erkingssfeer CAO uitbreiden tot alle soorten werknemers i Minister denkt over subsidie betaald voetbal Per 16 augustus Hogere rente bij de RPS Rente op rente Rijkspostspaarbank 'Bestaansminimum én maximum voor mensheid nodig' Libië laat kapers wij Gewoon sparen Termijn sparen mONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 PONDERI LEIDSE COURANT DEN HAAG De vakcentrales vinden, dat de werkingssfeer van de CAO's moet worden uigebreid tot alle categorieën werknemers, in- clusief de parttimers, om de kansen voor een algemeen inkomens- beleid te vergroten. Tussen overheid en niet aan cao gebonden groe pen inkomenstrekkers, met name de vrije beroepsbeoefenaren, moe ten afspraken worden gemaakt over de voor deze groepen toe te passen inkomensstijging. Deze afspaaken moeten openbaar worden gemaakt en met name de Stichting van de arbeid moet erover wor den geïnformeerd. Zo staat in de vandaag verschenen „discussienota arbeidsvoorwaarden beleid 1975". Ier bestrijding van de inflatie -j moet volgens de vakbeweging j ook in 1975 een stringent prijs- beleid worden gevoerd. Daarbij Ikan verfijning per bedrijfstak of onderneming nodig zijn. Bij het vormgeven aan het prijsbeleid -i zal die winstpositie van de be drijfstak of onderneming mede j in beschouwing moeten worden j genomen. 1 De vakcentrales hebben hun ar- J beidsvoorwaarden ook daarom nog niet erg concreet kunnen maken, omdat er nog weinig be- kend is over de economische toestand, en economische I verwachtingen tegenover de re- j geringsplannen. 't Staat echter wel vast, menen de centrales; dat de economische situatie in Nederland aanmerkelijk gunsti ger is da in maart werd ver- wacht. Maar het beeld is uiteen- lopend: op diverse plaatsen I worden buitensporig grote win- sten geboekt, elders kampt men met dalende winstmarges. De werkgelegenheid vertoont even eens een gevarieerd beeld: hier krapte op de arbeidsmarkt, daar werkloosheid. De bestrij ding van de werkloosheid, die een onaanvaardbaar hoog peil heeft bereikt, kan niet met glo bale maatregelen geschieden. Onder meer is een actief investe ringsbeleid nodig waarbij kan worden jjedacht aan de moge lijkheid van tijdelijke ondersteu ning van ondernemingen, direc te overheidsdeelnemingen in on dernemingen of zelfs stichting van overheidsbedrijven. Tevens dient volgens de vakbeweging een greep te worden verkregen op de investeringsbeslissingen van ondernemingen. Van de overheid heeft de vakbe weging de indruk dat ze in een betrekkelijk ruim financieel jas je zit mede dank zij de aardgas inkomsten. rE is dus wel geld om de overheidsuitgaven te ver groten en om de drukstijging van belastingen en sociale pre mies te matigen. Wel vinden de vakcentrales dat de belasting maatregelen in het kader van het streven naar een rechtvaar diger inkomensverdeling moet worden geplaatst, dat er geen reden is tot algemene belasting faciliteiten voor ondernemingen en dat de extra aardgasop brengsten ten dele moeten wor den gebruikt voor bestrijding van de structurele werkloosheid via directe overheidsinvesterin gen. De vakbeweging trekt in de nota van leer tegen de werkgevers, die ten behoeve van het ren dement van de ondernemingen de collectieve voorzieningen en de druk van de sociale pre mies afgeremd willen zien. Er kend wordt dat een rendement nodig is voor de continuïteit, maar winsten leiden automa tisch tot investeringen, nog af gezien van het feit dat diepte-in vesteringen arbeidsafstotend kunnen zijn. Gelet op e winstcij fers van veel ondernejmingen doet het geweeklaag over dalen de rendementen ook wat on waarachtig aan, zo wordt ge steld en voor zover er in be paalde seotoren structurele moeilijkheden zijn; kunnen deze niet in 't algemeen met belas tingfaciliteiten worden opgelost. „De vakbeweging wenst geen programma van gestabiliseerde