Tijden Schuiten en Pijnen rechtvaardigen optimisme Elly Appel: Moet ik dan speciaal kampioene zijn? HAICO SCHARN KOMT IN VORM Paul Breitner tekende bij Real Madrid Wereldtitels voor Lutz en Piltsikova Na nederlaag tegen Tine Zwaan: Enith Brigitha direct in actie PAGINA 9 MADRID Paul Breitner, de 22-jarige linkervleugelverdediger van Bayern München, zal de komende drie jaar vrijwel zeker voor Real Madrid spelen. Het oog van de fotograaf zag niet alleen de renners, maar ook hun schaduwen, hetgeen dit fraaie plaatje opleverde. Volgens een woordvoerder van de Madrileense club heeft Breitner vorige week tijdens het interna tionale toernooi van Athletico de Bilbao, dat werd gewonnen door Feyenoord, zijn handtekening onder het lucratieve contract gezet. Bij Bayern weet men nog niets over een eventuele over gang van de verdediger. Voor zitter Wilhelm Neudecker: „Ik heb nog niets van Real gehoord. Als Paul ons wil verlaten zullen wij hem niets in de weg leggen. Als de financiële kant van de zaak goed wcrdt geregeld mag hij weg. Real zal echter wel een NICE VISTE ACHTER NET (Van sportredactie) Rotterdam De Franse eerste- divisieclub Nice, dat vorig sei zoen de naar de Spaanse club Murcia vertrokken Dick van Dijk nog in zijn glederen had, heeft Wim van Hanegem van Feijenoord een vorstelijk bod gedaan om te verhuizen naar de Cöte d'Azure. I Dinsdagavond, na de wedstrijd te- gen FC Brugge, heeft Van Ha- megem de beleidsgroep betaald I voetbal en trainer Coerver ver- I wittigd van het Franseaanbod. De middenvelder, die tot medio 1976 onder contract staat bij de landskampioen heeft echter van zijn huidige werkgever te horen gekregen, dat men er niets voor i voelt hem te laten gaan. Van Hanegem heeft zich bij deze be slissing neergelegd en vertrok gisteren met Feijenoord naar Spdnje om deel te nemen aan een internationaal toernooi in Huelva. Mraz verrast door spel van Idem Hellas (Van onze sportredactie) OLOMOUC Mraz, de vroegere bondscoach, in Tsjechoslowaklje aanwezig als begeleider, bracht de prestaties van Idem Hellas onder woorden. „Ik ben verrast door het goede spel". De Haag se handbaldames, die gisteren de oefencampagne in het Tsje chische sportcentrum van OIo- mouc besloten, kunnen dan ook met recht de competitie hoopvol tegemoet zien. Van de drie wedstrijden, die Idem Hellas moest spelen ging er slechts een verloren. Het sterke Zora Olomouc won het duel, waarin Joke Ruisch, Ellen de Jong. en Hannie de Kok van zich deden spreken, met 16—11. Eerder echter had de Haagse hoofdklasser een onverwacht succes geboekt tegen de Tsje chische jeugdkampioen. Idem Hellas zegevierde, vooral dank zij het goede werk van Anja Vink, die drie keer scoorde, met 16—15. Belangrijker echter was het gelijkspel tegen Gottwaldov, de kampioen van Tsjecho Slo wakije: 1313. En vooral de manier waarop het werd be haald. Na een ruststand van 66 liep Gottwalclcv weg naar 11—9. Vlak voor het einde stond het nog 13—12. In het fluitsignaal zorgde El'cn de Jong - zij was topscorer - op zeer fraaie wiize voor de bejubelde gelijkmaker. J fors bedrag op tafel moeten leg gen". Paul Breitner is vrijdagavond in de Spaanse hoofdstad aangeko men en heeft voor de televisie gezegd, dat hij erg blij is met zijn contract. ,,Ik hoop, dat ik lang in Spanje kan voetballen. Ik zal omgetwijfeld een grcte steun hebben aan Günter Net- zer. Dat scheelt