GOUD VOOR ROY SCHUITEN ,ALS IK GOED HAD GEREDEN, WAS TITEL VOOR MIJ GEWEEST' Harrie van Leeuwen reed nu al ereronde ANTON TKAC BRAK RUSSISCHE MACHT Zilver betekende voor Martin Venix teleurstelling Sprinttitel voor Tsjech (Van onze verslaggever) MONTREAL - Nauwelijks «en halfjaar nadat hij als amateur 'had aangekondigd geen heil en brood meer te zien in de wielersport, stond Roy Schuiten bij de we reldkampioenschappen die in Montreal worden gehou den op het hoogste schavotje. Terwijl het Wilhelmus over het wielerstadion galmde streek Schuiten over de regenboogtrui. Hij kon nog steeds niet geloven dat het glanzende tricot met de horizontale banen- dat alleen de sterksten onder de sterkstee mogen dragen- zijn ranke schouders omhulde. Schuiten die als een volleerd prof aan het karwei van de poursuite was begonnen werd het nu even teveel. Hij keek een trapje lager op het ere- schavot waar zijn land- en ploeggenoot René Pijnen het Nederlands -succes volmaakte door het veroveren van een bronzen plak. Schuiten dus we reldkampioen, maar wat heeft dat moéite, inspanning en zweetdruppels van coaches en begeleiders gekost. Bij de kwa- Jificatieritten had Schuiten zijn kandidatuur duidelijk gesteld door in de eerste rit tegen de Fransman Grosskost een tijd van 5.58.13 neer te zetten, dé enige tij'd onder de zes minu ten en zelfs ruim zestien sej conden sneller dan de Nood Knud Knudson de amateur kampioen van vorig jaar. Maar Knudsen wilde zich te gen de Italiaan Bazzun alleen maar klasseren voor de kwart finale, de tijd deed er niet toe, vond hij. Schuiten zou zich teveel hel> ben geforceerd en in de halvé finale tussen Knudsen erf Schuiten zou blijken dat de Ne derlander onnodig een scherpe! tijd had gereden. Althans za werd in het Noorse kamp gere deneerd. En waarempel de Scandina- vlërs leken gelijk te gaan krij gen. Knudsen liep langzaam maar zeker van Schuiten weg. De Nederlandse kolonie in Montreal hield het hart vast, het water kwam in de handen. Schuiten balanceerde tegen Knudsen op de brugleuning en zou elk moment naar de ver keerde kant kunnen vallen. Zou Knudsen en zijn Noorse aanhang dan toch gelijk krij gen, zou Schuiten dan toch te veel hebben gegeven en zou het gebrek aan routine gaan opbreken? Met nog drie ron den van 285 meter te rijden keek de Amsterdammer tegen 'n aerterstand van twee - ofte wel 25 meter - seconden aan. Maar toen bleek dat Schuiten zijn krachten beter had ver deeld dan de Noor. Met een krachtsexplosie een kampioen waardig zette hij in die korte afstand van driekwart kilome ter de achterstand om in een voorsprong van bijna vier se conden. De vernietigende de- marage had zijn taak gedaan. Knudsen was volkomen kapot. Zijn moordende tempo in het begin van de race had welis waar gewerkt, maar het bleek een boemerang effect te heb ben gehad, want in de rit om de bronzen plak tegen Pijnen - die van Ferdinand Bracke in de andere halve finale had verloren - reed hij plichtmatig naar de finish, ongeïnspireerd en volkomen gedesillusioneerd. Het duel om de gouden plak zou voor Schuiten nauwelijks enige problemen opleveren, want in die vorm waarin hij verkeerde kon zelfs de routine van de Belgische tempobeul Bracke niet tegenop. Zonder Roy Schuiten de fantastische wereldkampioen bij de prof-achtervolgers. tot op de bodem van zijn krachten te gaan hield Schui ten de Belg op acht seconden. Het goud was voor Schuiten, trouwens wie had het anders moeten veroveren? Keetie Van Oosten-Hage viel weer in de medailles, zij het dat ze nu genoegen moest ne men met brons op het nummer dames-achtervolging. De Ne derlandse kwalificeerde zich voor de halve finale door met royaal verschil de Engelse Burton te kloppen. In de halve finale was het verschil tussen Keetie van Oosten-Hage en de Russische Valentina Smirnova uiterst gering. Op de streep had de Russische een voor sprong van nog geen