Nivellering van inkomens oorzaak toenemende wrevel Johan Fabricius 75 jaar Nederland moet eerst grenskwesties regelen Ceidóe Sou/urnt Onderwijs voor de werkende jongeren gratis REACTIE OP NOTA VAKCENTRALES Gezaghebber bi conflict met politie op Sint-Maarten Ruk naar rechts in Argentinië Agent in gezicht gestoken ..Met ula"' nog niet leeggepompt Man schiet op vrouw, huurman en zichzelf Benoeming RIJDAG 16 AUGUSTUS 1 ürs LLlUSfc. Cv URANT PAGINA DEN HAAG De gisteren verschenen nota arbeidsvoorwaardenbeleid van de vakcentrales is na de recente uitspra ken van werknemerskant nauwelijks verrassend te noemen. Dit hebben het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) en het Christelijk Werkge versverbond (NCW) verklaard in een eerste commentaar op deze nota. Zij constateren dat enkele „stokpaarden", zoals nivellering (loonsverhoging in cen ten en een vloer in de prijscompensatie) opnieuw zijn opgedoken. De macro-economische verkenning zal uitwijzen of het economisch optimisme van de vakcentrales gegrond is, zo stel len de werkgevers. Zij wijzen er op dat concrete cijfers voor het loonbeleid nu inog ontbreken. De nota van de vakcentrales bevat ele menten waarover gesproken kan wor den, maar ook „strijdpunten" die het overleg uiterst moeilijk zullen maken. VNO en NCW noemen: de verlangde in vloed van overheid en vakbeweging op de investeringsbeslissingen van de on- "-nemer, de voortzetting van de nivel lering en de openbaarheid van bepaalde individuele inkomens. Het voortzetten van de nivellering zal stuiten op toene mende problemen in de inkomensop- bouw in de onderneming en daardoor op „toenemende wrevel" bij velen, aldus dit gezamenlijke commentaar van de werkgever. SURINAME EN ANTILLEN )EN HAAG (ANP) Voor de onafhankelijkheid van Suriname Nederlandse Antillen moeten eerst de grenzen van deze rijksdelen worden vaistge- gesteld tijdens de vergadering van de werkgroep twee van de koninkrijkscommissie, die op het ogenblik in Den Haag ver gadert. steld. Dit hebben zowel Surina- De Surinaamse delegatie stelde me als de Nederlandse Antillen bij monde van woordvoerder pers tegen- Kamerleden Kamerleden traden gisteren aan in de jaarlijkse viswed strijd tegen de pers. Deze keer was het werkterrein de vijver van de TH Twen- jte. Nos-baas Carel Enklaar (zittend links) ving niet best, maar was daar kenne lijk niet verdrietig om. Sa men met rector-magnificus prof. dr. P. J. Zandbergen van de Twentse TH liet hij zich de Berenburg goed smaken. Jaggernath Laohmon dat In het eerste artikel van de Nederland se grondwet wordt bepaald hoe groot het koninkrijk is. Ook voor Suriname (en later voor de Antillen) zal dit punt duidelijk omschreven moeten zijn. Suriname heeft echter grenskwes ties met twee van de drie buur landen, namelijk Guyana in het westen, en Frans-Guyana in het oosten. De Surinaamse delegatie wil nu voor de datum van de onafhankelijkheid, uiterlijk eind volgend jaar, geregeld zien dat deze grenskwesties door Neder land zijn opgelost. De Neder landse leden van de koninkrijks commissie hebben echter de af gelopen dagen laten weten, dat dit onmogelijk is, zo wordt uit conferentiekringen vernomen. e Nederlandse delegatieleden stellen zich op het standpunt dat voor een dergelijke zaak de tijd te kort is. Nederland is best be reid de kwesties op te lossen, maar men heeft hierbij ook met andere partijen te maken, in dit geval Guyana en Frans-Guyana. Muzikale tomaat Bijna twee kilo weegt deze tomaat, gekweekt door de Engels man Charlie Roberts. De heer Roberts zegt. dat zijn tomaat zo groot gewerden is doordat hij een koptelefoon op de rode vrucht plaatste en daardoor muziek speelde. PHILIPSBURG De