan ook weer een groot aantal mensenle vens. Een jongeman uit Opheusden werd bij het liften op Rijksweg 15 bij Tiel door een personenauto aangereden en over leed aan de gevolgen van het ongeval. De chauffeur van de auto was doorgere den maar kon later worden aangehou den. Een 41-jarige man uit Ter Apel reed met zijn auto in een sloot. Hierna heeft de man nog met politiemannen gespro ken en leek op het eerste gezicht licht gewond. Hij overleed echter aan een in wendige bloeding. Verder kwamen om het leven een 73-ja- rige man uit Breda, een 19-jarig meisje uit Sevenum (L.)een 15-jarige jongen uit St. W'Hebrord, een 17-jarig meisje uit Meppel, een 89-jarige man uit Noord hom (Gr.), een 36-jarige man uit Strijen en een 44-jarige man uit Heel (L.). Verdachte bekent moord op verpleegster TER AAR. De 33-jarige W. v. E. uit Ter Aar heeft bekend op zon dag 18 augustus de 44-jarige verpleegster Aaltje v. d. Plaat uit Gorkum om het leven te heb ben gebracht. De bekentenis is zaterdag gedaan, nadat de poli tie vrijdagavond al had laten weten, dat de verdenking tegen v. E. „zeer sterk" geworden was. De man bekende in paniek te hebben gehandeld, toen de ver pleegster zich tegen zijn bedoe lingen verzette. De politie gaat thans nog na of de man iets te maken heeft met de moord in juni 1971 op de 15-jarige Cora Mantel. In deze zaak is nog steeds geen klaarheid gekomen. Fords jeugd liefde Een jeugdfoto van de tegenwoordige president van de VS Gerald Ford, met zijn toen malige vast vriendinnetje. Phyllis Brou-n. Beiden trokken in de jaren 1937 tot 1942 veel met elkaar op. Zij is thans voor de derde maal getrouwd en wont in Reno. Over Ford zegt ze: „Soms had ik wel het idee om met hem te trouwen, maar er is nooit wat van gekomen. ALGIERS. (Rtr/AFP) Portugal en de een akkoord dat naar verluidt de onafhan- van tienduizend militairen uit zijn voorma- onafhankelijkheidsbeweging voor Guinee kelijkheid van Guinee Bissao op 12 septem- lige kolonie. Daarbij zijn een passagiers- Bissao en de Kaapverdische Eilanden heb. ber inhoudt. De inhoud van het akkoord ie schip en 32 vliegtuigen ingeschakeld. In ben vandaag hun geheime onderhandelin- overigens nog niet bekend gemaakt. Guinee Bissao zijn vermoedelijk 20.000 Por- gen afgesloten met de ondertekening van Portugal is al begonnen met de repatriëring tugese militairen gelegerd. KOGEL IN HOOFD HEERENVEEN Een politieman heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 29-jarige R. v.d. H., die in juni van dit jaar uit het Huis van Bewaring te Alkmaar is ontsnapt, zodanig met een kogel in het hoofd geraakt, dal de man gistermiddag in een ziekenhuis overleed. Van der H., die een gevangenisstraf moest uitzitten van 4 jaar wegens gewapende overvallen, werd met zijn auto aangehouden, maar hij probeerde te ontsnappen, samen met de 21-jarige Amsterdammer F. J. H. Daarbij sleurde hij een politieagent een paar meter mee. Toen er geroepen werd: ..Staan blijven, anders wordt er geschoten", gaf Van der H. vol gas. De twee agenten los ten daarop ieder een schot, waarvan er een door de ach terruit verdween en het hoofd van Van der H. trof. On danks dat wist hij nog 11 kilometer door te rijden, maai* raakte toen in een coma. Zijn passagier zette de wagen aan de kant en werd door de politie gearresteerd. In de wagen werd 20.000 aangetroffen, een bedrag dat kort te voren bij een slager uit Heerenveen werd gestolen. Mr. Vrolijk voorzitter Toto Haag (ANP) Mr. M. Vrolijk, commissaris van de Koningin Zuid-Holland wordt voorzitter van de stichting Nationale Sport- falisator. Tder zijn in het bestuur benoemd mevrouw Mr. P. K. M. Weyen- rg-Pot te Deume, dr. W. Mosterd te Amersfoort en de heer H. H. "pers te Uithuizen. Dr. J. Verhoeve, directeur-generaal voor Volks- hrikkeling en Recreatie neemt namens het ministerie van CRM t*g in het bestuur. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpolnt. In Israël is een grootscheepse mobilisatie oefening gehouden om de paraatheid van het leger te be proeven. De oefening duurde vierentwintig uur. Een vrouwelijke soldaat schrijft hier een van de tienduizenden reservisten in. Noteer m.i.vDAM als nieuw kwartaal-abonnee: OU 11 Stuur deze bon In open envelop, Naam- zonder postzegel, naar Adres antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenbellpolnt naar: BE COURANT Woonplaats: f

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1