ibliotheken gaan zich „verkopen Allerlei(ds) Strop Kooi-bewoners door wateroverlast Breestraatbibliotheek dringend aa n nieuwbouw toe Touwtrekken om Provincialeweg bij Warmond Twee doden hij ongeluk op berucht kruispunt DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT ■HHMI 191 ^EIDEN De overmatige regen- ra: val afgelopen zondagnacht, heeft de bewoners van de Ring- kade en de Parkstraat in de Kooi grote last bezorgd. Door igebreke blijven van de pompinstallatie bleken de wa- terputten al spoedig niet in taat de grote hoeveelheden wa- verwerken, waardoor bin- nen korte tijd de gangen en soms ook de woonkamers van verschillende huizen onder wa- ter kwamen te staan. Het laat ste mede veroorzaakt door het feit dat zowel de kolken als de ingang van de huizen lager dan de straat liggen. ^oor de meeste bewoners van de betrokken straten betekende de wateroverlast geen nieuwtje. Reeds geruime tijd zijn zij bij slecht weer op deze voorvallen voorbereid en ook op het stad huis heeft men zich in het verle den herhaaldelijk over deze pro blematiek. die in een groot ge deelte van de Kooi speelt, gebo gen. Een en ander heeft er inmiddels toe geleid, dat de raad haar goedkeuring heeft verleend aan 'n zgn. „rioleringsplan", dat de bewoners van het gebied dat be grensd wordt door de Willem de Zwijgerlaan, de Van Hogendorp- straat, de Prins Frederikstraat, de Maresingel, de Waldeck Py- montstraat en de Marnixstraat op korte termijn uit de waters nood zal helpen. Het betrokken plan heeft echter geen betrek king op de Ringkade en de Parkstraat, hetgeen betekent dat men hier in geval van regen de dweil en de emmer voorlopig nog te voorschijn zal moeten halen. Tenminste als de pompinstallatie, die er zorg voor moet dragen dat de putten het overtollige water probleemloos kunnen ver werken, haar taak verzuimt. Stank Wat nu precies de ervaringen van de buurtbewoners zijn vertelt mevr. De Tombe (52), bewoon ster van de Parkstraat: „Ik woon nu 28 jaar in dit huis en ik kan u verzekeren dat we vroeger nog wel ergere dingen hebben meegemaakt dan dit. Er waren toen helemaal geen pompen. Die zijn acht jaar gele den pas gekomen en ik moet zeggen dat we daarna weinig last hebben gehad. Alleen de stank natuurlijk, als de wind verkeerd staat. Dan moet je hier in de w.c. eens komen, dat is ontzettend. En ook in de gang. Ik was vannacht overal doorheen geslapen. De brand weer is geweest, maar ik heb er niks van gehoord. Toen ik van ochtend in de kamer kwam, wist ik niet wat me overkwam. We hebben pas nieuwe vloerbe dekking en die was helemaal nat. Het heeft me twaalfhonderd gulden gekost en nu loop je ge woon te soppen. Het is toch zon de. Mijn man is invalide. We gaan nooit op vakantie en beste den al ons geld aan het huis. Als je dan zo iets overkomt, word je wel eens moedeloos", aldus mevr. De Tombe. Financiën Gemeentevoorlichter mr. J. Lelie- veldt over de gang van zaken. „De hele Kooi is al geruime tijd geleden door de gemeenteraad tot urgentiegebied verklaard. Voor een gedeelte van de wijk heeft de raad al plannen goed gekeurd, onder meer het riole ringsplan. Het grootste pro bleem blijven uiteraard de fi nanciën". Het betrokken riole ringsplan voor een gedeelte van de wijk zal, zoals het zich nu laat aanzien, 2,3 miljoen gaan kosten. Over een eventuele uit breiding van dit plan tot de ge hele Kooiwijk moet nog gepraat worden.Voor de hand ligt ech-1 ter dat de benodigde voorzienin gen in verschillende fases ge troffen zullen worden. Op de afdeling gemeentewerken had men gistermiddag over de gang van zaken zondagnacht nog niets vernomen. Volgens j een woordvoerder van deze dienst heeft de pompinstallatie I normaal gewerkt. Een opmer- j king die bij de bewoners de j reactie opriep: „Laten ze danj maar eens een keertje komen