collectieve voorzieningen en meer onderniemingswinsten. Wat zij wenst is een verdere uitbouw van de colleotieve voorziening. De mogelijkheid daartoe is ook in 1975 aanwezig. De opvoering van de overheidsbestedingen en de verbeteringen in de sfeer van de sociale verzekeringen behoefen ook niet in de weg te staan, dat er daarnast een ruimte is voor een verhoging van de vrij besteedbare inko mens van de werknemers", al dus de nota. Inspectie nieuwe woning Mevrouw Betty Ford, de nieuwe First Lady van Amerika, heeft gisteren haar nieuwe woning, het Witte Huis, geïnspecteerd. Begin volgende week zullen president Ford en zijn gezin hun intrek in de presidentiële ambtswoning nemen. Geruchten over huwelijk Filmactrice Liz Taylor heeft in New York een theatervoorstelling bezocht met haar laatste vriend, de uit Amsterdam afkomstige zakenman Henry Wijnberg. Het kwam prompt weer tot geruchten over een nieuw huwelijk van de aotrice die enige tijd geleden haar zesde huwelijk met Richard Burton liet ontbinden. Wijnberg, die thans in Los Angeles woont, is handelaar in gebruikte auto's. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Wij staan in principe niet afwijzend tegen over subsidie van het betaald voetbal". Dat heeft minister van Doorn (CRM) gisteren ge zegd bij de introductie van de nota over het sportbeleid. Volgens de minister is het belang van de passieve recreatie, dat aan het betaald voetbal vast zit, van voldoende gewicht om een subsidie aan deze tak van sport beoefening te kunnen rechtvaar digen. In de nota van minister Van Doorn staan enkele beleids voornemens genoemd, die be trekking hebben op het jaar 1975. Zo wil hij in 1975 12,7 miljoen gul den uittrekken voor de subsidie ring van overdekte sportaccom modaties. 9,5 miljoen zal op de zelfde begroting worden be stemd voor de subsidie van het administatieve apparaat van landelijke sportorganisaties. Een kleine 400.000 gulden is be stemd voor de kaderopleiding in diverse sportcategorien. 1,4 mil joen gulden wordt beschikbaar gesteld voor experimenten ten behoeve van de sportieve re creatie en een kleine ton voor het bevorderen van een grotere mate van sociale zekerheid voor het werk van het professionele kader in de sport. Deze bedra gen komen ongeveer ovbreen met de 25 miljoen die de rege ring voor de sport in 1975 heeft uitgetrokken. Minister Van Doorn laat in zijn nota goed merken dat het niet zijn plan is om de sport en het sportbeleid volledig te trekken in de overheidssfeer. Voor parti culiere organisaties is als van oud veel ruimte, ook waar het 't ontvangen van subsidies betreft. Wel spreekt uit de ministeriële nota een duidelijke wens om de sportieve recreatie te willen koesteren. Een en ander wil ove rigens niet zeggen, dat de mi nister voor de topsport minder warm zou lopen. Hij stelt zich simpel op het standpunt, dat ie dereen in Nederland zich zoveel mogelijk in sportieve zin zou moeten kunneh recreëren en dat daarvoor door het rijk de nodi ge voorwaarden geschapen moe ten worden. Over de positie van de topsport wil hij te zijnertijd uitvoerige gesprekken hebben met de betrokken organisaties. Minister Van Doorn vertelde dat lotto (die binnenkort een feit zal zijn) en toto pas een haalbare zaak worden als de minimum in leg ongeveer 150 miljoen gulden per jaar beloopt. Van dat be drag zou 60 procent ten bate komen van de sportorganisaties en 40 procent ten bate van orga nisaties op het gebied vat cul tuur, maatschappelijk werk en de volksgezondheid. Minister van Doorn is blijkens zjn mondelinge toeliohting en blij kens zijn nota van oordeel dat de gemeentelijke sporthallen tot dusverre voldoende geschikt ge maakt worden door de sportieve recreatie. „De bestaande sport accommodaties zijn veelal in gericht met het oog op de gere glementeerde sportbeoefening. Dit roept wat