Lichte straffen zijn bedreiging samenlevin; Grote zoekactie naar ontsnapte gevangenen Legertop in Griekenland gezuiverd Landarbeiders willen ook betere positie Stakende vislossers willen weer werken Y Scheidende A'damse hoofdcommissaris: QeidöaQowuvnt Huurnota Schietstoel redt piloot hjterdam „De lichte straffen die tegen- jordig worden opgelegd zijn even ongeluk- als de zware straffen uit vroeger jaren, en zal een gulden middenweg moeten he ndelen. Voor sommige mensen moet er hter ook een strenge straf als levenslang [kunnen komen. Dat iemand tegenwoordig b aantal moorden kan plegen en er dan jguit met tien jaar van afkomt is een be- ttelijke zaak. Dat kan niet, dat is een be- Jeiging voor onze samenleving. zegt Amsterdams hoofdcommissaris P. jjong, die op 1 november een week na L 60ste verjaardag zijn functie als ma ker van het grootste gemeentelijke politie- jps in ons land neerlegt en met pensioen jat. Een vraaggesprek met hem betekent jeraard praten over zaken die hem als po leman na aan het hart liggen, jtrenge straffen als de doodstraf hebben niet geholpen de misdadigheid uit de wereld te helpen. Dit is al een aanwijzing, dat da mens dit gewoon in zich heeft. Maar nu zijn we tot het andere uiterste vervallen. De nei ging om enorm licht te straffen en veel be grip te tonen te zeggen dan voeden we op is op zich een hele schone zaak. Maar in de praktijk komt er geen lor van terecht". De scheidende hoofdcommissaris zegt het werk van de reclassering niet te willen klei neren, maar hij is over de resultaten niet erg optimistisch. „Natuurlijk zijn die er wel, maar het vervelende voor de reclassering is, dat er aan werkelijk slechte delinquenten geen eer te behalen is en toch moet zij het proberen". Volgens hem zou het veel beter zijn als men al bij de opgroeiende jeugd wist wie kwetsbaar is en wie niet. De kwetsbare jongeren zouden dan begeleid moeten worden voor ze strafbare feiten begaan. „Maar ja, waar blijft onze vrijheid dan? Toch zou het wel het beste zijn. Nu laten we ze eerst tot misdrijf komen en zeggen dan, dat we ze moeten verbeteren. Dat is ook ondankbaar". Hoofdcommissaris Jong ziet duidelijk aanwij zingen dat er meer zorg moet worden be steed aan het algemeen belang, aan het gros van de burgerij. „Men mag geen onschuldi- gen aan allerlei risico's blootstellen en de dupe laten worden van elementen, die niet voldoen aan de normale eisen om in een geordende maatschappij mee te draaien". Hij verklaart altijd een tegenstander van de doodstraf te zijn geweest. „Maar toch is het voor mij thans een open vraag of je daders van misdrijven als kapingen en gijzelingen nog in de maatschappij moet accepteren. De gemeenschap zou dus zuiverend moeten op treden. Behalve de oorlogsmisdadigers wordt niemand meer levenslang opgeborgen. De maatschappij krijgt ze dus terug en toch zijn het knap verziekte geesten". Wan een onzer verslaggevers) en Haag Als de overheids steun aan boeren en tuinders niet voor een flink stuk ten goe de komt aan de werknemers in deze sector, kan voor de werk nemers de basis vervallen om in het landbouwschap vertegen woordigd te blijven. Dit zegt Joop Leuven, fondsbestuurder pan de AVG, de katholieke bond van personeel in de agrarische voeding- en genotmiddelenbe- drijven. In het NKV-blad Ruim Zicht zegt Leuven dat de materiële achter stand van de landarbeider, af hankelijk van de c.a.o., tot 20 procent bedraagt ten opzichte van andere bedrijfstakken. „Om die ongelijkheid recht te trek ken helpen we mee om via de regering zodanig geld naar de boeren te pompen dat de inko menspositie en werkgelegenheid gewaarborgd kunnen worden". Volgens hem is schaalvergro ting door middel van sanering de enige werkelijke oplossing, ,Jioe hard het ook klinkt". Voorzitter C. G. A. Mertens van de katholieke boeren- en tuin- dersbond verklaarde gisteren dat het merendeel van de Ne derlandse boeren en tuinders nog steeds vertrouwen heeft in de organisaties en hun besturen. Hij zei dit in Den Haag op een bestuursraadvergadering van de KNBTB. „In Utrecht waren niet DE agrariërs van Nederland bijeen, maar wel 25.000 boeren en tuinders. Slechts een zeer kleine minderheid daarvan is door een strategische opstelling en door schreeuwen en joelen er in geslaagd de indruk te