Regen van teleurstellingen in Montreal Koch betaalde prijs voor snelheid van Jaap van den Broek Vooruitgang niet tot N BSBV en Stouthandel vonden elkaar niet Van der Wal behield zijn 2e plaats in Premia del Mar Gerd Muller begint er niet meer aan Marijke Moser verbetert eigen record op drie km Sportwereld VKiJiMG 16 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT (Van een speciale verslaggever) MONTREAL De Nederlandse wielersport heeft glorieuzer dagen gekend dan de tweede dag van de wereldkam pioenschappen 1974. De balans moet in rode cijfers worden opgemaakt en wanneer Jaap van den Broek in de uiterst vlakke herkansing van de amateurstayers niet een finale plaats had veroverd, was er geen enkel lichtpunt geweest. Frans Mahn een enigszins te leurgesteld man man was. Ak koord. Veldt was meegegaan om te leren en om de tandem te rijden. Zijn nederlagen waren geen verrassingen, maar de manier waarop waren wel te genvallers. Veldt, de debutant, toonde geen durf, experimen teerde niets, legde niet een keer een verrassing in zijn ritten te gen mannen, die meer klasse en ervaring hebben en alleen door een „coupe" gepakt hadden kunnen worden. Rinie Langkruis deed dat wel. Hij toonde in ie der geval en vooral in de twee de ronde een forminabel stuk durf en bewees daarmee ten minste de moraal en de menta liteit te hebben die voor een dergelijk toernooi onontbeerlijk zijn. Langkruis erkende ruiterlijk in de eerste rit van de achtste finales de kans te hebben gemist om tot de kwart-finales door te dringen. Hij liet zich echter overbluffen door een stukje sprinterservaring van Vacker, die hem vinnig in de lenden prikkend tegenhield. „Maar", stelde Langkruis onmiddellijk, „het toernooi is nog niet afgelo pen. Lau en ik komen nog op de tandem en daar zal men mer ken dat wij er zijn.Morgenoch tend om zeven uur zijn wij op de piste om te trainen. Het is het enige moment dat je rustig De noodzakelijke ervaring heeft baancoach Mahn de meeste van zijn renners niet bij kunnen brengen. De achtervolgers Ponsteen en Nieuwenhuis kwamen niet bij de laatste acht, sprinter Lau Veldt toonde in drie nederlagen en een overwinning te weinig van het talent dat baancoach Mahn bij hem aanwezig acht en Rinie Langkruis boekte in de resultaten gezien geen enkele vooruitgang in het sprinttoer- nooi dat een soms flonkerende reünie van de oude bekenden was. Mini NieuwenhuisBrink- hoff trof bij de damessprint Sue Novarra, zonder twijfel de sterkste van de tien deelneem sters in dit nummer. Het was vanzelfsprekend dat Montreal, Sheila Young wordt onttroond als wereldkampioene. De Held Mahn had van zijn sprinters nau welijks meer verwacht. Zijn uit gangspunt was: Wanneer Lang kruis bij de laatste acht komt, is het een uitstekende prestatie. Die hoop kreeg grond in de eer ste rijen van de nationale kam- piotn, maar verdween net zo snel als hij was gekomen. Frans Mahn meende dat Lang kruis gehandicapt was door het rijden van Vackar. „-Ik", legde de bondscoach uit, „zou liever zien dat vanaf de achtste finales met tweetallen werd gereden. Dan voorkom je dit soort moei lijkheden." Lichtelijk noncha lant ging Mahn aan het punt voorbij dat sprint niet alleen snelheid is, maar vol zit met trucs, met listen en lagen die juist de bekoring schenken aan dit onderdeel. Langkruis is niet de man om het geduw en ge- „Na de vierde tijd van Nieu wenhuis in de kwalificaties ver wachtte ik dat hij verder zou komen dan de achtste finales." Nieuwenhuis zelf