Echtgenote van kindermoordenaar wist van niets Buurtbewoners tuigen zeeman af na aanranding i CcidócSoirumt Veiligheidsraad voor toelating Guinee-Bissao REEDS 3000 DODEN IN INDIA EN BANGLADESI Vertrek Russische violist verhinderd DINSDAG 13 AUGUSTUS 1974 PAGINA 9 (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Ik wist van niks", heeft mevrouw S., echtgenote van de twee voudige Amsterdamse kin dermoordenaar, gisteren tegenover de hoofdstedelij ke recherche verklaard. De politie verhoorde haar in verband met het tafelkleed waarin Basje Bloemena, het eerste slachtoffer van de tijdschriften-colporteur, drie jaar geleden werd ge wikkeld voordat de moor denaar het lijk in Wilnis verborg. De vrouw gaf toe indertijd het Weed dat overigens was af gedankt en door haar man in de auto werd gebruikt gemist te hebben. Ze had er met haar man over gesproken, maar deze had haar overtuigd met de 'smoes „dat hij het vod al lang had weggegooid". Als we nu -naar de politie gaan halen we ons nodeloos moeilijkheden op de hals, zou haar man gezegd diebben. Vfior het vinden van de eigenaar *van het tafelkleed een goed koop, maar vanwege afmetin gen en kleur uniek stuk textiel ^waarvan in Nederland slechts 30 exemplaren waren verkocht had de officier van justitie in Utrecht in 1971 via de televisie een beloning van 20.000 uitge loofd. Ondertussen is de Amsterdamse moordbrigade teruggekomen op de verklaring van zondag, dat de colporteur Bastiaan Bloeme na na zorgvuldige voorbereiding had meegelokt en gewurgd. Bei de moorden, aldus een nieuwe lezing, werden in een impuls ge pleegd. Wel ontdeed de colpor teur zich met veel koelbloedig heid van de stoffelijke resten. S. die vandaag is voorgeleid <aan de Amsterdamse officier van jus- tieie, zal nog meer verhoren moeten ondergaan in verband met andere onopgeloste misdrij ven onder meer de lustmoord op het 16-jarige Uithoomse meisje Cora Mantel, twee jaar geleden. De tijdschriftenbezorger, heeft gezegd, dat hij de ouders van Basje Bloemena indertijd brie ven heeft geschreven, waarin hij zei de moordenaar te zijn en er erg veel spijt van te hebben. De politie laat thans hand schriftdeskundigen nagaan of deze brieven inderdaad van S. zijn. .v Twee ganzen ploeteren door een rivier in Zuid-Vietnam die onder recente bombar dementen is beroofd van zijn oversteekmogelijkheid. Het is voor de bewoners in deze streek, in de buurt van de stad Danang, weer tijd geworden om te vluchten en daarbij al hun bezit, hun vee en hun ganzen in de steek te laten. Argentijnse regering biedt ontslag aan BllENOS AIRES Het uit acht f"man bestaande kabinet van de 'Argentijnse presidente Maria ïstela Peron heeft vorige week 'dinsdag zijn ontslag ingediend '20 heeft minister van binnen landse zaken Benito Llambi "maandag meegedeeld. Ovei 'aanvaarding of verwerping van •dat ontslag had mevrouw Peron 'nog steeds geen besluit geno- hnen. BOSBRANDEN OP CORSICA (Van onze correspondent) Parijs De bosbranden op Corsi ca hebben een onrustbarend ka rakter aangenomen. Alleen al tijdens het afgelopen weekend zijn 12.000 hectaren in vlammen opgegaan. Nieuwe bebossing zal 30 tot 50 jaar duren. Gisteravond was het ergste gevaar geweken, vooral door windstilte. Sommige bran den zijn veroorzaakt door on verschilligheid. zoals het weg werpen van brandende sigaret- tepeuken, ook de schaapherders gaan niet vrijuit, die de traditio nele methoden toepassen de droge weiden in brand steken om later betere gronden te krij gen. Dat op diverse plaatsen te gelijk branden zijn uitgebroken wijst op moedwillige brandstich ting door criminele elementen. Lintjes en sjerpen HET KOST IN NEDERLAND minder tijd om het belastingstelsel te hervormen dan om lintjes en sjerpen door het staatshoofd te laten toekennen volgens meer met de democratische grondgedachte in overeenstemming zijnde richtlijnM. Al een jaar is officieel en vaker nog officieus aangekondigd, dat er een einde zal komen aan het decoratiestelsel met zijn rangen welke afhankelijk zijn van de positie of stand van de begunstigde. Met de merkwaardige consequentie dat een matig hoofdambtenaar burge meester of