seconde, niet voldoende voor goud, want dat was voor de Russische Ta mara Garkoesjina die in de andere halve finale de Ameri kaanse Mary Jane Reoch met zes seconden de baas bleef, die op haar beurt ook van het brons werd afgehouden door Keetie van Oosten-Hage. Het Nederlandse tandam-duo Rinie Langkruis en Lau Veldt heeft zich geplaatst voor de halve finale. De Nederlandse formatie schakelde In de series de Amerikanen Ash en Woz- nick uit. In de kwartfinale stonden de Nederlanders tegen de Italianen Ferro en Barrello die door het slimme stuur- manswerk van Rinie Lang kruis hoog in de baan werden gehouden. De eerste manche was voor de Nederlanders die de Italianen in de tweede man che dezlfde taktiek opdrongen met hetzelfde- voor Nederland- gunstige resultaat. In de strijd voor de medailles zal het Ne derlandse duo moeten strijden met de Tsjechen Vackar/Vy- mazal (wereldkampioenen van vorig jaar), de Russen Semje- nets/Kopilov en de Polen Bek/Kocot. De prof-sprinter Loevestijn heeft zich via herkansingen ge plaatst voor de kwartfinales. Achtervolgers in kwartfinale MONTREAL Nederland heeft zich geplaatst voor de kwartfinales ploegachtervol ging. De equipe, bestaande uit Herman Ponsteen, Peter Nleu- wenhuis.Jan Lenferink en Ger- rle Slot, maakte in de series over de vier kilometer een tijd van 4.33.59. Deze tijd werd door zes andere landen overtroffen. Rusland was het snelst met 4.27.14. In de kwartfinales moet Neder land tegen West-Duitsland rij den, dat een tijd van 4.27.46 liet afdrukken. De Duitse ploeg bestond uit Hans Lutz, Peter von Hof, Gunter Schumacher en Dietrich Thurau. Van een speciale verslaggever MONTREAL Horst Gnas, de wereldkampioen van 1970, 1971 en 1972 en Gaby Minneboo, de gedoodverfde favoriet voor de titel van Montreal, hebben gis teren de stayersfinale van de amateurs niet voltooid. De titel ging naar Jean Breuer, die nog nooit uit de schaduw van Horst Gnas had kunnen stap pen, zilver was voor nieuwe ling Martin Venix en Brons voor Miguel Espinos. De overwinning van Jean Breuer, een midden-dertiger al, is de triomf van de mentali teit. Twee maanden geleden bij het Duitse kampioenschap in Bielefeld reed Breuer in de ballustrade, kwam zwaar ten val, lag met een barst in het heupbeen en een gebroken sleutelbeel drie weken in het ziekenhuis en heeft voor Mon-' treal maar één trainingswed strijd kunnen rijden. Die man werd wereldkampioen, nadat hij zich via de herkansing had moeten plaatsen voor de eind strijd. Deze eindstrijd van de amateur stayers is een onwaarschijnlijk mooie propaganda voor het on derdeel geweest. Er was triomf en drama, strijd en tak tiek, moed en kunde, kortom een wedstrijd die alles had. Behalve misschien voor Neder land dat zijn favoriet Gaby Minneboo na bijna dertig kilo meter ontgoocheld en onmach tig zag afstappen. Daarmee vertrok niet alleen de grote fa voriet, die enkele ronden daar voor nog in koppositie had ge leggen, maar op dat moment brak er ook iets bij Martin Ve nix, de prille stayer, die onver wacht en onvoorbereid de rol van Nederlands eerste man kreeg opgedrongen. Venix reed op dat moment in derde positie, een ronde achter Minneboo en Breur, die elkaar in een directe confrontatie hadden ontmoet, vlak na de start toen Minneboo de Duitser was voorbij gegaan. Het was allemaal zo mooi be gonnen voor Nederland. Breurer vertrok van kop en achter hem Van den Broek, Venix en Min neboo. Het Nederlandse trio ruilde binnen een ronde van positie. Minneboo achter Breuer en achter de Nederlandse kam pioen Venix en Van den Broek om diens positie te bescher men. Een volmaakt stukje tak tiek uit het boek van Martin De Westduitser Jean Breuer greep op verrassende wijze de wereldtitel bij de amateurstayers. Op de foto passeert hij in zijn verrassende opmars Jan van den Broek (onder). Wierstra. En het werkte prach tig. Van den Broek hield de anderen uit de