Halve eeuw hulp aan gehandicapten „MOEILIJKHEDEN BIJ JOIN ZUN OVER" Pleidooi voor uitbreiding onderzoek hart- en vaatziekten in Leidschendam Noordwijkers willen met schone lei van start gaan Noordwijkse Dr. mr. Willem van den Bergh-Stichting Korfbal- toernooi in Leiden Vuilstortplaats aan Johan de Wittstraat wordt opgeheven pONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 LEirSE COURANT de, Zwarteweg in Noordwijk. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK Over ruim een maand bestaat de dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting, een inrichting voor verpleging, verzorging en opvoeding van geestelijk gehandicapten, vijftig jaar. Toen de toenmalige voorzit ter prof. dr. G. Aalders op 18 september 1924 aan de Noordwijkse Zwarteweg de Van den Bergh-Stichting of ficieel van stapel liet lopen zal hij er geen flauw ver- moeden van hebben gehad hoe het er in 1974 met de stichting voor zou staan. Toen startte men slechts met een eenvoudig klein pavil joen, net ruimte genoeg voor 25 patiënten, maar nu in 1974 staat er een enorm verzorgingscomplex waar niet minder dan twaalfhonderd pupillen onderdak vinden en waar zo'n zevenhonderd personeelsleden staan inge schreven. Een halve eeuw waarin de stichting bijna elk jaar uitdij de als gevolg van een toenemende stroom van hulpbe hoevenden en personeel. Sommige destijds gebouwde paviljoens voldoen nu duidelijk niet meer aan de eisen d.e moderne verpleging en verzorging daar aan stellen. Vanaf 1966 wordt op het terrein van de Van den Bergh- stichting daarom hard gewerkt aan de realisatie van een miljoenen verslindend herstructureringsplan. Uitge voerd is reeds de bouw van de drie zusterhuizen (totaal driehonderd kamers), een restaurant voor het perso neel en een woonpaviljoen voor vijftig observatiepatiën ten. Momenteel is men bezig met de bouw van drie moderne verpleeghuizen en de uitbreiding van het pa viljoen „Zormeoord". Wat voor de nabije toekomst nog op het bouwprogramma staat Is onder meer gedeeltelijke uitbreiding van hel bezoekersrestaurant, werkruimten voor de afdeling va» het bezoekersrestaurant, werkruimten voor de afdelinj arbeidstherapie. een nieuw onderkomen voor de diree tie en administratie en ruimtevoorziening voor de tech nische dipnsten. De Van den Bergh-Stichting zal voorla pig nog wel van gezicht blijven veranderen al blijft he steeds weer de vraag of de benodigde subsidies op tij< loskomen, zodat de (noodzakelijke) bouw niet hoeft t« worden gestagneerd. Aan het gouden jubileum van de Van den Bergh-Stichtinp zal in de eerste helft van september op verschillend» manieren aandacht worden geschonken. Het wordt eer feest waar niet alleen de vele honderden die nu in d« inrichting wonen, aan zullen deelnemen. Op een ..oper dag" kunnen ook familieleden ex-personeelsleden er zomaar belangstellenden een kijkje komen nemen aan de Zwarteweg. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De korfbal-vereni ging Fides Pacta organiseert het komend weekeinde een toer nooi voor junioren en senioren korfballers. Inzet van de wed- oe. strijden is een door erevoorzit ter Van Ni erop uitgeloofde wis- kt., seltrofee. Op zaterdag doen aan het toernooi mee Fluks Noord- wijk, Madjoe uit Rijnsburg, Tempo uit Alphen a.d. Rijn en TOP uit Sasxenhelm. Zondag zijn de gasten Deto uit Eindho ven, Rapid Gent, SSC/Harga uit Schiedam en Trëkvolgels uit Rotterdam De wedstrijden waaraan uiteraard ook, wordt deelgenomen door de organise rende vereniging zelf, beginnen op beide dagen om 10.00 uur. [Lang wachten op de bus (Van onze correspondent) ü'OORDWIJK Momenteel wor den werkzaamheden verricht aan de l.indenihofstraat