Landbouwministers komen spoedig bijeen Liefdesdrama eindigt met twee doden Wereldraad zal koers niet wijzigen Artsen die „verkeerd" declareerden kunnen zich vrijwillig melden SLECHTS PASPOORT VOOR SURINAMERS IN NEDERLAND Bisschop verwijt wetgever en media abortus-standpunt Fouchet overleden RSV en bonden praten over personeelstekort -dl 74 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1974 LhTUSfc. e ,u;<ANl BRUSSEL (AP) De ministers van Landbouw van de Eu ropese Gemeenschap zullen, mede onder druk van de te gen hun dalende inkomsten protesterende boeren, spoedig bijeen komen om iets aan de steeds groter wordende cri sis in de Europese landbouw te doen, zo hebben EEG-di- plomaten in Brussel voorspeld. De Nederlandse regering heeft, tember voorstellen. De officiële zoals beloofd aan boeren en tuin- vergadering zal pas op 23 sep- ders, om een vervroegde verga- tember plaatsvinden, dering gevraagd. Nederland zou Het Nederlandse verzoek is niet nog deze maand willen vergade- op bezwaren gestuit, behalve ren. Frankrijk wil, als compro- van Engelse zijde. Een informe- mis, de eerste week van sep- le vervroegde bijeenkomst zou de gelegenheid bieden de posi ties van de afzonderlijke landen duidelijker af te bakenen, vindt men. EEG-landbouwcommissa- ris ir. Lardinois is echter tegen stander van een vóór-conferen tie. Hij is bang dat de land bouwministers paniekmaatrege len nemen, die de structuur van het Europese landbouwbeleid in de war zouden kunnen sturen, terwijl nu al enkele landen maatregelen op eigen houtje ge nomen hebben. Wereldraad niet bijeen in Indonesië BERLIJN (ANP) Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren In Berlijn bekendgemaakt, dat de assem- blée 1975 van de Wereldraad in tegenstelling tot de vergevorder de plannen niet in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta gehou den zal worden. Het centraal comité heeft een stemmig het besluit om Jakarta te schrappen genomen, omdat men vreest dat anders de ver houdingen tussen christenen en mohammedanen in Indonesië verstoord kunnen worden. De Indonesische moslims, die ne- gentig procent van de bevolking uitmaken, hebben te kennen ge geven de vergadering van de Wereldraad in Jakarta als een kersteningspoging in Indonesië te beschouwen. PANAMEES VRACHTSCHIP AANGEHOUDEN BREST (Rtr) Franse oorlogs schepen hebben gisteren voor de Bretonse kust een Panamese vrachtboot aangehouden, nadat het vaartuig ondanks een be schieting door een douanevaar tuig geen gehoor had willen ge ven aan bevelen om te stoppen De 402 ton metende „Dani" was eerder in de Franse territo riale wateren onderschept voor een routie-onderzoek door de Franse douane. Het vrachtschip weigerde te stoppen, ook nadat eerst waarschuwingsschoten wa ren afgevuurd en later ook ge richt op de boot was geschoten BERLIJN (ANP) „De Wereldraad van Kerken denkt er niet aan zijn politiek te wijzigen. Er kan voor ons geen terugtocht zijn". Dit verklaarde gisteren dr. Philip Pot ter, secretaris-generaal van de Wereldraad, en hij wees daar mee de kriiek op de Wereldraad van de hand, met name wat betreft de steun die de raad jgeeft aan bewegin gen die strijden tegen het racisme. Op de vergadering van het cen traal comité van de Wereldraad in West-Berlijn noemde de heer Potter de kritiek dat de raad meer oog «ou hebben voor so ciale en politieke problemen dan voor theologie een „oneer lijk oordeel". Hij vroeg zich af wat de oecumenische betekenis is van kerken in de rijke landen die met de gedachte spelen hun financiële steun aan de Wereld raad te beknotten, omdat de raad „activiteiten ontplooit waarmee veel van hun leden niet instemmen." Potter waar schuwde voor een „goedkoop oecumenisme". Wij kunnen ons niet afzijdig