Leidse raad achter Boonstra Allerlei(ds) m ■AANVAL HOEVEN OP LEIDSE COURANT Geloofsbrieven „fout" raadslid alsnog aanvaard Sumatrabrug komt er! Nieuw bruidshuis in Haarlemmerstraat Raad voetbalt tegen ambtenaren BURGERRAADSMAN IN LJA-GEBOUW DINSDAG 13 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA S Leiden aktueel mmmiBfflmmmwB De communist D. Hoeven heeft de Leidse Courant gisteravond ver weten dat ons dagblad uit onoir- bare overwegingen tot publica tie is overgegaan van het inter view dat wij met de heer B. J. Boonstra hadden over diens oor logsverleden. In een verklaring die hij aflegde in de gemeenteraad vergeleek hij de Leidse Courant met de boulevardpers en insinueerde verder op boze toon dat aan onze publicaties het motief ten grond slag heeft gelegen, de CPN-frac- tie „in een kwaad daglicht te stellen". Wij willen dit bestrijden. Als de CPN-fractie momenteel inder daad, zoals Hoeven suggereert, in een kwaad daglicht zou staan, dan is de communist daarvoor zelf verantwoordelijk. Want niet de Leidse Courant maar de heer Hoeven heeft ge meend over Boonstra's jeugd zonde 32 jaar na dato stampei te moeten maken. Een jeugdzonde, want tot nu toe is niet gebleken dat de door Boonstra begane dwaling meer ehelst dan een dienstverband in het Duitse le ger van vijfenhalve week, op zestien-jarige leeftijd. Welis waar heeft de communist het vermoeden geuit dat het oor logsverleden van het door hem aangevallen raadslid meer om vat, maar hij staaft dit niet met bewijzen. De enige harde beschuldiging die hij tijdens de geheime raadsvergadering van afgelopen maandag heeft ge daan, betreft de 40 dagen vreemde krijgsdienst. Wij vin den dit onvoldoende grond om iemand die voor zijn fout al meer dan 25 jaar geleden door de rechter is gestraft, opnieuw bloot te stellen aan alle emoties die de kwalificatie „man met een oorlogsverleden" oproept. Als de heer Hoeven meent dat hij in een kwaad daglicht wordt ge steld doordat wij deze mening zijn toegedaan, dan moet hij de verantwoordelijkheid daarvoor bij zich zelf zoeken. De heer Hoeven vindt ook dat de Leidse Courant niet tot publica tie had mogen overgaan van het interview met de heer Boonstra. Uiterst merkwaardig als men bedenkt dat de communist zelf de troebele sfeer van vermoe dens, roddels en verdachtmakin gen heeft verwekt die in Leiden heerste nadat hij in het open baar had verklaard dat „een van de nieuwe raadsleden be smet was met een oorlogsverle den". In zo'n situatie is het de taak van een krant om aan het licht te brengen wat waar is en wat niet. Trachten te achterhalen wat het oorlogsverleden van de aangevallen volksvertegenwoor diger dan wel behelst. En de grond weg te nemen voor rod dels over gemeenteraadsleden die totaal onschuldig zijn. Dat Wanneer vervolgens blijkt dat ook de betrokkene het onder de ge geven omstandigheden op prijs stelt zelf zijn verhaal te doen, moet een krant hem daartoe de gelegenheid geven. heer Hoeven insinuaties uit in de richting van „boule vard-pers" het zij zo. Wij ontko men nie aan de indruk, dat de positie die de heer Boonstra in neemt als arbeider in de VVD de communist Hoeven heeft ge stimuleerd de zaak rond het „foute" raadslid aan het rollen te brengen. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad acht geen gronden aanwezig waar op de heer B. J. Boonstra het raadlidmaatschap zou kunnen wor den ontzegd. Dat heeft de raad gisteren laten blijken door unaniem Boonstra's geloofsbrieven te aanvaarden. Deze uitspraak heeft een louter formeel karakter omdat Boonstra al heeft aangekondigd op een zetel in de raad geen prijs meer te stellen. Hij zal binnenkort officieel bedanken en worden opgevolgd door de heer P. H. Schoute. Het geheime karakter van de ver gadering waarin werd besloten een onderzoek in te stellen naar Boonstra's oorlogsverleden, is gisteravond opgeheven. Dit in verband met het feit dat de ge meenteraad verbiedt over een kwestie als de onderhavige be sloten te vergaderen. Gebleken is nu dat het enige argument dat het raadslid