LAATSTE SLAG WAS VOOR EDDY MERCKX KEETIE VAN OOSTEN WEER OP EREPODIUM Joop Middelink: „Zoveel pech heb ik nog nooit meegemaakt" Maar twee Nederlanders aan finish GERRIE VAN GERWEN SPRINTTE NAAR ZEGE IN STER VAN ZWOLLE Klein foutje kostte zilver MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 (Van een speciale verslaggever) MONTREAL De laatste slag was voor Eddy Merckx. Hij won het slotgevecht in de afsluitende wedstrijd van de wereldkampioenschappen van Montreal, de geweldig boeiende koers van de professionals. Raymond Poulidor was de enige die Merckx tot aan het begin van de eind sprint had kunnen bijbenen. Na Merckx en Poulidor werd Martinez derde. De Nederlandse ploeg is gisteren van de koninklijke berg afgegle den. Alleen Karstens en Tabak haalden de eindstreep in Mon treal. De andere acht stapten af. Pijnen werd tot opgeven ge dwongen door een val, waarbij hij een stukje van zijn tweede lendewervel afbrak. In het zie kenhuis van Montreal zal nog worden bekeken of Pijnen van avond al met de Nederlandse ploeg kan terugvliegen. De breuk herstelt zich, volgens ploegarts Schattenberg, gewoon lijk vanzelf, maar bij onzorgvul dige behandeling bestaat het ri sico van complicaties. Eddy Merckx heeft een ikleine twee maanden na zijn 29e ver jaardag zijn zwaarste strijd van dit seizoen moeten voeren. Hij stond tegenover een eenheid, de Franse, die dit keer serieus heeft geprobeerd door samen werking zijn gezag aan te tas ten. Campaner zorgde er in een solovlucht in de tweede ronde al begonnen van bijna honderd ki lometer voor dat het tempo van de start hoog bleef. Nadat Cam paner teruggepakt was, nam Bernard Thevenet onmiddellijk de aanval over. Thevenet reed meer dan honderd kilometer al leen, veroverde iets meer winst (meer dan drie minuten op Merckx), maar werd zeven kilo meter voor de eindstreep gepas seerd. Merckx heeft enigszins geprofi teerd van een terugval van The venet in de laatste ronden, maar hij heeft zelf de inzinking afgedwongen. Hij voerde het tempo zo hoog op dat van de tien man die bij zijn gezelschap waren alleen Poulidor de jacht tot het einde vol hield. Merckx was gisteren groots. Ten eerste omdat hij de strijd van een te gen allen aanging en won. Ten tweede omdat de eenling, die al leen enige hulp van Van Sprin- gel kreeg, pas laat zijn aanval kon inzetten. Merckx namelijk hield zich a^n de afspraak bin nen de ploeg, dat er niet tegen elkaar gereden zou worden. En De machtsgreep is geslaagd. Met de armen omhoog gaat Eddy Merckx over de finish. Zijn derde wereldtitel is een feit. in de zestiende ronde nog was Freddy Maertens samen met Constantino Conti op jacht naar Thevenet. Zou Merckx eerder zijn tegenactie hebben ingezet dan had hij zonder twijfel Maer tens van iedere kans beroofd. Merckx vroeg daarom de Bel gische ploegleiderswagen Maer tens te polsen hoe die zich voel de. Het antwoord van Maertens was: "niet best". Van dat mo ment heeft Merckx zijn eigen koers gereden en Thevenet ver slagen. Het was een overwinning die Merckx uiteraard geweldige vol doening schonk, maar zelf noemde hij zijn kampioenschap van 1967 te Heerlen de strijd die hem de meeste voldoening had geschonken. "Dat was namelijk mijn eerste wereldtitel" Spannend Het gevecht van de profs was niet alleen spannend, de strijd was ook ongemeen snel voor een professional kampioenschap op een degelijk zwaar parkoers. Voor de snelheid waren in de eer ste plaats de Fransen verant woordelijk. Later nam Merckx ook dat deel van het werk nog over. De vroege actie van Campaner werd slechts door weinigen se rieus genomen. Maar halverwe ge de 263 kilometer zette Viatien toch een tegenaanval op. Het betekende het snelle einde van Campaner, die in de Ronde van Frankrijk op weg naar Bor deaux naam had gemaakt als solorijder. De actie van Theve net smoorde in de vrijheid van handelen die Merckx aan Maer tens vroeg en van hem kreeg. De tegenactie van