KATWIJK VERKOCHT ZICH VOOR RADIOMICROFOON „We beseffen nu pas in wat voor een dwaze luxe we hier leven" 3 Lisses echtpaar terug uit Kenya Overname St.-Agnes zit vol haken en ogen Mootschouw op Kagerplassen VlNSDAG 20 AUG US US 1974 PAGINA 5 Hans Bauman en zijn vrouw Vera zijn kortgele den teruggekeerd uit Ke nya. Achttien dagen na hun huwelijk stapten ze op het vliegtuig om een paar jaar lang een vrij probleemloos leventje in de Lisser Poel polder om te ruilen voor hulp aan de derde wereld. Gedeeltelijk als avontuur, gedeeltelijk voor hem om de militaire dienst te ontlo pen. Twee jaar en negen maanden duurde hun Keny a-avontuur". Hij als adviseur en begeleider op een trainingscentrum voor boeren en zij als verpleegster. Staan zij ook achter de kritiek van veel vrijwilligers op de SNV? Hans Bauman: ..We vonden het een wat overtrokken film maar er zaten ook veel waarheden in. Zelf hebben we ondervonden dat het contact met de vrijwilligers ronduit waardeloos is. In Den Haag weet men niet wat in het veld gebeurt. Het enige contact is het rapportje dat we regelma tig moeten opsturen. ,,In de vooropleiding wordt men teveel in de watten gelegd. Alles doen ze voor je. Niets is eigen initiatief. Dat wreekt zich zodra je in een ontwikkelingsland aan komt. Dan moet je opeens alles zelf zien te rooien. De begelei ding valt dan voor een belang rijk deel weg. Voor velen komt die klap erg hard aan. Die lopen dan al te mopperen als ze hier nog maar nauwelijks een dag zijn. Misschien kunnen ze bij de opleiding beter zeggen dat ieder maar voor zijn eigen spulletjes moet zorgen." „We kunnen ons voorstellen dat veel vrijwilligers een afknapper krijgen als ze hier aankomen. Het verschil met Nederland is dikwijls veel groter dan ze aan vankelijk hadden gedacht. Maar als je je daar niet overheen kunt zetten dan kan je net zo goed weer opstappen want dan werk je met tegenzin". „En dan is er die categorie vrij willigers die direct al bij aan komst de mouwen opstropen. Die willen la minuut aan de slag omdat ze het gevoel hebben dat er in die twee jaar geen minuut verloren mag gaan. In veel ge vallen ren je dan je doel voor bij. Wij zijn er vanuit gegaan dat je de mensen eerst tot vriend moet maken. Je moet je in hun gedachtenwereld kunnen verplaatsen. Soms duurt dat een half jaar of meer, maar zo'n tijd moet je er dan maar voor uit trekken". „Ze zitten er echt niet op te wachten dat je ze van alles aan leert. Je moet ze zoveel moge- LISSE De Stichting Nederlandse Vrijwilligers hulp geen fluit uit", „Ze laten ons hier in ons staat de laatste maanden bloot aan felle kritiek.sop gaarkoken" en „Die Afrikanen doen uitein- Eigen medewerkers schrijven vernietigendedelijk toch waar ze zelf zin in hebben". Uit- rapporten over het gevoerde beleid en vrijwilli-spraken van een (klein) deel van de vrijwilli gers laten weten „dat ze erin Den Haag geengers in het veld, die er bepaald niet om liegen, bal van snappen". Kortom, het SNV zal hetPrins Claus, voorzitter van de Stichting, gaf over een heel andere boeg moeten gaan gooienmet bezorgde blik in de ogen, commentaar op wil het in de toekomst nog verantwoord aande beelden. „We beseffen dat de problemen ontwikkelingshulp doen. Veel problemen waargroot zijn. De film moet een discussie over het vrijwilligers momenteel mee kampen werdennut en toepassing van'het ontwikkelingswerk op vorige week via de tv nog eens breeduit ten to-gang brengen. Laten we er met zijn allen iets nele gevoerd. Een cameraploeg was daarvooraan doen", zo luidde zijn eindconclusie. Enkele speciaal naar enkele ontwikkelingslanden ge-teruggekeerde vrijwilligers vroegen we een reisd om heet van de naald vrijwilligers eenreactie op de tv-uitzending. Is de onrust onder aantal boute uitspraken te ontlokken. Een greepde vrijwilligers werkelijk zo groot als de beel- daaruit: „Op deze manier haalt ontwikkelings-den deden vermoeden? lijk zelf hun gang laten gaan zonder het steeds maar weer be ter te willen weten. Ze staan niet vijandig tegenover je