betreft de aard van de accommodaties proble men op voor de sportieve re creatie. Ook het besdhikbaair zijn van accommodatie voor de sportieve recreatie blijkt een probleem te zijn. De sportorga nisaties en het onderwijs heb ben de beschikbare ruimte voor het grootste deel in gebruik", aldus de minister. Pech waartegen geen verzekering helpt VOOR MENIGEEN KOMT DE ZON die deze week plotseling ontdekti dat ze Nederland een paar maanden vergeten had, weken te laat. Wie geen geld of geen zin had om in zuidelijker dreven zomervertiei te zoeken en wie zich gewonnen gaf voor de schone leus dat het el gen land ook recreati en plezier te bieden heeft, heeft waarschijn lijk de zomervakantie 19774 als een gedeeltelijke desillusie in zijt dagboek moeten bijschrijven. Pech waartegen geen verzekering opgewassen is. Wie op Majorca, aan de Spaanse kust of op de Balkan een beroerd hotel trof, beloofde uitstapjes door de neus geboord zag of een ellen dige reis heeft moeten slikken, kan via zijn reisbureau of een klach tenbureau compensatie krijgen. Maar prachtig weer heeft hij ge had. Iemand die zo handig was om zich bij vakantie in de Noordzeelanden een regenverzekering te laten aanmeten, krijgt mogelijk een deel van zijn centen terug, maar meestal geen extra vakantie van zijn haas om de schade in te halen. IN IEDER GEVAL IS DUIDELIJK, dat ook in het atoomtijdperk op aarde dingen blijven, waarover wij mensen geen controle hebben. De weervoorspellers slaan ae plank wel eens radicaal mis, maar op korte termijn kunnen ze aardig uitrekenen wat ons in Schotland Bretagne of aan de Friese meren te wacnten staat. Het weer naar onze hand zetten kunnen ze helaas niet. Precies zo als dokters op korte termijn een heleboel ten gunste van onze constitutie kunnen doen, maar op langere termijn toch niet voorkomen dat onze naam ook eenmaal in de rubriek van overlij densberichten zal staan. WIE DIT JAAR door de zon in de steek gelaten werd kan allee» maar hopen op meer geluk in 1975. Alleen maar dat? Vergeet niet dat ook komende weken voor de meeste mensen d® werkweek de 40, laat staan de 45 uur niet te boven gaat. Een paar goede weekends behoeven niet veel minder te zijn dan ee® week aan de Middellandse Zee of de Italiaanse meren. En als nu eens waar is dat de Belastingen in 1975 niet omhoog gaan? Bijna niet te geloven! Weeroverzicht luchtmas WEERRAPPORTEN getransporteerd. Het vliegveld Beek In Zuid-Limburg no- max. n«#r" teerde gisteren een maximumempe- temo- rutuur van 30 graden. De zuidwes telijke stroming wordt tn stand ge- Amsterdam nlst 19 0« houden door een langgerekt lage- De Bilt bew. 21 05 drukgebled nabij Schotland enerzijds Deelen J. bew. 20 05 en een gebied met hoge barometer- Eelde >nbcw. 19 O standen boven Centraal-Europa an- Eindhoven nlst 24 O derzljd.s. In de zuidwestelijke stro- Den Helder 1. bew. 18 o ming trekt een zwak front mee, dat Luchth. Rtd. bew. 21 2 vandaag ons huid passeert. Regen of Twente bew. 21 1 zware bewolking zal dit front niet Vllsslngen bew. 21 04 brengen, maar wel stroomt wot koe- Zd.-Limburg lere I morgen ons land binnen, zodot het Aberdeen 'at minder warm wordt, Athene mlddagtemperaturen tus- Barcelona 20 01 toch aangenaam genoemd Brt kunnen worden. Frankfort ooruitzichten voor zaterdag: Gelelde- Geneve lijk koeler met vooral aanvankelijk Helsinki regen of onweersbuien. Innsbruck Weersvooruitzichten In cijfers voor za- Kopenhagen terdag: aantal uren zon: 2 lot 9. Lissabon min. temp.: omstreeks 15 graden. Locarno Max. temp: omstreeks 22 graden. Londen Kans op een droge periode van min- Luxemburg stens 12 uur: 70 procent. Kans op Madrid een geheel droog etmaal: 40 pro- Malaga 29 T Voor 300 min aan heroïne gevonden NEW YORK (AFP) - Amerikaan se agenten van de narcotica-bri gade hebben maandag beslag gelegd op 75 kilogram uit Frankrijk