HET ONTBREEKT DE KNZB AAK VISIE OP LANGE TERMIJN Osrt Sitters zit zo slecht nog niet m Poloploeg koesterde even hoop op brons Enith Brigitha de enige vlaggedraagster WENEN Door het histo rische monument, dal Oost-Duitsland in het oog strelende Praterpark op richtte, raakte de Neder, landse Zwemband aller minst in paniek. Integen deel, zij schijnt eerder te berusten dan te ontwaken. Toch een ernstige zaak voor wie bedenkt dat Enith Brigitha op deze Europese kampioenschap pen weer de enige vlagge draagster van de zwem ploeg is geweest met een zilveren en drie bronzen medailles. De tweede zil veren plak kwam door de estafetteploeg op de 4x100 meter vrije slag in het be zit van Nederland. Nederland kan een voorbeeld nemen aan de perfecte me<~ïja renprogramma's, die het re cente succs van Oost-Duits land voor tenminste een groot deel verklaren. Daar is echter visie voornodig en de KN7.B bezit deze momenteel nauwe lijks. Net in een tijd waarin al- I lerlei overkoepelend instanties m ons land roepen om een lange termijnplanning van de sport bonden, blijft een dergelijk ini tiatief van part-timeeoach Bert Sitters in een bestofte bureaula liggen. ,,Wat begin je met fraaie plannen", riep Maller van de zwemtechnische com missie van de KNZB nog eens ten overvloede uit, „als je toch weet dat er niets van terecht kan komen". Tegen deze benadering valt erg veel in te brengen. Tot nog toe had de KNZB steeds het geluk een vedette (eerst Ada Kok en later Enith Brigitha) te treffen, die met de wereld top wilde en kon wedijveren. De tijd kan ophouden dat het geluk blijft meezitten. En wat dan? Terug naar de troosteloze diepte van de middelmaat die het Nederlandse zwemmen net van zich had afgeschud? Daar om was het standpunt van KNZB-voorzitter v. d. Krol, die niet aan de bel troK maar zich zeer behoudend opstelde, zo Voor de vijfde keer stond Enith Brigitha op het platform. Haar derde bronzen medaille werd veroverd op de 200 meter rugslag. Goud was voor Ulrike Richter, zilver voor haar landgenote Ulrike Tauber. triest. Hij verwiero het idee van een visie op lange termijn. „Wij werken in Nederland an ders, meer volgens het patroon van een geleidelijke ontwikke ling. Dat komt in ee.1 jaarplan ning o.a. tot zijn recht. De praktijk in Nederland leert dat deze aanpak het meesje succes heeft. Onze maatschappijstruc tuur is nu eenmaal veel inge wikkelder dan de Oostduitse", Verkeerd Anders vertaald betekenen deze woorden: het telken» weer inventariseren van wat er nog te redden valt. Maar dat is een verkeerde benade ring. Zo kom je nooit een stap verder. Roland Matthes, Oost duits rugslagfenomeen, drukte iedereen, gisteren bij hei af scheid van Wenen, nog eens op het hart hoe noodzakelijk rege ren met vooruitzien geasso cieerd moet worden. „De nieuwste snufjes die onze we tenschapsmensen in de labora toria hebben ontdekt, gebruikt men nog niet eens", zei hij met een stalen gezicht- „Een andere, jongere, generate moet er haar voordeel mee doen". Zwemcoach Bert Sitters be vond zich temidden van deze in Wenen nogal eens oplaaien de discussies in een hachelijke positie. Als bondscoach kon hij onmogelijk het achterste van zijn tong laten zien. omdat de bestuurders van de KNZB geen geprogrammeerde lijn wensten. Daarom stelde hij zich ook anders op dan vroe ger, schuchterder vobral. Tel kens wanneer het hem uit kwam trok hij de stukken van een bouwdoos naar zich toe. Dan appelleerde hij aan de trapsgewijze opbouw die hem in Nederland als alternatief voor ogen staat en memoreer de hij wat hij zoal met de clubtrainers kon bereiken. „Vier jaar