terugtrekken achter ideologische of dogmatische be schermende muren, zo zei hij. Dr. Potter ging hiermee voorna melijk in tegen meningen in kerken in Duitsland en de Ver enigde Staten, die zich willen distantiëren van het anti-racis- me programma van de Wereld raad. Er kan er vóst nog een bij, zullen deze Romeinen gedacht hebben en daarom wurmden ze rich via de raampjes de stampvolle trein binnen. Want ze móésten mee, naar stranden en bergen, om wat ver koeling te zoeken. Met hen ontvluchtten vele du zenden de droge hete stad, getuige het beeld van het hoofdstedelijke station Termini. Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken tijdens zijn rede in Berlijn. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND - In het informatiebulletin van zijn bisdom heeft bisschop Gijsen van Roermond fel geprotesteerd te gen abortus en met name tegen de houding van de wetge ver en van de publiciteitsmedia inzake abortus. "De be wakers van de wet, die de kleinen en zwakken in de maatschappij moeten beschermen, laten zich meer en meer meeslepen door de verblindheid dat het ongeboren leven een ruilgoed zou zijn van weinig waarde," zo meent de bisschop. Juist in landen waar de sociale gerechtigheid en de zorg voor zwakken hoog aangeschreven staat, voelen velen de stille dood van het ongeborene nau- welijks als een grove schending van gerechtigeid en barmhartig heid. zo zegt mgr. Gijsen. Hij vindt dat motieven voor abortus Stukken steen vallen van kerktoren ARNHEM In Arnhem is het gebied rond de toren van de gro te Eusebiuskerk afgezet, nadat zaterdagmiddag enkele stukken steen van de toren waren geval len en terecht kwamen tussen de marktkraampjes. De vallen de stenen hebben niemand ge wond. Vrijdag hebben nog enkele bewo ners rond de kerk gewaar schuwd voor het gevaar van vallende stenen. Gemeentewer ken achtte maatregelen toen nog niet nodig. Ra een omvangrijke restauratie moest de kerk, die in de oorlog zwaar is getroffen, worden ge sloten omdat in de kerk stenen naar beneden kwamen. Later moesten ornamenten van de to ren, die gedeeltelijk losgeraakt waren, met latten worden vast gezet. Dver de oorzaak van het losraken van de ornamenten bestaat geen zekerheid. Deskundigen zijn al maanden met een onder zoek bezig. Een nieuwe restau ratie aan de toren xal naar schatting 5,5 miljoen gulden kosten. Het werk kan pas begin nen als het ministerie von CRM heeft besloten tot een hijdrag|. alleen maar voortkomen uit het verlangen naar een "goed, pret- tig, rustig" leven van de vrouw in verwachting. Dit wordt dan als "medisch noodzakelijk" goedgepraat, "met als gevolg het zonder pardon afsnijden van levenskansen van een ander." Ook het argument van overbe volking aanvaardt de bisschop niet. "Zelfs waar het levenson derhoud in het geding komt, is het doden van het "teveel" aan mensen nooit een toelaatbaar middel om dit gevaar te ke ren." Scherpe kritiek heeft bisschop Gijsen op de publiciteitsmedia, "deze onpersoonlijke heersers over recht en geweten." Juist de media laten volgens hem niet aan bod komen wat klein en arm is, "want dat schijnt niet te verkopen te zijn". "Het zich inzetten voor een mentali teit. waarin vóór alles aan de ander wordt gedacht, ook als deze lastig of ongewenst is. is inderdaad onaantrekkelijk, maar toch ligt daarin de bood schap van Christus," aldus mgr. Gijsen. Stichting Symbiose krijgt zendtijd Den Haag De minister van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk, mr. H. W. van Doorn, heeft besloten zendtijd toe te wijzen aan de Onafhankelijke Radio en Televisie Stichting „Symbiose" als zogenaamde „mini-or-.roep", op basis van ar tikel '9 van de Omroepwet. Met ingang van 1 oktober 1974 krijgt „Symbiose" 10 minuten rad ozend' jd en 3.5 minuut te'e- visiezendttjd per week. „Sym biose" heeft zijn aanvraag tot toewijzing van zendtijd als as- Dirant-omroeporganisalie inge trokken. Directiewisseling Rijkspost spaarbank DEN HAAG Mr. H. J. W. St.