j kijken. Wij hebben nog nooit ie-1 mand van gemeentewerken ge- zien". Naslagmateriaal (Van een onzer verslaggevers) «Reiden Een hele week lang van 11 tot en met 19 oktober a.s. worden de miljoenen potentiële Nederlandse lezers en lezeressen de neuzen op het boek gedrukt. Meer speciaal stelt gedurende die „Bibliotheekweek"'zich een nimmer uitdrogende bron van lec tuur- en literatuurverschaffing op de voorgrond: de openbare biblio theken, die zeven dagen promotion best kunnen gebruiken. Via onze vaderlandse communicatiemedia, pers, televisie en wat dies meer zij, willen de bibliotheken de aandacht vestigen op de uitgebreide dienstverlening van die instellingen. „Dat wij er zijn, is nog te weinig bekend, of men weet niet precies wat er precies bij ons „te koop" is", aldus de heer W. J. Hariot, direkteur van de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden. verschillende activiteiten, zoals een uniform vignet, toonstellingen e.d., gaan de bi- bliotheken zich manifesteren. In deze omgeving zijn dat de bi- bïotheken in Leiden, Voorscho ten, Alphen a.d. Rijn, Leid- j «chendam, Katwijk, en de Ver- enigde Provinciale Bibliotheek Centrales voor Zuid-Holland, J waaronder b.v. Leiderdorp en jl Oegstgeest ressorteren. De Leidse stichting bestaat sinds 1 1 januari van dit jaar, na een vol ledige samenwerking tussen' de ^3 Openb. Bibliotheek Reuvens en k« de R.K. Openb. Bibliotheek. Ze telt zes vestigingen: aan de Breestraat (voor volwassenen), °k. het Steenschuur (volwassenen en jeugd), de jeugdbibliotheek aan de Plantage en de filialen Houtkwartier (volw. en jeugd), I Noord (Corantijnstraat, volw. ^en jeugd) en Zuid-west (Eduard v. Beinumstraat, volw. en lvjeugd). Dan is er nog (en niet alleen in Leiden) de studie- en kranten zaal voor het napluizen en raad plegen van naslagmateriaal, zo wel boeken als kranten en tijd schriften: „Voor de prijs van een niet duur boek kan men bij ons een heel jaar een massa boeken lezen, wat de tarieven aangaat. De jongere en oudere •categorieën van lezers en hou ders van Culturele Jongeren Paspoorten genieten daarbij nog reductie", vertelde de biblio theekdirecteur Hariot. Sprekend namens de Leidse stich- ting vertelde de heer Hariot, dat er dringende behoefte is aan nieuwbouw voor de Breestraat bibliotheek. „Ook het Houtkwar tier is te klein wat onderkomen betreft en verder hopen we op vestigingen in de Merenwijk en het Morskwartier. Het is hard nodig, deze uitbreiding. We heb ben een bron aan informatie te bieden op zeer verschillende terreinen voor iedereen van elke leeftijd en van elke levens beschouwing. Of het nu ontspan ningslectuur betreft of politiek en maatschappij. Deze bron wordt toegankelijk gemaakt door catalogie, registers en spe ciaal opgeleide vakkrachten". Studiebegeleiding Ook bij met name de studiebege leiding kan de openbare biblio- theek een belangrijke functie verrichten. „De hele education permanente, die blijvende ont wikkeling, heeft aan ons een steun om de mensen bij de tijd te houden. Onze bibliotheken be- schikken over het materiaal om ze in de goede richting te hel pen",' aldus de heer Hariot. De boeken bestrijken een arsenaal van streekroman, de detective en western tot handleidingen voor recreatie en hobby's van de zelf-doeër tot de pop-enthou siast. Ook beschikt de O.B. over een uitgebreid leen-verkeer. Als er misschien eens iets niet di rect voorhanden is, weet de bi bliotheek doorgaans steeds waar Abraham de mosterd haalt. In dit geval wordt het verlangde boek bij een andere bibliotheek of gedocumenteerde instantie gevonden. Men wijst graag de weg, bij dg openbare bibliothe ken. Foutje In ons berichtje van afgelopen za terdag over de cursussen Frans, die dó Franse ambassade van oktober tot mei in Leiden zal organiseren, is een foutje