DE MORGAN brullend als een woeste leeuw Rank en sierlijk Skelet oerpaard bij Darmstadt gevonden DATSUN 260Z 2+2 WEGWIJS De achterkant van de Morgan '52, waarop twee reservewielen zijn gemonteerd. De statige voorzijde van de Morgan '52. Morgan: „First and last of the real Sports cars"! Een kreet die op vele folders van dit merk zijn aangebracht. Laten we dat eens summier onder de loep nemen. Als zoon van een dominee in het Engelse' plaatsje Malvern maakte de toen 28-jarige H.F.S. Morgan in 1909 een driewieler. Deze ging in 1914 in produktie, tot en met 1935. In 1936 kwam er een vierwieler uit met o.a. Ford-, Standard- en Triumph-motoren, als concurrent van de MG: de Four/Four Morgan. Dit model werd als volgt beschreven in één van de eerste advertenties: „De auto heeft een open 2-zits carrosserie met bagageruimte achter de zittingen en heeft twee reservewielen op de achterkant gemonteerd". Dit model werd van 1934 tot en met 1954 gemaakt. Weliswaar zijn er verschillen in maten, gewicht en motoren, maar het basis-model dient heden ten dage nog voor het huidige produktie-model. Na de twee de wereldoorlog ging Morgan ook gebruik ma ken van een Rover-motor en een 4-cilinder Ford-motor. Veranderingen waren ook de ver nieuwde grille en de ingebouwde koplampen. Eén van de weinige bezitters van een heuse Morgan in Nederland is de 32-jarige fotograaf Louis Ockerse. Licht hij toe: ..Het model, in 1952 gebouwd en in 1953 afgeleverd, heeft normaal een 4-cilinder Standard vanquard mo tor van 2088 cc., die de wagen een snelheid geeft van ongeveer 145 km per uur. Hij heeft een Z-chassis en een houten bodem. Ook is hij (zoals alle Morgans) met de hand gemaakt, wat toch wel iets speciaals aan deze wagens geeft. Er worden vrij weinig auto's per jaar gemaakt en dan nog in verschillende modellen, o.a. in 2-persoons, 4-persoons- en in He zogenaamde drop-headvorm. Je zou dus wel kunnen zeggen, dat ze vrij uniek zijn". Zelf heeft Louis Ockerse een wagen, die is uitgerust met een Triumph tr. 3a motor, die volgens hem een stuk sneller is dan de Stand ard-motor. Hij levert 100 pk en een topsnelheid van 170 km per uur (dit met een enkele carbu rator, de zgn. „economie-set"). „De wagen is zoals alle Morgans ronduit slecht geveerd", aldus Louis, „maar het rammelen, botsen en knotsen geven aan een ritje in de stad toch wel een speciale dimensie. Het geluid van de motor en wind overstemt het eventuele gesprek van bestuurder en passagier, als men zich in deze vintage-achtige wagen door het verkeer rept, maar voor de ware liefhebber is dat alleen maar een charmante karaktertrek. Het geluid van de motor doet inderdaad denken aan het gebrul van een woeste leeuw, die net zijn*prooi heeft verslagen. De besturing van de wagen heeft ook wel iets aparts, gezien de zéér directe werking, maar dat is gebruikelijk bij dit type. De wegligging is zonder meer subliem te noemen ondanks de grote maat wielen (16 inch). Bij de acceleratie wordt het „double-clut- ch"-systeem toegepast, wat volgens vele sportie ve rijders dé manier is". Louis Ockerse: „Open kap rijden met deze wagen is beslist een ervaring, de regenbuien niet meegerekend. Als men eenmaal in zijn „plaats gegoten" is, blijken de nogal vreemd aandoende losse kussens zeer redelijk te zitten, ondanks het gemis van de opblaasbare kussen tjes tussen het houten frame en het originele kussen. Verder zou ik passagiers die voor het eerst in een Morgan met open kap zitten, willen afraden een sigaret, sigaar of pijp in de mond te nemen. De as waait constant weg en het rokertje brandt sneller dan het geluid, rins weinig rookgenot. De kap kan men in zo'n zeven minuten opzetten. Verder is het dash-, board voorzien van een kilometerteller met een' klokje, een oliedruk-water-ampére- en een ben zinemeter plus een toerenteller. De versnellings- handle is centraal geplaatst en ligt prettig in de hand. Waar ik vooral aan móest wennen waren de lage fittingen. Het is vaak moeilijk door de kleine voorruit over de lange motorkap kleine voorwerpen vlak voor de wagen op te merken. Behalve de „dode-hoek" in de kap is het zicht naar achteren vrij behoorlijk door de korte achterkant. Parkeren is vrij moeilijk door de enorme draaicirkel en het nogal stroeve stuursysteem". Ondanks al deze futiliteiten vindt Louis Ocker se het rijden in de Morgan '52 een speciale ervaring. En hij is niet de enige, want afgezien van het f«-it dat er nog enkele van deze hele „antieke" wagens rijden, is er veel vraag naai de huidige Morgans. Morgan-impórteur Louw man en Parqui meldt, dat er zo'n 500 Morgans per jaar worden gemaakt (de fabriek is inmid dels overgenomen door de zoon Peter Morgan en de klein zoon). Er zijn momenteel twee types- De Four/Four Morgan. 