PARK REGEERT MET IJZEREN HAND ZUID-KOREA IN SGP wil verbod The Exorcist" van ACTIE VAN KAMERLEDEN VOOR ISRAËL Kinderen naar verkeerdeschool Defensienota kwam autoritair tot stand Hulp voor bezoekers Exorcist99 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT fan onze correspondent Don Oberdorfer -fcEOEL Op 13 juli stond, tezamen met 32 beklaag den, geboeid in Seoel we gens „staatsondermijnen- de activiteiten", de jonge Zuidkoreaanse dichter Kim-Sji-Ha terecht. Tegen Kim en zeven medebe- Tsjoegng-Hee heeft de nationale grondwet terzijde geschoven, de staat van beleg afgekondigd en de persvrijheid beperkt, om zijn maoht te versterken en de oppo sitie monddood te maken. Joen wordt beschuldigd van deelne ming aan een communistisch komplot, hoewel hij als anti communist bekend staat. In af wachting van een rechterlijke j uitspraak heeft hij huisarrest, klaagden werd de dood- Deze voorbeelden illustreren straf geëist. Het werd le- free dagen later verscheen de wormalige president van Zuid- Korea, de 76-jarige Joen-Po- Soen voor de rechtsprekende ge neraals. Joen- is nog een af stammeling van de oude Ko reaanse Yi-dynastie. Hij had ge zegd dat vestiging van een de mocratie in Zuid-Korea de enige mogelijkheid was om het com munisme tegen te houden. Zijn tegenstander in de laatste twee verkiezingen, president Park- g*" tytca rttatitty Yoga szien het artikel over „Ha- •yoga" in de Leidse Courant van donderdag j.l. weinig of met het door mij gez te maken heeft en ik me met nadruk van het geschrevene dis- tancieer, zou ik graag in het hier volgende artikel de bin nengeslopen onjuistheden recht zetten en een wat juister beeld de Hatha-yoga schetsen, i-yoga is geen „Indiase manier van lichaamsbeoefe- Hatha-Yoga is een eeu wenoude methode voor het be heersen van het lichaam den het denken, en voor het zuive- rep van het inwendige systeem van het lichaam. Hatha-Yoga heeft tot doel denken, spreken erf hanldelen bij de mens i v^eenstemming met elkaar te brengen; doordat het lichaam [l en dat deel van het denken dat heersen van het lichaam en chaam van nature lui is, doet hét tichaam niet graag wat dat deel wan 't denken dat zich niet jderfficeert met het lichaam, 'aOdzakelijk vindt, met het ge- rofg dat er voortdurend span- ïingen optreden. Men kan zich toestand waarschijnlijk aam de hand van het volgende voor- leeld wel indenken: 's Morgens ij het ontwaken wil het li chaam eigelijk niet opstaan, het van het denken dat zich t het lichaam identificeert ;t dat het heerlijk warm is in i en dat het geen kwaad kan nog 5 minuten te blijven liggen. Het andere deel van het denken zegt echter dat het noodzakelijk is om op te staan, omdat men voor werk moet, en omliat lang in bed blijven alleen maar suf wordt. Hatha-Yoga leert door het systematisch be oefenen van de houdingen, het lichaam onder controle van het denken te brengen, tegelijker tijd leert het echter het denken rustig en kalm te maken door de geest te concentreren. Hatha- Yoga is daarom zowel voor het denken als het lichaam van groot belang; het denken wordt heiier en rustig, het lichaam sterk en gezond. latha-Yoga heeft hoewel het een klein onderdeel van de Yoga vormt, tO£h een geheel ander doel dan Yoga in het algemeen. Yoga heeft tot doel een staat te bereiken waarin men volledig meester is van zichzelf. Te zeg gen dat „door Hatha-Yoga het doel vam de Yoga evengoed kan i!worden bereikt als door andere fivormen van Yoga" is dan ook 'volstrekt onwaar, evenals het volkomen onjuist is een Hatha- Yoga-Lerares een Yogi te noe men; daarvoor zou zo'.n lerares over oneindig meer kwaliteiten moeten beschikken dan het ver mogen dc Hatha-Yoga te onder wijzen Het is tevens een misvat ting dat door het feit dat ik les ga geven in Leiderdorp, ik men sen Hatha-Yoga laat beoefenen. Niet ik neem daartoe het initia tief maar de mensen zelf die graag op les willen komen. Mensen zijn geen machines die je door een knop in te drukken beweging kimt stellen. Even min heb ik beweerd dat een Ha- tha-Yoga-Leraar les behoort te geven door constant te