de winnaar van de ronden van Italië en Frankrijk, scheurde het restant van het peloton ruim zestig kilo meter voor het einde aan stuk ken. Merckx voerde Van Sprin- gel, Poulidor, Martinez, Dan- guillaume, Santambroggio, Mo- ser, Battaglin, Oliva en Perru- rena naar het 'duo Conti-Maer- tens, dat bijna vijftig kilometer lang tussen Thevenet en de groep was blijven zwemmen. Maertens gaf de hopeloze strijd als eerste op, Conti deed het spoedig daarna. De jacht op Thevenet was begon nen. Alleen Van Springel stond Merckx enigszins ter z;jde in zijn poging drie minuten goed te maken. De anderen lieten zich meeslepen tot het moment dat de voorraad reservekracht op was. Vier man, Merckx. Pouli dor, Martinez en Stambroggio kwamen halfweg de laatste rori- de bij de uitgeputte Fransman. Poulidor probeerde de derde en winnende Franse aanvaller te zijn, maar Merckx kon het niet toestaan. Het wereldkampioenschap van Montreal was immers niet zo maar een titelstrijd: het was het toernooi waarin Merckx ten overvloede solliciteerde naar een nieuw contract voor volgend jaar als Molteni is gestopt. Hij legde de meest overtuigende pa pieren op tafel. 3e finish van de wegwedstrijd voor amateurs. Juichend gaat de Pool Janusz Kowalski over de streep, op de voet gevolgd door zijn landgenoot Szurkowski. De ook al juichende Zwitser Kuhn legde beslag op de derde plaats. Montreal - (Van een speciale verslagge ver). Twee jaar achter elkaar hebben de Poolse rijders goud en zilver veroverd in de individuele wegwedstrijd. Ryszard Szurkowski en Stanislaw Szozda vorig jaar in Barcelona. Janusz Kowalski en opnieuw Ryszard Szurkowski zaterdag in Montreal. Dat is geen toeval. Het is een gevolg van de Poolse werkmethode in het amateurwieirennen, een werkwijze die simpelweg niet uitvoerbaar is in landen waar de staat minder ingrijpt in het sportgebeuren. Cees van Dongen met Aad van den Hoek de enige Nederlander die aankwam in de met pech volgeladen wedstrijd voor de ploeg van Middelipk, sprak over de ver schillen tusseai Polen en Nederland, het onderscheid tussen staatsbelang en de in teressen van de sponsor. Aad van den Hoek zei: „Die Polen rijden voor hun land, zijn ouder, veel meer ervaren. Zij doen het zo veel professioneler dan wij. Bij ons tellen de eigen belangen zwaar. Bij hen niet." Wojciech Walkiewicz mocht na afloop dan al enigszins verrast zijn door de overwin ning van Janusz Kowalski, hij was hele maal niet verbaasd dat het weer zijn Po len waren die de wedstrijd op het belang rijkste moment beheersten, want na Ko- walski en Szurkowski werd Szozda vierde, Kaczmarek elfde en Matusiak negentien de. Walkiewicz, al twaalf jaar werkzaam bij de Poolse bond. de laatste twee jaar in de belangrijkste functie, stelde dat Kowalski dit seizoen weinig bijzonders had gedaan. De 22-jarige renner uit Poznan, op dit moment in militaire dienst, werd vijfde in het Poolse kampioenschap, zijn meest op vallende verrichting. Het succes van Ko walski noemde hij het resultaat van een langjarige planning. „Wij zijn zeker al acht jaar bezig het wielrennen weten schappelijk te begeleiden. Aan het eind van het seizoen maken wij een uitgebrei de analyse van wat er is gebeurd en in december beginnen wij al intensief met de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Dit jaar, doordat de Ronde van Algerije was uitgevallen, meenden wij dat Parijs - Nice, een wedstrijd met de profs, voor de ploeg een uitstekende voorbereiding zoiï kunnen zijn. Dat is uitgekomen, wij zijn er heen gegaan om te leren en de koers heeft volledig aan zijn doel beantwoord". „De zestien rijders, die door mij zijn ge selecteerd, moeten in de clubs werken volgens de opdrachten die ik heb gege ven. De clubtrainers houden zich eraan en dat is de enige manier waarop kan worden gewerkt. De voorbereiding op de grote wedstrijden is goéd geweest, dat wij beneden de verwachtingen zijn gebleven in de ploegentijdrit