Sex in Pieterswijk dringt op Allerlei(ds) Sociale begeleiding in rehabilitatie-wijken Club-eigenaars en politie: overlast beperkt Bioscopen „Op het hoofd staan is niet de essentie van yoga" DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel O I LEIDEN Sociale begeleiding van het individu gaat een steeds belangrijkere rol spelen in het renovatie- en rehabilitatie-pro ces. Met name de oudere bewo ners in de rehabilitatie-wijken blijken veel steun te vinden in de begeleiding. Dit vertelde drs J. C. Bee- mer deze week in de commissie voor maatschappelijke aangele genheden en de gezondheids zorg. Samen met de heer De Groot van de Welzijnsraad neemt/hij deel aan alle gesprek ken over renovatie die er tussen bewoners en huiseigenaren ge voerd moeten worden, om het renovatie-proces op gang te brengen. Bovendien worden er door de werknemers van de Welzijnsraad wekelijks spreek uren in de oude wijken gehou den. De problemen die vooral bij de bejaarden spelen zijn dat zij zich minder gemakkelijk neer leggen bij een radicale verande ring van hun huis. Zij hebben de moeilijkste tijd in hun huis wel gehad en willen niet weer „In de rommel zitten". „Vaak voelen zij zich dan gedwongen, eerder dan zij van plan waren naar een bejaardentehuis te gaan. Wat allerlei stress-situa ties met zich mee kan bren gen". aldus de heer Beemer. Een ander probleem kunnen be woners. die hun huis zelf al voor een groot deel hebben op geknapt, brengen. Vaak is het zo dat het nieuwe interieur of delen ervan zoals een douche of een nieuwe keuken met voldoet aan de renovatie-eisen Ander zijds blijken veel bewoners niet te weten wat er nu precies met hun huizen gaat gebeuren. .Vooral wat dat laatste betreft hechten wij veel waarde aan de inspraak vooraf bij de bewo ners", aldus de heer Beemer. „Met name in de Kooi en de Waard is deze inspraak-proce dure goed van de grond geko men. Alvorens de modelwonin gen klaar waren hadden de be woners al een aardig inzicht hoe het zou gaan worden". De sociale begeleiding, zoals hij door de Welzijndsraad geïnter preteerd is. is al een hele voor uitgang vergeleken bij de bege leiding, die gehanteerd werd bij de sanering van het gebied He rengracht/Zijlsingel. „De heer De Groot heeft nu nog zjjn han- den vol aan de problemen van bewoners die zonder overleg moesten verhuizen", a'.dus de heer Beemer. IIBIIIIIIII l MillI ili! klllllll LEIDEN „Voor sex is een intieme sfeer nodig, dat weet iedereen. Daarbij moet je geen gebler aan je kop hebben en geen harde mu ziek. Daarom houden we het altijd fijn in onze club; kalm, gemoede lijk. Dat de buren echt hinder hebben van het lawaai, geloof ik dan ook niet. En dat we veel verkeer zouden aantrekken is onzin. De mensen die hier binnen komen willen dat meestal niet voor anderen weten. Die zetten hun auto echt niet vlak voor de deur. Ze parkeren een heel eind verderop en komen het laatste stuk lopen". Mede-eigenaar Cor Sip (29) van de sexclub „Angélique" aan de Langebrug 23 is het volkomen onduidelijk waarom men zich zorgen maakt over de vestiging van sex-exploitanten in de Pie- terswijk. Hij, zijn compagnon Joop Turk (23) en een derde heer wiens naam ze niet willen noemen, hebben de club ge opend in februari van dit jaar. „En sindsdien hebben we nog geen centje last gehad, alles loopt op rolletjes". Het actieco mité Pieterswijk denkt daar an ders over. „De club trekt veel verkeer aan, wat vooral 's nachts erg hinderlijk is", zo stelt men in deze kring. „De di rect omwonenden kunnen er vaak niet van slapen. Die hebben bo vendien te lijden onder een pe netrante drank- en sigaretten- stank. En verder gaat het peil van 'n buurt er door de aanwe- zigheid van een dergelijke gele genheid