„Publiek zegt zo snel: Zie je nu wel, ze kunnen het Prestatiebreedte Amerika opzienbarender dan ooit BESLISSING RENCOMITE 1 ONTKETENDE EEN REL HENK NOOREN DEBUTANT IN LANDENPLOEG „Opstandig" slot op Duindigt MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 A3 ROTTERDAM Henk Noo- ren kon een vage glimlach niet onderdrukken. Na zijn kortstondige optreden met Jagermeister in het jacht- springconcours, waar voor seconden na het begin de bel voor het einde alweer luidde, haalde bij zijn hem reeds enige tientallen schouders op en zei la chend: „Alleen wie snel is en het meeste geluk heeft, komt ver in zo n springcon cours". Luttele minuten daarvoor was zijn reactie op een nederlaag heel wat grimmiger geweest. Het betrof de landenstrijd, waarin Nooren zijn debuut had gemaakt. Na een uit stekende eerste manche was hij teruggevallen. „Al leen door pechfouten. De anderen zeiden het ook: mijn tweede rit was net zo goed als de eerste, of misschien wel beter". Nooren vormde daarmee geen uitzondering, want de hele Nederlandse ploeg stelde na een sterk begin (derde na de eerste man che) teleur. Reden voor de 20-jarige debutant om op te merken: „Onze hele equipe had pech. In het buitenland wordt er verder niet meer over gepraat. Hier zegt het publiek zo gauw: zie je wel, ze kun nen het niet". lenk Nooren trekt het zich aan. Rotterdam", had de gelegen heid moeten worden, waar de nationale ruitertop de interna tionale successen van de laatste tijd ook voor eigen publiek ruimschoots aanwezig kon herhalen. Het lukte niet door blessures van paarden, louter pech maar ook het ontbreken van voldoende routine. Het laat ste euvel kan eigenlijk niet an ders met een top, waarir. jonge BlllilllIIIH talenten als Heins, Neesscn en Nooren een hoofdrol vertolken. Maar de jeugd heeft de toe komst. Henk Nooren: „Wanneer we goede paarden kunnen krij gen zullen we binnenkort inter nationaal een aardig woordje kunnen meespreken'. Het is wel eens anders geweest „Vroeger zagen ze Nederlan ders op buitenlandse concoursen liever vertrekken dan komen. Nu hebben ze ons graag". -;»» 'J Er parelen wat zweetdruppels op f* het voorhoofd van Henk Nooren. Het ruiterbestaan is zwaar. Of liever: zonder hulp van derden onmogelijk. De grote rijders in het buitenland zijn slechts zover gekomen dankzij steun. Finan ciële steun wel te verstaan. „Per jaar ben je verschrikkelijk I veel geld kwijt. Er zijn twee manieren om de top te berei ken: of je bent ze'f erg rijk, of je bent afhankelijk van spon sors". In Nederland zijn die I geldschieters met een kaars lichtje te zoeken. Vroeger tast- ten Zwolsman en Den Drijver Henk Nooren (archieffoto) weet de teleurstellende resultaten wel eens in de buidel, nu is het „Maar er is geen sprake van een bloeiperiode". Nederlandse ploeg i elitewereldje afhnnkolijk van vrijwel één man: Melchior. Zijn geld is er dan wel de oorzaak van dat talentvolle paarden niet meer naar het buitenland ver trekken zoals vroeger. NoorenO „Melchior heeft er alles voor over, dat Nederland straks >3 vertegenwoordigd op de Olym piade". Desondanks behoort de jonge Rot terdammer, eigenlijk als enige van de ruitertop, niet *ot de groep van Melcnior. Hij zocht zijn heil elders, l.i West-Duits- land, waar Hans JUrgen Win kler zijn grote leermeester was. Na Aken (september) is die tijd voorbij, Henk Nooren wil na an derhalf jaar op eigen benen staan. „Het was b:j Winkler