Vrolijke boel op basisscholen door de Schooltelevisie Mensen en wensen in Zomer '74" TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE ZATERDAG RADIO VANAVOND RADIO ZATERDAG TERUGBLIK LEiJDSii c^iuKA.n i VRIJDAG 16 AUGUSTUS 197; Van onze redacteur onderwijs HILVERSUM Als de men sen van de Stichting Onder wijs Televisie hun zin krijgen, dan zal het een vrolijke boel worden in de tweede en derde klassen van de basisschool. In het zorgvuldig voor deze win ter samengestelde draaiboek voor de Schooltelevisie is ook een achttal t v-programma's opgenomen dat het spel cen traal stelt. Spelen en leren zijn meestal nog gescheiden op school alleen het speel- kwartiertje is een onderbre king en beperkt zich voor wat het echt spelen betreft tot gymnastiek, handenarbeid en in mindere mate tot vakken als muziek en tekenen. Daar wil de Schooltelevisie iets aan doen. De nieuwe serie heeft de naam „Spel, doen alsof" gekregen en werd voor het grootste deel opgenomen op een Eindhoven- se basisschool. Dick van Son,, leider van de Schooltelevisie, introduceerde deze week de nieuwe serie. Hij wees erop, dat heel wat schoolkinderen zijn geremd als ze in een groep met iets moeten meedoen. Daarom wil de spelserie mee helpen zo'n kind los te krijgen. Letterlijk los, zodat het armen en benen leert bewegen in een mimisch spel. Louis Lemaire heeft dit pro gramma voor zijn rekening ge nomen en hij doet dat niet door een klas in de studio erbij te betrekken; nee, het is alsof hij een kwartier lang door middel van het televisie toestel in elite klas komt, met de kinderen praat en ze ge woon geen kans laat geen aan dacht aan het beeldscherm in de klas te schenken. Het begint heel gewoon; de kinderen moeten al zijn bewe gingen nadoen, of het nu han den wassen, krulspelden zet ten of een vrolijk liedje uit beelden is. Het is beslist geen toneelspelen geworden. Juist een kind op deze prille leeftijd speelt geen toneel. Als het een treinconducteur is, dan speelt het die echt. Een kind moet niet uit zijn op waardering, maar gewoon in een groep meedraaien zonder extra aan dacht. Wat is het doel van deze vro lijke boel in de schoolklas? In de eerste plaats het aanreiken van mogelijkheden om vrijer, speelser met elkaar in de klas om te gaan, om situaties te scheppen waarin meer ver trouwen in elkaar ontstaat, een klimaat van vrijheid waarin het leren wordt bevor derd. Louis Lemaire heeft in samen werking met zijn vrouw Lydia precies aangevoeld wat een kind kan. Daarom de begren zing tot klas 2 en 3. Ouderen zullen het al gauw kinderach tig vinden. In het voorprogramma voor het onderwijzend personeel wordt op heel veel voorkomen de fouten gewezen bij de uit zendingen van Schooltelevisie. Het toestel wordt veel te hoog of te laag geplaatst. Het is allerminst de bedoeling dat juf of meester de televisieminuten gebruiken om rustig zelf een schrijfkarweitje te doen. Ook van hen wordt intensief mee doen verlangd. Het eerste programma zal worden uitgezonden op woens dag 4 september. Na vier afle veringen volgt een maand pau ze en op 30 oktober begint de eerste uitzending van het twee de blok. De uitzendingen be ginnen 's morgens kwart over negen. Een bijzonder instruc tief programma voor het on derwijzend personeel wordt op woensdagavond 28 augustus om kwart over zes uitgezon den. Natuurlijk komen er deze win ter nog andere programma's van de Schooltelevisie: „Die ren in de Dierentuin", „Brood doet leven" (voor de bijzonde re scholen), in het kader van Een van de nieuwe projecten van de Nederlandse Onderwijs Televisie voor het komende schooljaar is „Spel: doen alsof". De cursus beoogt de kinderen een