natuurlijk niet op voor uit". Om deze reden en omdat wordf' gevreesd dat het aantal sex- clubs in de wijk zich zal uitbrei den, heeft het comité onlangs een brief geschreven aan b en w. waarin men zijn zorgen over een en ander uiteen zet. Het college heeft nu besloten een in ventarisatie t e maken van de maatregelen die getroffen kun nen worden om de vestiging van nieuwe clubs te bemoeilij ken. Afgeschrikt Voor zover bekend is op dit mo ment alleen een nieuwe vesti ging te verwachten van Angéli que zelf. overigens de enige sex-club die Leiden rijk is. Wel heeft zich onlangs een andere gegadigde tot de politie gewend om informatie. Volgens briga dier H. Peet. van de afdeling Bijzondere Wetten, zag deze za kenman evenwel van zijn plan af toen hem werd verteld dat de politie zijn activiteiten wel degelijk scherp in het oog zou houden. De nieuwe club die Angélique opent, wordt ingericht in het pand aan de Pieterskerkgracht 3, op een steenworp afstand van het bestaande etablissement. Dit laatste onderscheidt zich aan de buitenkant alleen van de belen dende huizen door een miniem bordje met het opschrift „club Angélique". Verder is het even vaal en verveloos. Binnen is i een schemerig verlichte huiska mer van circa 10x4 meter een barretje gebouwd, een projec tie-scherm aangebracht en een podium geplaatst voor life- shows. Die worden uitgevoerd door de vier aanwezige gast vrouwen In een ruimte boven, hebben bezoekers die daarop prijs stellen de gelegenheid om met deze meisjes te relaxen. „Erg veel mensen kunnen we hier niet ontvangen", stelt S>p vast. „Meer dan tien man tege- 1 lijk zit hier nooit". In weekeinde gesloten fandaar de uitbreiding van de ac commodatie met het nieuwe ge bouw. Dat is aanzienlijk groter en zal dan ook van meer facili teiten worden voorzien. Onder meer wil men er voorzieningen treffen die het nemen van schuimbaden mogelijk maakt, "olgens de eigenaars wordt aan de eisen van de bouwverorde ning in alle opzichten voldaan. Zij zijn van plan het nieuwe on derkomen kn oktober of novem ber te openen. Het personeels bestand willen ze opvoeren tot 14 medewerksters, lat ook dan de buurtbewoners weinig overlast van zijn bedrijf zullen ondervinden, probeert Cor Sip aannemelijk te maken door nog eens op de aard van zijn cliëntèle te wij zen. „Dat zijn bijna allemaal getrouwde huisvaders. Mensen Foto'to. Kees v. d. Burg Tefest: Willem Scheer die komen om zich te ontspan nen en niet om hier herrie te schoppen. Zolang het licht is durven ze zelfs nog niet binnen te komen. En op zaterdag en zondag komen ze helemaal niet omdat ze dan bij hun gezin moeten zijn. Op die dagen zijn we daarom gesloten". ,-,En om het publiek waarvan we het hebben moeten niet weg te jagen", zo vervolgt hij „komen mensen van wie we vermoeden dat ze moeilijkheden zullen ma ken, er bij ons niet in. We zijn immers 'n besloten club en men sen die geen lid zijn, kunnen we weigeren". Schuwe vogels Brigadier Peet bevestigt de stel ling van de "sexclub-exploitant dat diens klanten over het alge meen rustige mensen zijn. „Het zijn eerder schuwe vogels, die schichtig naar binnen glippen dan mensen die graag stampei maken", aldus Peet, „waarmee ik niet wil uitsluiten dat er ook wel eens een groepje luidruchti ge jongelui aan de deur zal ko men. Klachten van individuele buurtbewoners over Angélique krijgt de politie bijna niet. En over de collectieve klacht van het actie-comité Pieterswijk zegt hoofdinspecteur G. A. N. Cornelisse: „Dat die sex-club nou zo verschrikkelijk veel ver keer aantrekt, lijkt me onwaar schijnlijk. Ik heb echt het idee dat bezoekers van die gelegen heid hun auto bijvoorbeeld op de Apothekersdijk neerzetten en het laatste stukje gaan