Centrumplan in Oegstgeest krijgt instemming raad Leiderdorp overweegt vierde wethouder Verzakkingen in Binnenhof Pater breidt Frans werk terrein uit Aparte commissie voor middenstand in Leiderdorp Outspan- actie in Leiderdorp 174 I VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Oom agent als babysit Voor het eerst in erg lange tijd steeg gisteren ook in Noordwjk en Katwijk het kwik tot een erg aangename temperatuur. Wie maar even een uurtje vrij kon maken greep de kans om op de valreep van de zomer aan het strand nog een graantje mee te pikken van zoveel overvloedige zonnestralen. Op een dag als gisteren had vooral de strandpo- litie de handen vol om het nuk kige strandvolk in toom te hou den. Dan kan het voorkomen dat oom agent, in plaats van stoer op patrouille, plotseling de taak van baby-sit krijgt opge dragen als voor de zoveelste keer kinderen hun ouders kwijt zijn. Gisteren waren dat er heel wat maar niemand bleef alleen achter. T© warm Voetballers konden wedstrijd I niet uitspelen BODEGRAVEN De drukkende warmte van gisteravond was vele spe lers van Esto en Reeu- wijk te veel. Zij moesten bij gebrek aan lucht voor tijdig de wedstrijd staken. Het duel eindigde in 0—0. Restauratie van Wassenaars orgel WASSENAAR De kosten van de restauratie van het orgel in de Dorpskerk aan het Plein werden aanvankelijk geraamd op 199.020 De subsidie van de gemeente werd be paald op 30% van dit be drag ofwel 59.706. Intus sen is het totaal van de subsidiabele kosten geste gen tot 143.085. Burge meester en wethouders stellen de raad voor de gemeentelijke subsidie te verhogen met 13.219,50. De commissie financiën- heeft zich met dit voorstel akkoord verklaard: Fietspadenplan Wassenaar WASSENAAR Eind vorig jaar zond drs. J. J. Duij- vené de Wit aan de ge meenteraad een door hem ontworpen fietspadenplan toe. Dit plan is in grote lijnen bekeken door de dienst gemeentewerken. Geconcludeerd werd, dat de opstelling van een de finitief plan een diep gaand onderzoek vereist en overleg met diverse instanties. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad meege deeld het wenselijk te achten dat dit onderzoek en overleg plaatsvinden. Zij stellen de raad voor een voorbereidingskrediet van 10.000 te voteren. Oefenduels Zoeterwoudse voetbalclubs ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse voetbal clubs spelen in het a.s. weekeinde een aantal oe fenwedstrijden. Morgenmiddag om 16.15 uur speelt Meerburg zat. 1 aan de Hoge Rijndijk tegen Valken '69 1. Het zondagelftal komt een dag later uit tegen Posta- lia 1. Vorige week werd een goede start gemaakt door in Alphen Alphia met 3—5 te kloppen. Mor genochtend om half elf vangt op het Meerburg terrein de 6e Sport en Speldag aan voor jongens van 7 t/m 14 jaar. Het eerste zaterdagelftal van S.J.Z. ontvangt mor genmiddag S.V.L.V. 1. Het zondagelftal komt zondagmiddag in Hoog made uit tegen M.M.O. Woensdagavond treedt op Haasbroek Stompwijkse Boys op als sparring-part ner van het eerste en tweede elftal. Aanvang 18.30 uur. OF.GSTGEEST De raad van Oegstgeest heeft gisteravond het omvangrijke centrumplan goedgekeurd. Door het col lege van b. en w. werd verlenging van de Warmonder- weg, een vierbaansweg lange Pomona (over het terrein vau Endegeest) niet verwezenlijkt zal worden. Mits Leiden geea plannen heeft in die richting. De aanleg van een weg van de Dorpsstraat naar de Almonde- weg ter ontlasting van de eerst genoemde straat zal nog wel tien jaar op zich laten wachten. De vijftien bezwaarschriften tegen het Centrumplan, die door een aantal volkstuinders in de Over- veerpolder en door bewoners van de Grunerie waren inge diend, werden gegrond ver klaard. Hierin volgde de raad het voors-tel van b. en w. om de bestemming van de grond waar op het volkstuinencomplex staat te handhaven. Uitbouw In de Grunerie-wijk is veel te doen geweest omtrent de moge lijkheid de „erven bij de wonin gen" te bebouwen. Om