geslo pen. Het cursusgeld bedraagt geen f 180 zoals wij vermeldden, maar f 80. Een aanzienlijk voor deeltje voor de toekomstige cur sisten. Waarschijnlijk wordt in 1975 de wet op het openbare bibliotheek werk van kracht. Dat betekent o.m. dat de jeugdige lezer geen contributie meer behoeft te be talen. De service zal dan tevens worden verbeterd en er zal be tere huisvesting komen, omdat het rijk in grotere mate finan cieel zal bijspringen. Gelezen wordt er overal. De open bare bibliotheken zullen de laat ste zijn die de leeshonger willen afremmen. Met de „Bibliotheek- - week" wil men maar zeggen: wij dragen het voer voor u aan. En dat zijn niet alleen omnibus sen en Noorse trilogieën, de reeksen over Ciska, die het op knapt, maar net zo goed brood nodige informatie voor de wa tertoerist die het vaarreglement van de ANWB wil raadplegen, of voor degene die een behoor lijke en. betrouwbare stereo-in stallatie wil aanschaffen en daartoe alle ingebonden Consu mentengidsen kan nasnuffelen. Ook de beroepsgidsen om maar iets te noemen zijn bij de openbare bibliotheek te vin den. Groei De jeugd vooral is dol op lezen. Er zijn er die het liefst elke dag een boek komen halen. De oude ren doen het kalmer aan, maar er zit schot in. Zo is de „federa tieve" bibliotheek in Voorscho ten (sinds '68 een stichting) snel gegroeid. Eind '67 bedroeg het aantal uitleningen per jaar 79.000, eind '73 waren het er 186.000 voor 4200 lezers. 20 pro cent van de Voorschotense bevol king; het landelijk gemiddelde is ca. 15 procent. De Provincia le Bibliotheek Centrale te Schie dam, die de kleinere bibliothe ken (in snelle opkomst) in de gemeenten met minder dan 30.000 inwoners verzorgt, vindt dat er te veel „witte plekken" in de provincie Zuid-Holland zijn op bibliotheekgebied. Een van de slechtste situaties in den lande zelfs. Het welzijn in deze provincie zou een impuls moe ten krijgen waar het de boeken aangaat, vindt de centrale, die jaarlijks 100.000 lezers met 3 miljoen uitleningen bereikt. De centrale stelt twee boeken per inwoner (dat zijn er ongeveer 1 miljoen in het verzorgingsge bied) als ideaal: 2 miljoen boe ken over het platteland ver spreid. Misschien,' dat na 19 ok tober een vergrote toeloop naar de openbare bibliotheken deze wensdroom een stukje dichter bij de verwezenlijking brengt. STUDENTEN WORDEN WEGWIJS GEMAAKT Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Deze week is voor u de weg naar volwassenheid en universitair burgerschap". Met deze woorden heette de rector- magnificus van de Leidse uni versiteit de deelnemende aspi rant eerstejaars-studenten aan de vijfde EL-CID introduktie- week welkom. In zijn openings rede vestigde prof. Cohen de aandacht op de historie van Leiden en van de Universiteit, die dit cursusjaar 400 jaar be staat, en kondigde voor de ko mende pinksterweek een feest- week aan. De grootste charme van de uni versiteit lag volgens hem in de mobiliteit en het veranderings proces, dat zich ieder jaar bin nen de universiteit voltrekt. Het feit dat de numerus fixus en het verhoogde collegegeld van 500 thans min of meer als gegeven grootheden zijn aanvaard, ont lokte prof. Cohen de opmerking dat „wij thans staan aan het einde van het 2e studenten pro test". „We zijn er door de wan orde en bezettingen niet op voor uitgegaan", vond hij. „Ik neem echter aan dat u hier komt om te studeren en niet om te pro testeren. Uw bezwaren kunt u via democratisch tot stand ge komen kanalen kenbaar maken" aldus prof. Cohen. Na hem sprak namens de Leidse gemeenschap burgemeester Vis een welkomstwoord tot de aan wezigen, dat hij besloot met het uitspreken van de verwachting, „dat u zich zult gedragen zoals de studenten zich door de eeu wen heen gedragen hebben". WARMOND - Voor het actie-comité Warmond breekt