natuurlijk wel. Ik sta niet alleen tegenover de Spanjaarden. Ik dacht niet, dat Real en Bayern moeilijkheden over het transferbedrag zullen hebben", aldus Breitner. die in gezelschap was van zijn vrouw. In Spanje wordt de aankoop van Breitner door Real gezien als een antwoord op het aantrekken van Neeskens door kampioen FC Barcelona. Beide groot machten willen niet voor el kaar onder doen. CF Barcelona zoekt het in de Nederlanders en de Madrileense formatie zoekt zijn heil in de Duitsers. FC Twente in bespreking met Elting (Van onze sportredactie) Enschede FC Twente voert on derhandelingen met Jupp El ting, de 29-jarlge oud-doelman van FC Kaiserslautern en Schalke '04. Nog vandaag zal voorzitter Jan Masman van Twente besprekin gen voeren met Elting die van morgen terugkeerde uit Spanje waar het pas naar de eerste di visie gepromoveerde Murcia, de nieuwe club van Dick van Dijk, grote belangstelling voor hem toonde. FC Twente heeft al twee keepers die voor de plaats ondier de lat in aanmerking leken te konten, Henny Ardesch en Mare de Clerck. Keetie van Oosten in actie tijdens de kwaKficatierit van de ach tervolging. Uitslagen uit Montreal Harltz (WDld) 6.07.03: Roy Schuiten (Ned) 6.03.46: Ferdinand Brackc (Belg) 6.03.00: Charlie Grosskost (Fra) 6.06.24; Knud Knud- sen (No) 5.59.12; Bazzan (It) 6.09.65. Naar de kwartfinales gaan: Knudsen, Pijnen, Schuiten, Bracke, Bazzan, Baert, Harltz en Grosskost Uitslagen van de halve finales sprint amateurs zijn: eerste halve finale, eerste rit: l. Kravstov (Rus), laat ste 200 meter ln 11,70 seconden. 2. Rossl (Ita). tweede rit: 1 Kravtsov. 11.44, 2. Rossl. Tweede halve finale: eerste rit: 1. Ja- bloenowskl (Rus). 11,87 seconden. 2. Tkac (Tsj). tweede rit: 1. Tkac 11,66, 2. Jabloenowskl. derde rit: 1. Tkac, 2. Jabloenowskl (gevallen). Uitslagen van het achtervolglngstoer- nool van de amateurs zijn Finale: 1. Hans Lutz (WD1). 4000 meter ln 4 minuten 52,72 seconden. 2. Orfeo Plzzoferrato (Ita) 4.54,24. Om de derde plaats: 1. Thomas Huschke (ODD 4.50.49. 2. Dieter Thau (WDl) 4.53,61. Eindstand: 1. Lutz, 2. Plzzo ferrato. 3. Huschke, 4. Thurau De uitslagen van de sprint dames zijnFinaleTamara Piltsikova (Rus) wint ln twee ritten van Sue Novarra (VSt), Om de derde plaats: Gallna Tsareva (Rus) wint ln twee ritten van Llnda Stelne (VSt) 12.72 en 12.66 Om de vijfde plaats: Llnda Rombouts (Bel) gediskwalificeerd. 1. Iva Zujickova (Tsj) 13.41 secon den. 2. Shclla Young (VS), 3. Mini Nleuwenhuls (Ned). Eindstand :1. Tamara Piltsikova, 2. Sue Novarra, 3. Gallna Tsareva, 4. Llnda Stelne. 5. Iva Zajlckova. 6. Sheila Young. 7. Mini Nleuwenhuls, S. Llnda Rombouts. De geplaatsten achtervolger dames: 1. Tamara Garkushlna (Rus) 3.58.46; 2. ValenCna Smlrnova (Rus) 4.01.36; 3. KeeUe van Oosten (Ned) 4.01.65; 4 Carol Barton (Eng) 4.07.24; 5 Mary Jane Reach (VS) 4.07.80; 6. Beryl Burton (Eng) 4.08.06; 7. Willy Van een speciale verslaggever MONTREAL De resultaten van Roy Schuiten en Rene Pijnen bij de prof-achtervolging recht vaardigen een redelijk optimis me. Belden plaatsten zich voor de vanavond te verrijden kwart finales. De grote man was ee Noor Knud Knudsen. Als enige van de dertien rijders slaagde hij erin de vijf kilometer binnen de zes minuten af te leggen: 5.59.12. Rene Pijnen liet de tweede tijd op de chronometers afdrukken, 6.00.36. Ferdinand Bracke (6.03.00) en Roy