maar de tijd van het kolonialisme zijn ze nog niet vergeten. Je kan met ze praten maar ze blijven gereserveerd". „Op die tv-film zag je dat de meeste vrijwilligers een of meerdere bedienden er op na houden. Sommige vrijwilligers vinden dat weer teveel naar een blanke superioriteit neigen. In het begin dachten wij dat ook. We doppen onze eigen boontjes wel, zeiden we tegen elkaar. Maar dat leverde toch kwade gezichten op bij de Kenyanen. Ze denken dan dat je ze geen baan gunt. Ze denken dat je gie rig bent, geen geld wilt uitge ven". „We hebben veel geleerd in Ke nya. Zijn een stuk zelfstandiger geworden. We hebben leren be seffen in wat voor 'n dwaze luxe we hier eigenlijk leven. Toen we na bijna drie jaar weer in een Hollandse supermarkt naar bin nen stapten konden we onze ogen niet geloven. We dachten dat we droomden". Hans en Vera zijn nu zo'n zes weken terug. Hans afgestudeerd aan de Hogere Landbouw school, heeft nog geen vaste baan kunnen vinden ondanks de fraaie getuigschriften die hij van het SNV heeft meegekregen. Hij beseft dat zijn Kenya-tijd, ondanks de vakliteratuur die hem maandelijks werd toegezon den, hem toch een flinke achter stand heeft opgeleverd ten op zichte van leeftijdgenoten, die in de Nederlandse landbouw hun kennis hebben verrijkt. Hans en Vera hebben ook nog geen huis. Ze wonen in bij Hans' ouders. „We wisten dit van te voren maar als het je overkomt sta je toch wel even vreemd te kijken. Geld gespaard hebben we nau welijks, daar was ons salaris te klein voor. Maar we komen hier wel weer overheen. In Kenya hebben we leren knokken". De heer Bouman: „We hebben leren aanpakken", 'ij Gespreksgroep Stompwijk stelt prioriteiten i'*- Van onze correspondent STOMPWIJK Door de gespreks- groep „voorbereiding bestem mingsplan" ziin een aantal pri- tl oriteiten opgesteld. De groep e| wil de gemeente Leidschendam bewegen deze prioriteiten voor- rang te verlenen in afwachting van het definitievei bestem- mingsplan. De door de groep gestelde priori- jnL teiten zijn: nieuwbouw van wo ningen; uitbreiding van bedrij- van een definitief bestemmings- ie^ plan duidelijk worden gedu peerd; de aanleg van een par- M keerplaats voor vrachtwagens. lSi In de brief aan B. en W. wijst de groep eveneens op de gevolgen die de omleiding van de pro- 8,i vinciale weg 17 heeft voor i Stompwijk. Tevens vraagt men een deskundig onderzoek naar de gevolgen van de uitbreiding van Zoetermeer tot op enkele ifc kilometers afstand van Stomp wijk. Aankoop De Landbouw: Laatste kans voor Noord- wijkerhout NOORDWIJKERHOUT Als de gemeente Noordwijkerhout niet voor 1 september een beslissing neemt over de aankoop van „De Landbouw" dan is de kans groot dat verder in het geheel geen onderhandelingen met de gemeente zullen worden ge voerd, zo heeft de eigenaar van de melkfabriek laten weten. Zoals bekend bestaat er binnen de Noordwijkerhoutse raad reeds lange tijd tweedracht over de vraag of het complex, nodig voor de toekomstige realisatie van het plan Dorpskern, al dan niet moet worden aangekocht. Een deel van de raad vreest dat aankoop Noordwijkerhouts fi nanciële positie flink aan het wankelen zal brengen en dat daardoor andere urgente projec ten niet uitgevoerd zullen kun nen worden. )e voorstanders van aankoop gaan ervan uit dat verhuur van gedeelten van „De Landbouw" en de bijbehorende grondver- kooptransacties voldoende geld in het laatje zullen doen terug vloeien. liverse commissies hebben zich al over de aankoop van „De Landbouw" gebogen. De eige naar wil nu snel zaken doen. omdat verder uitstel voor hem alleen maar verlies betekent te meer daar een leegstaande fa briek snel in waarde vermin dert. De laatste kans om tot aankoop te besluiten is de raadsvergadering van 27 au- j gustus. Van een onzer verslaggevers VOORHOUT Voor het bedrag van ruim een miljoen gulden wil het gemeentebestuur Voorhout het bejaardenhuis Hui ze St. Agnes in eigendom en ex ploitatie gaan overnemen. Hoe wel In Nederland eigendom en beheer van bejaardentehuizen