kwam doordat wij te weinig gelegenheid hebben gehad te accli matiseren. Wij wilden op 16 augustus in Montreal zijn, wij kwamen er pas op de 18e omdat het niet mogelijk was vlieg- kaarten te krijgen op de dag dat wij wil den. Voor wij naar Barcelona gingen, heb ben wij in de Ronde van Toledo de gele genheid gehad aan de hitte te wennen, hier was die mogelijkheid onvoldoende. De ploeg heeft duidelijk last gehad van de vochtigheid in de lucht De tegenstellingen tussen de werkmoge- lijkheden voor Walkiewicz en Joop Midde link zijn precies even groot als het ver schil tussen de resultaten van de PooIsa en de Nederlandse ploeg. En dat nu was wel een rechtstreeks ge volg van toevalligheden. In de eerste ron-' de al kreeg Ad Dekkers een lekke voor band. Nauwelijks enkele kilometers na de eerste doorkomst smakten Frits Schér en Jan Raas tegen de grond. Binnen vijftien kilometer was de helft van de Nederland se ploeg al uit de strijd en de nationale kampioen was een van de afvallers. In het eerste uur nog verdween ook Theo Smit, die door de Nederlandse selection- neurs een parkoers was opgezonden dat ver boven zijn macht lag. Joop Middelink was zaterdagmiddag een trieste wegcoach. „Zoveel tegenslag in een wedstrijd heb ik nog nooit meegemaakt. Voor de wedstrijd echt is begonnen, ben je al twee-derde van de ploeg kwijt. Ik wil best toegeven dat wij ons met Smit hebben vergist. Het parkoers is enigszins veranderd nadat wij hier zijn geweest \n het voorjaar en dat heeft het traject veel zwaarder gemaakt. Maar aan de andere gevallen is gewoon niets te doen. Als je in de eerste ronde een lekke band krijgt, ben je verloren. Dan zijn de materiaalwa gens nog te ver weg en je komt meteen tussen de allerzwaksten te zitten. Raas en Schür reden voor in het veld toen zij vie len." Van Dongen en Van den Hoek alleen ble ven over. Zij hebben nimmer een rol van betekenis gespeeld. Van begin tot eind hebben zij meegedraafd met het peloton. Vaak voorin - Van den Hoek wat meer dan Van Dongen - soms achterin. Zeker in de slotfase toen de strijd onder druk van het totale offensief een beslissende wending nam. Kowalski, met Tsjaplitsjin (zesde) en Weibel (vijfde) van de eerste ontsnapping in de slag, veroverde de titel die op dit parkoers alleen aan een sterke renner kon toevallen. In de Poolse ploeg zaten de beste renners. Keetie van Oosten, onmiskenbaar een van de jonge vrouwen die het dameswielrennen haar ge zicht heeft gegeven, was een van de vijf rijdsters die de slij tageslag op het loodzware par- (Van een speciale verslaggever) MONTREAL Keetie van Oosten-Hage heeft zaterdag in Montreal weer haar gebruikelijke gang naar het erepo dium gemaakt. Achter de kleine Franse verpleegster Ge nevieve Gambillon en sportinstructrice Biala Tzaoene uit Riga in Rusland beklom de lerares uit Goes voor de elfde keer in haar wielerloopbaan het erepodium. koers het best doorstonden. Met de drie winnaressen van de me dailles sprintten Mariette Lae- nen en Beryl Burton, de Engel se die er van het begin van het dameswielrennen is bijgeweest en opnieuw samen met haar dochter Denise vertrok, Het Ne derlandse damesvijftal haalde de eindstreep compleet. Willy Kwantes werd zevende, Minie Nieuwenhuis elfde, Bella van der Spiegel twintigste en Nel Streef, die al op de eerste heu vel „stierf" 24e. De Nederlandse kampioene wist dat zij in de eindsprint kansloos zou zijn tegen Genevieve Gam billon, de in een ziekenhuis in de buurt van Parijs werkende Normandische, die al 27 Fran se titels veroverde en ook dit jaar weer kampioene op alle nummers In Frankrijk was. „Gambillon" vertelde zij, „is gewoon te snel voor mij. Ik was bang voor haar, zij was toch in Gap ook al kampioene in de eindsprint geworden. Je moet toegen je verlies kunnen. Gam billon hebben wij eigenlik alle rnaar in de sprint gezien. T Verdeling medailles De medaillerangschikking per land is (achtereenvol gens