Van Min na opgave: Was ik maar in Amerika gebleven RAPP EERSTE WERELDKAMPIOEN Indrukwekkende demonstratie amateurstayers DAVERENDE TELEURSTELLINGEN VOOR PONSTEEN UCI laat stayeren nog toe Te oud J Ottenbros brak zijn sleutelbeen Amerikaanse Nederlander door pech achtervolgd Haagse honkballers beginnen met elan aan „stedenstrijdT wi-,i«l)AÜ 10 AUUUSlUS Ml* LEI DSE COURANT MONTREL - Edoeard Rapp heeft gisterarvond voor ruim 4000 toeschouwers zijn eerste wereldtitel veroverd dank zij een razendsnelle start en de kracht om over die moor dende 1000 meter van de tijdrit een gelijkmatig tempo te blijven rijden. De 23-jarige student uit Omsk, vorig jaar tweede achter Kierzkowski op de 1000 meter, slaagde er niet in zijn beste prestatie te verbeteren, maar kwam toch erg dicht bij zijn toptijd van 1.06,78, die hij dit jaar in Sofia maakte. Herman Ponsteen heeft zich 's avonds niet kunnen herstel len van zijn tegenvallende prestatie in de achtervolging. Het was eigenlijk geen wonder. Na zijn rit die hem maar net een 16de plaats opleverde had ploegarts Schattenberg Ponsteen veel medicijnen moeten geven om de verstopte luchtwegen weer te openen. De medicijnen hielpen, maar wat de dokter niet kon, was Ponsteen zijn zelfvertrouwen ■teruggeven. Schattenberg: .Ponsteens be nauwdheid is volgens mij meer een geestelijke kwestie dan een lichamelijke. Hij moet psychi sche spanningen afreageren en dat gaat ten koste van zijn prestaties." Herman Ponsteen heeft die druk voor belangrijke wedstrijden va ker. Hij haalde onmiddellijk na de als zevende afgesloten rit op de kilometer de moeilijkheden aan, die hij vorig jaar had voor de finale van de achtervolging bij de Nederlandse kampioen schappen tegen Roy Schuiten. ,,Bij de training", vertelde Pon steen. „had ik het al moeilijk. Ik slaagde er amper in de der- nie bij te houden. Dat was geen kwestie van vorm, maar van Overtuigend rijden van Nieuwenhuis moraal. Toen heb ik gewoon de nekslag /gekregen. Ieder mens zou onder die omstandigheden aan zichzelf zijn gaan twijfelen en dat is bij mij natuurlijk ook gebeurd. Je beng gewoon min der zeker van je zelf en dat heeft onmiddellijk zijn weerslag op je prestatie. Stel dat het een procent scheelt -en wat is dat dan nog- dan verlies je al ze- ven-tiende seconde. Tussen mij en Rapp lag precies een secon de." het verschil tussen de machtige wereldkampioen van woensdagavond en de ontgoo chelde favoriet, die een half et maal na zijn achtervolging nog de boete betaalde voor een overmoedige start in de kwalifi caties van de morgenuren. Pon steen en zijn begeleiders hadden zich vergist. Op basis van trai ningstijden werd hij op een te vlug schema weggestuurd. Pon steen zou het zelf misschien niet De tijden uit de kwalificaties ge ven slechts een flauwe indicatie voor het verdere verloop van het toernooi. Het verschil in om standigheden was zodanig dat de alsnog ingevoerde maatregel om zestien man te laten over gaan volledig is gerechtvaar digd. De late starters zouden anders zonder twijfel -met uit zondering van de geweldige Do- lezal, die in San Sebastian in de kwalificaties de zeventiende tijd maakte- ernstig zijn benadeeld. Het is lang geen zekerheid dat de snelste acht vandaag voor de kwart-finales zullen plaatsen. De uitslag van de 1000 meter tijd rit is: 1. Edoeard Rapp (rus) 1.07,61 2. Ferrucio, Ferro (ita) 