geleden kon nie mand mee naar de grote kam pioenschappen, nu wel". Hij stelde tenslotte vast: „Zo kan je ook op het niveau van Oost- Duitsland komen". Hij geloofde er waarschijnlijk alleen zelf in, want sterker dan ooit zijn de Europese kampioenschappen in Wenen onderwerp van gesprek ge weest. Wat heeft het voor zin als elke zwemster van de DDR binnen enkele meters al een voorsprong heeft van twee drie meters. Moet je dan mee werken aan de uitbreiding van de politieke image die de DDR er op afstemt? Bert Sitters pleitte hevig om er mee door Van onze verslaggever Hans de Bruyn te gaan. Hij riep onmiddellijk dat Oost-Duitsland ook eens een plalform bereikt en dan verdwijnen vanzelf alle roddels en geheimzinnigheden. „Dan ook moet ons officiële verzoek om een trainer in Oost-Duits land een stage te laten mee maken. geen moeilijkiieid meer zijn. Nu nog wel. Zij be schouwen dit als een onderdeel van hun koude oorlogvoering" Bert Sitters gelooft in de toe komst, hoewel hij meer dan eens met de neus tegen de muur loopt. Een bij vo >rbaat niet Haalbaar voorstel Is zijn oproeo tot een nationa.e cam pagne. „Een van de mogelijk heden cm er te komen is oen collectieve actie om van vijf iot zeven uur alle baden van Nederland open te goo en voor het wedstrijdzwemmen". Maar onjdat dit ideële voorstel niet haalbaar is, drukte B*r* Kil ters tenslotte Enith Brigitha naar 'oren onder het motto „help haar dan'. Probeer dit unieke zwemmeisje als het enigszins kan als prestige-ob ject van Nederland te adopte ren. Geef haar de kans ot.i 's morgens te werken en 's mid dags te trainen en te studeren voor zwemlerares wat zij zo graag wil. Maar zelfs dit niet eens zoveel kostende voorstel kan moeilijk worden ingepast worden in het gebrekkige beleid van ds KNZB. Want hoewel in 1966 el in principe niet onwelwillend werd gereageerd, getuige het voorbeeld Coby Buter die op het bondsbureau ging werken, trok bondsvoorzitter v. d. Krci een bedenkelijk gezicht toen dit voorstel weer aan do orde kwam. „Collectief kan in Ne derland alleen gesubsidieerd worden. Nooit het individu, maar, haastte hij zich er als kanttekening bij te plaatsen, „dat neemt niet weg dat er toch wel wat op dit terrein ge beurt Maar juist ornaat het een individu betreft, moe: je het niet aan de grote klok han gen". Aan de andere kant be nadrukte v. d. Krol ook voor zichtig te willen zijn. „Ik las in een interview met de Oost duitsers dat een trainer uit riep: wij hebben een presta tiecircus. Dat vind ik pe s<on- lijk een gevaarlijk» ontwikk* ling". Uitzondering In landen waar de ergo .IsaU» even gebrekkig is als in Ne- der.and, komen aan oo weg timmerende coryfeëen wei aan hun trekken. Voor hen wor. t een duidelijke uitzond. ïngssi- tuatie gecreëerd. Als voorbeeld kan worden genoemd de bege leiding van de Westduitser Nocke vijf gouden medail les. nog succesvoller dsn Kor- nelia Ender en Chns'el Ju ten, die als enige de Oos duiise dames nastreeft. Zij werden met allerlei faciliteiten dart- een Duits sportfonds ges'eund. De Brit David Wilkie en de Fransman Rousseau maakten hetzelfde mee Waarom kan dat In Neerland dan niet, al zou het alleen maar zijn om Enith Brigitha voorlopig tot de wereldkam pioenschappen in Colombia 19"6 te helpen. Door haar ver loving kan het plezier ln het zwemmen dat nu nog domi neert, snel verdwijnen. En dan zit Sitters zonder vaandeldra ger in de ploeg. Hoe dan te handeien? Het antwoord kan alleen maar door de bon 1 wor den gegeven, en nu, door het bestofte rapport van de bonds coach aan een diepgaan le stu die te onderwerpen en 1e daar in opgenomen