Uitgelote studenten willen niet weten van alternatief Economie bedreigt mensheid evenzeer als honger VREDESWEEK OVER NIEUWE WAPENFEITEN Hoera voor kardinaal Miljoenenbrand was aangestoken veilig zitten in een solide compartiment, dankzij DAF's kooiconstructie Jeugdconferentie wereldbevolking eindigt chaotisch Mevr. Park overleden Wereldraad van Kerken: Verkeer schaakmat Randkrant VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1974 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Jongens en meisjes die dit jaar, van de middelbare school komend, voor het eerst wil den gaan studeren aan universiteit, hogeschool of school voor hoger be roepsonderwijs, blijken nauwelijks te beseffen wat het betekent „uitge loot'' te worden. Dat blijkt uit ge sprekken van een werkgroep van de Nijmeegse universiteit en van stu- dentendekanen met afgewezenen. Voor de tien universitaire studie richtingen waar een maximum aan tal eerstejaars was vastgesteld, Ook de hand van de kardinaal zelf ging de lucht in toen gister middag enkele honderden pries ters mgr. Alfrink hoera toerie pen op zijn vijftigjarig priester feest. Na de eucharistieviering in de Catharinakathedraal werd tijdens een bijeenkomst in Tivo- li door vicaris dr. A. Vermeu'en een bedrag van 17.000 gulden aangeboden, als geschenk van de 700 priesters in het aartsbis dom. Dit geld (de inzameling is nog niet afgelopen) wordt be stemd voor de vorming van le kenkader in het bisdom Utrecht. Onder de aanwezige priesters was een duidelijke teleurstelling merkbaar over de inhoud van de pauselijke felicitatiebrief aan de kardinaal. Men verbaasde zich over de koelheid van de brief en miste met name ver melding van het grote werk dat de kardinaal tijdens het concilie heeft gedaan voor de collegiali teit in de kerk, en voor het tot standkomen van de bisschop penconferentie, en de inspan ning van mgr. Alfrink voor de vrede als voorzitter van Pax Christi. blijken zich 4500 studenten tever geefs te hebben aangemeld. „Zij blijken echter nooit te hebben nage dacht over een alternatief. Tegen alle adviezen in hebben ze zich al leen op hun eerste keuze vastgebe ten en kennen gewoon geen alterna tief," aldus Utrechtse dekanen. De meerderheid van de afgewezenen be rust, doet niets en verdwijnt als het ware. Een aantal studeert dan een jaar iets an ders om het volgend jaar weer te probe ren, met een evengroot risico op misluk king; anderen gaan in dienst of zoeken een baan. Slechts weinigen doen een po ging om alsnog toegelaten te worden. Voor veel uitgelote studenten is de pil ex. tra bitter, als zij zien hoe na een tijdje een aantal wel toegelaten mensen met de studie stopt omdat de keuze niet de juiste was of omdat ze ,,het niet meer zien zit ten." Voor de sociale academies waren er dit jaar drie maal zoveel aanmeldingen als plaatsen (7216) tegen 2393, voor de 240 op leidingsplaatsen voor jeugdleiders meld den zich 1250 gegadigden aan, voor de academies voor lichamelijke opvoeding waren 2048 aanmeldingen voor 710 plaat sen. Meer dan 2000 belangstellenden voor de studie geneeskunde moesten teleurge steld worden; tandheelkunde had plaats voor 448 studenten en moest er 370 afwij zen; bij diergeneeskunde waren er voor 150 plaatsen 463 aanmeldingen. Biologie, farmacie en sociale geografie hoefden achteraf niet te loten - er was plaats voor iedereen. Maar bij Nederlands, Engels er geschiedenis moesten respectievel jk 400 350 en ruim 600 gegadigden worden afge wezen. Een algemene klacht is, dat het tijdstip waarop men dit jaar vernam of men al ol niet was uitgeloot (pas in juni) te laat is. Op school is men dan ook niet meer bdj machte de leerlingen voldoende te