blijven Praten. Integendeel, het is de kak van de leraar mensen te 'oren rust in zichzelf te vinden en hun vermogen tot analyseren I nog verder te ontwikkelen. Dat f ik gezegd zou hebben: „Toch 1 i>cht ik het niet uitgesloten dat ook met oudere mensen resulta- rten kunnen worden bereikt" is onjuist. Ik heb gezegd dat Ha tha-Yoga zowel voor jongere als voor oudere mensen goed is. Bij oudere mensen zal het alleen *at langzamer gaan. Het is niet *o dat een leraar resultaten be reikt met leerlingen, maar dat de teerlingen zelf resultaten be reiken. Tot slot zou ik nog wij- 'eo opmerken dat iedereen in pjn lessen welkom is, met wel ke motivatie men ook komt. Het is niet de taak van de leraar mensen een bepaalde motivatie °P te dringen, noch om over hun •motivatie te oordelen. ijj'ni Kukler, Van der Vafk joouwmanweg 6f Leiderdorp de huidige politieke situatie in Zuid-Korea, een land dat zijn bestaan dankt aan de Ameri kaanse politiek van na Wereld oorlog II. De Koreaanse oorlog werd in 1953 beëindigd. Nu, na 21 jaar, is bij lange na niet be reikt, waarvoor de Amerikanen „ter verdediging van de vrij heid" gevochten hebben. In de laatste paar jaar heeft president Park de macht geheel aan zich getrokken door het afkondigen van een gedurige staat van be leg. zijn nog zo'n 38.000 man Ame rikaanse troepen in Zuid-Korea om in te grijpen mocht de strijd met het noorden hervat worden. Behalve dat krijgt Zuid-Korea ook nog voedselhulp, leningen en steun van de V.S. Maar al deze teerd en ontkwam maar net aan de doodstraf. Toen in 1950 de Koreaanse oorlog uitbrak werd hij, wegens gebrek aan geoefen de officieren gerehabiliteerd. Na de studentenonlusten en de alge mene opstand in 1960, viel het dictatoriale regime van Syng- iman Rhee. Veel militairen wa ren ontevreden over de welis waar democratische maar ook zwakke regering die daarop volgde en in mei 1961 leidde Park een staatsgreep en regeer de, als hoofd van een militaire junta, het land met ijzeren hand. Tenslotte bezweek hij on der Amerikaanse druk en stelde een burgerregering aan. On danks zijn belofte niet mee te doen aan de verkiezingen werd hij in 1963 tot president geko zen. In 1971 versloeg hij zijn te genkandidaat Joen-Po-Sun, die nu terecht staat en in 1972 op het nippertje Kim-Dae-Joeng, waarna hij opnieuw beloofde nooit meer kandidaat te zullen zijn. In oktober 1972 kondigde hij de staat van beleg af, schaf te de grondwet af, liet zijn poli tieke tegenstanders arresteren en verbood alle politieke activi teiten en vrijheid van menings uiting. treurende vrouwen langs de route, waarlangs het stoffelijk overschot van mevrouw Park, echtgenote van de president van Zuid-Korea, naar de laatste rustplaats werd gebracht. Mevrouw Park overleed vorige week als gevolg van een aanslag die voor haar man bedoeld was. Middenstand wil meer inlichtingen van regering DEN HAAG De centrale orga nisaties in het midden- en klein bedrijf hebben gisteren in een gesprek met staatssecretaris Hazekamp (Economische Za ken) geen genoegen genomen met „enige algemene informa tie" over de plannen van de re gering voor 1975 voor de zelf standigen in het midden- en kleinbedrijf. De staatssecretaris zal het verzoek van de centrale organisaties aan het kabinet overbrengen om meer inlichtin gen. De organisaties stelden dat zij op basis van de algemene informa tie over de regeringsplannen niet kunnen overzien wat de be leidsvoornemens betekenen voor de inkomenspositie van het mid den- en kleinbedrijf. Staatsse cretaris Hazekamp vergaderde gisteren over het programma „korte termijnmaatregelen" dat het overlegorgaan van het mid den- en kleinbedrijf op 20 juni aan de ministerraad heeft aan geboden. Tijdens dit overleg gaf de staatssecretaris inlichtingen over de beleidsvoornemens. invloed ten spijt zien de Ameri- Amerika reageerde niet. Dat had kanen, naar hun zeggen, geen enkele mogelijkheid om de de mocratie te redden. Sedert het begin van dit jaar zijn enige tientallen mensen door het te druk met Vietnam met de presidentsverkiezingen. Een nieuwe grondwet