Allerlei(ds) Buurtfunctie bepleit voor Goede Herder Haarlemmerstraat I Bebouwing Voorhof-Zuid begint pas volgend jaar augustus S WÊÊÊÊÊHKm Klooster-krakers willen gesprek met gemeente Zoeterwoude Diamanten priester feest pater B. Berk met veel luister gevierd MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel —OT 8'3IBf!5llli3IBllPBIIiilMlllMllMBWI!IMIII1i1IIMBIM Van onze correspondent LEIDERDORP Met de bebou wing van het onlangs bouwrijp gemaakte uitbreidingsplan Voor hof-Zuid in Leiderdorp kan pas in augustus 1975 een begin wor den gemaakt. Tot die tijd zal de grond moeten rusten of zetten, zoals de technische term luidt. PIlllllMBBIMIIillllBlllllllillllllllllllllllllllllllllllllBIlli De bewerkte en aangebrachte grond moet gelegenheid hebben een zo groot mogelijke dicht heid, en daardoor stevigheid, te krijgen. Gaat men eerder bou wen, dan is de kans groot dat binnen enkele jaren allerlei verzakkingen optreren. Dat kan tot gevolg hebben dat gas- wa- JMMM» ter- en electriciteitsleidingen breken die in de grond zijn aan gebracht. Hoewel Voorhof-Zuid om techni sche redenen dus eerst vanaf augustus 1975 bebouwd kan wor den, zullen binnenkort bij wijze van uitzondering op een tweetal kavels bouwwerk zaamheden starten. Allereerst is er 'n tweetal groepen 'eigen-bou wers' (kopers die in hun vrije tijd zelf hun huis bouwen) die in oktober a.s. in hoek Engelen- daalPersant Snoepweg aan de slag kan. Deze uitzondering is mogelijk door het waarschijnlijk zeer lage tempo waarin deze Later dit jaar zal mogelijk ook begonnen kunnen worden met de bouw van een complex be jaardenwoningen in de hoek En- gelendaalBurgemeester Gal laslaan. De bouwtijd van dit project is erg lang. Wil men dit complex ongeveer gelijkertijd klaar hebben als de omringende woningen, dan zal veel eerder gestart moeten worden. Voor beide projecten moeten G. S. nog goedkeuring verlenen tef- wijl er ook nog geen bouwver gunningen zijn afgegeven. ZOETERWOUDE De krakers van het klooster „De Goede Herder" zullen deze week een gesprek aanvragen met B en W over de toekomst van het pand dat jaren heeft leeggesttn. Ze willen het college voorsiel- len het gebouw een dubbele functie te geven. Behalve voor huisvesting vinden zij dat het klooster gebruikt moet worden voor sociaal-culturele doelein den. De krakers denken hierbij bijvoorbeeld aan een wijkcen trum, een bejaardensoos, een jongerensoos, een peuterspeel zaal en een opvangcentrum voor „vastgelopen" jongeren. Het klooster werd drie maarden - geleden gekraakt door tien jon gens en meisjes. Inmiddels heeft het aantal bewoners van de „Goede Herder" zioh uitge breid tot vijftig. Een deel heeft een onderkomen gevonden in de zuidelijke vleugel van het ge bouw, een ander deel in de noor delijke. Alle voor direct gebruik geschikte ruimten zijn nu be woond. Wat nog resteert zijn )amers en zalen die door hun omvang te groot dan wel te klein zijn. „Met de komst van twintig man twee weken gele den. zitten we wel wol", stelt Het gekraakte klooster De Goede Herder. De nieuwe „kloosterlingen". Doove volgt Dobbe op als organist in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het kerk bestuur van de parochie Sint Jans Onthoofding heeft op de meest eervolle wijze op zijn verzoek ontslag verleend aan de heer J. Dobbe als orga nist van de Christus Die- naarkerk. Gistermorgen be speelde hij vor 't laatst het orgel tijdens de hoogmis. Hij werd daarbij toegesproken dor deken A. Lamot, die hem dank bracht voorde ver leende diensten vooral voor zijn trouw tot het laatst toe toen het hem eigenlijk teveel werd. Deken Lamot bood aan de scheidende organist een uitgebreid assortiment sigaren