ideëen te ver werken in een lange termijnpo- litiek. De teleurstelling is af te lezen van het gezicht van Yolanda Aggenbach als zij op het scorebord leest, dat zif vierde is ge worden in de finale 200 meter vlinderslag. Weer geen brons. ÊÊÊÊKf 's wam Vi 1 wsmw laJBBf lAflEN KNZB boos op Enith (Van onze sportredactie) WENEN De aan een collectief contract met een sponsor vasthoudende Zwembond heeft zich boos gemaakt op Enith Brigi tha. Zij sloeg voor het begin van de finalerace op de honderd meter rugslag In haar „onschuld" een badhanddoek met de let ters van de concurrent om de schouders. „Dit is een lastige zaak voor de KNZB", zegt zwembonddirec- teur Wim de Boer. „Wij leggen in Nederland strengere normen aan dan de Europese Bond. Toen ik begin deze week al merkte dat deze kwestie uit de hand dreigde te lopen heb ik het bureau verzocht een uitspraak te doen. Deze kwam er en verplichtte al leen de aan de cérémonie protocollaire deelnemende atleten geen reklame te dragen". De KNZB hield niettemin vast aan haar eigen nonnen. Enith werd daarvan op de hoogte gesteld. Zij trotseerde dit verzoek echter, sloeg net voor het begin van haar race toch de bewuste badhanddoek om en wandelde met de rest van de groep het bas sin binnen. „Het vervelende in deze kwestie dat zo'n kind waar schijnlijk voor een badpak of iets dergelijks haar hoofd op ho! heeft laten brengen", zegt chef d'equipe Hennie Keetelaar. Ken merkend voor het relletje is de verschillende benadering van de sponsors. Speeda steunt al 12 jaar de Nederlandse zwemploeg en naar volle tevredenheid. Harena (Adidas) voelt echter oiets voor deze collectieve aanpak. Zij sponsort alleen de vedetten. Ondanks slechts vijf medailles WENEN Met een zucht van opluchting nam Enith Brigitha gisteren de bronzen medaille op 200 meter rugslag dames ln ontvangst. Een zware last viel van haar af. ,,De druk die deze Europese kampioenschappen op me legden was erg moeilijk te verwerken. Elke dag weer moest je optimaal geconcentreerd aan de start verschijnen, dat viel me niet mee. Ik ben blij eindelijk ook weer eens ergens anders aan te kunnen denken". Niet ontevreden zwemcoach Bert Sitters keek haar begrijpend na. De helft van zijn beloofde tieen medailles was door haar resultaten over eind blijven staan. „Toch mag ik niet ontevre den zijn", vertelde hij tenslotte. „Voor het be reiken van bepaalde idealen bij de Zwembond is het jammer dat mijn opzet niet helemaal ge slaagd is maar daarnaast zit ik zo slecht nog niet. Er zijn liefst elf Nederlandse records ver beterd en ook nog eens twee adspirantenre- cords. Dat is een behoorlijke balans, vind ik". ..Het statistiekje nog eens bestuderend trok Sit ters ook een andere conclusie. „Als de concur rentiepositie van de vrijeslag op de vlinderslag en rugslag kan worden overgebracht komen we weer een stap dichterbij de top". Zijn ambitieuze pogingen om Wenen met tien medailles te verlaten liep schipbreuk door het nog verder dan verwacht uitlopen van Oost- Duitsland bij het dameszwemmen. Elf van de achttien wereldrecords die in Wenen sneuvelden werden namelijk door de Oostduitse meisjes verbeterd. In totaal vierhonderd wereldrecords waren ongeveer in dezelfde verhouding ver deeld. Doordat Oost-Duitsland meestal ook nog eens dubbele overwinningen per afstand behaal de kon men zich voorstellen, dat aan de vierde plaats van Jose Damen (4 en 800 vrij), Yolanda Aggenbach (200 meter vlinderslag) en de vier maal honderd meter wisselslag ook een beteke nis moet worden gehecht. Sitters dan ook: „Als Oost-Duitsland buiten Europa had gelegen was Nederland