Nederlandse renners leden op alle fronten nederlaag n CEES STAM WIL REVANCHE „ARGENTINIË WAS ONVOORSTELBAAR" Bij sprint, achtervolging en tandem Frans Tusveld terug van WK 47/2 k Schuiten: „Blij prof te zijn' MONTREAL „In het voorjaar ben ik weer met wielrennen begonnen en op dat moment heb ik er geen moment aan gedacht dat ik prof zou worden. Frans Mahn en ik hebben gespro ken over Montreal, over de Olympische Spelen, die hier over twee jaar worden ge houden. Het was voor mij helemaal geen zaak van: „Dit jaar moet ik het ma ken of anders stop ik". Zo'n twee, drie jaar wilde ik nog fietsen. Dat was alles. Maar het ging zo goed. Ik won Olympia's tour, de Ronde van Engeland. Ik kreeg die sensationele aan bieding prof te worden. Dat mocht ik niet laten schie ten. Ondanks mijn afspraak met Mahn dat ik amateur zou blijven. Ik had er wel eens aan gedacht na de we reldkampioenschappen prof te worden, maar niet er voor. Ik ben dolblij dat ik het toch gedaan heb". Het was een hartekreet van Roy Schuiten, de kersverse wereldkampioen achtervol ging- „Wat had ik bij de ama teurs nog kunnen winnen, wat had ik voor dit seizoen als amateur eigenlijk be reikt. Als amateur had ik hier in Montreal niets meer kunnen winnen, alleen maar te verliezen. Stel dat ik vijfde of vierde was ge worden, of zestiende. Tot nu toe had ik toch nooit een echt goed wereldkampioen schap gereden. Na de Ron de van Engeland móest ik gewoon overstappen. Toen of nooit". ION T1RIAC geen Davis-cup Ion Tiriac niet meer in Davis Cup HESTNUT HILL Ion Tiriac, de grillige Roemeense tennisser heeft in Chestnut Hill, ver klaard, dat hij niet meer mét het Roemeense team voor de Davls-beker zal spelen. Ik heb er geen zin meer in. Ja renlang heb ik wedstrijden voor de Davis-beker gespeeld zonder een cent te ontvangen. Ik ben nu aangesloten bij de WTT en wil nog het een en ander verdie nen", aldus de man, die reeds jaren een schrik voor de scheidsrechters is. Tiriac, die een uitstekend dubbel vormde met Ilie Nastase, besloot met: „Mij zullen ze niet missen. Roe menië heeft in de strijd om de Davis-beker toch niets meer te winnen". Van een speciale verslaggever MONTREAL De zesde dag van de wereldkampioenschap pen wielrennen is voor Nederland niet bijster succesvol verlopen. Leyn Loevesijn werd bij de sprint voor profs in twee ritten uitgeschakeld door de zijn wereldtitel ver dedigende Belg Robert van Lancker; de achtervolgings- ploeg werd kansloos opzij gezet door West Duitsland en tenslotte kwam het duo Langkruis-Veldt op de tandem niet verder dan een vierde plaats. De strijd om de titel op de sprint heeft voor Leyn Loevesijn maar bijzonder kort geduurd. De fa tale nederlaag tegen Van Lanc ker kwam in feite rechtstreeks voort uit het verlies dat Loeve sijn in de serie leed tegen Ni cholson en Cutting. Daardoor werd Loevesijn, als winnaar van de herkansingsfinales geplaatst tegen de titelhouder. Deze han delwijze van het organisatie comité zette bijzonder veel kwaad bloed bij de Nederlandse kolonie. Als oud-wereldkam pioen had Leyn Loevesijn meer recht op een rit tegen de num mer twee in het plaatsingssdhe- ma, de Italiaan Giordano Turri- De Nederlandse achtervolgings- dan de Amerikaan Henry ploeg slaagde er niet in de sensa- werworpen en Loevesijn werd uitgeschakeld. Een kansloze uit schakeling, want hij had in geen van beide ritten een ant woord op de genadeloze demar rages van Van Lancker. Loeve sijn: „Ik wist dat dit een moei lijk toernooi zou worden. Met Nicholson en Pedersen erbij was er een veld dat het elkaar verschrikkelijk moeilijk zou kunnen maken. Ik heb m Van Lancker waarschijnlijk de lastig ste van de hele groep gehad en dat is pech". Sneller rink plaats had moeten maken voor Slot. Vanaf het begin liep het Nederlandse viertal, van start gesleurd door Ron Steen, een flinke achterstand op. Van Gerwen, Nieuwenhuis, Slot en Ponsteen slaagden erin groot deel van de achterstand weg te werken en kwamen in de vijfde ronde weer bijna op gelij ke voet