Katendrecht buigt voor prostitutie FORD: NIEUWE KANS VOOR DESERTEURS Vonhoff donder op tijdens installatie Amsterdam viert jubileum met toverdoos NVSH EIST VRIJHEID VOOR ABORTUSKLINIEKEN Boekarest wil bescherming geboren leven DINSDAG 20 AUGUSTUS itf/i LEIL.SE COURANT PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - „Er zijn blijkbaar al een aantal lieden die mondreclame voor me ma ken. Maar dit is een vergade ring van de gemeenteraad, en daarbij zijn geen tekenen van instemming of afkeuring toe gelaten, los van dat ze op dit moment aan de verkeerde ge adresseerd lijken". Dit waren de eerste woorden van de kersverse burgemees ter van Utrecht, de heer Henk Vonhoff, in reactie op de spreekkoren van „Vonhof don der op", die een groep demon stranten bij zijn installatie had aangeheven. Ook gisteravond tijdens een receptie werd tegen Vonhoff gedemonstreerd. In zijn openingsrede kwam de nieuwe burgemeester terug op de rol die zijns inziens actie groepen in de gemeentelijke sa menleving dienen te spelen. Hij zei dat de raad het centrale beslissingsorgaan is in een ge meente en dat die rol niet kan worden overgenomen door ac tiegroepen of groepen van ac tiegroepen. „Deze groepen kunnen een positieve signaal functie hebben, temeer wan neer zij weerklank vinden bij brede lagen van de bevolking", zo zei de heer Vonhoff. Over het functioneren van het contact tussen burgerij en stadsbestuur merkt hij op dat dit een zaak is van passende voorlichting. „Daar bestaat heel nadrukkelijk behoefte aan. Geboden is daarbij dat de in formatie zo tijdig wordt gege ven, dat de reacties nog in de besluitvorming tot uiting kan komen". De heer Vonhoff ver volgde: „Deze openheid is geen verlichting voor de beslissers, maar nodig. De meest schade lijke vorm van besluiten ne men is niet-beslissen, niet-op- lossen". Behalve de werkgroep „Von hof donder op" heeft ook de Utrechtse afdeling van de PSP gereageerd op de komst van oud-staatssecretaris Vonhoff als burgemeester. In een open brief aan de ge meenteraad, de regering en de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken, schrijft het afdelingsbestuur dat de inwo ners van Utrecht een burge meester krijgen opgedrongen door de landelijke regering. De PSP noemt het bijzonder kwa lijk dat de Partij van de Ar beid is gezwicht voor de druk vai rechts", terwijl in de ge meenteraad een progressieve meerderheid is gekozen. i# offert lei tieten Na Frankrijk, België en Nederland maakt nu ook Duitsland kennis met boerenacties. Aan de Ne derlandse grens is geprotesteerd tegen de landbouwpolitiek van de EEG met de leus: Boeren in nood, het volk gaat dood. .CHICAGO President Gerald Ford heeft verklaard dat de Amerikanen die als dienstweige raar of deserteur in het buiten land verblijven, „een tweede kans moeten hebben". ji een rede op een bijeenkomst van de 1,8 milj. leden tellende vereniging van oudstrijders in Chicago deelde hij mee dat hij de ministers van justitie en de- fensie, William Saxbe en James I Schlesinger, had gevraagd om hem vóór 1 september te be richten, hoe de naar schatting 50.000 uitgewekenen weer in het maatschappelijk bestel van de VS kunnen worden opgenomen. De president zei dat hij zowel te gen wraak als tegen amnestie gekant was. Zijn gehoor dat hem eerder herhaaldelijk had toegejuicht, hoorde zijn medede ling zwijgend aan. De „Veterans of Foreign Wars" (V.F.W.) is in Amerika de politiek sterkste beweging van oudstrijders. Zij is fel gekant tegen elke vorm van amnestie voor dienstweige raars en deserteurs. Ford verklaarde dat hij dacht aan een soort straf die overeen zou komen met de ernst van het misdrijf van de betrokkenen. Dit zou erop kunnen duiden dat hij dacht aan een of andere vorm van dienst aan de ge meenschap. Voor het merendeel hebben de deserteurs