aan. Voor zijn vrouw waren er bloemen. Vorig jaar bij zijn gouden koorjubileum werd aan de heer Dobbe de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uit gereikt. Tot zijn opvolger is inmiddels benoemd de heer J. Doove uit Leiden. kraker van het eerste uur Ferry L€^fgcm66n6chap Riga uit (22) vast. „Mensen die echt omhoog zitten zijn hier na tuurlijk altijd welkom, maar meer dan een logeerkamer kun nen we hun niet bieden. Op de duyr, nadat er wat forse ver bouwingen zijn uitgevoerd, zou het aantal kamers kunnen wor den uitgebreid tót vijfenzeventig of misschien honderd." Eerste zorg Vooral om financiële redenen zijn de krakers hier in de afge lopen drie maanden echter nog n.et toe overgegaan. Hun eerste zorg was de watertoevoer en de elektriciteitsvoorziening te herstellen. Nadat ze de hiervoor noodzakelijke reparaties had den verrioht, zijn ze in contact getreden met het water- en ener giebedrijf en hebben 'n contract gekregen. Alle bewoonde ka mers en ook de belangrijkste gangen hebben nu een of meer lichtpunten. Weliswaar, is er niet in" elke kamer een wasbak aan wezig. Een dergelijke „luxe" vinden de bewoners evenwel minder belangrijk. Koken ge beurt op butagas in een ge meenschappelijk woonkeuken. Die is voorzien van wat eenvou dig meubilair, een verschrikke lijk grote tafel, een radio en een televisie. Een wandschildering en hier en daar een verfje ge ven de ruimte iets huiselijks. Veel bewoners eten hier samen, al is dit geen absolute regel. „Voor warme maaltlijden moet iedereen per keer betalen al dus Ferry. „Degenen die ook samen willen ontbijten betalen wekelijks een tientje". „In 't begin", vervolgt hij, „vorm den we echt een leefgemeen schap met ons tienen. Nu we in aantal zijn gegroeid blijken ver schillenden zich wat meer onaf hankelijk te willen opstellen. Ik vind dat dat moet kunnen. Wel wordt verwacht dat iedereen op de plenaire vergaderingen ver schijnt en beireid is corvee te doen." Hij meent dat deze uit gangspunten ook gehandhaafd moeten worden wanneer de be woning van de „Goede Herder" gelegaliseerd worden zou en de gemeenschap zich daardoor ver der zou kunnen uitbreiden. Om dit te bereiken zien de „klooster lingen", twee mogelijkheden. Geen zin Aankoop van het gebouw door de gemeente of door een op te richten particuliere stichting. Hoe een dergelijke stichting aan de benodigde middelen zou moe ten komen is evenwel nog niet helenmaal duidelijk. Over aan koop door de gemeente wil men deze week overleg plegen met b. en w. Overigens heeft de ge meente uit eigen beweging al eerder een bod gedaan op het klooster. De gemeente Zoeterwoude wilde Tekst: Willem Scheer Liesbeth Vogels gebouw en het terrei nvan het klooster bestemmen voor woning bouw. Het bestuur van „De Goede Herder" achtte de voor gestelde aankoopsom echter te laag. „Nu dit niet is doorgegaan hebben we geen enkele bemoeie nis met de krakerszaak", aldus de heer Duindam, wethouder van sociale zaken. Over even tuele medewerking van de ge meente aan het plan om het klooster een sociaal-culturele functie te geven laat de heer Duindam zich erg terughoudend uit. „Het creëren van een der gelijk centrum heeft geen en kele zin. Een goedlopende be jaarden- en jongerensoos hebben we al. De plannen van de de krakers zouden dan alleen maar ten goede komen aan Leidse jongeren." De vraag is of de bewonders van de Rijndijk daar tegen overwegende bezwaren zouden hebben. Volgens Ferry Rigault althans hebben de acti- citeiten van de krakers bij de buurgemeensohap nauwelijks of geen weerstand opgeroepen. Middenstand Hij maakt dit aannemelijk door te wijzen 0p de grote belangstel ling die de Hoge Rijndijk toonde voor de