- geman, directeur van de Rijks postspaarbank, gaat op 1 sep tember met pensioen. Hij wordt opgevolgd door drs. J. P. Mat- thijsse (47) uit Den Haag. die anderhalf jaar geleden is opge nomen in de directie van de RPS om de continuïteit in de leiding te waarborgen. Mr. Ste- geman is 19 jaar directeur van de RPS geweest. UTRECHT (ANP) Apotheekhoudende huisart sen die onjuiste declaraties hebben ingediend bij de ziekenfondsen, kunnen zich vóór 1 okto ber vrijwillig bij de fondsen melden. Dit staal in een brief van het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties (GOZ) aan alle cir ca 1500 apotheekhoudende hulsartsen, waarin het GOZ aankondigt, dat de controle op de de claraties zal worden geïntensiveerd. De afgelopen tijd is gebleken, dat sommige apo theekhoudende hu isartsen duurdere medicijnen in rekening brengen dan zij aan hun patiënten afleveren. Het GOZ noemt daarvan in zijn brief enkele voorbeelden. Zo is er een apotheekhou dende huisarts die steeds 6,10 gulden declareert voor valium, terwijl hij zijn patiënten apaurin geeft waarvoor hij maar 2,81 gulden in rekening zou mogen brengen. Het GOZ waarschuwt de apotheekhoudende art sen dat het zich niet houden aan de richtlijnen neergelegd in de overeenkomst tussen de fondsen en de landelijke huisartsenvereniging op z'n minst tot correcties kan leiden en in be paalde gevallen tot straf- en tuchtrechtelijke maatregelen. (Van onze correspondent) HARDENBERG Een liefdes drama is gistermiddag in het Overijsselse Hardenberg geëin digd met een dubbele moord. De slachtoffers zijn de 28-jarige Annemarie Zweers uit Harden berg, die door haar 33-jarige minnaar A. werd doodgescho ten. Deze Hengelose chauffeur legde na zijn misdaad de hand aan zichzelf. Annemarie Zweers, gescheiden en moeder van twee zoons (7 en 5 jaar oud) verbrak in maart van dit jaar de verhouding met H. Pas op last van de politie ver liet hij de woning. Annemarie werd later opgenomen in een rustoord in Schoonloo en leerde daar een haar nieuwe vriend kermen, de 33-jarige Herman v. d. H. uit Emmen. De laatste zes weken bracht ze bij hem op zijn flat door. Zaterdag keerde het paar, dat trouwplannen had, naar Hardenberg terug omdat het oudste zoontje weer naar school moest. Zaterdagavond zocht H. Annema rie weer op, maar deze wilde niet meer met hem praten. Her man v. d. H. raadde Annemarie aan maandagmiddag alles uit te praten. Herman trok zidh giste ren terug om de ex-geliefden te laten praten. Toen hij een hevi ge woordenwisseling hoorde, wilde hij er zich tussen mengen. Van onrc correspondent PARIJS Christian Fouchet, een van de trouwste dienaren van president De Gaulle, is onver wacht In Genève, midden In zijn vakantie, aan een hartverlam ming bezweken. Hij is 63 jaar geworden. Fouchet kwam na de oorlog in di plomatieke dienst en was de Franse ambassadeur in Kopen hagen, Moskou en Warschau en was hoge commissaris in de toen nog Franse provincie Alge rije. Onder De Gaulle was hij vier Jaar minister van onder wijs en kreeg daarna de porte feuille van binnenlandse zaken. Na de mei-revolutie in 1968 raakte Fouchet zijn ministerschap kwijt en hield alleen zijn Kamer lidmaatschap over. Geleidelijk vervreemdde hij van de gaullis tische partij en na de dood van Pompidou wilde hij een gooi doen naar het presidentschap. Hij maakte niet de minste kans. Intussen kon hij de overleden De Gaulle niet vergeten. De ge neraal was volgens Fouchet de grootste Fransman na Richelieu en Napoleon. ROTTERDAM (ANP) De directie van het