helpen. Volgens het bureau aanmelding en plaat sing zal volgend jaar de voorlichting wor den uitgebreid en verbeterd. De Tweede Kamer zal echter pas beslissen over de verleniging van de wet die de numerus fixus mogelijk maakt als scholieren zich voor het studiejaar 1975/1976 al moeten hebben aangemeld. Zware ijzeren balken werden totaal verwrongen in de felle brand die het magazijn van Johan de Wit in Dordrecht In de as legde en voor miljoenen schade aanrichtte. „Onvrede met degradatie (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT en 34-jarige cor- veëer uit Dordrecht heeft be kend gistermiddag de brand te hebben aangestoken in het Dordtse metaalbedrijf Johan de Wit. Een magazijn werd in de as gelegd en de schade wordt op enkele miljoenen guldens ge schat. De man kwam tot zijn daad uit onvrede over het feit dat hij twee jaar geleden in functie was teruggeplaatst en nu werk moest doen dat hij be neden zijn niveau achtte. De felle brand brak gisteren kort na het middaguur uit. De Dordt se brandweer zette groot mate rieel in. waaronder een blus boot. Tijdens de brand ontplof ten 24 waterstofcilinders. Scher ven werden 200 meter verder te ruggevonden. Het verkeer werd omgeleid. Bij de brand hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. De brandweer slaagde er in de aangrenzende fabrieksgebouwen te behouden, zodat de produktie kan door gaan. Bij Johan de Wit, een dochteronderneming van Phi lips, werken 750 mensen. Vorige week woedde er ook een brand in een magazijn van de fabriek; men dacht toen dat die ontstaan was door een achteloos weggeworpen sigaret. De aange houden schoonmaker heeft be kend ook voor deze brand ver antwoordelijk te zijn. (ADVERTENTIE) r~ gebouwd uit veiligheid Hoogovens wil Surinamers gaan werven IJMUIDEN - Hoogovens onder zoekt de mogelijkheden om in Nederland via een gerichte wer vingsactie Surinamers aan te trekken. Nog altijd is. de werving van per soneel voor produktiefuncties zo'n moeilijke aangelegenheid, dat via de Nederlandse arbeids markt onvoldoende personeel voor deze categorie in dienst kan worden gesteld. Dit is de reden dat Hoogovens al jaren in Spanje personeel aantrekt, en van de groepen waarbij de werkloosheid hoog is. is die van de in ons land verblijvende Su rinamers. Bij het aantrekken van Surinamers wordt in eerste instantie gedacht aan ongeveer 25 man. Van de kant van de overheid kan een tegemoetko ming worden verwacht in de kosten van de opleidingen, aldus Hoogovens. In Surinaamse krin gen werd het plan van Hoog ovens gunst:g ontvangen. Nipkof-schijf naar De Bie en Van Kooten Een DEN HAAG De televisiecritici hebben de jaarlijkse zilveren Nipkof-schijf voor het seizoen 73/74 toegekend aan Kees van Kooten en Wim de Bie. Een eer volle vermelding gaat naar het team van Panoramiek voor de manier waarop de Watergate- zaak is behandeld. De Nipkof-schiif wordt tijdens de - Firato dinsdag 3 september uit gereikt. Ben van Oosten geeft op donder dagavond 29 augustus een con cert op het orgel van de Anto- nlus Abtkerk te Scheveningen. Op het programma staan wer ken van o.a. Bach, Vierne en Alain. 55 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG.- De achtste vredesweek die het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) heeft georganiseerd voor de week van 22 tot 29 september, staat in het teken van „nieuwe wapenfeiten", dat wil zeggen nieuwe ontwikke lingen op het gebied van de ytede. Het gaat om zaken die rondom ons heen gebeuren én die getoetst kunnen worden aan vredesnormen. Om de vredesweek te begeleiden die een kleine groep op zijn is weer een vredeskrant uitge- werkterrein kan ontwikkelen, geven, die ditmaal minder ge- Het Interkerkelijk Vredesberaad makkelijk is dan vorig jaar, -« |jH|jg BOEKAREST (ANP) De Jeugdconferentie over bevol kingsvraagstukken die deze week in de Roemeense hoofd stad Boekarest werd gehouden, is vanmorgen vrij chao tisch geeèindigd, vooral als gevolg van slechte organisatie en politieke twisten. wat meer inhoud heeft, en daar door hopenlijk beter voldoet aan de behoefte aan meer informa tie bij plaatselijke werkgroepen. Bedoeld is een voldoende infor matie voor verdere bezinning en actie. Voorts zijn drie brochures be schikbaar met nieuwe wapenfei ten, beschouwingen met concre te voorbeelden over de volgende onderwerpen: persoonlijke mo gelijkheden tot vredeswerk, vre- desonderwijs i/i de praktijk en Nederlandse banden met Zuid- Afrika. In de brochures gaat het erom de macht te laten zien beschouwt vrede als een bijbels begrip: dat wil zeggen als ge rechtigheid. Vandaar dat zij ele menten als strijd tegen racisme en armoede niet in tegenspraak acht met het begrip vrede. Shirley Temple ambassadeur WASHINGTON (AP) Mevrouw Shirley Black, het als kind we- t reldvermaarde filmsterretje Shirley Temple, Is benoemd tot ambassadeur van de Verenigde Staten in de Afrikaanse staat Ghana. Mevrouw Black is 46 Richard Nixon gedagvaard WASHINGTON (RTR) Oud president Richard Nlxon is gis teren door de verdedigers van ziln gewezen adviseur John Ehrlichman als getuige gedag vaard. Het proces tegen Ehrlichman be gint 9 september in Washington. Hij wordt beschuldigd van po gingen de Watergate-inbraak in dp doofpot te stoppen. In totaal zullen zich in Washington zeven voormalige vertrouwensmannen van Nixon voor de rechter moe ten verantwoorden. Ehrlichman is al tot twintig maanden h vijf jaar veroordeeld wegens de in braak in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsberg. SEOEL (AP) De 49-jarige echt genote van de Zuidkoreaanse president Park Tsjoeng-hie is gisteravond overleden aan de verwondingen die zij had opge lopen bij een aanslag op haar man, die echter ongedeerd bleef. Een bijna zes uur duren de hersenoperatie mocht niet meer baten. De dader van de aanslag blijkt een 22-jarige Koreaan, Moen Sai-kwang, te zijn die in Japan woonde en op 6 augustus met een visum naar Korea was ge vlogen. Wat zijn motieven wa ren is nog niet duidelijk. Kort na de aanslag hervatte Park on der luid applaus zijn rede, waarin hij een betere verhou ding tussen Noord- en Zuid-Ko- rea bepleitte. Het was de eerste aanslag op Park sinds deze in 1961 middels een staatsgreep, die zonder bloedvergieten verliep, aan de macht kwam in Zuid-Korea. Park heeft op de toenemende roep om herstel van de demo cratie geantwoord met het ver bieden van alle tegen de rege ring gerichte activiteiten, op straffe van dood of gevangenis straf. NHBBHEHBBHHHH Waar anders de auto's rijen dik langsstuiven was de Champs-Elysées in Parijs gisteren tijdelijk een oase van rust. Bij wijze van proef was de straat enkele uren tot \>oetgangersgebied verklaard, waarop twee Parijzenaars midden op het plaveisel een partijtje gingen schaken. Kortom, een beeld dat doet herinneren aan onze eigen goeie ouwe autoloze zondagen. BERLIJN (ANP) De rechtvaardigheid In de we reld en de overlevingskansen van dc mensheid wor den niet alleen bedreigd door reële gevaren als honger en bevolkingsexplosie, maar net zo goed door ons huidige internationale economische sys- teem. Aldus een rapport dat Is voorgelegd aan het j centraal comité van de Wereldraad van Kerken dat in Berlijn vergadert. Mulp-'p-lening in noodsituaties en zelfs verhoging I van de voedselprodukt.e in arme landen, beperking .an de consumptie in rijke landen en vermindering van de bevolkingsgroei zijn