Steunpakket valt bij land- en tuinbouw niet in goede aarde Onmacht en anti-Amerikanisme drijven Griekenland uit NAVO Paus stuurt kardinaal gelukwens S de^lENE Kardinaal Alfrink: „geen ere-baan Komen na de boeren de middenstanders mma dondl:;dag 10 augustus 1974 pagina 7 1 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Geen ere-baan, maar een mogen dienen van de kerk". Zo karakteriseerde kardinaal Alfrink vanmorgen zijn priesterschap en bisschopsambt, tijdens de viering van zijn 50-jarig priesterfeest in de kathedraal in Utrecht. k,Het werkzaam opgenomen zijn in Gods heilsplan, om verge ving. barmhartigheid, genade en vrede en eeuwig leven te be werken is een plicht die vreug de is - het verkondigen van de rijkdommen van Christus", al dus de kardinaal. „In deze visie ligt ten dele het antwoord op de vraag die mij van vele kanten gesteld wordt, hoe ik het aanleg om staande te blijven in de wir war van problemen, tegenstel lingen en tegenstand, die op me afkomt". Tot zijn priesters zei de kardi naal, dat hij niet verwacht dat ze het in alles met hem eens zijn, maar dat zij allen hun le ven aan de kerk hebben ver pand. „Deze binding gaat men niet zomaar beëindigen als het moeilijk wordt". Hij riep de priesters dan ook op om trouw te blijven, ook nu het werken in dienst van de kerk moeilijker is geworden. „De geloofwaardig heid van de kerk waarover men tegenwoordig zo gemakkelijk spreekt, hangt ook van ons af". Wat zijn beleid betreft, vroeg de kardinaal om begrip voor ziin verantwoordelijkheid in een ui terst moeilijke situatie. Hij vroeg ieder die hij foutief of on welwillend bejegend mocht heb ben om vergeving en dankte ge lovigen en medehelpers voor hun vertrouwen en hulp. Na de eucharistieviering in de Ca- tharina-kathedraal hield mgr. Alfrink in Tivoli een bijeen komst met zijn priesters. UTRECHT Paus Paulus VI heeft een felicitatiebrief ge stuurd aan kardinaal Alfrink, die vandaag zijn gouden priester feest viert. De tekst van de brief stond gisteren ook in het Latijn, afgedrukt in de Osservatore Romano. De brief begint met een „oprechte gelukwens" aan de kardinaal die „zo nauw met ons verbon den" is. De paus memoreert de diverse functies van mgr. Al frink en noemt hem een onver moeibaar lid van het presidium van het Tweede Vaticaans con cilie. Na dit concilie zijn er ernstige goede vorming van de toekom stige bedienaren van de kerk en de seminariestudenten. Deze op leiding zal uiteraard moeten beantwoorden aan de raadgevin gen en normen die het H. Conci lie heeft uitgevaardigd en die de H. Stoel door het vaststellen van geëigende bepalingen tot uitvoering tracht te brengen". problemen gekomen, die een „Waarom zeggen wij dit?" ver- zeer grote inzet, wijsheid en vastberadenheid van iedere bis schop vragen, aldus de brief. „Wil de kerk de nieuwe en uit eenlopende problemen van deze tijd te boven komen, dan dient een zo hecht mogelijke eens gezindheid van al haar leden, ambtsdragers zowel als leken, te worden bevorderd en beves tigd". Dt paus roert ook de problemen lussen Nederland en Rome rond de priesteropleiding aan: „Het is van het grootste belang te zorgen voor goed onderricht en volgt de paus. „Niet om een verdrietige opsomming te geven van de moeilijke en bittere om standigheden, maar om op broe derlijke wijze ons hart voor u te openen en in onderlinge uitwis seling van onze gevoelens aan te dringen op een vastberaden houding in de dienst van de kerk". De paus besluit zijn brief met zijn zegen en met de bede dat de H. Maria de kardinaal grote kracht moge schenken en „de be kwaamheid van denken en doen die een zielherder past". Elsevier heeft deze week 'n repor tage