politie-in- specteur van het Bovenwindse eiland Sint Maarten, Remy Zaandam heeft na een conflict met gezaghebber R. O. van Del den het eiland verlaten en is naar Aruba teruggekeerd. De gezaghebber beschuldigde de inspecteur ervan dat hij zijn be velen niet uitvoerde en dat hij 1 daarom als plaatselijk hoofd van de politie de directe leiding van het korps op zich nam. In specteur Zaandam zou eind deze week na een verblijf van drie jaar op het eiland de lei ding van het korps overdragen aan zijn opvolger, maar heeft nu zonder afscheid te nemen Sint Maarten verlaten. ►e moeilijkheden ontstonden toen de gezaghebber van de Boven winden Van Delden het n>et eens was met de bewaking van de Voorstraat, waaraan het af gebrande bestuurskantoor ligt. Hij wilde een permanente bewa king voor het kantoor van de ei- landontvanger. De politie-leiding op Sint Maarten stelde echter dat er reeds drie man in de Voorstraat op wacht stonden, namelijk twee bij het afgebran de bestuurskantoor en een in de omggeving, zodat er voor het vlakbij gelegen kantoor van de ontvanger geen extra man hoef de te worden ingeschakeld. Daarop nam de gezaghebber de directe leiding van het korps over. In het politiekorps van Sint Maar ten. waar men weinig voor een directe leiding van de gezagheb ber voelt, is de stemming in mi neur. Inmiddels is de vakbondsleider Willy Haize weer op vrije voe ten gesteld na een arrest van drie dagen. Willy Haize werd kort na de brand van het gezaghebbersge bouw en bestuurskantoor aange houden. Hij werd verdacht van brandstichting. BUENOS AIRES (AFP). Me vrouw Maria Estela Peron, de president van Argentinië, heeft gisteravond drie uiterst rechtse peronisten tot minister be noemd. De keuze van mevrouw Peron is gevallen op mensen die trouw zijn aan de beginselen van het peronisme zoals die door de overleden leider zijn geformu leerd. Kennelijk wil zij geen po litici meer in de regering die ervan verdacht worden betrek kingen te onderhouden met de linkervleugel van de peronistis- sche beweging die Peron in sep tember van het vorig jaar aan de macht bracht. Russische violist toch terug PERTH (Reuter) - De 19-jarige Russische violist Georgi Ermo- lenko die aanvankelijk in Au stralië wilde blijven, maar later van menng veranderde, is met een vliegtuig van de Austra- sche luchtmacht naar Singapore vertrokken. Hij verliet zijn hotel stilletjes en werd in een auto naar de lucht machtbasis Pearce op 40 km ten noorden van Perth gebracht. Daar ging hij met een groepje Russen aan boord van een straalvliegtuig. Dreigement per handje LOS ANGELES (AP) - Een man die zegt Isak Rasim te heten heeft donderdag doen weten dat hij de „militaire opperbevelheb ber" is van een groepering die zich „de buitenlanders van Amerika" noemt, en dat hij zich verantwoordelijk stelt voor de bomaanslag van verleden week op het vliegveld van Los Angels. Daarbij werden in de grote vertrekhal drie personen gedood. Rasim dreigde bij zijn volgende aanslag door middel van zenuwgas „het hele perso. neel van het kapitool te Wash ington te vernietigen". Een en ander stond op een geluids band die naar de f.b.i., de fede rale recherche, was gestuurd. AMSTERDAM (ANP) Bij de aanhouding van een zakkenrol ler in de Kalverstraat In Am sterdam heeft een politieman in burger gistermiddag messteken in zijn gezicht opgelopen. Politieagent Van den Brink kwam met een collega een personeels lid van een sexshop in de Kal verstraat te hulp die een Suri namer had betrapt op het stelen van een portefeuille. Toen Van den Brink de zakkenroller aan pakte werd hij door twee ande re Surinamers aangevallen van wie er een met een mes zwaai de. De agent moest zijn arres tant