1.07,66 3. Janusz kierzkowski (pol) 1.07,79 4. Gunther Schumacher (wdl) 1.0788 5. Klaus Grunke (odl) 1.08.01 6. Niels Fredborg (den) 1.08,39 7. Herman Ponsteen (ned) 1.08,61 8. Benedykt Kocot (pol) 1.09,05 9. Xavier Mirander (jam) 1.09,06 10. Pierre Tretin (fra) 1.09,78. Dat Herman Ponsteen kijkt wat guur, maar dat is te begrijpen. Zijn bedoeling om de wereldkam pioenschappen in Montreal sterk te beginnen is op een regel rechte teleurstelling uitgelopen. MONTREAL. Na de stemmingen over het af schaffen van de wereldkampioenschappen voor Stayers in de twee secties van de UCI, heeft het bestuur van de internationale wielerfederatie in zijn vergadering besloten de stayerkampioen schappen niet met onmiddellijke ingang de nek om te draaien. Het bestuur besloot de vraag over het al dan niet afschaffen opnieuw in dis cussie te brengen op de algemene vergadering van November te Geneve, waar dan ook een be slissing zal worden genomen. De UCI ging er echter mee akkoord dat eerder gemaakte af spraken zullen worden nagekomen. Het houdt in dat in 1975 in België zeker zal worden gestayerd en dat Italië voor 1976, wanneer de amateurs we gens het Olympisch jaar geen wereldkampioen schappen zullen hebben, wel de stayerstrijd op het programma zal mogen zetten. Het doping probleem werd ook behandeld. Met ingang van 1 januari 1975 zijn alle stimulerende middelen die voorkomen op de lijst van het IOC verboden voor amateur-w elrenners. Voor de profs blijft de wat „meer toelatende" lijst van de interna tionale wielerfederatie in gebruik. PAGINA 10 K MONTREAL De UCI 1 Walter Summers een il|| ontnomen, De Amerikaan l niet starten in Montreal i wel hij in het bezit is vanl licentie. De UCI meent I Summers een gevaar kant e stal is z4 ^DE tekenen voor de andere namelijk MONTREAL van een spe ciale verslaggever. De Ne derlandse amateurstayers Gaby Minneboo en Martin Venix hebben zich op de openingsdag van de we reldkampioenschappen sterk getoond. Zowel de Nederlandse kampioen als Martin Venix won zijn rit. Minneboo heeft meer werk voor zijn triomf moeten verzetten dan Venix, die in de eerste serie van kop was vertrokken en eigen lijk geen moment sereus is bedreigd. Minneboo rukte van zijn vijfde startpositie snel naar de kop van het veld, maar werd in zijn opmars gestuit door Rai- ner Podlesch, die best bereid was zich tot het uiterste te verzetten. Drie keer probeerde Bruno Walrave zijn renner voorbij het duo Peter Schnind- Ier-Rainer Podlesch te voeren, maar even vaak weerstond de Duitse combinatie de aanval. Pas enkele kilometers voor het einde lukte de greep naar de macht. Podlesch moest ook de Spanjaard Bordoy nog laten voorgaan, maar dat kwam voornamelijk omdat zijn gang maker Schindler geen heil zag in een gevecht om de tweede plaats, waar ook nummer drie zeker was van een rechtstreek se gang naar de finale. Martin Venix heeft in de middg veel profijt gehad van de aanwezig heid van Jaap van den Broek. De verrassende Nederlandse amateurstayer Martin Venix achter gangmaker Stakenburg op weg naar zijn earste ing in Montreal. De twee Nederlanders moesten optornen tegen wereldkam pioen Horst Gnas en diens landgenoot Jean Breuer. Van den Broek deed in de eerste fase achter Koch voortreffelijk verdedigend werk, hield daar door Venix uit de zorgen, maar kwam te kort toen er werkelijk om de finaleplaatsen