al tijd heel moeilijk om aan een toppaard te komen. Ik begon al tijd met slechte paarden en als ze dan eenmaal goed waren zei Winkler: Dat is mijn paard. Zijn goed recht, maa' ik kon steeds weer opnieuw beginnen". Het kostte Nooren toch veel moeite de beslissing te nemen. „Ik heb zoveel va.i nem ge leerd. dat ik soms bij mezelf wel eens afvraag: Is het wel verstandig wat je doet? Ik hoop in ieder geval dat ik er niet slechter van wordt". Henk Nooren krijgt bij zijn vertrek naar Amsterdam, waar de stal len van Ben Arts (NllSt tot zijn beschikking staan, drie paar den, onder anderi Jdgermel3- ter. mee. ..Winkler heeft ge dacht: wat moet ik met al die paarden. Daarom kreeg ik drie mee". Niet alle contacten met de West- duitse grootmeester worden ver broken. Integendeel. „Op de grote concoursen, waar ik hem nodig heb, is htj er. Dan heb je iemand nodig, die OJ dfouten let". Henk Nooren !s er, hij legt er zelf de nadruk op, nog lang niet. De ruitersport mag dan niet zijn hele leven beheersen („ik wil ook graag een zaak beginnen") hij heeft zich wel voorgenomen zo ver mogelijk te komen. Znn vertrek uit Duitsland is de eer ste slap op weg naar zelfstan digheid. „Ik was zo bang, dat de situatie van vorg jaar zich herhaalde. Dat ik niet kon rij den met goede paarden". En Henk Nooren wil niet anders. Voorzichtig kijkt h«in de toe komst. „Ik hoop da' we mpt een Nederlandse ploeg naar de Olympische Spelen in Montre?' kunnen. De kans is er". Henk Nooren bedoeld, dat Neder land mogelijkheiden heeft op in ternationale aansluiting. Het CHIO in Rotterdam (Nooren „Een goed concours. Een van de hoogtepunten van het se!- zoen") had de bevestiging kun nen brengen. De realiteit wa* anders. „Rotterdam" leerde, dat aan de talenten nog zee* veel geschaafd moet worden Maar dan alle talenten dus ook Piet Mooy (Nooren: „Ik vind dat hij hier een kins had moe ten hebben") die node werd ge mist. De ruitertop staat weer met beide benen op de grond Henk Nooren: „Er is geen spra- ke van een bloeiperiode, alleen van een stijgende lijn. Het is te hopen, dat die zich voortzet". 1 KEES KOOMAN (van onze paardesportmede- werkerj ASSENAAR -— De meetinp van zaterdagmiddag op de Wassenaarse baan Duin digt kreeg een triest einde. Enige bezoekers kwamen in opstand, de rechterstoel werd betreden, er vielen klappen en jockey Wete- mans en de voorzitters van de Eigenarenvereniging De Drafsport moesten rennen voor lijfbehoud. Er sneu velden ook enige ruiten. n de negende koers, een rer. in de derde afdeling van de Ma- rionprijs, zegevierde Frans Van deuren met Mettlesome Maid. Als tweede gijig over de finish, bijna gelijk met de winnaar, Gerd Bier met het paard Wood- feet's Omega, als derde Ladv Bella met Dieter Weiss en als vierde Rob Wetemans met Gal lantry. Direct na de ren diende Rober Wetemans - terecht - «en protest in tegen de combinatie Bier-Woodfeet's Omega. He' bord „protest" werd opgehan gen en voor het eerst in de ge schiedenis werd ook de aanlei ding tot het protest aar. het pu bliek bekend gemaakt. Wete mans was in de laatste rechte lijn zwaai* gehinderd door Bier. Het rencomité wees het protest toe. Woodfeet's Omega ver dween van de tweede naar de Het publiek bij de totoloketten waar om vijf voor zeven i winst eensklaps werd gewijzigd in lege handen. Maar voc was het juist andersom. vierde plaats en viel daardoor heneden bij de jockeykleedka- voor vele