loslaten. Gezondheidszorg voor keerpunt BIJ HET SPELLETJE „kabinetsleden een rapportcijfer geven" kwam staatssecretaris Hendriks er niet best af; voor hem het odium van een minister die hem in de kwestie-Dennendal nauwelijks steunde en misschein wel tegenwerkte; voor hem de kritiek vanwege bezui nigingen op ziek:fkosteh)t hoewel politici, vakbeweging, werkgevers en consumentenbonden daarom al jaren roepen. Met zijn wat abrupte personeelsstop voor de ziekenhuizen ging de staatssecretais niet sterk van start bij zijn plan om de nationale ge zondheidszorg zodanig beter te organiseren, dat ook de onrustbaren de kostenstijging wordt. Hendriks had die maatregel beter kunnen overwegen binnen het raam van de nota waarmee hij deze week de gehele gezondheidszorg op een keerpunt heeft geplaatst. IN DIE NOTA (die hopelijk niet lang blijft liggen vóór <4 maatregejen uit voortvloeien) staan een paar voortreffelijke uitgtngspunten. Om te beginnen de regionale opbouw van de gezondheidszorg; per re gio kan immers bekeken worden wat nodig en mogelijk is dan via een straf-gecentraliseerd systeem. Perspectief biedt oók het voorstel om duidelijker te gaan werken met drie niveau's medische voorziening (basiszorg, specialistische hulp en academische deskundigheid) waarbij basiszorg, met de huisarts al centrale figuur, meer nadruk krijgen zal. Reeds is de vraag opgeworpen, hoe het dan met de geestelijke volks gezondheid zal moeten. Een vraag waarop, als belanghebbenden willen, ook wel een antwoord gevonden zal kunnen worden. STAATSSECRETARIS HENDRIKS wil beslist niet aansturen op een soort van genationaliseerde gezondheidszorg, zoals Engeland kent, Wel gelooft hij dat het partikulier initiatief offers zal moeten bren gen ten behoeve van gemeenschappelijke regelingen. De grote kunst zal in de praktijk zijn om het juiste midden te vinden. Alleen al jiet kostenvraagstuk maakt het nodig de bestaande vrij heid wat in te perken. Dat mag, mits bepaalde kwaliteiten van het partikulier initiatief niet onnodig opgeofferd worden. Een stuk persoonlijke vrijheid zal juist in de gezondheidszorg voor de Nederlandse burger gehandhaafd moeten blijven, anders wordt de kwaal welke men saneren wil, al leen maar door andere kwalen vervangen. Over één nacht ijs zullen de organen die over de nota oordelen moe ten, dan ook niet kunnen en mogen gaan Een pittige discussie-nota VOOR DEZE GELEGENHEID weer eens broederlijk verenigd heb ben de drie vakcentrales hun verlangenslijst voor 1975 opgesteld. Getallen en percentages worden amper genoemd; daarmee wordt ge wacht tot in september de regering cijfers over 's land's economi sche toestand en de uitgaven voor collectieve voorzieningen bekend heeft gemaakt; waarschijnlijk ook een beetje op getallen welke bij de behandeling van de discussie-nota in vakbonden en andere vak bondsorganen wel genoemd zullen worden. Welke kwaliteiten de discussie-nota bij het verdere beraad toege zwaaid zal krijgen, ze is in elk geval pittig. Verrassend is ze min der; vrijwel alle bekende wensen staan er in en ook het laten val len van de machtigingswet lag in de lijn der verwachtingen; im mers de economische mogelijkheden lijken thans beter dan ze wa ren op het moment dat de beweging de meest-belanghebbende par tij bij de machtigingswet was. Is de discussienota behalve pittig ook helemaal reëel? Op één punt maken we zeker voorbehoud; de werkgelegenheid is niet zo centraal gesteld, als van de vakbeweging verwacht had mogen worden en de oplossing van dit geweldig belangrijke probleem wordt te veel als een hoofdzaak voor de overheid geschetst. Komt bij de discussie ook dat punt aan de orde? Den Haag - Op 24 augustus