NA SLIJTAGESLAG RECORD HANDBOOGSCHUTTERS Zijn oude trainer haalde Frans Hasil uit lappenmand Basketballdames ondanks zege niet in de finaleronde RIESSEN NODIGDE TOESCHOUWERS UIT HEM TE HELPEN MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 AS DEN HAAG Met een ver moeid, traag gebaar haal de Koos Grootendorst een hand over zijn met baard stoppels begroeide kin. Een haast verontschuldigende klank in zijn stem leggend, legde hij Uit waarom hij niet meer tot de groep be hoorde die op de banen van de handboogvereniging De Musketiers en het Haags Schuttersgilde van Sint Se- bastiaan, 'n, zo bleek vier entwintig uur later ge slaagde, poging deed het werelduurrecord handboog- schieten voor verenigingen op hun naam te brengen. „Na zestien uur ben ik er uit gestapt, ik zat helemaal kapot. Het enige dat ik nog wilde was een paar uur rust en die heb ik toen maar genomen". Reden dat Koos Grootendorst op een gegeven moment min of meer afknapte was het feit dat hij ook in de twee voorgaande nachten zijn bed vrijwel niet had gezien. Als een van de or ganisatoren van unieke evene menten was hij de laatste- dagen constant in touw geweest. „Een nacht doorgewerkt om de ver lichting in orde te brengen, de avond daarop bezig geweest Mede dankzij stille werkers zoals Koos Grootendorst werd het evenement van de beide hand boogschietverenigingen een ge slaagd festijn. „Het geheel is in de eerste plaats opgezet", zo vertelt St. Sebastiaan voorzitter Hero Idema, „om de handboog schutterij wat meer in de be langstelling te plaatsen. Hand- boogschieten is nog steeds een van die sporten waarvan de mensen wel op de hoogte zijn van het bestaan maar niet van het hoe en wat. Door het hou den van deze wedstrijd proberen we de mensen warm te ma ken". Rijst natuurlijk de vraag of het houden van een vieren- twintiguurswedstrijd daartoe de meest voor de hand liggende weg is. Immers, midden in de nacht zullen maar zeer weinig onbekenden bereid zijn een kijk je te nemen. Vooral ook al om dat het handboogschieten voor de buitenstaander een vrij onin teressante aangelegenheid is. „Je moet zelf schieten. Ongeschikt Om alleen naar te kijken is hand boogschieten inderdaad niet de meest geschikte sport", geeft Hero Idema ook onmiddellijk volmondig toe. „Maar als iemand eenmaal zelf heeft geschoten wil hij dikwijls doorgaan. Het is ook fantastisch hebt de resultaten helemaal in je eigen hand en bovendien maakt het geen lawaai". Toch zal de beginneling een groot aantal punten onder de knie moeten hebben voordat hij zich een redelijk schutter zal mogen noemen. „Belangrijke punten zijn achtereenvolgens de manier Vierentwintig uur achter elkaar is een vermoeiende bezigheid. Vandaar dat sommigen zich ook. zodra dt gelegenheid zich voordeed, even languit strekten. Met natuurlijk de onafscheidelijke boog binnen hand bereik. van gaan staan, het opzetten van de pijl, concentreren op het doel, boog in het doel zetten, trekken, peespositie en lossen. Op den duur weet je al op het moment dat je loslaat of een pijl goed of fout is. Het komt ook vaak voor dat een schutter voelt dat het niet goed zit maar dan toch maar schiet. Reden: hij ziet er tegenop om al die handelingen weer opnieuw te verrichten". Fabeltje Hero Idema maakt tevens van de gelegenheid gebruik om het fa beltje uit de wereld te helpen dat handboogschieten zo'n ver schrikkelijk dure sport zou zijn. ,Wij hebben de naam van een stelletje elite-mensen. Maar dat is