ook trouwens. „Ik was veel sneller geweest dan die Masi en wij hadden vrijwel on'der gelijke omstandig heden gereden. In de tweede ronde echter was het licht weer en dat was waarschijnlijk in zijn voordeel, niet in het mijne in elk geval." Alles opzij )eze rit eindigde voor Rini Langkruis nog glorieus. Van zijn groep (met Italiaan Fiorentini, rechts met Shtromoto, niet zichtbaaris hij de snelste. Maar niet voor lang. Stayer Jaap vaii den Broek lichtpuntje dring uit de weg te gaan, hij is brutaal genoeg om van zich af te bijten, maar hij is nog te jong om iedere handeling op zijn juiste waarde te schatten. Hij rijdt gewoon te weinig moei lijke (lees: internationale) wed strijden. Langrkuis: „Kravtsov zit bij mij. Ik zie alles wat hij doet, maar ik wist gewoon niet dat hij zittend kan demareren. Je bent gewend dat een man even uit zijn zadel komt. hij niet. Toen ik begreep wat er aan de hand was, was Kravtsov weg en ik had het gezien". Mahn over zijn achtervolgers: „Van Ponsteen", vond Mahn, „moet ik in de eerste laats zeg gen dat hij zich geweldig heeft hersteld van de tegenslagen van woensdag. Herman was na ziin achtervolging ziek als een hond. Een ander mens zou misschien twee weken niets hebben kun nen doen, maar hij zat 's a- vonds al weer op de fiets. Hij had de pech dat hij tegen de snelste man uit de kwalificaties moest en dat hij maar net 24 uur de tijd had om te herstel len." Frans Mahn aanvaardde het uit schakelen van de andere helft van het echtpaar Nieuwenhuis- Brinkhoff, Mini, als een onver- miijde ik gebeuren. „Sue No varra is de nieuwe wereldkam pioene. Sheila Young is begon nen met de echte sprint bij de dames er in te brengen, zij heeft het geperfectioimeerd. Dat is geen hardfietsen maar dat is echt en zuiver sprinten. Man nenwerk zou ik haast zeggen. De damessprint is erg vooruit gegaan." Die vooruitgang is nog niet tot Nederland doorgedrongen, maar het lijkt erop dat het evenzeer geldt voor de achtervolging en de sprint bij de amateurs. Want op die nummers heeft Neder land, zelfs als in ogenschouw wordt genomen dat er sterkere sprinters zijn dan Veldt, geen vooruitgang geboekt. Sterker nog er is met name in de ach tervolging sprake van een te rugval. Frans Mahn heeft het „geluk" dat een dit jaar tegen vallende Ponsteen waarschijn lijk geen prof zal worden. Hij heeft nog genoeg werk te doen in zijn twee jaren onder KNWU-contract voor de interna tionale wielerwereld zich tijdens de olympische spelen opnieuw in Montreal verzamelt. Wielercijfers (Zwi.) 9.24. Der rit: 1. Lui Dolezal (TsJ.) 4.53,83, Vierde rit: l. Huschke (OD) 4.51.87, 2. Mas! (It«.) 4.59,18. rhtste finales sprint amateurs: eer ste serie: 1. Moreion (Fra.). laatste 200 meter In 11,60 seconden, 2. Kucl- (T«J.). 3. Ml ,eede (Ru. 11.62. (Fra 3. Kocot e: J. Rossl (Ita.) i 1.94, 2 Elchïtadt (Odl). 3. Berk- niann (Wdl Vierde serie: 1. Gesehke (OD) 11.88, 2 Vackatr (Tsj 3. Langkruis (Ned.). Vijfde serie1. Tkao (T«J) 11.38. 3. Dazzan lArg.t, 3 Kravtsov (Rus.) Zesde serie: 1. Marino (Ita.), 11,52, 2. Ko- pilov (Rus.). 