gaf Park onbeperkte macht en een tijdlo- i ambtstermijn. militaire rechtbanken tot zware Toen vorig jaar meer dan 30.000 straffen veroordeeld. De be schuldigingen zijn allemaal de zelfde: overtreding van de door de president onder de staat van beleg genomen besluiten. Men treft in de gevangenissen al lerlei markante figuren aan: christen-predikanten die ge vraagd hadden om herstel van de democratie en terugkeer naar de oude grondwet. Beken de opposanten als de vroegere minister van buitenlandse zaken Tsjoeng II Hoeng staan onder een bijna voortdurende controle. De nationale vergadering, die als gevolg van Parks maatrege len nauwelijks tot een debat in staat is, is dit jaar nog niet één maal bijeen geweest. Park eist dat de oppositie eerst die maat regelen goedkeurt. President Park. oorspronkelijk on derwijzer, diende tijdens We reldoorlog II in het Japanse le ger. Hij werd in 1948 op verden king van communisme gearres- studenten betoogden voor her stel van de democratie, liet Park enkele beperkingen van politieke vrijheid vallen. Zijn te genstanders zagen dit aan voor zwakte en eisten terugkeer van de oude grondwet. Park 6loeg hard terug. Op ongewenste poli tieke acties werd een gevange nisstraf van vijftien jaar gesteld en er werd zelfs, toen de onrust bleef aanhouden, met de dood straf gedreigd. Het regime heeft nu nog met een laatste tegen stander te doen: de kerk. De kerk (3,4 miljoen protestanten en 800.000 katholieken) heeft veel internationale contacten, maar zeker geen communisti sche sympathieën. Zij speelde een belangrijke rol in het verzet tegen Japan tijdens de oorlog en kant zich thans tegen Park. Onlangs werd de bisschop van Wonjoe, Daniël Tsji gearres teerd op verdenking van „com munistische sympathieën". Door deze arrestatie en die van de reeds genoemde dichter heeft de situatie in Korea een internatio nale aandacht getrokken, die nog versterkt wordt door de moordaanslag op Park, die het leven heeft gekost aan mevrouw Park en een jong meisje. Kostbare wandeling ROTTERDAM (ANP) —Een Rot terdammer heeft dit weekeinde een zeer kostbare zor.dagmid- dagwandeling gemaakt. Uit een van zijn zakken verloor de man, die liep van de Schiekadc naar de Huygensstraat een portefeuil le met tienduizend gulden, een spaarbankboekje, waarop onge veer tienduizend gu'den stond, en enkele loterijbriefjes. 99 ARNHEM (ANP) Drie kin deren van de familie M. J. van der Kaay uit Dieren (gemeen te Rheden) hebben vanaf het begin van het nieuwe school- seizoen nog geen les ontvan gen, maar zijn wel naar school gestuurd. Zij worden niet In de klassen toegelaten, omdat het gemeentebestuur van Rheden meent dat de ouders hun kin deren naar de verkeerde lage re school hebben gestuurd. De gemeente Rheden hanteert zogenaamde schoolgrenzen, om een goede verdeling van de leerlingen over de scholen mo gelijk te maken. Volgens die grenzen moet de fam. Van der Kaay hun kinderen naar de Wilhelminaschool in Dieren sturen, maar de vader van de drie kinderen, 6, 7 en 8 jaar oud, heeft ze naar de Kon. Emmaschool in hetzelfde dorp gezonden. Zijn kinderen moe ten daarvoor een spoorweg en een drukke weg oversteken. De Wilhelminaschool ligt bijna tegenover het huis van de fa milie. Men vindt het onderwijs op de verafgelegen school be ter en ook zou de sfeer op die school prettiger zijn. Tot nu toe werden de drie kin deren in de hoofdenkamer van de school beziggehouden. De gemeente heeft het echtpaar Van der Kaay bericht dat dat niet meer zal gebeuren. Als de kinderen weer worden ge stuurd, zullen zij weer worden thuisgebracht „en ligt de ver antwoordelijkheid bij de ou ders", aldus wethouder Hai- kes. gen godslastering in Vlaardln- Van onze parlementaire rcdaktle DEN HAAG De fractievoorzit ter van de Staatkundig Gerefor- meerde Partij (SCP) in de Dc f[lm handf|, over een van de Noodweer teistert Z::' '-Duitsland Tweede Kamer, ds. H. G. Abma, overweegt minister Van Doorn (CRM) te vragen om op te treden tegen het in roulatie brengen van de Amerikaanse speelfilm The Exorcist (de dui- voluitdrijver). De heer