Den Haag weer eerste op nominatie profbasketball Ik Computers .schaakmat" WEG NAAR FINALE LIGT OPEN VOOR SOFTBALFORMATIE Flying junior Huisman beste Renschandaal in Frankrijk Nog één probleem: toeschouwerscapaciteit Poloërs voor „Wenen" Sportwereld DINSDAG 13 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 17 J- Intermediair DEN HAAG. Na een ruim twee uur durende be spreking met het bestuur en de directie van „De Uithof" verkeerden Ed Byles, Peter Dunn en Sten Franklin in een opperbeste stemming. Nochtans wa ren deze drie financiële kopstukken van de op han den zijnde profbasketball- competitie nog niet tot een besluit gekomen. Er volgt nog een conferentie met afgevaardigden van het gemeentebestuur, waarna definitief zal worden be slist of Den Haag in aan merking komt deel te ne men aan dit Europese bas ketballevenement van gro te allure. Wel is het vrij wel zeker, dat Frankfurt, ook op de nominatie, zal afvallen. Of dat ten gunste van Den Haag gebeurt, hangt af van de bespre king ten gemeentehuize. Ed Byles, Peter Dunn en Sten Franklin zijn drie joviale ke rels, die niets hebben van het harde zakelijke dat Amerika nen veelal aankleeft. Ze waren gistermiddag in „De Uithof' nadat zij eigenlijk al hun keus hadden laten vallen op Frank furt. Hans Kortekaas, de Ne derlandse intermediair, had hen er evenwel op gewezen dat het nog niet zo zeker ts dat de drie Califbrndërs, rillend in de Hollande regen, in de komende jaren steeds zullen kunnen re kenen op een „vaste bezetting" van een accommodatie in Frankfurt .Er zijn daar wel 250.000 Amerikaanse militairen gelegerd maar wie zegt dat zij er ook in de toekomst zullen verblijven. Dat zette de drie aan het den ken. Toen de heer D. P. Lind- hout, in de tweeledige functie van secretaris van „De Uit hof" en vertegenwoordiger van het gemeentebestuur hun kon mededelen dat aan hun verlan gens ten aanzien van een speelvloer op de ijspiste en trainingsfaciliteiten voldaan kon worden, sloeg het drietal om. De heer Lindhout: ,,We willen er werkelijk alles aan doen om dit evenement in Den Haag te krijgen. Als het hier niet komt, gaat het Nederland voorbij". Capaciteit Peter Dunn: „Onze enige moeilijkheid is de accommoda tie. Het aantal toeschouwers dat „De Uithof" kan bevatten is te gering voor een opzet zoals wij die voor ogen heb ben. We moeten met een ge middelde van zesduizend toe schouwers kunnen draaien want de spelers kosten een vermogen. Het was de bedoe ling om achtentwintig thuis wedstrijden te spelen maar we denken nu aan een serie van tweeëntwintig in „De Uithof" en zes in de omgeving van Den Haag. Is er accommodatie in Delft?" Peter Dunn moest erop gewezen worden dat „De Uithof verreweg de grootste sporthal is, op Ahoy na die niet in aanmerking komt wegens de exorbitant hoge huurprijs. Het enige probleem vormt der halve de capaciteit. Typisch Amerikaans werd de suggestie gedaan om in „De Uithof" een tweede ring te bouwen, wat zou betekenen dat o.a. ook het dak verhoogd zou moeten worden. Een suggestie die de heer Lindhout uiteraard moest af wijzen. Het zou miljoenen kos ten. De bespreking op het stadhuis heeft ten doel een oplossing voor het capaciteit-probleem te zoeken. De heer Lindhout: „Nu we het zo ver in onze handen hebben, is er mis schien nog wel een andere mo gelijkheid. Als het even kan, laten we dit niet schieten. Andere Het zit erin, dat de Amerika nen zich niet tot basketball zul len beperken, vandaar hun „vraag" naar grotere capaci teit. Wat het basketball betreft zijn ze bereid het eerste sei zoen verlies te lijden, maar eens zullen zij tenminste quitte moeten spelen, een normale zakelijke overweging. Byles, Dunn en Franklin hebben ech ter ook andere evenementen in gedachten: bijvoorbeeld Sina tra tijdens een Europese toer- nee naar Nederland halen, en dat zou Den Haag