over de hopelooshied van het heroïneprobleem in Amster dam, „het grootste verslavings- vraagstuk sinds de alcoholmisè re van de jaren tachtig uit de vorige eeuw". Momentopname: „Een 20-jarig meisje heeft een zo gezwollen buik, dat zij in blijde verwachting mag he ten.De arts feliciteert haar niet. De werkelijke reden: maanden lange ondervoeding door heroï negebruik, met als gevolg volle dige verstoring van het ontlas tingspatroon." Over de opstand dn de landbouw deze slotsom: „Krijgen de boeren hun zin, dan valt van de middenstanders nog heel wat te verwachten." Alles uiteraard over Nixon en Ford. Daarnaast 'n intervieuw met de Turkse premier Ecevit en een verslag van de misdadige loop baan van Aag M. De Haagse Post besteedt, behalve aan Watergate aandacht aan een ander schandaal, onder de noemer „Amsterdam: alle macht aan Han Lammes", 'conclusie: „Han Lammers, in de rug gesteund door premier Den Uyl heeft het Amster dams progressief akkoord van PvdA, D'66, PPR en PSP getor- -O «-4S Q) SD pedeerd, om te voorkomen, dat er in de hoofdstad een links pro gramcollege komt". Omslagarti kel gaat over de 75-jarige Hitch cock, de paus van de spanning. „God zal de cinema bewaren als hij er niet meer is. Ik zie de kardinalen van zijn filmrijk nog niet zo gauw witte rook ma ken". DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie heeft maar liefst vijf pagina's Nixon in het (dun ne) blad. In het oog springt daarbij een interview met de Haagse astroloog Jan Gieles. „Zijn Mars staat verkeerd... in de numerologie is dat hier een negen, allemaal erg geweldda dig. Hij is ook krommer gaan lopen, steenbokachtig, schichtig, steenbokken leven ook langs af gronden. Nixon is er in gestort. Tja, zelfvernietiging door een lawine. Hij wordt trouwens ook vermoord". VRKJ NEP «KLAMP H «Tg] Vrij Nederland heeft „de meester zetten van Han Lammers" zelfs op de voorpagina. „Omdat Lammers zich weer heeft weten te dekken door zijn communisti sche en christelijke vrienden, kan hem niks gebeuren. Hij kan weer ongestraft een zittingspe riode lang de onderkoning uit hangen." Een ander artikel kijkt door het sleutelgat van de PIDE, de geheime Portugese politie. „De veranderinggn wa ren constant: vaak beletten de folteraars gevangenen naar de badkamer te gaan wanner de gemartelden vrouwen waren, lachten de bewakers zelfs wan neer zij hun behoefte langs hun benen lieten lopen, en riepen ze andere bewakers om te komen kijken". Terugblikkend op de buitenlandse politie, waarin ex- president Nixon in zijn af scheidsrede zo prat ging, con cludeert het blad: „Zowel de doeleinden als de gehanteerde middelen van de buitenlandse politiek van Kissnger-Nixon zijn zo twijfelachtig, dat het moeilijk is deze ais positieve bijdrage tot duurzame vrede te zien." einde van een oplichter", niet van een regime". Conclusie: „De wezenlijke problemen van de Verenigde Staten zijn door het schandaal van Watergate verborgen of op achtergrond ge schoven. Men kan slechts toejui chen, dat een avonturier als Nixon heeft moeten aftreden. Maar deze maatregel schijnt als dekmantel te worden gebruikt om een kwalijk bedrijf voort te zetten. Het heeft voor oprechte westerse democraten geen enke le zin aan deze m stificatie mee te doen." Ook een interview met Bull McMillan, stafchef van 9e IRA. „In Ulster waar de ar beiders de macht hebben, is na tuurlijk een geweldige stimulans voor een verenigd socialistisch Ierland. En daar vecht ik uit eindelijk voor". Het dubbelarti- kel gaat over de precaire situa tie in de landbouw, maar ein digt in majeur. „De boeren zijn in actie gekomen, en als de op- brengstprijzen inderdaad om hoog gaan, als de