sterkere motivatie tot leren te geven, door hen spelletjes te laten nadoen. de wereldverkenning een aan tal Afrikaanse landen, „De Boerderij", „De Achtergrond en van de Bijbel" en, om er nog een te noemen, „De Vre- desweek 1974". Voor de scholen voor voortge zet onderwijs is ook een pro gramma samengesteld. De brugklas krijgt „Thematische Biologie". Voor de hoogste klassen wordt een nieuw pro ject gemaakt van drie pro gramma's over Nederlandse dichters en hun werk. Op die leeftijd komt het op leren aan. In de laagste klas sen van de basisschool mag het leren worden gecombi neerd met het spel. Daar zorgt Louis Lemaire voor. NEDERLAND 1 Nederland I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 De Waltons 20 00 Journaal 20.21 Zomer'74 (3) 21.20 De FBI 22.10 Wordt u al geholpen? IKOR 22.50 De onstuimige stilte 23.30 Journaal NEDERLAND II 18.55 Journaal NCRV 19 05 Black Beauty 19.30 Het Nederlandse ti i paard 20.00 Journaal 20.21 Flash back 21.10 Ilier en nu 21.50 Lang leve de operette I 22.40 Vroomheid steen I 22.55 Journaal DUITSLAND I NEDERLAND 1 DUITSLAND I VARA 16.00 Journaal 16.021 See Ice NOS 18.15 WK wielrennen 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Coronation Street 20.00 Journaal 1.21 Victor Borge in Londen WDR 18.'15 (K) Muzikaal sliowproRiamnJ programma.) 20.00 (K)'Journaal" én "wè3 bericht, 20.15 iK) TV-concert-liehtc muzitj HOU HET SCHERM IN HET OOG 21.10 Dagboek wijzer (1) 22.20 To You Amsterdam 22.55 Journaal NEDERLAND II 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 KRO-cineac 20.00 Journaal 20.21 De regimentsdochter, komische opera 21.20 Brandpunt 22.10 Epiloog 22.15 Journaal DUITSLAND II 1951. 1.05 (K) Jol HS1 HILVERSUM I i. NOS: 20.50 Den Haag vanc 21.00 (S) I due Foscari, opera n di. 23.05 Het verlies van Linda Hi. hoorspel. 23.40 <S> Muziek v. ISBB HILVERSUM II VPRO: 2102 VPRO-V: Kiki Dee, die optreedt in „Flash back." Het Nederlandse tuigpaard, waarover de NCRV een documentaire maakte. Uitzendingen E.K. Zwemmen Hilversum - Dc NOS-radio en -televisie zullen in een aantal uitzendingen aandacht beste den aan de Europese kampioen schappen zwemmen, waterpolo en sohoonspringen, die van zon dag 18 tot en met zondag 25 augustus in Wenen worden ge- Op de beide zondagen worden samenvattingen uitgezonden lussen 15.57 en 17.U0 uur. Op alle overige dagen gedurende drie kwartier tot een uur voor de aanvang van het avondpro gramma, steeds op Ned. I. Via de radio zijn -steeds op Hilversum 3 - reportages te ho ren in het NOS-sportprolgram- ma „Langs de Lijn" op zondag en verder steeds kort voor 13.00 uur en tussen 16.00 en 18.30 uur. Televisieserie over leven van Christus Londen- Dc Britse onafhanke lijke televisiemaatschappij As sociated Television en de Ita liaanse RAI zullen een televi sieserie in zes delen maken over het leven van Christus. De opnamen zullen in 1975 begin nen en worden geregisseerd door Franco Zeffirelli. Het nario wordt vervaardigd door Anthony Burgess, de schrijv van onder meer dc film „The Clockwork Orange". De serie is reeds bij voorbaat verkocht aan de Verenigde Sta ten, waar hij in 1976 door de NBC zal worden vertoond. In Groot Brittannië zal de serie hetzelfde jaar over de tclevis worden uitgezonden en wel op de zondagavonden op het tijd stip van de grootste kijkdicht heid. Men zoekt thans naar een tour en actrice, die de rol Christus en de Maagd Maria kunnen vertolken. Vanavond zendt de Tros televi sie, na de programma's „Vlieg er eens uit" en „Buiten het con cours". het derde programma in de serie Zomer '74 uit onder de titel „Mensen Wensen". Dit programma gaat over wensen. Mensen willen een eigen