en dienst weigeraars de wijk genomen naar Canada en Zweden. ROTTERDAM (ANP) In de moeilijkheden rond Katendrecht, de „rosse" buurt van Rotter dam, lijkt opnieuw een climax bereikt. De bewoners, die niets met de prostitutie te maken hebben, hebben officieel meege deeld geen vertrouwen meer te hebben in het stadsbestuur. Om die reden zal per 1 oktober van diUjaar het wijkorgaan Katen drecht, de bewonersvereniging, die sinds 1971 strlid voert tegen de prostitutie, ophouden te be staan. „Wij weigeren verder mede te werken met een huichelachtig stadsbestuur, dat aan de ene kant miljoenen in de wijk pompt, maar aan de andere kant blind en doof blijft voor de mensonterende toestand, waarin burgers van deze stad moeten leven, aldus mevrouw Louise Lembke, secretaresse van het wijkorgaan. Het wijkorgaan Katendrecht be staat nu ongeveer drieeneenhalf- jaar. Sinds augustus 1971 wordt de vereniging officieel erkend en gesubsidieerd door de ge meente. Het wijkorgaan stelde zich indertijd tot taak om Ka tendrecht leefbaar te maken. „In alle opzichten behalve één zijn we daarin geslaagd. Er is hier meer groen gekomem, de bestrating en verlichting is ver beterd en er zijn meer leer krachten gekomen op onze scho len. Maar wat heeft dat alles voor zin als onze wijk tegelij kertijd verpest wordt door de sex-business", verklaarde me vrouw Lembke. Het oprukken van de prostitutie heeft volgens het wijkorgaan tot gevolg dat Katendrecht zijn au tochtone bevolking verliest. Jaarlijks zouden er honderden mensen uit de wijk verhuizen „En geef de mensen eens onge lijk". vindt het wijkorgaan. „Normaal leven is hier onmoge lijk geworden. Vrouwen worden 's avonds lastig gevallen soms bijna aangerand op stiraat. Kinderen moeten op groeien in een milieu van hoe ren en pooiers. En als je eens je mond opendoet tegen de sex- bazen. dan ben je je leven niet meer zeker". Het wijkorgaan gelooft dat al deze gewelddaden het werk zijn van uit andere steden (Den Haag) afkomstige souteneurs. Dezen zouden ervoor verant woordelijk zijn dat er zo'n vijf jaar geleden een einde kwam aan de traditioneel vreedzame coëxistentie van de gewone Ka- fendrechters en de prostituees met hun aanhang. „De kaap" werd geïnfiltreerd, aldus het wijkorgaan, door vreemden, die huizen opkochten en er borde len, sexclubs en sexbioscopen van maakten. De heer G. Z. de Vos. plaatsver vangend wethouder voor wijk- aangelegenheden wees erop dat Rotterdam praktisch geen mogelijkheden heeft om te voor komen dat panden in handen vallen van sexuitbaters. De ge meente kan wel huizen kopen, maar krijgt daarvoor alleen maar geld van de provincie als het gaat om huizen in sane- ringsgebied, welke dan ook nog eens bestemd moeten zijn voor grote gezinnen.Volgens de wet houder staat ook de politie machteloos tegen de prostitutie. (Van onze correspondent) Amsterdam Om overzichtelijk aan te geven wat er in het ka der van de viering van zijn 700- jarig bestaan in 1975 allemaal gebeurt, ontwikkelt Amsterdam op het ogenblik een toverdoos. Het is, zo deelde burgemeester Samkalden gisteren mee, een klein formaat pakje waarin kaartjes passen die betrekking hebben op alle honderden ver schillende attracties gedurende het jubileumjaar. De deelnemer winkelt zelf de at tracties bijeen door een keuze te maken uit de rekken met de talrijke overzichtelijk gerang schikte kaartjes op vijf verkoop punten in de stad. De losbladig heid van het systeem maakt het mogelijk allerlei tijdelijke eve nementen in de reeks op te ne men. Bovendien, aldus burge meester Samkalden, zal de to verdoos geen toverdoos zijn als hij niet een verrassing bevatte. Hij noemde het nieuwe systeem uniek ter wereld en kenschetste het als „toerisme la carte". De KLM is er reeds zeer in geïnteresseerd. Het voorlopige programma van de Amsterdamse