Schui ten (6.03.46) bleven eveneens ln de nabijheid van de Noor. Rene Pijnen liet in zijn rit duide lijk zien dat hij zijn ziekte tij dens het Nederlands kampioen schap volledig te boven is geko men. Roy Schuiten kwam eigen lijk nog te fit aan de finish, hij reed de laatste kilometer in een tijd van een minuut en elf se conden, sneller dan wie ook. Ook Keetie van Haagen Oosten heeft in de kwalificaties van de dames achtervolging precies ge daan wat van haar verwacht mocht worden. Zij reed de drie duizend meter in vier minuten en 1.65 seconde. Slechts twee Russische rijdsters, wereldkam pioene Tamara Garkoesjina en Valentina Smirnova, waren iets sneller dan de vljftienvoudige Nederlandse kampioene. Ook Willy Kwantes kwam in het veld van elf deelneemsters bij de laatste acht. Keetie van Oosten liet in niets merken dat haar trainingsacti viteit op de baan in dit voorsei zoen wat minder is geweest. „Ik heb," verklaarde zij, ,.het voor deel gehad dat wij hier tamelijk lang zijn. Daardoor heb ik nog veel op de baan kunnen trainen. In Nederland is dat voor mij moeilijk, ik werk drie dagen in de week en trainen op de baan vind ik eigenlijk lang zo leuk niet als oefenen op de weg. Voor mij is het toch geen ge makkelijke baan gebleken. In de bochten heb ik werkelijk wat moeite". Willy Kwantes daaren tegen was dolgelukkig met haar keuze van de achtervolging, waarvoor zij een Nederlandse sprinttitel onverdedigd liet. .Achtervolgen hier is heerlijk, maar toen ik de baan zag, was ik blij dat ik er niet op hoefde te sprinten. Ik ben gaan achter volgen om ten minste wat erva ring te hebben als Keetie er eens mee ophoudt." Gisteravond viel ook de beslissing voor twee wereldtitels. Bij de achtervolging amateurs behaal de Hans Lutz, een 25-jarige au tomonteur uit Stuttgart, de hoogste eer. Hij versloeg in de eindstrijd de twee jaar jongere Italiaan Orfeo Pizzoferrato. In de sprint voor dames eiste de Russische Tamara Piltsikova de wereldtitel voor zich op. Zij was te snel voor het ranke achttien jarige Amerikaanse sprinstertie Sue Novarra. In de strijd om de vijfde plaats eindigde Mimi Nieuwenhuis-Brinkhoff als vier de en laatste. Zij werd niette min zevende in het eindklasse ment omdat de Belgische Linda Rombouts werd gediskwalifi ceerd. Franse competitie PARIJS —De uitslagen van do gis teravond voor de eerste divisie van de Franse voelbalcompeUtlc ge speelde wedstrijden zijn: Reims- Bordeaux 2-1. NiceMarseille 1-3. Saint Etlenne—Nimes 4-0. Stras bourgMonaco 2-2, LllleFC Paris 5-0. MetzLyon 3-1. Angers—Bastla 3-0. Rennes—Lens 1-0, Red Star— Nante 4-4. Sochaux—Troyes 0-1 De stand aan de kop na de vierde speeldag Is: 1. Reims 8 punten, 2. Lllle 7, 3. Nice 6. 4. Nlmes 6, 5. Strasbourg 6, 6. Marseille 5. Elly Appel, de talentvolste speelster met de broze mentaliteit SCHEVF.NINGEN In de wandelgangen van de METS-ba- nen vroeg Elly Appel het ook bij zichzelf af. „Misschien kan Ik niet tegen de spanning op. Misschien moet ik wel meer denken. Maar anders gaat het toch altijd van zelf?" Enkele uren na de kanslo ze nederlaag tegen Tine Zwaan (6-3, 6-3) stelt Elly Appel haar ei gen zwakte vast. Met een inne mende glimlach. „Van tevoren voel Ik, of het niet gaat. Dan kan ik me eenvoudig niet voor hon derd procent Inzetten". Het Is de eigenschap, die haar net als vorig jaar de finaleplaats kostte. Zij be hield haar trieste