Vijf jaar jazz op niveau in Leiden Zeilduo bekroont succesvol seizoen met kampioenschap T 1 Lustrumfeest van Hot House in arena van de Burcht Ill ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT Ton voert het woord. ,,In '69 begon het met de verbou wing van „Eigen Huis", waardoor een unieke gele genheid werd geschapen om onze plannen voor de oprichting van een jazz-club onder dak te brengen. Ik had wel wat contacten in de jazz-wereld, doordat ik zelf bassist ben en we had den natuurlijk het voordeel dat jazz een niet zo goed verkopend muziekartikel was, waardoor een hoop musici dolblij waren dat ze mochten spelen. Het pu bliek was ook niet veel ge wend, dus achteraf bezien kon er niet zoveel mis gaan. Musici speelden vaak alleen voor een kratje pils en soms reiskostenvergoeding. Entreegeld hieven we niet, want we wilden de drempel niet onnodig verhogen. De buffetopbrengsten moesten er voor zorgen dat we door konden blijven draaien. Dat doordraaien was elke keer weer een spannende toestand. Er werd erg veel geïmproviseerd, waardoor natuurlijk wel een speciaal sfeertje ontstond, dat een hoop mensen aantrok. Daardoor was er ook veel mond op mond reclame, niet alleen van het publiek, maar ook van de musici. Het publiek bestond toen nog voor 80% uit studenten. Je zat nu eenmaal in een stu- tentengebouw en geld voor re- dame was er niet, en het berei ken van een heterogener publiek is iets dat moet groeien. Nu is dat wel gelukt .We krijgen alle soorten mensen op de vloer en het gaat allemaal heel plezierig zo. Er is een lekker sfeertje". Verbazing Het eerste jaar Hot House ging op deze wijze voorbij ;een jaar, waarin vooral erg veel work shop's werden gehouden, waar musici onder het publiek zelf konden spelen. „Je kreeg dan wel het probleem dat je op een avond tienkla rinettisten had en geen drummer ,maar lol was er in ieder geval", vertelt Frank. Met enige verbazing constateerde men na een jaar dat de for mule bleek te werken en er werd in september '70 het twee de seizoen ingezet. De eerste gelden stroomden toen binnen. Er kwam een donnatiesysteem (2,50 per seizoen) en er werden Hot House affiches verkocht. Aandacht van de pers en'adver tenties in de kranten zorgden voor een succesvolle voortzetting van het initiatief. Musici gijigen zelf bellen om te vragen of ze mochten spelen, want ze hadden gehoord dat het bij Hot House zo „leuk" was. Eenmaal per maand werd een z.g. „Oude Stijl"-avond georganiseerd in de wat ruimere benedenzaal. Een trekkertje voor veel oudere men sen, zo bleek later. De organi satie sloeg de ontwikkelingen in tussen met grote verbazing gade. ,,We hebben echt tegen elkaar LEIDEN Begin september is het vijf jaar geleden, dat op de zolder van „Eigen Huis", het pand van studentenvereniging Augustinus, Leidens eerste open jazz-zolder op rust. Praten met hen betekent gezellig- van de jazz-zolder om de top van de Nederlandse jazz-wereld te contracteren voor een waardige vie ring van dit eerste lustrum, op zaterdag 7 september in de arena van de Burcht. De mensen van het eerste uur zijn Ton de Goei, Thea Pieterse en Frank Eik huizen, een drietal steunpilaren waar ook nu nog de jazz-zolder op rust. Praten met hen betekent gezeillig- heid, sfeer, een lekker muziekje, uiteraard jazz) op de achtergrond en luisteren naar een aaneenschake ling van de meest „krankzinnige" voorvallen, die de afgelopen vijf jaar zijn gepasseerd. Ook de progessieve jazz heeft In Leiden aanhang gekregen. Op de foto een optreden van het Theo Loevendie consort in de Bene denzaal. persoonlijkheid hebt en dus niet in aanmerking kan komen voor subsidie. De subsidiëring was eoht noodzakelijk om verregaan de onderbetaling van je gasten te voorkomen .Er zijn nu een maal een groot aantal goeie jazz musici, die hun brood moe ten verdienen met 't werken als studiomuzikant of in een orkest. Neem bijvoorbeeld Wim Over- gauw, die jongen zit bij wijze van spreken de hele dag mensen als de Zangeres-zonder-naam en Ronnie Tober te begeleiden. Dat houdt ie natuurlijk niet vol. dus hij is al lang blij als hij 's avonds voor zijn plezier in een jazz-club kan spelen. Zo zijn er veel meer. Jazz ligt nog niet zo in de markt .maar we vinden wel dat deze situatie niet tot onder betaling mag leiden", stelt Frank. Subsidie kwam er van de Leidse Academische Kunstkring, van het Leids Universiteitsfonds (eenmalig) en later van de ge meente. „De gemeentesubsidie hebben we echt te danken aun mej. Vos van de Culturele Raad. Die heeft zich rot gelopen om het voor elkaar te krijgen. Door vragen in de raad van Kwik en Pevper is het gelukt om voor de lopende avonden subsidie te krij- vrijdag per maand na, hebben alle concerten, boven in de zolder v „Eigen Huis" plaats. Burcht gezegd dat het van korte duur zou zijn, die hele