niet waar, iedereen kan bij ons komen. En dat dure hand boogschieten. Dat valt ook best mee, zeker in 't begin. Voor de beginners heeft de vereniging een paar oefenbogen staan, zo dat iemand niet direct tot aan schaf over hoeft te gaan. En be sluit iemand inderdaad te gaan schieten dan komt hij met eei boog van zeshonderdvijftig gul den al een heel e:nd". Met het verstrijken van de urei werden de resultaten van de deelnemers langzaam maar ze ker ook minder. De vermoeid heid ging een rol spelen. Rond acht uur 's avonds schoot ieder een de laatste van zijn ongeveer driehonderd pijlen af, liep voor de laatste keer de vijfentwintig meter heen en weer terug. Het wereldrecord was binnen. PAUL HOVIUS Grote belang Het kan niet ontkend worden dat de bokssport, zeker het professionalisme, door velen met een scheef oog wordt be keken. Daarom mag de boks- bond gelukkig zijn met het ini tiatief van een gerenommeerd bedrijf om tot sponsoren over te'gaan. Het kan de image van de bokssport alleen maar ver beteren. Vraag is of de vereni gingen, wier amateurboksers zijn geselecteerd voor het teamkader, waaruit te zijner tijd de ploeg voor Montreal '76 moet voorkomen, volledig de medewerking zullen verlenen. Deze 49 bokers zullen bij voor keur moeten uitkomen in de acht tot tien boksgala's die worden gsponsord. Boksgala's op maandagavond, de avond waarop per traditie de vereni gingen ook organiseren om te trachten de kas te spekken- De kans dat zij trekpleisters voor hun eigen programma moeten missen is aanwezig. Indien de verenigingen het grote belang in het oog houden, zullen zij over die handicap heenstap pen. Zo niet, dan zal het initia tief niet het rendement hebben dat ervan wordt verwacht en zou het bedrijf het sponsoren wel eens na een seizoen voor gezien kunnen houden. Marian Laudin eerste bij tennisleraren AMSTERDAM Marian Laudin heeft in Amsterdam beslag ge legd op het Nederlands kam pioenschap voor tennisleraren. De uitslagen zijn: - Herenenkelspel: Laudin—'Vaarties 61 6—2 7—5. Herendubbelspel: Laudin/Scholtes—Pan man/Panman 61 46 6—3 10 —8. Damesenkelspel: Elly Siemons— Agnes van der Meulen 6—2 6— 2, Damesdubbelspel: Joke Bos/Ag- nes van der Meulen—Elly Sie- rnons/Fenna de Haas 46 75 64. Badmintonploeg verloor opnieuw KAAPSTAD De Nederlandse badmintonploeg heeft in Kaap stad de vierde wedstrijd tegen Zuid-Afrika verloren met 4—7. De uitslagen van de door Ne derland gewonnen partijen: Marjan LuskenWilma Dobie 11—7 11—7, Joke van Beuse- kom/Lili Weijers—Deirdre Ty- ghe/Jeannie Audibert 17—16 9— 15 15—11, Joke van Beusekom —Deirdre Tyghe 116 611 11—3, Lil! Weijers/Marjan Lüs- ken—Jeannie Audibert/Wilma Dobie 15—9 15—7. Army Tankard naar duo Eykman-Davies ^ASSENAAR Michiel Eykman en Derek Davies (beiden van de Haagsche Golfclub) hebben in Wassenaar op de baan van Haagsche Golf Club in de Army Tankard gewonnen. Zij versloe gen in de finale van deze jaar lijkse Foursome-wedstrijd voor amateurs het eveneens van de Haagsche Golf Club de Army Swane en Thom Wernink met 2 GAGLIARI Ondanks een overwinning op Denemarken heeft de Ne derlandse damesbasketballploeg zich gisteren niet geplaatst voor de finaleronde. De Nederlandse dames, die de Deense ploeg met 64-44 (39-21) versloegen, eindigden met vier punten op de derde plaats in poule c, achter Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Nederland zal nu van 27 augustus tot 2 september in Sassari in Italië in de troostronde om de achtste