3. Poniet (Fra.) De halve finales sprint dames: eerste serie: Tamara Plltslkova (Rus.) wint In twee ritten van Linda Stelne (VS), tijd over de laatste 200 meter 12,32 en 12.45 seconden. Tweede se rie: Sue Novarra (VS) wint in twee (Van een speciale verslaggever) MONTREAL Nop Koch heeft kosten noch moeite gespaard om zijn renner Jaap van den Broek In de finale van de ama teurstayers te brengen. De kosten voor hem dus voor do KNWU waren 450 gulden. Koch had bij de loting voor de gangmaakmotoren een machine getroffen die hem niet aanstond. Onder het mompelen van „dat is geen gangmaakmotor, maar een opgevoerde bromfiets met een slechte motor", „leende" hij een van de reservemotoren, die toch geen dienst behoefden te doen. Het ontging de commis- sarissn niet en voor Nop Koch ging de boetevlag hoog in de De stayer Jaap van den Broek heeft zich in de herkansing ook kunnen plaatsen voor de stayersfinale van zaterdagavond. Ne derland is hierin nu met drie renners vertegenwoordigd. In het spoor van Jaap van den Broek eindigde Jean Breuer, die daar mee ook voor Duitsland een derde finaleplaats veroverde. Van den Broek en Breuer beheersten het stayersveld van wie Cox in het geheel niet meetelde en Persijn en Griffoni geduren de korte tijd illusie op de tweede plaats konden hebben omdat gangmaker Durst Jean Breuer in de meest dwaze avonturen meesleepte. Durst kwam echter tot inkeer en inzicht, nestelde zich tevreden en comfortabel achter Van den Broek en berust te. Jaap van den Broek heeft een korte aanloopperiode nodig ge had om van de derde plaats naar de eerste positie op te rukken en daar liet gangmaker Nop Koch hem rustig liggen. De uitslag van de herkansing van de amateur-stayers is: 1. Van den Broek (Ned.), Koch, 40 kilometer in 35 minuten 26,22 se conden, 2. op 80 meter Breuer (Wd), Durst, 3. op 1 ronde en 5 meter Griffoni (Ita), Cappachi, 4. op 1 ronde en 180 meter Persijn (Bel), Meuleman, 5. op 3 ronden en 170 meter Cox (GBr). Collins. In de finale zullen rijden: Minneboo, Venix en Van den Broek (Ned), Podlesch, Gnas en Bruer (WD), Espinos en Bordoy (Sp). ZEIST De belangenvereniging scheidsrechters betaald voetbal (BSBV) is op een vergadering in Zeist bij zijn standpunt gebleven tegenover Aat Stouthandel, voorzitter van de beoordelingscommissie. Het bestuur betaald voetbal had de bijeenkomst met een be- stuursdelegatie van de BSBV en Stouthandel belegd naar aan leiding van de gerezen vertrou wenskwestie tussen de laatste twee partijen. Stouthandel en de leden van zijn commissie stel den hun zetels ter beschikking nadat bleek dat de internationa le scheidsrechterslijst samenge steld door de scheidsrechters- commissie afweek van die van de beoordelingscommissie. Na het uitvoerige gesprek bleef de BSBV evenwel bij zijn mening hoewel er nadrukkelijk werd ge steld dat niet werd getwijfeld aan deintegriteit noch aan de be kwaamheid van Stouthandel. De BSBV baseert zijn mening op de volgende punten: Stouthandel is verantwoorde lijk voor de polariserende hou ding van de leden van zijn com missie. Uitlatingen van Stouthandel in persartikelen. Het zich niet conformeren van Stouthandel aan de officiële standpunten ten opzichte van de Willm II trofee. De Willem II trofee wordt elk jaar uitgereikt aan de schidsrechter die bovenaan staat op de internationale lijst. Tenslotte vindt de BSBV dat de beoogde samenstelling van de scheidsrechter8Commissle geen waarborg biedt voor een goed functioneren ?remia del Mar - De Nederlandse zeiler Van der Wal heeft na de derde en vierde wedstrijd in de strijd om het we reldkampioenschap vaurien zijn tweede plaats in het klassement behouden. De uitslagen waren: DERDE RACE: 1. Soares (Port), 2. Bruyn (Ned), 3. Kistler (Zwi). VIERDE RACE: 1. Abascal (Sp), 2. Bessec (Fr), 3. Fuchs (Wdld), 4. Segaar (Ned). KLASSEMENT: 1. Abas cal (Sp) 11 pnt, 2. Van der Wal (Ned) 38 pnt, 3. Segaar (Ned) 48 pnt. BONN - Gerd