kunnen zijn. of bokswedstrijden organiseren van een niveau dat tot nu toe in ons land ondenkbaar is. Ook daarom kwam Frankfurt zwak te staan, want in de aangeboden accommodatie zou alleen basketball gespeeld kun nen worden en konden geen andere evenementen worden georganiseerd. Wat bijna verloren leek voor Den Haag staat thans steviger, mits het probleem van he>t oeschouwersaantal kan wor den opgelost. HERMAN VAN BERGEM Evert Kroon behoort tot de elf gekozen waterpoloërs Den Haag Het Nederlands Wa- terpoloteam dat zal deelnemen aan de Europese kampioen schappen in Wenen van 18 tot 25 augustus bestaat uit de volgen de spelers: Mart Bras (VZC/Ritmeester), Wim Herm- sen, Gerard Ketelaar, Evert Kroon, Nico Landeweerd, Ro nald Meijer, Hans Smits, Gijze Stroboer (allen HZC/De Rob ben), Hans van Zeeland (Neptu- nus/Arnhem), Plet de Zwarte (AZPC), Wim Keeman (VZC/Ritmeester) Sittard Ronald Woutering en Henk Elzerman, de twee zwem mers, die zich kwalificeerden voor de 1500 meter vrije slag bij de Europese zwemkampioen- schappen, die volgende week za terdag in Wenen beginnen zul len op de 400 m. vrije slag uit komen. Tevens is reserve Corrie Gramme de Vos ingeschreven voor de 100 meter schoolslag. - t v.- Prettig voor Ronald Woutering was de kans, die hij op de 400 meter vrije slag heren krijgt. Okker kreeg geen tijd voor rust TORONTO Vermoeid en uitge blust is Tom Okker begonnen aan de verdediging van zijn titel bij de open Canadese tennis kampioenschappen in Toronto, één van de weinige toernooien, waarvoor hij vqn zijn bazen van het stedentennis vrijaf heeft ge kregen. Okker, die zondagmiddag na een vliegtocht van elf uur vanuit Honolulu in Toronto aankwam— hij reisde 25000 kilometer in acht dagen toonde in de ope ningsronde van het 130.000 dol lar toernooi weinig van zijn be faamde snelheid en leek rijp voor een vroegtijdige uitschake ling. Gelukkig voor hem trof hij in de 19-jarige Australische hardhitter Paul Kronk (halve finalist in Hilversum) geen al te moeilijke tegenstander. Hij won uiteindelijk met 6-3 2-6 6-4. Direct na de wedstrijd stapte Okker in een privé-vliegtuig richting Buffalo voor een ste- dentenniswedstrijd tegen de New York Sets. Daar zal hij donderdag ook weer moeten aantreden en als hij zover komt, dat hij zondag zijn titel verdedigt, moet hij direct er na weer op liet vliegtuig springen, •want dezelfde avond wordt hij in Cleveland verwacht voor de ontmoeting tegen de Royals. Okker behoorde tot de vier ge- plaatsen. die gisteren in Toronto in actie kwamen. De als vierde geplaatste Kazuko Sawamatsu won met 6-3, 6-2 van de Zuid- afrikaanse Laura Rossouw, de nummer zeven Virginia Ruzici won met dezelfde cijfers van de Amerikaanse Robin Tenney en de nummer zes Terry Holla- day verloor met 1-6, 7-5, 6-3 van de Britse Lindsay Bevan. STOCKHOLM Rusland heeft In het neutrale Zweden de Verenigde Staten overwonnen in een schaaktwee kamp uss en computers. Na zes uren strijl in de kelder van een hotel in Stockholm zette de computer van de 26-jarige Russische geleerde Mikhail Donskoy zijn Amerikaanse tegenstander van professor Monroe New born „schaakmat". De beide computers waren spe ciaal voor schaken geprogrammeerd. De Amerikaanse computer, een bijna twee meter hoog model van het type „Ostrich" stond aühter professor Newborn met rode lampjes, die na elke Russische zet oplichtten. De Russische computer „Kaiissa" streed vanuit Moskou. Via een open telfoonlijn met het instituut voor gecontrolerende we tenschappen kreeg en gaf de heer Donskoy informatie van en aan de in Rusland gebleven machine. In de hal van het hotel werd de wedstrijd tussen de „breinen" door honderden belangstellenden gevolgd op grote schaakbor den. Schaakmeesters zoals de Engelsman David Levy - die 1000 pond sterling heeft ingeeet voor de eerste computer die hem voor 