2 en 4-persoons met een Ford motor en de Morgan +8 met een Rover Motor, die een topsnelheid van over de 200 km/uur kan halen. Er zijn zoveel belangstel lenden, dat men vaak zo'n 2 1/2 jaar op zijn. auto moet wachten. De Morgan is in dat op zicht exclusiever dan de Rails Ro.vep. waarvan er 20M) „er ,„r worden gemaakt. „Men zegt wel eens dat je „niet goed snik" hent, als je een Morgan koopt", aldus Louis Ockerse, „maar daar geloof ik met m He is gewoon een wagen voor een select publiek Er rijden er in Nederland ongeveer vijftig rond, ten dele bekend bij de Morgan Sports Car Club Holland, Waterbergscweg 11 Arnhem. Als Louis Ockerse terugblikt op zijn ervaring met z'n oude Morgan, beaamt hij de oude kreet: „First and last of the real Sports cars". En dat wil toch wel wat zeggen! ©eze fotoglobe van Mars is vervaardigd met behulp van ongeveer 1500, door een computer bewerkte, t.v.-opnamen door de Mariner 9. Precies inhet midden van het beeld de ijskap van de Martiaanse noordpool. In oliehoudende leisteen heeft men onlangs bij Darmstadt een uitstekend bewaard geble ven versteend skelet gevon den van een oerpaard, de I'ro- palaeotherium Hassiaeum ge beten. liet fossiel dateert uit het midden-eoceen, vijftig miljoen jaar geleden. Van dit oerpaard werd voor het eerst in 1933 een vrijwel volledig skelet gevonden. Dit is de ge schiedenis ingegaan onder de naam Geiseldalpaard. De voorvoet van zow'el het Gei seldalpaard als het nieuw ge vonden exemplaar, is viert- enig en de achtervoet driet onig. Opvallend is hun kleine liehaamsgrootte. Het Geisendalpaard heeft een schouderhoogte van veertig cm en een lengte van 70—80 cm. Het nieuwe exemplaar meet van neus tot staartpunt een meter en de schouder hoogte is 60 cm. Het tweede exemplaar was minder klein en fijn gebouwd dan het eer ste. Waarschijnlijk was de een 'n merrie en de andere een hengst. Het gebit van het laatst gevonden specimen is in uitstekende staat Dit wordt nu door het mineralogische in stituut van Giessen met de meest verfijnde technieken on derzocht. Bodemleven met een onderwatervaartuig, dat van verre wordt bediend en bestuurd de bodem van de diepe zee kan onderzoeken ■zoals nog nooit tevoren. Met de expeditie Quagmire (het Engelse woord voor modder- of kleibodem) is een nieuwe fase van diepzeeonderzoek in geluid. Reeds heeft men de levensgemeenschap op zeer grote diepte uitvoerig kunnen HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP Het is beslist niet zo. dat op zulke, van ieder licht verstoken onderzeese ge bieden alleen maar eencellige of primitieve meercellige le vensvormen gevonden wor den. Er zijn op 1200 meter diepte behalve borstelwormen ook nog twee soorten slangen sterren, zeeaugurken, kreef ten. sponzen en slakken aange troffen. Niet minder dan zes soorten vis, zoals de diepzees- lijmvis en de negenoog zijn door de onderwatercamera's waargenomen. Bodemmon sters zijn genomen en geanaly seerd en de chemische en bio logische eigenschappen van de omgeving bestudeerd. Boven dien de ademhaling van diep- zeevissen ter plaatse. Het zal nog heel wat tijd vergen om. al de gegevens op de juiste wijze te interpreteren. Vingerafdrukken Voor het herkennen en aanto nen van vingerafdrukken be staan verschillende methoden. De nieuwste is in Japan ont wikkeld: een neutronenbom bardement in een kernreactor. Een onherkenbare vingeraf druk wordt enige uren lang onderworpen aan neutronen stromen. Na een wachttijd van 30 minuten tot 24 uur kan de afdruk door zwarting van de fotografische film worden aangetoond. Men heeft op die manier zeer duidelijke beelden van de vingertoplijnen van wazige vingerafdrukken ver- - kregen in het bijzonder bij afdrukken op para finepapier, dun briefpapier of