vanavond het uur der waarheid aan. Voor de laatste keer wordt in een in de haast bijeengeroepen raadsvergadering het bezwaar schrift tegen het Oegstgeester bestemmingsplan „Haaswijk" ter sprake gebracht. Morgen is de laatste dag dat bezwaar schriften tegen het plan bij Gedeputeerde Staten worden geaccepteerd. Reeds enkele jaren zet het ac tie-comité Warmond zich in voor het serieus behandelen van een door hem voorge steld tracé voor de geplande provinciale weg 4. die de verbinding moet zijn tussen Leiden en de kuststreek. Door het actie-comité wordt een alternatief geboden voor het stukje van de provinciale weg, dat de kop van War mond doorsnijdt. De uitvoe ring van deze alternatieve weg zou naar een raming in 1970 twintig tot dertig mil joen gulden bedragen. Bungalows Om echter de mogelijkheid voor aanleg van de provin ciale weg, zoals het actie-co mité het heeft voorgesteld, open te laten, dient het be zwaarschrift tegen „Haas- wijk" te worden ingediend. Op de grond, waar de weg volgens het actiecomité moet komen, heeft de gemeente Oegstgeest namelijk enkele bungalows gepland. Aan de raad stellen B en W vanavond voor van het indie nen van het bezwaarschrift tegen „Haaswijk" af te zien. Als argument voeren Ben W aan dat in een Koninklijk Besluit van april j.l. het plan om de weg door de kop van Warmond te laten lopen is vervallen. Dit houdt in dat de gemeente in een nieuw te ontwerpen bestemmingsplan voor dit gebied, geen reke ning hoeft te houden met de geprojecteerde weg. ,,ln hoe verre de provincie dit later toch niet dwingend kan op leggen is niet duidelijk", al dus de heer Van Be-item, lid van het actiecomité. „Daar om is het voor ons van be lang de mogelijkheid voor het alternatief open te Ia- ten." Opgeschoven Aanvankelijk was door de pro vincie de nieuwe PW 4 ge pland in het verlengde van de Oegstgeesterweg (onderbro ken lijn). „Plotseling kreeg de gemeente Oegstgeest ech ter toestemming om op de voor de provinciale weg be stemde grond te gaan bou wen," vertelt de heer Men- ten een ander lid van het co mité. ..Eenvoudigweg werd toen bepaald dat de hele weg naar het noorden opgescho ven zou worden." In het al ternatief wordt dit tracé aan gehouden op het middelste deel na. „We zijn met ons alternatief naar Den Haag gegaan. Burgemeester Ey- singa vond het heel aan vaardbaar en zei dat die twee bungalowtjes meer of minder in „Haaswijk" er niet zo veel toedoen," aldus de heer Menten. De raad vap Oegstgeest besliste echter anders in het begin van het jaar. Het bezwaarschrift van de gemeente Warmond, die toen achter het actie-comité stond werd ongegrond ver- Toezegging Hoe de stemverhouding van avond zal komen te liggen tussen voor- en tegenstan ders voor het alsnog indie nen van het bezwaarschrift is nog niet bekend. „Behalve de raadsleden van „Progres sief Warmond" hebben we weinig kontact gehad, met de raadsleden", aldus de heer Van Bentem. „We zul len tijdens de vergadering proberen het woord te krij gen, om alsnog het een en ander toe te lichten." Overi gens zijn de leden van het actiecomité met een nadruk kelijke toezegging van de burgemeester dal de door de provincie geplande route voor wat Warmond betreft niet door zal gaan, in feite a| tevreden. Van onze correspondent NOORüWIJKERHOUT Maan dagmiddag, omstreeks 4 uur, heeft een verkeersongeval op het beruchte kruispunt van de prov. weg Noordwijk-De Zllk nabij het Leeuwenhorst Congres Center onder Noordwijkerhout het leven gekost aan hel echt paar Van M. uit Heemstede, 63 en 59 jaar oud. In een personenauto reed het echtpaar vanaf de 's-Graven- damseweg het kruispunt op en werd op de westelijke rijbaan door een vrachtwagen gegrepen, die uit de richting Noordwijker hout kwam. De bestuurder van de vrachtwa gen. de 43-jarige Van L. uit Katwijk kon de kruisende perso nenauto niet ontwijken. In de flank geraakt sloeg de perso nenauto enkele malen over de kop en werd totaal verwoest. De inzittenden waren op slag ge dood. Zij moesten uit het wrak worden gebroken. