"Elk® OOT~ film moet de vorige GUY HAMILTON'S MOTTO: Roger Moore als James Bond met Brit Ekland als Mary Goodnight een collega-geheimagent. Pinewood „Ik weet echt niet of ik nóg 'ns een Bond film maak.Het is leuk werk, maar je moet iedere keer weer nieuwe spectaculaire stunts bedenken. Dat verwacht het publiek van je. „Deze woor den klinken wat vreemd uit de mond van een man als Guy- Hamilton, die destijds met „Goldfinger" met zoveel suc ces de regie-scepter over de James Bond-films even van Terence Young overnam en met „Diamonds are forever" Sean Connery weer in ere her stelde als 007, maar met even veel gemak Roger Moore als „de nieuwe Bond" lanceerde in „Live and let die". Wie Hamilton aan het werk ziet tijdens de studio-opnamen van zijn vierde Bond-film „The man with the golden gun", zou hem temidden van de bedrijvige staf, die in stu dio-hal F rondkrioelt, eerder voor 'n floor-maïHtger verslij ten dan voor de man^die alle touwtjes in handen rustig en onopvallen te werk. Maar zint niet, dan duikt hij pl uit de menigte achter de ra op om zijn acteurs vriende lijk doch vastberaden, nog even 'n kleine aanwijzing te geven. De scène waar men mee bezig is lijkt 'n eenvoudi ge, maar is in feite een hele moeilijke. Daarin moet Moore alias Bond een zekere Andrea, de vriendin van de schurk Scaramanga, nogal hardhan dig aanpakken om een belang rijke informatie los te krijgen. Hij sleurt haar ruw aan haar badjas over het bed heen en weer en telkens als de jas met op de juiste wijze reageert moet de scène over en het bed weer worden opgeschud. Als de jas eindelijk op z'n plaats blijft zitten vergist Maud Adams, die de rol van Andrea speelt, zich van schrik in haar tekst en kan opnig^y worden begonnen Jttótflijkt nu perfect te gaan*naar dan valt piotse en doffe dreun de rijdende ca- ook meteen de moet de camera geladen worden. D'n negental pogm- de scène genade vin- Hamilton en wordt er gestopt voor de lunch. In de middag zullen nog enkele aan vullende shots worden ge maakt van de scène: close-ups van Maud Adams en Roger Moore. De spanning is voorbij en iedereen haalt verlicht adem. Zeker Maud Adams, voor wie het de laatste opna medag is, wat Moore de op merking ontlokte „Als ik dat geweten had, had ik wat har der geslagen en minder om je uiterlijk gedacht". Een grapje zoals er tussen de opnamen door zovele worden gemaakt, want de sfeer op de set is zeer ontspannen. Roger Moore heeft nog even •tijd om te vertellen, dat hij over twee weken als de opna men ook voor hem achter de rug zijn, een promotietour gaat maken door Europa en Amerika voor de nieuwste film „Gold" van Peter Hunt de Londense première is net achter de rug en dan van een welverdiende vakantie gaat genieten. „Het zal wel Acapulco of de Bahama's wor den" zegt hij, terwijl hij zich snel uit de voeten maakt voor een spelletje backgammon met producent Albert Broccoli. Een soort trictrac, waarbij het tweetal om hoge bedragen speelt. „Ze zijn er aan ver slaafd" vertelt Maud Adams „Al wekenlang slepen ze dat bord nu mee. Naar Hongkong en Thailand en nu hier naar de studio. Als ze maar even tijd hebben zitten ze er over gebogen. Ik zou ook best 'ns mee willen spelen, maar ik kom er gewoon niet tussen. Roger probeert, geloof ik, Broccoli's fortuin te winnen' Voorlopig lijkt het daar nog niet op, want Moore staat 31 punten achter. De lange Zweedse Maud, die na een paar jaar Parijs furore maakte als fotomodel in Ame rika, vindt het optreden als Bond-girl natuurlijk 'n gewel dige ervaring. Met drie films op haar naam „Twee in Canada, één in Los Angeles" verduidelijkt zij -—is dit wel haar grote kans om als actrice door te breken. Op de planken heeft zij nooit gestaan, maar ze heeft wel een paar jaar ervaring in een theatre-work shop in New York, waar zij woont. „Eigenlijk ben ik in de film helemaal niet Bond's girl, maar de vriendin van de moordenaar op bestelling Sca ramanga, gespeeld door Chris topher Lee. Maar hij be