Müller heeft nog eens bevestigd dat hij niet meer voor het Westduitse voetbalelftal wil uitkomen. Hoewel hij die beslissing al direct na het einde van het toernooi om het we reldkampioenschap kenbaar maakte, werd vrij algemeen ver wacht dat hij binnenkort in de vriendschappelijke wedstrjd te- ?en Zwitserland nog zou meespelen. Die ontmoeting zou dan een soort afscheidswedstrijd worden. Müller, die bondscoach Helmut Schön per telefoon zijn definitieve beslissing liet weten, maakte in 62 interlandwedstrijden 68 doelpunten. Hij blijft nog wel spelen voor zijn club Bayern München. Müller zou wegens familieomstandigheden zijn beslissing hebben genomen. Norwich - Tom Vlek heeft zijn derde overwinning in vier races van de strijd om het Europees" kampioenschap in de Sharpie- klasse behaald. In het klasse ment staat hij tweede achter de Engelsman Scoles, die gisteren derde werd. Long Beach - De Zweed Guy Lill- jegren heeft de leiding in het WK finnjollen in de Alamitos baai nabij Long Beach (Califor- nië) overgenomen van de Ame rikaan Ed Bennett. Uitslagen: DERDE RACE: 1. Henry Spra- que (VS), 2. Guy Lilljegren (Zw), 3. Kent Carlson (Zw). VIERDE RACE: 1. Graig Tho mas (VS), 2. Henry Sprague (VS), 3. Carlson (Zw).. KLAS SEMENT: 1. Lilljegren, 24 pnt. 2. Bennett 27 pnt, 3. Carlson 31.7 pnt. Medemblik - De Engelsman Fra- ser verbeterde gisteren zijn lei derspositie in het klassement van de strijd om het Europees kampioenschap Tornado-klasse. Uitslag 1. Fraser, 2. White, 3. Jessentih (Oost). Pieter Dekker werd gisteren Europees kam pioen in de flying-juniorklasse. Hij eindigde op de laatste dag op de vijfde plaats. Eindklasse ment is verder: Rob Huisman (Ned), 3. Jan de Cock van Leeu wen (Ned), 4. Jelle de Waard (Ned). 5. G:an Luca Lamaro (It), 6. Bert Timmer (Ned), 8. Pieter Heerma (Ned). Baars vierde bij moderne vijfkamp DEN BOSCH Het toernooi om het internationale Nederlands kampioenschap moderne vijf kamp, de afgelopen dagen In Den Bosch gehouden, heeft een compleet Westduits succes opge leverd. De eindstanden zijn: Individueel: 1 West-Dultsland I from) 14.793 pnt.. Kuchr W-Dld 4946. 3 Thade <W- 4863. KOPENHAGEN - Marijke Moser heeft gisteravond op de tweede dag van internationale atletiekwedstrijden in Ko penhagen het Nederlandse record op de 3000 meter hard lopen voor dames verbeterd en gebracht op 9 minuten en 14.8 seconden. Het oude record stond met 9.20.2 sedert 20 mei 1973 (Formia) ook op haar naam. De tijd voor Marijke Moser bete- kerJe ook een nieuw Zwitsers record. Deze situatie kon ont staan omdat de uit Hilversum afkomstige loopster na haar hu welijk met de Zwitserse lange afstandloper Albrecht Moser de Nederlandse nationaliteit heeft behouden. 2. West-Dultsland 2 (rom) 13.488. 3. 2. West Duitsland 2 (rom) 13.488. 3 Engeland 12 940. 4 Nederland 1 (rom) 12.832 5 Frankrijk 12 080, 6 Zwitserland 11.994, 7. Nederland 2 APELDOORN Gisteren is in Apeldoorn de strijd om het Eu ropees kampioenschap honkbal bij de jeugd begonnen. Neder land behaalde een gemakkelijke overwinning van 17-3 op Spanje. ItaliëFrankrijk was nauwelijks om aan te zien: 21-1. LA CORUNA Borussia Mön- chengladbach heeft de fnale van het internationale voetbal toernooi om de Teresa Herrera beker bereikt, door met straf schoppen te win- en va.. Atletico Madrid. De wedstrijd was in een gelijkspel (1-1) geëindigd. BUENOS AIRES De Argentijn se voetbalbond heeft de steden Cordoba, Mar Del, Plata, Men- doza en Rosario aangewezen voor