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Sex-treak In de nacht van vrijdag op zater dag zijn uit een sex-shop aan de Lammermarkt projectors, tijd schriften en lingerie ontvreemd. De daders verschaften zich toe gang tot het pand door het ver nielen van een ruitje in de voor deur. De waarde van de gesto len goederen en van de toege brachte vernielingen bedraagt tienduizend gulden. In de zelfde nacht werd ook een ruit ver nield van een verfhandel aan de Lammermarkt. Uit dit pand werd echter niets vermist. Uit een woning aan de Boshuizer- laan zijn zaterdagnacht siera den en een geldkistje met in houd ter waarde van twaalfdui zend gulden ontvreemd. Hoe de inbrekers het pand zijn binnen gekomen is niet bekend. Zaterdagmiddag is uit het kantoor van een winkel in babyartikelen aan de Haarlemmerstraat een geldkistje met een inhoud van f 2500 gestolen. Vernielingen In de nacht van zaterdag op zon dag zijn twee Leidenaars (34-36) aangehouden, die kort tevoren de ruiten van een, in de St. Hoofdwond Aagtenstraat geparkeerde auto. hadden vernield. Zondagnacht werden twee andere Leidenaars (17-18) en een Am sterdammer (18) aangehouden, Een 87-jarige Leidse vrouw, liep die schade hadden toegebracht zaterdagochtend bij een val op aan de antennes en de spiegels het trottoir van de Korevaer- van een aantal auto's, die op de straat een hoofdwond op. De Rijn- en Schiekade waren ge- vrouw, die door een oneffenheid De vissers van de personeelsver- parkeerd. in de stoep was uitgegleden, eniging van Adler Leiden heb- werd door de eerste hulpdienst naar het St. Elisabeth zieken huis vervoerd. Hengelsport ben het afgelopen weekeinde ge vist in de Rijn. De vangst was matig. Enkele uitslagen; Har man 1500 gr., Leuering 1300 gr., Hillebrand 675 gr. en Melet 650 gram. De derde wedstrijd van het viscollege H.S.V. heeft afge lopen zaterdag in de Vliet plaats gehad. Uitslagen: Does burg 2600 gr., Wonder gem 2000 gr. en Montanus 1820 gram. De Groot Va ee ninterne verbouw no van drie maanden heeft Modehula De Groot aan de Breostruu. teren haar poorten weer offi cieel geopend. (Zie foto). Gedu rende deze periode werd de ver hoop in de kelder van het pand voortgezet. De eigenaar en heer Corp'el is mede door hei grote ongemak, dat door de verbou wing werd veroorzaakt, aubbel blij dat hij zijn klanten nu weer in een totaal aangepaste en zeer sfeervolle ruimte kun ontvan gen. „In het assortiment hebben zich geen wijzigingen voorge daan", zo vertelt mevr. Van Vliet, dochter van de eigenaar. Voor de wat gekledere mode kan men bij ons nog steeds uit stekend terecht". Groenoordlial- rit Vrijdag 30 augustus zal 's avonds om lialj acht de eerste deelne mende equipe aan de Groen- ocrdhalrit vertrekken. Groen- nordhalrit, die dit jaar voor de 6e keer in samenwerking met de automobilesportclub R.A.C. uit Den Haag wordt georgani seerd, wordt in vijf klassen ver reden. Een A-klasse voor gerou tineerde deelnemers en B-klasse voor gevorderden en een C-hlos se voor begionners. Voor dege nen die helemaal geen ervarin gen op het gebied van kaartle zen en dergelijke hebben is een soeolale, eenvoudige route uit gestippeld. Met plezier van het riiden, zonder al te veel proble men, is hij dit laatste onderdeel het belangrijkst. Voor inlichtin gen en inschrilving kunnen be langstellenden zich wenden tot de volgende adressen: Groen oordhal, Willem De Zwijgerlaan tel. 20045. Wedstrijdsevreta' riaat, mevr Kieboom-Bootman, Van Diepcnburchstraat 166, Des Haag, tel. 070-242395 (na 18.0(

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3