afkomstige heroïne en vijf personen van wie vier Fransen gearresteerd. De ver dovende middelen, die op de zwarte markt een waarde verte genwoordigen van 300 miljoen gulden, was in oude meubelen naar Amerika gesmokkeld. De smokkelaars werden aange houden toen zij een restaurant in Manhattan verlieten. ParlJ» Home Spilt New York TelAvlv Vrij na 17 jaar ADDIS ABEBA (Upi) Na ze ventien jaar gevangen gezeten te hebben is de Ethiopische journalist Ato Negoede door tus senkomst van opstandige mili tairen vrijgelaten. Hij was in de gevangenis geworpen omdat hij kritiek had geleverd op de cor ruptie in Ethiopië. Wereldraad Kerken: BERLIJN (ANP) Om de huidige grote tegenstellingen tussen arm en rijk in de wereld te corrigeren is het noodzakelijk niet alleen een bestaansminimum vast te stellen, maar ook een bestaansmaximum. De aanwezige grondstoffen, voedingsmiddelen en energiebronnen der aarde zijn niet meer voldoende om alle nu levende mensen een menswaardig bestaan te geven, zo lang de rijken er niet toe bereid zijn hun overdreven grote verbruik van deze grondstoffen te beknot. ten. fot deze conclusies is de commis- sie van de Wereldraad van Ker- ken gekomen. Zij heeft deze conclusies voorgelegd aan 't cen traal comité van de Wereldraad dat in Berlijn vergadert. De commissie wijst er op, dat het j in het verleden niet op de laat- r ste plaats te wijten is geweest aan Christelijk-theologische ar gumenten, die hebben geleid tot de ideologische rechtvaardiging van de uitbuiting der natuur („maakt de aarde aan u onder danig") en tot een meedogenloos christelijk-kapitalistisch expan sionisme op kosten van anderen Het is volgens het rapport dan ook noodzakelijk nieuwe zin te geven aan de basisbeginselen van godsdienst en ethiek. Dat maakt een nieuw begin moge- lijk De angst en radeloosheid, waarmee vele enristenen naar de toekomst zien, zijn volgens het 1 rapport echter ook weer niet nodig. Als eerste maatregelen stelt het rapport voor. dat de I Wereldraad van Kerken een 1 grootscheepse voorlichtings- en vormingscampagne op touw zet om aan de mensen duidelijk te maken hoe ernstig de situatie in de wereld is. Met het oog op de energiecrisis beveelt het rapport om die acties te ondersteunen, die de gevolgen van de gestegen olieprijzen voor de arme landen kunnen opvangen. Die meer kosten voor de arme landen moeten worden opgevangen door de rijke landen en door de oieproducerende landen. Op lan ge termijn is een nieuwe ethiek voor het gebruik van de grond stoffen noodzakelijk wil men tenminste komen tot betere mo dellen voor rechtvaardige ver deling en tot een economisch gebruik van de grondstoffen, al dus het rapport. BEIROET (AFP-UPI) - De Libi sche autoriteiten hebben de vier mannen vrijgelaten die vo rig jaar juli een Boeing 747 van .Japan Airlines' kaapten en de jumbo op het vliegveld van Benghazi opbliezen. De vier kapers - Twee Palestij- nen, een Japanner en eenHon- durese onderdaan - zijn per vliegtuig overgebracht naar de RPS- boekje 5 met gewijzigd RPS- spaar- rekening (zonder boekje) 5! was 5'/« Rente rekening (voor houders van een postrekening) 51 was 5°/o Beleggingsrekeningen met opzegtermijn Deze tarieven gelden ook voor de bestaande beleggingsrekeningen Opzegtermijn 3 maanden Opzegtermijn Opzegtermijn I jaar 2 jaar Opzegtermijn 3 jaar le inleg minimaal f 1.000,-; voor jongeren t/m 20 jaar f 100,- was 5'/tV. met gewijzigd 516 781 niet gewijzigd was 8*/# Beleggingsbewijzen die na 15-8-1974 worden uitgegeven 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast coupures van f 1.000,- en f5.000,- 9io li Wilt u me r weten? Ook over d» direkte opvraagbaarheid? Bel g ti: 017 Vraag info* natie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank. Amsterdam uw nationuk spaarinstelling

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9