wekken dat het gehele stadion aan het gekrijs en gejoel meedeed. De waarheid is, dat de overgrote «meerderheid daar niet aan mee deed". „Utrecht is geen graad meter", aldus de heer Mertens. De organisaties zijn geen ver antwoording verschuldigd aan een massabijeenkomst, maar wel aan een ordelijke ledenver gadering. Nieuwe vice-president? Nelson Rockefeller, de vroegere gouverneur van New York en kandidaat voor het vice-presidentschap in Amerika arriveert hier met enige mappen bewijsstukken bij de officier van jus titie Jaworski om aan te tonen dat hij niet betrokken is bij enig corruptieschandaal. De laatste loodjes WAT HET KIEZEN VAN HET NIEUWE dagelijks bestuur voor de gemeenten betreft, zijn op diverse plaatsen de politieke groeperin gen aanbeland in het stadium van de laatste loodjes. Het staat vast dat in enkele plaatsen de burgemeester uitsluitend wet houders van links of rechts naast zich zal krijgen, dat in vele ge meenten volgens een verstandige procedure B. en W. een brede af spiegeling van de belangrijkste fracties zullen gaan tonen en dat in enkele gevallen de pogingen om op een kleine meerderheid een links programcollege te grondvesten mislukt zijn of bij de beslissen de stemmingen het risico lopen te zullen mislukken. HOEWEL TEGENSTANDER van een politiek eenzijdig programcolle ge vinden we het achteraf niet eens zo gek, dat in bepaalde ge meenten met dit systeem geëxperimenteerd wordt. De kans is groot dat in de praktijk blijkt, hoe weinig democratisch en hoe weinig, wat het algemeen belang betreft, effectief, dit systeem werken zul. Hier en daar is van links het woord gevallen dat afzien van een links programcollege zou neerkomen op kiezersbedrog. Bijzonder aange naam voor premier Den Uyl. die vóór de verkiezingen van 1972 in opdracht van zijn partijraad de kiezers ook een ander perspectief heeft geschilderd dan hij in 1973 volhouden kon. Natuurlijk: links behaalde bij de Kamerverkiezingen geen meerder heid: maar geven dan die paar of één enkele Raadszetel nu de doorslag voor een goed gemeentebestuur? In het bijzonder wanneer men denkt aan de ruzies welke na het slui ten van „regeer-akkoorden" plaatselik binnen de linkse partijen zelf al ontstaan zijn? EN DAN TE MOETEN BEDENKEN, dat als zwaard van Damocle» dreigend boven een links gemeentebestuur blijft hangen de moge lijkheid dat gemeenteraadsleden van die kleur gedwongen kunnen worden hun zetel af te staan, zodra ze naar de mening van plaatse lijke partijbesturen doordrammers hinderlijk voor de voeten gaan lopen. We achten daarom de kans echt niet alleen maar denkbeeldig, dat en kele jaren ervaring met linkse programcolleges een best geneesmid del zullen zijn om voor de volgende ronde de kiezers tot andere ge dachten te brengen. Misschien begint met Rotterdam en Groningen dan de victorie: niet voor puur-links maar voor het gezond verstand. Gasreserves in Drente beperkt (Van onze parlementaire redak- zijn beperkt. Dit heeft minister Lubbers (Economische Zaken) gezegd in antwoord op schrifte lijke vragen van de Kamerleden mevr. Epema-Brugman (PvdA) en Jansen (PPR). De minister deelt mee, dat im het gebied tot nu toe 10 gas-reser- voirs rijn aangetoond, waarbij de gasreserve per veld varieert van 1 miljard kubieke meter tot ten hoogste 10 miljard kubieke ■BliBllllHlRIIIIIBIin Alfred vijfenzeventig jaar Alfred Hitchcock, de meester van de misdaadfilm neemt er, op zijn 75e verjaardag, zijn gemak van. zonnig =Trrist 19 temperaturen kjchtdruk in miflibaran opklaringen hagel -*-*■ wanrrtefront H hoge-dnitgcbied ■gf* bewdkrg sneeuw -r-r kou-front L lage-ckiAgebied regen Tji. onweer windrichting verplaatsingsrichlino WEERRAPPORTEN (vervolg van de voorpagina) Subsidies worden gegeven in tie verhuis- en inrichtingskosten aan bejaarden die naar een guurdere (bejaarden-) woning rertiuizen en aan huurders die *n krot verlaten of wier wo- wordt verbeterd. Een doorstromingsheffing wordt geheven van huurders net een belastbaar inkomen dat ïoger is dan de aanslaggrens 'oor de inkomstenbelasting, ter- Wijl zij (in 1975) minder dan j 250 per maand aan huur en [bijkomende voorzieningen beta len. Deze heffing zal niet vóór 1976 worden ingevoerd. De ver- iding is aan een maximum inden. 