Abma Be'eren is afgelopen weekeinde gr: -d door r Een overzicht van de ravage aangebracht in een in een huls te Antwort (foto onder). DEN HAAG Blnnetnkort zullen de Nederlandse Eersfe- en Twee de Kamerleden door hun colle ga's uit de Tweede Kamer, drs. J. J. Voogd (PvdA) en mr. K. A. Keuning (DS'70), opmerk- Geen directe oplossing problemen Midden-Oosten WASHINGTON (RTR) Presi dent Ford van de Verenigde Staten heeft gisteren bij het in ontvangst nemen van de ge loofsbrieven van de nieuwe Sy rische ambassadeur in Washing ton de eerst sinds de Israë- Hsch-Arablsche oorlog van 1967 gezegd dat zijn land geen in stant-oplossing voor de proble men van het Midden-Oosten heeft. „Wel weten we", aldus Ford, „dat oorlog niet het antwoord is en geen enkele probleem in het Midden-Oosten oplost. Daarom zijn de Verenigde Staten geheel en al voor een vreedzame oplos sing van het conflict". De Eyptische president Anwar Sa- dat zal „voor het einde van het jaar" een bezoek aan de Ver enigde Staten brengen. Dit is gisteren officieel in Washington meegedeeld in een communique over de besprekingen die de mi nister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, gevoerd heeft met zijn Egyptische ambt genoot Ismail Achmi. zaam worden gemaakt op het bestaan van een uit Westeuropc- 9e parlementariërs bestaande groep „Vrienden van Israël", genaamd. De-e club is vorig jaar op initiatief van de Franse parlementsleden opgericht en heeft ten doel de belajxgstelling onder Europese parlementariërs te vergroten voor de problemen van de staat Israël. In juli j.l. zijn 136 parlementa riërs uit twaalf West Europese landen gedurende 5 dagen in de Israëlische hoofdstad Jeruzalem bijeen geweest. Op die bijeen komst is een resolutie aangeno men, waarin de aanwezige par lementsleden werd opgeroepen in hun landen begrip te kweken voor de situatie van Israël en zich in te zetten voor het lot van de joden in de wereld. Voor Nederland was DS'70- tweede kamerlid Keuning aanwezig, die al eerder een bijeenkomst de club in West Berlijn had meegemaakt. Ook de fractielei der van de PvdA in de Tweede Kamer. drs. Ed. van Thijn en zijn fractiegenoot Voogd woon den de bijeenkomst bij. Volgens drs. Voogd, die zitting heeft genomen in een subcom missie van de parlementaire groep die zich in december aan staande op een bijeenkomst in de Deense hoofdstad Kopenha gen speciaal gaat bezighouden met het lot van de Joden in de Sovjet Unie, is het bepaald niet de bedoeling om financiële hulp voor Israël te gaan organiseren. Evenmin is de opzet dat kamer leden namens hun partij zitting nemen m deze nieuwe parle mentaire groep. Ze kunnen uit sluitend op individuele basis lid - worden. MILITAIRE AMBTENAREN UTRECHT (ANP) De totstand koming van de defensienota is een zeer autoritaire aangelegen heid geweest. Door de vakorga nisaties In het georganiseerd overleg niet te raadplegen heeft de minister gehandeld in strijd met het credo van de nota en discussie van de defensienota. Hij zei nu alleen de weg tot in vloed op het beleid open te zien via de volksvertegenwoordiging. Die zou er volgens hem goed aan doen bepaalde zaken terug te nemen voor bespreking in het georganiseerd overleg. zelfs met de wettelijke bepaiin De heer Hoogenboom gen hieromtrent. Dit zei de heer H. Hoogenboom, voorzitter van de vereniging van militaire ambtenaren „Sint Martinus" gisteren in Utrecht tijdens een extra vergadering van de afdelingsvoorzitters ter mening dat de defensienota veel De heer Hoogenboom noemde het onduidelijkheid heeft weggeno men, maar er geen zekerheden voor in de plaats heeft gesteld. Aen hat beieid zoals het in de nota to; uiting komt zag hij geen gwijzigd veiligheidsdenken ten duivel bezeten meisje en is vol gens het comité in strijd met de bijbel. Bovendien zou in de film sprake zijn van een verheerlij king van de macht van de sa tan. Voorts zou de film vol staan van sex en geweld, deelde dit desgevraagd mee, Andcre fractjts in dc Kamer, zoals de heer Beuker (RKPN), het GPV en de ARP staan zeer gereserveerd tegenover deze film. De