produktiekos- ten inderdaad naar beneden gaan, en als er inderdaad rente subsidies gegeven zullen wor den, dan zullen de meeste boe- i. ren voorlopig nog wel boer wil len blijven. -• Accent smeert de dubbele kinder moord van Amsterdam over vele pagina's uit, en laat de moeder van Bastiaan Bloemena zeggen, dat ze zich van de da der het beeld had gevormd van een elegante, intelligente, bijna briljante jongeman. Het bleek een droomfiguur. „De man die mijn Basitaan doodde, s niet de man van wie ik al die jaren overtuigd was. Ja, je mocht hem misschien wel mijn ideale moordenaar noemen. Nu valt het beeld, waarmee ik nog een heel klein beetje vrede kon heb ben. weg." Ook een reportage over de drugboerderij bij Loos duinen, waar jongeren van hun verslaving worden afgeholpen middels een ijzeren discipline. „De eerste twee maanden krijg je een overall aan. het imago van je eigen kleren moet weg. De eerste vier maanden mag je geen communicatie met de bui tenwereld hebben: geen brieven schrijven of krijgen, geen be zoek. geen telefoon. Later kun nen je ouders eens per maand of vaker op de open avonden komen. Dan mag je ook wel al leen met ze zijn, wandelen in de buurt. Minister Van der Stee (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Nederlandse land- en tuinbouw ls bepaald niet tevreden over de steunmaatregelen die de regering gistermiddag heeft bekendgemaakt. De toezeggingen van de overheid vindt men niet voldoende, omdat de minimum eisen die het agrarisch bedrijfsleven heeft gesteld er niet volledig mee zijn ingewilligd. Leider K. Olieman van de samenwerkende actiecomité's noemde de toezeggingen geheel onvoldoende en een belediging voor boer en tuin der. Met de regeringssteun is een bedrag van circa 175 miljoen gulden gemoeid, waarvan volgens minister Van der Stee aan elke agrariër 1000 tot 2000 gulden zal toekomen. Op Sóhiphol vond gisteren een toevallig ontmoetinkje plaats tussen prinses Beatrix en premier Den Uyl en zijn vrouw Liesbeth. De premier en zijn vrouw stonden toen op het punt te vertrekken naar de West, terwijl de prinses net een vriendin had u'tgezwaaid op de luchthaven. Belangrijkste maatregel is de ver hoging van het b.t.w.-forfait voor land- en tuinbouw van 4,25 naar 6 procent, wat betekent dat 6 procent b.t.w. mag wor den afgetrokken van de omzet belasting van 4 procent die men zelf verschuldigd is. Deze rege ling zal gelden van 1 september tot 1 februari. Overigens zal hierover nog gesproken worden. Voorts is besloten toe te staan dat in 1974 opgelegde (voorlopige) aanslagen voor de inkomstenbe lasting over 1973 pas op 31 de cember betaald worden. Deze maatregelen geldt niet alleen voor agrariërs, maar voor alle zelfstandigen. Voor de aanpassing van de aard- gasprijs zal een nieuwe regeling komen die de aardgasprijs voortdurend in relatie brengt met de olieprijs. Volgens de nieuwe formule zou een kubieke meter aardgas 8,11 cent kosten. Deze prijs geldt slechts voor 95 procent van het verbruik van vorig jaar - voor het meerver- bruik moet de normale indus trie-prijs betaald worden, dit om een zekere rem op het ener gieverbruik in te bouwen. De olievoorschotregeling voor de tuinbouw zal worden verlengd tot 1 juli 1975, de uiterste datum die de EEG toestaat. Minister Van der Stee sluit het niet uit, dat het „voorschot" te zijner tijd wordt kwijtgescholden. Op enkele andere fiscale verlan gens van de landbouworganisa ties is het kabinet nog niet inge gaan omdat die een meer alge meen karakter hebben en in de miljoenennota aan de orde ko men. De minister benadrukte, dat de voorgestelde maatrege len in veel gevallen nog de goedkeuring van het parlement behoeven. Hij zei