de bewo ners hiertoe in staat te stellen moest er aan het bestemmings- Dlan gedokterd worden, hetgeen mogelijk bleek door artikel 19 van de voorschriften een ruime re marge te geven. Niet alle be woners van de Grunerie bleken het hiermee eens te zijn. De heer P. van Veen (PC) toonde zich een pleitbezoger voor de bewoners, die vinden dat door te sterke uitbouw van een wo ning het licht voor de naastgele gen woning wordt weggenomen. De heer Van Veen stelde voor te onderzoeken of er een beroeps mogelijkheid bestaat voor be zwaarden die het niet eens zijn Ook na uitvoering van het Centrumplan zal dit volkstuinencomplex gehandhaafd blijven. met de uitbouw van een naast ben gelegen woning. „Wanneer arikel 19 wordt uitgebreid is er juridisch niets meer aan t» doen", aldus burgmeester Esyinga. AlSC-terrein Andere punten die uitvoering ter sprake kwamen: de urgentie- lijst, het stichten van een inter kerkelijk bejaardencentrum op het huidige ASC-terreln en de realisering van een drietal voet balvelden ten behoeve van ASC in „De Voscuyl". De heer Van Veen zag hier de spoedige reali sering van een overdekt zwem bad in gevaar komen temeer omdat voorzieningen hetreffende de werkloosheidsbestrijding, het realiseren van vervangende sportvelden voor ASC dichtbij brengt. De voorzitter vond da' er nu eindelijk eens een kans moest komen om het bejaarden centrum waar te maken. „Kun nen wij dan aan het ASC-terrein niet beter het predikaat -,bijzon dere doeleinden" verlenen aldus de heer van Veen die voetan gels en klemmen voorzag. Zijn socialistische tegenspeelster mevr. Van Belle vond dat het huidige ASC-terrein groen moest blijven" ten gerieve van de buurtbewoners, zo was de stemming namelijk enkele jaren geleden in de «-aad" Met dit on derdeel van het bestemmings plan ging PvdA fractie later op de avond niet akkoord. Marktgelden Restte na dit klapstuk een groot aantal kleinere punten zoals de verhoging van het marktgeld Ten aanzien van de verlichting van de weekmarkt heeft de ge meente ruim 9000 gulden moe ten investeren. Uit het oogpunt dat de markt „selfsupporting" moet zijn betekent het echter een omhoogtrekken van de ta rieven. Met ingang vanl januari 1975 wordt dit i.p.v. 1 gulden 50 dan 1.75 per m2. Vrachtwagons Baldadigheid van de jeugd lever de een schadepost van 5500 gul den op aan de Terweeschool. ,Een ergerlijke zaak', aldus me vrouw Gouverneur van Deene (KVP). De gemeente denkt al over aanstelling van een toe zichthoudend ambtenaar om dit te voorkomen. Met de plannen om de abri en de gelegenheid tot stallen van fiet sen bij het Rijnzichtwegviaduct uit te breiden was iedereen ver heugd. Overigens waarschuwde mevrouw Gouverneur van Dee ne tijdens de rondvraag om re kening te houden met de ge vaarlijke toestand die ontstaan is op de Rhijnhofweg en het Rustenburgerpad. „Sinds het in werking stellen van de ver keerslichten bij het Rhijnzicht- wegviadukt gaan de vrachtwa gens van de veiling Flora langs genoemde wegen naar het Haagse Schouw. Zij drukken op deze smalle weg de fietsers de berm in. Hier vallen vandaag of morgen onherroepelijk slachtof fers". De voorzitter nam ernstig op. Maatregelen zullen overwogen worden". Van onze correspondent LEIDERDORP Het college van B en W zal in de eerstkomende vergadering, op 26 augustus, de gemeenteraad voorstellen in te stemmen met zijn voorstel over te gaan tot de samenstelling van een commissie Middenstandsaangelegenheden. In deze commissie zouden zowel vertegenwoordigers van de middenstand en de consu menten als ook gemeenteraadsleden zitting moeten hebben. B. en W. willen de raad tevens voorstellen de commissies gewestzaken en juridische zaken samen te voegen tot één commissie: De commissie bestuurszaken. In de commissie middenstandsaangelegenheden is, volgens het voor stel, plaats voor twee raadsleden, twee vertegenwoordigers van de middenstandsvereniging Leiderdorp, één vertegenwoordiger van Consumentenbond, èèn vertegenwoordiger van konsumenten Kon- takt en een van de Kamer van Koophandel. De commissie krijgt ook gelegenheid B. en W.. te adviseren over opzet en bemanning van Winkelhof I. Daarbij zulten ook de door het ETÏ later dit jaar uit te brengen adviezen en voorstellen over de winkelbehoefte in Lei derdorp worden betrokken. Leden over al of niet toelaten mogen be slissen. De sollicitatieprocedure voor de nieuw samen te stellen zal op korte termijn in gang worden gezet. Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De wereldwin kel houdt morgen een actie te gen de verkoop van Outspansi- naasappels. Om elf uur vertrek ken medewerkers van de We reldwinkel vanaf Santhorst per fiets naar de verkoopcentra van Outspansinaasappclen. Hier zal met het publiek en de ei genaren van de zaken van ge dachte worden gewisseld over het al of niet verkopen van deze sninaasappelen uit Zuid Afrika. De discussies zullen kracht wor den bij gezet met folders en in formatieve teksten over de so ciale positie van de zwarte ar beiders. Al eerder heeft de wereldwinkel een dergelijk informatie ge sprek gehouden met de winke liers in Leiderdorp. Eén winke lier heeft tot dusverre positief op de vraag om andere sinaas appelen te gaan verkopen, ge reageerd. Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De Algemene' Woningbouwvereniging heeft aan de bewoners van de 84 eengezinswoningen in het ,,B>innehof" een vergoeding van vijftig gulden aangeboden. Honderd gulden kregen de bewoners al va de bouwer van de huizen, Panagro. De reden van de vergoeding is de steeds verdergaande verzak king van de grond om de huizen. Hierdoor is bij sommige huizen een drempel van dertig centimeter ontstaan. In de loop der ja ren hebben de bewoners getracht dit euvel te ondervangen door de gronden om hun huizen op te hogen. Dit is niet overal op even vakkundige wijze gebeurd. Uit een brief die de woningbouwvereniging aan de bewoners heeft gestuurd, blijkt dat de bouw van de huizen, Panagro, zich niet verantwoordelijk acht voor dit euvel. De huizen zijn gebouwd op slechte bouwgrond, waar van ook de straten hebben te lijden. Om het verzakken van de straten te ondervangen heeft de ge meente zandpalen in de grond geplaatst. Bij de bouwgrond, van de woningen was ciit niet mogelijk. Daardoor zullen de bewo ners met hun „afgrond" blijven ritten, wanneer zij niet hun tuin of terras ophogen, met de vergoeding. VOORHOUT Pater Frans Gerrltsma gaat zijn werkzaamheden uit breiden. Sinds twee jaar Is hij samen met pastoor Nljman herder van de Voorhoutse Bartholomcus parochie. „Met de deken heb Ik al vanaf mijn komst in de streek de afspraak dat ik ook In undere pa rochies zou gaan werken. Een pastoor en een kapelaan in Voorhout is teveel. Grotere parochies moeten het vaak met alleen een pas toor doen. Nu ga Ik het eerst komende jaar een derde van mijn tijd buiten Voorhout besteden. Er blijft dan nog genoeg UJd over voor mijn eigen parochie". Voorhout is de eerste standplaats van pater Frans. De priester roeping kwam bij hem laat. De uit Friesland afkomstige pnter volgde een jaar kweekschoolon- derwijs. Daarna zat hij vier jaar op kantoor. Jongeren In Voorhout houdt pater Frans zich bezig met het geven van godsdienstlessen. Bovendien heeft hij gespreksgroepen geleld voor achttienjarigen en ouderen. Aan een oprichting van een groep die de jongerenmis gaat LEIDERDORP - Bijna veertig (39) punten telt de agenda die de Leiderdorpse gemeenteraad in zijn vergadering van 26 au gustus a.s. t£ behandelen krijgt. Daaronder zijn een aantal zoge naamde hamerstukken. Maar er staan ook punten op de agenda die waarschijnlijk zullen leiden tot diepgaande - politieke - dis cussies. Zo willen b. en w. graag het beleidsplan voor de periode 1975-1979 vastgesteld zien. zal de raad een beslissing moeten nemen over een even tuele vierde wethouder en zal zij een uitspraak moeten doen in zake het raadhuis. Volgens