parlementariër zijn „lintje" krijgt, terwijl op de maat schappelijke ladder lager geplaatsten, ook bij bijzondere verdien, sten, met een eremedaille in edel- of half-edelmetaal tevreden moesten zijn. Bovendien was tot nog toe in veel gevallen beslissend of men beschik te over een chef, werkgever of andere „relatie" die bereid was op de tocht naar het lintje als kruiwagen of aanbeveler te dienen. VAN DE KOMENDE TROONREDE mag verwacht worden, dat zo eindelijk concreet nieuws over het eigentijds decoratiestelsel zal brengen en dat daaraan ten grondslag zal liggen, daX elke burger op grond van gewone „trouwe dienst" aanspraak zal kunnen maken op dezelfde onderscheiding. Alleen voor bijzondere verdiensten maar daar moet men dan oqjt in "t geval van hooggeplaatsten als overheidspersonen en politici niet te scheuig mee zijn moet de mogelijkheid geopend blijven om door het staatshoofd op bijzondere manier te worden onderscheiden. En dan liefst zonder dat daarvoor een uitgebreid stelsel van „klassen" gehandhaafd behoeft te blijven. Minister De Gaay Fortman heeft onlangs als goed voorbeeld aange haald. dat de Koningin bij haar „huisorde" voor het eigen hofperso neel alle functionarissen onder dezelfde noemer heeft gebracht. FOLKLORISTISCH ZULLEN de „goudvinken" niet plotseling van de aardbodem verdwijnen, omdat er voorlopig nog heel wat lintjes en sjerpen voor het gala-tenue beschikbaar zijn. Bovendien doet een deel van het buitenland voorlopig met dit demo. cratiserend trekje niet mee. Misschien iets om in de Raad van Eu« ropa aan de orde te stellen. Dan zal er bij een deel van onze buitenlandse vrienden, de op lintjee belustigde Belgen bij voorbeeld, wel een vloed van tranen gestort worden. Kennedy-toernooi NEW YORK De Veiligheids raad heeft aanbevolen Guinee- Bissau toe te laten als lid van de organisatie der Verenigde Naties. De aanbeveling ge schiedde eenstemmig. De algemene vergadering der Verenigde Naties zal .haar defi nitieve goedkeuring moeten ver lenen wanneer zij op 17 septem ber voor haar 29ste zitting bij eenkomst. Ongeveer 100 landen hebben Gui nee-Bissao inmiddels erkend. De Nederlandse regering ging gis teren over tot erkenning en stel de voor diplomatieke betrekkin gen aan te gaan. Het Portugese leger is de toe stand in de stad Antonio Enes, in het noorden van Mozambi que, meester, zo wordt van Por tugese militaire zijde meege deeld. Vijfhonderd tot duizend Afrikanen belegerden daar de blanke be volking die zich verschanst had in de bestuursgebouwen in het centrum van de stad. Mevrouw Ethel Kennedy, weduwe van Robert Kennedy, maakt een praatje met Dustin Hoffman v afgaande aan de voorronden van een Herdenkingstoernooi voor de senator en minister. Het eigen- lijhe toernooi begint volgende week in Forest Hills. NEW DELHI/LONDEN - De ambassade van angladesj in Londen heeft gisteren laten weten dat er bij de enorme overstromingen in Bangladesj tot dusver naar schatting tenminste 3.000 mensen zijn omgekomen. Ruim 870.000 woningen zijn ver woest en 22.000 stuks vee verlo ren gegaan. Volgens de ambas sade staat 80 percent van het land onder water en stijgt het PERTH Een menigte sympa thisanten, onder wie politici en Australische juristen, heeft gis teravond verhinderd dat de rus- sische violist Georgi Ermolenko aan boord ging van een vlieg tuig dat uit het Australische Perth naar Londen zou vertrek ken. Men was ervan overtuigd dat de kunstenaar onder dwang het land zou verlaten. De 18-jariige musicus had zondag in Australië politiek asiel ge vraagd kort voordat hij zou ver trekken, samen met de vier an dere leden van een kwintet van een Moskouse muziekschool dat negen dagen had deelgenomen aan een internationaal muziek-1 congres. De Australische sena- I tor Don Willesee gaf de vlieg- veldautoriteiten opdracht Ermo- lenko en de zes Russen die hem zouden begeleiden, niet te laten vertrekken. Na een half uur wachten werden de violist en de Russische delegatie naar een hotel gebracht. De studenten van het Saint Geor ges College waar de Russische musici tijdens hun bezoek aan Australië verbleven zouden alarm hebben geslagen en zou den