werd gestreden. Dat gebeurde overigens op ruime afstand van Martin Venix, die al "zijn tegenstanders op ten minste een ronde had gezet. Na de se ries van woensdag hebben drie landen ieder tenminste twee man in de finale, Nederland (Venix en Minneboo), West Duitsland (Gnas en Podlesch) en Spanje (Espinos en Bor doy). De voorlopig afgevallen renners zullen in de herkan sing strijden voor de twee nog vacante plaatsen voor de eind strijd van zaterdag. Manilla De Rus Kochiew heeft op het wereldkampioenschap voor junioren door een zege op de Braziliaan Sunye Nieto de leiding in het klassement ver overd. De Nederlander Roy Dieks doet het ook best. Hij versloeg Peter Winston (Ameri ka) en bezet nu een gedeelde tweede positie. anders hebben gewild. Dolezal, zijn volgende tegenstander op de achtervolging, trok het maxi male profijt van zijn uitsteken de verdeling van krachten. Do lezal reed de eerste kilometer ruim vier seconden langzamer dan Ponsteen, maar had nog re serves over toen het erop aan kwam. Ponsteen niet en dat heeft hij 's avonds, toen de tijd rit onder ideale omstandighe den werd gereden, opnieuw ge voeld. Veel overtuigender dan de Nederlandse kampioen plaat ste Peter Nieuwenhuis zich voor de achtste finales. Hij reed op de baan van Montreal voor het eerst in zijn loopbaan onder de vijf minuten over de vier ki lometer. Hij verbeterde zijn persoonlijk record met bijna vier seconden, kwam uit op 4.59,67 en vond na beëindiging van de kwalificatieritten slechts drie van de 32 deelnemers bo ven zich, Dolezal (4.54,08), Lutz (4.59,02) en Huschke (4.59,34). „Ik begrijp er niets van", ver telde Peter Nieuwenhuis. die in de volgende ronde tegen de Ita liaan Dondte Masi (15.04,01) rijdt. Ik ben totaal verrast over mijn tijd. In Mannheim had ik een keer 5.03 gereden en in Am sterdam eens 5.04. Voor mijn gevoel net goed genoeg voor bij de laatste acht, maar hier zag ik het na de training toch niet meer zo zitten. Ik had wat moeilijkheden met het tijdsver schil gehad. Dinsdag reed ik nog geen meter. Ik was echt een beetje huiverig. Het is mij enorm meegevallen." iLEN Harm Ottenbros heeft tijdens een wegwedstrijd voor beroepsrenners in het Belgische Olen zijn sleutelbeen gebroken. Ottenbros kwam ten val, nadat zijn ketting brak." De Adelaar van Hoogerhelde" zal vermoe delijk vijf tot zes weken rust moeten houden. Hennle Kuiper won deze wedstrijd overigens. UTTWILL De voorlaatste etappe van de wielerronde om de Grote Prijs Wilhelm Teil heeft een zege opgeleverd voor de Fransman Daniel Perret. Ad Tak was met een zesde plaats de beste Nederlander. In de alge- mine rangschikking is de Zwit ser Wèrner Fretz de nieuwe lei- Her. Frits Pirard blijft de hofrat peklasseerde Nederlander mt 'n >9e positie op een achterstarid /an 12.37. SCHEVENINGEN Het huilen stond Paul van Min nader dan het la chen. Moeizaam was hij overeind gekomen om de baan uiterst lang zaam en met een intriest gezicht te verlaten. Dezelfde baan, waar op de „Amerikaanse" Nederlander ook vorig jaar zijn vroegtijdig Waterloo (toen tegen veteraan Veentjer) vond. De uitschakeling gis teren was zo mogelijk nog triester. Het op sensatie beluste publiek, dat zich verdrong op het baantje waarop het drama zich afspeelde droop haast net zo stil af als De Boer. die maar weinig vrede had met zijn overwinning. Paul van .Min bleef na zijn