burgemeester M. A. van der Have, zal alleen een nieuw te bouwen gemeentehuis ook op kotere termijn voldoende uit komst kunnen bieden voor het thans heersende ruimtegebrek bij het gemeentelijk bestuursap paraat. Burgemeester Van der Have zei dit in een mondelinge toelichting op betreffende agen dapunt tijdens een bijeenkomst met de pers. De strategische doelstellingen van bet thans aan de raad voorge legde beleidsplan 1975-1979 wer den door haar - na amendering reeds in mei en juni j.l. goedgekeurd. Mogelijk mede aan de hand daarvan, heeft het ambtelijk apparaat lijsten van projecten vastgesteld en daarbij prioriteiten aangegeven die een min of meer volledige realise ring van de doelstellingen moe ten bewerkstelligen. In het plan ook een opstelling van beno digde en hoe te verkrijgen middelen opgenomen. Haastwerk Desgevraagd deelde de burge meester mee dat het vaststellen van de projectenlijst, en de voor Je realisering daarvan gel dende prioriteiten, eigenlijk door de raad zou moeten ge schieden, doch dit, terwille van het haastkarakter, reeds door de ambtenaren was gedaan.De raad krijgt nu een volledig uit gewerkt plan voorgelegd dat vrij ingewikkeld is en op zij op dit moment, zo valt uil de brief van b. en w. op te ma ken eigenlijk alleen maar ja mag zeggen, omdat de doel stellingen reeds eerder zijn goedgekeurd. Deze procedure is, aldus de burgemeester, gekozen omdat b. en w. er erg veel prijs op stellen het beleidsplan nog in de zittingsperiode van de huidi ge raad in eerste aanzet voor de jaren 1975-1979 af te ronden. „De nieuwe raad kan te allen tijde wijzigingen aanbrengen", aldus de burgemeester, „daar is de opzet flexibel genoeg voor". Gewestvorming B. en w. zijn van mening dat het nieuwe „zware' gewest niet klei ner van omvang mag worden. „Valt er van de huidige zes ge meenten nog een af, dan voelen wij er waarschijnlijk niets-meer voor. Het is dan in onze ogen geen gewest meer, maar een re gio. In ieder geval zullen wij dan onze standpunten opnieuw moeten bepalen", aldus burge meester Van der Have. Het be langrijkste voor het zware ge west is in eerste instantie, vol gens de burgemeester, 't opzet ten van een maatschappelijk ontwikkelingsplan (MOP). De In de nieuwe regeling opgeno men mogelijkheid tot het aan gaan van 't gemeenschappelijke regeling daarbij met andere ge meenten noemde de burgemees ter gelukkig. Hij ziet daarbij ook kansen voor een doorbraak in oostelijke richting, richting Alphen a.d. Rijn. Daarbij zou volgens hem mooi aangesloten kunnen worden op de uitgelekte schets voor de gewestindeling. I opzetten wordt eveneens door hem gewerkt. „Ik heb een diri gent gevonden. Voor mijn com bo heb ik al acht leden. Nu nog een koor voor de 17-tot 25-jari- gen". Van het werken met jon geren vindt pater Frans het belangrijkste om de jongeren te motiveren. „Ouderen moeten niet uitmaken wat de jongeren moeten doen. Ik wil zo'n jonge- renmisgroep niet betuttelen maar coachen". Zelfkritiek Zijn eigen begeleiding krijgt poter Gerritsma eens per maand in Leidschendam. Duar komen de jonge pastores bijeen en worden ervnringen uitgewisseld. „Op deze bijeenkomsten krijg ik een stuk inspiratie, een stimulans. Eerst hebben we moeten vech ten om los tè komen van het oude. Nu is er een stuk open- he'd. Dit brengt zelfkritiek en onzekerheid met zich mee". ,Zo gauw je zelf geen verant woordelijkheid hebt, neem je ook geen engagementen. Het enige wat Je dan kunt op bren gen Is kritiek op alles on ieder* een. Er komen een heleboel vragen onder de jongeren niel aan bod. Ze worden bewust ei onbewust niet uitgesproken, orrt dat men bang is niet „in" tl zijn of te vroom. De mee^ kwellende vraag s hoe knjg jl die mensen over de drempel Veel dingen krijg je voor e<ka>ft via goede persoonlijke contao ten. Vroeger was je „iemand' als je kapelaan was. nu moet het van je eigen persoonlijkhci hebben".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5