1 Er zullen meer woningen in de steden en groeikernen rden gebouwd door het geven i subsidies voor. grond- bouwkosten. in 1975 is hier- 'oor 113 miljoen gulden beschik- Maatregelen worden genomen om de bestaande woningvoor raad te verbeteren door ver scherping van het overheidstoe- jiicht op kwaliteit en onderhouds- jtoestand van bestaande wonin gen en door wijziging van de subsidie- en fiancieringsregelin- gen voor woningverbetering. Het eigen woningbezit zal wor den bevorderd, vooral voor min der draagkrachtigem. In 1975 zullen woningbouwverenigingen hiervoor al 5000 huizen kunnen bouwen met speciale woning wetleningen. Bovendien geeft het rijk een op het inkomen van de kopers afgestemde extra sub sidie.. [it gewijzigde beleid vergt extra uitgaven. Volgend jaar zal voor woon- en huursubs dies 260 mil joen gulden meer nodig zijn, in 1978 340 miljoen meer. In totaal zal de overheid volgend jaar aan subs dies en leningen de woningbouw ongeveer biljard gulden moeten uittrek ken en in 1978 zo'n zeven mil jard gulden. ATHENE (UPIReuter) De Griekse regering heeft gisteren de op perbevelhebber van de strijdkrachten ontslagen en een gepensio neerde generaal in zijn plaats benoemd. Dit is van officiële zijde in Athene vernomen. Generaal Grigorios Bonanos die tot dusver opperbevelhebber was, is met pensioen gestuurd, evenals negen andere generaals. Zijn opvolger is de 62-jarige ge neraal Dionysios Arboezis, die op 21 april 1967, na de militaire staatsgreep, naar huis was ge stuurd. Generaal Ioannis Davos, de com mandant van het belangrijke derde legerkorps in Noord-Grie kenland, is aangewezen als staf chef van het leger. Deze opper- offioier die een belangrijke rol CHV-af deling: „Gods bede*' terug in troonrede ZWOLLE (ANP) —De afdeling Schelle-Ittersum (Zwolle-zuid) van de CHU heeft haar lande lijk bestuur en de Tweede Ka merfractie gevraagd „alle mo gelijke stappen te ondernemen" om de troonrede dit jaar te Ia- ten afsluiten door het uitspreken van „de bede om Gods zegen". „Deze zegenbede mag niet als een traditie worden gezien. Zij komt voort uit ons „Christen zijn", en het is toch een goede zaak als we Gods zegen vragen over het komende regeringsjaar", zo stelt de afdeling. Zij vraagt de CHU een landelijke handteke ningenactie onder het motto „Zegenbede —troonrede' '*te or ganiseren. heeft gespeeld bij het aan de macht komen van de burgerre gering onder premier Karaman- lis, volgt luitenant-generaal An dreas Galatsanos op. Bonanos en Galatsanos zaten achter de staatsgreep van 25 november 1973 die president Papadopoe- los verving door het huidige staatshoofd, generaal Phaedon Ghizikis. Zij worden ook verant woordelijk geacht voor de coup op Cyprus waarbij aartsbis schop Makarios werd afgezet. De ingrijpende mutaties tonen, volgens waarnemers, aan dat de strijdkrachten volledig onder controle van de regering staan. Toen generaal Azboezis door het Met een nieuw Grieks bewind aan de macht begint ook het gesprek kolonelsregime werd ontslagen, tussen West-Europa en Griekenlqnd op gang te komen. Premier was hij plaatsvervangend staf- Karamanlis begroette gisteren de voorzitter van het Europees par- chef van het leger. lement, mr. Berkhouwer (links) met een stevige handdruk. gevers IJMUIDEN De 120 stakende vislossers In IJmuiden willen weer aan het werk gaan, als de reders de onderhan delingen met de ver- voersfederaties willen hervatten. De vislossers hebben de federatie hun vertrouwen gegeven om De vislossers, die sinds donderdag staken, heb ben gisteren hun ontslag gekregen van de „stich ting vislosregeling IJ muiden". De stichting had de vakorganisaties ingelicht. Volgens de stichting konden de or ganisaties niet tornen aan de dringende rede nen voor de ontslagen, al probeerden zij wel uitstel te krijgen. De vakorganisaties staan niet achter de staking. De werkgevers zijn van mening, dat de eisen van de stakers de door de machtigingswet gebo den mogelijkheden te bo ven gaan. De stichting wil nu met spoed advertenties plaat sen voor ander perso neel. Evenals vrijdag is gisteren in IJmuiden weer vis gelost door de bemanningen van sche pen. tosploegen van re- derijpersoneol cn losse arbeidskrachten. Op het ogenblik is er een top- aanvoer van haring te verwerken. Dublin (AP) Terwijl de politie van de Ierse republiek een