reputatie: Neer* lands talentvolste speelster in het bezit van de meest broze mentali teit. De spelmomenten in de overigens meest aantrekkelijke damespartij totdan toe waren er ook naar. Het kwam voor, dat Elly Appel in één service-game drie dubbele fouten maakte. Of plotseling na een grandioze ace de bal kinderlijk eenvoudig in het net sloeg. Het is Elly Appel (22) ten voeten uit. uitzonderlijke momenten afwisse lend met ongelooflijke missers. „Ik speel bij vlagen goed. Vaak in internationale toernooien schakel ik geplaatste speelsters uit. Maar als er wat van me verwacht wordt, kan ik het niet". En er werd wat van Elly Appel ver wacht. Afgelopen zondag nog ver sloeg zij Tine Zwaan met grote cijfers. „Toen ging alles goed. Zwakheid Elly Appel, de Beverwljkse sla gersdochter die van tennis leeft volgende week vertrekt zij samen met Tine Zwaan naar Amerika om daar uit te komen in onder meer „Forest Hills" vermijdt haar mentale zwakheid zoveel mogelijk. Maar zij kent het be staan ervan. ,.Als het een keer niet gaat, hoeft het van mij niet meer". Dan voert zij niet alleen strijd met haar tegenstandster maar ook met zichzelf. Zo'n gevecht is bij voorbaat verloren. „Niet zo erg hoor. Want moet ik dan spe ciaal nationaal kampioene zijn? Stel, dat ik volgende week in Fo rest Hills de halve finale bereik, dan zeggen ze volgend jaar toch ook niet als ik bijvoorbeeld in de eerste ronde wordt uitgeschakeld: Elly kan niet tennissen". Neen, want Elly kan wel tennissen. Maar zij moet haar mogelijkhe den uitbuiten. „Zoveel heb ik er nu ook weer niet voor over. Ten nis is niet alles". Die opvatting staat er borg voor. dat Elly Appel altijd dezelfde zal blijven: De wisselvallige die veel beter kan. „Maar de ervaring speelt ook een rol. Vorig jaar ver- jloor ik van Trudy Walhof, daar voor van Betty Stöve en nu van Tine Zwaan. Zij hebben allemaal veel meer ervaring dan ik." In derdaad Tine Zwaan is vijf jaar ouder, maar kent voor de toe komst maar een doel: een tennis carrière. De Amsterdamse Gym- nastiek-onderwijzeres offert er al les voor op. Haar gedegen bij vla gen soms manlijke spel is alleen imaar tot stand gekomen dankzij trainen- veel trainen. Zij maakte er indruk mee in de partij, die ei genlijk de finale had moeten zijn. Op baan C stonden speelsters te genover elkaar, die technisch niet voor elkaar onder hoefden te doen. Het verschil was mentali teit. Ingepraat Tine Zwaan: „De hele dag had Ik mezelf Ingepraat: Al verlies je, wat dan nog? Daarom was Ik he lemaal niet zenuwachtig". De 27- jarlge titelkandidate dacht terug aan vorig Jaar, toen zij ook favo riete was maar al In de eerste ronde werd uitgeschakeld. En ook aan haar nederlaag vorige week tegen Elly Appel. ..Toen had ik een black-out. Ik wist nu, dat ik haar spel moest ontregelen. Dat is gelukt". Tine Zwaan, die dit weekeinde in alle rinales is vertegenwoordigd en in haar sing les nog geen set afstond, deed haar relaas op de baan vlak na haar triomf. Elly Appel hoorde het en vocht tegen de tranen. Zij had haar kans gemist, Tine Zwaan niet. Opgelucht vertelde lij: „Deze partij was voor mij het belangrijkste van dit toernooi". 