schouwt mij als een van zijn „bezittingen" en daarom pap ik met Bond aan om van hem af te komen. Natuurlijk loopt het slecht met mij af. Ik word op een tribune tijdens een Kung-Fu gevecht vermoord. Die scène heb ik al achter de rug" zegt Maud, die meteen zal doorreizen naar München voor de vrouwelijke hoofdrol in „Rollerball" van Norman Je- wison, het verhaal over een rolschaatswedstrijd voor lan denteams. die in een* oorlog eindigt „De rol kreeg ik nadat Jewison de eerste opnamen van deze film in de showroom had gezien. Nou, zo zie je al weer waar zo'n Bond-film al niet toe kan leiden" vult Maud enthousiast aan, die dan ook nog wel even kwijt wil dat het heerlijk is om zulke rijzige te genspelers als Roger Moore en Christopher Lee te hebben. „Met mijn lengte moest ik meestal blootsvoets spelen om mijn tegenspeler recht in de Christopher Lee als de meester-moordenaar Scaramanga tijdens het slotgevecht met James Bond in het lachpaleis. ogen te kunnen kijken. Voor een aankomend actrice is leng te wel 'n enorme handicap". Wat haar plannen voor de toe" komst verder zijn? „Als ik te rug ben in New York ga ik buiten 'n huis bouwen. Ik had al een boerderij, maar die heb ik weg moeten doen omdat ik er nooit was. Nu wil ik er geen veestapel meer op na houden, alleen wat paarden" zegt Maud gedecideerd, die het heerlijk zou vinden eens in 'n costuumfilm op te treden. „Want ik ben een onverbeter lijke romanticus". Ook zou ze graag in eigen land wel eens' onder regie van Ingmar Berg man willen spelen. „Maar de kans daarop is natuurlijk heel klein. Bergman stelt hoge ei sen aan z'n acteurs en actrices. Vooral actrices, want hij kent het vrouwelijk karakter als geen ander". Regisseur Guy Hamilton en Roger Moore vermaken zich met een nieuwsgierig inheems jongetje tijdens een rustpauze op lokatie van „The man with the golden gun". Scaramanga Tijdens de lunch komt Chris topher Leo tussen twee af spraken door bij ons aan tafel zitten. Zijn rol in „The ith the golden gun" is uitgespeeld. „Ik ben dood" zegt hij droog" maar in films weet je dat nooit zeker. Ze wekken je zo weer tot leven. Kijk maar naar Rich. Lester's „De drie musketiers", -in het vervolg erop ben ik weer springlevend. Maar of Scara manga ooit nog terugkomt be twijfel ik toch. Jammer, want het is *n geweldige rol. De enige Bond-tegenstander, die het allemaal alleen, zonder 'n hoop beulsknechten, doet. Hij moordt in opdracht a raison miljoen dollar met gouden kogels en al weet iede reen dat hij minstens 64 moor den op zijn geweten heeft, nie mand kan hem iets maken. Hij is ook de enige Bond-schurk, die op hetzelfde niveau als 007 kan converseren. Met hetzelf de gevoel voor humor. Hij heeft al zoveel jachttropheeèn muur, dat hij graag Bond aan zijn collectie zou toevoegen. Vandaar dat hij op recht blij is om Bond te ont moeten. Een waardig tegen stander. Het is een beetje deze man en zijn motieven te doorgronden. Scaramanga is in de film een veel interessan- terefiguur dan het boek. Ian Fleming was een aangetrouw de neef van mij, maar ik moet zeggen dat het scenario veel gedetailleerder is over Scara manga dan Fleming hem be schreef. Guv Hamilton deed de rest. Ik heb in meer dan 125 films gestaan, maar nog nooit zó de gelegenheid gehad een karakter op te bouwen". Dat brengt Lee meteen op het probleem waarmee hij thans in zijn carrière wordt gecon fronteerd. „Je kunt er in de filmindustrie geen peil op trekken. Je kunt nog zo goed zijn in een film met een laag budget, de volgende keer zit je weer in een film met een laag budget. Ben je een flop in een miljoenenproductie, dan kun je er donder op zeggen dat je volgende film nog duurder is. Met twee grote rollen in dure producties als „De drie muske tiers" en „The man with the golden gun" zal het mij goed of slecht ook wel zo vergaan". Voorlopig dus geen Dracula's en Frankenstein- monsters meer voor Lee, die daar onmiddellijk bij zegt „Ze werden ook niet leuk meer. Ze •stonden