gewaarschuwd hebben dat Ermolenko gedwongen werd Au stralië te verlaten. Mogelijk zal hij in tegenwoordigheid van een tolk een nieuw onderhoud met de Australische autoriteiten heb ben. water van zeven grote rivieren, waaronder de Padma, de Brah- mapoetra en de Meghna nog steeds. Ook in het noorden van India hebben de overstromingen vele mensenlevens geëist. In Bangladesj en India zijn rond 30 miljoen mensen door de over stromingsramp getroffen. De hulpploegen zouden op geweldi ge moeilijkheden stuiten om de slachtoffers te kunnen bereiken. Helikopters van de Indiase luchtmacht werpen levensmidde len en andere goederen af bo ven de duizenden dorpen in de blank staande gebieden die nog boven water staan. Het Neder landse Rode Kruis heeft giro 777 opengesteld voor hulpverle ning aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Bangla desj en India. Op de Nederland se bevolking wordt een beroep gedaan giften te storten zodat op zo uitgebreid mogelijke schaal hulp kan worden gebo den. Inmiddels heeft het Nederlandse Rode Kruis 40.000 overge maakt aan het Rode Kruis in Bangladesj dat reeds in 110 cen trale hulpposten heeft ingericht. Flatgebouw stort in: 8 doden BOMBAY (Rtr) In Bombay zijn vijf kinderen, twee vrouwen en een man om het leven geko men, toen een flatgebouw van vijf verdiepingen gedeeltelijk in stortte. Westduitsers helpen bij vluchtpoging HANNOVER (DPA) —Twee le den van de Westduitsc grenspo litie hebben gisteren met auto matische wapens soldaten van de DDR bedreigd en verhinderd dat deze een gevluchte kame raad met geweld naar hun land terugbrachten. Volgens de autoriteitein in Hanno ver had een Oostduitse grens wacht, die als bewaker optrad bij een complex in aanbouw vlak langs de grens met de bondsrepubliek, een gunstig ogenblik afgewacht om over de grens te vluchten. Hij werd ach tervolgd door een majoor en drie Oostduitse soldaten. Toen de vluchteling al Westduits grondgebied had bereikt brach ten zijn achtervolgers hun wa pens in de aanslag. De in de on middellijke nabijheid geposteer de Westduitse grensbeambten richtten echter hun gewerèn op de Oostduitse achtervolgers waarop deze zich snel terug trokken. Geen ontslagen bij Loodswezen i>EN HAAG(ANP) Mogelijke personeelsvermindering bij het loodswezen zal slechts geschie den door natuurlijke afvloeiing. Er zullen geen onvrijwillige ont slagen vallen. Dit staat in een brief die de directeur-generaal van het Loodswezen, schout-bij nacht G. v.d. Graaff, heeft ge stuurd aan alle 15 kustwachters (vuurtorenwachters) in Neder land. Bierdoor komt een einde aan de vrees dat door reorganisatie van het Loodswezen ontslagen zouden vallen. Alle nu bemande j posten zullen bemand blijven, doch waar mogelijk met een' Tanker wacht op sleepboot- hulp ROTTERDAM (ANP) De sle per „Zwarte Zee" van Smit uit Rotterdam voert momenteel een race tegen de tijd. Het schip is namelijk op weg naar de Shell Tanker „Metula" die in i Straat van Magallaen vast is geraakt en dreigt door te bre ken. B!j Shell Tankers te Rotterdam, eigenaar van de „Metuala", hoopt men dat de Zwarte Zee op tijd zal komen. Men ver- wacht de sleper over iets meer dan een dag. De voltallige bemanning van de „Metula" is al van boord ge gaan, maar de kapitein is langs-1 zij gebleven om schip en lading, 190.000 ton ruwe olie, te be- In Tokio proberen veel beivoners de drukkende hitte in de stad even te vergeten door schermen. De „Metula" zou een zwembad. Het waren er eigenlijk teveel die het probeerden. Voor een aantal was Ongeveer 400 Afrikanen zijn aan gehouden noor de militairen die naar Antonio Enes zijn gestuurd om een eind te maken aan de plunderingen en vernielingen die in de stad werden gepleegd door 1.200 Afrikanen van allerlei stammen, die de stad onver wacht waren binnengevallen. Deze Afrikanen onderhouden geen betrekkingen met de vrij heidsbeweging Frelimo. Vrijer schoot twee storende jongens neer ROTTERDAM (ANP) Twee jongemannen van 16 en 20 jaar zijn in het Kralingse Bos in Rotterdam door «en 27-jarlge restauranteigenaar met een re volver in het onderbeen gescho ten, nadat het tweetal de man en zijn verloofde