het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in 1978. Voor de finalewedstrijden heeft Argntinië het oog laten vallen op de terreinen van Ri ver Plate en Velez Sarsfield in Buenos Aires. DE PINTE Kees Bal heeft in het Belgische De Punte een weg wedstrijd voor beroepsrenners gewonnen. De uitslag is verder: 2. De Brouwer (Belg), 3. Coene (Belg) 6. Priem (Ned.). Marijke Moser eindigde op de 3000 meter als tweede achter de Amerikaanse Francie Larrieu, die J.14.2 noteerde. Op de twee de dag van de Kopenhagen Spe len behaalde Jan Struyk (AVR) een tweede plaats op de 400 me ter hordeo. De Rotterdammer finishte in 51,6 sec. Oo Struyk's clubgenoot Rijn van de Heuvel bereikte een tweede plaats. Op de 800 meter, in 1.50.8. Bram Wassenaar (CIKO '66) werd derde op de 3000 meter in 8 mi nuten en 08.4 seconden. Do speerwerpsters Elly van Beu- zekom en L.ida Kuys zorgden voor een dubbele Nederlandse overwinning. Zoals gebruikelijk was het verschil tussen de twee atletes uiterst gering: 49,00 en 48,90 meter. HILVERSUM Rom Jansen (THOR) heeft een uurloop ge wonnen. De Brabander legde in 60 minuten een afstand van 17.471,70 meter af. De tweede plaats was voor Waardenburg (AAC) met 16.655 meter. Beste atletiek van Nederland ARNHEM In het kader van de Koninkrijksspelen heeft Neder land de atletiekwedstrijden te gen Suriname en De Antillen gewonnen. Nederland verzamel de 101,5 punten, Suriname 96,5 en de Antillen behaalden 75 punten. Suriname heeft het voetbaltoer nooi gewonnen. In Veenendaal versloegen de Surinamers op het terrein van DOVO de Ne derlandse Antillen met 5—0. Bij de rust was de stand reeds 2—0. De Surinaamse doelpunten kwa men op naam van Tjon Sack Kie (strafschop, 5e min). IJssel (35), Stewart (60), Playfair (64 en 79, strafschop). Er waren 2000 toeschouwers. De wedstrijd werd geleid door Ver- voort. Vereniging voor scliaatstrainers DEN HAAG De Nederlandse schaatstrainers (120) zullen van af 21 september officieel ver enigd zijn in een nieuw overleg orgaan. De schaatstrainers vereniging, zoals de nieuwe naam luidt, is voortgekomen uit de vroegere vereniging voor bondsoefenmeesters en -trai- Oefenduels ALKMAAR AZ'67 heeft tijden» de toernec door Denemarken de derde divisieclub Sklve versla gen niet 5—0. Bij de rust had den de Noordhol landers een voorsprong van 1I. De doel punten werden gemaakt door Kist (3), Molendijk en MelMer. Ir Sittard won Fortuna SC van het Belgische Winterslag met 42. Halverwege het duel was de stand reeds 3—0 in het voor deel van de Limburgers. De treffers kwamen op naam van Prouser (2), Blotenberg (2). Voor de Belgen scoorden Bel- mans en Coenen. In Arnhem versloeg Vitesse de amateurclub VDZ met 20. Ub- bink en Hulshof tekenden voor de doelpunten. 300 bezoekers. Roda JC heeft in België tegen Sim Truiden e(,n gelijkspel van 00 behaald. 2000 toeschouwers. Merkentitel naar Matra LE CASTELLET De Fransen Jean-Pierre Beltolse en Jean- Pierre Jariër hebben met een matra de 1<M)0 kilometer van Le Castellet gewonnen. Het Franse merk legde daarmee voor het tweede achtereenvolgende jaar beslag op het wereldkampioen schap merken. Uitslag :rder: 2 Petcarolo/La- Matra op drie ronden. 3. Ickx/Brll cBelg/GB) Gulf f-ord op drie ronden 4 Joit/Caaonl <W- Dld/Ila) Porsche op drie ronden 5. Stommelen/Schenken (W-did/Aus) Porsche Carrera op drie ronden, tand wereldkampioenschap merken: 1 en wereldkampioen Matru 140 pnt. 2. Porsche 80. 3. Gulf Ford 70.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11