moeilijkheden en geleidelijk dreef Minneboo Breuer naar Van den Broek toe. Van den Broek hield Breuer, die hem op een ronde moest zetten, tegen en Minne boo en Venix konden hem voorbij gaan. De slag was gemaakt, de coupe" gelukt. Maar stayers zijn geen machines. Venix kreeg een inzinking en Breuer schoof weer een plaatsje op. Na bijna dertig kilometer stortte Gaby Minneboo volledig in. Op een stukje van minder dan een kilometer verloor hij een volle ronde op Breuer, die doorstoomde in dezelfde vaart. Martin Venix is niet meer aan een bedreiging van Breuer toe gekomen, Jaap van den Broek, de 26-jarige, die nog nooit eer der in een wereldkampioen schap had gereden, kon zijn derde plaats niet vasthouden tegenover de Spanjaard Miguel Espinos, die volledig zijn eigen koers had kunnen rijden en voor niemand enig werk had moeten opknappen. „Als wij voor ons zelf hadden kunnen rijden", zei Koch tegen Van den Broek, „had jij nu op het podium gestaan". Van den Broek: „Ik wist dat ik hier als derde man was heen gekomen en dat ik de anderen moest helpen". Bewondering Martin Venix won niet meer dan zilver, maar wel de be wondering van de ruim 3000 toeschouwers door de manier waarop hij een afschuwelijke val voorkwam. Uit de bocht komend, schoot Venix van de rol af, in zijn po ging weer de goede positie te vinden, raakte hij de zijkant van de rol. Venix redde zich op miraculeuze wijze. Hij bleef in het zadel, hij viel zelfs niet toen 6tuk voor stuk 28 van de 36 spaken in zijn voorwiel knapten. Met een slingerend voorwiel, op een fiets die nau welijks onder controle was te houden, moest Martin Venix, die pas 2maand stayert van 60 kilometer tot stilstand ko men. Het lukte hem zonder te vallen. Hij werd onmiddellijk op de reservefiets gezet en ving de strijd met de machtige Breuer opnieuw aan. Hij kon niet winnen. Het kampioen schap had een groot kampioen en een handvol ontgoochelde verliezers. Martin Venix was net zo te leurgesteld als de eerste drie van vorig jaar, die in dit kam pioenschap niet meetelden: Horst Gnas, Rainer Podlesch en Gaby Minneboo. Venix: „Als ik echt goed had gereden, was de titel voor mij geweest, maar het ging niet. Er is ook wat gebeurd. Eerst die inzin king, maar daar was ik niet stuk van, ik wist dat ik er overheen zou komen. Toen het afstappen van Gaby, dat gaf mijn concentratie een enorme klap en tot slot dat voorwiel. Op zo'n moment kun je alleen maar hopen heel beneden te komen. Dat is gelukt". Gaby Minneboo was stuk ge gaan aan de druk van favoriet te zijn. Voor mij is de span ning te veel geweest. Iedereen heeft mijn kansen opgeblazen. Na tien kilometer was het ei genlijk al mis. Ik had het ge voel veel te „groot" te rijden. Het is jammer. Een verloren dag is nog wel geen verloren Jaar. maar toevallig is dit wel de enige dag in het hele jaar die werkelijk telt". Instelling Horst Gnas miste de instelling om deze wedstrijd te rijden en het was begrijpelijk. Vorig jaar, na zijn wereldtitel in San Sebastian verongelukte zijn vrouw en die afschuwelijke herinnering kwam weer boven toen hij klaar stond voor de volgende finale. „Ik had geen moraal, in het afgelopen jaar heb ik te veel moeten doorma ken". Horst Gnas had een riem onder het hart nodig. Bruno Walrave, die zelf de te leurstelling van Minneboo had meegemaakt, deed het. „Met die man ben ik twee keer we reldkampioen geweest. Ik kan begrijpen wat hij voelt na alles wat er sinds San Sebastian met hem is gebeurd". Groter tegenstelling dan tussen de onttroonde wereldkampioen en de in-en-in-gélukkige nieuwe was niet denkbaar. MONTREAL Van Leeuwen, winnaar van de tweede serie van de profstayers en met Stam en Been zeker van een plaats in de eindstrijd, was dolgelukkig. Aangewezen op het laatste mo ment als derde Nederlander omdat uitgerekend de KNWU het zich niet kom veroorloven met minder dan het maximale aantal stayers naar Montreal