koersbezoekers buiten mer en boven op de rechter- het trio. Enige belhamels schop- stoel. Velen moesten een ve-.lig ten een rel. Er ontstond tumult, heenkomen zoeken. Er was niet een agent te bespeuren op Duin digt. Wetemans, die het protest had in gediend, moest vluchten. Pers chef Cees Berg, ondanks alles de rust zelf: „Het projest is door het rencomité terecht toe gewezen. Dat het pijnlijk 1« voor sommige mensen kor ik begrijpen". Scherpe lijn Op Duindigt is het indienen van protesten een zaak van de lo pende band. Er is geen koers- meeting of een jockey of trainer dient wel een protest in, mem- malen ten onrechte. Maar ook vele keren terecht. In de meeste gevallen wijzigde het renccmite de uitslag niet. Zaterdag plotse ling wel Dat nam het publiek niet. De „opstand" Is natuurlijk niet goed te praten. Voor de toe komst is het te hopen dat het rencomité eens een scheipe lijn gaat trekken. De grote vraag is echter of de rencomiti s op Duindigt geschikt zijn voor hun moeilijke taak. Daarom is het voor de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport zaak te gaan bouwen aan een sterker en be ter corps comité-leden, die we ten hoe ze de regels van hel spel moeten toepassen. Zater dag werd dat goed gedaan. Maar toen kwam juist het po* bliek in opstand. Op het anders zo rustig-ï Duindigt had bijna niemand meer oog voor de laatste dra/erij, die door Jan van Dooyeweerd met •-a "rJ Marco Cavaljos werd gewonnen. Alkmaar Bij de dravers won Florissant verrassend het hoofdnumme- en bij de volbloeds boek't de nieu we eigenaar-trainer Bax zijn eerste overwinning met de nieu- wp import Townsman. De ande re ren werd gewonnen door We temans met Kings Money In Alkmaar boekte Jan Wagenoar een zeer fraaie overwinning in de Grote Kermisprijs (4500 gul den). Hij bracht Inyaln als eer ste over de eindstreep voor Jud ge Olivier en Kwik Hanover. In de Achtbaanprijs zette Gerard van F.ykelenburg van Stel West- land zijn zegereeks mei Jupiter D voort. Het paard won voor dp achtste maal. In Parijs kon Giel van der Togt met Lido Buitenzorg niet verder komen in het internationale veld voor vierjarige dan de vierde plaats. Drie wereldrecords in zwemstrijd Wenen onnavolgbaar suc cesvolle Oostduiise danicg zullen nog een harde dob ber krijgen meter vrije slag ver- Shirley Babashoff (foto) ook het wereld- 200 meter vrije slag. dat Kornelia Ender t Wenen had gevestigd. CONCURD - Na drie dagen Amerikaanse zwemkam- pioenschappen in Concord (California) staat het wel vast dat Oost Duitsland in de landenuedstrijd volgen- Zaterdag verbeterde Shirley B« de week een nederlaag tP- gemoet gaat. Dij de h-ren heeft de Amerikaanse ploeg zonder meer de over hand, maar ook de tijdens de Europese titelstrijd in komende Kim Peyton overtrof de toptijd van Ender met 2.02.99 nog. Zijn bij de Oostduitse da mes de „toppers" over het a'.g» meen nog wel iets beter (schoo- slag. vlinderslag en rugslag), dp prestatiebreede in de Verenig de Staten is dit jaar opz'enh* render dan ooit. greep), bijvcoi! eeld ook het pa» Bij de heren werden dit weeke:n enkele dagen oude record op de de twee wereldrecords gebr- halve afstand van Kornelia En ken. Tim Shaw greep na zijn der en bracht het van 2.03.22 op dubbele explosie op de 400 mv 2.02.94. Ook de als tweede aan ter vrije slag ook het record op Eenmansoogst In het Nederlandse kamp kan na de Europese zwemkampioenschapen een gevoel van