hadden ge stoord In hun amoureuze bezig heden. De schutter zit in de cel en de twee jongelui zijn in een ziekenhuis opgenomen. De twee slachtoffers hoorden tot een groepje van vijf jongens, die het in de auto van de res tauranteigenaar vrijende paar tje lastig vielen. De man werd daarover zo boos. dat hij zijn auto uitkwam, een revolver trok en enkele malen in de richting van het vijftal vuurde. Bij deze schietpartij raakte nog niemand gewond. Met hun auto's beletten de jongelui vervolgens de Rot terdammer om weg te rijden. De restauranteigenaar kwam daarna weer uit zijn wagen en loste nog enkele schoten, waar van er twee raak waren. De Rotterdammer nam vervolgens de benen met achterlating van verloofde en auto. Hij werd la ter in het bos aangehouden. Woordvoerder Ford van Nederlandse afkomst WASHINGTON (UPI) De nieu we woordvoerder van president Ford, Gerald F. Terhorst, is van Nederlandse afkomst. Zijn vader was een timmerman uit Overijssel, terwiil zijn moeder afkomstig was uit Zeeland. Zijn vader die Jan heette, rustte destijds niet voordri de immi gratie-autoriteiten die hem als John hadden ingeschreven, hun fout hadden hersteld. Ook stond hij er op dat men zijn achter naam schreef met een kleine „t" en een hoofdletter ,,H". •$- zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaran /-«tt: opklaringen hagel ■»-*■ warmte!ront H hoge-drukgebted jg* bewolking «fj» sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen ZfZ. onweer windrichting e verplaatsingsrichting DE BILT De laatste dagen brachten oceaanstoringen in grote delen van ons land lang durige regen. Het ziet er naar uit, dat in de ko mende etmaal volgende oceaan- stroingen afkomstig uit het zee- gebeied bij de Azoren een meer westelijke koers zullen volgen, zodat ze via de Britse eilenaden en de Noordzee naar Denemar ken zullen koersen. Een onweersstoring uit Spanje dringt via Zuidwest-Frankrijk tegelijkertijd noordwaarts op. Samenhangend met deze ontwik kelingen zal het in onze omge ving waarschijnlijk wat warmer worden. Daarbij nemen echter de onweerskansen ook toe Vooruitzichten voor donderdag: Weersvooruitzichten in cijfers ovor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp. omstreeks 16 graden Max.temp: omstreeks 22 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent WEERRAPPORTEN Schaap in park geslacht door Turken ARNHEM (ANP) - De Arnhem se politie heeft vier Turken uit Arnhem aangehouden, die in het park Sonsbeck een schaap had den geslacht en de huid en de ingewanden daar hadden ach tergelaten. Tussen dc ingewan den trof de politie een brief aan, die naar het adres van een van de slachters leidde. De vleeskcuringswet verbiedt hgt slachten op eigen houtje. De huid, ingewanden en bet vlees zijn in beslag genomen. Den Helder Luchth. RUl. Twente VIlMingen Zd Limburg Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Parijs Spilt Koele duik (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Een 43-jarige zeeman uit Vlanr- dingen is door inwoners van Schiedam vorige week afgetuigd nadat hij een 78-jarige vrouw had aangerand. Toen de man, die al eerder in andere woningen had getracht binnen te drin gen, te lung bij de oude vrouw bleef, posteerden de buurtbewoners zich bij de deur en tuigden de man af toen hij naa' bu'**n kwam. Hij moest in een ziekenhuis b?br»rdc'd worden, waarna de politic hem ine*' '"V F'j t^'-prd® toen ook in april een 7-jarig meisje in zijn auto te hebben aangerand. In Arnhem is zondagavond laat een 17-jarig meisje aangorand door twee mannen, die haar in een auto trokken. Het meisje trachtte op hei stationsplein een taxi te vinden toen zij haax bus gemist had. Onder bedreiging van een wa pen dwongen de mannen het meisje zich uit to kleden. De daders zijn aangehouden. In Utrecht werd een eveneens 17-jarig me sje aangerand door een man die aangeboden had haar naar huis te brengen. Onderweg sleurde hij haar een plantsoen in, waar een andere mar stond te wachten. De politie kon een van de mannen aanhouden. Hij had nog een pluk haai van het meisje tussen zijn horlogebandje.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9