steeds een particuliere aangele genheid is, hebben een aantal onvoorzienen ontwikkelingen het Voorhoutse gemeentebestuur Het gemeentebestuur zegt, in een toch tot deze aankoop gedwon- schrijven nan de raad, wel de op het terrein van de BNS langs de Lcldsevaart, geen haalbare kaart Is. En omdat de stichting Nieuw- Schoonoord, niet de exploitatie van huize St. Agnes maar de bouw van een nieuw bejaarden centrum (ter vervanging van het afgekeurde St. Agnes) als hoofddoel had gesteld, nam het deze beslissing. gen. De belangrijkste daarvan is dat de stichting bejaarden centrum besloten heeft tot op heffing per 1 januari 1975. Een gevolg van het feit dat de over heid eerder dit jaar besloot dat nieuwbouw voor de bejaarden „Heel" Katwijk kwam aan het woord voor de NCR V-microfoon. „dankzij een uitgebreid evene mentenprogramma" er elk jaar maar weer in slagen de toerist naar Katwijk te krijgen. KATWIJK Een paar ochtenduren lang was het Katwijkse strand gisteren locatie voor het NCRV-radioprogramma Plein Publiek. Er waren Interviews met prominente Katwijkers en zomaar wat bad gasten en dat alles In het kader van het 150-jarig bestaan van het reddingwezen. De uitzendingen werden verzorgd vanuit de nieuwe politiepost tegenover het VVV-kantoor en ook vanaf het strand, Een wat negatiever geluid stak waar een mobiele NCRV-reporter badgasten hun mening vroeg over Katwijk en de zee. ie bekende reder Klaas van Duyn vertelde over de dertig jaar dat hij nu al met vele an deren waakt over de veiligheid van de badgast en in nood ver kerende schepen. Over in stam pende golven vastgeraakte vis serschepen en spectaculaire reddingen op brandende log gers. „maar dat tast het leefpatroon van de Katwijkers niet aan. Die blijven zoals ze zijn". Wel liet hij doorschemeren dat een deel van de Katwijkse bevolking het de Duitsers nog steeds niet kan vergeven dat ze tijdens de oor log er voor gezorgd hebben dat de Katwijkse boulevard moest worden afgebroken. Burgemeester Vermeulen, voor de VW-directeur Chris Verplancke microfoon helemaal in zijn ele- even later de kop op toen een jonge Katwijker liet weten, dat het in deze badplaats maar bar slecht gesteld is met de voorzie ningen voor de jeugd. Enthou siast vertelde de jongeman van de plannen die zij bij de ge meente hebben ingediend voor de inrichting van het oude post kantoor als jeugdcentrum en eventueel opvang voor toeristen. VVV-directeur Chris Verplancke fliet nu niet bepaald doorsche meren dat hij dolblij was met dit initiatief. En zijn reactie was dan ook in de trant van „ze moeten zich eerst maar eens waar zien te maken". eens waarom drenkelingen in de meeste gevallen Duitsers zijn. Het hoofd van de Katwijkse politie kwam met opzienbarende cij fers over de nonchalance van badgasten wat betreft het in de gaten houden van hun kinderen. Op sommige topdagen moet de strandpolitle dikwijls meer dan vijftig peuters weer bij hun moeder zien te brengen. Het aantal vondelingen dit jaar ligt al ver ln de driehonderd. Oude huizen in Nieuwe Duinstraat worden opgeknapt Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT Na re novatiewerkzaamheden aun 97 oude woningwetwoningen, is de wonlgvereniging „Sint Antonius van Padua" thans van plan tien woningen in de Nieuwe Duin straat te verbeteren. Het plan omvat In grote lijnen gelijke verbeteringen als die zijn aan gebracht aan de andere hulzen in de Nieuwe Duinstraat. De verbeteringen houden in een vergroting van de slaapkamers, vergroting en verbetering van woonkamer en keuken, vernieu wing van de elektrische instal latie en de gasleiding en het ma ken van douches en nieuwe bergingen. Na het aanbrengen van deze verbeteringen worden de woningen, gebouwd in 1927, geacht nog een levensduur van 25 jaar te zullen hebben. In dit renovatieplan zijn de twee win- kelwoningen Nieuwe Duinstraat 53 en 55 niet opgenomen. Het bestuur van de woningvereni ging is van plan beide panden te verkopen. Om de renovatie te kunnen reali seren zal het rijk worden ver zocht aan de