teleurstel ling niet worden onder drukt. Hoezeer de presta ties van Enith Brigitha ook moeten worden ge waardeerd, er mag niet vergeten worden dat zij alleen medailles verover de. Persoonlijk eenmaal zilver en driemaal brons en op de estafette vrij» slag sleepte zij haar ploeg naar het zilver. Voor een ploeg, bestaande uit tien zwemsters en drie zwem mers, welke laatsten als gebruikelijk nauwelijks meetelden, geen overdadi ge oogst. In feite een een mansoogst met nog enige verdienstelijke plaatsen (José Damen tweemaal vierde). Nederland, dat eens zich kon meten met de wereldtop, was bij de Europese titelstrijd aan gewezen op één zwemster, een wel zeer smalle basis. Er zal een andere benade ring moeten komen: we tenschappelijk maar ook wat betreft maatschappe lijke begeleiding. Als dat niet kan, zal Nederland verder weg moeten zak ken en dient men dat te accepteren. Door te fluis teren dat Oostduitse zwemstrs "wel iets zullen gebruiken" wordt men niet sterker. Bovendien, het is niet bewezen en dan kan men zulk een beschul diging ook niet uiten. Bla-bla Bert Sitters, de coach, is door deze titelstrijd min of meer belachelijk ge worden. Hij schreeuwde voor het toernooi dat Ne derland tien medailles zou halen. "Ik kan er een maar niet meer dan twee naast zitten", hla blade Sitters. Hij zat er vijf naast. Of hij wist onvol doende van de kracht van de Oostduitse meisjes of hij spuide vals optimisme in een zucht om een zo groot mogelijke ploeg mee te kunnen nemen. In alle twee gevallen Is hij fout. Bovendien: hoe kan een coach toestaan dat een meisje op de 4 x 100 m. wisselslag (Jolanda Aggenbach) met een ket tinkje om zwemt, dat in haar mond krijgt en nau welijks meer adem kan halen? Hoe kan een coach van meisjes zeggen: "Jammer dat zij niet be ter kan keren" en "jam mer dat zij kracht mist". Dat dient hij tevoren te weten of het te verbete- *ren. Daarvoor is hij de coach. Niet om bla-bla t# roepen. Andere formule Wat zaterdag op Duindigt is gebeurd, zal in het ver volg voorkomen moeten worden. Rellen op de koersbaan zijn niet bevor derlijk voor de sport. Wel licht verdient het aanbeve ling een andere formule te hanteren indien van een protest sprake is: de uit slag officieel maken en daarna het protest behan delen, tenzij het rencomi- teé zelf een onregelmatig heid tijdens de ren heeft geconstateerd. Dan dient de uitslag meteen te wor den gewijzigd. Mocht een protest na de officiële uit slag niet ontvankelijk wor den verklaard, dan dient de jockey of de trainer 'n fikse boete te worden op gelegd. Het mes snijdt aan twee kanten: het aan tal protesten zal drastish worden beknot en het pu bliek blijft teleurstellingen die tot excessen kunnen leiden bespaard. (ADVERTENTIE) I Neem toch maar liever een occasion van de V W-dealer de „dubbele sprint" met 1.51.66 Meer dan een volle seconde sneller dan Mark Spitz in de Olympische finale van MUn chen. G steren verbeterde Joh" Hencken, de 20-jarige Olympi sche en wereldkamp n lac-r*e op de 100 me e het v.e reldrecord op de 200 meter schoolslag van de Schot David Wilkie en bracht het van 2.19.28 Tim Shaw schrijft zijn wereldrecord op de 200 m. op 2.18.93. Mike Brunner noteer- vrije slag bij op de lijst van nationale records. Hij de een beste tijd op de 200 me- kwam ook op de 400 m. vrije slag tot de beste ter vlinderslag: 2.01.69. wereldtijd. J

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15