wande len. Geen drankvergunning Dat het comité zich zorgen maakt over het verslechterend „peil" van de buurt als gevolg van de aanwezigheid van sex-clubs, kunnen de heren Peet en Corne lisse zich levendig indenken. In grijpen op grond van de drank en horecawet is volgens hen evenWel bijzonder moeilijk. Deze mogelijkheid lijkt in prin cipe te bestaan omdat Angéli que over een vergunning inge volge deze wet, niet beschikt. Om die reden zijn de exploitan ten in overtreding, als zij er te gen betaling drank verstrekken. Dat gebeurt wel, zij het onder de dekmantel van een entree geld Dat bedraagt ƒ35 en daarvoor hebben de bezoekers er de hele avond „vrij drinken". „Natuurlijk zijn wij attent", al dus de heer Cornelisse, „op overtreding van deze wet. Als we constateren dat er in strijd met de drank- en horecawet iets wordt geschonken grijpen we in. Maar die overtreding constate ren, is verschrikkelijk lastig". Cor Sip (29). Joop Turk (23). het scherm en hel podiui Leidse vrouw met vriendin verongelukt in Heerhusowaard HEERHUGOWAARD Bij een verkeersongeval op de Wester- weg in Heerhugowaard zijn gis teravond omstreeks twaalf uur twee vrouwen om het leven ge komen. De slachtoffers zijn de 44-jarige mevrouw A. H. P. Hannaart uit Leiden en de 48-ja- rige W. M. van der Wal uit Am sterdam. Het ongeluk gebeurde doordat een uit de tegenoverliggende rich ting komende auto door te hoge snelheid uit de bocht vloog en frontaal botste op de auto van de vrouwen. De twee inzitten den van de tegenligger zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. 14.30, 19.00 en 21.15 i imora: Hogcwoerd 49—51, tel 24019: -Al* adelaars vielen zij aan" 18 Jr. duK: 2H00 uur do, vr„ ma., dl -uxor: Stationsweg 19. tel 21239: 14 00 uur' "Mv name Is nobody" 14 Jr. dag. 21 15 uur en zo. extra voorst. 16.45 denvi 16.15 uur vr/za 23 30 uur: "You 39. tel. 33210: "Sa- c*°'1 w,n them aH' 18 Jr' huls", a l. dag. en «k 16.15 uur. Rex. Haarlemmerstraat 52. tel. 25414 'Schoolmeisje rapport" 18 Jr dag Ido: Steenstraat 39, tel. 24130: "The 14-J®- 1118r°9.5,lïr?1 j'5 Stlng" 18 Jr. Tijden zie studio v"' itudlo: Steen: 21.15 uur en zo. ook 16 15 Wonderland" t ïogi' Naline Kukler. LEIDERDORP Voor het eerst kunnen de Leiderdorpers In eigen gemeente het komend seizoen kennismaken met yoga. De in Leiderdorp wonende studente sociologie Nalini Kukler (21) zet begin september een crusus Hatha-yoga op in de Scheppingskerk. „Hatha-yogu" is de eenvoudigste manier om yoga te beoefe nen", verduidelijkt zij in haar ruime woning aan de Van der Valk Bouwmanweg. „Het doel van yogta; het in overeenstem ming brengen van denken en handelen, kan op deze manier net zo goed bereikt worden als bij andere vormen van yoga". „Het belangrijkste bij yoga is dat de cursisten het zelf doen". De cursisten zullen dun ook Nalini Kukler zelf weinig in bijv. een lotus-houding zien zitten. „Als leidster moet je de cursis ten zien te bewegen te doen wat jij zegt, Pralen, praten en nog eens praten is dan ook de boodschap voor mij". Nalini Kukler is heel per ongeluk in de yoga terecht gekomen. Ze voelde zich onmiddellijk happy met deze Indiase manier van lichaamsbeoefening. Zij volgde een cursus voor lerares aan de Universal Confluence of Yoga, via welke cursus het haar nu mogelijk is in Leiderdorp yoga ie laten beoefenen. „Ik heb het gevoel dat ik door yoga zelf ontzettend ben veran derd", zegt Nalini Kukler. „Doordat je leert je lichaam te be heersen in de verschillende houdingen, kun je je beter op je geest concentreren. Dit heeft tot gevolg dat je je stemmin gen, en gevoelens beter leert analyseren". Vaak krijgt Nalini Kukler nog te maken met cursisten die den ken dat op het hoofd staan de essentie van het