overgave (bij de stand 4-6, 4-6, 6-3, 5-3) achter. Met het hardnekkige waanidee, dat „iets" in Nederland hem niet gunstig gezind is. Later toen Van Min terugkwam alleen om zijn dubbelpartner Rolf Thung, zijn vriend, niet in de steek te laten, kon hij de steeds achtervolgende pech al weer met een glimlach al was het een zure, beschouwen. „Het lijkt wel", sprak hij bedachtzaam, of het niet mag lukken in Nederland. Van zelf komt dan ook de gedachte op: Was maar in Amerika ge bleven". De zieke Paul van Min kwam la ter enigszins op verhaal, toen hij met Rolf Thung zijn plicht als dubbelspelpartner nakwam. Mets-eijfers Dnnirs enkelspel, eerste ronde: MnrlJ- ke SchnmarElly Blomberg 6-4 6-2: Anja YbemaJoyce Zuldam 7-5 6-3; 6-2 6-0; Tlne Zwaan—Guusje Wolff 6-1 6-3 Elsje Veentjer—Elly Simons 6-4 2-6 6-4; Elly Appel—Ingrld de Jonge 6-1 6-1. Herencnkelspel, eerste ronde: Horn- man—Koek 7-5 6-4 6-2; Vlsscher— Coebergh 6-4 6-4 6-3; Veentjer—Con- standsc 5-7 -6-3 6-0 6-0: Hemmes- Robber 6-1 6-1 6-1; Sllos—Laudln w o.; Koning—Ton Sle 0-6 6-4 6-4 2-6 6-2; EhrllohDan keiman 7-5 2-6 6-3 6-3: Fok—Madeira 6-3 6-4 6-2; Llnd Adama van Scheltema w.o.; T-leu- ry—«Schmltz 6-3 6.2 6-1; De Boer van Min 4-6 4-6 6-3 5-3 van Min op gegeven. Gemengd dubbelspel, Kwartfinale: ZwaanPleuryBlomberg-Koek 6-8 6-1 6-1: Sc haar-BielefeldApp Hor dijk 6-3 7-5; Bakker-Soeters—Veent- jer-Wrlschen 5-7 6-1 6-0; Salome- HemmesLauteslager-Fok 6-4 6-2. erendubhelspel. kwartfinales: Fleu- ry-HordlJk—B;eleveld-Veentjer 6-2 6- 3 6-2van Mln-Thuipt—Koek-Sanders 2-6 3-6 6-3 6^3, '6-3; Hemmes-Koning J. Pnnman-O. Panman 6-1 0-6 6-3 6-3; Vaartles-VIsscherSchnelder- Soeters 6-3 1-6 6-0 3-6 6-2. Dames dubbelspel, halve finales; Bak ker-Zwuan—Lautenslnser-'Ybema 6-3 6-2Appel-Salome—Blomberg-Vcent- jèf 3.6 Ü3 7-3. Paul van Min, die m Amerika marketing studeert, was in jun/ naar Nederland gekomen om zich samen met Rof Thung voor te bereiden op het Amerikaanse tenniscircuit. In het achterhoofd speelde ook het idee een keertje zijn reputatie op de „nationale" te bewijzen. Reputatie, opge daan met goede uitslagen in het studententeam (dat met een ei gen vliegtuig de toernooien en competities afreist) waarvoor hij uitkomt. Zover kwam het lang niet. De reis naar Amerika kon hij al meteen vergeten, toen een polsblessure hem begon te teisteren. In dezelfde voorberei dingsperiode ging Paul van Min door zijn enkel. Triologie Een operatie aan de amandelen completeerde de pechtrilogie. Conditie had hij In de tussen liggende tijd bijgehouden met hardlopen. Toch bleef de fysieke klap na de operatie twee weken geleden nlèt uit. „Ik kreeg een forse tik en ledereen raadde me dan ook aan niet te spelen". Maar Van Min was eigenwijs. Hij wilde niet dat de reis naar Nederland voor niets was ge maakt. „De mensen weten hier zo weinig van me". Ik had me dan ook voor de nationale titel strijd voorgenomen: Ze krijgen me niet klein". Die opzet leek, althans in de eerste ronde, te slagen. Van Min kwam tegen De Boer met 2-0 voor. „Toen stortte ik helemaal in elkaar. Ik zag sterretjes. Ik dacht toch in die derde set: Laat ik het pro beren te halen. Met na de derde een pauze van tien minuten voor de boeg. Daarna ging het weer even goed, tot ik weer dui zelig werd en het gevoel kreeg dat ik moest overgeven. Het was onverantwoordelijk om ver der te spelen". Enkele uren