hoopt de auteur Johan Fa bricius in Glimmen (een klein dorpje in Groningen) zijn 75ste verjaardag te vieren. Fabricius werd te Bandoeng ge boren, bezocht de H.B.S. in vele plaatsen, gevolg van het zwerven tussen Nederland en het voormalige Indië, en stu deerde aan de Haagse Acade mie voor Beeldende Kunsten. Op 17-jarige leeftijd ging hij als 'Kriegsmaler' naar het Oostenrijks-Italiaanse front en vandaar schreef hij brieven naar huis, die door toedoen van Johan de Meester sr. in De Gids werden geplaatst. Hij voelde zich toen in de eer ste plaats portretschilder, maar schreef in zijn vrije tijd wel sprookjes en kinderboeken tot in 1924 bij uitgeverij Leopold in Den Haag 'De scheepjon gens van de Bontekoe' uit kwam, het beroemde jongens boek waarvan onlangs de der tiende druk verscheen. In 1922 ondernam hij een grote reis door Zuid-Amerika. Daarna vertoefde hij veel in de landen rondom de Middellandse Zee, waar verscheidene van zijn ro mans gesitueerd zijn. In die jaren werd hij door het schrijverschap 'overrompeld'. Zijn illustraties kwamen in dienst te staan van zijn eigen geschriften. In 1925 schreef hij zijn overbekende 'Het meisje met de blauwe hoed', dat werd verfilmd en dat vorig jaar als t.v.-feuilleton te zien was. In 1929 verschijnt 'Mario Ferraros ijdele liefde', al vrij spoedig gevolgd door het eerste deel van de bekende trilogie 'Kome dianten trokken voorbij', dat bekroond werd met de Van der Hoogt-prijs en dat onlangs nog werd herdrukt. In 1934 ver scheen 'Leeuwen hongeren in Napels', wellicht zijn beste ro man. Tijdens de oorlog stonden zijn boeken in Duitsland op de zwarte lijst. Hij verbleef toen in Engeland, waar hij via de radio tot het bezette vaderland sprak. In 1945 reisde hij als B.B.C.-correspondent naar In dië terug en bezocht ook China en Japan. In 1956 vestigde hij zich in Nederland. De tragi sche scheiding tussen Neder land en Indonesië liet hem niet met rust: 'Luie stoel', 'Gordel van smaragd', 'De heilige paarden' verraden zijn heim wee naar 'het zonnige land achter de horizon'. En ook in zijn laatste roman 'Het gordijn met de ibissen' doet hij de sfeer en mentaliteit van dat Nederlands-Indië dat hij zo goed kent en dat voorgoed ver loren is, op boeiende wijze her leven. Fabricius is een veelzijdig au teur: zijn reiservaringen in het Verre Oosten resulteerden in 'Weet je nog, Yoshi?' en 'Wij, Tze Hsi, keizerin van China'. Ook het jeugdboek heeft hij nooit vergeten: 'Het geheim van het oude landhuis' en voor jongere kinderen de boeken over het jongetje Heintje wor den graag gelezen. En ook het lichtvoetige genre beheerste deze schrijver: de reeds ver scheidene malen herdrukte, in Wassenaar spelende 'schelmen roman' "Voorrijden, me vrouw?" wordt volgend jaar verfilmd. De nu bijna 75-jarige auteur is nog lang niet uitverteld. Er liggen alweer verschillende manuscripten gereed. En be halve het schrijven h j ook zijn schilderkunst weer op gevat. vooral het po!r<". nen waarvoor hij dikwijls op drachten krijgt. ROTTERDAM - Een woordvoer der van Shell in Rotterdam heeft verklaard dat het onmo- lijk is ter plaatse de ruwe olie uit de gestrande tanker ,.Metu- la" te pompen. Het water van de Straat van Magelhaen Is daarvoor te ruw; er kan geen schip langszij komen. Er zal dus meer sleepboothulp aan te pas moeten komen om het 210.000 ton metende schip te verslepen. Er zijn inmiddels twee Chileense sleepboten on derweg en er wordt er nog een verwacht uit Argentinië. Men zal trachten zondag, als er springtij is, de „Metula" vlot te trekken en naar een beschutte baai met rustig water te slepen. Pater Koopman: NVSH en Stimezo staatsgevaarlijk NIJMEGEN Pater J. Koopman s.s.s., voorzitter van de Stich ting voor Recht zonder Onder scheid (Stlrezo), heeft een com muniqué gepubliceerd, waarin hij de NVSH staatsgevaarlijk en volksvijandig noemt. Hij verwijt de NVSH en de Stich ting Medische Zwangerschaps onderbreking (Stimezo) dat zij proberen de regering te intimi deren en de bevolking te over bluffen. De NVSH beschuldigt hij om drie redenen: „sexuele misleiding van kinderen, jeugd en jonge ren": de zwangerschapsonder breking waardoor zij „de vrouw, onder het mom van hel- rr. ontluistert en onteert"; ,.de r.