yoga is. „Zij worden meestal aangetrokken door de waas van mysterie die er om de lichaamsbeoefening zit. Natuurlijk is het veel be langrijker wanneer zij met het motief, zich werkelijk te wil len concentreren de cursus gaan volgen". De eerste cursus die op vrijdag 6 september tussen half zeven en half acht gehouden wordt biedt plaats aan maximaal tien cursisten. „Op het moment heb ik nog weinig uanmeldingen", aldus Nalini Kukler. „Maar er is nog weinig bekendheid aan mijn plan gegeven". Mocht de belangstelling voor de yoga- cursus, die 22,50 per maund kost, toenemen, wordt er nog een wekelijkse cursusavond ingelast. Hoewel voor een groot deel jongeren belangstelling voor yoga schijnen te hebben, heeft de Leiderdorpse ook ruimte voor ou dere cursisten. „Natuurlijk zal het bij de ouderen wat moei lijker zijn hun lichaam te beheersen. Toch acht ik het niet uitgesloten dat ook met hen resultaten kunnen worden be reikt". „Misverstand" De overlast die buren van club Angélique ondervinden, blijkt bij navraag nogal uiteen te lo pen. Verschillende onderschrij ven de door het actie-comité in hun naam uitgesproken klachten maar anderen zeggen er „nau welijks hinder" van te ondervin den. De sex-compagnons zelf menen intussen dat de aversie tegen hun club voornamelijk op „het misverstand berust dat het hier een bordeel betreft". De mensen zouden gewoon is moe ten komen kijken", vindt Sip. „Ook de raadsleden. Want we krijgen hier wel raadsleden maar die komen uit andere ste den. In het midden latend of die laatste uitspraak waar is of niet. de vraag of er erg wezen lijke verschillen bestaan tussen een sex-club en de door Sip aangeduide etablissementen mag alles bij elkaar toch wel worden betwijfeld. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 PTT-ark De PTT-ark. die sinds enige tijd aan de kade van het Galgewa ter ligt gemeerd, is gister middag officieel in gebruik genomen. Gedurende drie maanden zal het schip, dat als lading een tentoonstelling voor scholieren en andere belangstel lenden heeft, in Leiden blijven. De permanente tentoonstelling, waarmee men in 1969 is begon nen en die bedoeld is om wat duidelijkheid te scheppen rond de activiteiten van de PTT, heeft in het verleden al 22 an dere steden aangedaan. „Het onderwijs heeft ons vaak verzocht documentatiemateriaal te sturen, zodat de leerlingen wat uitvoeriger op de hoogte konden worden gebracht van de aard van dit dienstverlenende bedrijf. Om aan deze verzoeken nog be ter te kunnen voldoen, is de af deling voorlichting van de PTT een Lenta! jaren c.'ea'e begon nen met deze tentoo s'"' p-i. waarmee het hele land wordt afgereisd. In de loop van de tijd zijn er wel wat wijzingen ge weest, die vooral noodzakelijk werden door de grote veran- deingen. die een bedrijf als het onze nu aan de orde van de dag zijn, aldus de heer Abtma. chef public relations bij de PTT. „Een ander voordeel van het rondtrekken met de ark is ook. dat daardoor naast de rondlei dingen, die overdag voor scho lieren worden georgaiseerd, ook volwassenen de mogelijkheid hebben om te kijken. Elke Lei- denaar wordt daarvoor nog via een briefje in de bus uitgeno digd. Deze speciale rondleidin gen hebben dan in de avond uren plaats". In de tentoonstel lingsruimte zijn alle afdelingen van het staatsbedrijf vertegen woordigd. De periode die ligt tussen het posten en bezorgen van een brief, de tot standko- ming van het telefonische ver keer, de werkwijze van satelie- ten, van een telex en van een semafoon; allemaal punten die na de rondleiding voor de be zoeker gesneden koek zullen zijn. Alpinisten Een groepje fanatieke alpinisten uit Leiden gebruiken sinds een paar maanden de toren op het brandweercomplex aan