volgens het rapport slechts voor een oppervlakkige waarnemer vol doende. Een andere grote realiteit is namelijk het internationale economische systeem, dat onrecht vaardigheid in stand houdt en de overlevingskan sen van de mensheid bedreigt. De kerk kan In deze een taak hebben door mensen kritisch bewust te maken van de uitbuiting waarvan zij het slachtof fer zijn en hen helpen daaraan te ontsnappen. De algemene vergadering van de Wereldraad zal volgend jaar in Nairobi in Kenia worden gehouden. HVrtoe heeft men besloten nadat in de voorgeno men vergaderplaats Jakarta gevreesd werd voor moeilijkheden met de mosl imbevolking. Het tijd stip va nde assemblee is, wegens de korte voorbe reidingstijd. verschoven van de zomer naar eind november volgend jaar. Er zullen 3000 afgevaar digden van 270 kerken naar Nairobi komen. Het centraal comité van de Wereldraad heeft unaniem besloten verder te gaan met het omstreden pro gramma ter bestrijding van het racisme en daar aan per jaar minimaal 795.000 gulden te besteden. Tijdens urenlange debatten over de procedures van de conferen tie kwamen de politieke tegen stellingen tussen het oostblok en de westerse deelnemers tot ui ting. Na drie dagen tamelijk vriendelijke discussies werden de zaken ronduit bij de naam genoemd. West verweet oost de invallen in Hongarije en Tsje- choslowaknje (1956 en 1968), oost wierp west ondermeer de CIA voor de voeten. Bemiddelingspo gingen van Roemenië haalden niets uit. De conferentie had ten doel een „jeugdappel op te stellen voor de regeringsconferentie over be volkingsvraagstukken die van 18 tot 31 augustus in Boekarest wordt gehouden, en het opstel len van een eigen jeugd-bevol- kingsplan. Het bevolkingsvraag stuk werd als slechts één aspect van de sociaal-economische ont wikkeling genoemd. „Sooiale, economische en politieke struc turen zijn de voornaamste oor zaken van ziekte, armoede, hon ger. massale werkloosheid en beschamende ongelijkheid. Uit buiting en onderdrukking zijn meer het gevolg van langdurige koloniale overheersing dan van overbevolking", aldus de slot conclusie. Daarin wordt het ac tieplan van de .grote" confe rentie een ,,stel compromissen" genoemd. Fabriek dicht, ontslag voor 370 man (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Royal Imperial, een fabriek van schrijfmachine onderdelen in Amsterdam, gaat 6luiten, waardoor het gehele personeel van 370 personen wordt ontslagen. Besprekingen tussen directie en vakbonden zijn a| aan de gang. Het bedrijf was de afgelopen maanden al voor de vierde keer korter gaan werken, nu nog maar drie da gen per week. De vakbonden zeggen de sluiting te hebben zien aankomen. De onderneming (Engelse dochter maatschappij van het Ameri kaanse concern Litton Indu stries. en vroeger Monroe ge naamd) betreurt de beslissing maar zegt geen andere keus te hebben. Pogingen om vervan gend produktiewerk of een nieu we gegadigde te krijgen zijn mislukt. Volgens de directie is er voldoende t'jd om het sociaal plan af te ronden. Voor circa 50 man bestaat kans op vervan gende werkgelegenheid bij IBM in Amsterdam. De serie Promenadeconcerten van het Residentie-Orkest is reeds nu geheel in abonnement r 'ver kocht. Voor de dubbele A-serie zijn nog enkrie plaatsen be schikbaar; b j de dubbele C-se- rie zijn voorlopig nog wel vol doende plaatsen om te kunnen voorzien In de aanvragen. Nixon heeft bij zijn afscheid de V.S. een Ford cadeau gedaan. Onderscheiding (1) De Britse vorstin heeft haar dochter, prmsese Anne, voor haar „kalm en dapper gedrag" bij de verijdelde ontvoerings poging van 20 maart onder scheiden. Op haar 24e verjaar dag kreeg de prinses het groot kruis van de Victoriaanse