wel te ver- riërs volledig zal verdwijnen, wachten dat de EEG-landbouw- "Het betekent slechts een kleine commissaris Lardinois maatre- verlichting." gelen zal accepteren, "al zal hij De georganiseerde land- en tuin- niet enthousiast zijn". De heer bouw blijft onverkort bij de Noorse kikvorsmannen hebben in de Trondheimfjord een Duitse Hoinkel jager uit de Tweede Wereldoorlog aan de oppervlakte gebracht. Hier wordt het roer. doorzeefd met kogelgalen, aan land gebracht. Het vliegtuig, dal door Engelse jagers is neergeschoten, lag op slechts tien nieter diepte. Van der Stee zei niet de illusie te hebben, dat door deze maat regelen de nood onder de agra- nimale eisen van de resolutie van Utrecht van afgelopen za terdag. Men mist een kabinets standpunt over tussentijdse her ziening van de EEG-prijzen. Er is erkentelijkheid voor de her ziening van het energiebeleid, maar de vorschotregeling voor olie vindt men nog onvoldoende verbeterd. Bij de actiecomité's, Vliegongeluk in Venezuela Caracas (AP) Een Venezo- laans verkeersvliegtuig met 48 passagiers en 4 bemanningsle den is gisteren in een zware storm verongelukt. Het toestel vloog bij zeer slecht zicht tegen een berg op het eiland Margar- tia, voor de kust van Venezuela, en stortte brandend neer. Alleen de tweede piloot zou het ongeluk hebben overleefd. Huizen worden ontdaan van vlooien ALKMAAR (ANP) Een ont- smettingsbedrijf is in Alkmaar begonnen met het vrijmaken van vlooien van 33 huizen in een nieuwbouwwijk. De bewo ners werden de afgelopen we ken belaagd door horden vlooien, die van een braaklig gend terrein afkomstig waren. Spelende kinderen en huisdieren brachten het ongedierte binnen de woningen. De ontsmetting gebeurt voor rekening van de gemeente zonder dat de huizen ontruimd behoeven te worden. De ontwikkelingen rondom Cyprus, die al enige tijd hun lokale karakter hadden verloren, hebben nu zelfs een Atlantisch aspect gekregen. Grieken land heeft zich in militaire zin uit de Noord At lantische Verdragsorganisatie teruggetrokken en blijkt aan te sturen op een Franse verhouding met het bondgenootschap: van het militair-poli tieke lidmaatschap blijven alleen de politieke banden van de Griekse staat met de NAVO be staan. Het is zeer waarschijnlijk dat de Griekse regering tot dit besluit is gekomen langs emotionele weg. Het is ook niet de eerste keer dat Athene de NAVO in verband heeft gebracht met de kwestie Cyprus en de Griekse politieke mislukkingen be treffende die kwestie wijt aan de geringe steun, die het bondgenootschap aan de Griekse zaak heeft gegeven. In 1955. onder de regering Kar manlis en tijdens de Cypriotische onafhankelijk heidsstrijd tegen Groot-Brittannië werd in Athene al het NAVO-lidmaatschap in het parlement ter discussie gesteld. Er ls een aantal oorzaken te noemen voor deze huidige Griekse beslissing. De vredesbesprekin gen in Genève met Turkije en Groot-Brittaninië over Cyprus zijn voor Griekenland geen succes geworden. Het vasthouden aan de onverdeeldheid van het eiland had wellicht resultaten kunnen af- werpem, ware het niet dat Turkije tienduizenden soldaten op het eiland heeft rondlopen en tegen alle bestandsafspraken in, doorgaat met militaire actie-s buiten de bestandslijnen. Het Griekse ver wijt aan de NAVO is dat vanuit het bondgenoot schap te weinig druk op Ankara wordt uitgeoe fend om aan dit soort militaire praktijken een eind te maken. Een ander punt is de onoverkomelijke kloof, die bestaat tussen de Griekse en de Turkse eisen be treffende Cyprus. Athene, gesteund door de lei der van de Grieks-Cypriotische gemeenschap Glafkos Kleridcs, houdt vast aan de onverdeel baarheid van het eiland