de Lan gebrug als oejenobject. De groep was voor oefen- en oplei dingsmogelijkheid tot nu toe aangewezen op de dichtshijzijn- de rotsen van de Belgische Ar dennen en de Eiffel in Duits land, heide gebieden hiér 5 uur met de auto vandaan. De groep vindt het ideaal om eenmaal per maand naar die rotsen te gaan en verder hier te oefenen. Een voordeel van de hrand- weert oren vindt men. dat door de geringe hoogte de klimmers beter op fouten van beginner en gevorderden kunnen letten: is de houding goed, is de stand van handen en voeten juist, etc. Waarom klimmen de Leidenaren eigenlijk? Ruud Stam daarover in De Ordonnans, het personeels orgaan van de Leidse brand weer: „Het heeft voor mij te maken met momenten van eeu wige vrede, van hoven fe e -*en ik. je eigen probleempjes uitstij gen. Je kan haast zeggen mo menten van een soort mystieke verhevenheid, van vnUfdig mens zijn. waar je in deze haastige wereld niet oarj 'ce feomt. Dit klinkt allemaal erg moeilijk, maar ik weet niet zo gauw een andere manier om te zeggen wat voor soort gevoelens er soms juist bij het klimmen in een mens boven komen. Gaston Reb uffat, een van de beste klimmers van deze eeuw heejt eens gezegd: De mens mag niet met vrede genoegen nemen, die niets anders is dan ontbrekend leven. Het is voor de mens nret genoeg te existeren, hif wil le ven. Niet gevaarlijk leven; dat is zo eenvoudig en inhoudsloos. De mens heeft een lichaam en een ziel. De hoge bergtoppen zijn tegelijk een plaats voor da den en voor overdenking en hel pen de mens op dromen in hem wakker te schudden, die altijd sluimeren". In de Ordonnans worden de Leid se brandweerlieden overigens niet alleen deze levensfilosofie voorgeschoteld. Ze zijn uitgeno digd voor een klimweekeinde in Duitsland. Desnoods met vrouw en kinderen mogen ze komen lo geren in een van dr hutten. Klimmen is niet verplicht Wan delen mag ook. Dat is toch aar dig. Kynologen De Le'dsKynclogen vereniging .R j-iland' houdt op woensdag 28 augustus een film- en dia-avond Embleem Na jaren met de Leidse sleutels te zijn getond, heeft de Éérste Hulp Dienst van de Leidse GG en GD nu ook een eigen em bleem, zo meldt De Ordonnans, het personeelsorgaan van de Leidse brandweer. Het fond van het embleem is zwart en is om rand met gouddraad. Kroon, takken en de letters GG en GD hebben ook een goudkleur. De esculaap is rood. De letters Lel den zijn ook al rood op een gou den ondergrond. in het gebouw van 3M Neder land B.V. aan de Roosevelt- straat in Zuid-West. Voor de pauze zijn dia's te zien, die be trekking hebben op diersoorten die dreigen uit te sterven of al uitgestorven zijn. Daarna wordt de natuurfilm Gevleugelde Aristocraten" vertoond. Het programma werd samengesteld in samenwerking met het We reld Natuurfonds en is voor ie dereen toegankelijk. De aan vang is acht uur. Kantine De kantine van de Leidse brand weer is grondig opgeknapt en inmiddels officieus al weer In gebruik genomen. Voor de offi ciële opening, een datum is nog niet bepaald, hoopt men een naam voor de kantine te hehhen gevonden. Tot nu toe zijn als De Meneha organiseert zondag fu ■••est'es b rneng"kom ,.On- r»« - on de soortterrenen der de ponnen", ..In de h p rn van UVS en Docos een landelijk straalpijp", ..De melkbar' Dc vethalt' ernnoi Daaraan wordt B li -har (Brtesl art deelgenomen door elftallen van „Het praathuis' en .."ren/r'igj henp »n van tel", ''aar uggf-tes /r b-jm%,,'-rhnon!I- Brandweer (Langebrug 56) wel- e I ook b v. de Lrd.se kom. Voor dc uiteindelijke Broodfabrieken. Het toernooi naamgever zit er mogelijk erti begint om 10 uur en wordt in de prijsje in. late namiddag beëindigd. Bakkers- voetbal

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3