goud, zilver en brons) 1. Rusland 3 5 1 2. West-Duitsland 3 0 0 3. Nederland 2 13 4. Tsjechoslowakije 2 0 1 5. België 6. Polen 7. Frankrijk 1 8. Denemarken 1 9. Zweden 1 10. Italië 0 11. Oost-Duitsland 0 12. Australië 0 13. Verenigde Staten 0 14. Spanje 0 15. Zwitserland 0 1 2 dens de race moest je haar ge- M| woon naar voren duwen om haar op kop te krijgen. Maar eerlijk, ik heb ook niet gefor ceerd. Dat moest ik al genoeg doen bij de klim, het was Willy Kwantes die tot in de derde ronde in de kopgroep was ge weest, verdween nadat Valenti- na Rebrovskaja op de berg een gat had laten vallen. „Die wit te", verklaarde de jonge Zaan- se, „kon ineens niet meer bij blijven en ik kon niet meer te rugkomen". Dat was eigenlijk geen wonder, want zoals 'n bijna alle voorgaande kampioenschap pen behaalde de 37-jarige Beryl Burton weer de vaart van het veld nadat de rijdsters uit Rus land al onmiddellijk na de start het veld uit elkaar hadden ge trokken. Nadat de aanvankelijke kopgroep van elf rijdsters gelei delijk was geslonken tot vijf in de derde omloop, bleven de sterkste dames tot in de eind sprint bij elkaar. Keetie van Oosten maakte daar het foutje dat haar eigenlijk niet had mo gen overkomen. Zij koos het wiel van Beryl Burton, die geen meter kan sprinten. Nadat Ge nevieve Gambillon van achteren naar voren was gesprongen, kon Keetie van Oosten nog net aan haken bij Bial Tzaoene, die in 1968 te Imola door haar in de De huldiging na de zestig kilometer wegrace voor dames. Op het podium v.l.n.r. de Russische Biala strijd om goud en zilver was Tsaune (zilver), de Frangaise Géneviève Gambillon, die kampioene werd, en Keetie van Oosten-Hage, verslagen, en het brons grijpen. die brons veroverde. ZWOLLE "Ik dacht, nu moet het gebeuren. Alles oi niets. Met mijn clubmakker Harrie Lunenburg demar reerde ik met het finishdoek in zicht. En in de eindsprint bleef ik hem gemakkelijk de baas", aldus een glunderen de Gerrie van Gerwen na afloop van de veertiende inter nationale 'Ster van Zwolle', welke klassieke wegwedstrijd voor amateurs een boeiend verloop had. Brabander Van Gerwen maakte met Lunenburg deel uit van een kopgroep van dertig renners, toen Zwolle in zicht kwam. De Ster van Zwolle, die door de or ganisatoren wegens de oliecrisis noodgedwongen verschoven was van maart naar augustus, had vanaf de beginfase een span nend verloop. Toen er dertig kilo meter was gereden, was het rennersveld van bijna 100 cou reurs al in drie stukken uiteen geslagen. Rijders als Juul Bruessing, Gerrie van Gerwen, Jan Lenferink en Herman Pon steen (de laatste drie waren juist terug uit Montreal) gaven meestal het tempo aan. Ook renners als Jan Spijker, Henk Botterhuis, Fons van Katwijk en de Westduitser Helmut Rit- terfeld waren herhaaldelijk van voren' te vinden en niet te vergeten de Overijsselse vedette Jans Vlot. Op de dijk tussen Hasselt en Genemuiden viel de beslissende demarrage. De ta lentvolle Amsterdammer Jan Ruckert ging aan de haal en toen even later ook Gerrie van Gerwen, Tonny van Harmsel en Lau Verwey volgden, was hel pleit beslecht. Fons van Kat wijk, Joop Ribbers, Wil de Rui ter en Peter van der Kuys voegden zich ook bij de koplo pers, zodat een sterke groep ontstond. Jan Bakker kreeg een lekke band, maar wist op keuri' ge wijze de aansluiting te her stellen. De kopgroep bouwde een voor sprong van één minuut, maai toch bleef een twintigtal rennen jagen op de vluchters, die mei Zwolle in zicht zowaar nog tol de orde konden worden geroe pen. Toen Harry Lunenburg, en kele kilometers voor de streej wederom ontsnapte, was allee! zijn ploeggenoot van Jan vac Erp, Gerrie van Gerwen. bi; machte hem te volgen. Het dui sloeg een gat van tien seconden waarna In de eindsprint Vai Gerwen duidelijk de sterkst! was. De tijd van de winnaai over de 150 kilometer was 3 uul 30 minuten en 28 seconden. -

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12