tot en met de dertiende plaats spelen. De Nederlandse punten tegen Denemarken wer den gescoord door: Ria de Roos (22), Carla de Liefde (12), Gerda Schouten (17), Irene Maarschalkerweerd (3), Ria van de Meys (2), Gerda de Rid der (2), Jetty Witte (4) en Mar- ja Kooiman (2). Oe overige uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: Bulga rije - Polen 76-69 50-32). Hongarije West-Dultsland 50-36 29-18). Tsje- cho-Slowaklje - Frankrijk 53-4S (25- - Rusland - Joego-Siavië 91-53 a: Ruslanid 6 punten, Hongarije punten, Joego-Siavië 2 punten, st-Duitsland 0 punten. Poule b: Bulgarije 6 punten Roeme- Succes voor Nederlands volleybalteam BEMMEL Het Nederlands da mes volleybalteam heeft giste ren met 3—0 gewonnen van Ca nada. De setstanden waren 16— 14, 15—12, 15—11. De verdediging van de Nederland se ploeg functioneerde aanzien lijk beter dan zaterdag toen de dames in Apeldoorn met 32 verloren van hetzelfde Canadese team. Alleen in de eerste set had de Nederlandse equipe het even moeilijk toen zij een voor sprong van 114 weggaf. De na tionale Canadese ploeg is van daag naar Bulgarije vertrokken om daar enkele wedstrijden te gen het Bulgaarse damesteam te spelen. Finaleplaats Tom Okker Dit is een polstokverspringer doende het Nederlandse record te verbeteren. De vooral in Friesland, als fierljeppen, bekende sport, wordt ook in Holland bedreven, als polsstokverspringen. Het kan ook .slootje-springen" worden genoemd maar dan wel over een sloot van twaalf meter breed, zoals die in Jaarsveld, waar zaterdag de strijd om de Nederlandse titels werd gehouden en Hollanders en Friezen elkaar ontmoetten. Deze jongeman, die hoog in de polsstok klimt een voorwaarde om zo ver mogelijk te kunnen springen is Aart de With uit Benschop, die kampioen bij de junioren werd maar met deze sprong ook het Nederlands record op maar liefst 17.01 meter bracht. Dat was verder dan de kampioen bij de heren, Rob Klootwijk uit Moordrecht, die 15.82, m. haalde. Wil de Vos uit Groot Ammers werd titelhoudster met 11.97 m. en Catharinus Hoekstra uit Oudkerk bij de jongens tot en met 15 jaar met een sprong van 14.54 meter. En dat alles werd gadegeslagen door 3800 toeschouwers, die Holland dus alle titels zagen behalen. CHESTNUT HILL Tom Okker komt langzaam op gang in het met 100.000 dollar geteerde toer nool van Chestnut Hill het open Amerikaanse prof toernooi. In zijn partij voor de kwartfinale tegen de Egyptenaar Ismail El Shafei verloor de Neder lander nog de eerste set met 3—6, maar in de vol gende, bij de stand 33, brak hij met een scherpe forehand in de hoek van het veld de service van zijn tegenstander en van af dat moment wist Schafei nog slechts een game te maken. Die vorm zette Okker volledig door in zijn daarop volgende wedstrijd tegen de sterke Argentijn Guil- Iermo vilas. De 22-jarige speler die zijn sterkste sei zoen maakt, had in de kwartfinales gewonnen van de laatste tijd wat in de versukkeling geraakte Roe meen Ilie Nastase. Vilas had voor een incident ge zorgd toen hij zich ergerde aan journalisten die tij dens de wedstrijd zaten te tikken. Vilas won zijn eerste ontmoeting met Nastase in drie sets: 75, 16, 61. Tegen Okker kwam Vilas, die in zes van zijn laatste toernooien vijf keer de finale bereikte, er evenwel niet aan te pas. Okker speelde bijzonder krachtig en soepel. Okker bracht zijn sterkste tegenstander van de laatste tijd op de knieën met combinaties schitterende drop shots, die Vilas steeds weer het net sloeg, en een serie lange slagen waarop Argentijn slechts hulpeloos kon uitvallen. Het enige moeilijke moment in de toch eenzijdige wedstrijd had Okker bij de stand 42 in zijn voordeel in de eerste set. Hij sloeg een dubbel fout waardoor hij zijn service verloor. Vilas kwam daarna op 4. De volgende service game behield Okker ei wel en de volgende van Vilas besliste hij met een prachtige passeerslag in zijn voordeel. Okker kon daarop alles doen wat hij wilde en zette de partij die hij met 6—4. 