na zijn dramatische overgafe dacht Paul van Min alweer aan de toekomst. Een toekomst met tennis. Hij kan het niet laten. „Als ik volgend jaar ben afgestudeerd word ik meteen prof. Dan wil ik me een jaar of twee helemaal concen treren op tennis. Want in Ame rika gazt het zo lekker". Op de METS-banen in Scheveningen niet. De uitschakeling van Paul van Min was ongeveer de enige verrassing gisteren. Niet dat er genoeg gebeurde om de toe schouwers toch voldoende te vermaken. In het onbenullige sfeertje, dat te kenend Is voor de nationale ten niskampioenschappen, deden zich weer talrijke kleine inci denten voor. Het kon gebeuren, dat mid den in een partij een net het begaf. De spelers-Dankel- man en Ehrlich weigerden naar Zo triest liep af wat eigenlijk een hoogtepunt van de dag had moeten worden. Paul van Min (rechts) en Thuug hebben de rackets ge pakt en lopen de baan af. De strijd is over, voortijdiger dan iedereen verwachtte. een andere baan te gaan en ble ven wachten totdat het net gere pareerd was. Door volijverige baanknechtên, die af en aan lo pend, spelers op een andere baan tot wanhoop brachten. Zo speelde ook Judith Salomé on verstoorbaar met levensgrote reclame op haar shirt zonder dat er een woord van werd ge zegd. Niet zo lang geleden wijd de de bondsbestuurderen einde loze vergaderingen aan recla mevoorschriften naar aanleiding van een enorme rel. Voorschrif ten zijn gemaakt, maar die zijn er immers om te worden gebro ken. De aanwezige officials zwe gen. Logisch hun is tijdens de nationale kampioenschappen een zwijgverbod opgelegd. De waas van geheimzinnigheid staat goed. Het hoort bij het sfeertje. Paul van Min wees op nog een ander „ingredient" var. de nationalt. De topspelers, uitzonderingen daar gelaten hebben veel te veel praatjes. Als ze even naar het buitenland gaan, zijn ze nergens". Die top nu mocht zich gisteren op de borst slaan, geen enkele be kende naam verdween uit het wedstrijdschema. Vooral de da mes schijnen vastgeroest op aantal namen, die steeds weer de dienst uitmaken. De twee jeugdsepeelsters (Van de Wil denburg en De Jonge) die wa ren doorgedrongen tot de laat ste zestien maakten indruk met hun lijvige omvang. Hun presta ties zijn nauwelijks de vermel ding waard. Het viur moest ko men van oudgedienden als Ma rijke Schaar en Elly Blomberg, maar laaide niet zo hoog op als verwacht. Daarvoor maakten beiden te veel fouten. Marijke Schaar de minste: 6-4, 6-2. Bij de heren werd de jeugd al in de voorronden van de baan ge jaagd. Een speler viel op bij de laatste zestien: Hornman. Hij versloeg Koek met hartverwar mend spel. Het was iets. dat gisteren node werd gemist. KEES KOOMAN (Van onze volleybalmedewerker) Den Haag Het aanstaande weekeinde gaat voor de honk ballers een nieuw experiment van start: de regio/stedencom- petitie. Een en ander gebeurt volgens een plan van de K.N.B.S.B., waarbij het hoofd doel is voor attractieve wed strijden te zorgen en zo het pu bliek weer naar de velden te krijgen. Aan deze nieuwe com petitie nemen zes ploegen deel, te weten Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Amsterdam, Midden- Nederland en een team spelend onder naam Kieviten, waarin dan de „rest van Nederland" is bijeengegaard. Gespeeld wordt om de „Aktie '68 trofee", een fraai werkstuk van de beeldhouwer Kees Verkade. Naast deze regio-competitie blij