te gaan, won hij zijn eerste stayer wedstrijd, waarin hij Deloof, Kemper, Hortelano en Dupontreue voorbleef. Van Leeuwen, als stayer niet gewend nog aan het succes, reed jubelend een ereronde, la chend, voldaan. Hij had het bewijs geleverd er bij te horen. Op eigen kracht, met hulp van gangmaker Bruno Walrave. „Geweldig", riep Van Leeuwen, „ik heb nog te weinig ervaring, maar het gaat iedere keer beter. Twee maan- deor stayer ik pas en nu al in de finale. Fantas tisch". De 29-jarige Hagenaar is nog niet ver wend door het succes. Stam won de andere serie. Indrukwekkender, gemakkelijker, iets sneller ook, overtuigender, maar Cees Stam is dan ook de man die in Mon treal zijn wereldtitel gaat verdedigen. Al in de aanvangsfase maakte de razendsnel rondtollen de Stam duidelijk dat hij om te beginnen even deze serie wilde winnen. Er was geen twijfel, Theo Verschueren bleef enigszins in zijn nabij heid, maar dat kwam voornamelijk doordat Cees Stam en Stakenburg het wat rustiger aan deden nadat Nico Been zich op dc derde plaats had genesteld en de overtuiging hadden gekre gen dat de Italiaan Benfatto hem er nniet meer van af zou rijden. Cees Stam was zo zeker van zijn eigen kunnen, dat hij vrijwel nuchter aan de stort was ver schenen. Stam had weinig zin in een matineus avontuur en bleef zo lang mogelijk slapen. Lie ver een kop thee en een paar toostjes als ontbijt om kwart over zeven dan eon volledige maaltijd om vijf uur in de morgen. Door de regen van zaterdag begon het programma gistermorgen al om acht uur en de start op dat moment was slechts mogelijk omdat men de hele nacht met hete lucht-kanonnen is beziggeweest de baan te drogen. Het nieuwe hout van de baan van Mon- treeal bleek namelijk als een spons te werken en dat maa"kte de wedstrijden op zaterdag zelfs uren na de regenbui onmogelijk. De demonstratie van Stam was indrukwekkend, maar hij bleef de voorzichtige Zaankanter. „Wat Verschueren deed, is mij alles meegeval len. Ieder riep dat hy geen meter kon rijden, maar hij bleef toch maar erg gemakkelijk bij. En Deloof mag nou wel rustig achter Van Leeu wen blijven rijden, hij kan veel beter. Mij strooien ze geen zand In de ogen". Van een speciale verslaggever MONTREAL Anton Tkac, een 23-jarige student In de «echten heeft gistermiddag de Russische sprintmacht defini tief gebroken. Nadat hij vrij dag Anatoli Jabloenowskl In de halve eindstrijd had verslagen, greep hij gisteren de gouden medaille ten koste van Sersie Kravtsov .Het brons was voor Rossi, die met de flink gebles seerde Jabloenowskl weinig moeite had. De beslissing in het sprinttoer- nooi is in feite in de halve fi nales gevallen. Daar ontmoet ten de sterkste twee renners (Tkac en Jabloenowski) elkaar al. In de derde rit tussen Tkac en Jabloenowski werd het sprinttoernooi van veel luister beroofd door de val van Ja- zorgde ervoor dat de Rus er naar buiten te steken. Daar bloenowski. Door liöhtelijk om- het maximaal nadelige gevolg was Jabloenowski niet op ver hoog te sturen provoceerde Ja- aan overhield door tijdens de dacht. bloenowski het incident, Tkac botsing even zijn linxerknie De gevallen Rus, beplakt, be pleisterd en gezwachteld was geen partij voor Ross'. Kravt- sow was het In feite ook niet voor Tkac, die Kra/tsov in al les kan overtreffen, behalve misschien pure 3ne'heid. Tegenover Tkac was die snel heid niet toereikend. Do eerste rit was afgetekend voor do Jonge Tsjech, In de tweede liet hij zich op- en afsluiten door- dut hij een klein foutje maak te. Kravtsov sloot, weer van kop vertrokken, namelijk kwanm het gat waar Tkac door wilde. Afstoppen en nog eens buitenom tornen was zelfs voor Anton Tkac onmoge lijk. De Tsjech maakte die fout in de beslissende rit niet. Hij zocht zijn weg naar de eerste gouden medaille voor een Tsje chische sprinter buitenom. mtHHaa

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9