met de Westduitsers, Men slaagde echter niet omdat de Duitse ploeg niet bestond uit vier renners die een eenheid moesten vormen, maar uit een eenheid, die werd gevormd door vier gelijkwaardige renners, Met West Duitsland drongen ook Rusland, Oost Duitsland en Tsjecho Slowakije door tot de laatste vier. Al met al toch een FRANS MAHN teleurstelling voor coach Frans teleurstelling Mahn. zij een geweldige krachtséxplo- Paradoxaal sie tegen Oost Duitsland in de Hoe paradoxaal het halve finales te bereiken. Dit keer was er echter geen redden aan. West Duitsland was ge woonweg sneller en homogener dan het Nederlandse kwartet, dat na de kwalificaties weer was gewijzigd waardoor Lenfe- maar een overwinning tegen Rusland heeft het tandemduo Rini Langkruis-Lou Veldt de bronzen medaille gekost. Die overwinning immers gevoegd bij het net niet slagen tweede rit, betekende een derde race en daarop volgden nog eens drie loodzware ritten om het brons tegen de Polen. Zes keer moesten zij in actie ko men. Een té zware opgave voor een man als Langkruis die het in de sprint niet in de eerste plaats van zijn kracht moet hebben en Veldt, als sprinter letterlijk en figuurlijk nog pril en onvolgroeid. Rini Langkruis had na afloop dan ook moeite om zijn teleurstelling de baas te blijven. „Ben je vlak bij zilver, haal je nog geen brons. Zes rit ten zijn teveel". En Lou Veldt: „Ik kon niet meer, mijn benen waren dik, ik had geen kracht meer". Langkruis en Veldt heb ben op bewonderenswaardige I wijze voor 'n medaille gevochten. Met iets meer ervajing zou het hun waarschijnlijk gelukt zijn. Maar dat laatste is iets dat bei den individueel en gezamenlijk in dit toemoo zonder twijfel n in dit toernooi zonder twijfel in ruime mate hebben opgedaan. Uitslagen kwartfinales van de ploeg- slonals: eerste serie Van Lancker (BelO wint ln twee ritten sijn (Ned), dijden over de laatste 200 meter II.99 en 11.28 s< Tweede serie: Turrfnl (Ital) wint ln twee ritten van Cutting (VSt) 1*1.8(2 en 12,26. Derde serie: Nicholson (Aus) wint In twee ritten van Card! (Ital) 11.67 en 11.79. Vierde serie: Pedersen (Den) wint in twee ritten Van Clark (Aus-) 11,41 en 11,2)1. Met Van Lancker gingen Nldhol- son(Aus), Pedersen (Den) en Turri- nl (Ita) naar de halve finales over. Uitslagen kwart-flna'es van de ploe- achtervolging: eerste serie: 1. Rus land. 4000 meter ln 4 minuten 30.37 seconden, Columbia Ingelopen na 10 1/2 ronde. Tweede serie: 1. West Duitsland 4.21, Nederland 427.54. Derde serie: 1. Oost Duitsland 4.2L20, 2. Italië 4.28,34. Vierde se rie: 1. Tsjecho Slowakije 4.25.08, 2. Groot Briltannlë 4.35.17. Voor de finale van de professional stayers plaatsen zich utt de herkan sing de Italiaan Benfatto met de Francunau Dupontreu. Het tweetal had geen enkele hinder van de Ja panner Sato, die de 50 kilometer beëindigde mrt een achterstand van bijna zes kilometer. Hortelano (Spa) stapte ongeveer halverwege de strijd af. Uitslagen tandemwedstrijden Hal Lancker maakte finales: Tsjecho Slowakije (Vackar/Vymaeal) wint ln twee rit ten van Polen (Bek/Kocot) tijden over de laatste 200 meter 10,77 en 10,89 seconden. -Rusland (Semen- Jets/KopMov) wint ln drie ritten von Nederland (LangJcruls/Veldit), 10,56 (Voor Nederland), 10,61 en 10,65. Om de derde plaats: Ooien wint In drie ritten van Nederland. 10,74 (Voor Nederland). 11,00 en 11,10 fi nale: Tsfecho Slowakije wint In twee ritten van Rusland, 10,73 en 10,76. Cees Stam is uit op revanche, in de eerste plaats voor zichzelf. MONTREAL Cees Stam is gebrand op de stayersfi nale van vanavond in Montreal. Zijn motivering wordt gedragen door een vurig verlangen naar re vanche, hoewel hij ook in San Sebastian de wereldti tel greep. Stam namelijk is altijd nog geprikkeld over dat kampioenschap. Omdat er gezegd werd dat hij de titel van Piet de Wit had gekregen, een zaak waarover hij de dis cussie niet opnieuw wil openen. Vooral echter om dat herhaaldelijk naar vo ren is gebracht dat Stam de wereldkampioen werd bij de