6—3, 6—2 won. volledig naar zijc hand Het tweede incident van het toernooi deed zich voor in de kwartfinale ontmoeting tussen Bjorr Borg (Zwe) en Marty Riessen (VS). Bij de stand 46 7—6. 50 voor Borg begonnen de toeschou wers Riessen, die weinig interesse meer toonde, uit te joelen. De Amerikaan wendde zich tot ie mand uit het publiek die het luidruchtigst vai afkeuring had blijk gegeven met het verzoek hem op de baan te komen helpen. Na een kort dispuul tussen de twee liep Riessen naar de scheidsrechter, schudde hem de hand en verliet de baan. 'De heei Riessen geeft op', zei de umpire. Dat werd aange vuld door een gejoel van het publiek. „Vorm van Feyenoord komt nooit meer terug" WENEN Hij maakte gekheid, als een clown, lachte gemaakt, sloeg op andermans schouders en praatte, rad van de tongriem gesneden, almaar door. Over Franz Hasil natuurlijk, de bruingeblakerde ve dette van Klagenfurt. "Der Alte is zurück", schreèuwde Gerdi Springer, ook wel de Herrera van Oostenrijk genaamd. De In We nen nog altijd verafgode vedette van Feyenoord - goed een seizoen bij Klagenfurt onder dak - haalde tijdens deze opzichtige lofrede van zijn Schön-achtige trainer de schouders op. Voor hem hoefde deze poppenkast niet. Eenmaal buiten bereik van Springer wilde hij alles weten over zijn oude club en zeer speciaal over zijn vriend Will/ Kreuz („wat denkt Willem van Hanegem van hem?") en be. kende tenslotte na enig aandringen dat elke vergelijking van het Nederlandse voetbal met Oostenrijk mank gaat. „Maar mijn vorm bij Feyenoord komt nooit meer terug". Decor van dit gesprek was het lach op. stadion van Admira Wacker, Gerdi Springer, in h"t begin van net buiten het peperdure Wenen gelegen Klagenfurt was op deze broeierige avond op bezoek om een competitiewedstrijd te spe len. Gerdi Springer voerde na afloop deze act op om het „won der van Klagenfurt" te bena. drukken. Toen de steenrijke fa brikant van sierpleisterdecora- ties, Funder h*t vorige seizoen Frans Hasil vrijkocht bij Feyen- tiger jaren Hasils bij Rapid Wjen. kreeg van Fun der een bijzonder attractief aan bod om de „vedette" in het rechte spoor terug te brengen. Springer nam zijn sterspeler apart en fluisterde hem toe. dat zijn Konditorei, die hij over en kele jaren wil beginnen, best goed zou lopen als hij maar se rieuzer werd. oord de verwachtingen Hasil luisterde naar zijn oude natuurlijk hoog gespannen. Ook al door de aankoop van Lo- thar Emmerich leek Klagenfurt een potentiële titelkandidaat. Maar dat viel tegen. Tegen het einde van het vorige seizoen wekte de dikker geworden Hasil in het tweede elftal van zijn club alleen nog maat hoonge- meester, die hem bij Rapid had „gemaakt", bracht zijn gewicht terug naar het niveau van Rot terdam (69 kilo) en toog hard nekkig aan de arbeid. Dagen, weken laiig matte Springer hem af. „Ik heb hem hard nodig. In het elftiil is Franz de beslissen de schakel die het spel moet maken. Door zijn