grootscheepse zoekactie op j touw heeft gezet naar de 19 uitgebroken IR-leden is hef. Ierse kabinet gisteren in spoed zitting bijeen gekomen. De uitbraak van de IRA-leden uit de Porti aoise gevangenis heeft de Ierse regering Uianig in verlegenheid gebracht. Eer der dit jaar waren de meeste IRA-gevangenen naar Portlaoi- se overgebracht omdat de kans op ontsnapping hier uiterst gering was. De gevan genen baanden zich zondag ech ter met explosieven een weg naar de vrijheid. De ontsnapping heeft de woede opgewekt van de veiligheids dienst im Noord-Ierlartl „Wat exploiteren ze daar nou eigen lijk?een vakantiekamp soms?" zo vroeg eon Britse officier in Noord-Ierland zich af. Kevin Mallon, een ervaren IRA-leider en deskundige op het gebied van guerrilla-taktieken. houdt men voor de leider van de ontsnappingsaktie. Mallon is nu al voor de derde maal uit een Ierse gevangenis ontsnapt. De eerste keer groef hij in de Curragh-gevangenis een tun nel, De tweede keer liet hij zich met een helikopter uit de Mountjoy-gevangenis oppikken. De twee mannen die Mallon in oktober per helikopter uit de gevangenis haalden, William Brown en Michael Nolan, be vinden zich ook onder de 19 ontsnapten. Anderen zijn de gebroeders Michael en Sean Kinsella die vast zaten wegens moord op de protestantse se- senator Billy Fox. De bekendste IRA-leiders zitten echter nog in de Portlaoise. Het zijn Joe Cahill, eens staf chef van de provisionele vleu gel van de IRA en Martin Mc Guinnes, die de bommencam- pagne van de Ira tol London, derry leidde. )E BILT Ooit morgen zal het bij ons droog en zonnig weer zijn. Ver. antwoordelljk voor dit weertype is een hogcdrukgebled waarvan het centrum zich de afgelopen 24 uur verplaatste van Engeland een oud frontensysteem strekt zich vlu dc Pyra: Zuld-Spanje uit, Warme i lucht die ann de zuldzlji frontensysteem aanwezig Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd, Vllsslngcn /kan. In die streken lopen de mld- dagtemperaturen In tegenstelling tot elders In Europa nog gemakkelijk tot boven de dertig graden op Vooruitzichten voor donderdag: Vrij zonnig en overwegend droog. Maximumtemperaturen Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Aantal uren Min. temp.: Max. temp.: tot 10 13 graden 22 graden i geheel droog etmaal Locai Londen Luxemburg Madrid Malaga LasPalmas New York TelAvlv Onbew. Onbrw. H. bew. H, hew. H. bew. Starfighter neergestort SINT-ANNAPAROCHIE Gister avond is een Starfighter vnn de luchtmacht in een welland bij Sint-Annaparochie neergestort. De piloot, eerste luitenant R. Dragt uit Uden wist zich te red den met behulp van zijn schiet stoel. Het verongelukte toestel hoorde thuis op de basis Volkel. Na schietoefeningen gisteravond meldde hij de toren op Vlieland dat hij naar de basis Volkel (N-Br.) zou terugkeren. Twee minuten later moest hij echter een noodsituatie aan boord van zijn vliegtuig melden. Hierop verdween hij van het radar scherm. Onmiddellijk werd een groot scheepse zoekaktté op touw ge zet. De bemanning van een vun de ingezette helicopters ontdek te het brandende wrak van de Starfighter en zagen even later de vlieger bij een café. Vanuit dit café heeft de piloot zijn ba sis op de hoogte gebracht, waarop de zoekakties werden gestaakt. Militairen gaan helpen bij tuinders Van een onzer verslaggevers VENLO Tweehonderd militai ren zijn vanmorgen tuinders ln het gebied rond Venlo gaan hel pen, die zaterdag door zware hagelbuien grote schade aan glas en gewassen opliepen. De militairen, afkomstig vun de mi litaire rijschool in Venlo, helpen ook morgen en zo nodig ook donderdag en vrijdag. Het ver zoek om militaire hulp Is ge daan door de burgemeester van Venlo. Ook de BB helpt bij het opruimen en herstellen van de schade. Volgens het ministerie van Land bouw bedraagt de zaterdag aan gerichte schade circa 15 miljoen gulden. Ei is een speciale rege ling getroffen om tuinders snel financieel te helpen. Op de veilingen in NoordLim burg was gisteren, als gevolg van de hagclschadc, dc aanvoer van sla nauwelijks de helft van de dagaanvoeren van vorige week. Van dc aanvoer was nog de helft door hagel beschadigd. Door het kleine aanbod liepen de prijzen echter hoog op, tot 40 cent per krop,

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9