orde. De echtgenoot van de prinses. Mark Philips, ontving voor zijn „moedig optreden" tijdens de ze gebeurtenis het comman deurschap van dezelfde orde. Onderscheiding (2) Een jonge huisvader in De Lier heeft zijn 15 maanden oud dochtertje onderscheiden met de blauwe njst-met-kousen- band" omdat zij dezer dagen voor het eerst zelf drie stap jes zette van stoel naar boe kenkast. De politic is je beste vriend; vooral als je oen zware jongen bent. Aap De door de malle fratsen van bezoekers van de dierentuin van Johannesburg neurotisch geworden chimpansee Jackia ondergaat een psychiatrische behandeling, zo heeft de direc teur medegedeeld. Een halj jaar geleden kreeg Jackie al kalmerende middelen omdat hij de gezichtentrekkerij van de mensen aan de andere kant van de tralies niet meer kon ver werken. Hij begon zichzelf te slaan en de brandende sigaret ten te roken die in zijn verblijf gegooid werden. Toen da bal- merende middelen geen uit werking meer hadden, besloot de directeur psychiatrische hulp in te roepen. Waaruit deze hulp bestaat wilde hij niet zeggen, maar hij sprak wel de vrees uit dat de apen aan de andere kant ook daar weer een grapje van zouden maken. Visserslatijn Uit het Londense politierapport: inspecteur John Sole tong droeg agent Philip Herring (haring) het onderzoek naar een diefstal op. Het gestolen goed: een krat schelvis. Moeders wil Is niet meer wet. Blikvanger uit een wervings- advertenüc van de politie: Wij willen niet iedereen". Zou je de laatste tijd niet zeggen. Naakt Dertien procent van de Neder landse bevolking is vóór het in stellen van naaktstranden, veertig procent legen en 45 procent staat er onverschillig tegenover. Zo heeft een en- enquete van het Nipo uitge wezen. De visie op naaktstran den in ons land is vergeleken met drie jaar geleden niet veei veranderd. Het resultaat van 'n enquete was toen: 17 procenl voor, 39 tegen en 43 proceiti „kan niet schelen". PPR-kie- zers brengen het meeste en thousiasme op voor dit nieuw a verschijnsel: 43 procent voor. AR-aanhangers zijn duidelijk togenslechts 2 procent sprak zich voor naaktstranden uit. Do situatie bij andere partijen (voorstanders): PvdA 15 pro cent, VVD 13 procent, KVP 11 procent en CHU 7 procent. Bi) de jonge mensen is het aan tal voorstanders groter dan dal van de tegenstanders. In d< leeftijdsgroep 18—24 jaar is 21 procent en 12 procent tegen. Het verzet tegen deze vorm van recreatie loopt op bij toe nemende ouderdom, tot 3 pro cent vóór en 72 procent tegen bij de groep van 65 jaar en ouder. Model (1) Een dame die optreedt als mo del voor schilders, fotografen en beeldhouwers behoeft niel mooi te zijn en slank als een hinde. Dat zegt de Amerikaan se Kaly Allen. En zij kan hel weten. Negen jaar geleden zei een vriend tot haar: „Wist jt dat artiesten op zoek zijn naar modellen die, hoe zeg je dat, nogal wat wind vangen'/". Ka- ty knoopte dat in haar oren, maakte contact met wat men sen uit de kunstwereld en vrij wel onmiddellijk werd zij over al gevraagd om te poseren. Met niets nan uiteraard, u— aat is zo gebleven, lol op dt dag van vandaag. Zij Is nu 2t jaar oud. I meter 65 lang e* a/s zij op de weegschaal gaat •taan, stopt die moeizaam oj 106 kilo en 594 gram. Model (2) Bekijkt ze het werk van schil ders en beeldhouwers wel censl „Soms. maar ik maak er geel aanmerkingen op. Ze beginnet altijd met mij te tekenen, maa 90 procent van de lui begint den nf te wijken oo alle mogelijk man eren. Vraagt men m'-l wl eens of I k vind dat het Ui bi dan zeg 'k steevast: Jonger het is fenomenaal. Het is tegenwoordig „in" or van vakantie teruggeroepen I worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7