te Noordwijk-Binnen. In verband hiermede is de bushalte aan de Boekerslootlaan tijdelijk ver plaatst naar de Voorstraat-hoek Dr.Hadr. van Nesflaan. lijkbaar bestond er gistermorgen nog wat onduidelijkheid over de route, want meer dan eens duurde het circa drie kwartier voordat er een bus aan de nieu we halte verscheen om de wachtende reizigers op te halen. Dronken automobilist wilde meisje meenemen (Van correspondent) NOORDWIJK- Op de Zeestraat te Noordwijk-Binnen. trachtte een man, die juist pen café had verlaten, een 10-jarig meisje mee te nemen. Het gegil van het .kind trok de aandacht van een passerend echtpaar waarop de cafébezoeker in een oude volkswagen stapte en wegreed. Ie inmiddels gealarmeerde politie zette met een aantal patrouille wagens een zoe-kaktie in en na enige tijd speuren trof men de j.' Lqqq auto zwaar beschadigd aan op de Varkensboslaan. 'e chauffeur, een 51-jarige auto sloper, bevond ziéh in de wagen en bleek stomdronken. Vastge steld werd dat hij ook nog. een aanrijding had veroorzaakt, ter wijl tevens bleek dat aan hem de rijbevoegdheid was orttzegd. )e man werd ingesloten. Sociale school in Lisse (Van onze correspondent) LISSE - Het NKV verzoekt be langstellenden voor de Sociale School, die in september van start gaat. zich te melden bij de heer Th. Reeuwijk, Nieuwstraat 13. tel. 02521 - 12305. Ook niet- leden van het NKV kunnen zich voor de school laten inschrijven. Toeristenmarkt in Katwijk (Van onze correspondent) KATWIJK - De toeristenmarkt staat vanavond in het teken van de kunst. Kunstenaars van verschillende richtingen zullen er demonstraties geven. Daar naast wordt een aantal kraamp jes bezet door kunsthandelaren. Verder treedt er een snelteke naar op en worden de bezoekers °ok nog in de gelegenheid ge steld zelf wandversieringen te vervaardigen. NOORDWIJK De stichting JOIN (Jongeren Initiatief Noordwijk) wil met een schone lei aan het binnen kort te starten nieuwe ont spanningsseizoen beginnen. De moeilijkheden welke aan het einde van het vori ge seizoen ontstonden zijn nu uit de weg geruimd, zo heeft het bestuur van JOIN laten weten. Zoals bekend werd vorig jaar deze jongerenorgani satie, een samensmelting v destijds tussen de katholie ke en christelijke jeugd vereniging, aan het wanke len gebracht toen in het be stuur van de jeugdafdeling ernstige meningsverschil len ontstonden over de wij ze van beleidsvoering bin nen deze afdeling. Een aantal progressieve bestuurs leden eisten toen dat er drin gend iets gedaan moest worden aan de wat zij noemden „opper vlakkige manier van bezighou den van de Noordwijkse jeugd". De eis om een bewustere aan pak (meer discussieren over wat de jeugdafdeling nu eigen lijk aan het doen was) viel bin nen JOIN niet erg best temeer omdat de overige bestuursleden, de mensen van het eerste uur, bewezen vonden dat hun denk beelden en werkwijze echt wel aansloegen in Noordwijk. Binnen het bestuur van de jeugd afdeling van JOIN hebben in middels-mutaties plaats gevon- Waarde charmante JOIN-voorlichtster. den en de rust is daarmee JOIN wil zich juist dit jaar in weergekeerd. Noordwijk van haar beste zijde ster: „Door al deze moeilijkhe den dreigde het Noordwijkse pu bliek wat argwanend tegenover onze organisatie te gaan staan. Om te laten zien dat er totaal geen moeilijkheden zijn willen we dit seizoen erg goed uit de bus komen. Het programma dat we aan het samenstellen zijn moet beslist aanslaan." Hoewel dus achter de schermen nog volop gesleuteld wordt aan een definitief programma voor JOIN-cultuur, is het nu wel ze ker dat op de openingsavond op 5 september het jazzkwartet van Bobby Agebeek de muzika le