en weigert elke ortwik- keling te accepteren, die naar een tweed:!mg van het eiland zweemt. Turkic, gesteund door de Turks-Cypriotische gemeenschap, streeft naar een praktische tweedeling van het eiland, met solciale, economische en politieke consequenties. De Britten, als derde partij aan de onderhande lingstafel, doen hun best te bemiddelen, maar hebben blijk gegeven niet afwijzend te staan te gen een gedeeltelijke acceptering van het Turkse standpunt, terwijl ook de Verenigde Staten meer dere malen hebben laten doorschemeren, dat de onafhankelijkheid van Cyprus Washington niet na nan het hart ligt. Een derde oorzaak voor de Griekse beslissing is het felle anti-Amerikanisme, dat met name tij dens het kolonels- en generaalsbewind bij de Griekse bevolking is gegroeid. Al dan niet te recht bestaat bij een groot aantal Grieken de overtuiging dat de coup van april 1967 mede het werk is geweest van de Amerikaanse veiligheids dienst, de CIA. Terecht bestaat in diezelfde krin gen de overtuiging, dat de Verenigde Staten op elk gewenst moment een einde hadden kunnen maken aan het militaire regime in Athene, maar dit hebben nagelaten om militair-politieke rede nen. Het bewijs voor de almacht van de Verenigde Sta ten ziet men in de ontwikkelingen van de laatste weken. Al een paar dagen voor de val van Maka- rios bleek dat Washington op de hoogte was van de op handen zijnde gebeurtenissen op het ei land. terwijl ook de val van de generaals in Athene van te voren door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken werd aangekon digd. In Griekenland verwijt men de Verenigde Staten zeven janr militaire dictatuur. Het is iro nisch dat de NAVO-gezinde kolonels in feite de politieke voorwaarden hebben geschapen die Griekenland nu deels in staat stellen de NAVO te verloten. Met name het regime Papadopoulos heeft gestreefd naar goede betrekkingen met de omliggende communistische landen als Bulgarije, Joegoslavië en zelfs Albanië, zodat van die kant niet onmiddellijk r.panr ngen zijn te verwachten. Of de stap een juiste is blijft de vraag. Hei verla ten van de NAVO kan erop wijzen dat Grieken land uit is op een militaire confrontatie met Tur- kiie en daarbij niet meer op de vingers get kt wenst te wohden van NAVO-ziJdfe Maar dd Griekse strijdmacht is door de verpolitlsering van de legertop en door de frequente zuiveringen van officieren dusdanig in zijn paraatheid uange- tast, dat in geval van een oorlog met Turkije een Griekse nederlaag bijna is te voorspellen. komen, zal een mlnimum-imko- mensgarantie uan de orde ko men. Volgens leider Olieman zal, als ook de eisen-op-langere- termijn op tafel liggen, nog eens hekeken worden of her nieuwde acties nodig zijn. Tweede Kamer voorgesteld zo snel mogelijk een debat over de land- en tuinbouwpro! 'ematiek te houden. Zowel de comn.'ssie als de Knmerfracties van K P, AR en CHU vinden de steun maatregelen onvoldoende en vaag. 1 ■■WH— Marine-order van 832 min voor fregatten DEN HAAG De marine heeft het Rljn-Scheldc-Verolmc-con- ccrn opdracht gegeven voor de bouw van vier standaardfregat ten, waarmee een bedrag vun 832 miljoen gulden gemoeid Is. De schepen zullen worden ge bouwd op do werf De Schelde In Vllsslngon. Het eerste fregat zal op 1 april 1978 klaar zijn. Mogelijk zal nog de opdracht voor een tweede se rie van vier schepen volgen. De fregatten v/orden gebouwd voor een breed.scala van taken. Ze worden 130 meter lang, krijgen een bemanning van 185 koppen. Aan boord zal een he'icopter ge stationeerd worden. De bouw van de .fregatten betekent in Vlissingen jarenlang werk voor 800 A 1000 man.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7