-pniponrfn .eer partnerruil en waardoor c'.e .T.p.2...v;.app»|ijke orde wordt VOORSTEL WERKGROEP DEN HAAG (ANP) Gratis onderwijs, huurboeken, vergoeding van reiskosten, bibliotheken en mediatheken dienen er te komen voor de gedeeltelijk leerplichtige werkende jongeren van 15 tot 18 jaar. Dit pakket faciliteiten is minister van Kemenade van Onder wijs en Wetenschappen voorgesteld door de werkgroep voorberei ding tweede dag partiële leerplicht (WVTD>. De werkgroep vindt, dat van cursisten, die aan niet-volledig dagonderwijs deelnemen, geen cursusgeld mag worden gehe ven. De reiskostenvergoeding moet ook gelden voor de 1518- jarigen. die beroepsbegeleidend onderwijs volgen, zoals ze ook bestaat voor deelnemers aan het vormingswerk. Als de instituten voor onderwijs en vorming van de partieel leer plichtigen er om vragen zou een startsubsidie moeten worden verstrekt voor de instelling van een boekenfonds, zodat de cur sisten de boeken van het insti tuut kunnen huren. Voor een goede ontwikkeling van de on derdelen van een educatief pro gramma is het noodzakelijk, dat gebruik kan worden gemaakt van een bibliotheek en een me diatheek, voorzieningen, die bin nen de onderwijsinstituten nog onvoldoende zijn ontwikkeld. RIDDERKERK (ANP) De 53- jarige metaaldraaier H. in 't V. uit Ridderkerk heeft in de afge lopen nacht geprobeerd zijn echtgenote van het leven te be roven. Gewapend met een revol ver drong hij haar woning bin nen. Het echtpaar was in een echtscheidingsprocedure gewik keld. De man vuurde twee schoten op zijn in Rusland geboren echtge note af. Zij werd nauwe lijks geraakt. Een te hulp ge schoten buurman werd wel ge raakt. HIJ kreeg een kogel in de horst en werd in een ziekenhuis opgenomen. De politie trof de dader in zijn huis op bed aan. Hij had zich een kogel door het hoofd ge schoten. De man is in zorgwek kende toestand naar een zieken huis gebracht. Ruimtevaarders naar Nederland (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Brigade-gene raal Thomas P. Stafford en ko lonel Alexel Leonov zullen deel nemen aan het 25ste congres van de Internationale Ruimte vaart Federatie, dat van 29 sep tember tot en met 5 oktober a.s. in de RAI te Amsterdam wordt gehouden. De Rus Leonov is de eerste mens geweest (in 1965 vanuit de Vo- schod-2) die enkele „stappen" in de ruimte deed. De Ameri kaan Stafford maakte een jaar later ondermeer een ruimtewan deling van ruim 42 meter vanuit rtp Oemlnl-9. Tot directeur Algemene Zaken van het Nederlandse Rode Kruis is benoemd de heer O- Cramwinckel, schout-bij-nacht b.d. Hij volgt daarmee, samen met mr. H. J. Baron van As- beck de heer A. van Emden op, die als directeur-generaal op 16 september met pensioen gaat De heer Cramwinckel was laat stelijk Defensie- en Marine-atta ché te Washington. SASSENHF.IM (ANP) Vanmor gen Is in het rcadhu's te Sas- scnhelm ds. J. Kret (46) uit Leiden als burgemeester geïn stalleerd. De heer Kret is tot op heden wethouder voor stadsont wikkeling te Leiden. Ds. Kret heeft bij zijn benoeming tot bur- gemmeéftcr als voorwaarde g« steld te kunnen blijven preken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9