inzicht en rou tine moet hij als enige in staat worden geacht lijn in het spel van Klagenfurt te brengen". Dat lukte, vindt nu iedereen in Oostenrijk. Franz Hasil werd de laatste tijd in de dagbladen be schreven als „de speler met het nieuwe gezicht", als de vedette van weleer, bij Feyenoord. Onbegrip Maar: een bezoek aan Admira Wacker-Klagenfurt leerde dat zijn vermaard afstandschot zoek is. de lange pass van zijn voet zelden tot zijn recht komt. Al leen redde de nog altijd bedre ven Wener het behoorlijk in de persoonlijke duels. Zijn grote routine hielp hem daarbij. Voor de rest bleef de in zijn Neder landse tijd ook wel „Schnitzel" geheten middenvelder, een roe pende in de woestijn. Als hij als aanvoerder trachtte beweging in het ontstellend stilstaande Oos tenrijkse spel te krijgen door het geven van bijvoorbeeld aanwij zingen, troffen hem blikken van onbegrip. Het bleef zodoende een dor en dood spelletje, onge veer van het peil in de Neder landse eerste divisie, nog niet eens misschien. Toch riep Springer uit: „Ik kom met deze Franz volgend sei zoen, misschien wel bij Feyen- oord, terug. Dan 2ult u eens wat beleven". Beteuterd hoorde Hasil hem aan. Zijn visie is reëler. „Ik heb me erg moeten aanpassen, vorig seizoen vooral. De goedwillende spelers begrepen me nauwe lijks. Ze zagen me als een soort indringer". Door Springer, die hem zijn zelf vertrouwen teruggaf, is de he mel toch enigszins opgeklaard. De nieuwe trainer van Klagen furt stelde Hasil zelfs tot voor beeld. „Toch moet ik me in Oostenrijk blijven behelpen. De spelers die je blindelings aan voelen en weten waar je te be reiken bent in het veld. zoals Wim van Hanegem, mis ik hier. Ik moet alles alleen doen. Geef ik eens een gpede pass, dan be grijpen mijn medespelers me negen van de tien keer niet". Geen spijt Nochtans heeft Franz Hasil nooit spijt van zijn misschien te vroe ge vertrek uit Nederland gehad. ..Ik ben nu van een heleboel problemen af. Het laatste jaar bij Feyenoord moest ik vier keer per dag een uur rijden om mijn twee kinderen, zoon Wolf gang en dochter Sylvia, naar de Duitstalige school te brengen. Zijn afstandsschot is zoek, de lange pass van zijn voet komt zelden tot zijn recht maar Franz Hasil i> wel weer 69 kilo. het gewicht dat hij had in zijn tijd bij Feyenoord. Foto: Hasil (rechts) in zijn Rotterdamse tijd. Dat was niet meer te doen. 's Morgens om zeven uur stapte ik al in de auto". Het belang van goed onderwijs vormde ten slotte de beslissende factor voor zijn vertrek. „De laatste maan den waren mijn vrouw en kin deren al in Oostenrijk en toen was het helemaal niet meer te doen". Hasil diende een officieel verzoek bij Feyenoord in om een jaar eerder zijn contract te ontbin den. Deze toestemming kreeg hij tenslotte. De afbouw van zijn loopbaan kon beginnen. Dat Springer hem uit de lappen mand heeft gehaald, doet hem goed. Zeker als hij, terwijl ie dereen het hoort, belooft: „Mijn eerste doel bij Klagenfurt zal pas voltooid zijn als Franz Ha sil terugkeert in het national» elftal. Dat lukt me in oktober" Hasil zegt nieis, Klagenfurt zoek! publiciteit voor de sierpleister decoraties. Met Hasil moet da! bereikt worden. Het mag va: hem. Een vorstelijk contrac voor nog twee jaar schenkt hert voldoende zekerheid voor toekomst. HANS DE BRUY1» Ongeveer driehonderd keer moesten de deelnemers bij elkaar a en afstand van ruim vijftien kilometer.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10