'Met andere woorden de finale doet er niet meer zo toe. Wie Tine Zwaan echter kent, weet dat zi maar een ding wil: de national» titel. Zij zal erom moeten strijder met de kampioene van vorig jan Marijke Schaar, die Judith Salo mé achteloos opzij zette: 6-1, 6-2 'Het is de verwachte finale, he plaatsingscomité had niet ander.' verwacht. Zoals ook de heren volledig naa wens „werkten". Rolf Thung, Jai Hordijk. Fred Hemmes en Loul Sanders, de nummers een, twee drie en vier plaatsten zich voo de halve eindstrijd. Van dit rijtjr maakte Rolf Thung de minste ln druk. Piet Veentjer (32) dwong d< gedoodverfde kampioen tot ver rukking van het publiek een se af. Thung: „Het ging Iets beter dan tegen Hornman. Ik heb dni wil ik winnen van Hemmes (zijr ook veel getraind intussen. Man' volgende tegenstander, red.) zu ik toch beter moeten spelen. Er ook vrij-uit. Eigenlijk zou je over al lak aan moeten hebben". Dt last van de favorietenrol weeg zwaar. Misschien te zwaar. KEES KOOMAf De uitstaten zijn: Heren enkelspel, kwartfinales: Thuni - Veentjer 5-7, 9-7, 6-2, 6-1. Hemme - Koning 6-1. 9-7. 6-3. Sender» Fleury 6 - 0, 6 3, 6 - 1. Hordijk Fok 6 - 3. r. - 1. 6 - 3 Heren dubbelspel, halve finale»: Hem mcx/Konlng - Vnartlcs/VUschor 6 ■1. 1 - 6. 6 - 2, 6 - 3. Fleury/Hordijk - Van Mln/Thung 8 - 6, 6 - 4, 10 - 8 Domes enkelnpel, halve flnnlei: Tin. Zwaan Elly Appel 6 - 3, 6 3. Mn rijke Schaar - Judith Salomó 6 - 1 6 - 2. WENEN Vier Nederlandse meisjes moeten morgen, op de eerste dag van de Europese zwemkampioenschappen in Wenen, aan de start verschijnen. Het zijn Wijda Mazereeuw en Paula van Eyk, die op de 200 meter wisselslag ziljn ingedeeld in de derde en vierde serie en Enith Brigitha en Annelies Maas op de 100 meter vrije 6lag. Dit nummer is een van de weinige, waarvoor halve finales zijn inge last. De eindstrijd van de 200 meter wisselslag vindt direct morgei avond plaats, die van de 100 meter vrije slag maandagavond. Anne lies Maas start op de vijfde baan in de derde serie naast Guylaine Berger, één van de twee Franse meisjes, die bij de nationale kampioenschappen beneden de minuut kwamen. Enith Brigitha is als snelste van de vierde serie geplaatst in baan vier met naast zich de Westduitse kampioene Angela Steinbach en de Belgische Chantal Grimard. De Oostduitse vertegenwoordigsters Kornelia En- der en Angela Franke zijn als snelste geplaatst dn resp. de vierde en tweede serie, o!s eerste ever de finish op de 800 meter. Luciano ZURICH Twee weken voor het begin van de Eu ropese atletiekkampioenschappen in Rome begint Haico Scharn duidelijk in de vorm te komen van het vorig jaar toen hij het Nederlandse record op de 1500 meter op 3 minuten en 37.8 seconden bracht. Het rerord op de mijl, dat de Arnhemse beroepsmilitair Ln ZUrich tot 3.57.18 verbeterde, is het tweede dat hij ln een tijdsbestek van drie da geen scherper stelt. Afgelopen woensdag bracht Scharn in Kopenhagen het vijftien jaar oude natio nale record op de 1000 meter 1.2 seconde omlaag tot 2.20.3. Het Letzigruend-stadion in Zürich, waar gister avond 20.000 toeschouwers waren, heeft zijn faam als een van de snelste banen ter wereld, ook dit keer weer waargemaakt. Op drie loopnummers werden de beste wereldseizoenprestaties geleverd. Dat was op de 4 x 100 meter dames en heren en op de 200 meter heren. De betide estafettenummers werden een triomf voor West-Duitsland. De Duitse dames liepen 43.07 seconden, waarmee zij slechts 0.67 seconde verwijderd bleven van het wereldre cord dat met 42.6 op naam van Oost-Duitsland staat. De Westduitse heren noteerden 39.03 seconden, 0.83 