huis, een goede gezondheid, een zon nige vakantie. Maar mensen hebben ook veel ongewone, zeldzame eigenaardige en stille wensen. Uit de meer dan 500 brieven, birefkaarten en teke ningen van verwoede verzame laars, fans van sterren en pop-- groepen, Nederlanders en bui tenlanders met hun eigen pro blemen, vragen en verlangens, selekteerden de samenstellers van „Mensen Wensen" een aantal kleine en alledaagse en grotere meer ongewone gevallen waarbij ook de kijkers in deze rechtstreekse uitzending vanuit „De Muzeval" in Emmen bij de vervulling van wensen betrok ken kunnen worden. Medewerk ing verlenen o.a. de Nederland se groep „Teach-in", de franse zanger Pierre Croscolas en Lyn- sev de Paul. Ned. I, 20.21 uur. Al geholpen? In de serie „Wordt u al gehol pen?" vormen de van huis uit vijandige partijen damesonder goed en herenkleding één breed front tegen een indringster. Dit is de mooie vertegenwoordigster van „His and Hers "-parfums, geplaatst tussen de twee afdelin gen. Zij verstaat alle kunstjes voor snelle verkoop en Mrs. Slo- combe en Mr. Grainger krijgen het tegen haar moeilijk. I, II. 22.10 uur. Stilte Het Ikor zendt een filmisch journaal uit van een reis naar de bedevaartplaatsen van hin- doéisme en boeddhisme aan de voet van de Himalaya, in Nepal en Tibet onder het kopje „De onstuimige stilte". Veel jongeren hebben de reis naar het oosten reeds gemaakt, of dromen ervan er nog eens te komen. Ned. I, 22.50 uur. Black Beauty Ce aflevering van Black Beauty heet vanavond „Een circusjon gen". Vicky en Albert horen dat een onbekende op zoek is naar zijn kleinzoon, omdat hij er bang voor is dat diens vader' hem misbruikt. Die middag ont moet het tweetal een ziekelijk jongetje dat hen vraagt naar een eircsvoorstelling te komen Ned. II, 1*9.05 uur. Nederlandse tuigpaard In het NCRV-programma kan men kijken naar een dokumen- taire die Nico Bogaart maakte over „Het Nederlandse tuig paard". Nederland is uniek wat betreft de „tuigpaardensport" en het fokken van deze paarden. Vooral op hippisch gebied gooit Nederland ook hoge ogen met zijn tuigpaarden. Vroeger werd op het platteland het paard in hoofdzaak gefokt om als werk dier te dienen. Nu ligt dat an ders. Het vroegere koetspaard is nu showpaard geworden. Uitblinkers hierin zijn de Hac kney's. uit Engeland overgeko men en doorgefokt in Neder land. paarden met veel bloed, daardoor veel temperament. In Nederland legde men zich toe op de fokkerij van een Neder lands Warmbloed (W.P.N.) tuig paard, en daar is men zo won derwel in geslaagd, dat we nu van een wereldklasse kunnen spreken. Eén van de oudste ras sen zijn de „Friezen". Over de Hackneys, grote en kleine maat. Friezen, koudbloe- den, WPN-tuigpaarden en hun koetsiers gaat deze film die te vens opnamen vertoont van vele Nederlandse concoursen zoals in Bennekom, Apeldoorn en Ut recht. In deze film ook een in terview met de heer R. Velstra, die zeer nauw betrokken is bij het fokken, jureren en coachen van tuigpaarden. Ned. II. 19.30 uur. Lynsey de Paul, gast in „Zomer *74" Flash Back Vanavond presenteert Eddy Becker weer het NCRV-pro gramma „Flash Back". Hoogte punten uit The Eddy Go-round show van de afgelopen maan den, en twee speciale gasten zijn in het programma opgenomen. Zo kan men kijken en luisteren naar: Abba, Kikki Dee, The Beatles, Petula Clark, Pierre Croscolas, Sonny and Cher, Freddy Breek, Three Degrees, The Ösmonds, Bobby Vee en Lulu. Als speciale gasten zijn in de studio aanwezig Holland en Bolland. Zijzingen: „Wait for the sun", „The summer of 71" en „Mexico I can't say good- bve". Ned. II, 20.21 uur. Lang leve de operette Voor de tweede maal in