onlangs gehouden „open dag". „En de middenstand is met onze komst helemaal blij", aldus Ferry. „De bakker en de melkboer komen elke dag aan de deur. Om de toch nog aanwezige vooroordelen weg te nemen, gaan de krakers binnenkort een stencil verspreiden on der de Rijndijkers. Daarin wil len zij de motieven voor hun ac tie uiteenzetten en hun plannen voor de toekomst ontvouwen. Daartoe behoort ook het voorne men de kloostertuinen een forse opknapbeurt te geven. Met het herstel van de broeikassen is in middels al een begin gemaakt. Pogingen om een groentetuin aan te leggen zijn tot nu toe mislukt, omdat de twee aanwe zige kloostergeiten hiervan voortijdig de vruchten plukten. Zodra het seizoen dat toelaat zal een nieuwe moestuin worden aangelegd. Geiten Waaruit misschien het vertrouwen mag blijken dat de krakers heb ben in de goede afloop van hun avontuur. Om hun oprechte bedoelingen te onderstrepen be- taalen zij sinds 1 augustus vrij willig een huur, die varieert van vijftig tot vijfenzeventig gulden per maand per kamer. Omdat de orde van „De Goede Herdr" tot nu toe heeft geweigerd deze huurpenn ngen te accepteren, wordt het geld vooralsnog ge stort op een speciaal hiertoe ge opende girorekening. Mocht blij ken dat het bestuur van de orde hij zijn afwijzende houd ng blijft, krijgen de huurders" het betaalde weer terug. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Het diamanten priesterfeest van pater B. Berk M. S. F. 'n zeldzaam jubileum, is gisteren met veel luis ter in zijn geboorteplaats Zoeterwoude gevierd. In de Sint Jan droeg de 87-jarige jubilaris een plechtige H.Mis op met assis tentie van de paters Paff en Van Dijk, resp. provinciaal overste van de paters van de H. Familie en rector van het be- wocm nhU'S Kaatsheuve1, waar Pater Berk momenteel Het kerkgebouw was met vele bloemen en pianien, geschikt en geschonxen door ue lami- lie uit het Aaismeerse, traai versierd. Naast de omvung- rijxe lamiiiescnaar woonutn veie anueren w.o. uurge- meester uetmers en z.jn eenigenote, paier Jon. Vane man momenteel op verlui en lauier W. v.d. Saim, de piecnugheid bij. Hei oamcs- en nerenkoor zong o.l.v. ue heer J. J. Nooiu- man na het Veni Creator van LppuiK mei groie ver dienste Ue 3-siemmige Mis van nub. Cuijpers, enkele wisselende gezangen van liet leest van Maria len hemel opneming en meerstemmige liederen met het Jubilate Deo van J. Plag tot besluit. Het orgel werd bespeeld door de heer N. Berg. Allen mochten na a Hoop een pracntige plant in ontvangst nemen. In zijn feestpreek had pater Paff de tekst. „Wat een geluk" als motto gekozen. Niet omdat het priesterleven zo gemakkelijk is. Hij gaat immers door ve len onbegrepen zijn weg door het leven. Dat is nu nog moeilijker dan voorheen. Er is moed voor nodig dit leven aan te kunnen. Hij schetste het werk van de jubilaris in Polen en later onder de Poolse mijnwerkers in Frankrijk. Vooral tijdens de oorlogsjaren heeft hij zich voor deze mensem bijzonder ingespannen en hoge onder scheidingen vielen hem ten deel. Nu nog onder de be jaarden in Kaatshelvel leeft hij als priester en staat al tijd klaar. Alle zorgen kun nen het niet halen bij het ge luk wat hij de mensen bracht. Altijd met de no dige humor vond hij het ge luk met het gelukkig maken van de medemens. Dit is de kern van het priesterschap; het brengen van de blijde boodschap. Na de koffietafel in het Don Boscohuis ver plaatste het feest zich naar 't Centrum waar een druk bezochte receptie plaats vond. Ook deze beide gebou wen waren met veel bloemen getooid. Een comité gevormd door de oudste neven van elke familie droeg voor een goede organisatie zorg. Ook Polen was hier vertegen