heer Beuker liet weten nog te bestuderen hoe het aan deel van de RKPN in de bestrij ding van dergelijke door veel mensen als godslasterlijk erva ren filmproducties, zou kunnen zijn. Van de zijde van het Gere formeerd Politiek Verbond deel de men mee nog niet te weten of men de overheid zal vragen om tegen The Exorcist op te treden. „We zouden eerst iets meer te weten moeten komen over de inhoud", aldus het GPV. Bij de ARP wordt, hoewel men zeer afwijzend staat tegenover alles wat het christelijk volks deel zou kunnen krenken, niet overwogen om vragen aan de minister te stellen. Men stelt zich in deze partij op het stand punt, dat het stellen van vragen „alleen om te getuigen" niet ef fectief genoeg is. Het is immers ondenkbaar dat de regering iets tegen deze film zou ondernemen en om die reden kan een Ka mervraag beter achterwege blij ven, zo vindt de ARP. AMSTERDAM (ANP) Na het zien van de film „The Exor cist" hebben veel mensen gees telijke bijstand nodig. Dat staat bi een folder van de filmmaat schappij Warner Bros, die aan de bezoekers van „The Exor cist" (première op 29 augustus n Amsterdam) zal worden uit gereikt. De folder vermeldt een aantal te lefonische hulpposten, waartoe men zich .na het zien van de film kan wenden. Ook in het buitenland zou de film, over een door demonen bezeten meisje, hevige reacties oproepen. Op initiatief van de Pinksterge meente gaat gelijktijdig met de première in Amsterdam een nieuwe „pastorale luisteriijn" van start. Wie na het zien van „The Exorcist" in Amsterdam het nummer 761201 draait, kan zodoende rekenen op bijstand van een psycholoog, arts of maatschappelijk werkster. grondslag liggen. „De gevolgen voor de veiligheid en de overle vingskansen in oorlogstijd zijn niet meetbaar in de nota. Maar of de kwaliteitsverbetering, ge paard aan kwantitatieve beper kingen de overlevingskansen zal vergroten, is voor ons een le vensgrote vraag", zo zei hij. onaanvaardbaar dat door de be perkingen een toenemende last wordt afgewenteld op de schou ders van het personeel, alleen om budgettaire problemen op te lossen. Jongen wilde van Domtoren springen UTRECHT Twee uur lang heeft vannacht een twintig-jari- ge jongen in de liftschacht van de bouwlift van de Utrechtse Domtoren gezeten. Tegen de gealarmeerde politie zei de Jon geman, die tot de tweede om loop op zestig meter hoogte was geklommen, dat hij naar bene den zou springen als hij niet met rust gelaten werd. Door voortdurend tegen hem te pra ten heeft een huisgenoot de Jon gen bewogen tenslotte naar be neden te klimmen. De brand weer die met een ladderwagen ter plaatse was hoefde niet in te grijpen. De jongen die medicij nen gebruikte, had gedronken en moet zo tot zijn hachelijke beklimming gekomen zijn. In zijn woning is hij door de politie en door huisgenoten gekal meerd. Vliegreizen naar Rhodos afgelast AMSTERDAM Vakantiereizen vanuit Nederland naar het Griekse eiland Rhodos zijn afge last. Vanwege de onzekere si tuatie ter plaatse heeft een ne gental reisondernemingen, dat gezamenlijk wekelijks een vlieg reis naar Rhodos organiseert, besloten de vluchten naar het eiland te staken. Er zal nog één vliegtuig naar Rhodos gaan om de laatste groep vakantiegangers op te ha len. De 1300 mensen die nóg op vakantie naar Rhodos zouden gaan, krijgen een vervangende reis of een gratis annulering aangeboden. Er stonden tot eind oktober nog tien Rhodosreizen op het programma. Volgens de reisorganisatoren zouden de toe risten op Rhodos niet meer de efeer aantreffen die zij ver wachten; een aantal zaken is er gesloten en het vliegveld was vorige week vier dagen geslo ten. waardoor men langer op het eiland moest blijven. Van de 5000 toeristen die vorige week op Rhodos waren zijn er 3000 voortijdig teruggekeerd. De reisondernemingen houden ook voor andere reizen naar het oostelijk Middellandse Zeege bied en het Midden-Oosten een slag om de arm. De reisbiljet ten worden nog maar zeer kort voor de reis uitgereikt, om zo nodig te kunnen veranderen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11