het gelukkigste land van de wereld geweest. Dan hadden we vijf gouden medailles gehad". Vier jaar geleden, op de Europese kampioen schappen in Barcelona haalde Nederland twee medailles (nu vijf) en was het aantal finale plaatsen beperkt gebleven tot dertien. Met veel minder starts was het totaal in Wenen op 19 ge bracht. „De enige echte teleurstelling was voor mij Jose Damen op de 400 meter wisselslag. Zij bezat voor Wenen een reële kans op een medail le maar bereikte een tijd die haar niet eens tot de finale toeliet". WENEN Met het gescandeer om Ivo werd in Wenen om Trumbic geroepen. Door zijn aanwezigheid viel de beklemming, kenmerkend aspect in de laatste grote polotoernooien, weg. Eindelijk werd het spel weer vol- sinds Turijn (1954) bij de eerste vier in de eindrang- waardig gespeeld en kwam de poloploeg voor het eerst schikking. „Ik ben tevreden", zei Trumbic tenslotte. „Het Is vandaag een grote dag voor het Nederlandse polo. we gaan vanaf nu steeds meer omhoog. "s Het meest vreemde maar tevens ook waardevolste doelpunt van het Nederlands waterpoloteam. Nico Landeweer rechtsheeft in de laatste seconde van ongeveer 25 meter afstand de bal achter de verblufte Roemeense doelman geworpen. Gedurfd? Trumbic: ..Neder land zit momenteel in de goede hoek. Wij hebben een jong ze vental. dta als het bij elkaar kan blijven, veel perspectief biedt. Spanje, Ruslznd en Ita lië moeten nieuw talent gaan inbouwen". Niettemin beseft de polocoach ook veel werk te moeten verrichten. En, aan vankelijke bezwaren tegen de te weke mentaliteit van de Ne derlandse spelers wil hij opzij zetten, mits hij alle medewer king krijgt. „Ik probeer een barrière te doorbreken. En dat kan als we er allemaal in gelo ven, erachter staan". B jna was deze opgewekte vi sie achter de polo-ontwikkeling in Wenen nu al geconcreti seerd. In plaats van het oninte- ressante achterhoedegevecht in de A-groep, kwam Nederland tegen het einde van het toer nooi in de ongekende omstan digheid mee te tellen voor het brons. Door de triomf van za terdag op Roemenië (43) had de eerder tegen Rusland ge lijkspelende ploeg van Trum bic zes punten veroverd. Ge noeg om bij een bijna onmoge lijk geacht succes op de zekere toernoolwinnaar Hongarije de hoop op een derde plaats te koesteren. Deze nooit verwach te ontknoping eindigde welis waar in teleurstelling (7—5), maar ze liet toch de algemene indruk achter dat het werk van de Joegoslavische record international effect had ge- sorteérd. Technisch was Ne. derland namelijk helemaal niet de mindere geweest; tactisch soms wel. Trumbic schoof de schuld daarvan op het gebrek aan ervaring, toernooi-ervaring vooral. KNZB-woorzitter Van der Krol haakte onmiddellijk daarop in. Hij vergeleek de komst van Trumbic met Forbes Carlile. Van hem was een nieuwe in jectie voor het zwemmen uit gegaan. Trumbic volgt dat voorbeeld bij het waterpolo. Iedereen is er mee ing'-nomen. „Daarom 16 er onzerzijds ge vraagd verder te gaan". Het dit Jaar aflopende contract van Trumbic zal daarom verlengd worden tot tenminste de Olym pische Spelen van Montreal. Dit betekent dat zijn in een lij vig rapport verwerkte ideeën door de KNZB worden gesanc tioneerd. Zodoende komt er een nieuwe opzet voor de com petitie en worden de centrale trainingen van het nationale zevental teruggebracht tot al leen buiten het wedstrijdsei- zoen. HANS DE BRUYN De eindstand: 1. Hongarije 3. Joegoalavli 7 8 10 SO—37 13 7 4 11 45—36 10 7 4 2 1 45-38 10 7 13 4 7. Spanje 7 1 2 4 27—37 4 8. W.-Duitsland 7 1 1 S 33—36 8 BBBH

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13