jubileumvie ring die een vol jaar zal duren, omvat 18 kunstmanifestaties waaronder de musical „Amster dam 700" met Jasperma do Jong, een cabaret van Wim lbo, getiteld „Onder de bomen van het plein", een internationaal orgelconcours, en een serie voorstellingen van Jan Klaassen en Katrijn onder leiding van André van den Heuvel. Voorts staan er elf speciale exposities op het program, veertien sporte venementen, en zestien congres» sen. Ook aan de televisie zal de viering niet ongemerkt voorbij gaan. De AVRO heeft een serie in voorbereiding, over de ont wikkeling van een Amsterdamse familie door de eeuwen heen, terwijl de NCRV bezig is met een Breitnerfilm. Inbraak bij Watergate- inbrekers LAKE WALES (AFP) Bernard Barker en Eugenio Martinez, twee leden van de ..Loodgieters, groep" die inbrak in het hoofd bureau van de democratische partij in het Watergategebouw in Washington, hebben een koekje van eigen deeg te slik ken gekregen. Van het terrein van „Watergate Hills" in Florida waar Barker en Martinez na het uitzitten van hun straf een bouwonderneming hebben gevestigd, is in het weekeinde voor negenduizend dollar aan materiaal ont vreemd. ;'EN HAAG Voor vice-president mr, B. Pronk van de rechtbank in Den Haag heeft gisteren het kort geding gediend, dat de NVSH heeft aangespannen tegen de staat. Namens de NVSH betoogde mr. H. P. Utermark dat de overheid, gezien de acties tegen drie abor tusklinieken, blijkbaar 'n andeer gedragswijze is gaan volgen dan op grond van de jarenlange gedragslijn verwacht mocht worden. Mr. Utermark vorderde dat de vice-president de staat zal bevelen zlcli te onthouden van ingrijpen op het terrein van de geboorteregeling, waardoor de voor een effectieve geboorteregeling noodzakelijke ac tiviteiten onmogelijk gemaakt of geschaad worden. Met name vraagt de NVSH dat de staat zich zal moeten onthouden van straf rechtelijk Ingrijpen tegen de besturen en medewerkers van abortus klinieken. 'amens de staat betoogde jhr. mr. J. A. E. van der Does dat het overheidsbeleid ten aanzien :van de abortusklinieken hele maal niet is gewijzigd. Hij wees ;er op dat de NVSH overigens geen van de c'-ie klinieken in Amsterdam, Heemstede en I Maastricht waar de NVSH in het geding over spreekt, exploi teert, en nu eenmaal niet de rechten van anderen geldend kan maken. Mr. Van der Does vroeg de vice-president de NVSH niet ontvankelijk te ver klaren of anders de vordering af te wijzen, mr. Pronk heeft de uitspraak bepaald op donderdag ,n augustus. |dens de zitting vroeg mr. M. Kortman als waarnemend voor zitter en als secretaris van de „Stichting voor het ongeboren kind" toestemming van de vi ce-president zich als belangheb bende in het geding te mogen stellen achter de conclusies van de staat dat de vordering van de NVSH zal woren afgewezen. Mr. Pronk gaf hem daarvoor geen toestemming. Mr. Utermark wees erop dat de meerderheid van de bevolking in ons land de noodzaak van abortus erkent en dat de staat ook organisaties subsidieert die geboorteregeling voorstaan en erkennen. „Omdat nog altijd veel ongewenste zwangerschappen voorkomen, is volgens de NVSH abortus het noodzakelijk sluit stuk van de geboorteregeling. Jaarlijks worden nu 20.000 abar- tussen toegepast, waarvan 5.000 in ziekenhuizen en 15.000 in de veertien daartoe opgerichte kli nieken", aldus mr. Utermark. De overheid volgt al jaren de ge dragslijn dat abortus is toegela ten in de zogenaamde abortus klinieken en namens de staat is bij tal van gelegenheden door bewindslieden openlijk het standpunt ingenomen dat abor tus is toegelaten", stelde de raadsman van de NVSH. Door die gedragslijn is volgens hem het vertrouwen gewekt dat de overheid niet tegen op medisch en sociaal verantwoorde wijze verrichte abortus zal optreden, zolang deze materie nog