op 't laatst zo ver van het origineel af dat het lacher tjes werden. Ik zou best nog wel eens Dracula willen spe- rio dat zich aan het boek van Br. Stoker lneld. In „Prince of darkness" wilden zo mij bijvoorbeeld zulke onzinnige dingen laten zeggen, dat ik geweigerd heb nog een mond open te doen. Ik hel» geen regel dialoog in die film". Scaramanga, de man met het gouden pistool en diens meterhoge helper (Herve Villechaize) houden 007 en Andrea (Maud Adams) in bedwang tijdens een Kung Fu-wedstrijd. Champagne Terug op de set is Guy Hamil ton al druk bezig met wat hij achteloos aanvullende shots noemt. Een dialoogje tussen Maud Adams en Roger Moore, waarbij de flessen champagne al achter de coulissen koud staan. Elke keer wordt er een fles ontkurkt en als Hamilton vindt dat het nóg beter kan wordt i en iin-uwi' fles uit ln-t ijs gehaa}d, terwijl een nijver baasje de twee nog halfvolle glazen omspoelt. Na drie keer wordt deze verkwisting hem toch te machtig en drinkt hij ze maar zelf leeg. Gelukkig voor hem is de volgende opna me goed. Dat geeft Hamilton even" de tijd om een praatje te maken terwijl de camera in een ande re positie wordt gereden en de scene wordt uitgelicht. „Het probleem met de Bond films is dat je ze niet voor het doek maakt, maar voor het publiek. Het verhaal is niet belangrijk meer. Het is niet wilt Bond doet, maar höe hij het doet. Je moet hem naar exotische lokaties voeren, waar de massa nu niet direct met vakantie gaat. De Costa del Sol is aardig «oor aan I v - film, het Bond publiek ver wacht meer. Neem nu bijvoor beeld „Live and let die". Eerst dachten we aan Egypte. Met een pyramide, die achter de rug van Bond uit de grond oprees. Toen wc gingen bere kenen wat zoiets zou gaan kos ten lieten we het plan varen. Iemand noemde New Orleans het boek speelt in Harlem, maar daar zijn al teveel films gemaakt en omdat ik een jazz-fan-ben ging ik daar eens 'n kijkje nemen. Zo kwamen we vanzelf op de speedboot achtervolging. Toen Fleming zijn boeken schreef was hij helemaal ver diept in de koude oorlog. De Pussen waren steeds de boos wichten. Dat kan nu niet meer en soms maken we er Chine zen van of nog liever 'n inter nationale misdaadorganisatie. Bond is al zo vaak geïmiteerd, dat een gewone achtervolging niet meer voldoende is. Je moet Bond in een levensge vaarlijke situatie brengen en het publiek dan 60 seconden de tijd geven om zelf te beden ken hoe hij zich er uit moet redden. Als ze het na een mi nuut hebben opgegeven, kom je mot een plausibele oplos sing. Plausibel, want je moet het publiek nooit bij de neus nemen. Dan voelt het zich op gelicht. Snelgroeiende baby Iedere Bond-film stelt je weer voor problemen. Toen Conne ry terugkwam in „Diamonds are forever" was hij flink ou der en wat gezetter geworden. Je kon hem geen berg meer laten oprennen, je moest om zo te zeggen de berg naar hem toe laten komen. Om het pu bliek Roger Moore als Conne- ry's opvolger te laten accepte ren, moest je voor imitatie wa ken. Vandaar geen witte din ner-jackets en geen speclcasi- no's voor Roger in z'n eerste Bond-film. Nu het publiek hem als Bond heeft geaccep teerd in „Live and let die" kan dat weer" zegt Hamiltop, die bekent dat hij al 'n deel van de film gemonteerd en wel klaar heeft liggen. „De enige methode om op tijd klaar te komen. Dat heb ik in de tijd, dat ik nog regie-assistent bij Carol Reed was geleerd. Een film is als een snelgroeiende baby. Als je even niet attent bent, heeft hij al twee hoofden nf drie armen. Als je 'n deel klaar hebt weet je welk li chaamsdeel je moet ampute ren. Zo wil het accent tijdens de opnamen nog wel eens ver plaatst worden, als je kunt zien waar je eigenlijk mee be zig bent". Alsof Hamilton dat bij z'n vierde Bond-film nog OTTO MILO. James Bond's overhaaste aftocht uit de Kung Fu academie, waar hij het heeft moeten opnemen tegen een heel legertje Chinese vechtersbazen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13