gratie van de afwe zigheid van Verschueren en Kemper. Dat nu zit hem nog altijd verschrik kelijk dwars. „Kijk", verklaarde Stam, „Ik ben er natuurlijk het nauwst van iedereen bij betrokken en daarom doet het mij meer, maar soms leek het wel of men mij kwalijk nam dat Ver schueren en Kemper in San Sebastian niet zijn vertrokken. Dat was mijn zaak toch niet. Ik kan niet gaan zeggen nu die twee er niet bij zijn doe ik ook maar wat minder. Maar nu zullen zij wel vertrekken en dan wil ik laten zien dat ik de sterkste ben. En ik ben er van overtuigd, dat wanneer het ge lukt is, er weer mensen zullen zijn die uitroepen. „Nou ja, hij heeft dan wel gewonnen, maar Verschueren kon natuurlijk niet achter zijn eigen gangma ker rijden en voor Kemper gold precies hetzelfde". Neem van mij aan dat ik het liefst zou willen dat de combinaties die het hele seizoen aan het vertrek staan, ook in een kam pioenschap rijden. Wanneer je dan wint, ben je voor iedereen de sterkste en dat is toch ze ker het mooist". Cees Stam is bezig met die stayersfinale van vanavond. Op zijn nuchtere, koele Zaanse manier. Geen verlammende nervositeit, geen overdreven spanning, geen terughoudend heid. Gewoon kalm als de sportman die weet wat hij kan, die op de hoogte is van de kwaliteit van zijn concurrenten en weet dat er een examenge deelte moet worden afgelegd, waarop hij zich als de beste leerling bovendien nog uitste kend heeft voorbereid ook. Stam maakt zich nauwelijks druk om wat gebeurd om hem heen. Zijn wegfiets was gister morgen verdwenen uit de uni versiteit, waar de ploeg is on dergebracht. Martin Wierstra, de stayerscoach begon er over. Stam: „Martin laat toch. Als ik op de weg wil trainen is er wel een fiets. Ik heb op dit moment heel andere dingen aan mijn hoofd". De verhouding binnen de groep beroepsstayers ligt ook anders dan bij de amateurs. Stai „Voor mij hoeft niema knecht te spelen. Wanneer wat voor mij doen, zal ik voor hen doen. Het zou natu lijk een belachelijke zaak als Been en Van Leeuwen gen mij gingen rijden, ma dat zal ook niet plaats vinde Zij hebben belang bij mij i als dat in de koers blijkt, Jcui r nen zij ook op mij rekenen. C er van uit dat de gevaarlijks: concurrenten op een ronde zi gereden dan zal Cees Stam alles aan doen om een van i andere Nederlanders op derde plek te helpen of zo". W1 De Nederlandse kampioen ide bij de KNWU ook opgekomen voor het recht van de derdj-^ stayer om te worden afgevaai digd. „Ik heb opgebeld en gi zegd de derde man (Van Leei 8e wen) komt zeker in de finalj Va Het is dwaasheid om hei TO thuis te houden. Zijn spons9K< heeft 4000 gulden op tafel ten leggen om hem hier heé dj te mogen brengen. Ga er i» eens van uit dat Van Leeuw(f derde of vier wordt, dat heeler hij toch ook voor de KNW* 1 wat bereikt. Meer waarschijn lijk dan een massa manno die op kosten van de boni werden uitgestuurd. Zou dt KNWU die 4000 gulden terug j betalen. Ik denk van niet". Zo is Cees Stam. Misschiet een beetje onbuigzaam als eei boom, in ieder geval rech.»s door zee en natuurlijk een veri- die zijn vrienden niet vergeel GOOR Frans Tusveld is terug in Goor. Nog steeds vermoeid, maar ook boordevol fantastische herinneringen aan een grandioos biljarttoemooi in het Argentijnse Buenos Ai res waar zijn poulain Hans Vultink zo glo rieus de wereldtitel in het 47/2 veroverde. Herinneringen ook aan een land dat een grootse indruk op hem heeft gemaakt. Tus veld: „Het was echt een geweldige beleve nis. De stad, de mensen, alles. Gewoon on voorstelbaar". Dat „onvoorstelbaar" geldt ook voor de or ganisatie van de W.K. 47/2. Tusveld: „De mensen daar willen zich wel voor iets inzet ten, maar toch was het organisatorisch een chaotische zaak. Ik heb zelden zoiets meege maakt. Het materiaal was ook al niet best, zeker niet als je het vergelijkt met wat hier in Europa wordt gebruikt. Bovendien was de vloer van hout en dat werktaltijd. Ook kleefde er herhaaldelijk talkpoedr aan de ballen, die daardoor om de haverklap vast kwamen