niet in een neuwe wet geregeld is. Kort geleden is het openbaar mi nisterie echter op last van de minister van justitie opgetreden tegen drie klinieken. De NVSH vreest dat nu ook abortus, uit gevoerd op een wijze die van de kant van de geneeskundig in specteur van de volksgezond heid geen bezwaar ontmoet, on mogelijk zal worden. „Door op grond van d° verouderde straf bepaling ir grijpen brengt de overheid ah lus weer terug in de criminele sfeer", aldus mr. Utermark. Mr. Van der Does stelde dat de vraag onder welke omstandighe den abortus is toegelaten een rechtsvraag is, waarover het eindoordeel aan de strafrechter toekomt. Het overheidsbeleid ten aanzien van abortusklinie ken is volgens de landsadvokaat niet gewijzigd. De minister van justitie heeft daarover in de Eerste Kamer gezegd, hetgeen ook de geneeskundig hoofdin specteur van de volksgezond heid al eerder had gedaan, dat de ingreep medisch verantwoord moet zijn. „.Dat betekent zorgvuldigheid en belangenafweging. Het betekent niet dat abortus op verzoek zon der meer ethisch toelaatbaar of straffeloos zou zijn. Het is niet juist dat abortus zonder meer toegelaten is in abortusklinie ken", aldus mr. Van der Does. i Hij voegde daaraan toe dat abortus naar het inzicht van het j staatstoezicht op de volksge zondheid wel een „complement van de anticonceptie is, maar niet een middel dat op gelijke voet als de anticonceptionele middelen beoordeeld kan wor- Em honderdtal Surinamers en AntiU'ianen, waaronder veel vrouwen en kinderen, hebben gisteren op het Am sterdamse stadhuis hun ver ontwaardiging gelucht over hun woonsituatie in de Bijl mer, waar zij in een aantal flatgebouwen enkele maan den geleden woningen heb ben gekraakt. Zij eisten een gesprek met burgemeester Samkalden, maar zij wer den door de politie het stad huis uitgezet. Later hebben tien organisaties van Suri namers en Antlllianen boos op het optreden van de po litie met knuppels en bloedhonden gereageerd. den" PTT-biiitcnbus ter inzage van kamerleden DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Huiten (Verkeer) heeft de griffie van de tweede kamer een PTT-buitenbus ter beschikkng gesteld, ter „inza ge" van de kamerleden. Hij stelt hen hiermee in de gelegen heid zich nader te oriënteren over de kwaliteit van de door de PTT verstrekte buitenbussen, waarover de PvdA-kamerleden Hartmeijer en Franssen vragen hadden gesteld. In antwoord op d e vragen zegt de staatssecre taris dat de buitenbussen vol doen aan de wettelijke eisen, die zodanig zijn dat de beveili ging van bestelde post optimaal gewaarborgd is. BOEKAREST (ANP) de wereld bevolkingsconferentie, die voor namelijk ten doei heeft een be- volkings-actieplan op te stellen en waaraan ruim 130 landen en sommige bevrijdingsbewegingen deelnemen, Is gisteren in Boe karest geopend door de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldhcim en de Roemeense president Nlcolae Ceausescu. Waldheim merkte onder andere op dat de mensheid de komende dertig tot vijfendertig jaar, zwaarder dan ooit in haar ge schiedenis, op de proef zal wor den gesteld. „Nooit eerder zijn de naties of de internationale gemeenschap geconfronteerd met een zo sterk toenemende vraag naar voedsel, onderdak, werk, onderwijs en gezondheids zorg". In de kleine twee weken dat de conferentie duurt (tot 30 augus tus) zal de wereldbevolking met ca. drie miljoen zielen toene men. Het is vrijwel zeker dat de bevolking over ongeveer één generatie het dubbele van thans zal bedragen. Concreet is het actieplan slechts op die punten die iedereen kan onderschrijven: het terugdrin gen van de kindersterfte en het verhogen van de levensverwach ting, of, zoals de secretaris-ge neraal van de conferentie, Anto nio Carlllo Flores, zei „de hoogste prioriteit is de bescher ming van hen die