deze zomermaanden brengt de NCRV het programma „Lang leve de operette". Jan van dei- Waart zal in deze aflevering on der meer inleiden: „Wie einst irn Mai" van Walter en Willy Kollo gezongen door Joachim Rem mer, Isy Orén. Günther Sch- werkolt en Anita Rupsch; „Cza- rewitsch" van Léhar; Adolf Del- lapozza, „Land des Lachelms" eveneens van Léhar; Helga Pau- check, Kurt Humée, en„Die Du- barry" van Millöcker; Peter Minnich, Monique Dahlberg, Günther Frank en Sylvia Gesz- ty. Ned. II, 21.50 uur. De kerk van Jorwerd De kerk van Jorwerd staat cen traal in het NCRV-programma „Vroomheid in hout en steen". Ongeveer 12 kilometer ten zuid en van Leeuwarden ligt Jor werd. Het bezit een kerkje dat uit de 11e eeuw dateert. Vanwe ge een storm heeft de kerk het enige tijd zonder toren moeten doen, maar dank zij een grote gemeenschapszin werd er geld genoeg opgehaald voor de res tauratie. Ook binnen is de kerk de moeite waard: er is een bij zondere grafzerk en een oude Bijbel. Ook het orgel dat uit 1799 dateert verdient extra aan dacht. Dit programma is een herhaling van 14 januari jl. Ned. II, 22.40 uur. HILVERSUM I OS: 12.16 Mededelingen 11 bouw. 12.30 Nieuws. TROS: 12< 13.00 (S) Tross-Country. 13.45 (S)ï i. NOS: 14.45 (S) NOS- HILVERSUM II 0.00 (SI Tien-om Het is nogal twijfelachtig of het als „actualiteitenrubriek" gepresenteerde E.O.-program- ma Nader Bekeken deze kwali ficatie wel verdient. Omdat bij na ieder onderwerp in een eng evangelisch perspectief wordt geplaatst lijkt een kwalificatie als „zendingsrubriek" eerder op zijn plaats. Je ontkomt bij het zien van Meindert Leerling en zijn geestelijke trawanten niet aan de indruk, dat sommige onderwerpen speciaal zijn ge kozen om er een stichtelijk praatje in te verweven. Zo bijvoorbeeld het item van gisteravond over het zendings hospitaal in Ethiopië, dat twee maanden geleden werd overval len, waarbij een Nederlandse verpleegster werd vermoord. Een Amerikaanse verpleegster werd door de overvallers mee genomen. Afgezien van het feit, dat dit onderwerp voor een ac tualiteitenrubriek nauwelijks in teressant meer is, omdat het voorval al geruime tijd geleden is gebeurd, deed dit item nogal geforceerd aan, omdat het blijk baar als enige bedoeling had de mensheid snel te bekeren tot een met de E.O. sympathiserend kerkgenootschap. Immers, niet de gevolgen van de tragische overval of de toestand in Ethiopië stonden centraal, maar het „wonder", dat de Ai—...uanse verpleegster werd .vrijgelaten dankzij een door de E.O. in allerijl georganiseerd! gebedsactie. In de gauwigheii werd daarbij de Ethiopische be volking afgeschilderd als eei volk, waarvoor geen hoop is lang het nog niet is toegetrede; tot een kerkgenootschap, dat d< goedkeuring kan dragen E.O. Bepaald geen goedkeuring va de E.O. krijgt de Wereldraa van Kerken, die momenteel gadert in Berlijn. Nader Bek ken fulmineerde fel tegen Wereldraad zonder duidelij aan te geven wat er eigenlij mis is met dit instituut. In enke le kreten werd de Wereldraa afgeschilderd als een uiten verwerpelijke organisatie, werd bijvoorbeeld gezegd, di de Wereldraad een sociaal eva: gelie voorstaat, dat „een karik* tuur van het Koninkrijk Gods is. Verder wil de Wereldrad volgens de E.O. „zoveel mog! lijk macht veroveren", wat „fc gen de waarheid is". De terechte bezorgdheid van Wereldraad om de overbevo king en de zorgelijke werel: voedselsituatie werd lichtziniu van de hand gewezen met kreet, dat de Wereldraad de: problematiek niet plaatst J een duidelijk geestelijk perspe tief". Het is niet verwonderlijk, dat d E.O. een minimale kiikdiohth»

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2