seconde boven het wereldrecord, dat sedert de Olympische Spelen van Mexico (1968) met 38.2 op naam van de Verenigde Staten staat. Don Quarrie, wereldrecordhouder op de 200 meter (19.8) benaderde die prestatie met 20.06 seconde zeer dicht. Met ingehouden adem hebben de 20.000 toeschou wers zitten kijken naar het hoogspringen van de Amerikaan Dwight Stobes. De wereldrecordhouder nam alle hoogten tot 2.25 m in zijn eerste poging en liet daarna de lat op 2.31 meter, een centimeter hoger dan zijn wereldrecord, leggen. Zijn pogingen om over die hoogte te komen mislukten. Ee«n ander hoogtepunt was de loop over 800 meter waarin de Keniaan Mike Boit het wereldrecord van Marcello Fiasconaro (1.43.7) op 0.48 seconden mis te. De Afrikaan noteerde een tijd van 1.44.18 en sleepte de Joegoslaviër Luciano Susanj mee naar een beste Europese seizoenprestatie van 1.44.67. Wereldrecordhouder Fiasconaro, die het na een langdurige blessure weer probeerde werd in 1.47.91 derde. In de race over 400 meter stormden vier lopers vrijwel gelijk over de finish. De Westduitser Honz zegevierde in 45.14, tweehonderdste seconde voor de Engelsman Jenkins, die met 45.16 een nieuw re cord liep. Tussen de nummers drie en vier, de Westduitser Herrmann en Schlösske was ook een nauwelijks waarneembaar verschil: 45.73 en 45.77 seconden. Emiel Puttemans, de wereldrecordhouder op de 5000 meter, staakte na 3500 meter de strijd nadat hij in botsing was gekomen met de Amerikaan Frank Shorter. De race werd in 13.31,14 gewonnen door de Amerikaan Dick Buerkle. Bij de dames behaalde Irena Szewinska (Polen) een dubbele overwinning op de 100 en 200 meter in resp. 11.25 en 22.41 sec. Wilma van Gooi (A"R) be zette op de 100 meter de vijfde plaats in een wei nig opvallende tijd van 11.68 en werd op de dubbe le afstand derde in 23.56 seconden. Enith Brigitha neemt er even haar gemak van na een zware training Alleen neutrale scheidsrechters WENEN Tijdens het waterpolotoernooi zullen alleen scheidsrechten uit niet betrokken landen aan het werk gaan. Dal heeft tot gevolg, dat scheidsrechters uit Hongarije, Roemenië, Joegoslavië en Ne' derland, die de beste naam hebben, alleen wedstrijden in de b- groep zullen lelden. Voor de zogenaamde moeilijke wedstrijden in de a-groep waren aan vankelijk aangewezen de Belg Fuchs, de Fransman Angela, de Oos tenrijker Dirnweber en de Griek Tsantas. Laatstgenoemde heeft it verband met de oorlog op Cyprus laten weten niet te zullen komen Voor de - naar men aanneemt - eenvoudige wedstrijden in de n groep heeft de LEN een beroep gedaan op de Brit Laundan, dl Zweed Pernikliski en de Bulgaar Exerot. NEDERLANDSE ZWEMWINST UITHOORN Nederland heeft gisteravond In het Burfccmeestej Kootbad in Uithoorn de zwemwedstrijden van de Koninkrijksspeiet gewonnen. De Nederlandse ploeg verzamelde 27 punten. Surinaml werd tweede met 19 punten en de ploeg van de Nederlandse Antil len eindigde met 12 punten als derde. TURKIJE TROK ZICH TERUG WENEN Het Turk e team heeft zich n verband met de exploslev situatie rond do middellandse Zee uit het toernooi om het Europes. kampioenschap rvoYimen teruggetrokken. Of het Griekse team zie', «veneens zal terugtrekken is nog niet ba kend. De wedstrijden bcgianen morgen. Turkije zou aanvarx'.i.j.. 30 zwemmers, zwemsters en officials naa Wenen sturen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9