polyaethy- leenfolie, waarop de conven tionele methoden zeer slechte resultaten opleveren. Door de bestraling wordt het natrium geactiveerd, dat als bestand deel van menselijk zweet in elke vingerafdruk voorhanden is. Oercontinent mei in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan uitge voerd. Uit de boormonsters is namelijk de geschiedenis van dat deel van de aarde af te leiden. Een en ander heeft het bestaan aangetoond van een enorm ondergedompeld brok van het voormalige supercon tinent Gondwanaland. Voor dat Gondwanaland ongeveer 130 miljoen jaar geleden uit elkaar brokkelde, omvatte het Zuid-Afrika, het zuidpoolge bied en Zuid-Amerika. De on dergrond van het plateau is waarschijnlijk precambrisch (dat is meer dan 500 miljoen jaar oud). Uit de gesteenten, daterend uit do Juraperiode (150 min. jaar geleden) konden de onderzoekers concluderen dat Gondwanaland zich des tijds mocht verheugen in een Middellandse-Zee klimaat. Ver der hebben de boormonsters verteld dat het klimaat met het verstrijken der tijden kou der en kouder werd omstreeks 60 miljoen jaar geleden. Ten slotte bezweek het plateau 20 miljoen jaar geleden voor de koude antarctische waterstro men. Puin afkomstig uit smel tende ijsbergen begon zich op te stapelen tot 10—12 miljoen jaar geleden De „vrijmaking" van Afrika van het enorme complex zou ongeveer 80 mil joen jaar geleden zijn ge schied. LIS,SE - Enige tijd geleden heeft Datsun zijn sportwagen serie uitgebreid met de Dat sun 260/, 2+2. Een moeilijk uitspreekbare naam voor deze zo sierlijk aandoende wagen. Op het oog echt een juweel, waar men dan ook het niet geringe bedrag van 28.500,- voor over de tafel moet schui ven. De eerste modellen zijn inmiddels op de Nederlandse markt. Technisch hekeken kan de Datsun 260Z 2+2 bogen op een viertakt benzine motor, 6 cilin ders in lijn, 7x gelagerde kru- kas, een bovenliggende nok- cilinderinhoud van n een compressiever- van 8,3:1, max. ver in 162 pk (SAE) bij v./min. Voorts heeft de Datsun 260Z 2-*2 een enkel voudige droge plaat koppeling met diafragma veer Deze stelt automatisch af. Het hydrauli sch. gescheiden remsvsteem heeft rembckrachtiging met vrtrtr schijfremmen en achter trommeli\ nrtmen Ook automa tisch afstellend. Een remdruk- begrenzer op de achterwielen: een controlelampjc zowel voor 2565 cc ei houding mogen vf 5600 handrem als voor remdruk, wat voor vele vergeetachtigen onder ons prettig moet zijn. Ook de handrem op de achter wielen wordt mechanisch be diend, De wielophanging is zo wel voor als achter volledig onafhankelijk door middel van voorpoten met ingebouw de schokdempers en sehroof- Een stabilisator voor en irhtei De uitvoering van de auto lt een aantal bijzondere fjes, zoals een gelaagde werende voorruit. De over ige ruiten zijn van gehard vei ligheidsglas. De kuipstoelen zijn voorzien van ingebouwde hoofdsteunen. De rugleuning van de achterbank is nper- klapbaar. Het stuurwiel en versnellingsknop zijn met leer bekleed. Tunnelconsole heeft een handig opbergvak en ook het handschoenenkastje is in het donker makkelijk te door zoeken door middel van ver- lichting. De wagen is verder in het be/.it van uitklapbare ach ter- en zijruiten, een kaartlees lamp, stuursiot en een radio met elektrische antenne. Ver der een ventilator met drie snelheden en volledig vorstel- bare ventilatieroosters, achtor- ruitverwarming, noodknipper- lichtinstallatie, voetsteun voor de bestuurder, samendrukbare stuurkolom, een spoiler vóór en achter, achteruitrijlampen, een uitlaat sierstuk en sport- velgen. Resten nog enkele gegevens over afmetingen en prestaties: Lengte van de Datsum 260Z 2 12 is 4,45 m, breedte 1,65 m, hoogte 1,29 m. do wielbasis is 2,60 m, de spoorbreedte voor en achter 1,35 m. Het gewicht bedraagt 1160 kg en de max. snelheid is ongeveer 200 km/uur. Een volledige conclusie over deze wagen v i« nog niet te trekken, omdat er in septem ber pas gestart gaat worden met de roadtestwagens. Maal ais we afgaan op de reputatie van Datsun en het uiterlijk van de nieuwe Datsun 280Z 2-2, mogen we toch wel vast stellen, dat zijn algebraïsche naam en zijn ranke, sierlijke lijnen hoopvolle verwachtin gen doen koesteren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13