ven de clubs zelf ook nog een paar weken in touw. want voor hen werd een bekerprogramma bijeengegaard. Overigens ging het invoeren van deze nieuwe struktuur niet zon der moeilijkheden. Nadat diver se voorstellen om de honikbal- sport bij het publiek populairder te maken waren verworpen, moest het bestuur van de K.N.B.S.B. in maart eerst met aftreden dreigen voordat de le denvergadering schoorvoetend akkoord ging. In Den Haag zijn de beide topclubs ADO en Ho- tam Storks nu natuurlijk „afge roomd" en ADO besloot dan ook niet aan de bekerwedstrijden deel te nemen. Hotam Storks doet dat wel maar heeft dan nog maar één werper beschik baar, namelijk Ron Renooij. Bij deze club bedankten Ton Bo- daan en Roy v.d. Dungen Gre- novius voor de Haagse eer. Zij spelen liever nog waf rustige partijen voor de beker. Deson danks is het rayon Den Haag in staat een zeer goede ploeg in het veld te brengen en volgens teammanager Leen Volkerijk is Den Haag een van de sterkste teams uit de competitie. Belangrijker Als werpers zijn beschikbaar Win- neke Remmerswaal, Ferry Neu teboom (op dit moment nog her stellende van een virusziekte) en Frank de Groot. Ook gese lecteerd was Ron Stoop, pitcher van de tweedeklasser V.U.C., maar hij schijnt het komende voetbalseizoen belangrijker te vinden. Volkerijk moet met hem nog ec.i gesprek hebben. Als achtervan- gers gaan fungeren Hugo Wap- perom en Frank van Rest. Voot het infield zijn geselecteerd Jaap Bijl, Harry Heikoop, Kin? Zsuschen, Rob Vakkers en Hud- son John. Laatstgenoemd!, speelde een jaar niet voor zijl club Neptunus, maar men heef hem toch graag in het Haagse team omdat volgens manager Volkerijk „Hudson een echte publiekspeler is en dus m trekt. Hij traint op dit m< erg hard om weer bij te ko men". Yvo Boersma, gehindert door een pijnlijke ribblessure, zal waarschijnlijk niet in aktie komen. Rob Lucas, Hans Lee- nen en Barry Eijgendaail zijn de mannen voor het buitenveld. De Amerikaanse Hagenaar John Barrett gaat de coaching ver zorgen en voor de begeleiding zorgt naast manager Volkerijk chef d'équipe Aad Peeters. Men had de organisatie rond hei Haugse team al weken rond en dat stak wel gunstig af bij som mige andere rayons waar men op d'f gebied wel enkele moei lijkheden heeft moeten overwin nen.. Vooral het vinden var ches bleek een moeilijke zaak. John Barrett startte aanvanke lijk met één training per week, maar de groep spelers is zo en thousiast dat gevraagd werd het aantal oefenavonden uit te brei den. Goede wil genoeg dus zaterdag zal in de eerste thuis wedstrijd tegen het team van Amsterdam (terrein Escamp III aanvang half drie) blijken of het er allemaal uitkomt. Ook in deze competitie speelt men dub bels, zodat zondag in Amster dam de return volgt. -glessuzz Eindzege voor basketbalteam DE BILT In het kader van de Koninkrijksspelen heeft het Ne- derlands basketbalteam gister- middag in De Bilt gewonnen van de Antillen met 102-44. Bij de rust was de stand 42-19 in het voordeel van de Nederlan ders. Door deze zege heeft Ne derland beslag gelegd op de eerste plaats in dit toernooi. I HELSINKI Juha Vaitainen, de Finse lang.' afstandloper,- die drie Jnar gleden in Helsinki I Eunr.pees kji,.pioen op de vijf en tien kilometer werd, zal zijn ikcio vXgc'.Ji maand in Rome, met vei cle<l.b2ii.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10