woordigd met een deputatie o.l.v. Mgr. Kowalczijk welke momenteel belast is met de zielzorg van zijn 3000 landge noten welke er in Nederland zijn. Deken A. Lamot bood het parochiecadeau aan be staande uit een radio en een bedrag onder couvert. Ook burgemeester Detmers voer de het woord en overhandig de een drietal boekwerken over de historie van Zoeter woude. Een muzikale hulde van de drumband VIOS en de Sint Jans fanfare vormde een welluidende afsluiting van de receptie waarna het familiefeest dat tegelijk het karakter van een reUnie had in eigen kring werd voortge- ADVERTENT IE) onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 uw qoed\koop-centrum KORS GOUDEN SLEUTELS VAN ZIJP SLEUTELKONING VOSKUIL HOUTHOEK JOOP VISSER SWAAK v. HEERINGEN GOLDLINE NEON LEIDSE SPAARBANK WALENKAMP ZAALBERG VOORTMAN LINDHOUT DE WATER VERBERG ANJELIER WILMS FLOET TIMMERMAN DICKHOF NOTENBAR KASTNER 't HOLLETJE PLANJE STUURWOLD TER HAAR BORSJES T.I.H.O. NEUTEBOOM MID MODE KAASMARKT KNEGTEL LEIDSE COURANT Kroegen Incafé „Tivoli" aan de Steen straat komen bijna geen Leide- naren. „Hoe het komt weet ik niet, maar ik krijg hier erg veel Katwijkerszegt Henk Buis, de 49-jarige eigenaar. „Dat schijnt altijd al zo te zijn geweest". „Altijd" is volgens de heer Buis een periode van zo'n 35 jaar. Zelf staat hij kier sinds 1967 achter de tap. Daarvoor werkte hij als kelner onder meer in de stationsrestauratie. Van '62 tot '67 kelnerde hij bij „Bellevue" in de Steenstraat. De overgang naar het vrije onder nemersschap is de heer Buis niet meegevallen. Het is elke dag zwoegen", zo stelt hij vast. „En de verdiensten zijn niet na venant. Veel van wat je over houdt, moet je weer investeren. De winst in je pas als je je te rugtrekt en de zaak verkoopt". Kindercorso Gezelligheid viert hoogtij in Tivolie. teleinsvak met erg groot genoe gen. Veel plezier beleeft hij bij voorbeeld aan het contact met toeristen. „Doordat we zo gun stig gelegen zijn, komen hier vooral in de zomer erg veel va kantiegangers. Vit binnen- en buitenland". Vorig jaar mengde zich onder de Niettemin beoefent hij, evenals Tivoli-clientèle een Amerikaan vrijwel al zijn collega's het kasuit TexaSi dia consumptie met een dollarbiljet betaalde Daarmee was Henk Buis aan vankelijk minder in zijn schik, maar hij veranderde van ge dachten, toen de cowboyhet biljet van zijn handtekening voorzag en voorstelde het ach ter de tap aan de muur te han gen. Momenteel prijken er naast dit biljet, waardepapieren urt zesentwintig verschillende landen. Een groot deel van Leiden-Noord heeft afgelopen zaterdagmiddag genoten van het kinderbloemen corso, georganiseerd door het volkstuincomplex „Ons Buiten". De stoet was niet alleen fleurig en kleurig, maar werd boven dien muzikaal opgeluisterd door de Zoeterwoudse drumband VIOS en het Leidse muziek korps Nieuw Leven, dat boven dien een majorette-groep had meegebracht. Ook de majorette- groep van „Ons Buiten" gaf meermalen een daverende show weg. „Ons Buiten" is overigens de enige volkstuinvereniging die een eigen majorette-groep heeft. De genodigden, onder wie wet houder J. Lijten, genoten er met volle teugen van. Aan het corso was ook een wedstrijd verbonden. Bij de 5- tot 7-jari- gen vielen in de prijzen Benny v.d. Weerdt. Dicky van Oosten en Steven Sinteur: bij de 8- tot 10-jarigen: Caroline Houniet, Wiima de Boer en Rita Sloos; bij de ll-jarigen en ouder Mieke v.d. Vlugt, Wilma Paauw en Theo v. Leeuwen. Alle deelne mers hadden fruit en bloemen gebruikt, dat hun ouders op de Deze Rembrandtoogstte veel succes toen het corso door Leiden tuin hadden gekweekt. Noord trok.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3