D. Hoeven (CPN) heeft gehanteerd bij zijn verzoek om een nader onder zoek naar de antecedenten van Boonstra; de kwestie rond de vijfenhalve week is geweest. Zoals deze later ook zelf in een Interview met de Leidse Cou rant verklaarde, heeft hij in 1942, op 16-jarige leeftijd, 40 da gen deel uitgemaakt van een onderdeel van de SS. Daarna is hij naar eigen zeggen door bemiddeling van zijn móeder en op grond van zijn leeftijd ont slagen en tewerk gesteld op het militair vliegveld van Leeuwar den. Alleen rijk kan bouw appartementen voor jongeren nog tegenhouden Van onze raadsverslaggever LEIDEN De gemeenteraad principe medewerking te verle nen aan de bouw van de 106 één-kamer-appartementen door de Stichting Huisvesting Wer- heeft gisteravond besloten in kende Jongeren. Verwacht wordt dat de huren van de ap partementen niet boven de 200 per maand uitkomen. De medewerking houdt in dat de gemeente Leiden rente en aflos sing garandeert van een door de stichting af te sluiten geldle ning van ongeveer 5,5 mil joen. Voorwaarde voor de ga rantie-verlening is dat het rijk de toegezegde extra financiële steun aan het project ook inder daad biedt. De garantstelling treedt dan ook pas in werking nadat een officiële beschikking hierover is afgekomen. De ap partementen worden onderge bracht in drie gebouwen. Eén op de hoek van de Wa,ardkerk- steeg en de Lang estreat (18 ap partementen). Eén op de hoek van de Middelweg en de Choor- steeg (37 stuks). En één aan de Rijnsburgersingel (51 stuks). Hazerswoudse zangvereniging wil in 't nieuw Van onze correspondent 1AZERSWOUDE Zang en Vriendschap, de gemengde zangvereniging uit Hazerswou- de-dorp, wil de seniorleden (om streeks 80) in het najaar in uni forme kleding steken bij gele genheid van het vijfenvijftigja rig bestaan. De vereniging, die op diverse con coursen vocaal gezien al knap (diverse eerste en ereprijzen) voor de dag kwam, wil ook wat kleding betreft goed voor de zangdag gaan komen. Om aan de vereiste gelden voor dat kle- dingfonds te komen, wordt mo mentcel een grote verloting (5000 loten van een gulden per stuk) gehouden. Prijzen, be-1 staande uit draagbare televisie, grill, vouwfiets, drejikenset en- j .zovoort. st#an de gelukkigen te wad. na de trekking, die op 4 mber van dit jaar zal plan.vinden. Waken In een verklaring die de heer Hoeven gisteravond in de raad aflegde zei hij het ongeacht de ernst van de begane dwaling, ontoelaatbaar te achten dat po litieke delinquenten uit de oor logstijd worden toegelaten tot vertegenwoordigende lichamen. „Wat toen is gebeurd mogen we ook na dertig jaar, niet verge ten", aldus Hoeven. „Het fascis me leeft nog, en we moeten er tegen waken dat het opnieuw een gevaar wordt'. Druk Het gemeenteraadslid H. Driessen sprak er zijn spijt over uit dat de maandagavond door Hoeven geuite bezwaren tegen Boonstra niet eerder zijn kenbaar ge maakt aan de commissie ondeT zoek geloofsbrieven of aan de burgemeester. ,,In de geheime vergadering van vorige week is geen zakelijke discussie ge voerd", zo bracht Driessen naar voren ;,Het gevolg van He hele ■■■■■■■■MP gang van zaken is nu dat een raadslid zich onder psychische druk gedwongen heeft gevoeld van het raadslidmaatschap af te zien. Verrassing Hoeven gaf daarop als verklaring voor zijn handelswijze dat hij voor een verrassing was gesteld toen in de vorige raadsvergade ring leek dat de „geloofsbrie ven-commissie" zijn opdracht al had uitgevoerd en het onderzoek reeds was afgerond. Hij zei er zelfs, niet van op de hoogte te zijn geweest dat de commissie al was geformeerd. „Anders had ik zeker gevraagd tot de commissie te worden toegelaten of althans door haar te worden gehoord", zo zei hij. Gebruike lijk is dat de burgemeester de leden van een dergelijke com missie aanwijst tijdens een ge meenteraadsvergadering. Efficiency De heer Vis zette gisteravond uit een hiervan in dit geval te heb ben afgezien uit overwegingen van efficiency. „De hele proce- ure zou zeker een uur in be slag hebben genomen. Om die reden heb ik de leden al