1978 verslaat - gaven commentaar op de ontwikkelingen van de tweekamp. Over het algemeen werd verwacht dat de veel grotere Russi sche Kaissa, die al drie andere tegenstanders had verslagen, zijn Amerikaanse broertje van het bord zou vegen. Daar kwam nog bij dat Ostrich de laatste tijd nogal slecht had gespeeld. Maar halverwege de strijd had Ostrich duidelijk winstkansen. Hij kon echter niet ver genoeg doordenken om ze uit te buiten. Een overwinning van de computer op de mens zit er volgens de heer Levy voorlopig nog niet in, ongeacht hoe computers te gen elkaar spelen Volgens de Amerikaanse geleerde Nils Nil- sen van de Standford universiteit in Californië kan men scha kende computers 1750 elo-punten toekennen. Bobby Fischer heeft 2810 elo-puntene. Elo-punten geven een aanduiding van de sterkte van een schaker en zijn gebaseerd op het aantal gewon nen wedstrijden en hoeveel zetten voor die wedstrijden nodig De tweekamp werd georganiseerd door de Engelse kranten magnaat en oud Lagerhuislid Robert Maxwell. Na afloop van het spel gaf de heer Maxwell een gouden medaille aan de Rus- sische winnaar met de woorden: „Dit is niet zomaar een leuk spelletje geweest. Deze twee pioniers hebben geholpen een beeld te geven hoe de menselijke intelligentie werkt en hoe wij in de toekomst de computer voor ons kunnen laten werken". ENKHUIZEN Op het IJsael- meer is de eerste wedstrijd ge houden in het toernooi om het Europees kampioenschap zeilen ln de flying junior klasse. Win naar werd de Nederlander Huis man. De beste buitenlander was de Zweed Persson, winnaar van het Nederlands kampioenschap 1973, die als achtste binnen kwam. De tweede wedstrijd van de dag moest vanwege de slechte weers omstandigheden worden uitge steld. De uitslag is: 1. Huisman 2. De Waard 3. Dekker 4. De Koek van Leeuwen 5. Klaase-Bos 6. Timmer 7. Cortelever 8. Pers son (Zwe) 9. Duiysens 10. Har- ling (Zwe.). Aan het toernooi doen 65 zeilers mee onder wie 20 Nederlanders. MONNICKENDAM —Gisteren is uiteindeljk op de Gouwzee een begin gemaakt met het Neder lands kampioenschap in de schakelklasse. Aanvankelijk was de bedoeling dat zaterdag en zondag reeds zou zijn gevaren, maar door de slechte weersom standigheden kon dat niet door gaan. Later zullen twee of wel licht drie wedstrijden worden gevaren. De uitslag van de wed strijd van maandag: 1. Hans Houben 2. Mees van Krimpen 3. Arie van der Berlt 4. Martin Kranendonk 5. Martin Heineke 6. Jan van der Krogt. Stray fond Voor (het Nederlandse negental ligt de weg naar de „finale" open na de moeizame overwinning van 96 tegen de voor de laatste kans vechtend Bermuda. Ook tegen de Bermuda's bereikte het Ne derlandse spel niet die hoogte, die na de re sultaten in Springfield verwacht mocht wor den. Hoe hard de nederlaag tegen Japan een dag eerder was aangekomen, bleek al in de eerste inning. Het weinig overtuigende werpen van Ineke Mulder en te traag veldspel van het Nederlandse iinfield deed al snel het ergste vrezen. Aanvallend bleek de na tionale formatie overigens een heel wat positievere instelling te hebben. Genadeloos sloegen Wil Jans sen, Loes Buentiing, Ineke Mulder en Elly Nijhuis in de tweede inning toe. Goed gebruik makend van twee Bermuda misgrepen werd de achterstand van 20 omgezet in een voorsprong, 52. In de derde inning roerde de staart van de slagformatie zich andermaal en kon Nederland via Erna van Ewijk. Loes Buenting en Ineke Mulder de marge tot 8—3 vergroten. Wie toen gedacht mocht hebben dat cr meer rust in de Nederlandse ploeg zou komen, kwam bedrogen uit. Na twee hit en een fout in de vierde inning verving coach Houtkamp Ineke Mul der door Marian van Ginhoven. Met een drie honkslag werd zij door de korte stop Horten warm onthaald en was de voorsprong tot 8—6 geslonken. Nederland, dat via de aan.slag uit blinkende Elly Nijhuis in de zesde inning weer uit liep naar 9—6, gaf in de slotfase Bermuda geen kans meer. Winnende werpster werd Marian van Ginhoven (0 x 4 slag 0x4 wijd een honkslag tegen en een veld- fout). Ineke Mulder wierp 2 x drieslag. 