te liggen. Dat talkpoeder gebruik ten de spelers om hun bezwete handen droog te maken". Frans Tusveld voorziet wel pro blemen voor het Nederlands elftal als dat zich tenminste voor de wereldkampioen schappen van 1976 die in Argentinië worden gehouden, weet te plaatsen. Tusveld: „De Argentijnen willen alles voor je doen. Maar van organiseren hebben ze geen kaas gege ten. Ze zijn daar trouwens wel helemaal „in" voor het Nederlands elftal. In elke taxi heb ben ze het over Kroeff (Cruyff). De mate waarin Europese ploegen in moeilijkheden zullen komen tijdens de W.K. van 1976, hangt volgens Tusveld voor een groot gedeel te af van de vraag wanneer er wordt ge speeld. Als het in Argentinië winter is het weer kan dan overigens een vergelijking met onze zomer glansrijk doorstaan zijn de problemen het geringst. In de zomer is het overdag stikkend heet, in elk geval te warm om te voetballen. Er zal dan ook vrijwel ze ker 's avonds laat worden gespeeld, aldus Frans Tusveld, die in zijn vakantiedagen na de W.K. 47/2 de wedstrijd River Plate—Hi bernians heeft bekeken en tegelijkertijd de accommodaties aan een kritische beschou wing heeft onderworpen. Zegt Frans Tus veld: „De verlichting van de velden is vrese lijk slecht, aan de andere kant is alles enorm groots. De stadions zijn kolossaal en de voorzieningen zijn geweldig. Argentinië is een land van uitersten, een land ook waar de sterkste het helemaal voor het zeggen heeft. Je hebt er negen baanswe- gen waar alles door elkaar crosst in oude vehikels. Wat onmogelijk is, is in Argentinië mogelijk, wat wel kan, kan er niet". Aanvankelijk zou Hans Vultink zonder enige begeleiding van de zijde van de Biljartbond naar Argentinië gaan, om daar zijn wereldti tel te verdedigen. Maar omdat de Groenloër al in Nederland werd geconfronteerd met de gevolgen van een gebrekkige organisatie, en het in de lijn der verwachtingen lag dat de problemen zich in Argentinië nog hoger zou den opstapelen, werd duidelijk dat er wel een steun en toeverlaat met Hans Vultink mee zou moeten, wilde de Groenlose topbil- jarter niet bij voorbaat zijn titel verliezen. Maar daar was geen geld voor uitgetrokken. Tusveld: „Het oude bestuur van de Biljart bond had bepaald dat er naar wedstrijden buiten Europa geen begeleider mee zou gaan. Wij als nieuw bestuur konden die maatregel niet van de ene dag op de andere vernietigen. Gelukkig hebben we een sponsor gevonden die mijn reis wilde betalen". De pas gekozen bestuurderen van de K.N.B.B. hebben uit de affaire-Vultink gedis tilleerd dat de begeleiding van topspelers naar toernooien moet worden geïntensiveerd. „Er zou hoe dan ook in dit soort gevallen geld voor begeleiding moeten worden vrij ge maakt", zegt Frans Tusveld, die overigens van mening is dat de Biljartbond in de op vang van de spelers zeker niet achteraan loopt. „Alle spelers", stelt hij, „zijn daar ge loof ik zeer content mee". HARRY BRINK Steun voor Wageningei WAGENINGEN Burgeme en Wethouders van de germ Wageningen zullen de voorstellen een bedrag vanl geveer 226.000 gulden besc baar te stellen voor verbetei van het complex. „De Wa ningse berg", waar de niej eredivisie club Wageningen micilie houdt. Men wil op wijze het complex erellii waardig maken. Beursbieding titelgevecht DEN HAAG Omdat in het i vrije verkeer geen contra! tot stand zijn gekomen \r een gevecht om de Nederlaii itiitel in het zwaarweltergew zal op 6 september ln het boi bureau van de Nederlan Boks Bond in Amsterdam z.g. beursbieding worden geit den. Alle Nederlandse bok# motors kunnen daar inschrift voor het titelgevecht, dat vool oktober moet plaats vinden. Sportwereld BELO HORIZONTE Ladié Mazurkiewicz, de doelmn 4 het nationale elftal van W guay, zal het komende seizoj waarschijnlijk voor de Spaafr eerste divisieclub Valencia i» komen. REYKJAVIK Een vriendschf pelijke voetbalwedstrijd tuss* IJsland en Finland is gisterf te Reykjavik in een gelijk# (2—2) geëindigd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12