eerder aangewezen". Dat zijn instem ming met het voorstel van Hoe ven om een besloten zitting te beleggen in strijd was met de gemeentewet, gaf hij grif toe. „Ik was evenals de heer Hoe ven. door de situatie overrom peld", zo verklaarde hij. „Ach teraf bezien was de beste oplos sing geweest een verzoek van de heer Hoeven om schorsing". Als de communist dat toen had ge daan zou de kans dat zijn be schuldigingen aan Boonstra in de openbaarheid waren geko men, veel geringer zijn geweest. In dat geval zou niemand im mers de reden van de schorsing hebben kunnen gissen. Doordat hij maandagavond in het open baar bezwaren maakte tegen aanvaarding van de geloofsbrie ven van alle nieuwe ïaadsleden, werd het vrijwel onmogelijk de zaak in de doofpot te stoppen. Overigens ging de raad e.„.cr* avond ook met de a~-va„.*t»L.$ akkoord van de geluor&'j.i- van de andere nieuwe geiube.ii.- raadsleden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Wit komt hele maal terug, let op mijn woorden. Alles van vroeger komt immers weer terug." Een van de reacties van de receptiegangers, gisteravond bij de officiële opening van bruidshuis Sloos aan de Haarlemmerstraat. Een op merking, die overigens niet uit de lucht gegrepen is, zo blijkt ons na een gesprekje met Ingeborg Sloos, eigena resse van het bruidshuis. „De witte bruidstoiletten worden nog steeds het meest verkocht. Ongeveer 80% van de totale verkoop. Die ten dens zal in de toekomst eer der toé- dan afnemen. De be hoefte aan romantiek, de klassieke bruiloften met koetsen en alles erop en er aan is overal waar te ne men", stelt mevr. Sloos. Een kijkje in de smaakvol in gerichte bruidssalon levert het overtuigende bewijs. De meeste vitrines hangen vol met witte toiletten, welis waar een beetje gegarneerd met roze roosjes op de kraag en manchetten, maar verder toch spierwit. Een duidelijke behoefte in'ieder geval bij de Leidse burgerij en zelfs bij de bevolking in de streek. „In alle bescheidenheid kan ik gerust stellen, dat onze zaak uniek is. Wij hebben het enige gespecialiseerde huis in Leiden en omstre ken." Ruime keus dus voor aspirant bruidjes. Veel kijk genot ook voor ex-bruidjes, die de afgelopen weken al met hun neus tegen de ruiten van de Anton Pieck-achtige gevel gedrukt hebben ge staan en overpeinsden hoe ze het allemaal zouden doen, als de klok voor hen nog even terug gedraaid kon worden. Van onze raadsverslaggever LEIDEN De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de bouw van de Sumatrabrug over de Oude Rijn, tussen de Admiraalsweg en de Lage Rijndijk. Daarbij is duidelijk vastgesteld dat deze beslissing niet automatisch met zich meebrengt, dat straks ook aan de zuidkant van de Waard, ter hoogte van de Catharinastraat, een brug wordt geslagen. Daarover wordt pas een beslissing genomen als de uitkom sten bekend zijn van het verkeers- en vervoersonderzoek. Deze uitspraak werd nodig geacht omdat voor het slaan van de Sumatrabrug subsidie zal worden aangevraagd op grond van het huidige be stemmingsplan. voor de Waard. Dat voorziet ook in een brug aan de Zuidkant en daardoor zou het traject tus sen de twee bruggen deel gaan uitmaken van een ver binding waarvan niet alleen locaal verkeer gebruik maakt. Voor dergelijke ver bindingen heeft het rijk een aparte subsidie-pot. In afwachting van een beslis sing over een brug aan de zuidkant heeft de raad nu besloten wel alvast een be roep te doen op deze pot. Maar om bij het rijk geen onduidelijkheid te scheppen over de bedoelingen van Lel den zal bij de subsidie-aan vraag de tekst worden ge voegd met de uitspraak van de raad over de zuidelijke brug. In verband met de aanleg van de Sumatra-brug moet het kruispunt Lage Rijndijk—Su- matrastraat worden gerecon strueerd, waardoor onder meer enkele woningen ten offer zullen vallen aan de hamer van de sloper. De raad heeft gisteravond afge sproken „dat het de recon- tructie van generlei wegge deelte wordt overgegaan" zonder dat de raadscommis sie voor de stadsontwikkeling daarin gekend is. fAfspiegelingsteam" Van onze raadsverslaggever LEIDEN Het gemeenteraadslid Dr. Cornelissens heeft tij dens de gisteravond gehouden raadsvergadering een voetbal- weedstrijd aangekondigd tussen een elftal uit de Leidse ge meenteraad en een elftal van gemeente-ambtenaren. De wed strijd wordt gespeeld op 29 augustus op het L.F.C.