spits komt afbijten in de ver bouwde school aan de St. Je- roensweg. Voor liefhebbers en ook niet-kenners ongetwijfeld een tractatie. Op de overige avonden zullen waarschijnlijk („onze afpinge- laar probeert de prijzen nog wat te drukken") onder meer Fons Jansen, Llesbeth List, Drs. P. en Cabaret zonder Fil ter komen opdraven. Marleen van Waarde: „We hebben instructies om het dit jaar met het geld wat voorzichtig aan te doen. Vorig seizoen is dat een beetje uit de hand gelopen. M.i. is dat ook te wijten geweest aan het te lange seizoen. We draaiden toen van september tot mei. Nu stoppen we er In maart al weer mee. We vinden dat we het niet te gek moeten maken." IN WASSENAAR: (Van onze correspondent) WASSENAAR - Burgemeester en wethouders hebben de Wasse- naarse gemeenteraad voorgesteld de vuilstortplaats aan de Jo han de Wittstraat op te heffen onder de voorwaarde dat de vuil stortplaats aan de Hogeboomseweg op zaterdagen van 11 tot 16 uur voor de Wassenaarse ingezetenen zal worden opengesteld. In een uitvoerige toelichting op dit voorstel herinneren burgemees ter en wethouders er aan, dat deze stortplaats destijds werd op gezet voor particulieren die tuin vuil en een enkel stuk grof vuil kwijt wilden. In de praktijk is het gebruik van de stortplaats an ders geworden dan destijds de bedoeling was. Het komt nu re gelmatig voor dat bedrijven, zelfs uit andere gemeenten, hun vuil in grote hoeveelheden op de stortplaats storten. De ligging van de stortplaats In het centrum van de gemeente kan enerzijds wat de bereik baarheid betreft, ideaoJ wor den genoemd. Anderzijds moet echter worden gesteld dat een stortplaats midden in een sche overwegingen in feite on aanvaardbaar is. Op de stort plaats worden regelmatig mensen aangetroffen die tus sen het vuil bruikbare mate rialen zoeken. Ook kinderen volgen dit voorbeeld, wat aan leiding geeft tot allerlei hygië nische misstanden. Voord Belanrijk zijn ook de kosten am de stortplaats verbonden. In 1973 moest bijna 2 miljoen kg vuil van de stortplaats aan de Johan de Wittstraat naar de stortplaats aan de Hoge- boomseweg worden vervoerd. Voor dit werk is gemiddeld 25 30 uur per week een man inet vrachtwagen nodig. De vrachtwagens die bij de dienst gemeentewerken in gebruik zijn, zijn 9 tot 11 jaar oud en aan vervanging toe. Bij slui ting van de stortplaats aan de Johan de Wittstraat behoef een van de vrachtwagens niet te worden vervangen. Het fi nanciële voordeel van de slui ting kar op circa 38.000.- per jaar worden becijfers. Burgemeester en wethouders merken op dat ook voor hand having van de stortplaats ar gumenten zijn aan te voeren, maar de argumenten voor sluiting zijn duidelijk sterker. Het wel gehoorde bezwaar dat sluiting tot gevolg zal hebben dat elders clandestiene stort plaatsen zullen ontstaan delen burgemeester en wethouders niet. Door allerlei acties gedu rende de laatste jaren is de bevolking milieu-bewuster ge worden. Toch willen burge meester en wethouders een ze kere compensatie voor de slui ting bieden namelijk door de grote stortplaats aan de Hoge boom seweg op zaterdag van 11 tot 16 uur open te stellen. Op deze stortplaats, die op werk dagen van 8 tot 16.45 uur ge opend is, kunnen Wassenaiursc ingezetenen tot 300 kg vuil gratis storten. De kosten van de openstelling van deze sport- plaats op zaterdagen kunnen worden geraamd op 8000.- per jaar. Van de vier leden van de com missie openbare werken die zich over dit voorstel hebben uiuitgesproken waren er drie voor sluiting terwijl een lid zich zijn stem wenste voor te behouden. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM In de Leid- schendamse raadscommissie voor sociale zaken en volksge zondheid is gisteravond gepleit voor een uitbreiding van het Fotu-onderzoek tot hart- en vaatziekten. Volgend jaar zal het tweejaarlijkse onderzoek in Leidschendam weer plaats hebben en het commissielid M. Groen vroeg zich, naar aanleiding van het jaarverslag over 1973 waaruit bleek dat bi) het onderzoek slechts één ge val was geconstateerd, af, of het onderzoek niet uit de tijd is: „Moet Fotu wel in deze vorm gehandhaafd bijven", vroeg hij. Naar aanleiding van zijn opmer king over geconstateerde hart- vergrotingen zei dokter Per- quin dat praktisch iedere ou dere mens hartvergroting heeft, „dat heeft niets met hartinfarcten te maken". Het onderzoek naar hart- en vaat ziekten kan volgens de heer Perquin echter niet zoals voor longonderzoek geautomati seerd worden verricht, daar i& beroepspersoneel voor nodig. In de commissie was men bo vendien van mening dat op de scholen meer voorlichting over hart- en vaakziekten wordt gegeven. Hoofdonderwijzer en commissielied J. J. Roovers kon uh ervaring meedelen dat er al veel wordt gedaan, o.a. door 'n boekje van de Hart stichting. Voorzitter Kranen burg vatte de conclusie van de commissie als volgt samen: de Fotu moet blijven maar er zou moeten worden onderzocht of de werkzaamheden kunnen worden uitgebreid. Over een massaal onderzoek naar hart en vaatziekten onder het ge- meentepersoneel, waarnaar mevrouw E. M. Schilp-den Hartog vroeg, zei de heer Biersman dat hierover overleg is geweest met de Leidschen- damse huisartsen die drt ech ter een onmogelijke zaak acht ten. Bij ongerustheid zou men Subsidies In de commissie kwam ook een overzicht van alle subsidies op het terrein van de volksge zondheid en sociale zaken aan de orde. De meerderheid van de commissieleden was van mening dat de 25 gulden die aan verschillende instanties als zg. erkenningssubsidie wordt gegeven óf moet ver dwijnen óf aanzienlijk moet worden verhoogd. De admini stratiekosten bedragen al bij na zoveel, meende men, en het werd „verstandig" ge noemd er mee te stoppen. De vaststelling van het bedrag dateert h sommige gevallen uit de vijftiger Jaren en zou bij handhaving zeker moeten worden aangepast aan d? al gemene stijging van prijzen. Enige hilariteit verwekte de mededeling in het overzicht over de Stichting voor Maat schappelijk Werk in Zuid-Hol land. De gemeenteraad gaf de stichting in 1952 40 gulden. Toen in 1956 om verhoging tot 400 gulden werd verzocht schonk de raad 100 gulden, maar nadat in 1962 een her nieuwd verzoek om verhoging was afgewezen verminderde de raad in 1965 het subsidie tot 25 gulden. Kraamcentra Bij het subsidie voor kraamcen tra oefende dokter Perquin ernstige kritiek uit op de gang van zaken na de fusie tussen de kraamcentra in Lel den en Voorburg en „Schonk en Vliet". De huisartsen zijn volgers hem „minder geluk kig" met d« nieuwe gang van zaken. Het nieuwe cent rum, „Kraamcentrum Rijn en Vliet" geheten, zou minder goed functioneren, „dat is nooit geweest", zei dokter Perquin. Bovendien zijn er ernstige problemen over de hoge kosten. Dokter Perquin was zich bewust dat de ge meente hier weinig aan kan doen, maar hij wilde ze toch graag signaleren. Particulie ren nemen vanwege de hoge dagkoeten bijna geen kraam zorg meer maar doen veelal een beroep op familie of bu- ernst ge probemen over de hierover ernstig ongerust. Er Is zelfs al een particuliere kraamzorg optstaan met een bloeiende praktijk. „Aanvanke- kelijk was het goed georgani seerd en al kunnen we de moeilijkheden niet oplossen, we moeten de achteruitgang toch signaleren", aldus het commissielid.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5