Rijn-Sche!de- Verolme-concern, de ondernemingsraad en de vakbonden gaan binnenkort praten over de manier waarop het aan zienlijke tekort aan arbeidskrachten bij een aantal van de 57 RSV-bedrijven is op te lossen. Deze besprekingen beginnen nadat de directie vorige week onder druk van de bedrijfsledengroep van de industriebond NVV van Wilton Fijenoord in Schiedam besloot een aanvraag voor de werving van 200 gastarbeiders op te schorten. VLIEGRAMP: 47 DODEN OEAGOEDOEGOE (AP) Een vliegtuig van het type Iljoeshin 18 van de maatschappij Aii Mali is gisteren 40 kilometer van Oeagoedoegoe In Opper-Vol- ta neergestort. Hierbij zijn 47 personen om het leven geko men. Dertien mensen overleef den de ramp. Nadat bekend werd dat een ver zoek om gastarbeiders te mogen werven naar het ministerie van Sociale Zaken zou gaan, kwam er onmiddellijkactie in het con cern. De laatste tijd zijn er al vaak spanningen geweest tussen Nederlanders en buitenlanders, met name op de werf van Wil ton. Het RSV-concern heeft vooral in het Waterweggebied met een personeelstekort te kampen. Er zijn in totaal enkele duizenden jn onze streken mogen zich dan met de regelmaat uitgelezen collecties regennvlken vertonen, in Italië werknemers nodig. Van de is het louter zonnesch:jn wat de weerman mag aankondigen. En geen druppel regen. Deze jongen hopt 31.000 RSV-werkers zijn er over de gebarsten grond in de bijna uitgedroogde beddhg van de rivier de Tiber. Natje en droogje thans 6000 buitenlanders. zouden binnen de EEG best wat beter verdeeld kunnen worden. secties hebben beraadslaagd over de nationaliteitenkwestie. Uit dit overleg zijn negen uit gangspunten gerold, die gebruikt zullen worden voor de opstelling van een ontwerpovereenkomst. H;J «CCMtowerde dat de door zijn En deze komt weer aan de orde werkgroep Ier tafel gebrachte bij de algemene slotvergadering stukken ..geen vragen, maar el- de migratie valt echter ook niet onder de taak van de Konink rijkscommissie. aldus professor van der Hoeven. de Koninkrijkscommissie begin oktober in Den Haag. De Koninkrijkscommissie zal dan aan de drie regeringen een aan tal adviezen uitbrengen over de toekomstige verhoudingen tus- sen Nederland en de Antillen en voor de afwikkel rig van de za ken voor de Surinaamse onaf hankelijkheid. leen een voorbereiding waren voor de plenaire vergadering van hun Koninkrijkscommissie in oktober". Hij kreeg echter een buks op zich gericht en vluchtte naar de buren. Politiealarm was toen al te laat. Enkele ogenblikken la ter klonken twee sdioten. Anne marie strompelde de tuin van de buren in en zakte daar dood in elkaar. De politie vond H. le venloos in de huiskamer, met naast zich het vuurwapen, een buks met afgezaagde loop en kolf. SCHIPHOL (ANP) - Het is niet de be loeling dat de Surinamer®, die in Nederland blijven na de on fh nkelijkheid van Surina me, eind volgend jaar, over twee paspoorten gaan beschik ken. Zij houden het Nederlandse paspoort, maar krilgen door de latente of sluimerende Suri naamse nationaliteit gemakke lijker de volledige Surinaamse nationaliteit. zei prof. Van der Hoeven, voorzitter van de Nederlandse sectie van de Kon nkr'jksc^m- missie, die gisteren op Sch'phol terugkeerde met de Nederland se leden van de werkgroep die de vorige week op Curasao met de Surinaamse en Antilliaanse Prof. van der Hoeven wees erop dat de nationaliteitenkwestie niet gezien moet worden als een poging om de stroom Surina- mers naar Nederland in te dam men of stop te zetten. Dat zou een ondeugdelijk en 'kwal'jk m dde| zijn. De kwestie van het al of niet teruggaan wordt ove rigens niet bepaald door de na tionaliteit maar door de moge lijkheden daar. De kwestie van Koreaanse bisschop in SEOEL (AFP) Een militaire rechtbank