jazzzolder, en ats je dan zo'n succes mee maakt. sta je elkaar toch wel even raar aan te kijken", ver- Rob Agerbeek, Herman de Wit, telt Thea. Bezoekers bleven in Henny Vonk en Theo Loevendie groten getale komen en mensen droegen bij tot het grote succes, als Chris Hinze, Wim Overgauw, „Onbetwiste hoogtepunten zijn na gezet. „Zakelijk begon er toen wel het een en ander te veran- Ben Webster. Peter Grimpston De seizoenen '72. '73 en '74 wer- deren. We werden een stichting, en Dextor Gordon. Dat was ge- den op dezelfde manier voort- omdat je anders geen rechts- Vijf jaar voor een jazzclub is geen kleinigheid en zeker niet voor een organisatie die op een meer dan middelmatig niveau heeft ge werkt. Het is de jongens van Hot House gelukt, de jazz en dan met name de vaderlandse, wat dichter bij de Leidse burger te brengen. Petje af, want het was hard werken, zeker in de begin periode. En dan niet alleen voor de drie initiatiefne mers, maar ook voor de rest van het organisatie team, dat momenteel uit tien medewerkers bestaat. Nu in september een gran dioos lustrum in de Burcht met Chris Hinze, het Trio Louis van Dijk. het quintet van Robbie Agerbeek, het Theo Loevendie-consort en als klapper de Amerikaanse tenorsaxofonist George Co leman. Voer voor jazzlief hebbers en een goede gele genheid voor niet-enthou- siasten om enthousiast te worden, want werkelijk het wordt een unieke zaak op zaterdag 7 september. IBWM- ai:s maiin^ ZOETERWOUDE - Met hun „Houte maagd" hebben Ad Spek (19) cn Jan van der Krogt (24) het afgelopen weekeinde het Nederlandse kampioenschap in de Scha kelklasse gewonnen De overwinning kwam voor de twee zeilers nauwelijks als een verrassing. Ze hebben het afgelopen seizoen veel tweede en derde prijzen bij wedstrijden gewonnen. De nationale titelstrijd werd gehouden op het IJsselmeer. De twee zeilers, d e uit Leiderdorp en Zoeterwoude ko men. hadden concurrentie van eenenveertig andere Schakelzeilens. In zijn huis aan de Lebuihusstraat in Zoeterwoude Rijn dijk vertelt Jan van der Krogt van hun belevenissen: „Het waren erg zware wedstrijden. Er moesten zelfs zaterdags wedstrijden worden uitgesteld, die we zon dags moesten inhalen." Op maandag moesten we met een kapotte giek zeilen. Met windkracht acht doorklief de de „Houte maagd" bijna probleemloos de golven van het IJsselmeer. „Dinsdags was het weer aanmer kelijk rustiger." Zwaar Of het nu zwaar of licht weer is. Jan en Ad halen alles uit wat er in hun bootje zit. .Ian van der Krogt: ..Het belangrijkste van wedstrijd zeilen is dat je een goede conditie hebt. Dat komt je bij zwaar weer beter van pas dan bij licht weer. Het is vaak gemakkelijker t« zeilen bij zwaar weer. Hoewel we bij wenig wind nu ook weinig problemen hebben. Maat Sinds een jaar is Ad Spek de maat van Jan van der Krogt, die al zo'n vier jaar wedstrijden zeilt. De samen werking is uitstekendzegt Jan van der Krogt, terwijij Ad instemmend knikt. „We hebben natuurlijk wel eens wat. Je zit in zo'n boot onder hoogspanning, maar we hebben van het begin af afgesproken dat wat ik zeg gebeurt, ook wanneer Ad het er toevallig niet mee eens is". Elk weekend is het zeilduo op het water te vinden om de prijzen weg te halen. Ze zijn vast van plan om dit te blijven doen tot half oktober. Natuurlijk gaat het hen niet altijd „voor de wind" Ad Spek:..Bij de wedstrijden op i. t crguinermcer vorige maand finishten we te vroeg. Daar kwamen we pas achter toen we in de ha ven lagen cn n"e andere schakels voorb'j zagen varen. We zijn er toen n;et meer achteraangegaan. Botenbouw De liefde voor het zeilt is cok bepalend geweest voor het beroep dat Ad en Jan hebben gekozen. Ze zijn allebei botenbouwers bij een firma aan de Hoge Rijndijk. Bij ons op de zaak worden bijna uitsluitend wedstrijdscha kels en -spankers gebouwd. Vandaar dat het voor ons ook geen probleem was om de „Houte maagd" te bou- Het is een mooi bootje met e en aluminium mast en al lerlei zeilsnufjes die er nodig zijn om een goede wed strijd te zeilen. Binn-n twee weken hudden de twee bo tenbouwers hem in elkaar. „Dat moest wel", zegt Ad Spek. „We wilden perse met Pasen de eerste wedstrij den zeilen. Om drie uur 's nachts legden we er de laat ste hand aan, terwijl we de volgende morgen moesten starten." Doorgaan Ook volgend jaar zal het duo Ad en Han weer met hun „Houte maagd" in de Hollandse wateren te vinden zijn. Ar en toe hoor ik wel eens wat protest van mijn ver loofde". vertrouwt Jan toe. „Maar ik kan het ge 1 ezettend moeiliik om een g~c:'e vaste maat te vi. De meesten hebben het no I 1 dtt n et „Ik heb earst een paar jaar n een toerbootje gezeten. Toen kon ik een paar keer met mijn baas en Jan aan wedstrij den meedoen. Nou, dat is het toch wel helemaal."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5