2 x vier wijd 4 x vier honkslagen tegen en vier veldfouten. Voor Nederland sloeg Elly Nijhuis 0. 7 5 0 drie honkslagen in vier beurten. Slechts bij een nederlaag tegen Venezuela en de niet te verwachten winst van Bermuda over Japan en Mexico over Taiwan zal Nederland de vierde plaats in de poule kunnen verspelen. Canada en Amerika (Raybestos Brakettes) zullen dan de ster ke tegenstanders zijn in de finalepoule. In het tref fen met Japan, de regerende wereldkampioen, bleek het Nederlands negental niet over voldoende karakter te beschikken om de Aziatische suprema tie met enthousiasme in te perken. Na een goede start hits van Els Spee en Elly Nijhuis zakte de nationale formatie door grove fouten van Lidy van Mourik in de tweede inning volledig weg. Tien De wedstrijd tegen Japan verliep voor de Haagn Joyce Crispijn weinig succervol. Japanse runs zorgde in deze slagbeurt dat de ongo lijke strijd reeds na vijf innings bij 12—0 beëindigt kon worden. Mary Boekhout de verliezende werp ster en Joyce Crispijn moesten aan Japan zever vrije lopen en negen hits toestaan, terwijl de Ne derlandse veldsters de vijf keer mis tasten. Parijs Een schandaal in de Franse paardesport, dat de woede heeft gewekt bij de ze venmiljoen Fransen, die een gokje wagen op de paarden- koersen, heeft ertoe geleid, dat de kampioen Steeple Chase, de 24-jarige jockey Pierre Co6tes, zijn licentie is ontnomen en hij voor het leven is geschorst. De zaak dateert van december J.I., toen de Franse Steep e Chase-^.janisatie en de door de stat. j-Ieide PMU, de kan toren erv weddenschappen kui.r.en ;.a-.'.e.i afgesloten, alle uitbetalingen bevroren van de op Auteuil gelopen ren om de prix Bride, nadat was ge bleken, dat er in Zuid-Frank rijk grote weddenschappen wa ren afgesloten op de winnende combinatie. De ren was boven dien opgenomen in de Tierce, een soort toto, waarop weke lijks zo'n 45 miljoen gulden wordt ingezet. De wedder moet hiervoor in de juiste volgorde de eerste drie aankomenden p'aatsen. Voor de Prix Bride was de uitbetaJing voor de juiste volgorde een bedrag van ruim 7000 gulden.Vijftien van de 24 gestarte paarden in de bewuste ren, waarbij de door Costes gereden favoriete Time Square, hadden voor de helft van de koers al een kansloze achterstand. Na een onderzoek van zeven maanden heeft de Steeple Chase-organisatie Cos tes nu gestraft wegens rijden. dat onverenigbaar is met de verp ;chtingen van een profes sional, zoals het geformuleerd is. Het onderzoek is echter nog niet afgesloten en de secreta ris-generaal van de organisa tie, de heer Arnaud de Ravig- nan, heeft beloofd de zaak tot de bodem te zullen uitzoeken en alle schuldigen te zullen straffen. Nog atijd zijn twintig trio's met een totale waarde van bij na drie miljoen gulden van gokkers in Marseille, Nice en Toulon niet uitbetc»ild. Volgen de maand gaat ook de recht bank een onderzoek instellen, maar bijvoorbaat weet men al, dat het zeer moeilijk zal zijn het vermeende complot te ont rafelen. DE BILT - De Nederlandse bas ketbalselektie, die deelneem aan de Konlnkrijksspelen, heef gistermiddag in de Henri Du nanthal in de Bilt met 96-63 ge wonnen van Suriname, dat vn rig jaar nog met een verschl van acht punten over Nederlam wist te zegevieren. De Nedet landers hadden ditmaal de tech nisch betere ploeg. SOFIA - CSKA Sofia heeft zatef dag in Sofia de Bulgaarse vod balbeker gewonnen. Stadgenoe Levski/Spartak werd na verlet ging verslagen met 2-1. C 30.000 toeschouwers zagen Mi rasjilev en Kolev scoren yol de nieuwe bekerwinnaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13