in Seoel, Zuid-Korea, heeft gisteren de Koreaanse ka tholieke bisschop Daniel Tsji Hak Soen wegens staatsvijandi- ge activiteit veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. Bisschop Tsji (53) is voorzitter van de nationnle commissie „Justitia et Pax" (rechtvaardigheid en vrede) en van Amnesty International. Hij wordt ervan beschuldigd een be drag van ruim 7000 gulden te hebben gegeven aan de katho lieke dichter Kim Tsji Ha ten behoeve van de door de rege ring verboden „nationale demo cratische liga van Koreaanse studenten". De bisschop heeft, kort voordat hij op 23 juli werd gearresteerd, het bewind van president Park Tsjoeng Hi ver weten „geweld, intimidatie en fraude" te gebruiken. De afge lopen maanden zijn de zuidko- reaanse kerken steeds meer in verzet gekomen tegen het vol gens hen „dictatoriale bewind" van Park. In dezelfde zaak ver oordeelde het tribunaal in Seoel de oud-president Yoen Po Soen tot drie jaar gevangenisstraf. een hoogleraar tot 15 jaar en een theoloog tot 10 jaar. Nederlander in Engelse cel na has j smokkel SOUTHAMPTON (RTR) De 37-jarige Rotterdammer F. v.d. L. heeft in de Engelse haven stad Southampton een gevange nisstraf van tweeëneenhalf jaar gekregen wegens het invoeren van 27 kilo hasj ter waarde van circa 225.000 gulden. De Neder lander was in april gepakt toen hij met zijn auto van een boot afkwam die uit Tanger naar Southampton vaarde. In een ge heime ruimte in de auto was de hasj verborgen. Voor het trans port van de hasjiesj zou V. d. L. 2500 gulden krijgen. De Rot terdammer had de Engelse poli tie hulp verleend bij het opsoren van de andere leden van de smokkelaarsbende, ondanks de dreigementen die tegen zijn ge zin in Nederland waren geuit. Bij het uitspreken van het von nis zei de rechter: „De straf die in dit land normaal wordt ge geven aan iemand die optreedt als koerier om een dergelijk be drag aan hasjiesj binnen te smokkelen Is drie tot vier jaar. Maar in uw voordeel kan wor- fen gezegd dat u de politie heeft geholpen zoveel u kon". Marokkaanse weduwe krijgt smart egeld uit Engeland STRAATSBURG De Britse re gering heeft bij wijze van min nelijke schikking besloten een bedrag van 37.500 pond sterling (circn 237.000 gulden) smarte- geld uit te keren aan de wedu we van een Marokkaanse lucht machtofficier. Deze had op Gi braltar asiel gevraagd na te hebben deelgenomen aan een moordaanslag op koning Hassan II. HIJ werd echter door do Britse autoriteiten uitgeleverd en in Marokko terechtgesteld. De officier, It.kolonel Mohammed Amekrane, week naar Gibraltar uit na de mislukte poging om op 16 augustus 1972 het vliegtuig waarmee koning Hassan reisde, neer te schieten. Hij werd de dag daarna echter op transport gesteld, door een militair trlbu' naai berecht en op 13 januari 1973 geëxecuteerd. rgadering in Curacao kwam Nederland als enige met een kant en klaar werkstuk. Dit stuk, dat al$ „strikt vertrouwe lijk" was bestempeld en waar van de deelnemers een genum merd exemplaar hebben ontvan gen. is toch in de publiciteit ge komen. Professor van der Hoe- i ven wilde over hetgeen in de vergadering is besproken en ook over dit rapport waarvan hij zei dat het voor hem nog steeds De '"ritse regering heeft thans be- vertrouwelijk war., «em ncdec'e- sloten smartegeld uit te keren llngen doen. De Surinaamse en „zonder dat daarmee wordt toe Amekrane's weduwe Malika span de een proces aan bij het Euro pese hof voor de rechten van de mens. Antilliaanse secties kwamen overigens wel met bijdragen tot de d'scussiea. mHBmtmaum gegeven dat Groot-Brittannië de conventie heeft geschonden". In ruil voor het smartegeld ziel mevrouw Amekrane at van ver dere juridische stappen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7