-terrein. Hij begint om 8 uur 's avonds. Voof het randselftal zullen aantreden de heren Van Dam. Duyvestein. HoeVen, Kwik, Langerak, Oosterman, Ouwerkerk, Stroink, In 't Veld, Waal en de heer Cornelissens zelf. Verder fungeren Amptmeijer en Pllzenga als wisselspelers. In een wat hij zelf noemde „com muniqué" dat de heer Cornelissens heeft uitgebracht over de voetbalwedstrijd staat verder: „De raad acht het dienstig een uitgebreid arsenaal van organi satorische voorzieningen te treffen. Dientengevolge worden de volgende benoemingen gedaan: Coach: wethouder Lijten. Subcoach voor de aanval: wethouder Elsgecst. Subcoach voor de verdediging: wethouder Ham. Medisch team: Dr. Van Peijpe, Zr. van Seters-Banen. Psychologich team: Dr. Leeu- wenburgh, Dr. Kerling-Simons". En tenslotte: „Het team is een afspiegelingsteam en geen pro gramma-team." Van onze raadsverslaggever LEIDEN Het voormalige kantoor van de Leidse Jeugd Actie, dat deel uitmaakt van het stadhuis-complex mag worden ver bouwd tot een onderkomen voor de burger raadsman. De ge meenteraad heeft gisteravond zijn fiat gegeven aan een nieuw plan, dat voorziet in een wat soberder opzet dan aan vankelijk door b. en w. was voorgesteld. De versobering is aangebracht op aandringen van ondermeer de PvdA. In plaats van f 25.000 zullen de kosten nu rond de f 20.500 kome te lig gen. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Diefstal Op de Beestenmarkt is In de nacht van zaterdag op zondag een 20-jarige Leidenaar aange houden, die rijdende in een auto schade had toegebracht aan en kele, daar geplaatste paaltjes. Bij nader verhoor op het politie bureau bleek, dat het rijbewijs van de man was ingetrokken en dat de auto. waarin hij reed, even tevoren op het Stations plein was gestolen. Bewusteloos Een 16-jarige Leidse bromfietser heeft zaterdagnacht bij een on geval op de Witte Singel een zware hersenschudding opgelo pen. Het meisje werd op correc te wijze door een auto, die in de richting van de Zoeterwoudse- singel reed, ingehaald, maar verloor toch de macht over het stuur, waardoor zij viel en met de auto in botsing kwam. De bromfietser raakte door de val buiten kennis en werd door de eerste hulpdienst naar het aca demisch ziekenhuis gebracht. alwaar zij wat later weer bij bewustzijn kwam. I Jubileum in het kantoor van uitgeverij Sijt- hol aan de Douzastrual is n,ster ochtend in besloten kring het veertigjarig ambtsjubileum van de heer A. Korenhof gevierd. Burgemeester Vis was aanwezig om de jubilaris het zilver van de orde van Oranje Nassau op te spelden (zie foto). De heer Korenhof trad In '34 bij Sijthof als leerling-zetter in dienst en is inmiddels de bedrijjsladder al zover opgeklommen dat hj nu bij dochteronderneming Samson in Alphen de functie van wnh. chef van de zetterij bekleedt. Namens het personeel en de di rectie werden hem twee enve loppen met inhoud aangeboden. Het geld zal de heer Korenhof uitstekend van pas komen, als hij aanstaande maandag, samen met zijn vrouw, voor een va kantie naar de Eifel vertrekt. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Robert Henrlci 'er. Deun wn H B Peter* vun Beck. Cornelia dr v K 'ogel en L Ouwehund. 1968 dochter, M C Verhnve geb. 27 dec 1903 echtgenote van: F BrlOr, G H M Hendriks gcb. 1 nov 1914 Gehuwd: M Jongejan en J ter Wee Ondertrouwd: T H Reljkcn en C V Zwanenburg, P J Rnmaker en Neutaboom, J P Hollebeek en A f M C de Graat, F C T van dei Mooren cn C C Kammernat. W vni den Oever en S. Plezier. A. Brouwei en J M de Koning. L Ncdcrlof en J J Belt, M Arnoldut en J M t Smit», M Koolhaa* en W de Boer, Exter en J M H .1 Mulder en E M Bronk en A Bonnet. F. L S VlnkeaUjn, A

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3