reeds zijn ge boren, ongeacht de demografi- schee gevolgen". Terwijl de bevolkingstoename de komende decennia vooral in de ontwikkelingslanden zal plants vinden spreekt het plan zich niet met zoveel woorden uit j voor het terugdringen van de groei, en uiteraard niet voorl vermindering van de groei in de arme landen. Er wordt slechts bij de diverse regeringen op an-1 gedrongen een bevolkingsbeleid 1 te voeren, ongeacht of dit be- j vordering of vermindering van de groei, of stabilisatie van de bevolking beoogt. Veel ruimte voor liefde* in Russische encyclopedie MOSKOU (DPA) - „Ljoebov", in het Nederlands liefde, is thans ook streng wetenschappelijk meer dan alleen maar een meisjesnaam in de Sovjet-Unie. De nieuwe grote Sovjet-encyclo pedie heeft zich met dit eeuwige thema beziggehouden, dat voor haar voorgangster van 1954 zelfs geen trefwoord was. Band 15 van de nieuwe uitgave die gisteren in de Bondsrepubliek verscheen, wijdt aan de liefde zeve»-en-een-halve kolom, dat i» zeven keer zoveel ais de Duitse Grote Brockhaus. De wetenschapsmensen in Moskou behandelen de liefde filosofisch en cultuurgeschiedkundig van Plato en Vergilius via de min nezangers tot Nietzsche en Freud. De helft van de uiteen zettingen houdt zich bezig met de marxistische filosofie van de liefde. Met „Ljoebow" is de Sovjet-encyclopedie haar be roemde Britse tegenhanger ver vooruit: voor de nieuwe Ency: clopadia Britannica van 1967/1968 bestaat „Love" niet. In hetzelfde deel krijgt Mao Tse- toeng niet meer don anderhalve kolom. Het maoisime wordt veri oordeeld als een stroming die v;jandig staat tegenover marxisme en leninisme. Zwarte Orde in Italië dreigt weer ROME (DPA) De Italiaanse neofascistische terreurgroep „Ordino Nero" (zwarte orde) heeft gisteren in een brief aan het kantoor in Florence van het Italiaanse persbureau ANSA met nieuwe aanslagen gedreigd. „Chefs van de operuflomele commando's" van de organisa tie schrijven dat zij met „harde en koude vastbeslotenheid tegen de uitbuiters van het Italiaanse volk" rullen optreden. De groep nam de verantwoorde lijkheid op zich van de aanslag op de sneltrein Rome—MUnchen op 4 augustus, waarbij twaalf mensen, onder wie een Neder lander. om het leven kwamen. Aljrinisten gleden van gladde wand BRIANCON (ARP) Bij de be klimming van de Mont Vlso, een 3810 meter hoge bergtop In de Franse Alpen bij do FranM- talfaanse grens zijn gisteren drie Franse alpinisten om het leven gekomen. De drie mannen waren niet ver van de top. toen het weer plot seling zeer s'echt werd en een hevige hagelbui de bergwand spiegelglad maakte. Het drietal stortte om'nag en maakte een val van 800 meter. Een red dingsploeg heeft later de stoffe lijke resten van de drie alp'n'»- ten geborgen. Zaterdag en zon dag hadden al negen bergbo. klimmers in de westelijke Alpen de dood gevonden. Dit jaar grote schade aan natuur ARNHEM In april van dit Jaar, toen er sprake wns van uitzonderlijk droog voorjaars weer. is ruim 1100 ha natuurge bied door brand verloren ge gaan. In april 1973 ging 110 ha bos en heide door vuur verlo ren. Volgens een Voorlopige op gave van staatsbosbeheer is in het eerste half janr van 1974 1320 ha bos- en heidegebied in de vlammen opgegaan, tegen 270 ha in het eerste half jaar van 1973. In geheel 1973, toen er sprake was van een „normaal" weerbeeld, was de brandschade in bos en hel 326 ha. Weer watersnood in Bangladesj DACCA - Sinds zondag stortregent het opnieuw in Dacca en het grootste deel van Bangla Das>, zodat een einde kwam aan i's verbetering van de situatie n* de overstromingen van de dagen daarvoor. Verscheidene wijken van de Ben gaalse hoofdstad zijn in de nacht van zondag op maandag over- stroomd. Achttien mensen heb ben het leven verloren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7