woningvereniging ruim 280 duizend gulden te le- ment, liet desgevraagd weten dat het toerisme beslist geen in breek heeft gemaakt op de ge sloten Katwijkse gemeenschap. „In bijna elke woning zijn bad gasten opgenomen" zei hij, strooide weer, zoals een goed VVV-directeur altijd doet, kwis- Uit de gesprekken die met enkele tig met superlatieven over zijn Duitse badgasten werden ge- badplaats. ..Geweldig zoals dat voerd, bleek nog eens duidelijk Katwijk momenteel bij de toe- dat de meesten er geer. fiauw rist aanslaat", en daarbij deed hij benul van heken dat zwernmtn luisterend Nederland piekfijn uit in de Noordzee dikwijls £*!vaa«-1 ■«w-.nwr™ de doeken hoe hij en zijn staf lijk kan zijn. Dat verklaart zng 'vr'iiiKlfl Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM Op zaterdag 7 september organiseert de Admi raliteit 4 Rijnland van Scouting Nederland lesamen met de Ad miraliteit 1 De"tland een vloot- schouw op de Kagerplassen. In totaal zijn hier ongeveer 900 jongelui in de leeftijd van 11 tot 17 jaar bij betrokken en ze ver tegenwoordigen de gezamelljk zeeverkennersgroepen omgeving. De vlootschouw is een soort défilé te water. Alle deelnemende groepen trekken voorbij het Ad miraalsschip, waarop zich de genodigden voor dit défilé be vinden. De vlootschouw is slechts een van de evenementen tijdens dit weekeind. Er is ook een kampement in de Kpgjes- polder en 's zondags zijn er zeil wedstrijden, de De deelnemende groepen uit Lei den en omgeving zijn: Viking groep Leif Erlkson (Voorscho ten), Van Wassenonr van Ob- damgroep, Van Woesikgrocp (beiden uit Wassenaar. V. d, Does-Lithorgroep (Leiderdorp), Paulusgrocp. Jan van Galen- groep. Waingungagroep (allen Leiden), Lodewijkgroep (Zoeter- woude), Sagara Satrya'sgroep (Oegstgeest), Tjardagroep (Hil- iegom), Norvicusgroep (Noord- wijk) en Katwijkse Zeeverken ners (Katwijk). oprichting van een nieuwe stich ting voor de exploitatie van hui ze St. Agnez te willen bevorde ren, als niet onmiddellijk na de totstandkoming van deze stich ting de gemeente het nieuwe stichtingsbestuur schriftelijk moet mededelen dat huize St. Agnes eigenlijk direct gesloten moet worden. B en W vinden het een pijnlijke zaak om een aantal goedwillende burgers met de exploitatie van een afge keurd gebouw te belasten. Daarom wil het er zelf voor gaan zorgen dat de verzorging van dc ongeveer 65 bewoners van huize St. Agnes ongestoord voortgezet kan worden. Men overweegt om de administra tie van huize St. Agnes geheel uit te besteden aan de Centrale Administratie Welzijnszorg te Voorhout. Daarnaast zal het ge meentebestuur er voor moeten zorgen dat andere zaken zoals opname, verzorging en begelei ding van de bejaarden, do per soneelsaangelegenheden, onder houd van gebouwen en terreinen en de inkoop van voedingsmid delen en huishoudelijke zaken, ook voor elkaar komen. De instelling van een beheerscom missie en de medewerking van de reeds bestaande opname- en begeleidingscommissie, zou een groot deel van deze taken op zich kunnen gaan nemen, zo vinden B en W. Bovendien wijzen B en W de raad erop dat op korte termijn ook de vraag beantwoord zal moe ten gaan worden, wat er In Voorhout op het gebied van de bejaardenvoorziening zal moe ten geschieden omdat handha ving van het bejaardentehuis in de huidige toestand totaal uitge sloten is. Centrale vraag daar bij is, moet en kan huize St. Ag nes worden vervangen en zoja, waar en hoe. Meer abri's in Noordwijkerhout Van correspondent NOORDWIJKERHOUT - Ter ver betering van het gerief der bus reizigers heeft de NZHVM be sloten het aantal overdekte wachtgelegcnhedcn in Noordwij kerhout uit te breiden. De NZHVM wil abri's bijplaatsen bij de halte Leeuwenhorst aan de Gooweg, richting noord, aan de halte Kerkstraat-Pilarenlaan, richting zuid en aan de halte Herenweg nabij perceel no. 206, richting noord. Die abri's kosten 11.500, waar van 't busbedrijf 4.500 draagt. De gemeente is gevraagd om de resterende 7.000 te dragen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5